» »

Ali računalniku škodi če je prižgan dan ali dva

Ali računalniku škodi če je prižgan dan ali dva

alese ::

Brez da ga vmes ugasneš.hvala

rdecaluc ::

Ne.
Est modus in rebus. ,typos

sandmat ::

ne. Prosim. :)

škodi pa računu za elektriko.

Invictus ::

Škodi tudi če se ti pregreva in nimaš dovolj učinkovitega hlajenja ...

Ali pa če mu kaplja voda gor. Je tudi bolje imeti ugasnjenega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

Ne. Ogromno računalnikov na svetu je prižganih 365 dni na leto, 24 ur na dan.
Tudi mobilni telefoni so računalniki, pa jih ljudje ne prižigajo samo takrat, ko jih rabijo.

alese ::

hvala, zaenkrat se ne pregreva in je skoraj nov.ventilatorji delajo,kako pa prevereim temperetute jedra in procesorja.

Dober dan ::

Moj je prižgan 24/7 364 dni v letu (1 dan v letu odbijem za čiščenje prahu, zamenjavo paste itd...). Restartam ga samo po potrebi in deluje brez težav. Prejšnji računalnik je deloval 5 let in je tudi bil vedno prižgan. Komponente sem kasneje tudi prodal, saj so še vedno delovale. Mislim, da sem nekje zasledil, da s prižiganjem in ugašanjem prej pride do okvar, nisem pa popolnoma prepričan tako da me ne držati za besedo.
Za temperature procesorja si z neta potegni dol CORE-TEMP, za grafično pa msi Afterburner in ti bo kazalo vse kar rabiš.

Blinder ::

Kakšne znamke pa je matična plošča? Kak utility od proizvajalca matične plošče inštaliraj pa boš videl temperature.
Ventilatorji se obrabljajo, ampak so poceni in enostavni za zamenjat. Disk se obrablja ampak obrablja se tudi, ko ga prižgeš - morda je bolj škodljiv disku en zagon kot pa toliko pa toliko ur delovanja.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

miraldi ::

Moj je prižgan vsaj 350dni na leto pa mu nič ne škodi. Slabše je, da ga vsak dan 2x prižgeš/ugasneš.

Tole je kul programček za prikaz temp. komponent: http://www.softpedia.com/get/System/Sys...
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

RejZoR ::

Če imaš kolikor toliko nov računalnik je pol stvari v izjemno low power stanju. Recimo procesorji, ki imajo C6 in višja stanja so praktično v celoti izklopljeni. Največ kar žre štrom so chipseti na platah, diski in grafične. Pa še slednje so zadnje čase čedalje bolj varčne v idle oz še bolj v stanju spanja (npr AMD-jev ZeroCore).

Kar pa se tiče škodovanja računalniku pa je dejansko za elektroniko bolje da deluje nepretrgano kot pa da se iz nule zaganja in ugaša ter vmes segreva in ohlaja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

first_line ::

Elektroniki najbolj škodi ko jo izklopiš. Sploh ko zmanjka štroma.

Al pa strela.

Pa če imate slabo el. omrežje in napetost 'zelo' niha.

alese ::

hvala vam za odgovore.

tole piše



ali je kaj kritičnega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

Hayabusa ::

Wd 250 GB sata2 kaže nekam previsoke temperature (61C).

Blinder ::

5 cm od njega pa je 1tb disk z temperaturo 28 stopinj. Verjetno senzor laže.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Hayabusa ::

Možno da laže, jaz bi vseeno preveril:

http://wdc.custhelp.com/app/answers/det...
Operating Temperature and Humidity
Temperature 5°C to 55°C (41°F to 131°F)
Humidity 5-95% RH non-condensing
Thermal Gradient 20°C/hour (maximum)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

ABX ::

yap, je za preverit.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Blinder ::

pozor na statično elektriko ko se tika komponente. še posebej v suhih dnevih kot je danes.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

GrimReaper ::

Zdej da bi imel kar tako skos priklopljenega je brezveze, glavni razlog je ponavadi sejanje torrentov.
Ko še nisem mel interneta, sem ga redno ugašal.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

alese ::

tam piše do 55 stopinj da je normalno, mogoče ima sedaj višjo zato, ker ga čistim z programi brišem datotete že cel dan

Hayabusa ::

i5 za seedanje ??
What a waste ot power.


Kupi intel atom ali kaj podobnega.

https://slo-tech.com/forum/isci/?q=seed...
Domači web server - da ali ne?
Raspberry Pi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

ABX ::

Še vedno govorimo o 400E za novi PC. Odvisno koliko časa to počne če se bojo stroški povrnili. Jaz za seedbox imam star atom prenosnik.

Raspberry Pi pa je zelo zanimiva zadeva. Morem dat roke na njega da vidim kaj vse zna.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

theBill ::

Kaj pa sleep mode, a je to tudi škodljivo kot prižiganje/ugašanje?

Sam ga namreč vsak večer dam na sleep mode in ga "zbudim" šele popoldne, ko pridem iz službe.

_Denny_ ::

Bilokatero ugašanje škodi diskom in nima veze, če je to power off, hibernacija, sleep ali "turn off hard disk after xy minutes". Največ diskov umre ravno pri njihovem vklopu.

Prejšnji comp je bil prižgan ves čas od 2004 do 2010, trenutni pa od 2010 do zdaj. Ugašam ga samo pri nadgradnjah in izpadih elektrike (nevihte sem in še vedno ignoriram, ker pri nas ni udarov stel). Do zdaj ni bilo nobenih problemov.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

blackbfm ::

Bilokatero ugašanje škodi diskom in nima veze, če je to power off, hibernacija, sleep ali "turn off hard disk after xy minutes". Največ diskov umre ravno pri njihovem vklopu.


neko razumno dobo mora zdržat recimo 5 let, z ugašanjem ali brez...če crkne v tem času, potem si pač nabasal na slabo serijo

_Denny_ ::

Pri normalnem ugašanju (dobra serija) lahko zdrži 5 let, a kaj, ko obstajajo osebki, ki prižigajo in ugašajo comp 20x+ dnevno po 2-3x na uro (pregled mailov, fb, itd). Taki imajo ponavadi že srečo, če jim hdd preživi 1 leto.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

cordoba ::

 Temp

Temp



Lahko še moje temp. komentirate. Hvala

solatko ::

Edini čas, ko se računalnik dejansko obremeni na 100% je, vklop. Takrat se računalnik dejansko stestira na full, med samim obratovanjem pa deluje med 2-50+%.
Glede na to, je za računalnik najbolje, da bi delal nepretrgoma, brez resetiranja in ugašanja, kar pa je seveda nemogoče, že zaradi nadgrajevanja.

Pri prenosnikih je zadeva, zaradi problemov s hlajenjem komponent, drugačna. Vsi prenosniki so narejeni tako, da vžiganje in ugašanje ne škodi napravam več, kot celodnevno delovanje. Tudi njihov prvotni namen je bil, za delo na terenu, prenašanje,.....

Prenosniku škoduje celodnevno ali večdnevno delovanje (torrenti...)
Zato ga uporabniki lomijo, ko za družinski računalnik (download, igre,....), kupijo prenosnik, saj bi za enak denar, dobili spodoben namiznik, z boljšimi performansami.
Delo krepa človeka

...:TOMI:... ::

Nobeden ne plačuje elektrike, da imate tako potratne navade.
Tomi

korenje3 ::

alese je izjavil:

Brez da ga vmes ugasneš.hvala


škodi. ker se nabere za 30% več prahu v računalniku na dan kot sicer. to povzroča manjši pretok zraka zaradi trenja površine ventilatorja na katerem so prašni delci.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Enron x86 ::

@alese: Mimogrede, diski WD2500KS imajo okvarjen senzor/sfuzlan firmware, ki prikazuje napačno temperaturo (recimo, trenutno so v moji kletki z diski trije; SSD in en še en drug disk WD kažeta temperaturo 22 oz. 23 stopinj, WD2500KS pa 48).

@cordoba: Nekam visoke temperature imaš, predvsem grafična v stanju brezdelja ne bi smela imet 64*C. Poskrbi, da je ohišje dobro prevetreno in po možnosti na novo namaži procesor na grafični kartici s termalno pasto ter očisti hladilnik.

lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

solatko ::

...:TOMI:... - Računalnik porabi manj elektrike, kot hladilnik ali pralni stroj, pa se noben ne navdušuje nad toplim pivom, pokvarjenim mlekom in umazanimi cunjami.

Zračunaj, koliko elektrike pokuri, normalen računalnik v nedelovanju (prižgan, brez obremenitev).
In potem izračunaj, kakšna je poraba ob vžigu, ko gre celoten sistem v polno obremenitev. Razlika je morda nekaj €/leto, ali pa še to ne, če je v igri kakšna 500W-na zverina, ki sicer laufa večinoma na 30-50% - ih, v idlu pa na 2-eh.
Delo krepa človeka

_Denny_ ::

...:TOMI:... je izjavil:

Nobeden ne plačuje elektrike, da imate tako potratne navade.


Ravno zaradi tega in pametovanja domačih, da comp požre več od 10kW električne peči sem pred leti nabavil merilnik porabe.

Rezultati:
idle + lcd - ~130W
idle - ~90W
full load + lcd - ~344W

Da izračunamo - prižgano 24h, od tega 10h idle brez ekrana in 1h full loada; za 1kWh bom vzel 0,07€:
(10*90)+(14*130)+344=3064Wh= ~3,1kWh
3,1*0,07=0,22€/dan -> 6,6€ na mesec

S tem, da imam izklopljene čisto vse nastavitve za power saving in Cool'n'Quiet, šest 12cm ventov, cpu oc s povišano voltažo 0,17V + v času testa sem uporabljal 42" lcd tv (zdaj ga je zamenjal 40" led lcd). Navadni uporabniki bi tako imeli približno 2-3€ mesečno.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

...:TOMI:... ::

Glej, če ga rabis 24/7, potem je upravičeno. Če ga rabiš pa 5 ur na dan pa ni. Ne mi govorit o porabi sem ing. el.
Tomi

...:TOMI:... ::

Tko za info, tole je samo energija, kje so še vsi prispevki... Povprečno gospodinjstvo ima 20€ energije na mesec, okoli 300 kWh na mesec, skupen račun je okoli 45€...
Tomi

cordoba ::

 Temperatura

Temperatura



Evo zdaj sem posesal. Je precej boljše. Predvsem me zanima, koliko je normalna temperatura za mojo grafično in procesor?
Procesor imam navit na 3.0!

Hvala

...:TOMI:... ::

Še bolje bo, če izpihaš. Po sesanju ostane še veliko skritega prahu.
Tomi

DeeCoy ::

Tele temperature so za idle comp 24/7 ne sicer perfektne, ampak znosne pa so.

shadeX ::

Tako bom povedal. Imel sem nek star pc 2400 mhz, 2gb rama, 300W PSU v spodnjem delu hiše in je bil namenjen samo downloadanju/seedanju torrentov. To sem prakticiral 1 cel mesec ( 1 mesec je laufal brez se ustavit ). Račun za elektriko je prišel na koncu meseca 5 eur dražji. (monitor je bil vedno fizično ugasnjen ). To je preračunanih 60 eur na leto in za sekundarnih PC ki laufa torrente 24/7 je zame enostavno preveč.

S tem da CPU praktično ni bil obremenjen nič in je laufal res minimalno, tako da je bila poraba res minimalna. (PC je vedno vlekel 60W energije - izmerjeno )

5eur se meni zdi kar veliko za PC ki praktično ni delal nič.

Sedaj pa naredite izračun tisti ki imate 24/7 upaljene hude mašine z 1KW napajalci in poštastnimi grafičnimi. Ob tem ne pozabite da gonite še zvočnike in monitor. Konstantna poraba je sigurno nad 300, 400W (ali veliko več). (Meril sem moj primarni PC , QuadCore Q6600, 700W PSU, Radeon HD4870, 4gb ram, 500gb disk, zvočniki in LCD monitor. Skupaj je ob poslušanju muzike in igranju vleklo 300W - izmerjeno )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

mk818764 ::

hehe, to je delovna mašina :)

BorutK-73 ::

Če ne uporabljaš torrent programov potem je najbolje da računalnik zjutri prižgeš in zvečer ugasneš.
Glede elektrike pa, imam 2 PC-ja ki požereta za 120KWh na mesec!:(

...:TOMI:... ::

Za torrente je najbolje najeti server. Magar več kolegov skupaj.
Tomi

[D]emon ::

shadeX je izjavil:

Imel sem nek star pc 2400 mhz, 2gb rama, 300W PSU v spodnjem delu hiše in je bil namenjen samo downloadanju/seedanju torrentov.


Torrent box si pac postavis na kakem Atomu, ki ti ne zre 300W za bv.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Fizikalko ::

Diskstation FTW!

Hayabusa ::

Jaz imam eno via kombinacijo (vb8001), za novo os. ploščo + proc sem dal 35, za 2 gb rama 20 eur, grafična je onboard.
Poraba pcja je okoli 25W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

driver_x ::

solatko je izjavil:

...:TOMI:... - Računalnik porabi manj elektrike, kot hladilnik ali pralni stroj, pa se noben ne navdušuje nad toplim pivom, pokvarjenim mlekom in umazanimi cunjami.


Sem si ravno naredil meritev. Od računalnikov imam en c2d strežnik, dva NAS-a, UPS, switch, router in tista šara od ponudnika interneta. Vse to kuri cca. 15€ na mesec. Zraven pa imam hladilno omaro, ki porabi enak znesek v enem letu.

ramiz?! ::

Jaz sem kupil računalnik nizke kvalitete... procesor q6600, neka res poceni MSI matična, rami zelo ceneni in disk tudi ... računalnik imam 7 let in ga prižigam in ugašam vsak dan od 1x do 5x pa še vedno deluje brez problemov, pa niti enkrat nisem formatiral diska, razen ko sem prešel in win XP na win 7 ....
Never regret anything, there's always a reason things happen.

ST-777 ::

@alese, proc. ventilator ti kaže nad 2000 RPM, ali ni preveč glasen? Ko je moj nad 1500 RPM, je glasnost moteča, zato sem ga nastavil, da ima okoli 700 RPM.

hojnikb ::

za downloadat je itk najbolš kak arm board, ki spije par W.
#brezpodpisa

alese ::

ST-777 je izjavil:

@alese, proc. ventilator ti kaže nad 2000 RPM, ali ni preveč glasen? Ko je moj nad 1500 RPM, je glasnost moteča, zato sem ga nastavil, da ima okoli 700 RPM.

nič ni glasen ventilator , imam ohišje cooler master z izolacijo da ni hrupa iscer to mene ne moti nič, vsaj vem da dela,lol


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj bojler požre več štroma? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21238521 (32685) K0l1br1
»

a ugašate računalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18117198 (12371) looser
»

Koliko plačate elektriko (stanovanje)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9330423 (26864) BorutK-73
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749726 (36350) Duhec
»

je dobro imeti racunalnik prizgan 24ur na dan? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
858479 (5702) Fizikalko

Več podobnih tem