» »

je dobro imeti racunalnik prizgan 24ur na dan?

je dobro imeti racunalnik prizgan 24ur na dan?

1
2
»

Fizikalko ::

LCD je po moje bolje ugašat.

OtonVM ::

Ubuntu uptime: 3 mesece... :)

AngelOfDeath ::

Zanimivo je predvsem da LCD monitor porabi 1-3W za delovaje :\

Samsung 730BF

Kompleten računalnik (monitor, zvočniki, kišta...) pa med normalnim delom (internet filmi itd) porabi 110W


sem mislil da ma vsaj 150W
edit: Slovnica

Fizikalko ::

LCDji porabijo od 40W naprej... 1-3 samo, ko so ugasnjeni, ampak še vedno priklopljeni na štrom.

Stepni Volk ::

Vsi zasloni imajo omejeno življenjsko dobo = BOLJE UGAŠATI.

V temi o LCD in plazah sem podal točne številke. Mislim, da je razpon od 20 000 do 100 000 ur (profi), t.j. od 2,2 do 11,4 let.

frudi ::

po mojem o tej temi nimajo kaj pametovat tisti, ki ne plačujejo sami računa za elektriko. :D

sicer pa, server prižgan 24/7, ostali računalniki prižgani po potrebi...
monitorji (lcd in crt) pa se mi po par minutah neaktivnosti izklopijo.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Tr0n ::

Tukaj je govora o racunalniku, ne monitorjih. Itaq da se monitor ugasne, ce se ga ne rabi.

AngelOfDeath ::

@ Fizikalko

meritve kažejo drugače morm testirat z kakšnšno igerco :))
edit: Slovnica

AngelOfDeath ::

Zdaj sem mel porabo 260W in cca 30w od tega je bil monitor tako da številke počasi štimajo
edit: Slovnica

blue ::

Moj "slave pc" (router, p2p, fileserver, printerserver, multimedia, apache, voip.......) je prižgan že 2 leti in dela kot na začetku (knock knock).

To je tudi edini pc v hiši, ki je vedno prižgan ostale probamo vedno dati vsaj v stand by, če že ne v hibernacijo.

Zanimivo mi je tudi, da imam z računalnikom, ki je vedno prižgan še najmanj težav :D

desperados ::

stalno prižgan računalnik je lahko problematičen pri slabi vspostavitvi sistema (če skos laufaš komp kot admin, slaba virusna zaščita...)
za HW pa ni problemov če je le dovol kvaliteen
ventilatoji so pa itq potrošni materjal

se mi pa zdi da so men na računalniku (server) ki racimo 4leta neprestano laufa kasneje crknili deli kot pa na osebnem ki se ga skos ugaša itd...

aleksej2 ::

Ventilatorji so potrosni material? Kako nej pa vem, kdaj bo moj ventilator na procesorju, ki je zaprt in ima neko regulacijo, da ob vecjih naporih procesorja zacne mocneje delovati, izpustil svojo duso? Ali ga je potrebno na vsak nacin zamenjat po doloceni zivljenjski dobi?

tomaz 06 ::

Sam nimam tok prizganega compa, se mi ne zdi potrebno, ce pa ze kaj vlecem iz interneta, seveda ostane prizgan tud dlje casa. Naceloma se ne strinjam s tem da je to prizgano non stop.

mtjz33 ::

Tvoj ventilator oz. ležaji od ventilatorja, bodo postali tako glasni, da se ti bo zdel koncert od AC/DC milina.

V glavnem za notranje komponente so najslabše temperaturne spremembe. Pri vklopu se začno segrevati, ter obratno; ko računalnik ugasnemo, se ohlajajo. Sprememba temperature povzroči največ škode (med vklopom, ter ponovnim vklopom). Čez nekaj časa, bodo postali vsi spajkani deli krhki, ter bodo sčasoma popokali. Če je računalnik non-stop vklopljen mu podaljšamo življensko dobo (ali pa da ga vsaj čimmanjkrat ugasnemo).
Slaba stran so le ležaji trdega dika, ter ventilatorja. Ventilator danes tako ali tako ni noben strošek. Tudi zamenjave le tega ni nobena umetnost. Diski (trdi) imajo pa tudi dovolj dolgo garancijo (med 3 in 5 let), ter se največkrat menjajo na vsake dve leti (povprečno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mtjz33 ()

BigWhale ::

Kaj pa jaz, ko imam kar tri kompjuterje prizgane 24/7... :P Madonca...

pinx ::

24/7, vse skupaj pa je priklopljeno še na UPS.

Doman ::

Imam 2 računalnika, ki sta prižgana 24/7.
Strežnika nikoli ne ugašam namerno, workstation pa ponavadi ugasnem takrat ko se učim za kak ekstremno pomemben test. Drugače se učim z roko na miški:D

Car-odej ::

Comp dela 24ur na dan.
Sam sem comp prestavil v kuhinjo, da me ne moti hrup in slab zrak. Do sobo pa sem potegnil kable za lcd, tipkovnico in usb na katerem imam vse ostalo priključeno (dvd drive, fotoaparat...).
Zanima me kako vpliva resetiranje na živ. dobo HD, ker večkrat dnevno resetiram da grem iz Ubuntu na XP in obratno? Ali bi lahko še kako drugače menjal med 2 OS?

Queen ::

Pa ki se mi ga te da ugašat:D Razen če me več dni ni doma. Samo ker ga mam v sobi, ga čez noč dam v stanje pripravljenosti, drgač ne morem spat. Čeprav zadne cajte razmišljam o sevanju...hmmm

kanzyani ::

ajow sam de stari ne prebere kok ponuca komp na leto :) pol bo zčnu pizdit :)

meni 1 laufa 24/7 zarad neta
2 pa zato k ga uporabljam namest stolpa, pa je bl slab in bi trajalo preveč cajta de bi se zagnau zato laufa 24/7. Je meu uptime že več kot 100dni, pol sm pa med pucanjem po pomoti napajalni kabl vn potegnu :)

Veron ::

sam zanima me, kakšno voltažo je smiselno imeti (max) na Bartonu za no ne recimo 24/7 ampak ene 12/7 na dobrem zračnem hlajenju, ki tudi ob najhujši obremenitvi ne pride preko 45°C (Zalman CNPS7000B AL/CU)?

Fizikalko ::

Če ne pride nad 45, te lahko boli, na kateri voltaži maš. Važna je T. Večaj voltažo toliko, da ti proc ne gre recimo do 60 stopinj. Več mu ne sede preveč, čeprav mu resno škodujejo šele temperature nad 75, raje 80.

Veron ::

sam to ni mobilc >:D navadn Barton 2500+, ki očitno ne zmore pri 1.825V 2300Mhz 3Dmark01, superpi pa nardi z 45s

Marc` ::

@Fizikalko:

Jaz sem pa bral že pred časom, na žalost nevem kje, da prevelika voltaža kljub dobremu hlajenju uničuje proc. Torej da ni samo temp pomembna. To je en napisal, ki je baje povzel izjavo intelovih inžinirjev. Zanimajo me samo dejstva, ne nasprotujem nobenemu mnenju :))

Fizikalko ::

Hja, v to rahlo dvomim, razen, če misliš dajat preko 2V, kar pa najbrž ne. Do kakšnih 1.9 V je pa po moje vseedno, če je le hlajenje ok. Itak pa nimaš proc-a za 10 let, ka-li?

Veron ::

konec leta se mu obeta menjava >:D

;-) ::

moj komp je skoz pržgan-resitiram le ko je treba, ne oziram se na uptime kot eni...k jim gre le za številko.

Sploh pa nevem v čem ma pisec te teme probleme???
včasih pusti računalnik pržgan pa sekira da ga je dobr ugasnt, zarad hlajenja...

totalno zgrešeno vprašanje...

aleksej2 ::

Nikol ne bom stekal, zakaj je enim tak filing puscat komp przgan cim dlje, da imajo cimvecji uptime. Men je to res geekovsko in bedno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aleksej2 ()

;-) ::

nekdo je napisal da ima računalnik prižgan že 2 leti pa sem mislu OOO ta je pa dober! pol je pa napisal da ga je izklopil le 2 ali 3x med nevihto.

če že hočete bit freaki jih mejte čiz skoz-tist k ga med nevihto izklopiš tud šteje...

ne govorim zaj vsem, k boste napisali: "jaz ga mama pa že 3 leta" -al pa kaj podobnega, govorim tistim, k mislijo da je isto met pržganga tri leta non-stop pa tistim k ga majo pržganga tri leta pa ga ugasnejo vmes- NI ISTO pa ne metat vse v isti koš.

Bug ::

ellow

"workstation" kiste ugasam ko odhajam za vec kot 4 dneve...

"server" kiste..uff..ne wem kdaj sem jo zadnjic ugasnil...hmmm:
najvecji uptime kaj ga jaz mam:

root@slave ~# uptime
20:19:19 up 374 days, 8:47, 1 user, load average: 0.06, 0.06, 0.07...

UPS je zraven...drugace bi kiksnilo...eno 3x je zmanjkalo stroma :D

Kar se tice porabe...slabih 2k vec...
brez monitorja... konkretno zgornji server ma v sebi Dual P III 800, 512 MB-RAM, integrirana VGA, DVD-ROM... monitor ne dela...le kadar je potrebna kaka administracija...pa se to veckrat napravim oddaljeno...

lp,
bug

jahtba ::

Ko sem prebral odgovore za in proti prižganem računalniku seveda realnega odgovora ni bilo. Obstaja pa verjetno kakšna rešitev - recimo kako izmeriti porabljeno energijo ene vtičnice z kakšnim števcem za te namene ? Ima kdo izkušnje s tem, to je se dobi kakšen tak števec ali ne ?

mtjz33 ::

EWEER očitno se ti niti sanja ne, zakaj je dobro med nevihto ugašati računalnik. Upam da boš spoznal "praktično" zakaj ga je bolje izklopiti.
Pa še nekaj, tisti ki imamo računalnike prižgane non-stop, jih nimam zato da bi bili friki, ampak iz čisto drugih razlogov.

Fizikalko ::

jahtba, poglej moj članek v junijskem Monitorju. Lahko pa tudi sam kupiš tak števec - majo ga v Conradu (BTC, HPod Emporiumom) za okrog 12k.

elasto_mania ::

več razlogov ne enega.
To da je boljše za komponente je eden

AngelOfDeath ::

bom jaz čez kakšen teden prilepil gor porabo enega meseca :)

tako da če hočeš počakat ;)
edit: Slovnica

Fizikalko ::

Evo, članek na to temo od 66. strani v pdf-ju naprej. Če komu kaj pomaga...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

a ugašate računalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18116996 (12169) looser
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398770 (1603) d4vid
»

Poraba elektrike

Oddelek: Strojna oprema
62019 (1800) Pyr0Beast
»

Elektrika?

Oddelek: Loža
422855 (2081) Kaboom
»

koliko elektrike porabi PC?

Oddelek: Pomoč in nasveti
103173 (2843) Borci

Več podobnih tem