» »

Kdaj bojler požre več štroma?

Kdaj bojler požre več štroma?

1
2
3 4 5

primar ::

dela je izjavil:

primar je izjavil:

Odgovor na osnovno vprašanje: Boljše dogrevat. Enaka bedarija je ogrevanje hiše - poraba je manjša če skozi držiš 20, kot če, ko te ni spustiš na 15 in pol greješ na 20. Govorim za srednje izolirano bajto.

LP

Borut


Ne, ni. Toplota je lahko v bajti, lahko pa gre iz bajte (enako velja za bojler), drugam pa it ne more. In večja kot je temperaturna razlika med zunaj in noter, hitreje toplota beži ven. In dlje časa kot je ta temperaturna razlika visoka (dlje kot ti bajto držiš na višji temperaturi), več toplote zbeži ven. In toploto, ki zbeži ven, si plačal.



E bejž no.... Ja in ne.... razlog je človeški faktor. Če je hiša lepo enakomerno pregreta, ti pa samo dogrevaš pač skuriš neko količino goriva. Ko pa delaš te enormne skoke, pa so zidi hladni in pol rabiš celo večnost da te zide pregreješ da spet začnejo sevati pijetno toploto in ti ne dajejo občutka hladu. In da to dosežeš da žena termostat na 25 ker jo zebe... Tu je keč. Teorija je eno, v praksi pa to pomeni da skuriš nekje isto količino goriva ob bistveno višjem udobju. Sam sem testiral zadevo na svoji hiši. Tri leta z programsko uro in regulacijo in nato tri leta samo termostat na 22. Skuriš enako...

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Porečem, da je to bolj dolgovezenje in mlatenje in prazne slame, ker udobje in praktičnost sta pa za čisto drugo debato kot enostavno vprašanje "kdaj boljer požre več štroma". Vprašanje v naslovu je jasno, pa tudi v prvem prispevku je bilo jasno postavljeno. Kaj bo avtor naredil z ženo, otroci itd., se bo pa že sam odločil, tega niti ne sprašuje.

ok, sem ga jaz vprašal indirektno, pa ni odgovoril:

potrebni inputi bi še za kakšne energetike verjetno bili:
- pogostnost porabljanja tople vode (1x, 2x, 5x, ...x tedensko)
- volumen, izoliranje bojlerja,
- okoliška temperatura bojlerja,
- tok gretja bojlerja (vt/mt/et),

navadno je menda tako, da so manjša dogrevanja manj obremenjujejoča kot pa eno veliko segrevanje, spet odvisno od porab...

najboljše, da rešite eksperimentalno, spremljajte porabo pri enem in drugem scenariju...


zakaj bi pa nekdo nekaj spraševal brez nekega konkretnega konteksta, ne vem, to verjetno veš ti. očitno želi možakar prihraniti denar, ni pa jasno, kakšne navade uporabe ima (sploh ne potrebuje bojlerja vs. bojler potrebuje 100x dnevno); če tebi tole ni najbolj pomemben podatek ampak samo dolgovezenje, potem pa res ne vem, s čim se ukvarjaš v življenju.

najboljše je sicer, ker ne vemo, kakšne potrebe ima, da bojlerja sploh ne nabavlja, tako bo imel najmanjšo porabo toka z bojlerjem, drži?
domnevam, da imam nekje povprečno...


Verjetno ti ni odgovoril, ker ga to ne zanima, ker je postavil čisto enostavno vprašanje, ki ne zajema menjave bojlerja, ne zajema spreminjanja navad, spreminjanja tarif elektrodistributerja, namernega spreminjanja temperature okolice, ampak golo fiziko. Ker ni možno, da bi se z izklapljanjem električnega bojlerja poraba zvišala (ker s tem izgube namreč ne narasejo, ampak padejo). Je pa možno, da ostaneš brez tople vode ob nepredvidenih časih - ampak to ni bilo vprašanje.

showsover ::

dela je izjavil:

Verjetno ti ni odgovoril, ker ga to ne zanima, ker je postavil čisto enostavno vprašanje, ki ne zajema menjave bojlerja, ne zajema spreminjanja navad, spreminjanja tarif elektrodistributerja, namernega spreminjanja temperature okolice, ampak golo fiziko. Ker ni možno, da bi se z izklapljanjem električnega bojlerja poraba zvišala (ker s tem izgube namreč ne narasejo, ampak padejo). Je pa možno, da ostaneš brez tople vode ob nepredvidenih časih - ampak to ni bilo vprašanje.

tale verjetno in to si ti in avtor teme kar nekam zataknita, da poštenim ljudem jemljeta časa z analizo stanja, ki vama ne predstavlja ničesar, ampak se gresta samo akademsko teorijo brez uporabne vrednosti v nekem realnem kontekstu v življenju. otroci pač... saj boste odrasli, takšna vprašanja postanejo pomembna. in, mimogrede, avtorja zanima, samo verjetno še ni utegnil odgovoriti, glede na to, da v otvoritvi napeljuje na varčevanje...

Imava bojler, ki požre 2kw na uro … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako znižati stroške štroma z bojlerjem, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.


tako, da spoštovani gospod akademik brez življenjskega konteksta, kamor bi uvrstil vprašanja, pa-pa...

dela ::

primar je izjavil:

dela je izjavil:

primar je izjavil:

Odgovor na osnovno vprašanje: Boljše dogrevat. Enaka bedarija je ogrevanje hiše - poraba je manjša če skozi držiš 20, kot če, ko te ni spustiš na 15 in pol greješ na 20. Govorim za srednje izolirano bajto.

LP

Borut


Ne, ni. Toplota je lahko v bajti, lahko pa gre iz bajte (enako velja za bojler), drugam pa it ne more. In večja kot je temperaturna razlika med zunaj in noter, hitreje toplota beži ven. In dlje časa kot je ta temperaturna razlika visoka (dlje kot ti bajto držiš na višji temperaturi), več toplote zbeži ven. In toploto, ki zbeži ven, si plačal.



E bejž no.... Ja in ne.... razlog je človeški faktor. Če je hiša lepo enakomerno pregreta, ti pa samo dogrevaš pač skuriš neko količino goriva. Ko pa delaš te enormne skoke, pa so zidi hladni in pol rabiš celo večnost da te zide pregreješ da spet začnejo sevati pijetno toploto in ti ne dajejo občutka hladu. In da to dosežeš da žena termostat na 25 ker jo zebe... Tu je keč. Teorija je eno, v praksi pa to pomeni da skuriš nekje isto količino goriva ob bistveno višjem udobju. Sam sem testiral zadevo na svoji hiši. Tri leta z programsko uro in regulacijo in nato tri leta samo termostat na 22. Skuriš enako...


Pač slabe meritve, ki zajemajo različne zunanje temperature in še človeški faktor. Nič presenetljivega. Nima pa to kaj veliko s samo fiziko.

showsover ::

dela je izjavil:

Pač slabe meritve, ki zajemajo različne zunanje temperature in še človeški faktor. Nič presenetljivega. Nima pa to kaj veliko s samo fiziko.

izgleda, da tudi z normalnim življenjem ne...

sicer pa, zelo akademsko vprašanje: 2kW/h :-) 2 kW na uro :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Pač slabe meritve, ki zajemajo različne zunanje temperature in še človeški faktor. Nič presenetljivega. Nima pa to kaj veliko s samo fiziko.

izgleda, da tudi z normalnim življenjem ne...


Tvoje slabe meritve? Da, drži, nimajo kaj dosti z normalnim življenjem. Ker človeški faktor se lahko tudi drugače obrne (ne odzivajo se vsi ljudje enako) in zunanje temperature iz leta v leto tudi. Fizikalni principi pa so konstantni - zato avtorja tudi zanimajo v tej temi.

showsover ::

dela je izjavil:

Tvoje slabe meritve? Da, drži, nimajo kaj dosti z normalnim življenjem. Ker človeški faktor se lahko tudi drugače obrne (ne odzivajo se vsi ljudje enako) in zunanje temperature iz leta v leto tudi. Fizikalni principi pa so konstantni - zato avtorja tudi zanimajo v tej temi.


to razumeš kot bistveno ti...
Zanima me, kdaj bojler porabi več štroma? Govorim o teh dveh primerih:
En je ta, da bojler gori cel dan in vodo samo segreva oz. se nazaj vklopi, ko se voda malo ohladi.
Ali, da se vklopi samo takrat, ko ga rabiš, s tem more vso hladno vodo segreti na tisto temperaturo, ki jo imaš nastavljeno, s tem pa traja veliko dlje, da jo pogreje.


to pa jaz:
Imava bojler, ki požre 2kw na uro … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako znižati stroške štroma z bojlerjem, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.


kaj misliš, kaj je v resnici pomembno, da človek napiše na slo-tech.com takšno vprašanje, ne pa na kakšnem fizikalnem forumu?

torej, dragi spoštovani akademik dela, bova počakala na odgovor uporabnika BorutO, ki še ni dal, izgleda, sploh nobenega odgovora v tej temi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

c00L3r ::

Jaz imam bojler ves čas vklopljen. Ko se grem tuširat, pogledam, koliko je ura, da vidim če sem že na nižji električni tarifi. Če sem, potem ga pustim. Če pa se tuširam čez dan (višja tarifa) ga izklopim, tako da ne ogreva, ko je elektrika dražja. Spet ga vklopim večer, ko je nižja tarifa.

Na ta način večino ogrevanja/dela opravi pri cenejšem toku. Čez dan, ko je tok dražji pa samo dogreva, da imam vedno na voljo toplo vodo za tuširanje.

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Tvoje slabe meritve? Da, drži, nimajo kaj dosti z normalnim življenjem. Ker človeški faktor se lahko tudi drugače obrne (ne odzivajo se vsi ljudje enako) in zunanje temperature iz leta v leto tudi. Fizikalni principi pa so konstantni - zato avtorja tudi zanimajo v tej temi.


to razumeš kot bistveno ti...
Zanima me, kdaj bojler porabi več štroma? Govorim o teh dveh primerih:
En je ta, da bojler gori cel dan in vodo samo segreva oz. se nazaj vklopi, ko se voda malo ohladi.
Ali, da se vklopi samo takrat, ko ga rabiš, s tem more vso hladno vodo segreti na tisto temperaturo, ki jo imaš nastavljeno, s tem pa traja veliko dlje, da jo pogreje.


tTo pa jaz:
Imava bojler, ki požre 2kw na uro … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako znižati stroške štroma z bojlerjem, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.


kaj misliš, kaj je v resnici pomembno, da človek napiše na slo-tech.com takšno vprašanje, ne pa na kakšnem fizikalnem forumu?


Slabe meritve, ki zajemajo človeški faktor drugih ljudi in različne zunanje temperature, gotovo ne. Bo razumevanje konstantnega fizikalnega principa bolj v pomoč pri znižanju porabe.

showsover ::

dela je izjavil:

Slabe meritve, ki zajemajo človeški faktor drugih ljudi in različne zunanje temperature, gotovo ne. Bo razumevanje konstantnega fizikalnega principa bolj v pomoč pri znižanju porabe.

pa ti, gospod fizik akademik dela, sploh ne veš, kakšne človeške potrebe in porabne navade ima avtor vprašanja. ti govoriš o teoriji jaz pa o praksi... jaz za mnenje vprašam takšne kot ti, ko jim posredujem kontekst MOJE uporabe. če mi lahko ti na osnovi brez poznavanja konteksta uporabe navedeš, kaj je zame osebno (ja, človeški faktor) najbolj primerno, si pa genialec astronomskih razsežnosti. no, saj zato ti nikdar ne boš uspešen poslovnež, ker te ne zanima stranka oz. njeni scenariji uporabe, kar močno vpliva na preference in potem tudi porabo, pri čemer se fizikalne lastnosti ne spremenijo ampak se postavijo v kontekst in ne v ekstremno pozicijo.

daj, prosim, BorutO, prosim, oglasi se, da ti dela izračuna optimalno krivuljo glede na tvoje potrebe, sam pač ne razume tvojega vprašanja :-)
Imava bojler, ki požre 2kw na uro … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako znižati stroške štroma z bojlerjem, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Slabe meritve, ki zajemajo človeški faktor drugih ljudi in različne zunanje temperature, gotovo ne. Bo razumevanje konstantnega fizikalnega principa bolj v pomoč pri znižanju porabe.

pa ti, gospod fizik akademik dela, sploh ne veš, kakšne človeške potrebe in porabne navade ima avtor vprašanja.


Vprašanje je enostavno: "kdaj bojler požre več štroma?" V prvem prispevku tudi razjasni, da gre za električni bojler in ga zanima razlika med izklapljanjem in neizklapljanjem. Odgovor je enostaven - električni bojler požre več štroma, če ga ne izklapljaš, ker ima tako vedno maksimalne možne izgube.

showsover ::

dela je izjavil:

Vprašanje je enostavno: "kdaj bojler požre več štroma?" V prvem prispevku tudi razjasni, da gre za električni bojler in ga zanima razlika med izklapljanjem in neizklapljanjem. Odgovor je enostaven - električni bojler požre več štroma, če ga ne izklapljaš, ker ima tako vedno maksimalne možne izgube.

ja, ti ga razumeš, ker si enostaven teoretik, pa se izgovarjaj, kolikor se želiš, na teorijo in svojo fizikalno akademsko vzvišenost...

ne vem, zakaj se izogibaš vprašanju / razlagi, ki je, vsaj za moje pojme, bistvena...
Imava bojler, ki požre 2kw na uro … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako znižati stroške štroma z bojlerjem, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.


bova počakala na BorutO, ki ga zanimajo fizikalne akademske zadeve v smislu "800W na uro" ali se bova še kar vrtela okoli nekega teoretičnega vprašanja, katerega odgovor, avtorju brez konteksta, ki je impliciran v navedenem odstavku, ne pomenijo prav veliko?

tebi pomenijo vse, sem razumel, pa ne samo jaz...
torej, če rabiš bojler enkrat mesečno/tedensko, nima smisla dogrevati ampak izklapljati bojler.
ali pa ga celo prodati :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

ja, presvetla fizikalna gnada, imate prav, če rabiš bojler enkrat mesečno, da nima smisla dogrevati ampak izklapljati bojler.


Tudi če ga rabiš parkrat dnevno in veš, kdaj ga boš rabil. Saj fizikalni princip se ne obrne, če njegove posledice časovno razvlečeš s par ur na en mesec. In to je to.

pegasus ::

showsover je izjavil:

ampak se gresta samo akademsko teorijo brez uporabne vrednosti v nekem realnem kontekstu v življenju.
Zanimivo ... jaz sem pa mislil, da smo v šolo hodili zato, da bomo v realnem življenju hitreje skapirali kontekst in probleme (kot je poraba bojlerja) reševali učinkoviteje. Mi lahko razložiš, s kakšnim namenom si ti hodil v šolo?

showsover ::

dela je izjavil:

Tudi če ga rabiš parkrat dnevno in veš, kdaj ga boš rabil. Saj fizikalni princip se ne obrne, če njegove posledice časovno razvlečeš s par ur na en mesec. In to je to.

dober si, da ti vse veš, kdaj rabiš, tudi v času dopusta, delovnega tedna, vikenda, obiskov...
ne dvomim, da si s svojimi skrajno natančnimi prihranki glede porabe bojlerja že vsaj milijonar...
počakajva na BorutO, da razloži scenarij uporabe, drži?
ma ne, ni potrebno, dela ti kar pojdi milijone preštevat :-)

pegasus je izjavil:

showsover je izjavil:

ampak se gresta samo akademsko teorijo brez uporabne vrednosti v nekem realnem kontekstu v življenju.
Zanimivo ... jaz sem pa mislil, da smo v šolo hodili zato, da bomo v realnem življenju hitreje skapirali kontekst in probleme (kot je poraba bojlerja) reševali učinkoviteje. Mi lahko razložiš, s kakšnim namenom si ti hodil v šolo?

ja, drži, ampak dela ne zanima kontekst uporabe in optimalna krivulja porabe in prihrankov, ampak razume samo ekstreme in 100% determinističnost ogrevalnega sistema. izgleda, da sta si podobna. škoda edino, da si noben od vaju na trgu ne služi denarja kot energetik :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

pegasus ::

pegasus je izjavil:

Odlično vprašanje za srednješolsko fiziko. Nastavi si model, toplotni tok skozi izolacijo, elektrika se pretvarja v toploto (lahko vzameš 100% izkoristek ;)), elektrika se meri v eur. Na ta model napni tvoj vzorec uporabe in si poišči finančni minimum, ki ti še ustreza.

Energetik bi moral biti sposoben tole skalkulirati na pamet.

showsover ::

pegasus je izjavil:

pegasus je izjavil:

Odlično vprašanje za srednješolsko fiziko. Nastavi si model, toplotni tok skozi izolacijo, elektrika se pretvarja v toploto (lahko vzameš 100% izkoristek ;)), elektrika se meri v eur. Na ta model napni tvoj vzorec uporabe in si poišči finančni minimum, ki ti še ustreza.

Energetik bi moral biti sposoben tole skalkulirati na pamet.

ja, saj se je dela javil, očitno pozna avtorjeve specifične ogrevalne navade.

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Tudi če ga rabiš parkrat dnevno in veš, kdaj ga boš rabil. Saj fizikalni princip se ne obrne, če njegove posledice časovno razvlečeš s par ur na en mesec. In to je to.

dober si, da ti vse veš, kdaj rabiš, tudi v času dopusta, delovnega tedna, vikenda, obiskov...
ne dvomim, da si s svojimi skrajno natančnimi prihranki glede porabe bojlerja že vsaj milijonar...
počakajva na BorutO, da razloži scenarij uporabe, drži?


Če ne veš, pač ne veš in nimaš neke izbire. To tako ali tako nima nič z vprašanjem, če bojler požre več štroma ob izklapljanju ali konstantnem delovanju.

showsover ::

dela je izjavil:

Če ne veš, pač ne veš in nimaš neke izbire. To tako ali tako nima nič z vprašanjem, če bojler požre več štroma ob izklapljanju ali konstantnem delovanju.

aleluja, zato pa sprašujemo, dragi dela in pegasus, zato sprašujemo.
ker je deterministična teorija preveč enostavna, življenje pa 1. je bolj stohastično, ni deterministično, 2. je redko enostavno...
bravo, aleluja, ti (in pegasus se je tudi nekaj trudi), nam tule predavaš neke fizikalne lastnosti pri ekstremnih situacijah, mi pa bi radi kontekst (ali ogrevalne navade ali vzorec uporabe ali karkoli je že potrebno bilo napisati, da si razumel), da vemo, ali se je smiselno držati kakšnih (tudi tvojih) determinističnih nasvetov. smo zdaj končno razumeli ali še vedno "eh, če ne veš, pač ne veš, vzameš kar nekaj"...

dela ::

showsover je izjavil:

pegasus je izjavil:

pegasus je izjavil:

Odlično vprašanje za srednješolsko fiziko. Nastavi si model, toplotni tok skozi izolacijo, elektrika se pretvarja v toploto (lahko vzameš 100% izkoristek ;)), elektrika se meri v eur. Na ta model napni tvoj vzorec uporabe in si poišči finančni minimum, ki ti še ustreza.

Energetik bi moral biti sposoben tole skalkulirati na pamet.

ja, saj se je dela javil, očitno pozna avtorjeve specifične ogrevalne navade.


Jih ne poznam. Jaz sem mu povedal, če električni bojler manj porabi ob izklapljanju ali ne. Odgovor je da. In sem tudi fizikalno razložil, zakaj je tako. Potem pa lahko avtor ta odgovor v praksi uporabi ali pa tudi ne - glede na svoje navade.

zavajon ::

ivanuscha je izjavil:

Topla voda je po večini sama razvada. Začnite prakticirat mrzlo tuširanje (cold showers). Samo stvar navade, občutek pa je super ko se navadiš (kakšen teden)... še posebej zdej ko bo vedno topleje!

Prihranki:
- porabiš manj časa za tuširanje
- dobro za imunski sistem in ožilje
- ne rabiš energentov
- porabiš manj vode
- varuješ okolje
- prihraniš EUR

Vsakodnevno tuširanje je sama razvada, tuširajte se enkrat na teden 8-)

showsover ::

dela je izjavil:

Jih ne poznam. Jaz sem mu povedal, če električni bojler manj porabi ob izklapljanju ali ne. Odgovor je da. In sem tudi fizikalno razložil, zakaj je tako. Potem pa lahko avtor ta odgovor v praksi uporabi ali pa tudi ne - glede na svoje navade.

in kako bo "porabe 800W na uro" stila avtor vprašanja lahko to izračunal, dragi dela (in pegasus)?
mislim, a vi še kaj razmišljate, da niste v popolnem svetu in da postavljalci vprašanj niti same ne znajo vprašati?
razumem, tega vas niso učili v šoli, bi pa se pa lahko v življenju...
ali pa tudi ne, vi kar prodajajte nepopolne rešitve še naprej :-)

dela ::

showsover je izjavil:

nam tule predavaš neke fizikalne lastnosti pri ekstremnih situacijah


Pa o kakšnih ekstremnih situacijah ti pišeš? Večja temperaturna razlika med zunaj in znotraj vedno pomeni večje izgube. Ko je električni bojler vklopljen, pa ti dviguješ to temperaturno razliko. Večje izgube pomenijo večjo porabo. Na tem ni nič ekstremnega, ker drži v vseh primerih.

showsover ::

dela je izjavil:

Pa o kakšnih ekstremnih situacijah ti pišeš? Večja temperaturna razlika med zunaj in znotraj vedno pomeni večje izgube. Ko je električni bojler vklopljen, pa ti dviguješ to temperaturno razliko. Večje izgube pomenijo večjo porabo. Na tem ni nič ekstremnega, ker drži v vseh primerih.

jaoj, spet, kot da govorim z majhnim otrokom... pegasus, tudi tebe to zanima? preberi, da nisem česa preskočil in da lahko dopolnim... pravim samo, da ne vemo, kako pogosto avtor potrebuje toplo vodo, niti kako je elastična njegova poraba (glede na to, da s partnerko nameravata varčevati), zato mu ne moremo dati zadovoljivega nasveta, ki ga išče, kdaj se za njega začne dejanski (in kje se končajo namišljeni) prihranki, ker nam niti zadostnih vhodov v enačbo ni dal, čeprav je širino vprašanja nakazal v spodnjem citiranem odstavku (dodal sem zvezdice za dele s posebnim pomenom, da ne bi kdo prezrl):
Imava bojler, ki požre *2kw na uro* … kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako *znižati stroške štroma z bojlerjem*, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max *800W na uro*.

za vse, ki so preskočili, porabljena (in plačana) moč se meri v kWh in ne v kW/h...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Jih ne poznam. Jaz sem mu povedal, če električni bojler manj porabi ob izklapljanju ali ne. Odgovor je da. In sem tudi fizikalno razložil, zakaj je tako. Potem pa lahko avtor ta odgovor v praksi uporabi ali pa tudi ne - glede na svoje navade.

in kako bo "porabe 800W na uro" stila avtor vprašanja lahko to izračunal, dragi dela (in pegasus)?
mislim, a vi še kaj razmišljate, da niste v popolnem svetu in da postavljalci vprašanj niti same ne znajo vprašati?
razumem, tega vas niso učili v šoli, bi pa se pa lahko v življenju...
ali pa tudi ne, vi kar prodajajte nepopolne rešitve še naprej :-)


Kaj je pa treba na veliko računat, če veš da:

1. Z vklopljenim el. bojlerjem višaš temperaturne razlike med vodo in okolico
2. Ob višjih temperaturnih razlikah so izgube večje
3. Večje izgube pomenijo višjo porabo

?

Če veš, da tople vode ne boš rabil (ker npr. nikogar ne bo doma), lahko bojler izklopiš. Če pa ne veš, pa tako ali tako nimaš izbire (pa to zgoraj naštetih dejstev še vedno ne spremeni). Ni potrebnega popolnoma nobenega računanja, samo našteta tri dejstva moraš poznat, pa jih lahko izkoristiš, ko/če imaš za to priložnost.

showsover ::

dela je izjavil:

Če veš, da tople vode ne boš rabil (ker npr. nikogar ne bo doma), lahko bojler izklopiš. Če pa ne veš, pa tako ali tako nimaš izbire (pa to zgoraj naštetih dejstev še vedno ne spremeni). Ni potrebnega popolnoma nobenega računanja, samo našteta tri dejstva moraš poznat, pa jih lahko izkoristiš, ko/če imaš za to priložnost.

ja, zdaj pa izračunaj izgube bojlerja v 10 urah z A in D energetsko izkaznico... in potem, koliko časa in energije potrebuješ, da segreješ na 55-80C iz A ali D izoliranega bojlerja ali dogrevaš. in koliko vode potrebuješ čez delovni teden, koliko čez vikend? če si že hotel biti koristen, bi rekel, da si naj nabavi vsaj tedenski timer ustrezne moči (kar sem predlagal že jaz, kar poišči v temi, naj ti pegasus pomaga), da si lahko avtomatsko tempira vklope, če že sploh hočeš biti vsaj malo koristen. nič, moram iti, tole je neproduktivno, zdaj se tule nekaj bratimo, ker nismo dobro prebrali vprašanja, jaz imam pa en zoprn sestanek, mogoče sem zato bolj tečen danes.

dela ::

Avtorju sem odgovoril točno na to, kar je spraševal. Sem prepričan, da je moj odgovor čisto dovolj koristen in da lahko vsaj povprečno inteligentni ta fizikalna dejstva uporabijo v praksi.

showsover ::

Nekaj dosti domnevaš zdaj, prej si bil precej bolj konkreten.
No, jaz pa nisem prepričan, da si bo znal pomagati, vsaj glede na to obračunavanje "kW/h"...
Zato pa potrebujem input od avtorja, ti pa ne.
Žal jaz, za razliko od tebe, še nisem na nivoju branja misli ali natančnega domnevanja.

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Če veš, da tople vode ne boš rabil (ker npr. nikogar ne bo doma), lahko bojler izklopiš. Če pa ne veš, pa tako ali tako nimaš izbire (pa to zgoraj naštetih dejstev še vedno ne spremeni). Ni potrebnega popolnoma nobenega računanja, samo našteta tri dejstva moraš poznat, pa jih lahko izkoristiš, ko/če imaš za to priložnost.

ja, zdaj pa izračunaj izgube bojlerja v 10 urah z A in D energetsko izkaznico... in potem, koliko časa in energije potrebuješ, da segreješ na 55-80C iz A ali D izoliranega bojlerja ali dogrevaš. in koliko vode potrebuješ čez delovni teden, koliko čez vikend?


Kaj na odebeljenem ti ni jasno? Nič od tega ne spremeni zgoraj naštetih fizikalnih dejstev, ki vplivajo na porabo energije.

showsover je izjavil:

Nekaj dosti domnevaš zdaj, prej si bil precej bolj konkreten.
Žal jaz, za razliko od tebe, še nisem na nivoju branja misli ali natančnega domnevanja.


Nisi na nivoju branja enostavnega vprašanja in da bi znal na podlagi razpoložljivih informacij kaj odgovoriti na direktno vprašanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

showsover ::

Dela, jaz imam sestanek...
Ti ne veš, kako avtor potrebuje toplo vodo.
Ti mene tu nekaj napizduješ z nekimi fizikalnimi osnovami.
V resnici pa ne veš, kdaj uporabnik sploh potrebuje vodo, za koliko ljudi, kako pogosto.
Pa saj ti je že pegasus namignil, da moraš vedeti vzorec porabe.
Ampak neee.

FireSnake ::

dela je izjavil:


Vprašanje je enostavno: "kdaj bojler požre več štroma?" V prvem prispevku tudi razjasni, da gre za električni bojler in ga zanima razlika med izklapljanjem in neizklapljanjem. Odgovor je enostaven - električni bojler požre več štroma, če ga ne izklapljaš, ker ima tako vedno maksimalne možne izgube.


Le, da to, kar ti govoriš, ni res (čemu je to tako sem že razložil).
Vsaj ob normalni uporabi (normalna poraba pa je - glede na to, da v stanovanju živi). Teoretiziranje nikomur ne koristi.

In pravi odgovor je: ne izklapljati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

dela ::

showsover je izjavil:

Dela, jaz imam sestanek...
Ti ne veš, kako avtor potrebuje toplo vodo.
Ti mene tu nekaj napizduješ z nekimi fizikalnimi osnovami.
V resnici pa ne veš, kdaj uporabnik sploh potrebuje vodo, za koliko ljudi, kako pogosto.
Pa saj ti je že pegasus namignil, da moraš vedeti vzorec porabe.
Ampak neee.


Navade uporabnika moraš poznati, če mu želiš izračunati nek približek prihodnje porabe. Da veš, da bo pri izklapljanju električnega bojlerja poraba energije nižja (kar avtor sprašuje), pa ne potrebuješ nič drugega, kot da poznaš tri zgoraj našteta fizikalna dejstva, ki to določajo.

showsover ::

FireSnake je izjavil:

In pravi odgovor je: ne izklapljati.

To je najlažji odgovor, vseeno ni pa nujno, da drži, odvisno je od načina porabe, količine, izolacije, časa vode. Avtor bo najbolj prepričan, da spremlja en teden z izklapljanjem in en teden brez izklapljanja. In potem bo, glede na svoj način porabe, tempiral, če bo smiselno vklapljanje in izklapljanje bolj granulirano, s tedenskim timerjem. Lahko pa tudi, da se mu, glede na specifike porabe (ja, človeški faktor, kakšen pa naj bo, slonji?), ugotovil, čisto nekaj drugega. Avtor ne da več odgovor, dela je super teoretik, ki zna menda brati tudi misli, nekih optimalnih krivulj porabe, vklopov in izklopov pa ne pozna in ne priznava. Edino jaz sem trotelj, da od avtorja pričakujem, da razčleni porabo.

dela je izjavil:

Navade uporabnika moraš poznati, če mu želiš izračunati nek približek prihodnje porabe. Da veš, da bo pri izklapljanju električnega bojlerja poraba energije nižja (kar avtor sprašuje), pa ne potrebuješ nič drugega, kot da poznaš tri zgoraj našteta fizikalna dejstva, ki to določajo.

Pa saj avtor hoče varčevati, pa ti res ne razumeš ničesar življenjskega ali kaj? Evo, še enkrat, citat (in uppper case):

Imava bojler, ki požre 2kw na uro ... kar ni niti približno malo, zato malo gledava kako ZNIŽATI STROŠKE ŠTROMA Z BOJLERJEM, ki nama pokuri največ ob pečici, pralnem stroju in sušilcu, kateri ne dosežejo max 800W na uro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

FireSnake je izjavil:

dela je izjavil:


Vprašanje je enostavno: "kdaj bojler požre več štroma?" V prvem prispevku tudi razjasni, da gre za električni bojler in ga zanima razlika med izklapljanjem in neizklapljanjem. Odgovor je enostaven - električni bojler požre več štroma, če ga ne izklapljaš, ker ima tako vedno maksimalne možne izgube.


Le, da to, kar ti govoriš, ni res (čemu je to tako sem že razložil).


Čemu to, kar si ti "razložil", ne drži, sem že jaz razložil:

dela je izjavil:

FireSnake je izjavil:

zcetrt je izjavil:

Fizikalno bi rekel, da višja kot je temperatura vode v bojlerju, večje so izgube. Če ti pustiš, da se voda ohladi na sobno temperaturo, ko je ne rabiš, in pogreje nazaj, ko jo rabiš, boš imel izgube nižje.
.


Od kje ti to? Tole sploh ni res!
Bojler je najbolje imet vseskozi vklopljen.

Preprosto si predstavljajmo tole tako: riši krivuljo temperature vode. In površina NAD krivuljo mora biti čim manjša.


Seveda je res. Če imaš bojler vseskozi vklopljen, je površina nad katerokoli krivuljo največja možna. Če vodo cel dan greješ na maks. temperaturo, ne moreš nobene druge temperaturne krivulje nad tem narisat.

showsover ::

dela je izjavil:

Seveda je res. Če imaš bojler vseskozi vklopljen, je površina nad katerokoli krivuljo največja možna. Če vodo cel dan greješ na maks. temperaturo, ne moreš nobene druge temperaturne krivulje nad tem narisat.

Zakaj bi sploh grel na maks temperaturo, človek?
Saj ne rabiš 100% moč, ampak 50-60% (v eko načinu, pa o tem govorimo že ves dan).
Najbrž je to problem, česar ti ne razumeš in ne priznaš.

dela ::

showsover je izjavil:

FireSnake je izjavil:

In pravi odgovor je: ne izklapljati.

Avtor bo najbolj prepričan, da spremlja en teden z izklapljanjem in en teden brez izklapljanja.


Ne bo, ker mu zelo verjetno ne bo uspelo stočiti enakih količin enako tople vode in verjetno tudi temperatura izven bojlerja ne bo enaka. Posebej zaradi prvega lahko dobi rezultate, ki bodo zelo mimo.

showsover ::

dela je izjavil:

Ne bo, ker mu zelo verjetno ne bo uspelo stočiti enakih količin enako tople vode in verjetno tudi temperatura izven bojlerja ne bo enaka. Posebej zaradi prvega lahko dobi rezultate, ki bodo zelo mimo.

Potem pa naj preverja 10 let, če se ne bo vmes atmosfera spremenila.
Zanimivo, teoretik, ogrevanje bojlerja na 100%.

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Seveda je res. Če imaš bojler vseskozi vklopljen, je površina nad katerokoli krivuljo največja možna. Če vodo cel dan greješ na maks. temperaturo, ne moreš nobene druge temperaturne krivulje nad tem narisat.

Zakaj bi sploh grel na maks temperaturo, človek?
Saj ne rabiš 100% moč, ampak 50-60% (v eko načinu, pa o tem govorimo že ves dan).
Najbrž je to problem, česar ti ne razumeš in ne priznaš.


Ker govorimo o razliki med izklapljanjem in neizklapljanjem, ne pa o razliki med nastavljeno nižjo in višjo temperaturo. Če 100 % časa vodo držiš na 50 % maksimalne temperature, bodo izgube tudi večje, kot če bi vodo 30 % časa držal na 50 % maksimalne temperature.

showsover ::

dela je izjavil:

Ker govorimo o razliki med izklapljanjem in neizklapljanjem, ne pa o razliki med nastavljeno nižjo in višjo temperaturo. Če 100 % časa vodo držiš na 50 % maksimalne temperature, bodo izgube tudi večje, kot če bi vodo 30 % časa držal na 50 % maksimalne temperature.

Dela, govorimo o realnih scenarijih in varčevanju... Najbolj poceni bojlerji nimajo vgrajenega timerja, kjer bi lahko krivuljo ogrevanja nastavljal. Toplotne črpalke pa imajo, z razlogom, ker se potrebe po jakosti ogrevanja spreminjajo, nikdar pa temperatura ne pade pod neko določeno. Avtor ima zaenkrat, domnevam, glede na vprašanje, nastavljeno dogrevanje. Od zdaj naprej naj izklaplja. In primerja račun. Če se bo zmotil v korist dogrevanja ali izklapljanja, njegov problem. Še kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Ker govorimo o razliki med izklapljanjem in neizklapljanjem, ne pa o razliki med nastavljeno nižjo in višjo temperaturo. Če 100 % časa vodo držiš na 50 % maksimalne temperature, bodo izgube tudi večje, kot če bi vodo 30 % časa držal na 50 % maksimalne temperature.

Dela, govorimo o realnih scenarijih in varčevanju... Najbolj poceni bojlerji nimajo vgrajenega timerja, kjer bi lahko krivuljo ogrevanja nastavljal. Toplotne črpalke pa imajo, z razlogom, ker se potrebe po jakosti ogrevanja spreminjajo, nikdar pa temperatura ne pade pod neko določeno.


Kaj je nerealnega na tem, da so izgube večje, če temperaturo vode držiš višje za 100 % časa, kot če bi to temperaturo držal višje samo za 30 % časa? A zdaj smo že na toplotne črpalke prešli, ko avtorja zanima glede električnega bojlerja?

showsover ::

dela je izjavil:

Kaj je nerealnega na tem, da so izgube večje, če temperaturo vode držiš višje za 100 % časa, kot če bi to temperaturo držal višje samo za 30 % časa? A zdaj smo že na toplotne črpalke prešli, ko avtorja zanima glede električnega bojlerja?

Jaoj, glej, ti si res trd s svojo teorijo, zanemarjaš pa praktični aspekt uporabe tople vode. Ti ne veš (si potrdil), kakšne potrebe po ogrevanju tople vode ima. Torej ti samo teoretično flancaš, kar sicer drži, ampak to ne pomeni, da izpolnjuje uporabnikove zahteve. Ker jih ne poznaš in te ne zanimajo in veš, da si bo znal sam izračunati, še lažjih stvari ljudje ne morejo ali ne utegnejo storiti. No, jaz pa ne vem, ga sprašujem, in bi mu drugi izračunali. Pa ne samo njemu. Se ti vidi, pač, nek teoretik, v celoti zanemariš dejanske potrebe. Aja, aja...

St235 ::

Z drugimi besedami:

V teoriji je poraba pri enako nastavljeni temperaturi načeloma manjša, če izklapljaš. Ali je to možno in uporabno aplicirat v konkretnem primeru, pa ne bomo vedeli dokler nekdo ne prinese kristalne krogle.

FireSnake ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Seveda je res. Če imaš bojler vseskozi vklopljen, je površina nad katerokoli krivuljo največja možna. Če vodo cel dan greješ na maks. temperaturo, ne moreš nobene druge temperaturne krivulje nad tem narisat.

Zakaj bi sploh grel na maks temperaturo, človek?
Saj ne rabiš 100% moč, ampak 50-60% (v eko načinu, pa o tem govorimo že ves dan).
Najbrž je to problem, česar ti ne razumeš in ne priznaš.


Iz ene teorije v drugo. Kdo greje na max vseskozi?
Nihče.
In s tem on, pazi, "izpodbija".

Jaz sem svoje povedal, zato se umikam, ker nima smisla.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

showsover ::

FireSnake je izjavil:

Jaz sem svoje povedal, zato se umikam, ker nima smisla.

Ne, dela čisto konkretno pove, kot je, vendar le za neke določene situacije (on/off, max, dan enak dnevu)...
Ne upošteva pa konteksta uporabe (ali pa vzorca uporabe tople vode, če je tako bolj jasno).
Izgleda, da je še v času izobraževanja, ni še ravno kaj dosti elektrike plačeval...
Lakotnik je sicer lepo povzel.

dela ::

showsover je izjavil:

Torej ti samo teoretično flancaš, kar sicer drži


Ja, "flancam" fizikalno resnico. Kriminal!

showsover je izjavil:

Se ti vidi, pač, nek teoretik, v celoti zanemariš dejanske potrebe. Aja, aja...


Če sem teoretik, ker znam človeku teoretično odgovoriti, ko je tako teoretično vprašal, potem sem z veseljem. Raje kot neke sorte prodajalec ali karkoli podobnega, ki na čisto jasno vprašanje teoretično že gleda, kako bo spraševalcu prodal "celovito rešitev" za vse njegove zemeljske probleme.

tikitoki ::

ivanuscha je izjavil:

Topla voda je po večini sama razvada. Začnite prakticirat mrzlo tuširanje (cold showers). Samo stvar navade, občutek pa je super ko se navadiš (kakšen teden)... še posebej zdej ko bo vedno topleje!

Prihranki:
- porabiš manj časa za tuširanje
- dobro za imunski sistem in ožilje
- ne rabiš energentov
- porabiš manj vode
- varuješ okolje
- prihraniš EUR


Nimamo vsi konstitucije jamskega človeka.

dela ::

FireSnake je izjavil:

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Seveda je res. Če imaš bojler vseskozi vklopljen, je površina nad katerokoli krivuljo največja možna. Če vodo cel dan greješ na maks. temperaturo, ne moreš nobene druge temperaturne krivulje nad tem narisat.

Zakaj bi sploh grel na maks temperaturo, človek?
Saj ne rabiš 100% moč, ampak 50-60% (v eko načinu, pa o tem govorimo že ves dan).
Najbrž je to problem, česar ti ne razumeš in ne priznaš.


Iz ene teorije v drugo. Kdo greje na max vseskozi?


Morda nekdo, ki misli, da bo tako prišparal. Kaj vem, kakšne sorte ljudi vse obstajajo. Ampak princip na srečo drži tudi, če primerjaš nekoga, ki greje na max 30 % časa in 50 % časa. Ali pa na 50 % temperature 30 % časa ali 50 % časa. Tako da je čisto nepomembno, _kdo_ greje na max 100 % časa.

showsover ::

dela je izjavil:

Če sem teoretik, ker znam človeku teoretično odgovoriti, ko je tako teoretično vprašal, potem sem z veseljem. Raje kot neke sorte prodajalec ali karkoli podobnega, ki na čisto jasno vprašanje teoretično že gleda, kako bo spraševalcu prodal "celovito rešitev" za vse njegove zemeljske probleme.

no, jaz pa skušam, če me tema zaintrigira, izvedeti čimveč o praktičnem delu posla.
niti približno mi ne pada na misel, da bi reševal vse kogaršnjekoli zemeljske probleme.
se pa lahko strinjam, da je avtor postavil vprašanje precej na horuk in ga tudi ni dopolnil.
brez zamere, dela... si fejst poba, samo praksa ima dodatne pogoje kot teorija...

dela ::

showsover je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Jaz sem svoje povedal, zato se umikam, ker nima smisla.

Ne, dela čisto konkretno pove, kot je, vendar le za neke določene situacije (on/off, max, dan enak dnevu)...


Ne drži. Fizikalni principi, ki sem jih zapisal, veljajo za vse situacije pri električnih bojlerjih. Max ali 50 % max nastavljene temperature, lahko tudi 30 % (ali na kolikor koli razne "eco" nastavitve pri električnih bojlerjih pač maksimalno temperaturo omejijo). Če pa porabiš en teden več vode kot drug teden ali je temperatura okolice drugačna, potem pa to z razliko v porabi pri izklapljanju ali neizklapljanju bojlerja tako ali tako nima kaj preveč, ker gre za razliko v drugih faktorjih - in če ta dva tedna primerjaš, pač ne boš dobil pravega rezultata razlike pri porabi z vmesnim izklapljanjem ali neizklapljanjem.

showsover ::

dela je izjavil:

Ne drži. Fizikalni principi, ki sem jih zapisal, veljajo za vse situacije pri električnih bojlerjih. Max ali 50 % max nastavljene temperature, lahko tudi 30 % (ali na kolikor koli razne "eco" nastavitve pri električnih bojlerjih pač maksimalno temperaturo omejijo). Če pa porabiš en teden več vode kot drug teden ali je temperatura okolice drugačna, potem pa to z razliko v porabi pri izklapljanju ali neizklapljanju bojlerja tako ali tako nima kaj preveč, ker gre za razliko v drugih faktorjih - in če ta dva tedna primerjaš, pač ne boš dobil pravega rezultata razlike pri porabi z vmesnim izklapljanjem ali neizklapljanjem.

a vidiš? ne da se zaključiti te teme :-) seveda imaš prav, da en teden ni dovoljšen pokazatelj, niti vsa sezona ni dovoljšen pokazatelj, v paralelno vesolje se pač še ne moremo prestaviti. jaz sem samo namignil, naj si izbere neke metodologijo meritve in se naj odloči, da mu bo prav. lahko bo to celo večji račun, ampak, če bo udobje odtehtalo... dejstvo pa je, da ti še vedno ne veš, kakšne navade ima uporabnik glede tople vode. uporabnik pa ve, kakšne navade ima in če se mu zdi smiselno spreminjat. z drugimi besedami: mogoče se avtor ne bo več 3x dnevno tuširal pozimi ampak samo še dvakrat, zagotovo pa se bo. jasno ali vendarle še ne?
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028782 (15492) energetik
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712172 (10490) feryz
»

Izračun ohlajanja bojlerja vode

Oddelek: Šola
252577 (1965) ...:TOMI:...
»

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

Oddelek: Loža
3210734 (10026) krisspace
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933281 (30160) Maestral

Več podobnih tem