» »

Kdaj bojler požre več štroma?

Kdaj bojler požre več štroma?

1 2
3
4 5

jype ::

Kot nekdanji študent fizike bi vsekakor ocenil, da bojler več štroma požre takrat ko je prižgan. Če je ugasnjen, ga zelo malo. Gre seveda za oceno - ne dam roke v prižgan bojler, da je res.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Ne drži. Fizikalni principi, ki sem jih zapisal, veljajo za vse situacije pri električnih bojlerjih. Max ali 50 % max nastavljene temperature, lahko tudi 30 % (ali na kolikor koli razne "eco" nastavitve pri električnih bojlerjih pač maksimalno temperaturo omejijo). Če pa porabiš en teden več vode kot drug teden ali je temperatura okolice drugačna, potem pa to z razliko v porabi pri izklapljanju ali neizklapljanju bojlerja tako ali tako nima kaj preveč, ker gre za razliko v drugih faktorjih - in če ta dva tedna primerjaš, pač ne boš dobil pravega rezultata razlike pri porabi z vmesnim izklapljanjem ali neizklapljanjem.

a vidiš? ne da se zaključiti te teme :-) seveda imaš prav, da en teden ni dovoljšen pokazatelj, niti vsa sezona ni dovoljšen pokazatelj, v paralelno vesolje se pač še ne moremo prestaviti.


Zato pa imamo fizikalne principe, da se nam ni treba prestavljat v paralelna vesolja ali izvajati nerodnih meritev, ker za nekatere stvari pač točno vemo, kaj se bo zgodilo, ker so te meritve že 10000x izvedli in ker razumemo, kaj povzroča spremembe. Drugače me pa ne zanima, če bo kaj spreminjal ali ne v končni fazi. On je vprašal glede porabe med dvema variantama, jaz sem napisal glede porabe med dvema variantama. Da bo znal pa na koncu izbrati varianto, primerno udobju, ki ga želi, pa ne dvomim. Si ne domišljam, da se bo zdaj s hladno vodo tuširal, ker pozna par fizikalnih principov, ki določajo razliko v porabi med dvema variantama.

showsover ::

jype je izjavil:

Kot nekdanji študent fizike bi vsekakor ocenil, da bojler več štroma požre takrat ko je prižgan. Če je ugasnjen, ga zelo malo. Gre seveda za oceno - ne dam roke v prižgan bojler, da je res.

ugasnjen bojler je potem boljše prodati, jasno. lahko pa si greš štopat pred vsako uporabo, kako dolgo rabiš, da se voda segreje na želeno temperaturo... vse to smeš in moreš narediti... vprašanje pa je, če želiš... dokler je teorija precej enostavna zadeva, pravi izzivi nastanejo šele v praksi, kar priznava tudi naš gospod energetik dela.

dela ::

showsover je izjavil:

jype je izjavil:

Kot nekdanji študent fizike bi vsekakor ocenil, da bojler več štroma požre takrat ko je prižgan. Če je ugasnjen, ga zelo malo. Gre seveda za oceno - ne dam roke v prižgan bojler, da je res.

ugasnjen bojler je potem boljše prodati, jasno. lahko pa si greš štopat pred vsako uporabo, kako dolgo rabiš, da se voda segreje na želeno temperaturo... vse to smeš in moreš narediti... vprašanje pa je, če želiš... dokler je teorija precej enostavna zadeva, pravi izzivi nastanejo šele v praksi, kar priznava tudi naš gospod energetik dela.


Bi rekel, da je vsak dovolj velik ekspert za prakso, da ve, da je za začetek dobro bojler manj izklapljat, če nimaš tople vode. Ni neke bojazni, da bi glede tega kdo kaj dosti zgrešil. Ni pa očitno vsak tak ekspert za teorijo, da bi vedel, kaj se bo zgodilo s porabo, če bo bojler vmes izklopil, zato pa vpraša na forumu. In s tem ni nič narobe.

showsover ::

dela je izjavil:

Bi rekel, da je vsak dovolj velik ekspert za prakso, da ve, da je za začetek dobro bojler manj izklapljat, če nimaš tople vode. Ni neke bojazni, da bi glede tega kdo kaj dosti zgrešil. Ni pa očitno vsak tak ekspert za teorijo, da bi vedel, kaj se bo zgodilo s porabo, če bo bojler vmes izklopil, zato pa vpraša na forumu. In s tem ni nič narobe.

no, končno in zdaj smo blizu optimuma, kjer moramo poznati uporabnikove navade...
vidim, dela, da nekaj še mogoče bo iz tebe, zahvaljujoč forumu, jasno.

Samael ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Bi rekel, da je vsak dovolj velik ekspert za prakso, da ve, da je za začetek dobro bojler manj izklapljat, če nimaš tople vode. Ni neke bojazni, da bi glede tega kdo kaj dosti zgrešil. Ni pa očitno vsak tak ekspert za teorijo, da bi vedel, kaj se bo zgodilo s porabo, če bo bojler vmes izklopil, zato pa vpraša na forumu. In s tem ni nič narobe.

no, končno in zdaj smo blizu optimuma, kjer moramo poznati uporabnikove navade...
vidim, dela, da nekaj še mogoče bo iz tebe, zahvaljujoč forumu, jasno.


Jaz sem se spraševal podobno kot op in mi v osnovi @dela odgovori točno to, kar me je zanimalo.
Seveda se da debato tudi razširiti (recimo na misel mi padejo podvprašanja tipa, a živi sam ali pa je v gospodinjstvu še kdo, a se tušira pretežno doma, ali pa v službi po končanem procesu dela, ipd..) ampak to nekako ni bilo vprašanje, zato ne vidim nobene potrebe po drami okoli tega.
Ne razumi tega, kot da te napadam, me pa zaradi povsem specifične situacije zanima točno to, kar je bilo vprašano in kar je bilo neposredno na vprašanje tudi odgovorjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

showsover ::

Samael je izjavil:

Jaz sem se spraševal podobno kot op in mi v osnovi @dela odgovori točno to, kar me je zanimalo.
Seveda se da debato tudi razširiti (recimo na misel mi padejo podvprašanja tipa, a živi sam ali pa je v gospodinjstvu še kdo, a se tušira pretežno doma, ali pa v službi po končanem procesu dela, ipd..) ampak to nekako ni bilo vprašanje, zato ne vidim nobene potrebe po drami okoli tega.
Ne razumi tega, kot da te napadam, me pa zaradi povsem specifične situacije zanima točno to, kar je bilo vprašano in kar je bilo neposredno na vprašanje tudi odgovorjeno.

mislim, da je absolutno vsakemu jasno, da stroj, ki ne dela, porabi najmanj energije, stroj, ki dela na maksimumu, pa porabi največ energije. avtor vprašanja je vprašal, kot se vidi, "Kdaj bojler požre več štroma?", odgovor sledi, ko ga NIMAŠ izklopljenega. ker pa avtor sprašuje o VARČEVANJE, verjetno bojler potrebuje. ker pa ne vemo, kako pogosto se porabljajo večje količine vode, in tega ni razgrnil, ga jaz sprašujem za podrobnosti scenarija, kaj je za njega najboljše ali izklapljati bojler in ga tempirati samo na določene ure (z zunanjim 16A timerjem, ker bojler tega pač nima) ali pa ga preklopiti na eko in ga ves čas pustiti vklopljenega, sploh, če je bojlerjeva energetska ocena višja (A-C), kar pomeni, da ima boljšo izolacijo in izgublja manj energije v časovnih intervalih med porabami... in ta banalnost praktičnega problema brez poznavanja posebnega uporabniškega konteksta naju dela atraktivna na forumu Loža, še posebej, ker je avtor uporabil že pri navajanju inputov nepravilne enote, kaj šele, da bi se kaj poglobljeno spuščal v energetske izračune... howgh...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

DePalmo ::

Zarad enga bojlerja tri strani neuporabnih odgovorov. Dobro vam gre, še malo pa boste izumili toplo vodo :D

ivanuscha je izjavil:

Topla voda je po večini sama razvada. Začnite prakticirat mrzlo tuširanje (cold showers). Samo stvar navade, občutek pa je super ko se navadiš (kakšen teden)... še posebej zdej ko bo vedno topleje!

Prihranki:
- porabiš manj časa za tuširanje
- dobro za imunski sistem in ožilje
- ne rabiš energentov
- porabiš manj vode
- varuješ okolje
- prihraniš EUR


Aha, sem probal lansko leto, poleti ko je bilo zunaj 35+ stopinj. Prvi dan je bilo vredu, drugi sem že kašljal. Raje toplo vodo, kot pa da bom prehlajen sredi poletja. Je pa res da voda je bila hladna, cca. 10 stopinj in ni bila iz vodovoda.

Samael ::

Jaz sicer mislim, da gredo ta vprašanja bolj v smeri, kaj požre več energije, bojler, ki ga enkrat na dan pol ure pred tuširanjem prižgem, in greje vodo z nule (tu seveda ne mislim z nič stopinj, pač od začetka - saj razumeš o čem govorim, a?) ali pa bojler, ki dela ves čas in dogreva vodo (pa magari na ne vem kakšnih eko nastavitvah) za tisto eno tuširanje. Pač nekaj v tem smislu.

Al uredu ... tu na slo techu se da vsako tudi najbolj preprosto, jasno vprašanje zakomplicirati.


@DePalmo pri meni je pa ravno obratno poleti. Še "mrzla" voda (mestni vodovod), ki priteče iz pipe je zoprno, mlačno - topla. Pač poleti ... Na kraj pameti mi ne pade, da bi v tem letnem času za običajno prhanje grel vodo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

showsover ::

Samael je izjavil:

Jaz sicer mislim, da gredo ta vprašanja bolj v smeri, kaj požre več energije, bojler, ki ga enkrat na dan pol ure pred tuširanjem prižgem, in greje vodo z nule (tu seveda ne mislim z nič stopinj, pač od začetka - saj razumeš o čem govorim, a?) ali pa bojler, ki dela ves čas in dogreva vodo (pa magari na ne vem kakšnih eko nastavitvah) za tisto eno tuširanje. Pač nekaj v tem smislu.

to je en scenarij, vendar ga avtor ni potrdil, če bi ga, bi ta debata bila dosti krajša, torej, vi se zatečete v en (vam znan? jaoj, enkrat na dan, zjutraj tuširanje? vedno? ženske tudi?) scenarij in je problem rešen. no, v praksi je tako, da imajo vsake oči svojega malarja vsako telo svoje preference po toploti pri tuširanju (domnevam, da se tuširajo pri njih).

-valvoline- ::

Ce bojler uporablja zgolj 1 oseba samo za tusiranje 1x na dan je verjetno najboljse bojler prizgat pac kasno uro pred tusiranjem in pol izklopit. Pa primerno temu vzet manjsi bojler npr 50l da ciprej doseze zeljeno temperaturo. V primeru da bojler uporablja vec oseb in topla voda se uporablja tudi v kuhinjo in podobno je najboljse da je bojler skoz przgan na neko sredno temperaturo kot je ze prej omenjeno. Vecja je temperatura vode v bojlerju skoraj eksponencno se povecujejo izgube zarad odajanja toplote ven, kljub izolaciji. Najboljsa varijanta pa je cimvecji bojler, recimo 150+ litrov in filanje samo zvecer na nizjo tarifo.

dela ::

showsover je izjavil:

Samael je izjavil:

Jaz sicer mislim, da gredo ta vprašanja bolj v smeri, kaj požre več energije, bojler, ki ga enkrat na dan pol ure pred tuširanjem prižgem, in greje vodo z nule (tu seveda ne mislim z nič stopinj, pač od začetka - saj razumeš o čem govorim, a?) ali pa bojler, ki dela ves čas in dogreva vodo (pa magari na ne vem kakšnih eko nastavitvah) za tisto eno tuširanje. Pač nekaj v tem smislu.

to je en scenarij, vendar ga avtor ni potrdil, če bi ga, bi ta debata bila dosti krajša, torej, vi se zatečete v en (vam znan? jaoj, enkrat na dan, zjutraj tuširanje? vedno? ženske tudi?) scenarij in je problem rešen. no, v praksi je tako, da imajo vsake oči svojega malarja vsako telo svoje preference po toploti pri tuširanju (domnevam, da se tuširajo pri njih).


Pa saj ne rabi biti točno ta scenarij, no. Če gredo vsi družinski člani vsak dan od doma za tri ure, bo poraba energije nižja, če se električni bojler za npr. za prvi dve od teh treh ur izklopi, kot če bi bil skoz vklopljen. Pa se potem nižja temperatura vode ne bo dotaknila nobenega izmed njih. Morda bo le vlomilca, ki se bo vmes prišel tuširat, motila začasno nižja temperatura.

Zato pa je dobro, da pozna človek fizikalni princip, ki je za tem, pa si ga lahko potem vedno prilagodi na svoj urnik, tudi če se ta spremeni.

showsover ::

aleluja, saj bo, počasi bo... ampak dejstvo je, da še vedno ničesar ne poznamo o avtorjevem primeru in lahko samo bolj (ali manj) ugibamo o njegovem primeru... vemo pa to, da bojler porabi 2kW na uro (!? - 2kW bojler je neka miniaturna zadeva, bi rekel - 2kWh/dan ali kaj misli, saj še zdaj ne vem), da ima še eno osebo (partnerko, partnerja, itn.) v gospodinjstvu in da želijo zmanjšati porabo že itak majhnega bojlerja.

dela je izjavil:

Pa saj ne rabi biti točno ta scenarij, no. Če gredo vsi družinski člani vsak dan od doma za tri ure, bo poraba energije nižja, če se električni bojler za npr. za prvi dve od teh treh ur izklopi, kot če bi bil skoz vklopljen. Pa se potem nižja temperatura vode ne bo dotaknila nobenega izmed njih. Morda bo le vlomilca, ki se bo vmes prišel tuširat, motila začasno nižja temperatura.

Zato pa je dobro, da pozna človek fizikalni princip, ki je za tem, pa si ga lahko potem vedno prilagodi na svoj urnik, tudi če se ta spremeni.

ja, a grejo, poznaš scnearij? dvomim, da možakar pozna kaj dosti fizikalnih principov, če za mikrobojler od 2kW navaja porabo v enotah NA URO... mislim, ti res ne razmišljaš večdimenzionalno, ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:


ja, a grejo, poznaš scnearij? dvomim, da možakar pozna kaj dosti fizikalnih principov, če za mikrobojler od 2kW navaja porabo v enotah NA URO... mislim, ti res ne razmišljaš večdimenzionalno, ne?


To je bil primer, zakaj to ni omejeno na en scenarij. Ker avtor ni poznal fizikalnih principov (zato je pa vprašal), sem mu pa vse potrebne fizikalne principe (ki naredijo razliko v porabi pri izklapljanju in neizklapljanju el. bojlerja) jaz predstavil (pa tudi nekateri pred mano), tako da tega problema nimamo več.

showsover ::

vidim, da morda vendarle res vidiš v paralelna vesolja, glede na to, da se avtor še ni oglasil, verjetno je šel računat po tvojih napotkih. in zelo dvomim, da si je s tvojo razlago kaj pomagal :-)

v scenariju 3 ur - kako vklopiš bojler po dveh urah odsotnosti? a s timerjem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

vidim, da morda vendarle res vidiš v paralelna vesolja, glede na to, da se avtor še ni oglasil, verjetno je šel računat po tvojih napotkih. in zelo dvomim, da si je s tvojo razlago kaj pomagal :-)


To da se ni oglasil, pa res ni argument za to, da mu jaz naj ne bi predstavljal fizikalnih principov, ker on teh principov ne pozna (wtf? ravno zato mu jih predstavljam) - pa še precej direktno v tej smeri sprašuje. Ob tem sem tudi že najmanj 3x zapisal, da ni treba nič računat, ko enkrat poznaš ta princip.

showsover ::

pa si res čisto prepričan, da mu ni jasno, da izklopljen bojler porabi manj kot vklopljen?
pa misliš, da bo šel v smeri največjega prihranka ali največjega udobja ali nekaj vmes?
pa misliš, da si bo (želel) izračunati optimalne nastavitve?
pa nikjer mu nisi namignil, naj si kupi 16A časovno stikalo...
slab svetovalec si ti, dela, slab...

dela ::

showsover je izjavil:


v scenariju 3 ur - kako vklopiš bojler po dveh urah odsotnosti? a s timerjem?


Lahko s timerjem. Ali pa psa zdresiraš, da stisne na knof, če ti je ljubše. Spet čisto nepomembno.

showsover ::

tebi je nepomembno, ker si teoretik, ja.
meni pa je pomembno, ker skušam biti praktičen in plastičen.
in stroškovno učinkovit (kletvica za vas teoretike, saj vem)
in pomagati ne samo njemu, ampak še komu drugemu.
čeprav, v končni fazi, mi je vseeno, pa tudi, če 100x nabije elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Samael ::

dela je izjavil:

showsover je izjavil:


ja, a grejo, poznaš scnearij? dvomim, da možakar pozna kaj dosti fizikalnih principov, če za mikrobojler od 2kW navaja porabo v enotah NA URO... mislim, ti res ne razmišljaš večdimenzionalno, ne?


To je bil primer, zakaj to ni omejeno na en scenarij. Ker avtor ni poznal fizikalnih principov (zato je pa vprašal), sem mu pa vse potrebne fizikalne principe (ki naredijo razliko v porabi pri izklapljanju in neizklapljanju el. bojlerja) jaz predstavil (pa tudi nekateri pred mano), tako da tega problema nimamo več.


Točno to. V osnovi je bilo vprašanje povsem jasno. In je zahtevalo jasen odgovor.
Problem je le, da bi nekdo še vedno teoretiziral, zahteval ali dajal lastne scenarije in namesto, da odgovori na vprašano, dela dramo.
Anyway, moja radovednost (kjer sem se spraševal nekaj podobnega kot op) je bila nasitena, hvala.

showsover ::

ja, dobro, vidva sta nasitena, vsi pa nismo...
eni smo pa vajeni ljudem strokovno svetovat (ne ravno iz energetike, čeprav nam konfiguriranje ni ravno neobičajnega), sploh, ker imajo drugačne probleme in služijo v kakšni drugi stroki...
si predstavljaš, da tam rečeš stranki, pejdi si prebrat to in to, glede financ to in to, glede prava ono in tisto, glede informatike levo in desno?
pa to ja ostaneš brez vsega posla še isti dan.
če hočeš dobro svetovati, moraš poznati uporabnikov problem.
vama pač ni potrebno.

dela, koliko si star, če smem vprašati?
in s čim se prežviljaš in kako dolgo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Samael ::

Matr si težek ... Na vsak način iščeš dramo, izumljaš vedno nove in nove argumente, da boš ja lahko vodo še naprej speljeval na svoj mlin, medtem ko ti ego ne da ne imeti zadnje besede, aneda?
Pa jo imej, to zadnjo glede na to, da je bilo vse potrebno že stran, dve nazaj odgovorjeno in to od večjega števila sodelujočih, ti pa goniš svoje dalje, ne vem ... a ker imaš neko posebno fiksacijo na branje svojih lastnih stavkov al kaj? Ah, well ...

showsover ::

ja oprosti no, ampak še na isti strani sta mi potrdila z različnimi podvprašanji. namreč, ne morem verjeti, da je avtor tako nepoučen, da ne bi vedel, da ugasnjen bojler porabi manj kot vklopljen. sem pa prepričan, da ne bo mogel rešiti dileme brez 16A timerja. in ta timer, dragi, samael, je pravi praktičen odgovor na njegovo vprašanje, ne vsa ta teorija in to in scenariji. torej, avtor, odgovor na tvoje vprašanje je:

nabavi 16A (ali več!) tedensko časovno stikalo, ki ti bo krmililo vklapljanje in izklapljanje bojlerja po tvojih preferencah. stane tame ene 10 eur za vtičnico in ene 50 za na din letev. mora biti čim močnejše navkljub tvojemu mikro (?) bojlerju

to, samael, je zdaj zaključek, do katerega bi prišel, če bi se prebijal skozi vajino teorijo fizike za osnovno šolo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Samael ::

To ni bilo vprasanje.
Samo omenim.

Zdi se mi, da ves ta "problem" izvira iz dejstva, da imas ti tezave z osnovim razumevanjem. (zdaj smo prišli do tega, da si namišljuješ že neke rešitve, stikala ipd ... na problem, ki si si ga namislil zgolj ti sam v svoji glavi)
@dela ti je skusal to pojasniti. Za to porabil v ping-pongu s teboj vsaj eno stran. Zdaj jaz. Ah, kur... nima smisla. Ti bos se naprej gonil svoje, se kot "pro chef" cudil, zakaj nekdo prezganje zalije s toplo vodo, ko bi pa ja vsak cepec moral vedeti, da se z mrzlo ... in delal drame epskih razseznosti iz tega. Ma ne da se s teboj, a? Hudič je to, ko ima človek težave s funkcionalno pismenostjo, osnovnim razumevanjem vprašanja, pa vseeno čuti nujo, da temo zaključi z zadnjo besedo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

showsover ::

ti pa si kar alergičen na mene, zanimivo... še dela je bolj stoičen od tebe... se poznamo od kod? seveda pa je jasno, da je ta mikrobojlerska tema world-saver :-) dejstvo sicer ja, da jaz službeno precej dobro svetujem, pa mi nihče ničesar ne očita, pravzaprav, ehm, eh ne, nima smisla razlagati na forumu tega... torej, tako da, domnevam, mora biti nekaj organskega na meni, česar ti ne maraš... ampak bomo že morali preživeti, do sedaj nam je odlično šlo...

ena od možnih vairant pa je tudi, da je tvoj horizont precej ozko usmerjen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

showsover ::

aja, samael, zdaj pa vidim, zakaj si alergičen name...

nekoč sva se že kregala glede privilegijev javnega sektorja, kaj je že bilo, nekaj si me obtoževal, da sem, ehm, čakaj, kaj? res si nekaj prežganko že omenjal danes, ehmm... zanimivo... aja, zato se ti tako angažiraš, neporavnane račune imava... zanimivo, z žaljenjem nepoznanih ljudi pa res nimaš težav... no, zdaj mi je precej bolj jasno, zakaj je tebi dela bi tako hitro razumljiv in zakaj tvoj čustven post ob 19:37...

ja, kaj morem, tako to pač je :-)

dela ::

showsover je izjavil:

ja oprosti no, ampak še na isti strani sta mi potrdila z različnimi podvprašanji. namreč, ne morem verjeti, da je avtor tako nepoučen, da ne bi vedel, da ugasnjen bojler porabi manj kot vklopljen.


Vprašanje ni bilo takšno, ampak malce bolj zapleteno - namreč: ali električni bojler porabi več, če ga za nekaj časa ugasneš in mora potem v enem kosu segret vodo na temperaturo x, kot če bi ves čas držal vodo na temperaturi x. In iz mojih izkušenj tega marsikdo ne ve, ker ga zmede dejstvo, da segrevanje vode z nižje temperature traja dlje, ob tem pa pozabi, da je pri konstantnem držanju vode v el. bojlerju na visoki temperaturi vse to sproti nadoknadil (in še malce več energije spustil v zrak zaradi konstantno višjih izgub). In seveda ni greh vprašat, če ne veš.

showsover ::

in kako boš problem rešil in reguliral tole vklapljanje bojlerjev ob ustreznih časovnih intervalih?
1. psa boš natreniral, to je en odgovor.
2. drug je, da boš to ročno delal...
3. moj odgovor pa je (pa, pst, samaelu ni všeč) avtomatski...
4. največkrat pa se ljudje odločijo kar za eco 24/7...
pa zdaj, spet vse te strani še enkrat, tokrat s samaelom?
vi kar govorite o problemih, nekateri pa bomo postregli praktične rešitve vmes...
:-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

BorutO ::

Imava bojler Gorenje. Star je 3 leta. Bolj kot ne vodo rabiva samo zvečer, ko se stuširava, pa tamalo skopava, drugače ne rabiva tople vode … edino čez dan kdaj prav pride. Med tednom sva v službi, čez vikend pa smo po navadi doma, tako da takrat se čez dan večkrat topla voda porabi, še posebej, ker nimava pomivalnega stroja, posode pa nastane ogromno, zato je takrat topla voda zelo dobrodošla. Ampak ta bojler nama dela ogromne stroške. Nekaj časa sva imela na eko nastavljeno, ampak ker po navadi čez teden uporabljava samo zvečer vodo, jo vklopiva samo takrat in imava nastavljeno gretje na maximalno, ker na eko tako počasi greje, da v eni uri komaj topla postane, kje še je vroča.

dela ::

showsover je izjavil:

in kako boš problem rešil in reguliral tole vklapljanje bojlerjev ob ustreznih časovnih intervalih?
1. psa boš natreniral, to je en odgovor.
2. drug je, da boš to ročno delal...
3. moj odgovor pa je (pa, pst, samaelu ni všeč) avtomatski...
4. največkrat pa se ljudje odločijo kar za eco 24/7...
pa zdaj, spet vse te strani še enkrat, tokrat s samaelom?


Vse so možni odgovori. Dodatno pa še 5: morda nič od tega, ker se za to ne bo odločil. Sicer avtor ni spraševal o načinih izklapljanja bojlerja, ampak nič ne škodi, če so tudi te informacije tu. Mogoče pa lahko napišeš še kaj drugega, česar nihče ni spraševal. Morda bo vseeno koristno.

showsover ::

BorutO, drugič, prosim postavi vprašanje v celoti. Jaz še vedno mislim, da je dobro nabaviti 16A (ali več) tedensko časovno stikalo, ki upošteva vaš življenjski ritem, pri čemer vzemi rezervo, da potrebuješ nekje eno uro, preden se voda segreje iz sobne temperature na željeno (pon-petek: nekje od 15-22, sob-ned: 7-23). Dela in Samael bosta predlagala nekaj drugega, verjetno kakšen učbenik fizike, kar ti od srca priporočam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

St235 ::

dela je izjavil:



Pa saj ne rabi biti točno ta scenarij, no. Če gredo vsi družinski člani vsak dan od doma za tri ure, bo poraba energije nižja, če se električni bojler za npr. za prvi dve od teh treh ur izklopi, kot če bi bil skoz vklopljen. Pa se potem nižja temperatura vode ne bo dotaknila nobenega izmed njih. Morda bo le vlomilca, ki se bo vmes prišel tuširat, motila začasno nižja temperatura.

Zato pa je dobro, da pozna človek fizikalni princip, ki je za tem, pa si ga lahko potem vedno prilagodi na svoj urnik, tudi če se ta spremeni.


To je približno tako, kot ko moj stric 500m pred hišo, ko zapelje na privaten kolovz ugasne luči na avtu, da prihrani na gorivu. Super za brezvezno teoretično nakladanje in brez vsake dejanske praktične vrednosti.

Recimo gorenje tiki gb50 ima pri delta 50 stopinj izgube 0,72kwh na dan. Kar v grobem pomeni, da zgubi manj kot 10 stopinj v 24 urah. V treh urah bo torej zgubil orog 1,5 stopinje. Kar je premalo da bi se grelec sploh vklopil. Edina razlika v porabi med bojlerjem ,ki je prižfan 24 ali pa 21 ur je v tem koliko elektrike porabi digitalni prikazovalnik temperature, če ga bojler ima. Lahko pa naš dragi teoretik sedaj izračuna koliko časa potebuješ, da s tem prihraniš za timer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dela ::

showsover je izjavil:

BorutO, drugič, prosim postavi vprašanje v celoti. Jaz še vedno mislim, da je dobro nabaviti 16A (ali več) časovno stikalo, ki upošteva vaš življenjski ritem, pri čemer vzemi rezervo, da potrebuješ nekje eno uro, preden se voda segreje iz sobne temperature na željeno. Dela in Samael bosta predlagala nekaj drugega, verjetno kakšen učbenik fizike, kar ti od srca priporočam.


Jaz mu ne bom, ker sem mu tu napiasl že vse, kar je glede tega, kar je spraševal, o fiziki za vedet. Tako da se drži pisanja v svojem imenu.

St235 ::

showsover je izjavil:

BorutO, drugič, prosim postavi vprašanje v celoti. Jaz še vedno mislim, da je dobro nabaviti 16A (ali več) tedensko časovno stikalo, ki upošteva vaš življenjski ritem, pri čemer vzemi rezervo, da potrebuješ nekje eno uro, preden se voda segreje iz sobne temperature na željeno (pon-petek: nekje od 15-22, sob-ned: 7-23). Dela in Samael bosta predlagala nekaj drugega, verjetno kakšen učbenik fizike, kar ti od srca priporočam.


Upoštevaj še, da boš s tem prihranil manj kot 0,1kwh na dan, kar znese tam okrog 1 centa. Na leto boš torej prihranil neverjetnih 3-4€.

showsover ::

St235 je izjavil:

Upoštevaj še, da boš s tem prihranil manj kot 0,1kwh na dan, kar znese tam okrog 1 centa. Na leto boš torej prihranil neverjetnih 3-4€.

ne, mi smo imeli nekoč bojler eco 24/7, zdaj pa imamo toplotne črpalke (ne gre samo za eno lokacijo), ki delajo 24/7 in 300 litrske zalogovnike. meni je zadeva všeč, ojej, samo akademsko... sončno elektrarno smo odpovedali zaradi sprememb na trgu energijskih virov po letu 2023.

dela ::

St235 je izjavil:


Recimo gorenje tiki gb50 ima pri delta 50 stopinj izgube 0,72kwh na dan. Kar v grobem pomeni, da zgubi manj kot 10 stopinj v 24 urah. V treh urah bo torej zgubil orog 1,5 stopinje. Kar je premalo da bi se grelec sploh vklopil. Edina razlika v porabi med bojlerjem ,ki je prižfan 24 ali pa 21 ur je v tem koliko elektrike porabi digitalni prikazovalnik temperature, če ga bojler ima. Lahko pa naš dragi teoretih sedaj izračuna koliko časa potebuješ, da s tem prihraniđ za timer.


To je vse lepo in prav, ampak:

1. Niso vsi bojlerji Gorenje tiki gb50
2. Za vsako izklapljanje bojlerja ne potrebuješ timerja

To dvoje je pa razlog, zakaj dajem večji poudarek na fizikalni princip, ne pa na laufanje v trgovino po timer.

showsover ::

dela je izjavil:

To dvoje je pa razlog, zakaj dajem večji poudarek na fizikalni princip, ne pa na laufanje v trgovino po timer.

kako potem bojler neha greti pri maksimalni temperaturi, ko greš zdoma?
in začne greti, preden prideš domov...
nek trigger mora dobiti, da se ugasne...
če ni ravno električni timer, je pa kakšen drugačen.
kako bi ti uporabil fizikalne principe v čisto določenem (uporabniškem) scenariju/kontekstu, če bi že želel varčevati, kar zanima avtorja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

To dvoje je pa razlog, zakaj dajem večji poudarek na fizikalni princip, ne pa na laufanje v trgovino po timer.

kako potem bojler neha greti pri maksimalni temperaturi, ko greš zdoma?


Ročno ga ugasneš.

showsover ::

dela je izjavil:

Ročno ga ugasneš.

in pozabiš. in eno uro prej prideš domov, da si ga lahko vklopiš in se takoj stuširaš, verjetno? takšna avtomatika je danes zelo poceni (10-20EUR), čeprav samaelu ni všeč.

ah ja, na časovnem stikalu lahko predčasno vklopiš in izklopiš...
še vedno pa imaš timer kot fallback scenario...
ja ne vem, mi mamo 16A tri, če kdo rabi, prodam...
moramo dati določeno iluzijo, če nismo na kakšni lokaciji :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

dela ::

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Ročno ga ugasneš.

in pozabiš. in eno uro prej prideš domov, da si ga lahko vklopiš in se takoj stuširaš, verjetno? takšna avtomatika je danes zelo poceni (10-20€), čeprav samaelu ni všeč.


Potem pač pozabiš, saj ne stane veliko. Pa vsi se tudi ne tuširajo čist takoj, ko pridejo domov. Moraš vedet, da so ljudje različni.

showsover ::

dela je izjavil:

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Ročno ga ugasneš.

in pozabiš. in eno uro prej prideš domov, da si ga lahko vklopiš in se takoj stuširaš, verjetno? takšna avtomatika je danes zelo poceni (10-20EUR), čeprav samaelu ni všeč.


Potem pač pozabiš, saj ne stane veliko. Pa vsi se tudi ne tuširajo čist takoj, ko pridejo domov. Moraš vedet, da so ljudje različni.

saj sem samo predlagal BorutO možen urnik...
če mu bo všeč, super.
če bo spremenil, odlično.
če ne potrebuje, tudi prav.
ker pa so trije in imajo hčerkico...
(ah ja, ti nepotrebni scenariji)
bodo verjetno premislili...
odločitev pa je njihova...

aja, urnike za izklop nastavite nekje dve uri prej, kot greste spat..
to je predlog, ni ukaz...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

St235 ::

dela je izjavil:

showsover je izjavil:

dela je izjavil:

Ročno ga ugasneš.

in pozabiš. in eno uro prej prideš domov, da si ga lahko vklopiš in se takoj stuširaš, verjetno? takšna avtomatika je danes zelo poceni (10-20€), čeprav samaelu ni všeč.


Potem pač pozabiš, saj ne stane veliko. Pa vsi se tudi ne tuširajo čist takoj, ko pridejo domov. Moraš vedet, da so ljudje različni.


za 1 cent na dan? Te z veslejem zaposlim, da prideš to delat...

ja, ljudje so različni...

Iluvatar ::

Samael je izjavil:


@dela ti je skusal to pojasniti. Za to porabil v ping-pongu s teboj vsaj eno stran. Zdaj jaz. Ah, kur... nima smisla. Ti bos se naprej gonil svoje, se kot "pro chef" cudil, zakaj nekdo prezganje zalije s toplo vodo, ko bi pa ja vsak cepec moral vedeti, da se z mrzlo ... in delal drame epskih razseznosti iz tega. Ma ne da se s teboj, a? Hudič je to, ko ima človek težave s funkcionalno pismenostjo, osnovnim razumevanjem vprašanja, pa vseeno čuti nujo, da temo zaključi z zadnjo besedo ...

Jaz sem bral temo, samo da se malo nasmejim, potem pa me je minilo ko se je začelo to prepucavanje... Fizikalno je bilo lepo pojasnjeno. Da ti povem še iz praktičnih izkušenj. Imej bojler vseeno vedno prižgan, fizikalno gledano bo izguba res večja, prihranil pa ne boš nič, ker bodo vmes elektriko podražili... Imej toplo vodo 24ur na dan varčuj pa rajši kje drugje...

starfotr ::

O moj bog, same bedarije v te temi.

Za tiste, ki ste fiziko prešpricali. Če segrevamo neko zadevo, gre enaka količina energije, če segrejemo iz 20 na 30 stopinj Celzija ali pa iz 70 na 80, važna je razlika, ne pa absolutna vrednost.

Z enačko Q=m*c*delta T se da izračunat vse, kar se tiče bojlerja.

Treba je vedet, da je 1 kWh enaka 3600000 J in da je c=4,2 kJ/K. To je vse.

St235 ::

starfotr je izjavil:

O moj bog, same bedarije v te temi.

Za tiste, ki ste fiziko prešpricali. Če segrevamo neko zadevo, gre enaka količina energije, če segrejemo iz 20 na 30 stopinj Celzija ali pa iz 70 na 80, važna je razlika, ne pa absolutna vrednost.

Z enačko Q=m*c*delta T se da izračunat vse, kar se tiče bojlerja.

Treba je vedet, da je 1 kWh enaka 3600000 J in da je c=4,2 kJ/K. To je vse.


kako vezo ima to s konjskimi dirkami? Pri ugašanju bojlerja je vprašanje izgub zaradi razlike v temperaturi vode in okolice. In kot že rečeno je pri ugašanju za manj kot en dan za cel cent razlike, če imaš normalen bojler.

starfotr ::

Seveda ima vezo. Tole kar sem napisal je vsa umetnost od fizike, da si izračunaš morebitne prihranke.

Vendar verjamem, da ti je to španska vas. Vsaj nisi edini tu gor in se najbrž dobro počutiš v družbi somišljenikov.

FireSnake ::

jype je izjavil:

Kot nekdanji študent fizike bi vsekakor ocenil, da bojler več štroma požre takrat ko je prižgan. Če je ugasnjen, ga zelo malo. Gre seveda za oceno - ne dam roke v prižgan bojler, da je res.


Bolje, da ne, ker ti kot nekdanjemu študentu fizike manjka logike.
Ne gre za to koliko je prižgan ampak za to, koliko mora dejansko greti (če je prižgan še ne pomeni, da greje).
In, če je vseskozi prižgan le malo "dogreva". Če pa se voda zelo ohladi ima pa kar nekaj "dela", da zadevo spet zagreje.
In tu je hec vsega.

Ne morem verjeti, kako lahko tako preprosto stvar tukaj gori tako zakomplicirate.

Če se pa avtor teme tušira enkrat na mesec, potem se mu pa splača ugašat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

starfotr ::

Dogrevanje = pokrivanje izgub.

Luksuz se plača. Topla voda je luksuz. Mrzla voda je osnovna dobrina.

FireSnake ::

:D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dela ::

FireSnake je izjavil:


Bolje, da ne, ker ti kot nekdanjemu študentu fizike manjka logike.
Ne gre za to koliko je prižgan ampak za to, koliko mora dejansko greti (če je prižgan še ne pomeni, da greje).
In, če je vseskozi prižgan le malo "dogreva". Če pa se voda zelo ohladi ima pa kar nekaj "dela", da zadevo spet zagreje.


Če se v istem časovnem obdobju voda ni ohladila, kot bi se ob ugasnjenem bojlerju, pa to pomeni, da si vso to "delo" oz. energijo že prej vložil v sprotno "dogrevanje" (pa še malo dodatne, ker jo konstantno držiš na večji temperaturni razliki, kar pomeni večje izgube). Ker magično ni sama od sebe na višji temperaturi ostala.

Če se pa avtor teme tušira enkrat na mesec, potem se mu pa splača ugašat.


Se? Se ne bi bolj splačalo, da bi konstatno vklopljen bojler cel mesec "malo dogreval", namest da se "matra" na ful zadnjih nekaj ur pred tuširanjem? Kako pa to?
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028780 (15490) energetik
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712172 (10490) feryz
»

Izračun ohlajanja bojlerja vode

Oddelek: Šola
252577 (1965) ...:TOMI:...
»

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

Oddelek: Loža
3210734 (10026) krisspace
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933279 (30158) Maestral

Več podobnih tem