» »

Dual boot (Windows 7 & Ubuntu)

Dual boot (Windows 7 & Ubuntu)

moose_man ::

Pozdravljeni! Želel bi si nasveta, če ga lahko kdo ponudi.

Na svojem računalniku imam nameščen Windows 7 (z licenco), rad bi si pa naredil dual boot, da bi pri študiju imel možnost uporabljati tudi Ubuntu.
Pri inštalaciji pa se je pojavil problem (oz. več njih):
- ko sem hotel Ubuntu bootati iz CDja se je zgodilo sledeče (pred tem sem seveda v BIOSu nastavil pri booting priority CD/DVD drive na prvo mesto, vsi CDji pa so v Windowsu delali na mojem računalniku oz. so lahko prijatelji z njimi bootali brez problema):

a) CDja z Ubuntu 11.04 računalnik ni hotel zaznati (cd pa je delal na dveh drugih računalnikih)

b) 2 različna CD-ja z XUbuntu 10.04 in Ubuntu 10.04 mi je računalnik zaznal, vendar mi dlje od uvodnega zaslona Ubuntu (s petimi pikami ki prehajajo med rdečo in belo barvo) oz. uvodnega menuja XUbuntu (ne glede na to, katero opcijo pritisnem, se inštalacija sesuje) ni uspelo priti.

- ko sem ustvaril bootable usb stick (strogo držeč se navodil iz Ubuntu strani) se, kljub temu, da sem v BIOSu dal prioriteto možnosti Boot from Removable Device, ni zgodilo nič (ključka ni zaznalo)

- nazadnje sem poskusil Ubuntu naložiti še z Windows installerjem (wubi). Dobim error:
Try (hd0, 0) NTFS5: No wubildr
Priznam sicer, da sem se z usposabljanjem wubi-ja trudil še najmanj, ker bi veliko raje imel narejen dual boot kot se šika. Ubuntu sem kakšni dve leti nazaj že uspešno naložil na isti računalnik. Dosti trdno prepričan sem da kakšne res trapaste pomote ne delam, vendar pa nek strašen ekspert tudi nisem.

Lp!

PS: če to igra kakršnokoli vlogo: imam računalnik Asus X50Sl, star 4 leta in pol; preveril sem disk za napake (ni bilo problemov), imam eno ploščico z 2 GB RAMa - testa sicer nisem delal, a ni nobenih znakov, da bi bilo po tej plati kaj narobe.
Pri bootanju (oz. poskušanju le-tega) mi CD/DVD enota oddaja znatno glasnejše mehanske zvoke kot, če CD zaženem v Windowsu. Sem pa z njo brez problemov (v prvem poskusu) naložil Windows 7 kakšne 3 ali 4 mesece nazaj.

PPS: predvsem bi me zanimala rešitev s ključkom. :)
  • spremenilo: moose_man ()

Marat ::

Kaj pa če bi si Ubuntu namestil v virtualko? VirtualBox npr.?

neskoncno ::

Virtualka je opcija ja, VirtalBox, VirtualPC, Vmware player

Zgodovina sprememb…

CitroX ::

Kaj pa Windows installer?
http://www.ubuntu.com/download/desktop/...

S ključkom:
"You can try Ubuntu without actually installing it on your computer's hard drive. You can do this by starting up your computer with either an Ubuntu DVD in the drive or a USB stick with Ubuntu on it in a USB port. Here's how:"
http://www.ubuntu.com/download/help/try...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CitroX ()

Marat ::

Saj je že napisal da je probal z wubijem...

moose_man ::

Hvala za nasvete! Z virtual boxom še nisem probal oz. sem ga preizkusil samo, ko sem imel Ubuntu naložen na USBju (in je delalo), tako, da bi moglo delati tudi na trdem disku.

Citrox, tiste opcije iz tvojih linkov sem seveda preizkusil, prav tako pa še kar temeljito zgooglal problematiko ... Hvala pa vseeno. :)

Kolikor jaz razumem (iz slišanih in prebranih nasvetov), je najbolje imeti dual boot in bi si želel imeti to. Začasno bo, upam, tudi virtual box dober (če bo delal), me pa še vseeno muči, kaj je razlog, da Ubuntuja ob zagonu noče bootati ne le iz CDja (ker dopuščam možnost da DVD enota zafrkava bi se s tem še sprijaznil), ampak tudi iz pravilno pripravljenega USB ključka (le-tega računalnik zazna že ob vklopu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: moose_man ()

CitroX ::

Sori, sem slabo bral.
Če kaj pomaga - sem imel podobne težave z eno verzijo ubunta, ko enostavno nisem mogel namestiti sistema. V naslednji verziji je šlo (nvidia?)
Po navadi pa si najprej pustim prazen prostor na disku za ubuntu, že, ko nameščam windows.
Pa vsi usb ključi menda niso dobri za bootanje (se mi zdi, ali drži?).

Marat ::

CitroX je izjavil:


Po navadi pa si najprej pustim prazen prostor na disku za ubuntu, že, ko nameščam windows.

Sej si ne rabiš, ker pri inštalaciji Ubuntuja že s partition managerjem določiš potreben prostor za Ubuntu (ki ga odškrtne windowsom) :)

moose_man ::

CitroX je izjavil:

Sori, sem slabo bral.
Če kaj pomaga - sem imel podobne težave z eno verzijo ubunta, ko enostavno nisem mogel namestiti sistema. V naslednji verziji je šlo (nvidia?)
Po navadi pa si najprej pustim prazen prostor na disku za ubuntu, že, ko nameščam windows.
Pa vsi usb ključi menda niso dobri za bootanje (se mi zdi, ali drži?).


Nekdo mi je namignil, da moram na ključku nastaviti bootable flag. Če sem prav zastopil, razni programčki v stilu LinuxLive USB creator to že naredijo sami od sebe?

FlashGordon ::

poglej si UNetbootin... če imaš Iso fajl linuxa, kreiraš na usb flashu "bootable live CD" more pa bit usb flash dovolj velik

druga opcija kot so že drugi omenili virtualna mašina (če imaš dovolj rama)

KernelPanic ::

Ce imas pravilno zapecen iso file od ubuntu distribucije in imas prednalozene windowse, jih ubuntu installer zazna in v grub (bootloader) ti ob instalaciji samodejno zazna windowse (na mojem racunalniku preverjeno deluje dualboot Windows 7 Ultimate+KUbuntu), "trotelziher" je stvar. Lahko, da je cd enota pokvarjena ali pa nisi pravilno zapekel iso file-a od ubuntu!

Lp,
Marko

softSi ::

podoben problem imam, lahko kdo pojasni....imam prenosnik, brez cd/dvd naprave, se pravi rabim preko USB install naredit. rad bi si inštaliral kernel linux 2.6.32, če obstaja ta verzija (GNOME 2.28.2), rad bi si naredil dual boot. pa še zanima me s kje si omenjeno verzijo, lahko tudi kakšno malenkost starejšo, snamem - sm precej preiskal, pa neuspešno. se pravi iščem nekaj podobnega kot je bla slix linux varianta, da mam dual boot. Najlepša hvala že vnaprej!!

Zvezdica27 ::

lp,

čisto tako, ali to prav posebej potrebuješ tako star kernel, ki je iz 2009 in zadnji popravki iz oktobra 12 ali kaj? Povej kateri procesor je?

Nujno Gnome 2? Če ne, bi ti priporočal Debian (če imaš kaj znanja pa kar Crunchbang) ali Lubuntu Xubuntu da bo bolj light, torej da bo letelo. To so distroti, ki imajo podporo, veliko ljudi na netu. Če pa mora biti star distro zaradi slabega HW ali kakega obskurnega razloga pa si daj gor ubuntu 10.04 in nov kernel pa čao.

USB install ni težava, če tvoje računalo podpira USB boot. Narediš USB bootable zadevo, jaz uporabljam Unetbootin (torej pač v nekem linux okolju zapeči iso na USB).

zz

softSi ::

Hardware je dokaj nov tako da to naj nebi blo problem, RHEL 6.0 ali 6.2 bi rabu dobit, komp je Lenovo ideapad ( 32bitni OS, procesor intel atom n280 1,66GHz...1G RAM... rabil bi torej zgoraj omenjeni RHEL, če kdo ve kje bi dobil, bi prosil za link, pa kaj vse moram zinštalirat da bo končno ratalo. Prek USB boot deluje....Hvala že vnaprej!

Zvezdica27 ::

to je isto, kot si odprl novo temo? Nadaljujemo tam?

zz

softSi ::

jap, žal tu ni blo odziva pa nism vedu al spada pod to, al odprem novo temo, nadaljuje se tam, itak,brez zamere


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313189 (113) Ijus
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176924 (45763) poweroff
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13820897 (13897) Apache90
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133575 (96461) Icematxyz
»

Ubuntu Wubi suxage

Oddelek: Operacijski sistemi
211824 (1445) the_game

Več podobnih tem