» »

Carina pri darilu iz Kitajske

Carina pri darilu iz Kitajske

loro11 ::

Dober dan!
Sem nov na temule forumu in samo upam da sem temo uvrstil v prvo knjižico.

Mam en problem s carino in sicer od zares dobrega Kitajskega prijatelja sem dobil darilo zdejle za praznike in sicer ena elektronika, no na paketu je pisalo "gift" ampak je verjetno že splošno znano da je oznaka največkrat za neko kupljeno robo za katero kupec noče plačati dajatev, no na carini mi ne očitno ne verjamejo da gre za darilo in bodo zdej ocenili vrednost vsebine in mi lepo zaračunali 20% njihove ocenjene "realne vrednosti". DHL sem že pojasnjeval pa pravijo da je kot pošiljatelj neko podjetje vpisano, no očitno gre za prijateljevo podjetje in pravijo da v takem primeru ne morejo obravnavat kot darilo. Sicer ne vem ali je kdo imel podoben problem, če bi lepo prosil za kakšen nasvet kako dokazati da gre res za darilo.
Najhuje se mi zdi pa to da sem jaz lahko prijatelju na kitajsko poslal darilo brez problemov, kljub temu da bi človek od Kitajske pričakoval kakšne komplikacije, on pa meni k živim v neke sorte svobodni Evropi ne more darila poslat oz. moram za darilo plačat.

Hvala za vse odgovore :)

Vikking ::

Carina več ne naseda na te fore.
Tudi jaz ti ne bi nikoli verjel, na zgoraj napisano, da si dobil to kot darilo. Niti pod razno.

Drži, živiš v svobodni Evropi in ne plačaš znotraj EU carine. Kitajska pa kolikor vem in glede na zadnje podatke še ni del EU, zatorej... Kitajska niti ni tako zelo svobodna deželica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Magic1 ::

Haha, kolk mam jaz velik prijatlov na Kitajskem. Vsak teden dobim par daril v vrednosti pod 22EUR. Sam folk je smešen, majke mi, da je prjatu... Še nisem dobil pošiljke iz kitajske, na kateri nebi pisalo gift.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

darkolord ::

Carina se obračuna po predpisani stopnji od vrednosti blaga, ki je običajno razvidna iz računa, kadar pa pošiljki račun ni predložen, se carinska vrednost lahko ugotavlja tudi po vrednosti enakega ali podobnega blaga, uvoženega na carinsko območje Unije. Če je pošiljka brezplačna oziroma poslana kot darilo, je zanjo prav tako treba plačati uvozne dajatve.

V posameznih primerih pa so za blago predpisane oprostitve plačila dajatev. Blago v pošiljki, ki jo iz tretje države pošlje fizična oseba drugi fizični osebi, ki živi na carinskem območju Unije, je oproščeno uvoznih dajatev in DDV do vrednosti 45 evrov na pošiljko, če tak uvoz ni tržne narave. Pošiljka ni tržne narave, če je priložnostna, vsebuje blago, namenjeno izključno osebni uporabi prejemnika ali njegove družine, glede na naravo ali količino blaga pa se vidi, da ne gre za tržne namene, ter jo pošiljatelj pošlje prejemniku brezplačno.

Če so izpolnjeni navedeni pogiji, se odobri oprostitev plačila dajatev, v nasprotnem primeru pa je treba plačati carino in DDV, tudi če gre za darilo.

loro11 ::

Vikking je izjavil:

Carina več ne naseda na te fore.
Tudi jaz ti ne bi nikoli verjel, na zgoraj napisano, da si dobil to kot darilo. Niti pod razno.

Drži, živiš v svobodni Evropi in ne plačaš znotraj EU carine. Kitajska pa kolikor vem in glede na zadnje podatke še ni del EU, zatorej... Kitajska niti ni tako zelo svobodna deželica.


No sej v tem je težava če 99,999% vseh giftov kupljenih izdelkov potlej tisti peščici pravih daril ne verjamejo.
Ampak s tem Kitajcem se zares dobro poznam zdej že ene 3 leta, stalno ga tud vabim sem v Slovenijo ampak ne more dobit vize.
No, pa tudi vem to da kitajska ni svobodna dežela, ampak ni men kitajska zaračunavala česar kol, slovenija pa, pa je vrednost mojega darila kitajcu lansko leto znašala ene 4x več od 22€. Za novo leto mi je pa pač poslal eno elektronko k ve da si jo en čas želim :)

Pa tud zanima me ali mi potlej vrnejo davek ki ga je on plačov na Kitajskem?

darkolord je izjavil:

Carina se obračuna po predpisani stopnji od vrednosti blaga, ki je običajno razvidna iz računa, kadar pa pošiljki račun ni predložen, se carinska vrednost lahko ugotavlja tudi po vrednosti enakega ali podobnega blaga, uvoženega na carinsko območje Unije. Če je pošiljka brezplačna oziroma poslana kot darilo, je zanjo prav tako treba plačati uvozne dajatve.

V posameznih primerih pa so za blago predpisane oprostitve plačila dajatev. Blago v pošiljki, ki jo iz tretje države pošlje fizična oseba drugi fizični osebi, ki živi na carinskem območju Unije, je oproščeno uvoznih dajatev in DDV do vrednosti 45 evrov na pošiljko, če tak uvoz ni tržne narave. Pošiljka ni tržne narave, če je priložnostna, vsebuje blago, namenjeno izključno osebni uporabi prejemnika ali njegove družine, glede na naravo ali količino blaga pa se vidi, da ne gre za tržne namene, ter jo pošiljatelj pošlje prejemniku brezplačno.

Če so izpolnjeni navedeni pogiji, se odobri oprostitev plačila dajatev, v nasprotnem primeru pa je treba plačati carino in DDV, tudi če gre za darilo.


Hvala za odgovor! Me pa to drugče kr čudi, misli to pomeni da mi recimo babi ki živi v ZDA kupi kolo in ko pride čez mejo ji ga naši še enkrat obdavčijo in potlej skupaj s davkom iz ZDA plača več kot kolo stane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: loro11 ()

Gladi ::

Moj najboljši prijatelj mi je tud zadnič poslov, neko elektronko, pa očitno z neke svoje firme k gor piše Dealextreme. Zdej pa barabe hočjo še carino + ddv. A zna kdo pomagat?

darkolord ::

ji ga naši še enkrat obdavčijo in potlej skupaj s davkom iz ZDA plača več kot kolo stane.
V ZDA ne plača davka ali pa ga dobi nazaj.

Čisto enako je pri nas pri izvozu - če si tujec, lahko npr. v naših trgovinah dobiš obrazec za vračilo DDVja, ki ga carinik potrdi pri iznosu blaga iz države (carinik druge države ti pa seveda potem zaračuna dajatve pri uvozu)

loro11 ::

Ja, to se mi zdi popolnoma logično, samo a potlej če bi jets osebno čez kitajsko mejo odnesu tabličen računalnik bi z računom dobil DDV nazaj pa bi ga potlej v slo plačov, če si ga pa sam sebi po pošti pošljem pa ne. No, pa sej jest vem da mi klele nobedn ne vrjame da je res prjatu iz kitajske, pa tud firmo k je navedu pomoje da sploh ne obstaja, no vsaj nikol ni govoru o njej. Sploh pa teoretično gledano, a firma ti pa ničesar ne more podarit? Je pa res da se prjatu okvarja s preprodajo raznih kitajskih izdelkov ampak ne takega kot sem ga dobil jaz.

gruntfürmich ::

loro11 je izjavil:

Sploh pa teoretično gledano, a firma ti pa ničesar ne more podarit?

ja, firma ti lahko vse sorte podari. drage avte, vikende, kakšna ekskluzivna potovanja... sploh če si ji zrihtal večji državni posel. ali pa če si njen direktor.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

loro11 ::

Ja, to je pa res :D

Reycis ::

jaz sem tudi že dobil darilo od poslovnih partnerjev pa so odprli in mi niso nič zaračunali. Bla pa je ena majca, par kulijev in blokcev z njihovim logotipom.

KoMar- ::

D da ti niso, ker ta roba ni presegala 22 €.

draciel ::

Mene zanima ali oni ti zaračunajo carino na posamezen izdelek če ne preseže 22 eur, ali na skupno? Npr če kupim več stvari po 10 eur in je skupna vrednost npr 50 eur, ali bom ravno tako moral plačati carino?

francek1 ::

draciel je izjavil:

Mene zanima ali oni ti zaračunajo carino na posamezen izdelek če ne preseže 22 eur, ali na skupno? Npr če kupim več stvari po 10 eur in je skupna vrednost npr 50 eur, ali bom ravno tako moral plačati carino?

Če je vrednost enega paketa z vsemi stroški več, kot 22 €. boš plačal davek in eventuelno carino. Zato je treba stvari manjše vrednosti naročat posamezno.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

draciel ::

Ok tnx za info ;)

PugPlug ::

Da ne ustvarjam nove teme, bom nadaljeval kar v tej. Zanima me če ima kdo izkušnje z neplačanimi (brezplačnimi) testnimi vzorci, tudi takimi, ki niti na Kitajskem še niso v prosti prodaji. Kako je v tem primeru z uvozom? Recimo, če mi gearbest, Xiaomi itd. brezplačno pošljejo t.i. review sample v vrednosti od 50-150€ in iz pošte dobim zahtevo za dodatna dokazila? Kaj je najbolje storiti v tem primeru? Zadeva praktično še ni zavedena v nobeni kitajski trgovini in ne bi ravno rad videl, da DDV obračunajo od "pavšalne" vrednosti.

Hvala
-------------------------------------------------------------

St235 ::

Pridobiš izjavo o vrednosti izdelka, link na izdelek (če obstaja) kjer je razvidna vrednost, pošlješ link na primerljiv izdelek in pojasniš situacijo...

Na koncu bo carinik presodil ali so podane informacije verodostojne in kakšno vrednost bo uporabil kot osnovo. Možnost je tudi začasnega uvoza, če boš vračal stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Daliborg ::

@ PugPlug
To kar je Lakotnik20 napisal + nujno mnora biti neplačljiva faktura (Proforma invoice)z stavkam "Free sample for review value for customs purposes only"
Če carina izve da si plačal za izdelek ti bo obrisala DDV po možnosti pa tudi dajatve .
Lp
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

St235 ::

Pri čemer treba vedet, da proforma invoice ne pomeni, da je izdelek čudežno brez vrednosti in ne smejo zaračunat DDV:

Daliborg ::

Evo kako sva se z Lakotnikam29 dopolnila, bova kmalu odprla svojo špedicijo s "posebnimi" cenami za Slo-Tech uporabnike 8-)
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

misek ::

Sem kakšno leto nazaj imel pogovor z delavko pri DHL-u o tej zadevi. Kljub temu, da sem dobil izdelek, ki še ni bil na trgu, sem plačal carino ali ddv (nekaj pač) za izdelek "s podobnimi lastnostmi". K strošku je potrebno prišteti še manipulativne stroške. Pa zanj nisem plačal nič (nisem imel računa saj izdelka dejansko nisem kupil). Šlo je pa za SBC.
Ko sem jo vprašal kaj bi se zgodilo, če bi imel račun z vrednostjo nekaj € (sem pač dobil 95% popust), je bila pa tiho. No, to bom poskusil naslednjič, ko od te iste firme dobim kakšno zadevo. Verjetno bo odgovor, da je cena prenizka in da moram podati ceno "primerljivega izdelka".

Machete ::

Ne izgubljaj časa, ker imajo internet in znajo pogooglati za realno povprečno ceno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Daliborg ::

@misek
1.Obstajajo 3je DHL-i (DHL Freight-cestni, DHL Express - kurirski in DHL Global Forwarding-klasičen agent/forwarder)
2.Delavk s obširnim znanjem carinskih postopkov je malo(zelo redke) v tej branži ker mene lahko kakršenkoli postopek vprašaš pa ne bom tiho ampak v skrajni sili odgovoril, da se bom posvetoval s carino ker mi pač ne bo krona iz p**ke padla ker bom moral en telefon obrnit zato da stranko zadovoljim. Pazi nisem seksist in poznam zelo VELIKO punc s carinsko licenco ampak to ti je isto kot v šoli matematika in po določenem času vsak zna seštevati, odštevati, deliti in množiti če bi blo pa potrebno kakšne vektorje izračunat bi pa debelo gledal ker to pa pač ni v vsakdanjem dnevu rituala? In to ti je razlika med dobrim špediterjam in nekim ki se jim j**be ker ima še 100 drugih za obdelat. Verjem sem videl deklaracije ki prevažajo stružnice v resnici pa je tovor elektronika.
3. Kakšne manipulativne stroške ??? V deklaracijo se ne vpisujejo lokalni stroški pri uvozu temeč samo tovornina. Ampak to je problem kot že v 2. točki opisan problem - slab agent/deklarant katerega bk. Carina se pa itak ne brani free moneyz.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

misek ::

1) DHL Express
2) Ne potrebuje obširno znanje. Jaz povem dejstva, ona pa kaj bo v določenih primerih naredila.
3) Bančna garancija + stroški DHL. Oboje bi bilo 0 v kolikor se zadeva ne bi carinila.

soncee1 ::

loro11 je izjavil:

Dober dan!
Sem nov na temule forumu in samo upam da sem temo uvrstil v prvo knjižico.

Mam en problem s carino in sicer od zares dobrega Kitajskega prijatelja sem dobil darilo zdejle za praznike in sicer ena elektronika, no na paketu je pisalo "gift" ampak je verjetno že splošno znano da je oznaka največkrat za neko kupljeno robo za katero kupec noče plačati dajatev, no na carini mi ne očitno ne verjamejo da gre za darilo in bodo zdej ocenili vrednost vsebine in mi lepo zaračunali 20% njihove ocenjene "realne vrednosti". DHL sem že pojasnjeval pa pravijo da je kot pošiljatelj neko podjetje vpisano, no očitno gre za prijateljevo podjetje in pravijo da v takem primeru ne morejo obravnavat kot darilo. Sicer ne vem ali je kdo imel podoben problem, če bi lepo prosil za kakšen nasvet kako dokazati da gre res za darilo.
Najhuje se mi zdi pa to da sem jaz lahko prijatelju na kitajsko poslal darilo brez problemov, kljub temu da bi človek od Kitajske pričakoval kakšne komplikacije, on pa meni k živim v neke sorte svobodni Evropi ne more darila poslat oz. moram za darilo plačat.

Hvala za vse odgovore :)

PRIJATELJ IZ KITAJSKE , a ma ne me basat , saj nismo v vrtcu

Ales ::

soncee1 je izjavil:

loro11 je izjavil:

... Mam en problem s carino in sicer od zares dobrega Kitajskega prijatelja ...

PRIJATELJ IZ KITAJSKE , a ma ne me basat , saj nismo v vrtcu

Odgovarjaš na 7 let star trol post.

Nimam pojma, zakaj folk obuja prastare teme. Razumel bi, če bi v stari temi bila dejansko kaka pametna informacija in bi se navezovalo naprej, tako pa...

profii ::

Kako je pa z uvozom stvari namenjenim prodaji in carino?

Naročiš 100 artiklov in po čudežu carina spregleda paket in ti ga dostavi, kljub temu, da na paketu jasno piše realna vrednost, 100€?
Si kot podjetje dolžen obvestiti carino in plačait uvozne dajatve?

Daliborg ::

misek je izjavil:

1) DHL Express
2) Ne potrebuje obširno znanje. Jaz povem dejstva, ona pa kaj bo v določenih primerih naredila.
3) Bančna garancija + stroški DHL. Oboje bi bilo 0 v kolikor se zadeva ne bi carinila.

WAT? Tej enoti sva s sodelavcem razlagala kako se dela zapisnik o poškodbah ampak pustmo to zgodbo.
Jest sm pa mislu da je tolk posla v Sloveniji ker imamo toliko špedicij pa sedaj vidim da je samo tolk naivnih ljudi.:))
Ne ti men da ne rabiš obširnega znanja fant moj, sem kar nekaj podjetij rešil stroškov, kazni in nepotrebnih dajatev, pa ne bom šel v detajle ker so poslovne skrivnosti. Na kratko smo mi špediterji tisti ki vemo VEČ od carinikov- preveri pri g. A. Župančič ti bo osebno to trditev potrdil.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Daliborg ::

profii je izjavil:

Kako je pa z uvozom stvari namenjenim prodaji in carino?

Naročiš 100 artiklov in po čudežu carina spregleda paket in ti ga dostavi, kljub temu, da na paketu jasno piše realna vrednost, 100€?
Si kot podjetje dolžen obvestiti carino in plačait uvozne dajatve?

Vprašanje je če boš ti to vnesel v svojo blagajno? V primeru da: Se pojavi carinska inšpekcija, preverijo bilance in račune za tisto leto, nekaj se ne sklada , prodali ste izdelek za katerega niste plačali dajatve glede na prejeto vrednost , kje imate deklaracijo ? - BOOOM kazen pa ne samo za vas ampak tudi za podjetje kateri so uvažali tovor ker je šlo za šverc-po domače.
Upam da sem ti odgovoril pa čeprav malce karikaturno :) Skratka ...ja si dolžan obvestiti agenta/forwarder/pošto kdorkoli ti je dostavljal paket da so to storili in potem naj oni to rešujejo ti pač moraš imeti vse porihtano vhodne/izhodne račune, če ne prej ti bo vsaj računovodja zatežil.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

misek ::

Daliborg, potem pa povej kako naj v prihodnje dobim kakšen sample brez stroškov. Je pa dejanska vrednost poslane strojne opreme od 50 do 300 €.

St235 ::

misek je izjavil:

Daliborg, potem pa povej kako naj v prihodnje dobim kakšen sample brez stroškov. Je pa dejanska vrednost poslane strojne opreme od 50 do 300 EUR.


Še enkrat. Plača se davek na dodano vrednost (ne davek na ceno), tako da uvoz 300EUR vrednega vzorca pač ne more mimo brez davka. To, da si ti dobil darilo ne pomeni, da je zadeva oproščena DDV ne glede na to koliko je darilo dejansko vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Daliborg ::

misek pa saj imaš vse že razloženo v temi carina.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daliborg ()

darkolord ::

profii je izjavil:

Kako je pa z uvozom stvari namenjenim prodaji in carino?

Naročiš 100 artiklov in po čudežu carina spregleda paket in ti ga dostavi, kljub temu, da na paketu jasno piše realna vrednost, 100€?
Si kot podjetje dolžen obvestiti carino in plačait uvozne dajatve?
Dolžan si narediti samoobdavčitev.

tikitoki ::

Machete je izjavil:

Ne izgubljaj časa, ker imajo internet in znajo pogooglati za realno povprečno ceno.


Aha, torej ne smes izkoristiti razprodaj. Slisi se fer. Kriv dokler ne dokazes nedolznosti. Dokazov pa tko ne sprejemamo, ker smo se ze odlocili, da si kriv.

St235 ::

Od kje si pa ta briljantno neumen zaključek potegnil? Ne poznam nobenega primera, kjer bi se na carini spotaknili v to. Dokler seveda se ne najdejo kekci, ki razlagajo, da jim je kolega preko svojega podjetja na kitajskem poslal darilo. Ali pa jim je original iphone prodal z 99% popustom in podobne idiotizme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

tikitoki ::

St235 je izjavil:

Od kje si pa ta briljantno neumen zaključek potegnil? Ne poznam nobenega primera, kjer bi se na carini spotaknili v to. Dokler seveda se ne najdejo kekci, ki razlagajo, da jim je kolega preko svojega podjetja na kitajskem poslal darilo. Ali pa jim je original iphone prodal z 99% popustom in podobne idiotizme.


Vidim, da si se vedno funkcionalno nepisen. Sem samo komentiral tovrstno trditev, na katero se je citiran prispevek nanasal.
Sam eni niste sposobni slediti temi.

misek ::

In kje je meja za nižjo ceno? 99% torej ni. Kaj pa 80%? Ali pa je morda 50%?

St235 ::

V prvi fazi je to presoja carinika. Če se s tem ne strinjaš pa tako kot pri 10001 stvari na tem svetu, zadevo rešuje pristojno sodišče.

Lahko pa seveda uporabiš zametek inteligence, ki ti ga je dala mati narava pa si na vprašanje odgovoriš sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

misek ::

Očitno sem preveč neumen :)

St235 ::

ti bom pomagal:

meja je tam kjer popust dejansko dobiš in to nimaš težav dokazat. Ko začneš sanjat o darilih kitajcev s katerimi prijateljuješ že tri leta in popravljat izpise iz aliexpress pa si to mejo prestopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Daliborg ::

darkolord je izjavil:

profii je izjavil:

Kako je pa z uvozom stvari namenjenim prodaji in carino?

Naročiš 100 artiklov in po čudežu carina spregleda paket in ti ga dostavi, kljub temu, da na paketu jasno piše realna vrednost, 100€?
Si kot podjetje dolžen obvestiti carino in plačait uvozne dajatve?
Dolžan si narediti samoobdavčitev.

DDV lahko plačaš še vedno po stari poti in sicer po računu agenta, ampak načeloma se vsi danes odločajo za samoobdavčitev, to je res ;)
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kitajska roba in carina/davek (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9124422 (7789) hotlips
»

Carinska pošta (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34498793 (53654) Mare2
»

povzetek EBay kupovanje (carina, davek) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
9538321 (11579) jero_no1

CARINA ebay (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
27093534 (70399) Tilen

Več podobnih tem