» »

Moj Linux je boljši kot ...

Moj Linux je boljši kot ...

«
1
2 3

Mavrik ::

Premaknjeno iz Saleseforcov CEO Marc Benioff o tem, da potrebe po Oknih več ni.

Opozarjam da je za oglaševanje potrebno kontaktirati team@slo-tech.com
The truth is rarely pure and never simple.
  • spremenil: Mavrik ()

NeMeTko ::

Meni res ni jasno, kaj mislite, da je android zrušil. NIČ ni zrušil! Pa še dolgo ne bo ničesar zrušil.

Rine se pač tja, kjer se je odprlo novo tržišče, kjer še ni bilo neke prave konkurence - predvsem v zelje Applu.
Kje pa imamo Android? Na telefončkih, tablicah, na kakšnem pametnem TV, potem pa je počasi konec zgodbe.

Linux isto ne bo ničesar zrušil. -UX sistem je obstajal dolgo pred Linuxom in Windowsi, pa do danes ni ničesar zrušil.

Dokler boste o IT razmišljali kot 'home user' vam takointako ne bo jasno zakaj je MS tam, kjer je in zakaj ni ves svet preplavljen z Linuxom, ki je vendar brezplačen.

Mislite, da se bo svet vrtel na brezplačnih programih? Utopisti! Software je na koncu dneva točno toliko vreden, kot je nekdo plačal zanj. Kaj res mislite, da je Android brezplačen? Res mislite, da je Google dobrodelna ustanova?

Vse bo v oblaku? Kaj res? Zakaj potem kupujete vse hitrejše procesorje, da bi stvari delovale kolikortolikor gladko in brez zatikanja? Boste res naredili korak nazaj in prešli na nekaj, kar se bo zataknilo vsakič, ko se bo mreži malo zakolcalo?
Koliko časa že obstaja Citrix, Terminal Server, pa razne virtualizacijke zadeve - pa stvar ni nikoli postala mainstream?

Linux v vsa podjetja? Krasno - kaj pa potem vzdrževanje te godlje? Centralizirano upravljanje? Kako bi bilo s čem podobnim WSUS, Active Directory, Group Policy na Linuxu?

Enostavno je nakladati iz naslonjača in poganjat Linux na enem računalniku. Poskusite to naresti s 500 računalniki, pa da potem ni anarhije. Da bi se vsaj na daleč približali funkcionalnosti, ki jo MS ponuja v paketu, boste zelo veliko znoja prelili, da ne govorim o tem, koliko se boste morali še naučiti.

Kaj pa varnostni popravki? Microsoft bolj ali manj redno odpravlja probleme. Kaj pa na Linuxu? Zadeva je znešena iz vseh vetrov, koga boste lovili, ko boste potrebovali konkretni popravek? Kaj če tiste skupine programerjev sploh ni več, ki bi lahko naredila določen popravek? Kaj pa neko novo dodatno funkcionalnost? 'Bo ko bo, če sploh bo' - je edino zagotovilo v svetu open source-a.

Škoda, ker nimam pri roki enega linka, kjer so uporabniki vse do verzije 4 Androida prosjačili na kolenih, da bi se naredilo kolikor toliko uporaben IPSec za Android.

Potem pa nekdo, ker nima TV-ja meni, da zato že vse ve o IT-u? Kids, grow UP!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Tody ::

NeMeTko ti si sigurn kak MS poweruser al most neki neki al kaj so že :)

Virtulizacija ni postala main stream? Zbudi se in povohaj kavo dedek, čas je da greš v pokoj.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

NeMeTko> zakaj ni ves svet preplavljen z Linuxom

WTF? Seveda je ves svet preplavljen z Linuxom. Več kot 95% _vseh računalnikov na planetu_ poganja Linux.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

NeMeTko ::

Tody je izjavil:

NeMeTko ti si sigurn kak MS poweruser al most neki neki al kaj so že :)

Virtulizacija ni postala main stream? Zbudi se in povohaj kavo dedek, čas je da greš v pokoj.

Ne bluzi!

Virtualizacija se v podjetjih praksi pretežno uporablja za specializirane strežnike.
Tisti mali delež virtualiziranih desktopov pa lahko primerjaš s številom Linux desktopov.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

NeMeTko ::

jype je izjavil:

NeMeTko> zakaj ni ves svet preplavljen z Linuxom

WTF? Seveda je ves svet preplavljen z Linuxom. Več kot 95% _vseh računalnikov na planetu_ poganja Linux.

95%? Sem že mislil, da 110%....

Samo mi ni jasno, zakaj pri vsej zagretosti za Linux praktično nihče ne uporablja NFS (včasih se sprašujem, če sploh vedo, kaj je to).
Isto se sprašujem, zakaj praktino ni nobenih slovenskih X11 poslovnih aplikacij - če že je kaj, kar lahko dela (tudi) pod Linuxom, je html ali java bazirano (da bi lahko teklo tudi pod Windows-i?).

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

NeMeTko> Samo mi ni jasno, zakaj pri vsej zagretosti za Linux praktično nihče ne uporablja NFS (včasih se sprašujem, če sploh vedo, kaj je to).

Huh? Zgleda ti živiš v enem čudnem mehurčku. NFS se še vedno uporablja praktično povsod, kjer je to smiselno.

NeMeTko> Isto se sprašujem, zakaj praktino ni nobenih slovenskih X11 poslovnih aplikacij - če že je kaj, kar lahko dela (tudi) pod Linuxom, je html ali java bazirano (da bi lahko teklo tudi pod Windows-i?).

Svašta. A jaz naj pa rečem da mi ni čisto jasno, zakaj ni praktično nobenih slovenskih MP/M poslovnih aplikacij?

https://www.cebelca.biz/

Teče seveda na linuxu, s čim se na servis povezuje uporabnik je pa aplikaciji popolnoma vseeno.

NeMeTko> 95%? Sem že mislil, da 110%....

Če ne veš kaj pomeni beseda računalnik ti jaz zelo težko pomagam.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

NeMeTko ::

@jype - Ekhm.... se zajebavaš ali resno misliš? Sem že v rahlih dvomih....

Ti silni Linux profeti in geeki tu gor poznajo samo Sambo, malo kateri od njih ve, kaj je NFS, kaj šele, da bi ga uporabljali. NFS je pač nekaj za 'prave unixaše', ne pa za malu djecu.

Ne vem, zakaj si ven vlekel tisto čebelico - stavim, da bi tisti njihov software ravno tako dobro tekel na kakšnem Windows serverju - skratka nič NATIVE -UX....

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

NeMeTko je izjavil:


Ti silni Linux profeti in geeki tu gor poznajo samo Sambo, malo kateri od njih ve, kaj je NFS, kaj šele, da bi ga uporabljali. NFS je pač nekaj za 'prave unixaše', ne pa za malu djecu.

Na mene, nooba, si pozabil, uporabljam NFS namesto Sambe.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

NeMeTko> Ti silni Linux profeti in geeki tu gor poznajo samo Sambo, malo kateri od njih ve, kaj je NFS, kaj šele, da bi ga uporabljali. NFS je pač nekaj za 'prave unixaše', ne pa za malu djecu.

Sorry, ne kupim. CIFS se masovno uporablja v domačih omrežjih, ker inferiorni operacijski sistemi ne govorijo NFS (in to je _edini_ razlog).

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

NeMeTko ::

@jype
Poleg tega ne vem, zakaj omenjaš MP/M - zadevo, ki je šla že zdavnaj v zgodovino.

Razen, če ne veš, da je X11 še kako živ - saj je ves Linux desktop X11 - menda ne boš trdil, da je to že zdavnaj mrtva veja?

V tujini obstaja kar nekaj X11 aplikacij, ki imajo tisoče uporabnikov - od bančništva, pa do letalske industrije. Pri nas pa ....? Nekaj malega SCADA sistemov (ELES, DEM), pa še sem pa tja kakšna posamezna mala specializirana aplikacija, potem je pa že počasi konec. Včasih si še srečeval CAD aplikacije, ki pa so se večinoma že zdavnaj preselile na Windows platformo.

@black_ice - nekam sumljiv si mi ti, če uporabljaš NFS namesto Sambe - te bojo geeki nazadnje še za guruja proglasili:))

jype je izjavil:

NeMeTko> Ti silni Linux profeti in geeki tu gor poznajo samo Sambo, malo kateri od njih ve, kaj je NFS, kaj šele, da bi ga uporabljali. NFS je pač nekaj za 'prave unixaše', ne pa za malu djecu.

Sorry, ne kupim. CIFS se masovno uporablja v domačih omrežjih, ker inferiorni operacijski sistemi ne govorijo NFS (in to je _edini_ razlog).

Zakaj pa moji Windowsi prav lepo govorijo NFS? Resda kot klient in ne kot server, ampak če se greš 'Linux centric world' je tako tudi prav?

Smešno pa postane, ko nekdo na relaciji Linux-Linux uporablja Sambo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Daedalus ::

Ti silni Linux profeti in geeki tu gor poznajo samo Sambo, malo kateri od njih ve, kaj je NFS, kaj šele, da bi ga uporabljali. NFS je pač nekaj za 'prave unixaše', ne pa za malu djecu.


Hvala za kompliment.

Enostavno je nakladati iz naslonjača in poganjat Linux na enem računalniku. Poskusite to naresti s 500 računalniki, pa da potem ni anarhije. Da bi se vsaj na daleč približali funkcionalnosti, ki jo MS ponuja v paketu, boste zelo veliko znoja prelili, da ne govorim o tem, koliko se boste morali še naučiti.


Poskusi poganjat AWS al pa Google na MS-ju. Pa pol povej, katera rešitev je primernejša.

Kaj pa varnostni popravki? Microsoft bolj ali manj redno odpravlja probleme. Kaj pa na Linuxu? Zadeva je znešena iz vseh vetrov, koga boste lovili, ko boste potrebovali konkretni popravek? Kaj če tiste skupine programerjev sploh ni več, ki bi lahko naredila določen popravek? Kaj pa neko novo dodatno funkcionalnost? 'Bo ko bo, če sploh bo' - je edino zagotovilo v svetu open source-a.


Support lahko kupiš. In uporabljaš distribucijo, ki garantira support. Like, Ubuntu. LTS - 3 leta za desktop, 5 let za strežnike. Kak Rhel pa tudi več. Kaj pa ti narediš, MS nečesa ne podpre? Razjokaš se lahko. V OSS svetu lahko ob dostopnosti kode nadaljni razvoj furaš sam. Al pa ga financiraš. 'Bo ko bo, če sploh bo' - je edino zagotovilo v svetu softwera na splošno. Če lih ne plačuješ težkih milijonov Oraclu, recimo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

NeMeTko ::

@Daedalus - mogoče sem se nerodno izrazil, pa nisi razumel, kar sem hotel povedati.

Linux je za določene strežniške naloge več kot soliden OS - odvisno pač od tega, kar potrebuješ.
Če gledaš današnje superračunalnike, jih pač poganja Linux, ki se je tu ustoličil kot OS of choice.

So tudi druge strežniške naloge, kjer se Linux odlično odreže, ker je cenejši in ima manj overhead-a, kot katerikoli MS operacijski sistem.

Ima pa Linux eno izredno veliko pomanjkljivost, ki sem jo že omenil: pomanjkanje 'centraliziranega upravljanja', kot ga je MS izpilil do absurdnih fines. Suse z navezo Novella ti ponuja nekaj, kar bi mogoče bilo nekaj v 'to smer', pa vendarle še vedno manjka nešteto stvari, ki so jih danes admini v okoljih s sto in več uporabniki vajeni. Gre se za orodja, ki omogočajo adminu določen nivo produktivnosti, brez katerih IT pod bremenom desktopov potone.

Še dobro se spomnim debat in diskusij izpred dveh desetletij, ko so se pričeli host sistemi s terminali umikati Windows desktopom. Takrat so računali, da stane vzdrževanje enega samega Windows sistema toliko, kot stane vzdrževanje 50 host uporabnikov. Pa se takrat sploh še nismo ubadali s problemi, ki jih je Internet na velika vrata prinesel s seboj.

Danes ni prav veliko drugače. Windows desktop se ve, koliko stane. Linux desktop pa je uganka. Že res, da je OS sam zastonj, oz. plačaš le za vzdrževanje, če vzameš določeno vzdrževano distribucijo - velika uganka pa so stroški upravljanja. Orodij praktično ni, če pa kaj najdeš, si takoj v vrtoglavih številkah. Takoj, ko je govora o upravljanju desktopov na nivoju velikega omrežja, je konec z Open Source in se moraš začeti pogovarjati o nekih dragih 'frameworkih'.

Microsoft je v teh 20 letih zgradil kolikor toliko celovito rešitev, ki še vedno ne zadovoljuje vseh okusov in potreb. Koliko časa bo Linux potreboval, da bo toliko 'dozorel', da bomo resnično lahko rekli, da je enakovreden? Pa bo takrat tudi še zastonj? Ali bo to takrat neka $UX varianta, ki ji bodo ljudje spet iskali cenejšo alternativo?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

NeMeTko> Koliko časa bo Linux potreboval, da bo toliko 'dozorel', da bomo resnično lahko rekli, da je enakovreden?

Tebi se resnično zdi, da Linux shopi upravljamo ogromna omrežja računalnikov "na roke", ker naj Linux ne bi poznal orodij za centralizirano upravljanje?

Jaz vem, kaj je tvoj problem - nihče ti ne predpiše, kako natanko je treba nekaj narediti, zato si izgubljen. Linux (in unixi na splošno) so heterogeno okolje, ki znajo špilat s praktično vsem tam zunaj, odkar Microsoft ni več v vsem prvi pa tudi sam zelo hitro postaja veliko manj objesten (in se z npr. Sambo veliko lepše pogovarja kot se je pred 10 leti, ko je Microsoft še vedno stavil na karto da z njihovimi izdelki nič ne deluje in je najbolje kupiti vse pri Microsoftu).

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Grumf ::

jype je izjavil:

Jaz vem, kaj je tvoj problem - nihče ti ne predpiše, kako natanko je treba nekaj narediti, zato si izgubljen.


Heh, nihče ni izgubljen, zgrešil si publiko, očitno misliš, da če je nekdo uporabljal linux in prebral
kakšen linuxaški forum, potem ima preprosto preveč oprane možgane, da bi lahko kritično ocenil ta kos
zmečkanega in zlepljenega OSa. In to verjetno tudi drži za večino evangelistov. Zoprn problem se pa
pojavi, ko dobiš nekoga, ki je dejansko uporabljal kakšen unix (ali nekaj različnih unixov), kakor tudi
windowse in se spravi ugotavljati, ali bi morda uporabljal linux, morda še sportal kaj sistemskega na njega,
saj veš, takšne, čudne, stvari. No taka oseba se prime za glavo in beži od tega kaosa.

Iz enakega razloga mi gredo tudi windowsi vedno bolj na živce, ker vedno več nedodelanih packarij dodajajo v
OS, da poflikajo designerske napake, ko so hoteli na vsak način slediti javi itd. S tole osmico bom še počakal,
če ne celo preskočil, enako kot visto, do devetke se bo verjetno stabilizirala, pa nekaj managementa bo
na microsoftovi strani odletelo, kar je vedno dobra ideja (potem ostali mgmt začne migat).

Pa da se ne bomo narobe razumeli, ker je linux zastonj, bi ga uporabil za kakšen BAREBONE http(s) strežnik, če bi bil
zelo na budgetu, pa še tu bi resno razmislil, če ne pridem bolje skozi z BSDjem (lažem, v bistvu bi me moralo nekaj
prisiliti da namestim linux).

Aja, pa NeMeTko: +10
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Daedalus ::

Tebi se resnično zdi, da Linux shopi upravljamo ogromna omrežja računalnikov "na roke", ker naj Linux ne bi poznal orodij za centralizirano upravljanje?


Like Puppet?

Pa da se ne bomo narobe razumeli, ker je linux zastonj, bi ga uporabil za kakšen BAREBONE http(s) strežnik, če bi bil
zelo na budgetu, pa še tu bi resno razmislil, če ne pridem bolje skozi z BSDjem (lažem, v bistvu bi me moralo nekaj
prisiliti da namestim linux).


Jaz si pa ne znam predstavljat, da bi se mučil z BSD-jem tam, kjer mi Ubuntu opravi delo b.p.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

jype ::

NeMeTko> Smešno pa postane, ko nekdo na relaciji Linux-Linux uporablja Sambo.

Ne, ni smešno, niti ni nič narobe s tem. CIFS je čisto spodoben protokol in mu nič ne manjka niti v unix-only okolju (kjer deluje celo precej bolje kot v Windows-only okolju, kjer nekaterih reči sploh ne moreš nastaviti, ker Microsoft ne ponuja orodij za to - razen če regedit smatraš za orodje za nastavljanje omrežnih nastavitev).

-io-> če ne pridem bolje skozi z BSDjem

Če bi dejansko poznal BSD bi zelo dobro vedel, zakaj je delo z njim samomor za praktično vsakega profesionalca. Za domačo igračo je pa čisto OK, se strinjam.

Daedalus> Like Puppet?

Recimo, združen z vsemi ostalimi orodji, ki so na voljo.

Grumf ::

jype je izjavil:

Če bi dejansko poznal BSD bi zelo dobro vedel, zakaj je delo z njim samomor za praktično vsakega profesionalca. Za domačo igračo je pa čisto OK, se strinjam.


Mmm, nice, vsak dan nekaj novega, no daj razsvetli me, osebno ne vidim nobene prednosti v uporabi linuxa
pred bsdjem.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Truga ::

Grumf je izjavil:

S tole osmico bom še počakal, če ne celo preskočil,

8ka so najboljsi windowsi do zdaj. Ja, vem, not saying much, ampak vseeno.

jype ::

Jaz jih pa vidim preveč, da bi jih našteval? Katero področje te zanima?

Networking? IB, 10 in 40GE driverji, class based queueing na vseh vmesnikih? Še sreča da stranke _hočejo_ Linux na taki mašineriji.

Storage? LVM, DRBD? In ne rečt HAST, ker to ni niti približno isto.

Performance? Pluggable I/O schedulerji, O(1) CPU scheduler, reentrant preemptible kernel, low latency interrupt handlerji? No, vsaj VM so imeli BSD kerneli vedno boljši, zdaj majo pa že nekaj časa enakega kot Linux.

Portability? Sodobne ARM platforme? IA64 port? Obsežna NUMA in SMP podpora? Na BSD je vse to ena sama žalost.

buneech ::

NeMeTko je izjavil:

Virtualizacija se v podjetjih v praksi pretežno uporablja za strežnike.

Fixed.

Daedalus je izjavil:

Support lahko kupiš. In uporabljaš distribucijo, ki garantira support. Like, Ubuntu. LTS - 3 leta za desktop, 5 let za strežnike.

Od 12.04 je tudi za desktop 5 let za LTS.

Grumf ::

jype je izjavil:

Jaz jih pa vidim preveč, da bi jih našteval? Katero področje te zanima?


Res si veliko naštel... Daj pogoglaj malo, koliko to še drži... saj veš zadeve kot ZFS in podobno. Pa
razne clusterske igračke dragonflya, saj veš, takšne stvari. Počasi, fantje se trudijo, za določena
področja še niso najbolj primerni (glej spodnji self-citat), ampak počasi se daleč pride in predvsem
ne končaš v kaosu od sistema, ki ga nekateri tako zelo ne maramo.

Glede nepodprtosti določenega hardwara je logična, na zadevi dela 10x manj ljudi kot na raznih linux
distribucijah, čeprav seveda imamo tu tukaj tudi openbsd,... :

Grumf je izjavil:

v bistvu bi me moralo nekaj prisiliti da namestim linux
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

jype ::

-io-> saj veš zadeve kot ZFS in podobno.

ZFS je sicer awesome, ni pa niti tisto, kar je LVM (nad katerim imaš lahko tudi NTFS, če te je volja), niti tisto, kar je DRBD.

-io-> Glede nepodprtosti določenega hardwara je logična, na zadevi dela 10x manj ljudi kot na raznih linux

BSD je obsolete odkar so developerji verni (in staro kodo puščajo not ker je "sveta").

Grumf ::

jype je izjavil:

ZFS je sicer awesome, ni pa niti tisto, kar je LVM (nad katerim imaš lahko tudi NTFS, če te je volja), niti tisto, kar je DRBD.


"NetBSD from version 6.0 supports ZFS volume Manager and its own re-implementation of Linux LVM. Re-implementation is based on a BSD licensed device-mapper driver and uses a port of Linux lvm tools as the userspace part of LVM. There is no need to support RAID5 in LVM because of NetBSD superior RAIDFrame subsystem."

jype je izjavil:

BSD je obsolete odkar so developerji verni (in staro kodo puščajo not ker je "sveta").


Ne veš, težava je v temeljni filozofiji, na bsdjih običajno releasana zadeva dela. In vmesni patch je ne zruši. Tako
zelo pravoverni so, da nočejo delati težav administratorju.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

jype ::

Če bi rad enako na Linuxu imaš na voljo več kot enega ponudnika filtriranja, hkrati pa imaš tudi možnost vseh ostalih angažmajev.

-io-> because of NetBSD superior RAIDFrame subsystem.

A zato se NetBSD obesi ko odleti disk na poljubnem promise kontrolerju?

No, sej Linux se pa na enih Marvellih (ki v nobenem BSD sploh niso podprti), ampak kakorkoli obrneš - slika je zelo daleč od črnobele.

Me prav zanima zakaj vsi največji na svetu laufajo na Linuxu, čeprav ima bistveno bolj zajebano licenco.

NeMeTko ::

@jype - vidim, da očitno nimaš izkušenj mrežnega administratorja.

Več kot očitno si razvijalec nekih specifičnih aplikacij (res ne vem, kaj je tvoje ozko strokovno področje) in nek OS ocenjuješ ozkogledno glede na to, kako lahko na njemu realiziraš svoje cilje kot razvijalec.

Po moje, ti nebi škodilo pol leta prakse v kakšnem velikem podjetju tipa NLB, Mercator, DURS - na delovnem mestu administratorja omrežja, ki ima na skrbi tudi vzdrževanje uporabnikovih računalnikov - tistih uporabnikov, ki v 80% slučajev nimajo pojma, kaj delajo, hkrati pa znajo biti izredno inovativni, da ti popestrijo delovni dan po načelu "če se da kaj zje**ti, bomo to tudi uspeli zje**ti". Če temu dodaš še skrb za varnost na omrežju, da ne bo nek preveč inovativen uporabnik zje**l še kaj drugega, kot lastni računalnik, boš počasi začel razumeti o čem sploh govorim.

Pri svojem zagovarjanju Linuxa si zašel v tako absurdne vode nekih čisto specifičnih zahtev, s katerimi se desktop uporabnik sploh ne srečuje, ravno tako ne tisti administrator, ki mora vzdrževati uporabniške mašine in omrežje.

20 let kraljevanja Windows platforme na mestu poslovnega desktopa je obrodilo morje orodij in rešitev, ki tako ali drugače pokrpajo pomanjkljivosti samega osnovnega OS-a. Večina ponudnikov teh rešitev se je stalno tresla zaradi bojazni, kdaj bo MS pokrpal pomanjkljivost, ki so jo reševali in jim tako vzeli vsakdanji kruh. Tako se je začelo že pri samem TCP/IP protokolnem skladu. Morda si še premlad, da bi vedel, da so prve verzije Windows (do verzije 3.11) prihajale na police brez TCP/IP sklada. To je bilo tudi obdobje, ko je prihajal internet na velika vrata v podjetja. Sploh ne vem več, koliko je bilo takrat podjetij, ki so nudila TCP/IP sklad in orodja za Windowse, ki so danes skorajda vsa izginila. Podobnih primerov je bilo nešteto.

Pa poglejmo sedaj na stran Linuxa. Koliko najdemo tu podpore neodvisnih proizvajalcev, ki bi administratorjem ponudili kakovostna orodja, s katerimi bi lahko pokrpal pomanjkljivosti, ki jih OS prinaša s seboj? Peščico? Zakaj tako malo neodvisnih ponudnikov nikakor ne ponudi tudi podpore za Linux - saj znanje več kot očitno premorejo, hkrati pa tudi dobro vedo, kaj njihove stranke potrebujejo?

Je mogoče kriv Linux sam s svojim osnovnim konceptom, da lahko vsak lolek v neki garaži packa skupaj neko svojo distribucijo, ki ni nujno kaj dosti kompatibilna z distribucijo sosedovega mojstra? Je možno, da distribucije še pri istemu loleku ali mojstru niso konsistentne iz releas-a do release-a?

Če že najdemo neodvisne proizvajalce, ki imajo tudi fokus na podpori Linuxa, pa ti podpirajo izključno največji distribuciji: Red Hat in Suse, potem pa se zadeva počasi konča. Bistveno boljša podpira je že na strani Solarisa, HP UX in IBM AIX-a.
Na veliko opevani Ubuntu tu ne igra prav nobene resne vloge. Je zgolj ena od mnogih distribucij, ki na ličen način domačemu uporabniku zapakira vse, kar bi v Linux svetu potreboval. Več od tega pa tudi ni.

tony1 ::

Administrator omrežja v npr. Mercatorju niti slučajno ne skrbi za uporabniške računalnike. Ne nas hecat, no.

NeMeTko ::

tony1 je izjavil:

Administrator omrežja v npr. Mercatorju niti slučajno ne skrbi za uporabniške računalnike. Ne nas hecat, no.

Zdej iščeš pa že dlako v jajcu - gre se za naloge, ki sem jih jasno opisal - kako tistega admina potem imenjuješ, pri tem nima veze!

Truga ::

NeMeTko je izjavil:

Morda si še premlad, da bi vedel, da so prve verzije Windows (do verzije 3.11) prihajale na police brez TCP/IP sklada.

Dej no dej, to se jaz vem, pa sem star sele 27...

Grumf ::

jype je izjavil:

Me prav zanima zakaj vsi največji na svetu laufajo na Linuxu, čeprav ima bistveno bolj zajebano licenco.


Ker so linux preacherji zelo glasni. Kar poglej si tale forum. In vse ostale. In potem ko management sprejme
da bo podprl trenutno moderno in se snežena kepa začne valiti jo je težko ustaviti.

Linux je dobil ubijalski naskok ker se je požvižgal na testiranje, backward compatibilnost in podobne igračke,
ki so imho nujne. Zdaj ko ima naskok je začel zadeve urejati ampak ima pri tem hude težave zaradi samega
lagacya kaosa. Long term support verzije linuxa so bile korak v pravo smer, čeprav so se pred tem linuxaši drli
"snoopy-way", da se tega ne rabi ampak to je daleč od tega kar ima bsd since forever. Bomo videli kaj se bo zgodilo.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Truga ::

Linux je dobil ubijalski naskok ker se je požvižgal na backward compatibilnost
A zato men ne dela skor noben spil iz 90s pa early 00s na windows XP ali 7?

No, na sodobnem linuxu (ubuntu 12.04 LTS) mi dela prav vsak program ki si ga zmislim, ki sem ga uporabljal v 90ih.

NeMeTko ::

Truga je izjavil:

Linux je dobil ubijalski naskok ker se je požvižgal na backward compatibilnost
A zato men ne dela skor noben spil iz 90s pa early 00s na windows XP ali 7?

No, na sodobnem linuxu (ubuntu 12.04 LTS) mi dela prav vsak program ki si ga zmislim, ki sem ga uporabljal v 90ih.

Daj zresni se in ne primerjaj hrušk in banan prosim!

Truga ::

Kaksnih hrusk in banan? Dejstvno je da je kompatibilnost na windows platformah porazna. Kar nardi zadevo se bolj zalostno je da wine dost boljse laufa stare aplikacije in igre kot novejse verzije windowsov.

Grumf ::

Truga je izjavil:

Kaksnih hrusk in banan? Dejstvno je da je kompatibilnost na windows platformah porazna. Kar nardi zadevo se bolj zalostno je da wine dost boljse laufa stare aplikacije in igre kot novejse verzije windowsov.


Ja, to je pa ker ne znas windowsov uporabljat >:D, vzami source stare aplikacije, jo zbuildaj na novih
windowsih pa bo delalo.

Lahko pa vzameš debianov ls binary iz leta 1994 in ga probas pognati na svoji platformi, pa da te vidim ;((
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

jype ::

-io-> Ker so linux preacherji zelo glasni.

OMG no! Google, ki brije promile z zmogljivosti svojih datacentrov ker se mu to pozna v stotisočih dolarjev na leto, Amazon, ki brije milisekunde iz odzivnih časov, ker se mu to pozna v tisočih prodanih oziroma neprodanih izdelkov, Microsoft, ki si ne more kaj, da za content delivery network ne bi uporabljal Akamai clustra Linux mašin... So "nasedli Linux preacherjem" ?

-io-> Linux je dobil ubijalski naskok ker se je požvižgal na testiranje, backward compatibilnost in podobne igračke,
-io-> ki so imho nujne.

Ja, fino, fortune 500 (in ostali resni biznisi) se s to religijo očitno ne strinjajo.

Grumf ::

Fortune, ja tudi to je keyword. Googla in podobne velikosti niti ne omenjaj, med tistim kar imajo oni in tem
kar večina uporablja je razlika nekje na nivoju Windows-Linux.

Sicer pa govoriva o dveh različnih časovnih terminih, zdaj ni več snežene kepe, je že plaz. Ki nese s sabo
kupe smeti, ki jih je pobral med kotaljenjem. Pa kakšno truplo sistemca, ki je storil samomor tudi.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

jype ::

Ja, je. Sodoben IT ni nobeno svaljkanje tisočih mašin za ljudi ki delajo za šalterji. Dodana vrednost na časovno enoto na tem področju IT je zanemarljiva.

Sodoben IT je premikanje mej mogočega. Je svaljkanje milijonov strežnikov, ki servirajo _cel internet_.

-io-> Googla in podobne velikosti niti ne omenjaj, med tistim kar imajo oni in tem
-io-> kar večina uporablja je razlika nekje na nivoju Windows-Linux.

In vendar so reči (platforme! ne le končne izdelke, temveč stabilne APIje in celo stabilne ekosisteme!) zgradili nad Linuxom, ne kljub lastnostim, ki jih omenjaš, temveč zaradi njih.

Danes enostavno nima nobenega smisla delat tako kot se je delalo v sedemdesetih.

-io-> kupe smeti, ki jih je pobral med kotaljenjem. Pa kakšno truplo sistemca, ki je storil samomor tudi.

Drama queen. Če je sistemc storil samomor je to storil zato, ker je znal popravit problem, pa mu Microsoft tega ni dovolil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Grumf ::

Ne vem, se ti ne zdi logično, saj to je konec koncev vgrajeno v filozofijo linuxa? Delaš popravke na sistemu, ki
jih rabiš zase in potem submitaš v repositorije, da boš imel v naslednji verziji na volj. Seveda v večini ne greš
narediti celovitega popravka ampak kar pač rabiš in ker večina rabi samo delčke funkcionalnosti se tega nabere.
Na vse skupaj daš na koncu še ljudi, ki poflikajo, da se sploh zbuilda. To je v bistvu linux in to lepo razlaga
tudi redundantne opcije z negiranimi imeni v config fajlih itd. Saj ni nič narobe s tem, je grdo ampak deluje.
Sedaj ko je dobil naskok se bo počasi uredilo (poglej android npr.) ali pa šlo v pozabo. No dokler se ne uredi
imam raje nekaj kar ima morda malo manj funkcionalnosti ampak je urejeno.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

pegasus ::

jype, odpusti jim, saj ne vedo, kaj delajo ...

jype ::

-io-> (poglej android npr.)

Gledam ga. Spodaj je čisto navaden kernel. Nič posebnega. Zgleda nikogar ne moti, da se APIji kar naprej spreminjajo, ker je sledenje sprememb in vzdrževanje kompatibilnosti v Linux ekosistemu trivialno.

pegasus> jype, odpusti jim, saj ne vedo, kaj delajo ...

Jim odpustim :) Niso se še imeli priložnosti igrat z dragimi igračami :)

Grumf ::

jype je izjavil:

Gledam ga. Spodaj je čisto navaden kernel. Nič posebnega. Zgleda nikogar ne moti, da se APIji kar naprej spreminjajo, ker je sledenje sprememb in vzdrževanje kompatibilnosti v Linux ekosistemu trivialno.


... dokler imaš vmes layer jave, ki ti skrije kar se spodaj spreminja. Fantastična ideja, moram priznat, z
enim zamahom so popravili večino svinjarije spodaj.

jype je izjavil:

Jim odpustim :) Niso se še imeli priložnosti igrat z dragimi igračami :)


O! Predlagam igro kdo ima daljšega, ta vzdrži vse argumente. V bistvu se jo pojdita kar sama.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

pegasus ::

Saj ni važno, kdo ima daljšega, važno je samo, da je moj *dovolj* dolg za to kar hočem početi. In to je to, best tool for the job.

Btw, tudi pred 12 leti, ko sem pedenal nekih 500 linux desktopov, je bila linux rešitev neprimerno boljša od katerekoli alternative. Danes se je ta razlika zmanjšala, ker se je microsoft veliko naučil, to jim priznam. Če se tvoj use case sovpada z microsoftovim, nima smisla riniti kam daleč stran, če pa si posebnež, ti je s standardiziranimi rešitvami škoda zgubljat čas, si raje urediš svojo po lastnih potrebah. In linux to omogoča, microsoft pa na žalost še vedno ne. Vprašaj myspace in sorodne windows shope ...

NeMeTko ::

@jype - neprestano te slišim omenjati izključno strežniške platforme in sisteme.

Koliko je v realnem svetu strežnikov? 1/10? manj?
Zagovarjaš 10% sistemov, zamolčiš pa, kaj z ostalimi 90%.

Potem mešaš Linux in Android, ki imata popolnoma drug model razvoja. Zakaj pa je Android tako uspešen? Mogoče zato, ker Google drži roko nad njim in ne pusti vsakemu, ki ima lih 5 min časa, nekaj spreminjati na kodi?

Če je Linux res tako super naj naj - prav rad bi videl statistiko, koliko Linux strežnikov teče na varianti, ki je stara 10 in več let, koliko pa jih je up-to-date z zadnjimi popravki. Predvidevam, da je obojih približno enako število.
Je že tako - ko enkrat postaviš strežnik na Linuxu, ga ne upaš pipat, da ja nebi stvar crknila. Takih strežnikov, ki za vedno ostanejo na verziji, ki so jo imeli, ko so bili prvotno inštalirani in predani v uporabo je nešteto.

Koliko pa je Windows strežnikov, ki niso doživeli nobenega update-a, odkar so bili nameščeni?

Pa ne zamešat - govorim o Linux strežnikih, ki so postavljeni v podjetjih, ki sami nimajo kadra, ki bi sploh bil sposoben izvesti nadgradnjo in ne o nekih tvojih razvojnih strežnikih.
Govorim o REALNEM SVETU - s katerim, kot kaže nimaš prav veliko stika.

@pegasus - to me pa prav zanima, kdo pri nas je imel pred 12 leti 500 Linux desktopov. Še bolj me zanima, s čem si administriral teh 500 desktopov, da ni bilo popolne anarhije. Zelo zanimivo bi bilo tudi videti in primerjati stroškovno kalkulacijo vzdrževanja teh 500 desktopov v primerjavi z ekvivalentnim Windows okoljem.
Samo ne mi na koncu reči, da so ti 'desktopi' bili navadni VT100 terminali.....

pegasus ::

NeMeTko: oglasi se na Delu d.d. in jih vprašaj ... ti bodo razložili, kolk jim je bilo včasih lepo, ko so bili na linuxu (in še prej na nextu), sedaj morajo pa z winsi trpet in jih plačevat za vsak k* ... In ja, to so bili full blown KDE desktopi, nobenih terminalov nikjer.

jype ::

NeMeTko> Pa ne zamešat - govorim o Linux strežnikih, ki so postavljeni v podjetjih, ki sami nimajo kadra, ki bi sploh bil sposoben izvesti nadgradnjo in ne o nekih tvojih razvojnih strežnikih.

Linux strežniki se znajo sami nadgrajevat po približno 5 let skupaj v primeru Ubuntu, malo dlje v primeru Debiana in še malo dlje v primeru SLES in RHEL - brez posredovanja ljudi. Seveda ne v primeru da jih namesti sosedov otrok, temveč nekdo, ki se s tem ukvarja - kar je enako kot na Windows.

NeMeTko> Koliko je v realnem svetu strežnikov? 1/10? manj?

V realnem svetu se več kot 99% vse aplikacijske kode izvaja na gručah, ker so odjemalci enostavno premajhni, da bi karkoli pametnega lahko počeli s količino podatkov, ki se danes smatra za osnovni nivo praktično vsake storitve.

NeMeTko> Je že tako - ko enkrat postaviš strežnik na Linuxu, ga ne upaš pipat, da ja nebi stvar crknila.

Hm? Imaš sploh kak razlog da bi pipal delujoč Linux strežnik?

jype ::

-io-> ... dokler imaš vmes layer jave, ki ti skrije kar se spodaj spreminja. Fantastična ideja, moram priznat

Neverjetno, da nisi nikoli prej opazil vmesnikov za programje, ki se ne spreminjajo.

glibc je že več kot 10 let enak in celo binarno združljiv na vsaki posamezni arhitekturi, Sun oz. Oracle Java je itak na celotnem Linux ekosistemu enaka, vse aplikacije temeljijo bodisi na marginalnih knjižnicah, Gtk, ki je v resnici precej shizofren in Qt, ki je primerljiv z .net (in mono, ki ni). Skratka, nivojev abstrakcije, ki skrijejo pošastne podrobnosti, ki se jih tako bojiš, je na izbiro dovolj, morda celo preveč.

Če lahko praktično vse sodobne animirane filme in praktično vse znanstvene vizualizacije narišejo na Linux mašinah očitno ne more biti problem v pomanjkanju stabilnih orodij in ogrodij, nad katerimi bi taka orodja lahko zgradili.

NeMeTko ::

Tisti NeXt računalniki so bili mrcine za tiste čase, so pa bili vse kaj drugega kot poceni (tudi v primerjavi z Windows-i ne!).

Si pa ne predstavljam, kako bi to upravljal na način, ki je zahtevan danes. Sam -UX sistem je zelo špartanski z orodji za centralizirano upravljanje, kakršno imamo danes v Windows domenah. Če pa že nekaj najdeš, pa deluje zgolj z določenimi distribucijami. Potem pa bog varuj, da imaš za vse desktope eno distribucijo, nakar ti pride jype, ki ugotovi, da ti bo moral navleči svojo distribucijo, ker nekaj pa le ni čisto tako 100% binarno združljivo, kot reklamira.

@jype - kolikokrat ti bom še moral ponoviti, da so strežniki še najmanjši problem skrbnikov? Če boš svojega privlekel, ga boš pač pedenal, dokler ne bo delal kot mora, ali pa ne boš dobil plačila. Basta.

Če bi bral, kar sem pisal, bi mogoče uspel razbrati, da nisem nikjer osporaval, da Linux nebi bil uporaben za to ali ono nalogo. Je pa pain in the ass, če hoče podjetje zamenjati desktop platformo iz Windows na Linux, ker preprosto 1/2 tistega, kar so prej uredili z nekaj kliki, kar na enkrat sploh ne morejo več naresti, ker v distribuciji ni ustreznih orodij za to.
Predenj se Windows shop preorientira na Linux, ima toliko kadrovskih in drugih težav, da ves tisti silni obljubljeni prihranek preprosto zvodeni. Da pa vzpostavijo ekvivalentno spodobno administracijo vseh tistih desktopov, bo treba poseči tudi v žep in nekaj orodij dokupiti. Ker so ta orodja dokaj redka (ni ravno veliko kakovostne konkurence), zna zadeva na koncu biti zelo zelo daleč od obljubljenega 'vse je zastonj'.

Aja...to je zgolj balast? Najbrž je čisto dovolj, da ima admin na voljo telnet oz. ssh, saj lahko s tem uredi čisto vse, pa še zastonj je...?

McAjvar ::

NeMeTko je izjavil:

ker preprosto 1/2 tistega, kar so prej uredili z nekaj kliki, kar na enkrat sploh ne morejo več naresti


Kot recimo?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

Invictus ::

Kdo se še ukvarja s desktopi? To je najbolj boring job kar jih lahko najdeš.

Da ne govorim še o delu z uporabniki. Pa še slabo plačan. Ne hvala ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

einstein :P ::

Vaš Linux je slabši, kot moj Windows :))
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

München s prehodom na Linux in OpenOffice prihranil 10 milijonov evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22451281 (46008) kitaj
»

SMTP promet (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
18117498 (15549) NeMeTko
»

Linux - Kje se naučiti? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10117590 (15206) NeMeTko
»

Ruter z 4x1Gbps LAN porti in VPN podporo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
867542 (6298) levaky
»

Kako dati tiskalnik v skupno rabo preko routerja.Router Asus rt n16 + tiskalnik Canon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11018605 (17177) novuporabnik

Več podobnih tem