» »

Linux - Kje se naučiti?

Linux - Kje se naučiti?

«
1
2 3

Alen716 ::

Pozdravljeni, kje bi se lahko naučil linuxa od samega začetka, namreč želim poznat stvari, kot so obvladovanje lastnega strežnika. vsako pozitivno informacijo bom zelo vesel, sicer pa uporabljam win7 in me zanima kateri program za interface se ponavadi uporablja.

Hvala.

popster ::

"Rhce" tutoriale poišči, sicer pa se za server velikokrat ne uporablja grafičnega umesnika.

trnvpeti ::

kupi si raspberry pi (cca 40eur)
gor en linux (raspbian) in piči miško

NeMeTko ::

Dejansko se najhitreje 'naučiš' uporabljati Linux tako, da skočiš v vodo in plavaš - namestiš Linux in se trudiš pomagati s how-to priročniki. Kakšna knjiga (četudi v pdf formatu) lahko pri tem tudi prav pride.

Kot je že popster rekel, se mnoge strežnike poganja brez grafičnega vmesnika. Če hočeš -ux zares razumeti, potem se to ne boš naučil preko grafičnega vmesnika. Res da se to sprva sliši nekoliko mazohistično, vendar grafični vmesnik dejansko ne dela drugega, kot da v ozadju popravlja ustrezne konfiguracijske datoteke. Če se to naučiš izvajati ročno, potem bistveno bolje razumeš povezave med posameznimi konfig datotekami in načinom delovanja sistema.

BlaY0 ::

RHCE tutorial sam po sebi ti da samo napotke kako narediti RHCE izpit. Od vseh RHCE-jev na svetu je mogoče 5% tistih, ki dejansko tudi vedo kaj delajo.

TLDP. Začneš s tem gajdom in potem nadaljuješ s tem. Nadaljuješ s HOWTO-ji kjer imaš primere in lahko zadeve potreniraš.

BlaY0 ::

RHCE programu zamerim, ker se je preveč skomercializiral in so zaradi pritiskov folka, ki plačuje tečaje in izpite, podlegli in z vsako novo verzijo vedno bolj "propagirajo" t.i. GUI administracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

brodul ::

Naprej v VirtualBox en Ubuntu installiraj (10 minut traja).
Mal poklikas naokoli.

Potem en Debian (brez graficnega vmesnika) v VirtualBox(network das bridge).
Pa postavis noter Nginx server z podporo za PHP, oz nekaj drugega kar te zanima.
Se naucis installirat paketke preko konzole, naucis osnovnih ukazov za vi in nano.
Naucis se kako ugotovis ip naslov na linux.
Kateri procesi tecejeo.
Kako so datoteke strukturirane na disku.
Postavis ssh deamon in ze iz winsov povezes na virtualko.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Poldi112 ::

To, virtualbox. Raspberry je počasen in arm-based. Ko zaobvladaš Ubuntu pa na LFS.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vojko20 ::

Priporočam, da probaš instalirat Gentoo distribucijo (brez instalerja). S tem se boš največ naučil.

Stvari, ki jih boš s tem osvojil so:

- particioniranje diska in konfiguracija fstab-a
- osnovna struktura direktorijev operacijskega sistema
- konfiguracija mreže
- konfiguracija in instalacija kernela
- instalacija osnovnih paketov
- instalacija boot loaderja
- ...

še link do dokumentacije http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/h...

brodul ::

Yes, gentoo je dober next step.

Da se ga dati tudi v virtual box.
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Virtualb...

Sam je treba biti ene pol leta na Debian.
Oz. povedano drugace poznam 2 cloveka od 10, ki sta zacela z gentoo pa dejansko prisla do konca.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

trnvpeti ::

Z rpi se bos naucil, bos moral delati.
V virtualboxu bos samo probal

BigWhale ::

Za ucit se Gentoo? To je priblizno tko, kot, da bi za ogrevanje odlaufal en maraton. :>

BlaY0 ::

BigWhale je izjavil:

Za ucit se Gentoo? To je priblizno tko, kot, da bi za ogrevanje odlaufal en maraton. :>

Za to kar je napisal je OK, se pravi da se z nule naučiš particionirat, bootat kernel, bootat initrd, namestit bootloader, osnove U*IX FS-jev. Če to delaš ročno se tudi kaj naučiš. Za naprej pa kot sem rekel, TLDP in ne rabiš nič drugega.

sajko ::

Meni zanimiva knjiga je The Debian Administrator's Handbook.

Za prehod Windows - Ubuntu pa obstaja tudi vodič v slovenskem jeziku - Kako začeti z Ubuntujem 12.04 (druga izdaja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sajko ()

Icematxyz ::

Namesti Ubuntu 12.04 in začni z vajami/nalogami/izobraževanjem na področju, katero te torej zanima s pomočjo vodičev, katere najdeš na spletu in uradne dokumentacije za programsko opremo, ki jo boš uporabljal.

ZaphodBB ::

Jaz bi priporočal za začetek eno Server edicijo (brez UI). Na tak način se boš naučil kaj se v Linuxu kje nahaja. Vsaj jaz sem vžgal tak pristop, ko sem se želel resno lotit zadeve in je šlo super.

Icematxyz ::

Jaz bi priporočal za začetek eno Server edicijo (brez UI).


Sam se načeloma s tem ne strinjam najbolj.

trnvpeti ::

Icematxyz je izjavil:

Namesti Ubuntu 12.04 in začni z vajami/nalogami/izobraževanjem na področju, katero te torej zanima s pomočjo vodičev, katere najdeš na spletu in uradne dokumentacije za programsko opremo, ki jo boš uporabljal.

s tem se nikakor ne strinjam

Icematxyz ::

trnvpeti je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Namesti Ubuntu 12.04 in začni z vajami/nalogami/izobraževanjem na področju, katero te torej zanima s pomočjo vodičev, katere najdeš na spletu in uradne dokumentacije za programsko opremo, ki jo boš uporabljal.

s tem se nikakor ne strinjam


No jaz pa s tem najbolj ne:

trnvpeti je izjavil:

kupi si raspberry pi (cca 40eur)
gor en linux (raspbian) in piči miško


Se pravi ne da imam kaj proti predlogu in da ne bi šlo, ampak je dokaj neresno.

Icematxyz ::

In pa s katerim delom točno se ne strinjaš? Argumentiraj?

trnvpeti ::

Alen716 je izjavil:

namreč želim poznat stvari, kot so obvladovanje lastnega strežnika

Icematxyz ::

trnvpeti je izjavil:

Alen716 je izjavil:

namreč želim poznat stvari, kot so obvladovanje lastnega strežnika


Ja in kaj tega ne moreš spoznati na Ubuntu 12.04?

trnvpeti ::

Icematxyz je izjavil:

Namesti Ubuntu 12.04

Icematxyz ::

trnvpeti je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Namesti Ubuntu 12.04


Seveda?

trnvpeti ::

in tvoj argument, kaj je neresno?

Icematxyz ::

trnvpeti je izjavil:

in tvoj argument, kaj je neresno?


Ni še ARM trenutno na tej točki z vidika strežnikov in ko pa bo pa Ubuntu spet s tem ne bo imel težav. Sedaj pa še ti.

trnvpeti ::

rekel je ucenje
isto se bo naucil ali za arm ali pa za kaj drugega

kaj mu bo ubuntu pomagal pri instalaciji recimo nginx+php-fpm

se vedno ne kapiram, kaj si hotel povedati z neresno?

Icematxyz ::

rekel je ucenje


Točno tako in če želi realno imeti sploh opcijo, da sploh začne naj namesti Ubuntu 12.04 (namizno različico) in začne brati dokumentacijo o programski opremi, katero namerava uporabljati in nasploh se izobraževati na tistem področju. Torej ni treba da je točno Ubuntu, lahko je kakšna druga top-notch GNU/Linux distribucija (namizna različica).

se vedno ne kapiram, kaj si hotel povedati z neresno?


Tvoj predlog je neresen. To sem želel povedati in ko bo avtor teme imel preveč prostega časa in že nekaj znanja na področju zaradi katerega je odprl temo, potem pa se naj sprošča na način, kot si ti predlagal.

trnvpeti ::

se pravi bo bolj resno, da namesto 40eur rpi kupi en atomcek za koliko,100eur?

ce ze, pol ne ubuntu, ker to ni namenjeno za servercek(glej prvi njegov stavek)
mal neresno mu je predlagati ubuntu

brodul ::

On topic:

Ce ne stekas komand:
man <ukaz>
<ukaz> --help


Dostikrat se zgodi, da ne stekas kaksne basic stvari.
Jst ponavadi pristopim takole:
1. Pogooglam
2. Poiscem na gentoo wiki
3. Poiscem na Arch wiki
4. Pogledam v RHEL dokumentacijo (npr. kako deluje PAM)
5. Pogooglam
6. Grem #kiberpipa kanal vprasat na irc.sioff.net
7. ostale stvari

Potem pa treba spremljat, malo reddit (sysadmin, linux subreddite)
Pa se druzit z folkom. Malo precesat youtube (elithecomputerguy, nixiepixel ...)
Kdaj cist kaj zanimivega po sreci odkrijes (npr. Quagga projekt)

Ubuntu je cist v redu. Tudi za zacetnike za streznik je cist v redu.

Nabolj se itak naucis, ce si pobrises Winodwse in delas stvari samo se na linux.
Pac presiljen si razumet zakaj nekaj dela in zakaj ne. Pa ce si na Ubuntu Desktop se naucis se buge reportat, pa ljudem tezit.
Ubuntu srver je pa dost prijazen do zacetnikov.
Pol ko tak malo pacas pa valda Debian, kasneje Gentoo. Potem pa se kaj bolj odstekanga, NixOS ali pa LFS. Lahko pa tudi iz nule Gentoo, sam to vecina psihicno ne zdrzi, ce so cist n00bi.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

NeMeTko ::

Saj si lahko tudi potegne z neta eval verzijo Suse Linux ali Redhead varianto.
V obeh primerih dobi polno SERVER verzijo. Update sicer potem odpade, ampak za učenje in spoznavanje je tudi to ok - če hočeš imeti vse na pladnju.

Ubuntu in druge 'namizne' variante tudi lahko nadgradiš s strežniškimi programi, v skrajnem primeru preneseš source kodo in jo prevedeš, tako da ni reči, ki je nebi mogel poganjati.

Tisti gentoo, pa se meni zdi bolj nekaj za izkušene mačke, ne pa nekaj za krvavega začetnika - razen če ga hočeš že v štartu prestrašiti (če sem prav razumel, da je ves sistem v source kodi in si moraš ves sistem sam zbildati in compilirat). Mislim da je celo med izkušenimi linux uporabniki razmeroma malo tako hardcore mazohistov, da bi to hoteli početi, če nimajo nekih resnih potreb po maksimalni optimizaciji sistema na nek določen hardware. Večina uporabnikov celo nikoli v življenju ne rebuilda kernela, čeprav mislim, da se ne moreš šteti za pravega linux uporabnika, če tega nisi nikoli počel.

Ko sem jaz začel uporabljati linux, si dejansko moral večino programov prenesti v izvorni kodi. Večina današnjih uporabnikov pa ne vidi dlje od paketov, ki jih neka distribucija ponuja.

Icematxyz ::

se pravi bo bolj resno, da namesto 40eur rpi kupi en atomcek za koliko,100eur?


Predvidevam, da računalnik že ima in da bo uporabil obstoječega.

ce ze, pol ne ubuntu, ker to ni namenjeno za servercek(glej prvi njegov stavek)
mal neresno mu je predlagati ubuntu


Zakaj Ubuntu naj ne bi poganjal strežnika in zakaj bi to naj bil neresen predlog?

Ubuntu in druge 'namizne' variante tudi lahko nadgradiš s strežniškimi programi, v skrajnem primeru preneseš source kodo in jo prevedeš, tako da ni reči, ki je nebi mogel poganjati.


Nič kaj ne bo rabil avtor teme prevajati in pa apt-get ne loči med "Ubuntu GUI" in "Ubuntu CLI" različico, nastavitvenim datotekam pa je načeloma vseeno, če jih urejaš s Gedit ali Nano.

Ko sem jaz začel uporabljati linux, si dejansko moral večino programov prenesti v izvorni kodi. Večina današnjih uporabnikov pa ne vidi dlje od paketov, ki jih neka distribucija ponuja.


Zakaj bi začetnika z 0 znanja, katerega si bo pridobival torej sam soočal s "CLI", kot torej edino opcijo, kjer bo potem verjetno nekaj dni razmišljal, kako naj namesti "GUI". Bolje, da ima privzeto na voljo GUI in poganja spletni brskalnik, PDF urejevalnik, in terminal in to vse na enem računalniku in lahko prav vse naredi in se seznani z zadevo, kot pa če bi imel nameščeno "polno" strežniško različico.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Ta del uporabnika @brodul lepo povzame bistvo zadeve:

man <ukaz>
<ukaz> --help


Ko boš izkušen bo ti to verjetno zadostovalo za večino opravil. Ker pa še nisi pa pride v poštev torej predvsem to:

Dostikrat se zgodi, da ne stekas kaksne basic stvari.
Jst ponavadi pristopim takole:
1. Pogooglam
2. Poiscem na gentoo wiki
3. Poiscem na Arch wiki
4. Pogledam v RHEL dokumentacijo (npr. kako deluje PAM)
5. Pogooglam
6. Grem #kiberpipa kanal vprasat na irc.sioff.net
7. ostale stvari


In tega ne boš počel iz ukazne vrstice in torej namesti Ubuntu 12.04 (namizno različico) ali primerljivo top-notch GNU/Linux distribucijo in to bo ti vzelo recimo kakšno uro in potem sploh se odloči, katero področje te zanima, ker "Linux strežnik" je zelo široko področje in najprej boš moral to področje preučiti na teoretični ravni in potem si šele pri praksi in programski opremi in sama namestitev (brez nastavitev) je ranga ukaz ali dva v terminalu in potem pa je na vrsti spet branje uradne dokumentacije, ki jo program nudi.

Torej 99% stvari boš počel zaenkrat v "GUI" za preostal 1% praktičnega dela pa ne potrebuješ nič drugega, kot že torej imaš na voljo medtem, ko uporabljaš poljubno top-notch GNU/Linux distribucijo (namizna različica)!

NeMeTko ::

...

Zgodovina sprememb…

panteist ::

Lahko poskusiš tudi kakšen CentOS, ki je build RHEL-a iz source code - torej dobiš enega najbolj uporabljenih enterprise linuxov. Kul je tudi kakšen Debian, ki ima meni ljubši package management kot Red Hat derivatives. Mene tudi mika lasten server in se bom lotil kar na RPi-ju in kakšen Raspbian ali Arch Linux ARM kot osnova. Ne priporočam ti takojšnjega skoka v CLI in si raje prej malo poglej GUI na različnih distribucijah, mogoče si tudi posnami linux kot primaren sistem na računalniku - bo še najlažje. Verjetno boš z najmanj težavami začel na Ubuntu (če še nisi videl Linuxa), ki ima tudi privlačno moderno namizje, kakšen debian ti lahko povzroča probleme z zaprtostjo na free software (pač meni na debian še wireless ne dela, če si pred formatiranjem ne posnamem .deb package gonilnikov na USB), za CentOS (oz. RHEL za smrtnike :D) in Raspbian ne vem (še nisem uporabljal), Arch Linux pa imam na laptopu (ampak ne ARM različice) in mi je osebno najljubša distribucija (ARM se pa verjetno malo razlikuje, a so ga kar zapolnili z različnimi server paketi :D).

PS: spomnil sem se še na SUSE Linux Enterprise, ki ga neverjetno hvalijo, a je žal le trial različica dosegljiva - koliko njegove vsebine ima pa OpenSUSE, pa žal ne vem :)

Torej, moj nasvet je, da se lotiš linuxa preko ene izmed teh distribucij, ne bi takoj skočil v CLI in bi se raje poigral z grafičnim okoljem, ko boš pa nekako dobil občutek za osnove, pa obvezno terminal - navsezadnje se tako najlažje nadzorujejo oddaljeni kompi.

Veliko sreče! :D

BigWhale ::

trnvpeti je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Namesti Ubuntu 12.04 in začni z vajami/nalogami/izobraževanjem na področju, katero te torej zanima s pomočjo vodičev, katere najdeš na spletu in uradne dokumentacije za programsko opremo, ki jo boš uporabljal.

s tem se nikakor ne strinjam


Lej, v tem je problem.

Poldi112 ::

trnvpeti je izjavil:

se pravi bo bolj resno, da namesto 40eur rpi kupi en atomcek za koliko,100eur?

ce ze, pol ne ubuntu, ker to ni namenjeno za servercek(glej prvi njegov stavek)
mal neresno mu je predlagati ubuntu


Naloži si v virtualko in je to to. Lahko tudi vzame en p4 na bolhi za manj denarja, kot je rpi (kjer rabiš še sd kartico, napajalnik in čitalec kartic), pa bo precej hitreje delal.

In Ubuntu server je čisto ok za učenje. Dosti ga ima tudi v produkciji. Glavna prednost pred tvojim rpi? Zastonj, stabilna in razširjena platforma. Precej pomembno za učenje, kjer ti je v interesu imeti veliko tutorialov in rešitev na forumu. Ne vem zakaj bi začel s kernelom, če lahko najprej spozna gui, packet manager, ...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

NeMeTko ::

Če se hočeš resno UČITI -UX, moraš začeti pri command line - vse ostalo so zgolj izgovori za lenuhe. Mi je žal, ampak tu sem zelo konzervativen.

Vsaka distribucija ima drugačen GUI management in se nisi nič naučil, če si se naučil uporabljati GUI na eni distribuciji.

Če si se pa naučil, katere konfig datoteke spadajo k kateremu daemonu, kje se nahajajo in kako se v njih spremeni nastavitve, se boš pač znašel na VSAKI distribuciji (in tudi na večini komercialnih -UX!) - z GUI ali brez.

Ne mešati desktop in SERVER zadev. Večina brihtnih komentatorjev po moje takointako ni kaj več kot httpd postavila na noge, pa še to očitno bolj malo vas preko ročnega urejanja konfiguracije.

DNS, DHCP, SMTP, NTP, LPD, NFS in drugih strežnikov pa večina ni nikoli taknila od blizu? Če bi, bi vedeli, da se v marsikateri distribuciji zaman išče možnost konfiguriranja v GUI okolju (ali sploh ima katera distribucija popolno GUI administracijo strežniških komponent? Tudi SUSE, ki sem ga nazadnje nekaj rihtal, ni imel bogvedikaj GUI opcij...).

Skratka ne mešajte učenje Linuxa za desktop rabo in učenje Linuxa za strežniško rabo.
Predenj se lotiš strežniške rabe, se pričakuje, da obvladaš desktop rabo.
Potem se pa lotiš daemonov enega po enega in se naučiš fore vsakega posebej.

Icematxyz ::

@Icematxyz - če bi malo bolj pazljivo prebral, sem predlagal, da si lahko po sistemu 'vse na pladnju' potegne dol Suse ali Redhead server verzijo. Tam dejansko lahko večino stvari ureja v GUI.


Ali Ubuntu, kot sem že rekel (namizna različica).

Vendar pa za dejansko razumevanje, kaj se 'spodaj' dogaja, administracija preko GUI ni ravno koristna. Veliko več se naučiš, na klasični način z editiranjem konfig datotek - tako vsaj veš, kje se nahajajo in kakšne možnosti ponujajo.


Točno to sem napisal in načeloma je za začetnika, kateri bo se izobraževal sam in nima 0 izkušenj torej vseeno, če to počne s Gedit ali Nano.

Z visenjem 99% v GUI se pač ne naučiš upravljati Linuxa kot strežnika (razen če xterm šteješ tudi pod GUI).


Se načeloma ne strinjam in menim, da se začetnikom, ki se bodo izobraževali sami prepogosto zmotno priporoča, da naj namestijo "strežniško različico", ker dejansko potrebujejo torej namizno različico, če sploh želijo realno imeti možnost se kaj naučiti.

Ne priporočam ti takojšnjega skoka v CLI in si raje prej malo poglej GUI na različnih distribucijah, mogoče si tudi posnami linux kot primaren sistem na računalniku - bo še najlažje.


Seveda, ker na "GUI različici" lahko delaš popolnoma enako, kot na "CLI različici". Odpreš terminal in to torej na "GUI različici".

Naloži si v virtualko in je to to.


Sam nebi. Kvečjemu na namizni Linux različici izdelava navideznega stroja za to, da dobiš občutek "oddaljenega dostopa", če že in podobna področja torej.

Lahko tudi vzame en p4 na bolhi za manj denarja, kot je rpi (kjer rabiš še sd kartico, napajalnik in čitalec kartic), pa bo precej hitreje delal.


Bolje, da uporabi obstoječ računalnik, katerega pozna, ni dodatnih stroškov in prav vse se lahko nauči na njem.

In Ubuntu server je čisto ok za učenje.


Za učenje bi sam izbral namizno različico, razlika je samo v tem, da pri "Ubuntu CLI" bo kot popoln začetnik vrgel stran kak teden dni svojega časa preden se bo spametoval, katerega bi lahko torej porabil bolj koristno.

Če se hočeš resno UČITI -UX, moraš začeti pri command line - vse ostalo so zgolj izgovori za lenuhe. Mi je žal, ampak tu sem zelo konzervativen.


Odpreš terminal in to je to, če si pameten seveda, če pa se raje ukvarjaš s stvarmi, ki torej niso pomembne, kot začetnik, potem pa pač to počni a ne da.

Če si se pa naučil, katere konfig datoteke spadajo k kateremu daemonu, kje se nahajajo in kako se v njih spremeni nastavitve, se boš pač znašel na VSAKI distribuciji (in tudi na večini komercialnih -UX!) - z GUI ali brez.


Točno tako, GUI vs. CLI ne igra praktično nobene vloge pomembno je le pridobljeno znanje in izkušnje. Torej apt-get ne loči med "Ubuntu CLI" in "Ubuntu GUI" in nastavitvenim datotekam je popolnoma vseeno, če jih urejaš s Gedit ali Nano.

Če bi avtorja teme kdo izobraževal na nekem področju ni torej težave v tem, če ga takoj sooči le s CLI, ker pa se bo avtor izobraževal sam in s tem nima 0 izkušenj je neresno mu predlagati, da naj namesti "Ubuntu Server" in kaj pa potem? Še en računalnik za to, da bo bral navodila? Popolnoma neresno.

Skratka ne mešajte učenje Linuxa za desktop rabo in učenje Linuxa za strežniško rabo.
Predenj se lotiš strežniške rabe, se pričakuje, da obvladaš desktop rabo.
Potem se pa lotiš daemonov enega po enega in se naučiš fore vsakega posebej.


Torej da, namesti naj namizno različico s katere bo se lahko naučil prav vse, kaj si torej omenil in to brez težav. Odprl bo terminal in "nastavljal ročno" medtem, ko bo imel odprt spletni brskalnik ali PDF dokument in bral kako in to na istem računalniku in popolnoma nič drugega ne rabi početi, če želi spoznati vse, ampak sam mu vseeno priporočam, da se osredotoči na področje, ki ga najbolj zanima, ker nihče ne (po)zna torej vseh področij in ponavadi je potrebno poznati tudi torej splošno teorijo na nekem področju, da sploh se začnemo pogovarjati o praksi in "nastavljanju ročno".

P.S. Uporabnik @NeMeTko po pomoti sem zbrisal tvoj odgovor in se ti za to opravičujem. Preveč "GUI" opcij, kot kaže občasno vodi v kakšno (pre)hitro potezo, ampak bo torej že.

neboben ::

Tudi meni se zdi vredu ideja, da poskusiš najprej namestiti Linux distribucijo v Virtualbox.
tko imaš:
snapshot (vedno se lahko vrneš na prejšno stanje sistema, če se ti kaj zalomi loadaš prejšnji snapshot in ne ponoviš napake)
internet (v primeru, da ti ne uspe usposobiti interneta lahko dostopaš do spleta iz Win 7)

Poldi112 ::

Icematxyz je izjavil:


In Ubuntu server je čisto ok za učenje.


Za učenje bi sam izbral namizno različico, razlika je samo v tem, da pri "Ubuntu CLI" bo kot popoln začetnik vrgel stran kak teden dni svojega časa preden se bo spametoval, katerega bi lahko torej porabil bolj koristno.


Pa saj Ubuntu server privzeto pride z Gnome deskotop. Nisem se poglabljal vanj, ampak v grobem je razlika med server in desktop verzijo v tem, da ti že pri instalaciji ponudi, katere service hočeš laufa.

Ker tudi jaz definitivno zagovarjam gui (za učenje). Imaš zraven firefox-a da bereš forume/iščeš rešitve, kakšen text editor za zapiske, več konzol odprtih na istem ekranu (v eni recimo man, v drugi tailaš log, v tretji konfiguracija).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BlaY0 ::

Virtualizacija ti danes močno poenostavi vse skupaj. 15 let nazaj sem moral imeti doma 3 mašine na mizi, če sem hotel kaj pametnega naredit/preizkusit. Danes je za vse skupaj zadosti en povprečen laptop.

Tudi sam zagovarjam shell-only pristop. Sam se spomnim, da prvih par let X-ov zavestno sploh povohal nisem, se je bilo toliko drugega, pametnejšega za naučit. Pa itak, če si danes narediš recimo ene 3 virtualčke, valda ne boš za vsakega še GUI laufal in preklapljal non-stop med konzolami.

Jasno, na hostu imaš pa GUI, ni važno kateri. Lahko je Windows, zakaj pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Icematxyz ::

Pa saj Ubuntu server privzeto pride z Gnome deskotop.


Ne.

Ker tudi jaz definitivno zagovarjam gui (za učenje). Imaš zraven firefox-a da bereš forume/iščeš rešitve, kakšen text editor za zapiske, več konzol odprtih na istem ekranu (v eni recimo man, v drugi tailaš log, v tretji konfiguracija).


Da.

Jasno, na hostu imaš pa GUI, ni važno kateri.


In torej ne rabiš navideznega stroja in dodatnega računalnika ampak le odpreš terminal in si torej na istem in to z manj popolnoma nepotrebnega balasta in začneš z učenjem in za to tudi namestiš top-notch Linux distribucijo (namizna različica) in tega ne počneš s popolnoma drugačnega OS, nenazadnje te zanima Linux.

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

panteist je izjavil:

Mene tudi mika lasten server in se bom lotil kar na RPi-ju in kakšen Raspbian ali Arch Linux ARM kot osnova.

RPi in podobne platforme so primerne predvsem za embedded zadeve. VirtualBox je veliko hitrejša rešitev, če pa rabiš fizični računalnik pa te bo Atom ali pa Celeron z matično, RAMom in diskom prišel okoli 100€ in bo zadeva nekajkrat hitrejša kot RPi.

Alternativno pa lahko vzameš kakšen virtualni strežnik, recimo na http://www.lowendbox.com/ imaš ponudbe od par dolarjev na mesec.

ZaphodBB ::

Se načeloma ne strinjam in menim, da se začetnikom, ki se bodo izobraževali sami prepogosto zmotno priporoča, da naj namestijo "strežniško različico", ker dejansko potrebujejo torej namizno različico, če sploh želijo realno imeti možnost se kaj naučiti.


Dej ne seri klamf. Lahko namesti desktop edicijo, pa potem v njej zalaufa Virtualbox in se preko ssh poveže na strežniško edicijo namenjeno učenju. Takisto lahko naredi iz Windows ali OSX.

Učit se Linuxa na desktop ediciji je pa fail, ker ne spoznavaš *NIX toolchaina, temveč spoznavaš UI vmesnik poljubne edicije. In to je ravno toliko koristno kot učenje sistemske administracije preko control panela. Če se želiš nekaj resnega naučit v Winsih uporabljaš PowerShell v *nix pa terminal.

Glede uporabe Centos, RHEL in podobnih bom pa dejal, da večini novincev in uporabnikov priporočam, da se držijo stran. Edini dober razlog za uporabo teh OSev je poganjanje Enterprise grade softvera (Lotus Domino, Oracle, DB2, Websphere,...) - če pa se ukvarjaš z nekamenodobnim softverom in odprto kodo, pa bejži stran od RedHat hudiča.

BigWhale ::

NeMeTko je izjavil:

Če se hočeš resno UČITI -UX, moraš začeti pri command line - vse ostalo so zgolj izgovori za lenuhe. Mi je žal, ampak tu sem zelo konzervativen.


Meni se ni zdi, da si konzervativen, meni se zdi, da v bistvu ne znas cloveka nauciti kako uporabljati GNU in Unix orodja.

NeMeTko je izjavil:


Če si se pa naučil, katere konfig datoteke spadajo k kateremu daemonu, kje se nahajajo in kako se v njih spremeni nastavitve, se boš pač znašel na VSAKI distribuciji (in tudi na večini komercialnih -UX!) - z GUI ali brez.


Ne se ne bos. Zato, ker se stvari razlikujejo in razlikujejo se ze od pamtiveka, zacensi z SysV style initom in BSD style initom. Sedaj pa je zraven prislo se en kup init sistemov. Razlicne distribucije uporabljajo razlicne zadeve, konfiguracijske datoteke so na razlicnih mestih in organizirane drugace.

NeMeTko je izjavil:

Ne mešati desktop in SERVER zadev. Večina brihtnih komentatorjev po moje takointako ni kaj več kot httpd postavila na noge, pa še to očitno bolj malo vas preko ročnega urejanja konfiguracije.


Ze samo locevanje na desktop in server za potrebo ucenja je traparija.

NeMeTko je izjavil:


Skratka ne mešajte učenje Linuxa za desktop rabo in učenje Linuxa za strežniško rabo.
Predenj se lotiš strežniške rabe, se pričakuje, da obvladaš desktop rabo.
Potem se pa lotiš daemonov enega po enega in se naučiš fore vsakega posebej.


Kolosalna bedarija. Ko se ucis uporabe Linux based sistemov se ne ucis uporabe desktopa in potem posameznih servisov, vsakega posebaj. Ucis se Linux konceptov. Kako je organiziran datotecni sistem, kako je skupaj sestavljena distribucija, kaj je kernel, kaj je xorg in tako naprej. Za ostale servise pa se jih ucis ko jih potrebujes in tako naprej.

Ne ucis se kje so konfiguracijske datoteke, ucis se kam pogledati, da jih bos nasel. Ucis se kako odpreti man page, kam se obrniti, da cim hitreje najdes tisto kar isces. Preberes manual od servisa, da ves priblizno kako deluje, da ves kaj pogledati, ce ti stvar crkne. Ucenje na pamet je najvecja traparija kar jih lahko naredis. Vse te zadeve si zapomnis samo s 'kilometrino'.

Kaj ti pomaga ce imas Apache2 v malem prstu, ce ima pa stranka nginx ali pa lighttpd. Al pa, nedaj boze, Roxen web server.

Za desktop rabo se ne rabis uciti linuxa. Kaj se bos pa ucil? Kako se klikne na ikono, da odpres svoj priljubljeni brskalnik? Kako se namesti pisarniski paket? Te stvari so v danasnjih distribucijah otrocje lahke. Tudi nastavljanje datuma in ure nista ravno nek velik podvig.

Terminal emulator odpres takrat, ko ga potrebujes in ne za to, da se bos 'ucil linuxa'. Isti smorn je ce myserver.conf odpres v vim-u ali pa v geditu. Prednost terminala je samo, in izkljucno, v tem, da je prakticno povsod na voljo. Prej se srecas z njim, bolje je ampak izhodisce, da je pa to edina rec s katero lahko naredis nekaj resnega, je pa traparija.

Invictus ::

Najprej se odloči kaj bi se o Linuxu rad naučil. Brez bash, vi in osnovnega razumevanja kako dela UNIX pač ne gre.

Inštalacija je danes preprosta, prevaja pa jedro skoraj nihče več.

Šele nato se loti kakih dodatnih programov.

Grafično okolje je uporabno, ker na njem odpreš več shellov. Kar je osnovni namen tega pri Linuxu ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

trnvpeti ::

Desktop,GUI: to se bos ucil klikanja, uporabe tistega vmesnika
To bo orodje za upravljanje serverja.
Uporaba novega vmesnika te bo samo motilo pri ucenju.

Virtualbox: server ti bo moral laufat, tudi ko bos ugasnil delovno postajo.Da bos lahko sprobal server se od drugje.
Virtualbox ti bo prisel kasneje prav.

Uporabljaj delovno okolje, kot ga sedaj uporabljas.
Streznik si postavi fizicno.

Posebej ne uporabljaj Ubuntu, uporabi Arch,Debian,Gentoo,Slack

Ce je le mozno, uporabljaj bash, preko sshja.

techfreak :) ::

Posebej ne uporabljaj Ubuntu, uporabi Arch,Debian,Gentoo,Slack

Zakaj ne? Razlik med Debian in Ubuntu Server ni veliko in Ubuntu se tudi uporablja v produkciji.

trnvpeti ::

Ubuntu server je druga stvar.
To se bo ucil gui, uporabi, ne pa uporabi za server
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223347 (2473) DarKel
»

Ubuntu pripravlja nov menijski vmesnik HUD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
11528424 (23998) BigWhale
»

Programski jezik za Linux programe

Oddelek: Programiranje
161966 (1322) gnomee
»

Hrošč v konfiguraciji X strežnika omogoča odklepanje brez gesla (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
5312844 (10613) Blisk
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725632 (22865) MrStein

Več podobnih tem