» »

V Windows 8 za EU izbira brskalnika

V Windows 8 za EU izbira brskalnika

Ars Technica - Microsoft je potrdil, da bo verzija Windows 8 za evropski trg imela že znano izbirno okno (ballot screen), kjer bodo uporabniki lahko izbrali, kateri brskalnik želijo uporabljati. Na voljo bo 10 najpriljubljenejših brskalnikov, med katerimi bodo na prvih petih mestih v naključnem vrstnem redu Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera in Chrome. Ker je Windows 8 že v stadiju RTM, torej je koda zaključena in se prek volumskega licenciranja že distribuira (recimo MSDN AA, TechNet in podobno), storitev prinaša posodobitev prek Windows Update, ki je na voljo od 4. septembra.

Microsoft želi s tem ugoditi zahtevam EU, ki ima redmondskega velikana že dobro desetletje pod drobnogledom. Spomnimo se, da je Evropska komisija že leta 2004 Microsoftu izrekla globo v višini 497 milijonov evrov zaradi zlorabe monopolnega položaja. Takrat so mu očitali skrivanje oziroma nerazkrivanje dokumentacije za Windows, s katero je konkurenci onemogočal pisanje dobrih programov. Leta 2006 so dobili še eno globo v višini 280 milijonov dolarjev, dve leti pozneje pa še eno v višini 899 milijonov evrov. S tem je Microsoft podjetje, ki mu je EU izrekla največjo globo (po delih, medtem ko je v enkratnem znesku rekorder Intel).

Vmes je imel Microsoft še trda pogajanja o brskalnikih, kjer so mu prav tako očitali uničevanje konkurence. S Komisijo se je nato pogodil in v Windows XP in novejše dodal izbirno okno, kjer so uporabniki lahko izbral, kateri brskalnik želijo uporabljati. Zalomilo se je letos, ko je Komisija ugotovila, da Microsoft lastnih obljub ni spoštoval, saj je v Windows 7 SP1 spet vse po starem. Komisija mu je dala na voljo dva meseca časa, da težavo odpravo, hkrati pa začela preiskavo, ali gre res za površnost ali morebiti za kršenje zavez - v slednjem primeru Microsoftu grozi do šest milijard evrov globe (10 odstotkov letnega prometa).

EU prav tako preiskuje, kako je situacija z brskalniki rešena v Windows 8. Preverjajo obtožbe, da na ARM-verziji Windows 8 RT uporaba drugi brskalnikov ne bo mogoča. Za klasično verzijo je znano, da bodo tretji brskalniki dovoljeni, čeprav se bodo pisci morali držati nekaterih pravil v zvezi z novim uporabniškim vmesnikom (ki se mu zdaj ne sme več praviti Metro). IE deluje namreč tudi izven Metroja, zato naj bi imel več nedovoljene svobode od konkurence. Za RT Microsoft ni dal nobenih zavez, zato se Mozilla boji, da na to platformo ne bo mogla. Hkrati Evropska komisija preiskuje, ali ima Internet Explorer dostop do drugih API-knjižic kot ostali brskalniki.

Microsoft se je zaradi vseh preiskav, tožb in glob odločil, da je Evropa vendarle tako velik trg, da se splača igrati po pravilih Komisije.

103 komentarji

«
1
2 3

SplitCookie ::

Čakamo še na to da ob namestitvi OS, inštaller ponudi izbiro linux-a :)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Nesta ::

SplitCookie ko bo pa se pa zmaga :)
Drugace pa dobra novost da ne bo vec treba trpeti na katastofalnih IE ko si pri strankah :)

techfreak :) ::

@Nesta: je res tako hudo uporabljati IE? Mogoče starejše verzije, vendar sta IE9 in IE10 dobri alternativi Chrome/Firefoxu.

_Dormage_ ::

Pred kratkim sem se igral z IE9 ker sem moral.
Dejansko zadeva funkcionira presenetljivo dobro.

sirotka ::

Spet ta mozilla joka. Kdo jim je kriv, da je firefox z vsako verzijo slabši?

Ganon ::

We're always innovating for you.


Na glas sem se zasmejal.

darkolord ::

sirotka> Spet ta mozilla joka. Kdo jim je kriv, da je firefox z vsako verzijo slabši?

Ja Microsoft, ane!

Sba ::

Ravno danes sem dobil ta zaslon. Očitno bi ga moral že prej, pa nisem ugašal računalnika. Osebno se mi zdi to ponujanje alternativ popolnoma brez veze in menim, da je to zgolj eden od načinov polnjenja blagajne EU. Dokler imaš prosto pot ob nameščanju drugega brskalnika ne vidim ovir in razloga za ta zaslon.

@techfreak: v Windows 8 ("Metro") ima IE precej nepraktično preklapljanje med zavihki v kolikor to ne počneš s Ctrl + Tab. Govorim za kombinacijo z miško in tipkovnico. Poleg tega sem se razvadil, da lahko s Chromom, v sili, tudi na mobitelu pregledam odprte zavihke na drugih napravah.
Those that claim that they're not showing off are drowning in denial!

...:TOMI:... ::

Se strinjam, eurokrati delajo samo slabe stvari, kot na primer ta. Čista bedarija.
Tomi

ales85 ::

Ne bom trdil, da se strinjam s takšnimi kaznimi vendar pa navsezadnje tudi to ni le polnjenje proračuna. Pri Microsoftu bi lahko takoj omogočili izbiro in kazni ne bi bilo. Odločili so se za drugo možnost.

RockyS ::

Opera je že narejena za Windows 8 :)

SLO_Matej ::

ales85 je izjavil:

Pri Microsoftu bi lahko takoj omogočili izbiro in kazni ne bi bilo. Odločili so se za drugo možnost.

Ker ko prvič prižgeš Maca, Ubuntu ali katerokoli drugo distribucijo Linuxa, pa te vpraša kateri brskalnik želiš namestiti (ti da na izbiro vso konkurenco) in ti ga nastavi za privzetega?

Saj MS ni onemogočal namestitve konkurenčnih brskalnikov ter nastavljanje le-teh za privzete.

user1618 ::

Brezveze.
Ja, in to plačujemo pol pri nakupu OS-a.
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Ales ::

Bodite srečin, da imate pri brskalnikih dejansko izbiro na trgu. 3-5 priblino enakovrednih brskalnikov je najboljša možna situacija za uporabnike. Zaradi konkurence vidimo dejanski napredek in razvoj.

A bi kdo rad šel nazaj v čas IE 6, ko je MS objavil da je prišel do najboljše možne rešitve in ustavil razvoj? Pri tem pa bil daleč najbolj razširjen na trgu? In daleč največji crap od brskalnika, kar si ga laho zamisliš?

Al mate kratek spomin. Aja, niste se še rodili takrat? >:D

MS je v monopolnem položaju, zato zanj veljajo drugačna pravila kot za OSX in linux distribucije. Hitro na vikipedijo prebrat, kaj je to monopol.

carota ::

Če ne bi bilo takih ukrepov, bi še vedno uporabljali IE6.

Spc ::

techfreak :) je izjavil:

@Nesta: je res tako hudo uporabljati IE? Mogoče starejše verzije, vendar sta IE9 in IE10 dobri alternativi Chrome/Firefoxu.

Niti ne ker ni pravega ad blockerja.
 

pino ::

Grem na Ubuntu 12.04 lite hocem skapturirat en video in eto na Ubuntu ne spozna firewire kartice.
Encas se zajebavam z namestitvijo pol pa obupam pa grem nazaj na windows. Zakaj ze je windows prevladujoc. Zame zato ker vsaj firewire dela he he.
LP Pino

techfreak :) ::

Sba je izjavil:

@techfreak: v Windows 8 ("Metro") ima IE precej nepraktično preklapljanje med zavihki v kolikor to ne počneš s Ctrl + Tab. Govorim za kombinacijo z miško in tipkovnico. Poleg tega sem se razvadil, da lahko s Chromom, v sili, tudi na mobitelu pregledam odprte zavihke na drugih napravah.

Kje si zdaj Metro našel? Tole izbirno okno je namenjeno namiznim verzijam brskalnikov.

TheRiddle ::

Nepotrebno zapravljanje časa ... Dokler ne onemogočajo drugih brskalnikov, naj kar imajo IE privzet. Če ne naj pa zamorijo še da bo ob prvem zagonu ponudil še opcije za brskalnik po datotekah in mapah, urejevalnik besedil (npr. notepad, notepad++, gedit ...) in tako naprej. Če je Windows njihov produkt, naj vanj vgradijo kar jim paše, dokler ne onemogočajo konkurence. Saj je že splošno znano da je IE najbolj pogosto uporabljen ravno za nameščanje drugih brskalnikov.

Ales je izjavil:


MS je v monopolnem položaju, zato zanj veljajo drugačna pravila kot za OSX in linux distribucije. Hitro na vikipedijo prebrat, kaj je to monopol.


Ravno to sem hotel reči pa si me že prehitel - Zakaj se noben ne spotakne ob applove produkte? tam nisem zasledil nobenega okna ki bi prikazovalo konkurenčne izdelke ob zagonu.

Kot je bilo že rečeno, Ubuntu ti ravno tako podtakne FF, IE-ja pa brez kompliciranja sploh ne spraviš gor ...

Ne zagovarjam MS-a, niti ne pljuvam po drugih, samo hočem prikazati kako nesmiselno je vse skupaj ...
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

fireice ::

pino je izjavil:

Grem na Ubuntu 12.04 lite hocem skapturirat en video in eto na Ubuntu ne spozna firewire kartice.
Encas se zajebavam z namestitvijo pol pa obupam pa grem nazaj na windows. Zakaj ze je windows prevladujoc. Zame zato ker vsaj firewire dela he he.


Moj prijatelj pa ravno na winsih ni uspel usposobiti firewire fotoaparata...

trnvpeti ::

a zato apple nima(vec) firewire :)

TheRiddle ::

http://ubuntustudio.org/
Nimam problemov ne s PCI kartico, ne z integriranim.
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

LightBit ::

Ales je izjavil:

MS je v monopolnem položaju, zato zanj veljajo drugačna pravila kot za OSX in linux distribucije. Hitro na vikipedijo prebrat, kaj je to monopol.

To je bedarija. Preprečijo naj monopol z prednaloženimi Windows-i.

Ker lahko bi pol tud reku, da Microsoft izkorišča monopol z Notepad-om ...

TheRiddle ::

Saj imaš že prednaložene Linuxe (običajno laikom neuporabne) , Apple ima pa tako ali tako samo svoje - naj potem še tem preprečijo to in jim zapovejo da morajo dopustiti možnost namestitve Windowsa?
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

kanzyani ::

sej na japki mas moznost namestit windows. se program za pomoc mas... sicer pa kdo bi si sploh zelel windows na japki...

TheRiddle ::

Po pravici povedano je že dolgo odkar sm se z njim igral, sicer mi pa ni jasno kaj je tako posebnega na njemu ...
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

Tamius Han ::

SLO_Matej je izjavil:

ales85 je izjavil:

Pri Microsoftu bi lahko takoj omogočili izbiro in kazni ne bi bilo. Odločili so se za drugo možnost.

Ker ko prvič prižgeš Maca, Ubuntu ali katerokoli drugo distribucijo Linuxa, pa te vpraša kateri brskalnik želiš namestiti (ti da na izbiro vso konkurenco) in ti ga nastavi za privzetega?

Saj MS ni onemogočal namestitve konkurenčnih brskalnikov ter nastavljanje le-teh za privzete.


Na Kubuntu ti ne naredi ničesar, kar bi bilo podobno temu. Prav nobene izbire.

Zgodovina sprememb…

WizmoTo ::

Ales je izjavil:



Kot je bilo že rečeno, Ubuntu ti ravno tako podtakne FF, IE-ja pa brez kompliciranja sploh ne spraviš gor ...

Ne zagovarjam MS-a, niti ne pljuvam po drugih, samo hočem prikazati kako nesmiselno je vse skupaj ...


FF je default, ampak v repozitoriju imaš na voljo tudi chromium (default na Lubuntu). Avtomatska zamenjava terja samo kljukico odstranit in dodat pri chromium, kar je bistveno bolj udobno, kot so Windows kadarkoli imeli. Res pa je, da non-open source po defaultu niso na izbiro (lahko pa jih sam dodaš ročno brez da bi moral obdržati neke libe od prejšnjih :). IE pa tako ne obstaja za Linux (pa tukaj nima Linux nič zraven, če so mikrosoftovci nesposobni pisat prenosljiv software), da se ga ganjati samo preko WINE layerja.

Se pa strinjam, da je tale kazen bila za lase privlečena, pa ne sama kazen, ampak vzrok zanjo. Kaznovati bi jih morali kvečjemu zato, ker se niso držali Web standarda in so ga po svoje krojili (in uničevali).
Po moje bi bilo sicer najbolje, da bi komisija predpisala, da mora vsak browser spodaj imeti bar, ki v primeru invalid xhtml strani izpiše "this page was made by an idiot". To bi v kratkem času precej izboljšalo uporabniško izkušnjo na netu, kar se tiče upoštevanja standardov :D

Sba ::

techfreak :) je izjavil:

Sba je izjavil:

@techfreak: v Windows 8 ("Metro") ima IE precej nepraktično preklapljanje med zavihki v kolikor to ne počneš s Ctrl + Tab. Govorim za kombinacijo z miško in tipkovnico. Poleg tega sem se razvadil, da lahko s Chromom, v sili, tudi na mobitelu pregledam odprte zavihke na drugih napravah.

Kje si zdaj Metro našel? Tole izbirno okno je namenjeno namiznim verzijam brskalnikov.

Ja, ampak nazadnje, ko IE ni bil izbran za privzet brskalnik, ga je odprlo na namizju in ne kot app.
Those that claim that they're not showing off are drowning in denial!

techfreak :) ::

Na namizju ga še sedaj odpre na namizju. Metro IE pa tako lahko zamenjaš za recimo Chrome, ki se namesti ob namiznem Chromu.

Sba ::

techfreak :) je izjavil:

Na namizju ga še sedaj odpre na namizju. Metro IE pa tako lahko zamenjaš za recimo Chrome, ki se namesti ob namiznem Chromu.

No, ker sem imel iz zgornjega razloga privzet IE in ne Chrome, je Chrome vedno odpiralo na namizju. Sedaj sem ga nastavil za privzetega in ga odpre kot app.
Pričakoval sem, da ga bo odprlo kot app, če ga ne bom zagnal na namizju in sem potem sklepal, da očitno še ni pripravljen na Win 8. :))
Tako, da se ti zahvaljujem za info. Verjetno bi v nedogled čakal in ga zaman pričakoval v trgovini. :8)
Those that claim that they're not showing off are drowning in denial!

Mesar ::

Jaz se z IE10 nisem igral 9 pa ima par tako bednih fint, ko ti kak preprost JS ali pa kaj podobnega zabije brskalnik do konca, kak boš potem kar delal večina časa pa imam odprtih 10+ tabov... eden od problematičnih JSjev bi tudi za facebooke komentarje, kar pomeni, da je bilo kr dosti problemov doker FB ni spremenil svoje kode.

Kar se mene tiče, še vedno ni brskalnik, ki bi lahko uporabljal brez-stresno. Je pa dovolj dober za to, da si z neta prenesem install za Firefox al pa Chrome. :)
Your turn to burn!

Icematxyz ::

Apple je že dovolj velik na določenih področjih, da bi bilo smiselno razmišljati v to smer, z vidika podjetja Microsoft pa načeloma tudi za ARM bi bilo dobro, če se v to smer razmišlja in da se torej dosežejo določeni premiki.

Torej polna različica Chrome, Firefox in Opera in drugih spletnih brskalnikov pri omenjenih dveh podjetjih ne bi smelo biti vprašanje, če ga lahko namestiš in uporabljaš ali ne.

Podlage za to ne vidim v "prelaganju fikusov", ampak v tem da se zlorablja dokaj močan položaj na tržišču za to, da se zavira razvoj in vsiljuje tehnološko manj dovršene izdelke in tukaj mora nastopiti regulator trga, če ga seveda kdo k temu pozove. Microsoft torej na ARM in Apple na svoji mobilni platformi bi bilo dobro, če bi se dosegla možnost namestitve alternativnega spletnega brskalnika. Polna verzija torej z vso tehnologijo, katera je v nekem trenutku na voljo in je (trenutno) uporabniki ne morejo uporabljati.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Tehnološka dovršenost nima nikakršne veze s tem.

Pa od kje si pa zdej MS na ARM pobral?

SasoS ::

Ne štekam...zakaj je ta oken za izbiro brskalnika tako glup!!! Slabše kot da bi ga sprogramirala moja sestra.
Zadaj laufa cel servis, ki ga ne moreš ugasnit. Stalno teži na desktopu, tudi že ko zbereš brskalnik. Nadalje, če izbereš IE kot default (zakaj ne bi imel IE kot default?) te fukne na MS stran, namesto da bi ugotovil da je IE že inštaliran in se izbrisal.

Come on...namesto da bi se oken pokazal ko se prijaviš v novem/praznem profilu ter se nato lepo zahvalil, zaprl in izbrisal sam sebe ko izbereš IE, rabiš iskat in na roke brisat tega hudiča če se ga kdaj še hočeš znebit. Kar pikice dobim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

techfreak :) ::

Na koncu pa verjetno niti ni pomagal Firefoxu/Operi/Safariju pridobiti kakšen omembe vreden delež uporabnikov.

Icematxyz ::

darkolord je izjavil:

Tehnološka dovršenost nima nikakršne veze s tem.

Pa od kje si pa zdej MS na ARM pobral?


Seveda ima to je ravno point. Firefox, Chrome in Opera in drugi ponujajo uporabniku še kaj drugega, kot ponujata IE in Safari (mobilne platforme) in ne vidim razloga, zakaj regulator trga tega ne bi preprečil se pravi stanja, da nekdo izrabi svojo močno pozicijo/položaj na tržišču in prepreči namestitev alternativnega spletnega brskalnika, ki pa ni kopija, ampak je original in na marsikaterem področju ponuja več, kot torej privzeta možnost.

To "pojavno okno" ima bistveno večji pomen, kot so tile komentarji pod takšnimi novicami. Nenazadnje kaj točno piše v novici:

Preverjajo obtožbe, da na ARM-verziji Windows 8 RT uporaba drugi brskalnikov ne bo mogoča.


Ko bo tam pojavno okno ali bo kaj takšnega na Apple izdelkih (mobilno področje) boš lahko s svojim izdelkom tekmoval na takšni platformi po enakih pogojih, kot kdo drug in ne na način, da bi le ena različica in to je privzeta lahko bila "polna" vse ostalo pa daleč od približka. Na namizju je popolnoma jasno, da močna konkurenca prinaša hitrejši razvoj in boljše izdelke in to je sedaj potrebno urediti tudi v mobilnem segmentu in v tej zgodbi že vidim tudi Apple, ker na nekaterih področjih resno zavirajo razvoj izključno na podlagi položaja, ki ga imajo trenutno na tržišču.

techfreak :) je izjavil:

Na koncu pa verjetno niti ni pomagal Firefoxu/Operi/Safariju pridobiti kakšen omembe vreden delež uporabnikov.


Chrome pa si torej namenoma izpustil?

Zgodovina sprememb…

matejdro ::

Bedarija.

Apple ima tudi monopol pri tablicah, pa niti ni mogoče inštalirati kakega drugega brskalnika. Kaj šele, da bi to ponujali, ko dobiš napravo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

Icematxyz ::

Da Apple bi bilo tudi dobro, če bi dobil takšno pojavno okno na tem področju, katerega omenjaš, se strinjam.

Looooooka ::

Ce bi internet explorer mel tok super prevajalnik kot chrome bi chrome ze zdavnaj odinstaliral.
Me zanima ce ni v ozadju kaksen patent, ker res ne vidim razloga, da se v internet explorerju odpira novo okno za prevod...komot bi lahko dodali ta "inline" translator z bingom. Sej niso glih newbiji kar se tice razvoja.

LightBit ::

TheRiddle je izjavil:

Saj imaš že prednaložene Linuxe (običajno laikom neuporabne) , Apple ima pa tako ali tako samo svoje - naj potem še tem preprečijo to in jim zapovejo da morajo dopustiti možnost namestitve Windowsa?

Večina PC-jev ima prednaložene Windows-e. Tako kot pri brskalniku, bi te lahko vprašali, kater OS hočeš.
Pri Apple-u je sicer drugače, ker so računalniki "njihovi" (prodajajo jih pod njihovo znamko).

Elysium ::

_Dormage_ je izjavil:

Pred kratkim sem se igral z IE9 ker sem moral.
Dejansko zadeva funkcionira presenetljivo dobro.

Saj glavni problem velike večine tistih, ki se pritožujejo je ta, da se niti ene sekunde niso igrali, ampak samo nekaj nabijajo, kar slišijo od drugih. Temu pojavu se pravi čredni nagon.

techfreak :) ::

Icematxyz je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Na koncu pa verjetno niti ni pomagal Firefoxu/Operi/Safariju pridobiti kakšen omembe vreden delež uporabnikov.


Chrome pa si torej namenoma izpustil?

Da, ker Chrome je večino uporabnikov takrat dobival zaradi oglaševanja na Google/Youtube in sorodnih straneh. Težko je reči, koliko je tam prispevalo to izbirno okno.

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Na koncu pa verjetno niti ni pomagal Firefoxu/Operi/Safariju pridobiti kakšen omembe vreden delež uporabnikov.


Chrome pa si torej namenoma izpustil?

Da, ker Chrome je večino uporabnikov takrat dobival zaradi oglaševanja na Google/Youtube in sorodnih straneh. Težko je reči, koliko je tam prispevalo to izbirno okno.


Bomo to teorijo morda preverili kdaj v praksi na nekaterih izdelkih podjetja Apple in bomo torej videli. In pa ne oglaševanje, ampak še kaj drugega je bilo potrebno, da je Chrome postal No.1 in z vidika te novice torej recimo, da je regulator imel torej prav.

SLO_Matej ::

Looooooka je izjavil:

Ce bi internet explorer mel tok super prevajalnik kot chrome bi chrome ze zdavnaj odinstaliral.
Me zanima ce ni v ozadju kaksen patent, ker res ne vidim razloga, da se v internet explorerju odpira novo okno za prevod...komot bi lahko dodali ta "inline" translator z bingom. Sej niso glih newbiji kar se tice razvoja.

Saj lahko tako prevaja, samo moraš namestiti orodno vrstico Bing; http://toolbar.discoverbing.com/toolbar...

techfreak :) ::

@Icematxyz: Kaj je imel regulator prav? Chromu je pa poleg oglaševanja pomagalo še odlično delovanje in preprosta uporaba brskalnika.

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

@Icematxyz: Kaj je imel regulator prav? Chromu je pa poleg oglaševanja pomagalo še odlično delovanje in preprosta uporaba brskalnika.


Točno tako! Saj pa to sem jaz napisal višje, razen oglaševanja in pa kaj pravi novica.

Spomnimo se, da je Evropska komisija že leta 2004 Microsoftu izrekla globo v višini 497 milijonov evrov zaradi zlorabe monopolnega položaja. Takrat so mu očitali skrivanje oziroma nerazkrivanje dokumentacije za Windows, s katero je konkurenci onemogočal pisanje dobrih programov.


Dokaj jasen primer pravilne odločitve regulatorja, katerega učinke si nenazadnje potrdil sam v svojem zadnjem odgovoru v tej temi!

PaX_MaN ::

carota je izjavil:

Če ne bi bilo takih ukrepov, bi še vedno uporabljali IE6.

The problem with America is stupidity. I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?


carota je izjavil:

A bi kdo rad šel nazaj v čas IE 6, ko je MS objavil da je prišel do najboljše možne rešitve in ustavil razvoj? Pri tem pa bil daleč najbolj razširjen na trgu? In daleč največji crap od brskalnika, kar si ga laho zamisliš?

Nazadnje ko sem pogledal, so IE (kot privzet brskalnik) pobenal neki v zvezi s konkurenco in temi forami, ne "zato ker je crap". Sicer se mi zdi to mal ... hecn. Tut IE je enkrat mel tržni delež na nuli. Da so prišli do monopola se je moral večini trga neki dobr zdet na IE da ga niso promptno zamenjal. Sm mislu da trg use pofixa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Icematxyz ::

Tut IE je enkrat mel tržni delež na nuli. Da so prišli do monopola se je moral večini trga neki dobr zdet na IE da ga niso promptno zamenjal.


Ni IE prišel iz 0 do monopola, ampak torej Windows OS, kateremu je priložen IE, kateri je pa ravno pred kratkim prepustil prvo mesto Chrome in še vedno ima na namizju Windows OS monopol. Verjetno za to, ker je regulator opravil svoje delo dobro in konkurenca ponuja zraven oglaševanja:

techfreak :) je izjavil:

@Icematxyz: Kaj je imel regulator prav? Chromu je pa poleg oglaševanja pomagalo še odlično delovanje in preprosta uporaba brskalnika.


Saj ni neke bolj globoke logike za tem? Torej dokaj jasna uporaba regulacije in vidni učinki, kot posledica. Težko bi verjetno našel bolj "šolski primer" na tem področju posega regulatorja na tržišče in preprečevanje zlorabe prevladujočega položaja?
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konec brskalniškega izbirnega okna v Windows

Oddelek: Novice / Brskalniki
3112054 (9923) feryz
»

Microsoftu pol milijarde evrov globe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
14329091 (26174) MrStein
»

Microsoftu še ta mesec nova globa EU

Oddelek: Novice / Tožbe
287408 (5569) Poldi112
»

Microsoftu v EU grozi šest milijard evrov globe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7820173 (17297) MrStein
»

Sodišče v Luksemburgu potrdilo 860-milijonsko globo za Microsoft (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
6320525 (18702) PaX_MaN

Več podobnih tem