» »

GNOMEbuntu prihaja ta oktober

GNOMEbuntu prihaja ta oktober

Zanimiva dvojica :).

Stormy Peters, predsednica Fundacije GNOME.

Ubuntu - Namizno okolje GNOME, svojčas eno od dveh velikih (skupaj s KDE), je zadnje čase v manjši eksistenčni krizi. V privzeti namestitvi ga že nekaj časa ni v priljubljenih distribucijah Ubuntu oziroma Mint; od nedavnega pa so leteli celo iz Debiana. Seveda ga je še vedno mogoče namestiti ročno, iz programskih skladišč, vendar to terja nekaj dodatnega dela in volje, predvsem pa znižuje število novopridobljenih uporabnikov (ki pač vzamejo tisto, kar jim ponudi distribucija ali prijatelj z GNU/Linux izkušnjami). Ekipa je pred kratkim razmišljala celo o svoji distribuciji, zdaj pa so očitno našli kompromis - posebno različico sistema Ubuntu, imenovano GNOMEbuntu.

Teh različic, oziroma derivatov, je več: Kubuntu (Ubuntu + KDE), Lubuntu (+ LXDE), Xubuntu (+ XFCE4), Edubuntu (za izobraževalne ustanove), Ubuntu Studio (za multimedijsko produkcijo) ter Mythbuntu, ki je namenjen rabi skupaj s televizorjem. Canonical je te projekte svojčas tudi finančno podpiral, zdaj pa jih večino ne več, tako da so povsem odvisne od dobre volje skupnosti. Skupnost GNOME je svojo dobro voljo očitno izrazila med majskim srečanjem razvijalcev, in pravijo, da bo prva različica nared za oktobrsko oblačno izdajo Ubuntu 12.10 Quantumn Quetzal (barviti ptič, doma v gozdovih zahodne Mehike). Ta različica bo še neuradna, torej jo bodo distribuirali povsem sami, za 13.04 pa že upajo, da bo na voljo tudi preko spletne strani Ubuntu, z vso pripadajočo podporo.

Privzeto namizje bo seveda GNOME Shell, prost večino običajne Canonicalove navlake. Tako ne bo oblačne rešitve Ubuntu One (bojda zaradi odvisnosti od knjižnice Qt), uporabniškega vmesnika Unity, ali Programskga središča Ubuntu. Predvajalnik glasbe bo Rhythmbox, povezan s svojo (ne Canonicalovo) amazon.com trgovino (to je bil eden od razlogov za povratek k Bansheeju v prihajajočih različicah Ubuntu). Prav tako ne bo vključen Wayland, ki ga razvija Canonical, ampak bo v uporabi Compiz, pa Epiphany namesto Firefoxa, oz. Abiword namesto LibreOffice. Stara dobra GNOME + GTK izkušnja torej. Od tega, kako se bo distribucija obnesla, je seveda odvisna tudi njegova prihodnost za naslednje leto, in naprej.

15 komentarjev

Quikee ::

Emm.. Canonical ne razvija Wayland (par patchev tu pa tam ni razvoj), ga pa bodo forsirali kot zamenjavo za X server v Ubuntu. Prav tako GNOMEbuntu ne bo uporabljal Compiz - tega uporablja (in skrbi za njegov razvoj) Ubuntu. Gnome uporablja Mutter, ki je tesno povezan z gnome-shell. In pa BTW. Stormy Peters že kar nekaj časa ni predsednica Fundacije Gnome.

dux ::

Canonical ne razvija Waylanda (sem pa tja kakšna malenkost), je pa res da o waylandu veliko govorijo. Canonical v bistvu razvija Compiz (mislim da je Unity edina lupina, ki ga še uporablja), ki pa ga gnome-shell ne bo uporabljal, saj ima mutter.
Poleg tega pa Compiz ni konkurenca Waylandu, saj je trenutni načrt za Ubuntu Wayland+Compiz+Unity.
Upanje je v nasih odlocitvah

Silck ::

Po eni strani "končno" po drugi strani "ko jih j*** - prepozno"! Če nebi zamenjevali tudi ostalih stvari (FF in LibreOffice in verjetno bodo našli še kaj) bi mogoče zadevo še sprobal.

Tako bom pa ostal na Ubuntu, Gnome Shell bom pa inštaliral naknadno tako kot sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Silck ()

c0dehunter ::

Jesus f****** christ. A zdaj bo pa že vsak distro z nekim namizjem spet nov offspin? Po mojem mnenju popolnoma preveč drobljenja na Linux teritoriju.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Gandalfar ::

osebno cakam na GNUStepBuntu

technolog ::

Nisem navdušen.

Mipe ::

Mar niso Ubuntu razvili zato, da bi mitigirali drobljenje distribucij?

The irony is strong with this one.

Gandalfar ::

Mipe je izjavil:

Mar niso Ubuntu razvili zato, da bi mitigirali drobljenje distribucij?

The irony is strong with this one.


Seveda ne.

filip007 ::

Potem ne bo GnomeOS, kar je škoda?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

desperados ::

Upajmo, da bo mogoče gnomebuntu začiniti z Cinnamon okoljem - saj je po moji oceni celo uporaben, še bolj bi bil vesel preprostega MATE okolja, saj mi sedaj res kaj pa kdaj v LXDE zmanjka kaka mala funkcionalnost.

dux ::

@Mipe: Edini uradni distribuciji Canonicala sta Ubuntu Desktop in Ubuntu Server. Vse ostale (vključno s Kubuntujem, ki je do aprila 2012 imel enega uradnega razvijalca iz Canonicala, mu potem dodelil druge zadolžitve, zdaj pa ga za razvoj Kubutnuja ponovno razvija tretje podjetje) v celoti razvija skupnost.
Upanje je v nasih odlocitvah

dexterboy ::

Malo mešano na žaru z veliko začimbami 8-)
Furam Kubuntu še od predlani, ko so me vsi gledali postrani, kaj nalagam na laptop.
Sem videl v prihodnost? Ma kje pa, le malo spremembe in firbca sem si zaželel, pa zgleda, da tudi ostanem na tej strani reke :D
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

satfinder ::

desperados je izjavil:

Upajmo, da bo mogoče gnomebuntu začiniti z Cinnamon okoljem - saj je po moji oceni celo uporaben,
še bolj bi bil vesel preprostega MATE okolja, saj mi sedaj res kaj pa kdaj v LXDE zmanjka kaka mala funkcionalnost.


Linux Mint 13 "Maya"
Mate [forked from Gnome 2],
Cinnamon [based on Gnome 3's code]

LTS (long-term support) release
and it will be supported until April 2017.

Code
http://www.linuxmint.com/download.php

”Clement Lefebvre has announced the finale release of Linux Mint 13,
code name Maya: "The team is proud to announce the release of Linux
Mint 13 'Maya'. Available in two editions, Linux Mint 13 features the
choice between a productive, stable and mature Mate 1.2 desktop and
the brand, new modern-looking and exciting Cinnamon 1.4. These two
desktops are among the best available, they're perfectly integrated within
Linux Mint and represent great alternatives to Gnome 2 users. Linux
Mint 13 is also an LTS (long-term support) release and it will be supported
until April 2017." Read the release announcement and release notes for
system requirements, known issues and upgrade instructions. Download
(SHA256): linuxmint-13-mate-dvd-32bit.iso (898MB, torrent),
linuxmint-13-mate-dvd-64bit.iso (885MB, torrent),
linuxmint-13-cinnamon-dvd-32bit.iso (817MB, torrent),
linuxmint-13-cinnamon-dvd-64bit.iso (801MB, torrent).”
http://distrowatch.com/?newsid=07263
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Dobra in pričakovana novica.

Icematxyz ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mintovci delajo svojo različico Gnome Shella (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5118580 (15465) BigWhale
»

Novosti v prihajajočem Ubuntu 12.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9321698 (17997) Icematxyz
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14120001 (16946) jype
»

Fedora 15 ali Ubuntu 11.04

Oddelek: Pomoč in nasveti
172046 (1772) xandros
»

GNOME 3 skoraj nared

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
367951 (6013) Zvezdica27

Več podobnih tem