» »

Policijski postopki

Policijski postopki

Timurlenk ::

ali lahko policist kar tako out of the blue zahteva, da moraš izprazniti žepe? ali mu lahko rečeš ne?
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

RockyS ::

Lahko, ampak te pospremijo na PP in boš tam izpraznil žepe v pričo svojega odvetnika.

Timurlenk ::

no, torej te mora aretirati, da lahko bolj "uradno" zahteva, da mu izprazniš žepe?
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

amigo_no1 ::

Lahko zahteva tudi da se na glavo postaviš, samo zakonske podlage nima (tako kot za izprazniti žepe ne, pač njihova finta, lahko te samo na zunaj pretipa).
Če govorimo v policaju na ulici in ne npr. na mejnem prehodu.

Zgodovina sprememb…

Timurlenk ::

na ulici, ja
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

St235 ::

Timurlenk je izjavil:

ali lahko policist kar tako out of the blue zahteva, da moraš izprazniti žepe? ali mu lahko rečeš ne?


To kar opisuješ je možno samo v dveh primerih. Eno je osebna preizkava, ki je možno zgolj ob aretaciji. Drugo pa je varnostni pregled. Skepam, da govorimo o slednjem. Zadeva je slabo dorečena in jo policaji zelo radi zlorabljajo. Vendar pa je zakon dovolj jasen, da če nisi ravno 15 mulček, ki se userje, ko vidi policijo, da se lahko psotaviš zase in preprečiš legalno izvedbo le tega.

Namreč varnostni pregled je namenjen temu, da se prepreči nevarnost policistu ali da se prepreči samopoškodba. Torej je dovoljen samo kadar obstaja utemeljen sum, da ima osebe predmet s katerim namerava poškodovati ali policist ali sebe. dodatno je varnostni pregled predpisan v primeru kršitev zakona - prekrških.

Torej kadar te policist zaloti pri prekršku ima pravico izpeljat varnostni pregled.

Pomembno pri varnostnem pregledu pa je, da če pri tem najde karkoli prepovedanega lahko to obravnava.

Kaj narediti, če policist zahteva, da izprazniš žepe?

Najprej ga mirno vprašaš ali gre za osebni pregled in ali si aretiran ter česa si obtožen in da zahtevaš odvetnika. Če ti odgovori da nisi aertiran in ne gre za osebni pregled mu jasno povej, da je izvedba varnostnega pergleda, ki ga rpedlaga nelegalna, ker nisi storil prekrška, ga ne ogrožaš niti ne ogrožaš sebe. Da mirno sediš/hodiš/whatever in da nikakor ni podan sum, da ogrožaš policista ali sebe.

Če policist ustraja, da izprazniš žepe mu mirno ponoviš, da zahteva nezakonit varnostni pregled pri katerem ne boš sodeloval in da nasprotuješ vsakemu posegu v tvojo osebno dostojanstvo in privatno lastnino ter da boš vsak poskus nelegalnega pregleda smatral kot zlorabo policiskih pooblastil in ustrezno prijavil. Policist ima na tem mestu možnost da te aretira ali izvede varnostni pregled brez tvoje privolitve. Aretacija kar tako iz lufta seveda ni opravičljiva, kakor je tudi varnostni pregled perkoračitev pooblastil. Če takrat najde karkoli prepovedanega imaš odlično osnovo na poflagi katere bo vse tako pridobljene dokaze možno spodbijat. Seveda je zlata vredno če imaš priče.

Nikakor na noben način se varnostnemu pregledu ne smeš upirat, ker se to lahko smatra kot poskus poškodovanja policista, kar mu daje pravico do pregleda. Bistveno je da jasno izraziš, da je pregled protizakonit in da policist zanj nima osnove.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Timurlenk ::

tnx lakotnik
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Matija82 ::

Tole bi si bilo pametno dat na kartico v denarnico. @Lakotnik.

St235 ::

Tukaj je več na to temo. Forum zahteva registracijo, zato linkam googlov cashe:
http://webcache.googleusercontent.com/s...

Prispvek uporabnika GROM dokaj natančno skupaj z relavantnimi členi opiše podobno kot sem navedel zograj. edino kar bi popravil glede na rpajšnji post je da je varnostni pregled predviden pri prijetju, kar pa je praktično ob vsakem prekršku. Tako, da zgolj terminologija osnovna premisa pa ostane enaka: Če te zalotijo pri prekršku imajo legalno pravico izpeljat varnostni pregled. Brez prekrška pa zgolj če obstaja sum samopoškodovanja ali napada. In to je tisto kjer policaji pogosto prekoralčijo svojo pooblastila ko rečejo komu naj sprazni žepe / odpre torbo. ČE jim takrat jasno poveš da tega ne boš storil in da so prekoračili svoja pooblastila ti izkušenj povem, da policaji popustijo.

Ključna točka:
Zato je prvi samostojni pogoj za izvedbo VARNOSTNEGA PREGLEDA ta, da obstaja po moje neka realna in preverljiva verjetnost napada ali samopoškodovanja s strani osebe v postopku in drugi za nas policiste najbolj pomemben samostojni pogoj pa je, da vsako PRIJETJE osebe obsega tudi VARNOSTNI PREGLED.

p.s.
Da bo lažje za razumet, recimo ... vsaka zalotitev osebe pri storitvi kakršnega koli prekrška (tudi neuporaba varnostnega pasu) ali KD, za katere se izvede prijetje, zaradi ugotavljanja identitete osebe ali zasega predmetov, obsega takojšnji VARNOSTNI PREGLED !


Torej dokler ni prekrška/KD in nisi agresiven oziroma ti iz ruzaka ne gleda motorna žaga policist NE sme izpeljat varnostnega pregleda.

Matija82 ::

http://www.dnevnik.si/magazin/aktualno/...

"Prej so pregledovali žepe ljudem." In res sta se le kak trenutek zatem pojavila kriminalist in kriminalistka v civilu, po videzu še najbližje učiteljema telesne vzgoje. Ofenziven uvod je izvedla kriminalistka, ki jo je lik obravnavanega, kot se je zdelo, celo kanček zabaval: "Opazovala sem te. Zdaj boš zložil vse na mizo, v nasprotnem primeru te bo moj kolega podrobno pregledal in če kaj najde, boš plačal večjo kazen."


Komičen naslov "izsiljevanje lovcev na norme" mi pride na misel.

Mcsin ::

Ko si ze ravno obudil temo... sem prebral se kaj je lakotnik napisal... in je malo mimo, da se ne bo kdo ravnal po tem, da ne bo imel dodatnih problemov...
Kar policisti izvajajo v teh primerih je PREGLED OSEBE in ne varnostni pregled. Pri varnostnem pregledu boste v 99% (v vecini se vklenjeni) pridrzani ali privedeni. Zalotenost pri prekrsku ni nobeno dovoljenje da policist opravi varnostni pregled. Za pregled osebe veljajo cisto drugacni pogoji kot varnostni pregled.

St235 ::

Imaš za to kakšen vir za te neumnosti ali se rad poslušaš ko nakladaš?

Za varnostni pregled niti pod razno ne rabiš bit vklenjen in ne vem še kaj. Ravno tako je pocesno pregled osebe bolj zahteven postopek, ki se lahko opravi zgolj, če na podlagi policistove neposredne zaznave obstaja velika verjetnost, da ima oseba pri sebi predmete, ki jih je skladno z zakonom treba zaseči. Torej to, kar je bilo govora v temi niti pod razni ni pregled osebe ampak varnostni pregled, kar policaji radi zloralbjajo, ker je precej ohlapno definiran.

Glede termina prijetje pa predlagam, da še kaj prebereš preden se oglasiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mailer ::

da ima oseba pri sebi predmete, ki jih je skladno z zakonom treba zaseči.
Katere predmete pa ima policija pravico zaseči? Veliko je namreč predmetov, ki z zakonom niso prepovedanimi pa z njimi v sili lahko narediš marsikaj. Tudi žepni noži in pipci niso prepovedani.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

fantasycamp ::

če te dobijo na samem ni glih dobr izzivat z pravom ker nimaš vzvoda, če pa te dobijo v mestu si lahko pameten...

jest10 ::

fantasycamp je izjavil:

če te dobijo na samem ni glih dobr izzivat z pravom ker nimaš vzvoda, če pa te dobijo v mestu si lahko pameten...

To ni izzivanje, če mu razložiš, da se moti.
Jasno mu tega ni treba razlagati začinjeno s kletvicami in kazanjem fakičev.

AndrejS ::

Eno je teorija drugo pa praksa. V praksi je čisto drugače. Ko sem zavrnil varnostni (ali kakšen koli drugi pregled) so mi vrnili dokumente in izpustili.
Pa kakšnem letu sem dobil položnico od davčne da me policija terja za nek znesek. Ko sem šel na PP preverit za kakšno kazen gre, so mi predložili kazen za JRM.
V zapisniku je pisalo da mi je bila kazen vročena na mestu prekršna in nisem hotel podpisati - kar sploh ne drži!!! (Prasec se je zlagal) - tak da ni dobro bit preveč pameten ! Seveda so mi denar zarubili in računa, jaz pa nisem imel možnosti za pritožbo. Raje sem zgodbo pozabil, ker če bi se dalje s tem ukvarjal , bi dva policaja pričala proti meni, jaz pa nisem imel nobenih prič .

fantasycamp ::

jest10 je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

če te dobijo na samem ni glih dobr izzivat z pravom ker nimaš vzvoda, če pa te dobijo v mestu si lahko pameten...

To ni izzivanje, če mu razložiš, da se moti.
Jasno mu tega ni treba razlagati začinjeno s kletvicami in kazanjem fakičev.


lej če te dobi par policajev nekje kjer ni ljudi, ni dobro bit pameten ker lahko imajo lahko slab dan in tud če to ni več Jugoslavija kjer so ljudi v marico strpal in pretepl ko si bil pameten še vedno ni dobro začet kako si pametnejši od njega ker tud če te ne pretepe te lahko dajo na tla in pregledajo.

če nimaš nč pač ni slabo pokazat da nimaš nič..

St235 ::

AndrejS je izjavil:

Eno je teorija drugo pa praksa. V praksi je čisto drugače. Ko sem zavrnil varnostni (ali kakšen koli drugi pregled) so mi vrnili dokumente in izpustili.
Pa kakšnem letu sem dobil položnico od davčne da me policija terja za nek znesek. Ko sem šel na PP preverit za kakšno kazen gre, so mi predložili kazen za JRM.
V zapisniku je pisalo da mi je bila kazen vročena na mestu prekršna in nisem hotel podpisati - kar sploh ne drži!!! (Prasec se je zlagal) - tak da ni dobro bit preveč pameten ! Seveda so mi denar zarubili in računa, jaz pa nisem imel možnosti za pritožbo. Raje sem zgodbo pozabil, ker če bi se dalje s tem ukvarjal , bi dva policaja pričala proti meni, jaz pa nisem imel nobenih prič .


to da nisi imel možnosti pritožbe je skregano z logiko, drugače pa upam, da si podal vsaj prijavo zoper policaja. Ker prvič takšna pritožba ne pomeni kaj dosti, ko pa pridejo zoper istega policista dve tri se pa zelo hitro uvede disciplinski postopek.

SeMiNeSanja ::

S slednjim bi se tudi jaz strinjal.

Pred leti se mi je policist ponoči s provido po prehitevanju kamiona tako tesno zalepil za zadek avta, da nisem upal znižati hitrosti na normalno, kot bi to storil običajno, saj sem se počutil ogroženega zaradi premajhne varnostne razdalje vozila za menoj.

Ko so me nekaj km naprej zaustavili, sem videl 'mulca', ki se mi je skorajda odkrito režal.
Kazen sem pač požrl po načelu 'saj sem na drugem koncu dejansko vozil prehitro, naj mi bo v poduk'. Sem se pa zato vseeno pritožil zaradi načina 'sledenja', pri katerem sem se počutil ogroženega. Da si ne upaš znižati hitrosti po prehitevanju in to v nočnem času, ni občutek, ki bi si ga želel večkrat podoživljati in ga tudi ne privoščim komu drugemu.

Voznik provide zagotovo ni prvič ne zadnjič na tak način po nepotrebnem ogrožal varnosti v prometu. Upam, da se je še kdo pritožil, saj se edino tako lahko nevarnega voznika - policista - odstrani izza volan provide. V ta vozila sodijo odgovorni vozniki in ne nekakšni obsedenci, ki sami ogrožajo soudeležence v prometu.

Timurlenk ::

jaz bi bremzal, bmk
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Furbo ::

Zakaj bi bremzal, če je prej vozil isto (pre)hitro.

Če je pa policaj vozil s premajhno varnostno razdaljo, se je pa to lepo videlo iz posnetka.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Timurlenk ::

ker sem občutil trenutno hudo slabost in sem preventivno stisnil bremzo
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Hayabusa ::

Samo stopalko za plin počasi spustiš, če vozi 0.5 metra za tabo bo vedel za drugič.

Timurlenk ::

al pa za en blink vklopit vse 4 blinkerje ;)
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

SeMiNeSanja ::

Iz naslonjača je lahko biti pameten... ponoči ob zmanjšani vidljivosti, ko si za prehitevanje pospešil s 70 na 110 in vidiš žaromete v retrovizorju občutene 3m za seboj, ti pa tudi slučajno ne pride an misel, da bi stopil na zavoro.

šernk ::

Dotakneš se bremze (toliko da zasvetijo luči). Tvoja hitrost se bistveno ne zniža, sicer pa provida kar vem mora VSE postopke snemat.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Ziga Dolhar ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Iz naslonjača je lahko biti pameten... ponoči ob zmanjšani vidljivosti, ko si za prehitevanje pospešil s 70 na 110 in vidiš žaromete v retrovizorju občutene 3m za seboj, ti pa tudi slučajno ne pride an misel, da bi stopil na zavoro.


Ne tega delat.

(Prehitevat ponoči ob zmanjšani vidljivosti pri 110 kmh.)
https://dolhar.si/

SeMiNeSanja ::

Še enkrat - ni bistvo v kazni za prehitro vožnjo - bistvo je v tem, da NOBEN udeleženec v prometu nima pravice, da mi zbuja občutek ogroženosti - še najmanj pa policist, ne glede na njegovo trenutno nalogo.

Ziga Dolhar je izjavil:

Ne tega delat.

(Prehitevat ponoči ob zmanjšani vidljivosti pri 110 kmh.)

Z leti smo se naučili tudi nekaj potrpežljivosti v prometu :)

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo v Sloveniji te lahko preišče? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5212142 (7001) jype
»

Pregled armaturnih predalov in prtljažnika s strani policije ? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
26863993 (38983) Furbo
»

Pravice kriminalistev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13024942 (21070) Trololololol
»

Droga, Metelkova, policija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511333 (8549) St235
»

Policija & državljan (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15939470 (29772) Mehmed

Več podobnih tem