» »

Izšel Mac OS X 10.8

Izšel Mac OS X 10.8

Slo-Tech - Danes je uradno izšla nova verzija Applovega operacijskega sistema Mac OS X 10.8, ki je bila nared pred dvema tednoma (verzija 12A269 je identična; kdor je tedaj namestil GM, mu sedaj ni treba na novo nameščati še uradne verzije). Mountain Lion, kot se tudi imenuje nova inačica, prinaša kar precej novosti, ki so večinoma vzete iz mobilnega iOS. Prenesti ga je mogoče z App Stora, kjer boste zanj odšteli 16 evrov (20 dolarjev v ZDA in 14 funtov na Otoku). To je tudi edini način, saj Apple že nekaj časa ne ponuja več zgoščenk ali USB-ključev z novimi verzijami svojih operacijskih sistemov. Nakup omogoča namestitev na do pet naprav, nadgradnja pa je mogoča z verzije Snow Leopard ali novejše (10.6.8).

O novostih je bilo povedano že skoraj vse, zato ji le na hitro ponovimo: večja integracija iClouda (Mail, Contacts, Calendar, Messages, Reminders in Notes na vseh povezanih napravah), nova aplikacija Messages namesto iChata, Notification Center, Sharing, integracija Facebooka, AirPlay, Game Center, Gatekeeper itd. Vsem je skupno, da se v veliki meri zgledujejo po iOS in prinašajo njegove funkcionalnosti z mobilnih naprav tudi na prenosne in namizne računalnike.

Strojne zahteve za Mountain Liona so macbooki pro od leta 2007, alu-macbooki od jeseni 2008, macbooki od leta 2009, macbooki air od oktobra 2008, imaci od leta 2007 ali maci mini od leta 2009. Na vseh potrebujete 2 GB pomnilnika in 8 GB prostora na disku. Za uporabo funkcijo PowerNap pa je treba imeti macbooka air iz leta 2011 ali novejšega.

20 komentarjev

repetitor ::

Vsaj do naslednje verzije ostajam še na Lionu.
Dropbox - http://db.tt/QsWCWPSg

Alencica ::

Kaj bo res vedno več posiljevanja s tem FB in "integracijo"? Dost mam nadgrajevanja zaenkrat, včasih dam install updates in potem kar nekateri programi, ki so prej delali, ne delajo več.

klinker ::

Integracija Facebooka?!!! Koji k mi to rabi integrirano v OSu ;(( ze vidim da ga bom po vsej verjetnosti le potestiral...razen ce res ne dela opazno boljse od Liona.

RejZoR ::

Alencica je izjavil:

Kaj bo res vedno več posiljevanja s tem FB in "integracijo"? Dost mam nadgrajevanja zaenkrat, včasih dam install updates in potem kar nekateri programi, ki so prej delali, ne delajo več.


Integracija teh socialnih omrežij je itaq totalna bedarija. In prov posiljujejo kot da jih vsi hočemo. Sam ne uporabljam nobenega socialnega omrežja in nočem imet nič od tega sranja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gazibo ::

dost jajc OS za gimmick fene. Zaenkrat bom ostal kar na SL

WarMaker ::

A ni bilo rečeno, da nakup omogoča namestitev na "n" naprav?

Jst ::

>Sam ne uporabljam nobenega socialnega omrežja in nočem imet nič od tega sranja.

Jaz sem se registriral na twitterju, pa ga sploh ne štekam. Zgleda, da mi nekaj fali v glavi. :/

Registriral sem se pa samo zato, ker uporabljam Sportstracker in na Operi njihova stran deluje na pol in ne morem ali ne znam izvažati workout-e. Če pa na mobilcu kliknem share on twitter, mi da direktni link do tega workouta.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Gandalfar ::

Pac ne vneses podatkov notr. A ti bo Text editor crknu drgac? :D

Rhuantavan ::

Nameščeno in zaenkrat deluje brez težav.

Btw, sistem se po novem imenuje le "OS X", so izpustili predpono "Mac" iz imena. In drugič, fb integracija pride baje pozneje - o njej ni ne duha ne sluha v tej verziji.
http://damjanmozetic.si

Chymera ::

Ja, FB integracije se ni, kar se pa tice twitterja pa ni noben problem: Ce ne vneses uporabniskih podatkov, potem o njem sploh ni omembe.

Alencica: na tem linku si lahko mal pogledas kako zgleda z podporo za dolocene applikacije: http://roaringapps.com/apps:table

Ashrack ::

jaz ostajam na 10.7. Saj po pregledu changelog ni nic koristnega zame kvecjemu nasprotno,
....

opeter ::

Rhuantavan je izjavil:

Btw, sistem se po novem imenuje le "OS X", so izpustili predpono "Mac" iz imena. In drugič, fb integracija pride baje pozneje - o njej ni ne duha ne sluha v tej verziji.


To je samo znak, da bodo kmalu opustili izdelavo računalnikov. Apple bo počasi postal le še proizvajalec gedžetov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

trnvpeti ::

opeter je izjavil:

Rhuantavan je izjavil:

Btw, sistem se po novem imenuje le "OS X", so izpustili predpono "Mac" iz imena. In drugič, fb integracija pride baje pozneje - o njej ni ne duha ne sluha v tej verziji.


To je samo znak, da bodo kmalu opustili izdelavo računalnikov. Apple bo počasi postal le še proizvajalec gedžetov.

da bi opustili mackbook aire?
da bi opustili operacijski sistem in orodja za razvoj sw za gadgete?

driver_x ::

Na strani, ki jo je linkal Chymera sem preveril kompatibilnost aplikacij, ki jih uporabljam in ni bilo videti kakšnih težav. Zato sem nadgradil. Tudi med delom od zjutraj nisem opazil kakšnih problemov. Od začetka so me motile nekoliko medlejše barve vmesnika. Všeč so mi Notificationi in ločeni aplikaciji za Notes in Reminders. Kakšnih večjih razlik pa zaenkrat nisem opazil.

para! ::

Uporablja kdo macports? Dela normalno na 10.8?

lp
Death before dishonor!

Gandalfar ::

Ali uporabljas kaksno virtualizacijo?

para! ::

Ne.
Death before dishonor!

driver_x ::

Jaz občasno VirtualBox, za testiranje strani v IE. Sem ga sedaj pognal in verzija, ki jo imam (ne najnovejša) ne deluje.

Sem naložil zadnjo verzijo VirtualBoxa in deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Chymera ::

para!: glede macports. Zgleda da ma neke probleme. selfupdate iz 2.1.1 na 2.1.2 ne sfolga.
Error: /opt/local/bin/port: port selfupdate failed: Error installing new MacPorts base: command execution failed


Nism se sicer se imel casa ukvarjat ampak bi blo zanimi probat cist install (jest sm naredu upgrade)

Gandalfar ::

Evo, sem nadgradil. XCode sicer se ne, vendar ga se nisem posebaj rabil. Vse deluje dobro, edino Little Snitch se je odlocil da rabi V3, tako da to bo zaenkrat dol letelo. Pa Parallelse sem moral upgradat in je vse normalno delovalo naprej. Virtualci so se zbudili iz sleepa in je bilo to to.

Na SSD disku je upgradal trajal dobre pol ure.

Danes sem preizkusil prenos Reminderjev iz OS X na iPhone preko iClouda in je je kar delalo.

btw: v nastavitvah si lahko vklopite speech to text, ki gre preko Siri interfaca. Kar ok deluje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple WWDC: Mac in OS X (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
6820334 (17446) modicr
»

Applov Mountain Lion prenaglo prazni baterije

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
207745 (6594) Jst
»

Mac OS X 10.8 Mountain Lion nared, izid še ta mesec

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
207380 (5911) kpkp
»

Applov WWDC 2012 poln novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
13438617 (33973) dejanslo
»

Apple pokazal predogled OS X 10.8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5017327 (14796) Jst

Več podobnih tem