» »

Zmrznitev vode

Zmrznitev vode

1
2
»

Thomas ::

Nafta niti ne zamrzuje. Le parafin (ali nekaj podobnega) se pri nižjih temperaturah izloča iz nje in maši cevke.

No, jest sem seveda na stališči, da nafta sploh NIKOLI ne zamrzne.

Je pa to stvar definicije, s katero smo izdatno telovadili više gor.

Ne bi vedu, zakaj naj bi nafta na vetru še bolj zamrzovala. Če je odprta, potem že. Ker bo veter odnašal lažje ogljikovodike, "parafin" bo pa ostajal. V tem primeru.

S konvekcijo pa lahko odneseš iz vode praktično vso toploto. Le vanjo pomočena "žlička" mora biti skozi hladnejša od vode.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SkyEye90 ::

Si sposodim temo.
Zanima me, ali je lahko voda v tekočem stanju tudi pod 0 stopinjami celzija?
Če bi dal posodo z vodo v skrinjo na -18 stopinj in bi jo stalno mešal, kaj bi se zgodilo? V mislih imam navadno pitno vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

jest10 ::

Ja lahko je. Voda brez primesi in brez zunanjih motenj se lahko ohladi konkretno pod ledišče, tudi do -40

WarpedGone ::

Če bi dal posodo z vodo v skrinjo na -18 stopinj in bi jo stalno mešal, kaj bi se zgodilo? V mislih imam navadno pitno vodo.

Ne smeš jo mešat, mora bit 'dovolj' čista in ohlajat jo moraš počasi, da v njej ni prevelikih temperaturnih gradientov. Pa se lahko ohladi zelo nizko - kako nizko je funkcija teh motenj: kolk čista, kolk počasi ohlahaš, kolk mal zunanjih motenj.

Zna pa bit nevarno, ko podhlajeno vodo zmotiš in zelo hitro zmrzne in poveča volumen. Običajno to polomi posodo v kateri je ta voda.
Zbogom in hvala za vse ribe

SkyEye90 ::

Sicer sem spraševal že v temi zamrznena voda v cevi, ampak ker me zanima nekaj fizike vprašam tukaj.
Po 100m dolgi cevi od vodovoda do hiše pade temperatura vode pri kar dobrem pretoku s 7 na 4 stopinje celzija. Kaj če bi imela voda na začetku le 2 stopinji? Na koncu cevi nebi mogla imeti -1 stopinjo :|
(recimo da je okolica cevi krepko pod ničlo)

Pusti vodo malo priprto, da bo stalen pretok in ne bo zamrznila. Drži ali ne?

WarpedGone ::

Če je stalen pretok, "krepko pod ničlo" ni nujno dovolj krepko pod ničlo da tudi zmrzne.
Dokler je v "prihajajoči vodi" več toplote kot jo pa odteče skozi stene cevi, predno voda priteče "na cilj", stvar ne bo zmrznila.
Včeraj sm bil vkranjski gori in so meli pred hišo vodnjak iz katerega je nonstop tekla voda - ker je bil odprt. Okrog polno ledu ampak voda je tekla, v ceveh ni zmrznila.
Zbogom in hvala za vse ribe
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najnatančnejša meritev Avogadrove konstante (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7321861 (19127) Thomas
»

Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
9513446 (8012) driver_x
»

Stisljivost vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5910141 (9251) gzibret
»

Steklo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22215833 (13255) Thomas
»

fizika - tališče glede na tlak

Oddelek: Šola
216258 (6022) Aspirinix

Več podobnih tem