» »

Steklo

Steklo

1
2
3 4 5

VIPJ ::

_marko: Malo sem preletel tvoj link, kajti vsega se mi niti ni dalo brat ob tej uri. Tam govori o protonin in nevtronih. Opozarjam te, da so to le del atoma. torej ne moremo določiti oblike atomu samo na podlagi jedra...
Nikoli ne reci nikoli!

VIPJ ::

Thomas je napisal: Kovalentne ogljikove vezi v diamantu so samo močnejše od vodikovih vezi med vodnimi molekulami. Odtod večja viskoznost diamanta. Obe viskoznosti sta pa končni.

Še enkrat ponavljam, da pri trdnem agregatnem stanju ne govorimo o viskoznosti. Čeprav Thomasova ideja ni slaba, spada pa bolj k filozofiji kot pa h kemiji ali fiziki. Ponavljam: Ideja pa ni slaba!

Še nekaj Thomas. Mislim, da ne razumeš pojma viskoznost. Gre za notranje "trenje" v kapljevinah, vodikova vez pa je že spet poglavje zase, kajti po tvoje bi imele tekoče snovi, ki nimajo vodikovih vezi, viskoznost nič????
Nikoli ne reci nikoli!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VIPJ ()

_marko ::

Tam govori o protonin in nevtronih. Opozarjam te, da so to le del atoma.

Elektrone lahko opišemoz valovanjem. Pa če te to moti si predstavljaj vodik - nebo nikakor popolnoma okrogel, al pa proton.

VIPJ:
Thomas ti ni dal ideje ampak dejstvo.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nuky ::

ce je blo pa tisto dejstvo.. pol pa pomoje jutr dobi Nobelovo nagrado...
kaka viskoznost matr... agregatno stanje snovi je domenjeno da se vzame pri normalnih temperaturah... vi pa to vse spreglejujete pol je pa itak vse tekoc.. sam segret mors do dolocene temperature.. pol lahka jst tud recem da je diamant plin, ko bi ga segrel do ne vem kake temperature..
pa brez zamere.. sam ne vem zaka take osle streljajo nekateri ko so mel kemijo v OŠ pa srednji soli se po moznosti 2-3 leti in sedaj razumejo vse fuzije, nuklearne razpade itd... v glavnem celo kemijo imajo v malem prstu.. halo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuky ()

Thomas ::

Link.

Ideja žal ni moja in je povsem fizikalna. :)

VIPJ ::

_marko: Spet te ne razumem popolnoma. Tam, ko sem jaz govoril o "okroglosti" sem mislim malce drugače, ampak doesn`t matter.
Tule si pa spet napisal neke bedarije, ki nimajo nobene zveze...

O elektronih kot valovanju pa se strinjam. Vendar jih lahko obravnavamo kot valovanje in kot delce z maso. Ne poenostavljat precej zakompliciranih stvari, ker se potem čudno slišijo.

A lahko napišeš še enkrat katero dejstvo je napisal Thomas. Ker spet nisem dojel katerega si mislil. On je navedel precej dejstev in "dejstev". Zdaj pa nevem katerega si ti mislil?
Nikoli ne reci nikoli!

Thomas ::

_marko ::

Napisal sem ti, da si predstavljaj atom vodika.

če jedro ni okroglo - kako je lahko potem celoten atom? A ga 1 elektron naredi okroglega.
Upam, da je zdaj malo bolj razumljivo kaj sem mislil.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

VIPJ; preberi si njegove linke. Do takrat pa nima smilsa...:\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nuky ::

marko... sej ne.. sam Thomas se nekak podpira svoje argumente.. in nekatere ma dobre.. ti pa mas prav neumne... in mocno dvomim.. da si ti prebral Thomasove linke... in tud ce bi jih.. jih nebi razumel...
in se za enkrat --> uni. dipl. inž. VIPJ
:P

_marko ::

kater argument te zdaj muči?
tisto o okroglisti atoma? - če sem zgrešil me popravi v tem kaj sem napisal narobe, ne pa kr nekaj govorit.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nuky ::

odgovor mi na to.. kje se giblje elektron? (tocno pot) (osnovno znanje kemije) sam preizkusam

_marko ::

of nuky .. ne preveč govorit kaj bi jaz razumel, v kolikor bi prebral... sej veš.. "Le čevlje sodi naj kopitar" :\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nuky ::

odgovor mi na to.. kje se giblje elektron? (tocno pot) (osnovno znanje kemije) sam preizkusam


tocn tak kokr si reko in kokr sm napiso... in za enkrat ma tule diplomo iz kemije sam VIPJ in ti mu govoris o obliki atoma.. ko sploh ni blo smisla vsega tistga

VIPJ ::

Pi*da fantje no. :\ 8-O
Napisal si mi naj preberem vse njegove linke. Upam, da si jih ti, ampak tamle na Googlu je polno linkov in treba bi se blo kakšna 2 meseca poglobit v to in prebrat. Če sta vse prebrala - svaka čast, ampak to še ne pomeni, da imata prav. Meni pa se zdajle ne da brat tega, pa govorim bolj po spominu, ki pa me velikokrat ne vara... >:D
Verjamem, da tudi vidva nista vse prebrala, ampak izbereta sam kakšen stavek in že to vama zadostuje. Še vedno me s svojimi fizikalnimi in kemijskimi trditvami nista popolnoma prepričala.
Pa ne verjet vsakemu linku in vsaki hipotezi. Pot od hipoteze do teorije je vedno dolga...8-)
Nikoli ne reci nikoli!

_marko ::

Link o obliki atoma: link
Če želiš vedet čist osnovno - po orbitalah. (če je elektron opisan kot delec)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

VIPJ ::

Marko, daj vsaj tule beri poste dovolj natančnom če že vseh linkov ne bereš.
Ko sem omenjal okroglost sem jo vedno v NAVEDNICAH! Ti to kaj pove?
Nikoli ne reci nikoli!

_marko ::

VIP... pomata, mislil sem dat link.. počakaj

... mam izpit, dalje jutri.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

VIPJ ::

Bravo Marko, kaj pa, če je opisan kot valovanje? Kaj pa takrat?
Nikoli ne reci nikoli!

_marko ::

opisano je kot valovna funkcija.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Glej za lahko noč:

Elektron lahko klasično opišemokot delec, ki kroži okoli at. jedra, v kvantni mehaniki pa ga opišemo s statičnim krogelno simetričnim oblakom verjetnostne gostote, v katerem središču je at. jedro.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

VIPJ ::

Marko: Jap. To je druga teorija in se strinjam. Sicer pa o nekaterih stvareh še znanstveniki niso enakega mnenja in ne pričakujem, da bomo mi navadni smrtniki. :D
Ne da se mi več in grem spat, pa drugič dalje. Jutri upsssss že danes me čaka služba.
noč
Nikoli ne reci nikoli!

_marko ::

hja nuky, sem mel prejšni tedn kemijo :\
sploh pa je to NAJMANJ važno.
Jaz tu sploh nisem pomemben, pomembna so dejsta, linki.. itd...

PA če jih navede 5 letni otrok al pa doktor fizike...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nuky ::

ja caki odkdaj je pa okrogu? ti si ja prej bluzu da ni okrogu.. ti nimas vse porihtan a

_marko ::

ma daj nuky ... ne delaj večjega norca iz sebe...
NISEM nikdar trdil da je okrogel...

združi moj link in prejšni opis.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

nuky ::

vem da nisi trdil... sam pol si pa PRLEPO od nekod tale post:

Elektron lahko klasično opišemokot delec, ki kroži okoli at. jedra, v kvantni mehaniki pa ga opišemo s statičnim KROGELNO SIMETRIČNIM oblakom verjetnostne gostote, v katerem središču je at. jedro.

a a a? kaj je pa tisto s trdo tiskanim???
tule se pa nekaj ne ujema s tvojimi prejsnimi dejstvi! ko kopiras kr z neta kar vidis.. pa prevajas...

a linki torej so pomembni... vredi.. bom jutr dal na net da mam 35cm dolgega.. in dokler ga marko ne vidi bo tak verjel da je..

VIPJ ::

JOJ JOJ JOJ!
Komaj sem prebral vse kar ste napisali in tema se je malo sprevrgla v neproduktivno. Še enkrat pa ponavljam dejstva:
Steklo je superviskozna tekočina. Diamant pa je v trdnem agregatnem stanju pri sobnih pogojih. Veliko ste govorili o obliki atomov o viskoznosti ipd. Še enkrat bom ponovil glede trditve o viskoznosti diamanta.
Viskoznost je definirana samo za tekočine torej za kapljevine in pline in o viskoznosti pri diamantu sploh ne moremo govoriti. Če bi to držalo potem vas sprašujem, ali so tekočine trdnine z majhno viskoznostjo?
Nikoli ne reci nikoli!

Thomas ::

> JOJ JOJ JOJ!

Ne ti meni jaukat zdej!

Jest ti nisem nič kriv, če so te narobe naučili, ker tudi sami ne vedo prav. Sej veš sam, da je tako, sej se ti vidi.


> Viskoznost je definirana samo za tekočine torej za kapljevine in pline in o viskoznosti pri diamantu sploh ne moremo govoriti.

To je eno tako naivno gledanje in to sam veš, kot rečeno.

Edu link.

(Note that solids, even though they appear solid have a viscosity, but it very high, measured as trillions time the viscosity of water)

gzibret ::

Viskoznost je mera za deformacijo fluida zaradi delovanja neke sile. Viskoznosti za trdne (kristalne) snovi ni. Za njih obstajajo trdnosti (natezna, tlačna, strižna) ter moduli elastičnosti. :|

Steklo je fluid, amorfna snov brez urejene notranje strukture. Zato je viskozno, in to zelo viskozno. :|

Diamant ima urejeno notranjo strukturo in je kristalen. Nikakor ni viskozen, je pa trden. :|

Nekateri ste govorili o steklu iz srednjega veka. Dvomim da obstaja, ker steklo skozi čas skristalizira (atomi se počasi urejujejo iz amorfne snovi v kristal). Ker pa je volumen kristalne snovi manjši od enake količine amorfne snovi, se v steklu pojavijo napetosti. Vsaka steklena stvar zato slej ali prej poči. To se zgodi v obdobju nekaj 10 let.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

bom kr jaz prepisal:
Note that solids, even though they appear solid have a viscosity, but it very high, measured as trillions time the viscosity of water

Se mi pa zdi, da vam ne gre v račun, ker je tukaj mišljen zelo dolg čas.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

OwcA ::

V tej temi sem pobrisal zelo veliko odgovorov in to me spravlja v slabo voljo. Nehajte! ;((
Otroška radovednost - gonilo napredka.

VIPJ ::

Thomas še enkrat JOJ JOJ JOJ! Spet javkam...

gzibret je napisal pravilo!!!!!!!!!!!! Popolnoma se strinjam z njim.

Če je viskoznost definirana za tekočine potem vi z vašimi trditvami in linki zanikate to definicijo.

Imam predlog: Predlagajte razširitev definicije viskoznosti na trdne snovi potem boste lahko naprej filozofirali o teh stvareh. Do takrat pa se držite definicij, če ne pa prestavite to govoričenje v kakšen drug manj znanstveni topic.
Nikoli ne reci nikoli!

Thomas ::

VIPJ ... se ti delaš trapastega?


Na, še mau linkov.

OwcA ::

Še en naš ".edu", ki omenja viskoznost v povezavi s kristalastimi snovmi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

VIPJ ::

Thomas: o tem kdo se dela butastega ipd. pa raje na kaki kavi. BTW, kaj pa študiraš ti?

Brezveze debatirat z vami fantje. Jaz vas popolnoma razumem kaj hočete povedati, medtem ko pa vi mene očitno ne.
Vaši linki govorijo v zvezi z viskoznostjo o podhlajenih talinah. Talina pa je še vedno (tudi če je podhlajena) v tekočem agregatnem stanju.
Nikoli ne reci nikoli!

nuky ::

sploh ni vredno vipj.. ce se vejo ne ka preberejo... vidis pa ja da majo vsi doktorate iz kemije, fizike, itd... pa ze to pri 13. letih...
in tule btw se edino vipj poskusa razumet kljub vasim napakam ka hocte povedat... obratnega ni..
kar pa poskusa o viskoznosti povedat... vam leps tak ni mogo razlozt... viskoznost si je se zaenkrat zmislo clovek in ma zanjo dolocena pravila... pod dolocenimi pogoji.. in viskoznost je lastnost kapljevin.. kar pa kot je tu primer diamant ni! vi devate linke o talinah trdnih snovi.. pod ne vem kakimi temperaturami je pa itak tud diamant tekoc... to so tak vse potem snovi... sam pod normalnimi pogoji pa viskoznosti v diamant sploh ni in o njej ne morete govoriti.
in Thomas je napiso da bi diamant po ne vem kolkem casu zato ker tud on tako zelo zelo zelo pocas tece postal okrogel.. se enkrat.. viskoznost definirana pod nekimi pogiji pod katerimi diamant nima niti ene znacilnosti viskoznosti in tako bo pod temi pogoji skoz ostal tak kot je

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuky ()

frudi ::

z Owcinega linka:
Za kristalne snovi je značilna ostra in nenadna sprememba pri tališču Tt. Po drugi strani viskoznost amorfne snovi zvezno narašča z nižanjem temperature. Pod Tt je podhlajena talina. Pod stekliščem Tg (temperaturo steklastega prehoda) je viskoznost že tako velika, da se snov obnaša kot trdno telo: lahko prenaša strižne obremenitve.


pa še slikica, če sta bolj 'vizualne' sorte...


da vaju tega niso učili na kemiji... ni nič nenavadnega. kemiki se s takimi podrobnostmi ne rabijo ubadat. ampak hkrati pa se morajo zavedati, da so njihove (kemijske) definicije fizikalnih pojmov včasih zelo površne.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Thomas ::

Poglejte na link, ki ga je dal OwcA in je po naše!

V linki poiščite (s CtrlF) besedno zvezo "ki imajo". Tik pod njo je diagram a).

No komur to uspe in mu uspe še videt kaj na tem diagramu je, bo lepo videl, kako viskoznost v kristalih (imanentnih trdninah) pada s temperaturo, pred stalitvijo pa (jasno!) zelo močno pade.

Kdor ni slep bo videl.


Edit:

Heh, je frudi prehitel s sliko mojo besedo!

;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

nuky ::

em frudi... in VIPJ je edini kemik in noben drug tule...
verjem da je sel v dost podrobnosti na svojem studiju kot pa da bi kej takiga kot je tole prezro... bolj kot kdo tle an..
in spet... kopiras neke odstavke in ne vidis da pise talina? a ves ka je talina???? sele ko je npr. diamand talina.. sele takrat bi se lahko zacel govorit o nekaksni viskoznosti pri diamantu.. talina pa ne nastane kr sama zarad sebe...
in kar je tu sploh o cem se gre je to da je Thomas reko da diamant tud tece.. pa ceprav ne vem kok zelo pocas.. upam da veta kako strukturo ma diamant? no kok lahk tece ce se vse drzi skup z mocnimi vezmi(po domac povedan), da snov tece se se za enkrat ne trgajo se nobene vezi, (pol se po vajini definiciji trgajo vezi med vodo medtem ko tece???) kake neki..... in pr diamantu nebi blo nobene drugacne moznosti... zato je to vsekano cist mimo da tece... da pa bi diamant spravo v talino... pa potem sploh ni vec diamant.. ker nebi blo take strukture, ki je znacilna za diamant..


no zdej mi pa povej kok tole lahko tece... ne da bi prekinjo vezi med njimi...

VIPJ ::

8-O No Frudi, ker smo kemiki tako nenatančni pri razlagi fizikalnih pojmov, mi pa prosim ti sedaj napiši definicijo viskoznosti (oz. koeficienta viskoznosti). Mogoče ti bom pa še začel verjet. >:D
Nikoli ne reci nikoli!

Thomas ::

Vezi med ogljikovimi atomi v diamantu niso konstantne. Njihova trdnost niha, atomi pa seveda tudi.

Vsake toliko pride do preureditev atomov in cela masa počasi teče.

Kdor razume, prav. Kdor ne, naj postavi podvprašanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

VIPJ ::

Thomas je napisal:
Vezi med ogljikovimi atomi v diamantu niso konstantne. Njihova trdnost niha, atomi pa seveda tudi.Vsake toliko pride do preureditev atomov in cela masa počasi teče.


Res, da atomi niso pri miru zato diamant dobro prevaja toploto, ne mi pa govorit da prihaja do preureditev...
Moja podvprašanja: Ali se vezi samodejno prekinjajo ali kaj? Ali se potem tetraedrična razporeditev v diamantu ruši? Odkod pa energija, da se to dogaja?
Nikoli ne reci nikoli!

nuky ::

jah kokr si napiso VIPJ..
Thomas pac podira vse osnovne temelje kemije :D
skoda da so faxi Thomas... bi se mogl vsi it k teb ucit kemijo... lol

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuky ()

VIPJ ::

Thomas: Kaj pa študiraš ti? Tudi če mi boš rekel, da si doktor na Katedri za gradiva ali pa kaj podobnega, tvojim razlagam vseeno žal ne bom verjel.
Nikoli ne reci nikoli!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VIPJ ()

_marko ::

nuky: če nimaš kaj pametnega povedat bodi tiho kr si že patetičen.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

VIPJ ::

_marko: kak je šel izpit? Kaj pa ti študiraš?
Nikoli ne reci nikoli!

Thomas ::

> Ali se vezi samodejno prekinjajo ali kaj?

Seveda. Kvantomehanski procesi, kaj hočemo.

> Ali se potem tetraedrična razporeditev v diamantu ruši?

Najprej ni nobene idealne tetraedične razporeditve v resničnih diamantih, pač pa so napake. Te se popravljajo in atomi se prerazporejajo, in nastajajo tudi nove napake.

> Odkod pa energija, da se to dogaja?

Najmanj kaotična termičma energija je na razpolago. Vsake toliko se posamezni atom tako segreje, da premaga vezi, ki ga priklepajo. Vsaj "za trenutek".

_marko ::

VIPJ:
Dajmo se prosim teme držat, kr me bolj kot prviatne stvari zanima ta tema.
Nočem, da se ponovi to kar se je včeraj.
Hvala.


off topic:
študiram biotehnologijo, zelo podoben študij biokemije na FKKT.
Izpit pa je šel prav dobro. hvala.

Now back on topic!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

OwcA ::

Strnad (Fizika 1, 109) definira viskoznost kot:
ν = F/S * dvx/dz
Torej kot kvocient strižne napetosti in strižne hitrosti.

V tej definiciji ne vidim ničesar kar bi kričalo tekočina.

Še ena dizertacija, kjer je govora o viskoznosti v povezavi z nematskimi tekočimi kristali (preden kdo reče kakšno bedarijo, ne tekoči kristali, imenu navkljub, niso tekočina).
(za nukya, avtor je dr. fiz, tako da bi moralo biti to še boljše od tvojega univ. dipl. kem ;))
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

frudi ::

nuky, očitno ne znaš brati ne teksta, še manj pa grafov... sicer, bi ti bilo jasno, da je govora o talinah v zgornjem linku le pri temperaturah nad Tt, torej nad temperaturo tališča.

verjem da je sel v dost podrobnosti na svojem studiju kot pa da bi kej takiga kot je tole prezro... bolj kot kdo tle an..

:\ po mojih izkušnjah s študenti kemije, ti niso ravno avtoriteta za fiziko... spet, nič ni narobe s tem, pač jih na faksu naučijo samo toliko fizike, kot je kot kemiki potrebujejo.

VIPJ, če ti definicije toliko pomenijo (z viskoznostjo me je že prehitel Owca), mi pa ti definiraj razliko med trdno snovjo in kapljevino. potem pa še uvrsti vso paleto snovi, ki te definicije kratko malo kršijo :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Misija Rosetta zapleta odgovor na vprašanje izvora vode na Zemlji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4014160 (10432) antonija
»

Zmrznitev vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
555892 (3890) WarpedGone
»

Apple licenciral novo superzlitino

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3810588 (8468) sidd
»

Diamanti niso najtrša naravna snov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3315007 (11696) gruntfürmich
»

Material, trši od diamanta

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
496994 (4895) gumby

Več podobnih tem