» »

splet in zasebnost

splet in zasebnost

avani ::

pozdrav,
zadnjič sem spet razmišljal o problematiki razdajanja osebnih osebnih podatkov na spletu, kar danes ljudje tako radi počnemo. Jasno je, da ima lahko to veliko negativnih posledic za posameznika. Pa ne bi tokrat o tem. Vprašal sem se nekaj drugega:

Ker ljudje tako radi delimo našo zasebnost s svetom, ali je možno, da bo (v nekoč prihodnosti) javnost pravzaprav zahtevala od tistih, ki jim daje podatke (država/gospodarstvo), da delijo tudi oni informacije o sebi? Torej, da bo javnost zahtevala nekakšno družbeno recipročnost, češ, če smo mi lahko odkriti do vas in povemo vse o sebi, morate tudi biti tudi vi do nas.

Kakšno je vaše mnenje o tem?

Gandalfar ::

saj to se ze danes zahteva. Zakonodaja kot so informacije javnega znacaja, katalogi vodenih informacij in razni SEC fillings ti tocno to omogocajo.

St235 ::

Ravno tako pa ti zakon varovanju osebnih podatkov omgoča, da od kogarkoli ki zbira osebne podatke zahtevaš vpogled v podatke zbrane o tebi.

kr1ženska ::

Si bom malo sposodila temo :)

Že nakaj časa me muči eno vprašanje. Poznam/sliušala sem za kar nekaj ljudi, ki pod nobenem pogojem za nobeno ceno nimajo nikjer na spletu nobenih osebnih podatkov, nobenih slik, ne fb-ja, nič. Na kakem forumu sodelujejo striktno z svojim nickom.
Govorimo o ljudeh, ki niso neki heckrji in ne neki kriminalci. Povsem "navadni" ljudje, študenti. (to lahko zatrdim, ker nekatere osebke zelo dobro poznam).

Zamislila sem si, ko sem šla enkrat z kolgom na pijačo in ta čas, ko je bil na stranišču sem skočila na mail pogledat pošto. Za tem mi je zaupal, da ta kafič predlagal z razlogom, da si tukaj btw ustvari nov mail.
Novega maila si ni ustvaril v tem kafiču iz razloga, da ga ne bi mogli nekoč povezati z mano in bi preko mene prišli do njega. ??

Kaj je to fora? Jaz mam na spletu kar nekaj osebnih podatkov, ali me mora skrbeti?? Kaj me mora skrbeti in kaj skrbi njih??

St235 ::

treba je ločit med previdnostj in paranojo. Eni si roke umijejo vsake pol ure, drugi 3x na dan. Eni manično menjajo majice 3x na dan, drugi se zjutrja oblečejo in je to to. Pač ljudje imamo različno postaljene prioritete in dokler le to pretirano ne vpliva na naše obnašanje s tem ni nič narobe.

Drugače kar se samih osebnih podatkov tiče, pa je problem na speltu isti kot v realnosti. In sicer zloraba le teh. Lahko v obliki ukradene identitete, lahko v obliki oglaševanja, lahko te podatke kdo zlorabi z namenom pritiska nate, ali se porabijo naprimer pri prijavi na delovno mesto itd itd itd. Največji problem ni v podatkih kot tašnik ampak v temu, da so na speltu stvari shranjene za vedno in nimaš nikakršnega voliva nad tem kdo jih vidi.

Racimo banalen primer. Če ti poveš svojo telefonsko 5 ljudem in potem te nekdo začne repko te telefonske nadlegovat imaš vsaj približno predstavo kdo telefonsko ima, če jo ojaviš na spetu nimaš nad tem nobene kontrole.

Zakaj bi si pa v kafiču delal emaile (razen če gre za ciber kafe) pa ne vidim dodaen vrednosti.

kr1ženska ::

Aha, to je fora.
Se pravi, zgoraj opisan dogode je skrajnost. Kaj pa je bil do sedaj najhujši primer kraje identitete pri nas in ali je to pogost pojav?

Jaz sem lep čas mislila, da sem za splet totalna neznanka. Prijatelj mi dokazal nasprotno, ko mi je na mejl poslal prav vse moje podatke. Če si po naravi vsaj malo aktiven človek, bodo drugi objavljali tvoje podatke, rezultate in slike na splet in ne moreš nič proti temu. Od takrat naprej se s tem nisem obremenjevala več.

St235 ::

Pri nas kraje identite niso pogost niti pereče problem, kerdvsem zato ekr se v veliki meri še vedno zaheva fizična prisotnost in dokumnet. V zda kjer vse praktično poteka zgolj na podgi številke soicalnega zavarovanja je to večji problem.

Pri nas so vsaj primeri, ki jih poznam bolj omejeni na to, da folk koga zgoogla preden ga sreča (služba, privat), za oglaševanje itd. Svojo sliko lahko najdeš na primer na akšem dating situ, ko sekdo predstavlja z tvojimi podatki, ali pa v kakem nigerijskem scamu in podobno. Problem lahko nastane, če se komu recimo zameriš preko spleta potem pa lahko zbrska vse podatke na podlagi minimalnih informacij. recimo en precej nepriljublje osebek na forumu se je rped kratkim predstavil samo z osebnim imenom, pa se je v 5 minutah dalo ugotovit vse od emaila, priimka, telofonske in še kaj.

gslo ::

Your phone company is watching you

Menim, da je ta posnetek na mestu, za boljšo predstavo! Te podatke zbira tudi tvoj operater in prav tako lahko kot možakar na posnetku zahtevaš CD s svojimi podatki.

Odvisno, komu nočeš dajati svojih podatkov. Oblast in korporacije tipa Facebook ali Google delujeta z roko v roki. Informacije, ki jih te strani naberejo o povprečnem uporabniku v parih letih so naravnost SRHLJIVE.

kr1ženska ::

Se pravi moramo poizkat eno izjavo od rpeda, ki nam ni všeč, pa mu lahko potrkamo na vrata in ga na gobec. Bomo to izvedli teroristi brez fb-ja. Da nau sumljivo. ;((Joke! :) (rpeda, brez zamere)

Fanta, vrjamem, da je vama tole precej bedna in zlajnana tema oziroma, da so vama te stvari samoumevne in jih je dolgočasno razlagat zato, hvala vama, da sta se potrudila z odgovorom. ;)

para! ::

Se pravi moramo poizkat eno izjavo od rpeda,

Kdo je rped?

lp
Death before dishonor!

St235 ::

kr1ženska je izjavil:

Se pravi moramo poizkat eno izjavo od rpeda, ki nam ni všeč, pa mu lahko potrkamo na vrata in ga na gobec. Bomo to izvedli teroristi brez fb-ja. Da nau sumljivo. ;((Joke! :) (rpeda, brez zamere)

Fanta, vrjamem, da je vama tole precej bedna in zlajnana tema oziroma, da so vama te stvari samoumevne in jih je dolgočasno razlagat zato, hvala vama, da sta se potrudila z odgovorom. ;)


Daleč od tega. Zlajnan je predvsem ta del o zlobnih korporacijah, ki zbirajo podatke, premalo pa se ljudje zavedajo koliko informacij pravzaprav sami naserjejo kamorkoli pridejo. Problem je v tem, ker se ljudje ne zavedajo kako hitro je možno povezat podatke med sabo.

Konkreten primer brez imen:
Xy osebez z nikom 123 utruja na forumu. Enkrat se mu zareče njegovo lastno ime. Search 123 (ki je zlo generičen in sam po sebi ne pove nič) + lastno ime in dobiš nek oglas: User 123 prodaja nekaj, malo rabljeno ugodno, kontakt: email LP osebno ime.

Sledi search emaila in dobiš oglas iz bolhe v katerem je telefonska.

V dveh minutah tako pridoš direkten kontakt z nekom, ki ga živega ne mroeš videt na forumu.

In to so tiste stvari, ki jih ljudje radi pozabljajo. Tako ne škodi malce previdnosti. In pa vsake tolko 10 minut z googlom. Če drugega vsaj veš kaj lahko drugi najdejo o tebi.

WarpedGone ::

Če drugega vsaj veš kaj lahko drugi najdejo o tebi.

This.
Tako kot se vsake toliko pogledaš v ogledalo, kako te drugi vidijo, se vsake toliko pogledaš v Google, kako te drugi vidijo.
Le da pri ogledalu se še da kej pomagat, pri googlu pa prej ne kot ja.
Zbogom in hvala za vse ribe

St235 ::

Tudi pri googlu se da dosti naredit. Pač zamenjaš email ali osebne podatke in po dnevu dveh so stvari updatane. ALi pa ugotoviš, da nek ima obskuren forum vpisano tvojo telefonsko in jo zbrišeš itd.

Smurf ::

kr1ženska je izjavil:

Aha, to je fora.
Se pravi, zgoraj opisan dogode je skrajnost. Kaj pa je bil do sedaj najhujši primer kraje identitete pri nas in ali je to pogost pojav?

Jaz sem lep čas mislila, da sem za splet totalna neznanka. Prijatelj mi dokazal nasprotno, ko mi je na mejl poslal prav vse moje podatke. Če si po naravi vsaj malo aktiven človek, bodo drugi objavljali tvoje podatke, rezultate in slike na splet in ne moreš nič proti temu. Od takrat naprej se s tem nisem obremenjevala več.

Iz firbca sem poskusil, ce se da ugotoviti tvoje ime in email, vzel mi je ene 2 minuti :P (zacne se na M.?).

bMozart ::

pozdrav,
zadnjič sem spet razmišljal o problematiki razdajanja osebnih osebnih podatkov na spletu, kar danes ljudje tako radi počnemo. Jasno je, da ima lahko to veliko negativnih posledic za posameznika. Pa ne bi tokrat o tem. Vprašal sem se nekaj drugega:

Ker ljudje tako radi delimo našo zasebnost s svetom, ali je možno, da bo (v nekoč prihodnosti) javnost pravzaprav zahtevala od tistih, ki jim daje podatke (država/gospodarstvo), da delijo tudi oni informacije o sebi? Torej, da bo javnost zahtevala nekakšno družbeno recipročnost, češ, če smo mi lahko odkriti do vas in povemo vse o sebi, morate tudi biti tudi vi do nas.
Kakšno je vaše mnenje o tem?


Vsi vemo da komarji pijejo kri, uradno. Da bi jo kar na enkrat nehali piti (npr. zaradi tega ker to vemo)... verjetno nikoli.


Zamislila sem si, ko sem šla enkrat z kolgom na pijačo in ta čas, ko je bil na stranišču sem skočila na mail pogledat pošto. Za tem mi je zaupal, da ta kafič predlagal z razlogom, da si tukaj btw ustvari nov mail.
Novega maila si ni ustvaril v tem kafiču iz razloga, da ga ne bi mogli nekoč povezati z mano in bi preko mene prišli do njega. ??


Kafiči običajno ne uporabljajo Tor omrežja in so običajno vidni zunanjemu svetu samo preko enega IP naslova. Zatorej, če je mislil kolega ustvariti nov poštni predal pri istem ponudniku, kot si ti predhodno skočila pogledat e-pošto npr. Gmail in je bilo v lokalu malo ljudi, je zelo verjetno da bi Googlovi "social" algoritmi samodejno povezali, da si nov poštni predal ustvarila ti.
Zdaj ali je zgornji dogodek skrajnost je zelo težko reči, na konc koncu obstajajo mladi ljudje, ki niti nimajo mobilnega telefona niti ne uporabljajo interneta.
Je pa vprašanje zakaj kolega ni ustvaril nov e-predal doma z uporabo Tor omrežja...


Kaj je to fora? Jaz mam na spletu kar nekaj osebnih podatkov, ali me mora skrbeti?? Kaj me mora skrbeti in kaj skrbi njih??


Enkrat sem zasledil en komentar na slo-techu, da pred drugo svetovno vojno, ko so delali popis prebivalsta, nobeden ni niti pomislil, ko je dajal svoje osebne podatke, da bodo preko le teh kasneje iskali žide in jih pobili.

Kako svet zgleda danes? Vsak, ki ni temam o zasebnosti sledil sprotja, bi si lahko vzel vsaj en teden časa in malo poklikal in prebral spodnje teme na tem forumu:

Zasebnost
NWO
Varnost
Avtorsko pravo
Omrežja/Inernet

Ulično prepoznavanje ljudi
Facebook prepoznavanje obrazov
Pranje možganov
You're life
----------> Sheeps.sheep

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Slo-tech administratorji pa pravijo da... je bolje tako.
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

kr1ženska ::

bMozart< evo, sem zdej vidla. Hvala za odgovor. Ja, morem rečt, si se res potrudu. ;) Drugič pa ti smotko, če te vprašam mi prosim povej, ne da moram pol tle sprašvat. Sej drugič jst častim. Si si zaslužu ;)

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je datum rojstva osebni podatek? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
599102 (7513) St235
»

Raziskovalca objavila bazo 70.000 uporabnikov OkCupida

Oddelek: Novice / Zasebnost
267970 (6051) [D]emon
»

Google bo moral pravico do pozabe za Evropejce razširiti na cel svet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8331981 (28926) AndrejO
»

EU začenja preiskavo Facebooka? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
24164525 (59557) Ramon dekers
»

Pošta Slovenije na spletu objavila seznam "varnih poštnih predalov" (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8317093 (12820) Azrael

Več podobnih tem