» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
33 / 36
»»

Vesoljc ::

kaj je pa na drugi strani antene? si ziher da ti tplink daje naslove?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

HyperGL ::

Hah... na to pa nisem pomislil... ampak vseeno mislim, da bi bili IP-ji precej drugačni od klasičnih "domačih" 192.168...

Antena je namreč povezana na free public wifi.

SeMiNeSanja ::

Naredi IPCONFIG /ALL v ukazni vrstici in tam poglej, kateri IP naslov ima tvoj DHCP strežnik. Potem pa preveri, katera naprava je to.

Predvidevam, da imaš vključena dva DHCP-ja, eden od tega hitrejši od drugega (prevzame vse zahteve).

Drugače pa tisto ni ANTENA. Ali je router ali bridge (z anteno). 'Antena' je pri vsej zgodbi sekundarnega pomena.

Ali je možno, da je ta M5 vključen v LAN port routerja? V tem primeru je potem čisto možno, da imaš vključen DHCP tako na routerju, kot tudi na M5. zmaguje pa tisti, ki je hitrejši. Enega bo treba izklopiti.....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

HyperGL ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Naredi IPCONFIG /ALL v ukazni vrstici in tam poglej, kateri IP naslov ima tvoj DHCP strežnik. Potem pa preveri, katera naprava je to.

Predvidevam, da imaš vključena dva DHCP-ja, eden od tega hitrejši od drugega (prevzame vse zahteve).

Drugače pa tisto ni ANTENA. Ali je router ali bridge (z anteno). 'Antena' je pri vsej zgodbi sekundarnega pomena.

Ali je možno, da je ta M5 vključen v LAN port routerja? V tem primeru je potem čisto možno, da imaš vključen DHCP tako na routerju, kot tudi na M5. zmaguje pa tisti, ki je hitrejši. Enega bo treba izklopiti.....


Za imet tak nickname, se ti kar precej sanja ;)

M5 je vključen v LAN port in res je, oba imata DHCP, bom izklopil na routerju, pa da vidimo, kaj se bo zgodilo. Javim...

HyperGL ::

Izklopil sem DHCP na routerju, na M5 pa je še vklopljen, ker pač ne morem dostopati do nastavitev, reseta pa zaenkrat nočem delat. Bi se rad tudi kaj naučil iz vsega tega!

Kot rečeno, zadeva dela brez težav v trenutnem stanju, jaz bi samo rad, da imam vse naprave vedno dostopne iz moje strani kot "domači administrator".

No v glavnem če napišem v terminal ipconfig getpacket en0 (ko sem direkt povezan s prenosnikom na M5), dobim naslednje podatke:

yiaddr: 192.168.1.71 (to je moj IP preko kabla)
server_identifier (IP): 192.168.1.1
subnet_mask (IP): 255.255.255.0

Torej po tej logiki bi moral biti IP naslov od M5 192.168.1.1 ampak, ko se želim priklopiti na ta IP, mi ponudi okno za log in, ki ni od M5?!

Kje delam napako?

SeMiNeSanja ::

Od česa pa JE login na 192.168.1.1 ? (zakaj vedno posredujete samo polovične informacije?)

Da nimaš M5 in router na istem IP-ju?
Zakaj nimaš dostopa do M5 konfiguracije? NUJNO si ga uredi!

Če si priključen na kabel in iztakneš router iz omrežja - se potem zadeve 'normalizirajo'? To bi dejansko kazalo na adresni konflikt med routerjem in M5.

Ker ti router ne igra nobene bistvene vloge (je zgolj 'hub' in accesspoint), tega prestavi na IP naslov, ki se ne bo tepel s kakšnim, ki ga dodeljuje M5 (očitno imaš dostop do router konfiguracije).

'Fiksne' naprave tudi komot skonfiguriraš na statične IP naslove. Dinamični so predvsem zanimivi za naprave, katere prenašaš naokoli in priklapljaš na različna omrežja. Vmesna varianta je definiranje DHCP rezervacij, tako da se isti napravi vedno dodeli isti IP naslov. Žal tu marsikateri low-end router hitro pride do svojih meja - številni ne omogočajo definiranja več kot 10 rezervacij, kar pa je mnogo premalo za množico omreženih naprav, ki jih danes srečujemo v tipičnem gospodinjstvu.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

HyperGL ::

Polovična informacija? Saj sem napisal, da ne vem od česa je login na 192.168.1.1 (glej sliko spodaj)

Trenutno sem priklopljen samo jaz, preko kabla na M5... brez routerja (TP-link) vmes. Kadar je TP-link aktiven, se prijavim nanj z naslovom 192.168.1.10...

Ok, nekaj kar sem pozabil omenit je to, da je M5 nastavljen kot STATION in se uporablja samo zato, da se izven hiše poveže na primarni Access Point, ki ni mi v moji lasti (public WiFi).

 LOGIN 192.168.1.1

LOGIN 192.168.1.1

SeMiNeSanja ::

Kaj pa če bi probal uporabiti https namesto http?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

HyperGL ::

nop... če napišem https://192.168.1.1 mi vrže ven napako, da se ne more povezati na ta strežnik (tista obična napaka, ko nimaš povezave)..

Crimson_Shadow ::

Brat za vsako ceno hoče met Youtube na svojem TV-ju.

Na moji trenutno mrežni konfiguraciji to sploh ni mogoče, ker Telekom tega sploh ne omogoča, če je njihova "škatla" v bridge modu.

Imam Innboxa G68 (bridge mode)

Asus AC2900 (Router, ki skrbi za vse, DHCP, Wifi za celo hišo! ..)

Na tega Asusa so povezani moj PC, Asusov Dark Knight router, ki je v AP načinu za Wifi extension in še en 3in1 Asosov router, ki deluje kot switch za še en računalnik (na drugi strani stanovanja, kjer je dnevna).

Poleg teh imam na AC2900 povezan še en switch, ki skrbi za moj PS4, Adroid TV box in BD player. Ja, vsi 4 porti so zasedeni!

Imam dva TV, ki sta, seveda povezana direkt na Innbox.

Zanima me kaj bi bila najboljša rešitev, da dobi brat dostop do interneta tudi na TV-ju? Nisem ravno prepričan, če ima njegov Panasonicova plasma mrežni priklop.

Če bi hotu, da brat lahko dostopa internet kar preko Telekomovega boxa, bi se mogu "odpovedat" mojemu glavnemu routerju (Asus AC2900) in vsem njegovim funkcijam. Plus top, da bi mogel mrežo na novo naštimat, pa še prepričan nisem, če bi delovalo kot sedaj. To je brez problemov, razen da internet ne dela prek Telekomovih boxov.
We create worlds

Zgodovina sprememb…

Gapi ::

Dej ti mal skice tuki zravn. Da vemo približno v katerem prostoru je kaj. Ker imaš od inboxa do dveh asusov in en switch. Kje v tem je tvoj brat oz. kako ima on povezan box v innboxa.
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

Gapi ::

No person is rich enough,to buy back his past.

Crimson_Shadow ::

Takole

 Mreža

Mreža



Najenostavnješa rešitev je, da mu šenkam adroid TV box, ki ga povežem preko AP, Asus RT-N66U.

Še kakšna druga rešitev? Kdorkoli?
We create worlds

Zgodovina sprememb…

gufy123 ::

Kako nastavit domače omrežje, da bo android znal preklapljati na najboljši signal?
V pritličju imam T2 router. Ker wirelesa ne vleče povsod v 1. štuku, sem kupil asus rt-n12 in ga nastavil kot access point. Vseeno moram ročno menjat wifi omrežje ko se premikam po hiši. A se da še kaj nastavit, da bo delalo kot enotno omrežje?

Lp

SeMiNeSanja ::

gufy123 je izjavil:

Kako nastavit domače omrežje, da bo android znal preklapljati na najboljši signal?
V pritličju imam T2 router. Ker wirelesa ne vleče povsod v 1. štuku, sem kupil asus rt-n12 in ga nastavil kot access point. Vseeno moram ročno menjat wifi omrežje ko se premikam po hiši. A se da še kaj nastavit, da bo delalo kot enotno omrežje?

Lp

Imaš oba nastavljena na isti SSID?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

wooted ::

Isti ssid ter geslo, samo drug kanal

c3p0 ::

Če delaš npr. WSD, mora biti isti kanal.

gufy123 ::

Kar nekako ne gre. Enak SSID, enako geslo, kanal na 2. routerju avtomatski. Bom poskusil še z drugačnimi nastavitvami kanalov ampak a je to res ključno?

IcyFox ::

gufy123 je izjavil:

Kar nekako ne gre. Enak SSID, enako geslo, kanal na 2. routerju avtomatski. Bom poskusil še z drugačnimi nastavitvami kanalov ampak a je to res ključno?

To boš težko nastavil, predvsem ker nimaš enakih routerjev. Pa že pri tistih ne deluje čisto tekoče...

Skyman ::

Trenutno si lastim TL-WR1043ND v 2.1 in imam sledeco tezavo,na org firmware se zadeva ne vzpostavi zadnje dni je cudno "metalo vn" sedaj pa nenadoma zadeva ne dobiva interneta.Povezan je z glavni modemom in pise v nastavitvah WAn port is unplugget,glede na to da je kabel notri konektan in pravilno zvezan,predvidevam da je wan port sel v vecna lovisca.Kajti ce se naredi direkten priklop iz istega kabla ko gre v wan port le da probam direktno na prenosnik vklopit dobim internet,drugace ne deluje ne preko wifi ne preko kabla internet.Kaksna ideja predvidevam da bi kaj novega treba vzeti,kajti je ze kar star ruter.

lp

kak predlog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()

novak-t ::

Pozdravljeni,
Kupil sem hišo, katera ima kabelski priključek, z zmogljivostjo okoli 100mb/s. Blizu je tudi optični kabel, vendar verjetno vsaj do kakšnih gradbenih del v ulici, le tega ne bodo polagali (staro mestno jedro).

Glede na to, da bom hišo prenavljal, bi rad vzpostavil tudi neko hišno omrežje. Kar se tiče računalništva nisem čisto levi, ampak kar se pa hišnega omrežja in serverjev tiče, pa se res nikoli nisem zanimal, tako da o tem vem malo.

V hiši bo 1 stacionarni računalnik, 1 tv z androidom (philips), 2 prenosnika, pa 2 mobilca. Pametnih stvari, kot so rolete, svetila itd. nimam namena vgrajevati, bi pa rad dopustil tudi možnost povezavo le tega, v kolikor se kaj takega vgradi. Vse, razen 1 stacionarca bo na wifi.

Zanima me, kaj mi priporočati oz. kaj ima smisel sploh postavljati? V mislih sem imel predvsem, da bi imel lahko nekje backup računalnikov, skupne podatke (recimo na računalniku potegnem dol nek film, nato pa na televiziji poiščem film na serverju, dostop do datotek iz bilokaterega računalnika v domačem omrežju,...).

SeMiNeSanja ::

novak-t je izjavil:

Pozdravljeni,
Kupil sem hišo, katera ima kabelski priključek, z zmogljivostjo okoli 100mb/s. Blizu je tudi optični kabel, vendar verjetno vsaj do kakšnih gradbenih del v ulici, le tega ne bodo polagali (staro mestno jedro).

Glede na to, da bom hišo prenavljal, bi rad vzpostavil tudi neko hišno omrežje. Kar se tiče računalništva nisem čisto levi, ampak kar se pa hišnega omrežja in serverjev tiče, pa se res nikoli nisem zanimal, tako da o tem vem malo.

V hiši bo 1 stacionarni računalnik, 1 tv z androidom (philips), 2 prenosnika, pa 2 mobilca. Pametnih stvari, kot so rolete, svetila itd. nimam namena vgrajevati, bi pa rad dopustil tudi možnost povezavo le tega, v kolikor se kaj takega vgradi. Vse, razen 1 stacionarca bo na wifi.

Zanima me, kaj mi priporočati oz. kaj ima smisel sploh postavljati? V mislih sem imel predvsem, da bi imel lahko nekje backup računalnikov, skupne podatke (recimo na računalniku potegnem dol nek film, nato pa na televiziji poiščem film na serverju, dostop do datotek iz bilokaterega računalnika v domačem omrežju,...).

Nekje si najdeš optimalno mesto za središče tvoje mrežne napeljave, kamor boš postavil komunikacijsko omarico - podobno, kot se to naredi za elektriko z elektro omarico.
Mesto velja dobro premisliti, da ti kasneje ni v napoto, saj je kakršnokoli prestavljanje precej mučna zadeva.
Če boš obnavljal tudi električno napeljavo, poleg cevi za elektriko nameči še cevi za mrežo. V vsako sobo vsaj eno. Tudi če nikoli ne boš potegnil kabla v to cev - ko boš rabil kabel in cevi ne boš imel, boš preklinjal, da nisi še eno cev položil pod omet.

Dobro razmisli, kje bi moral imeti brezžične dostopne točke, da boš pokril vse prostore in do teh mest ravno tako napelji cevi. Kjer takoj potrebuješ pokritost s signalom (kuhinja, spalnica, dnevna soba), si v cev potegneš še kabel, da boš imel vse pripravljeno za priklop dostopne točke.
Ravno tako paroma napelješ kable do mest, kjer predvidevaš najbolj verjetni priklop TV in stacionarca - morda tudi občasni priklop prenosnika! Ne škrtari na vtičnicah. Pri TV priporočam 4 priključke (TV, STB ali 'Box', kakšna igralna konzola...pa imaš samo še en prost vtič!).

Vsi kabli se speljejo v tisto komunikacijsko omarico, kjer se zaključijo na patch panelu.
Poleg patch panela boš v omarici imel še switch (za začetek lahko manjši) PoE injektrje za Accesspointe (razen če boš vzel dražji PoE switch).
Ravno tako boš imel notri še ISP-jev modem ali router in najverjetneje svoj router (ne rabi imeti WiFi, ker bo kovinska omarica tako ali tako ubijala njegov signal).

Glede tistega 'strežnika', pa ne kompliciraj preveč in si omisli enega od NAS-ov, ki v bistvu pokriva vse, kar potrebuješ za zmerno ceno in enostavno rabo.
Tega v bistvu lahko tudi daš v to komunikacijsko omarico, če je dovolj velika. Lahko pa ga postaviš tudi kamorkoli drugam, kamor si napeljal UTP kabel.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

kreuch ::

Pozdravljeni,

v hiši v 1 nadstropju imamo modem + router. Za povezavo TV v prtličju na omrežje uporabljamo sledeči powerline adapter, ki deluje perfektno:

https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

Za toplotno črpalko v kleti pa bi potrebovali še en adapter.

Glede na to, da tega kit-a več ne prodajajo in, da se vsi prodajajo kot kit oziroma komplet in glede na to, da potrebujemo le 1 adapter me zanima, kaj kupiti, da bo kompatibilno z omenjenim kitom.

Hvala za pomoč.

SeMiNeSanja ::

Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

aljaz33 ::

Kateri switch, ki ima gigabitno povezavo in podporo VLAN-om, mi priporočate za domače omrežje?

aljaz33 ::

aljaz33 je izjavil:

Kateri switch, ki ima gigabitno povezavo in podporo VLAN-om, mi priporočate za domače omrežje?


Update: Bo v redu spodnje stikalo?

https://www.techtrade.si/stikalo-giga-0...

Vedran ::

Če si vešč uporabe MikroTik opreme potem bo v redu, če pa ne potem rajše vzemi kaj bolj userfriendly.

Vedran ::

Ali na router-ju vklopiti naslednje možnosti?

- Firewall in stealth mode
- e-mail filter via port 25 enabled
- NetBIOS filter enabled
- Teredo filter enabled

Ali na router-ju izklopiti naslednji dve možnosti?

- transmit status information over UPnP
(UPnP is used to provide connected computers with status information about the router in the home network. It has no influence on the security settings of the router.)
- allow access for applications
(This setting allows applications to read and edit the settings of the router. Such programs for smartphones, the router add-on for we browsers, and configuration software from your service provider. Data are transmitted in accordance with the TR-064 standard. For access the application must log in with the router. The corresponding login data are administered. To log in an application over the internet, a router user with authorization for access from the inetrnet must be used.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vedran ()

flameir ::

Imam star router kot AP, ker v delu hiše ne lovi WI-FI iz glavnega routerja in modema. Vsake cca 20-30h mi WI-FIja iz tega AP routerja ne zaznava več. Trenutna neumna rešitev je zgolj rest (štrom ven pa not nazaj takoj in spet dela). Crknjen router ali mam kaj narobe nastavljeno?

Imam povezano iz modema v enega izmed 4ih izhodov, ne v WAN. Na modemu imam tudi zaklenjene vse IP-je od 192.168.1.2 do 192.168.1.20, ta sekundarni "AP router" je nastavljen na 192.168.1.2.

Ker načeloma nimam preveč pojma o teh nastavitvah, prosim za pomoč, če morda kdo ve, kaj bi lahko bilo narobe. Hvala.

SeMiNeSanja ::

flameir je izjavil:

Imam star router kot AP, ker v delu hiše ne lovi WI-FI iz glavnega routerja in modema. Vsake cca 20-30h mi WI-FIja iz tega AP routerja ne zaznava več. Trenutna neumna rešitev je zgolj rest (štrom ven pa not nazaj takoj in spet dela). Crknjen router ali mam kaj narobe nastavljeno?

Imam povezano iz modema v enega izmed 4ih izhodov, ne v WAN. Na modemu imam tudi zaklenjene vse IP-je od 192.168.1.2 do 192.168.1.20, ta sekundarni "AP router" je nastavljen na 192.168.1.2.

Ker načeloma nimam preveč pojma o teh nastavitvah, prosim za pomoč, če morda kdo ve, kaj bi lahko bilo narobe. Hvala.

Tipični starostni pojavi.

Ko se boš naveličal on/off uporabe, si nabavi kaj novega. Pa še tisti se kdaj znajo 'zaciklat'.... Cenejši kot je, večja je verjetnost, da se kdaj pa kdaj preneha odzivati.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

novak-t ::

SeMiNeSanja je izjavil:

novak-t je izjavil:

Pozdravljeni,
Kupil sem hišo, katera ima kabelski priključek, z zmogljivostjo okoli 100mb/s. Blizu je tudi optični kabel, vendar verjetno vsaj do kakšnih gradbenih del v ulici, le tega ne bodo polagali (staro mestno jedro).

Glede na to, da bom hišo prenavljal, bi rad vzpostavil tudi neko hišno omrežje. Kar se tiče računalništva nisem čisto levi, ampak kar se pa hišnega omrežja in serverjev tiče, pa se res nikoli nisem zanimal, tako da o tem vem malo.

V hiši bo 1 stacionarni računalnik, 1 tv z androidom (philips), 2 prenosnika, pa 2 mobilca. Pametnih stvari, kot so rolete, svetila itd. nimam namena vgrajevati, bi pa rad dopustil tudi možnost povezavo le tega, v kolikor se kaj takega vgradi. Vse, razen 1 stacionarca bo na wifi.

Zanima me, kaj mi priporočati oz. kaj ima smisel sploh postavljati? V mislih sem imel predvsem, da bi imel lahko nekje backup računalnikov, skupne podatke (recimo na računalniku potegnem dol nek film, nato pa na televiziji poiščem film na serverju, dostop do datotek iz bilokaterega računalnika v domačem omrežju,...).

Nekje si najdeš optimalno mesto za središče tvoje mrežne napeljave, kamor boš postavil komunikacijsko omarico - podobno, kot se to naredi za elektriko z elektro omarico.
Mesto velja dobro premisliti, da ti kasneje ni v napoto, saj je kakršnokoli prestavljanje precej mučna zadeva.
Če boš obnavljal tudi električno napeljavo, poleg cevi za elektriko nameči še cevi za mrežo. V vsako sobo vsaj eno. Tudi če nikoli ne boš potegnil kabla v to cev - ko boš rabil kabel in cevi ne boš imel, boš preklinjal, da nisi še eno cev položil pod omet.

Dobro razmisli, kje bi moral imeti brezžične dostopne točke, da boš pokril vse prostore in do teh mest ravno tako napelji cevi. Kjer takoj potrebuješ pokritost s signalom (kuhinja, spalnica, dnevna soba), si v cev potegneš še kabel, da boš imel vse pripravljeno za priklop dostopne točke.
Ravno tako paroma napelješ kable do mest, kjer predvidevaš najbolj verjetni priklop TV in stacionarca - morda tudi občasni priklop prenosnika! Ne škrtari na vtičnicah. Pri TV priporočam 4 priključke (TV, STB ali 'Box', kakšna igralna konzola...pa imaš samo še en prost vtič!).

Vsi kabli se speljejo v tisto komunikacijsko omarico, kjer se zaključijo na patch panelu.
Poleg patch panela boš v omarici imel še switch (za začetek lahko manjši) PoE injektrje za Accesspointe (razen če boš vzel dražji PoE switch).
Ravno tako boš imel notri še ISP-jev modem ali router in najverjetneje svoj router (ne rabi imeti WiFi, ker bo kovinska omarica tako ali tako ubijala njegov signal).

Glede tistega 'strežnika', pa ne kompliciraj preveč in si omisli enega od NAS-ov, ki v bistvu pokriva vse, kar potrebuješ za zmerno ceno in enostavno rabo.
Tega v bistvu lahko tudi daš v to komunikacijsko omarico, če je dovolj velika. Lahko pa ga postaviš tudi kamorkoli drugam, kamor si napeljal UTP kabel.


Zdravo,
No, sedaj se je počasi začelo premikati, in sem v situaciji, ko bo potrebno stvari nabavit in vgradit.
Sedaj je zadeva takšna:
Vhod bo kabelska, hitrost 100/10. Optika v planu v naslednjih parih letih. Napeljal bom 20 kablov. Do nadaljnjega je predvidena uporaba 8 portov (dnevna soba (tv + pc + rezerva), terasa 1x, nas, 3x AP). Sedaj pa ne vem, kaj bi nabavil, sploh pa ne vem, kje se mi splača to nabavit.
- omarico bi uporabil podometno. Razmišljam o 19˝ 9U, mogoče bolj globoko (stena debela cca 0,5m). Bo dovolj velika, ali mogoče preveč? Bi pa dal notri vse, tudi nas in modem. Kaj rabim še pazit pri izbiri? izbire za podometno ni ravno veliko.
- kateri modem uporablja t2 za coax priklope? da bo dovolj prostora v omarici
- svoj router? zakaj bi to rabil? pač ne razumem principa. Pač v čem je prednost tega?
- napeljal bi trdi cat.6 ftp kabel. bo ok? rabim še na kaj pazit?
- kateri patch panel priporočate?
- kateri switch priporočate? jaz bi vzel 8 port pa da ima vsaj 2 poe izhoda. Zdej, če bi bila par eur razlika za 16 portnega, bi potem vzel tistega. A se mi splača vzet rack verzijo ali ne? bi ga preveč preplačal zaradi tega?
- katere AP priporočate?
- sem še kaj pozabil?

Hvala že vnaprej za odgovore.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: novak-t ()

novak-t ::

Sem malo raziskal, in spravil tole skupaj:
- omarico bo očitno morala biti nadometna, takšnih je dovolj izbire. Izbral sem 19˝ 9u
- Priporočate da postavim še svoj router, ali bo od ISP-ja dovolj dober?
- kabli bodo cat.6 ftp
- patch panel - digitus cat6 ftp 24 portni (saj mora biti ftp tudi patch panel zaradi kabeljev?)
- switch - kolebam med tp-link tl-sg108 v2 in asus gx-u1081
- AP - ubiquiti unifi uap ac lr 2 komada

Bo tole ok?

SeMiNeSanja ::

novak-t je izjavil:

Sem malo raziskal, in spravil tole skupaj:
- Priporočate da postavim še svoj router, ali bo od ISP-ja dovolj dober?

Tako bom rekel:

če ne veš, ali potrebujes svoj router, ali pa bo tisti od ISP dovolj dober, potem po vsej verjetnosti ne potrebuješ svojega routerja....

....ČE....

v vso zgodbo nebi vpletel malenkost naprednejših dostopnih točk.

Če nameravaš dostopne točke uporabljati na najbolj enostavnem nivoju (samo en SSID od 2x8 možnih), potem ni problema in imaš vse tako kot potrebuješ.

Čim pa bi želel imeti najmanj še Guest-WiFi, se pravi en sam dodatni SSID, katerega promet bo ločen od vsega ostalega, pa boš potreboval najmanj še stikalo, katero bo sposobno delati z VLAN-i, še bolje pa, če to zna (tudi)router.

V poslovnem okolju bi rekel, da morata obvezno tako router, kakor tudi switch podpirati VLAN-e. Doma pa bi se pogojno dalo 'pomešetariti' tudi zgolj z podporo VLAN-om na routerju.

Vsekakor na ISP routerju, tudi če ta podpira VLAN-e, te ne moreš sam po svoje prilagajati, tako da si dejansko vezan na to, da si priskrbiš lasten router, ki podpira VLAN-e, s katerimi potem ustrezno upravljaš.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

novak-t ::

Tukaj mi manjka nekaj znanja, se nisem rabil nikoli ukvarjati s tem. Se pa hitro učim, saj mi tehnologija kot sama ni tuja.

guest wifi bi pa rad imel, da ne bodo mogli kar vsi dostopati do skupnih datotek. Se pravi da bom moral uporabiti vlan. Kaj pa če vzamem vlan switch, pa tam vse konfiguriram, router pa dodam, če bo potreba po tem? ali bom imel probleme brez svojega routerja?
Kar se tiče vlan, ali bi bilo mogoče pametno dati posebaj tudi naprave z wifi? (pralni stroj, stikala, itd...)

Imaš mogoče kakšen predlog za 8 portni switch? ne rabi biti poe, saj bom dobil poe injektorje poleg AP.

SeMiNeSanja ::

Switch, če si že gledal TPLink, imajo skoraj enakega "TL-SG108E EASY SMART" za malenkost višjo ceno, ki podpira do 32 VLAN-ov. Vsekakor več kot dovolj pri 8 portih. Pa še cenovno ni bistveno dražji od osnovnega TL-SG108 brez VLAN-ov (nekje do 30€).

Tako ti morda še preostane nekaj zraka, da bi razmišljal o lastnem usmerjevalniku z podporo VLAN-om? Glede na to, da imaš v planu Ubiquiti dostopne točke, bi se nekako logično malo spogledoval z njihovimi USG usmerjevalniki. Vendar pa je USG router žal manj zmogljiv in dražji od njihovega Edge Router X, ima zgolj to prednost, da ga upravljaš preko iste platforme, kot Unifi accesspointe. Še boljša opcija se mi zdi Edge Router X SFP - cenovno nekje na sredi med ER-X in USG ponuja celo 5 PoE portov - tako da se vprašaš, če bi dostopne točke sploh napajal preko injectorjev, ali bi zadevo poenostavil.

Lahko bi se spogledoval tudi z njihovimi switch-i, vendar pri 8 portih niso cenovno konkurenčni.

Vsekakor ti priporočam, da razmisliš o lastnem routerju, saj bi zgolj s switchem še vedno imel težave, kako guest omrežje spraviti naprej skozi ISP-jev usmerjevalnik.

Pri ceni 40€ oz. 65€ pri ER-X-SFP vsekakor smiselna investicija, da se kasneje po nepotrebnem ne praskaš po glavi in tuhtaš, kako vraga stvari povezati.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

novak-t ::

Če pravilno razumem, naj bi potem zgledalo tako:
 1

1



drugače priporočaš kakšne druge AP?

SeMiNeSanja ::

novak-t je izjavil:

Če pravilno razumem, naj bi potem zgledalo tako:
 1

1



drugače priporočaš kakšne druge AP?

Glede na to, da je switch z PoE porti, bi AP-ja priključil na switch in se tako izognil vprašanju kam priključiti / spraviti / skriti PoE injektorje.

Glede AP-jev naj ti pa povedo tisti, ki si lastijo točno ta model, ali se jim morda zdi kateri drugi kaj bolj optimalen. V principu so Ubiquiti dostopne točke dokaj priljubljene, saj so dejansko bile prve cenovno dostopne, da si jih je marsikdo lahko privoščil tudi za domačo rabo, a hkrati dovolj kakovostne tudi za poslovno uporabo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

novak-t ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Še boljša opcija se mi zdi Edge Router X SFP - cenovno nekje na sredi med ER-X in USG ponuja celo 5 PoE portov - tako da se vprašaš, če bi dostopne točke sploh napajal preko injectorjev, ali bi zadevo poenostavil.


Tukaj sem razbral, kot da praviš da AP priklopim direktno na router. Drugače mi te POE porti nič ne pomagajo, saj gre od routerja naprej samo en kabel, ki gre pa na switch.

SeMiNeSanja je izjavil:


Glede na to, da je switch z PoE porti, bi AP-ja priključil na switch in se tako izognil vprašanju kam priključiti / spraviti / skriti PoE injektorje.


Switch "TL-SG108E EASY SMART" nima POE portov, vsaj piše ne. Zdaj sem v razcepu, kakšen switch naj vzamem.
V mislih sem imel, da začasno vzamem 8 portni vlan switch, poštukam AP z priloženimi injektorji (da ne dajem sedaj 80+eur za poe switch), kasneje pa ko se poveča poraba (cca. 5let), vzamem lepo enega 16+ portni poe rack switch, tega pa imam potem za rezervo, če kje priklopov zmanjka, itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: novak-t ()

mitjau ::

Poglej še malo Mikrotikove routerje in APje. Mislim da boš prišel ugodneje skozi, pa še enak GUI bo enak za vse nastavit.
Že cenejše variante ti podpirajo VLANe, če pa ti jih podpira tudi Switch, pa lahko APje priključiš tudi nanj.
npr router:

RB750Gr3 hEX Mikrotik

AP pa 2,4G in 5G:
Dostopna Točka 1200Mb stropna cAP ac Mikrotik
ali samo 2,4G:
Dostopna Točka 300Mb stropna cAP 2nD Mikrotik

Ampak konfiguracija mikotikov, sploh z vlani ni za laike... ;)
Glede PoE, lahko uporabiš priložene injektorje ali pa če želiš "čistejšo" omaro daš PoE switch. Popolnoma vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

SeMiNeSanja ::

novak-t je izjavil:


Switch "TL-SG108E EASY SMART" nima POE portov, vsaj piše ne. Zdaj sem v razcepu, kakšen switch naj vzamem.
V mislih sem imel, da začasno vzamem 8 portni vlan switch, poštukam AP z priloženimi injektorji (da ne dajem sedaj 80+eur za poe switch), kasneje pa ko se poveča poraba (cca. 5let), vzamem lepo enega 16+ portni poe rack switch, tega pa imam potem za rezervo, če kje priklopov zmanjka, itd...

Sorry - pomešal sem. Prav imaš - na switchu ni PoE - o PoE sem govoril tako, kot si kopiral pri routerju. Se pravi, da si imel prav tudi s prvotno skico.
Ne vem, kaj me je zmotilo, da sem stvar tako butasto pomeštral.

Nisem pa čisto razumel tistega o 'samo enem kablu od routerja do switcha' - zvenelo je precej v smeri, da switch ne bo v isti omari kot router?
Kakorkoli že, je seveda tudi to opcija, če želiš npr. do višjega nadstropja vleči le en kabel, tam pa potem priklopiti naprave na lokalni switch.
Vsekakor je tudi v tem scenariju bolje, da imaš 'managed' switch, kakor 'dummy' varianto, saj le na ta način po enem kablu v zgornje nadstropje pripelješ tako 'domačo', kot tudi 'guest' mrežo.

Kar se pa tiče omembe Mikrotika...če nisi iz stroke in nimaš pri roki prijatelja, ki ga lahko nadleguješ, potem zna Mikrotik postati precej problematičen, čim hočeš nastavljati kaj več od osnovnih nastavitev.
Kot usmerjevalnik, kar se tiče firmware-a, nudi več funkcionalnosti od Ubiquiti, toda zaradi kompleksnosti upravljanja ni za vsakogar.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

novak-t ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Sorry - pomešal sem. Prav imaš - na switchu ni PoE - o PoE sem govoril tako, kot si kopiral pri routerju. Se pravi, da si imel prav tudi s prvotno skico.
Ne vem, kaj me je zmotilo, da sem stvar tako butasto pomeštral.

Nisem pa čisto razumel tistega o 'samo enem kablu od routerja do switcha' - zvenelo je precej v smeri, da switch ne bo v isti omari kot router?
Kakorkoli že, je seveda tudi to opcija, če želiš npr. do višjega nadstropja vleči le en kabel, tam pa potem priklopiti naprave na lokalni switch.
Vsekakor je tudi v tem scenariju bolje, da imaš 'managed' switch, kakor 'dummy' varianto, saj le na ta način po enem kablu v zgornje nadstropje pripelješ tako 'domačo', kot tudi 'guest' mrežo.

Bo vse skupaj v komunikacijski omarici. To o enemu kablu od routerja do switcha sem mislil kot, da je na routerju uporabljen samo en izhod.

Se pravi, če naredim tako kot je na skici in nabavim te komponente, bi to moralo vse skupaj špilati kot treba?
Drug teden začenjam z napeljavo cevi in kablov do vtičnic, po koncu renovacije pa se lotim te zadeve.

Borut15 ::

Pozdravljeni. Prosim za pomoč. V zgornjem nadstropju imam router (optika A1), v spodnjem mi wi-fi ne "vleče", imam pa možnost utp povezave do zgornjega routerja. Kaj kupiti, da z wifijem pokrijem še spodnje nadstropje (pa da ni predrago). Router, access point, kaj drugega...?
Hvala.

Lonsarg ::

Ce ti je A1 dal fritzbox je to zadetek ker kupis zgolj se en fritzbox in nastaviš da ima prvega za mesh master.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Borut15 ::

Khmm kaj pa je fritz box, oz. kako vem ce ga imam?

Lonsarg ::

To je znamka routerjev, tak da bi pisalo gor če je.

Borut15 ::

Ni fritzbox. Kaj mi potem preostane?

Borut15 ::

Kaj je najceneje za nabavit, da bo stvar delovala?

RoccoC ::

Access point, oziroma nekaj kar se lahko nastavi kot AP. Sam imam tplink re450 nastavljen kot ap

Borut15 ::

floyd1 ::

Zgoraj si dal zbirko, kaj NE kupit. Npr. 54GL je 15 let stara tehnologija in je čudež, da še sploh dela. Stvar je za današnji čas popolnoma zastarela, noro počasna, ne podpira pol današnjih hitrih standardov, vprašanje, kako ti bi delalo preklapljanje med router wl in AP...
Ne kupuj najbolj poceni šrota, meni to ni potem nikoli dobro delalo. Tako s starim routerjem, kot s poceni AP sem imel vedno težave. Zato sem na koncu raje pljunil nekaj več denarja. Imam 2 ubiquiti AP in zadeva zdaj končno dobro dela. Ni pa tako poceni. TP link ima nekaj podobnega a cenejšega, poglej v temi o routerjih.
««
33 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372327079 (27535) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725204 (6070) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11950980 (22730) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622124 (21040) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543171 (18711) imallears

Več podobnih tem