» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
31 / 36
»»

BivšiUser2 ::

Saj jo imam , xxx.ddns.net (pač xxx je neka domena), UI ter pwd sta točna.Ja, ampak zakaj mi potem na Windows dela bp, ko vnesem xxx.ddns.net, ui ter geslo (comp je za dvojnim NATom), prav tako en debian vps zunaj moje mreže. Je ta zadeva zgleda res bolj kompleksna, ker za enojnim NATom mi ni povzročalo težav (sem to stvar lažje uredil. Me pa zanima zakaj mi Luci dvakrat ponuja vnos hostnamea, prav tako mi router pokaže zunanji ip (zadnji zakriti podatek zgoraj na sliki).
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

BivšiUser2 ::

Fora je bla v tem, da so default nastavitve takšne, da se ven pošilja IP routerja (, ki ga router lahko prejme od modema (javni ip) ali od modem+router naprave.) V mojem primeru sem nastavil, da mi nek zahtevek pošlje na njihov link, potem pa oni gledajo od kod ta zahtevek prihaja.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

zlabra ::

Rabil bi malo pomoči prosim
kupil sem 3 routerje Asus brezžični usmerjevalnik RT-AC51U Dual-Band, 802.11ac/a/g/b/n, 750Mbps

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Iz siol modema pripeljem v prvi router v WAN port, ter dam prvi in drugi router v bridge, lahko 3 tudi dam v brige , ali ga lahko uporabim kako drugače da bi podaljšal signal.
Routerje bom postavil po celi hiši, da nekako pridem do garaže.


Lp

zlabra ::

2 med seboj delujeta odlično v hybrid , pač vnesem mac addrese, disablam dhcp na drugem zadeva deluje, kaj nej pa s 3 routerjem, ponuja mi AP only WDS only Hybrid

wooted ::

prvi naj bo kot router z dhcp, ostala dva pa kot AP

zlabra ::

pa se bodo povezali wirless če nastaviš oba kot AP

wooted ::

AP potrebuje žično povezavo

fujtajksel ::

wooted je izjavil:

AP potrebuje žično povezavo


zlabra bi izgleda rad naredil "mesh" z wireless bridgi brez žic, kar bi načeloma moralo vredu delovat, če se točke dobro vidijo med sabo in imaš po možnosti bridge po ločenih kanalih. Se pa ne spoznam kako nastaviš, če ne kupiš mesh paketa (kolkr zastopim niso nujno neki hudi ruterji ampak imajo tipično še dodaten 5GHz radio).

BivšiUser2 ::

Iz teme "Kateri router":

BivšiUser2 je izjavil:

Katero virtual router alternativo priporočate? Zadnje čase mi ne poveže nobene naprave, tudi kot kaže, da so peeri povezani, vidim tudi njihove mac in ip naslove, a na samih napravah neta ni, prav tako se nočejo na virtual WLAN povezat.

BivšiUser2 je izjavil:

http://prntscr.com/hjkb11 Po zadnjem koraku mi Windows 10 vrže napako null, čeprav sem z "netsh" kreiral hotspot.

SeMiNeSanja je izjavil:

Začasno ali stalno varianto, dokler hw router ne zamenjaš?
Na katerem hypervizorju boš to poganjal?

BivšiUser2 je izjavil:

Fajn bi bilo imet za stalno. Wifi v študentu je drek, edino na kabel dela, rabim pa za tablico/fon.S svojim Openwrt/LEDE routerjem sem se že tudi en čas špilal, pa ni šlo, kljub guidom na ST, ker se sam distro spreminja, pa v ŠDL tudi nekaj mutijo z neto in pozabljajo navodila posodabljati. Zato sem en čas uporabljam Virtual Router, ki pa me je zadnje dni začel zajebavati, sedaj pa sprobavam app za appom in nič ne laufa (tablica ne pridobi IPja ali pa "routerja" ne gre za štartati (niti z compatibility modom za 7ico)).
To vprašanje s hipervizorjem ne razumem.

Stanje:
https://prnt.sc/hju4gq
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

HupChup ::

Klapa, potrebujem nasvet.

Pred kratkim smo se preselili v novo stanovanje, ki ima podatkovne vtičnice (UTP). Rad bi jih izkoristil, a nisem siguren, kako. Kakšne posebne omarice ali česa podobnega nisem našel. Internet je VDSL.

Kako naj se tega lotim?

Vnaprej hvala za pomoč.

Lp

Invictus ::

Nekje imaš stičišče vseh teh UTP kablov. Najdi ga ali vprašaj prejšnjega lastnika.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Nekje pride internet v stanovanje? Tam je vrjetno modem... ali pa vsaj kabel ven visi... za modemom pa je vrjetno switch

Samsung06 ::

Zdravo.

Imam sledeči problem.

Imam router 1(R1) in router 2(R2) povezana preko kabla. Oba Tp-Linka. In enoto(E1), ki se priklaplja preko wirelessa na R2.

1) R1 je main:
192.168.1.1
DHCP vklopljen: razpon od 192.168.1.100 do 192.168.1.199
MAC Filtering: Vklopljen (vnešen MAC za enoto E1)
Address Lease Time: 120min

2) R2 je bridge:
192.168.1.200
DHCP izklopljen
MAC Filtering: Vklopljen (vnešen MAC za enoto E1)

3) Imam enoto E1, ki se preko wirelessa priklaplja na R2.

Problem:

Na približno vsaki 2 uri vrže enoto E1 dol in se skuša ponovno povezat in ji tudi uspe čez nekaj časa.

a) Ali to dobro razumem. E1 ignorira R2 in se direktno poveže na R1 in potem ji R1 dodeli nek IP?
b) A bi moral dodati "Reserved IP Address" za E1 na R1? Če DA, potem dodam MAC od E1 in nek IP v razponu od 192.168.1.100 do 192.168.1.199?
c) Kaj drugega narobe?

SeMiNeSanja ::

Zakaj pa imaš DHCP Lease time 120min? Ali ga povečaj na standardnih 24ur (ali več), ali pa nastavi fiksno IP adreso na odjemalcu E1.

Že pri dvigu Lease-a na 24 ur ne boš več opazil, da je kdaj potekel lease.
Rezervacija pa služi temu, da določen odjemalec vedno dobi dodeljen isti IP naslov.

Yossarian ::

Windows 10 so se mi na stasionarnem računalniku ino obeh prenosnikih posodobili na zadnjo verzijo, posledično pa mi je izginilo omrežje. Kako si naj ponovno nastavim omrežje, da bom lahko gledal npr. mapo, ki jo imam na stacionarnem računalniku in je v skupni rabi? Prej sem lahko to mapo videl tudi na mobilcu ino tablici, sedaj pa ne več.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

joze_ ::

Prosil bi za nasvet glede možnosti prenosa televizije (IPTV) in interneta
v objekt, ki je odmaknjen (a dobro viden) od hiše, kjer je obstoječ
priključek na optično omrežje.

Izvedba s polaganjem kabla med objektoma je zelo težko izvedljiva,
zato smo razmišljali o wireless bridge-u (gre za premostitev cca 150m razdalje).
Zanima me, ali je mogoče brežžično povezati ta dva objekta z dvema takima (ali podobnima) napravama vsako na enem koncu.
LINK: http://en.comfast.com.cn/product/58G/it...

Na telekomu so mi rekli, da kabelska povezava ni problem, da se v obstoječ modem vtakne dodaten UTP
in v drugem objektu vtakne v router, kjer se to razdeli na IPTV in na internet. Da pa ne poznajo rešitve da bi to
naredili wireless.
Jaz bi kabel nadomestil z wireless bridge-om. Torej potegnil UTP v hiši kjer je obstoječa povezava do mesta, kjer se drug objekt dobro vidi in
tam en wireless bridge modul, na drugem koncu drug modul in potem UTP v drugem objektu do routerja, kjer se razdeli na IPTV in internet.

Je to možno izvest, ali sem kje pogrešil in UTP kabla dejansko nikakor ne morem nadomestit?
Hvala za odgovore/nasvete.

LP, Jože

Tody ::

Ti lahko z pravo opremo naredis marsikaj, vprasanje pa ce se ti to splaca

wooted ::

Ubiquiti zna biti stvar zate

qshtr ::

joze_ je izjavil:

Prosil bi za nasvet glede možnosti prenosa televizije (IPTV) in interneta
v objekt, ki je odmaknjen (a dobro viden) od hiše, kjer je obstoječ
priključek na optično omrežje.

Izvedba s polaganjem kabla med objektoma je zelo težko izvedljiva,
zato smo razmišljali o wireless bridge-u (gre za premostitev cca 150m razdalje).
Zanima me, ali je mogoče brežžično povezati ta dva objekta z dvema takima (ali podobnima) napravama vsako na enem koncu.
LINK: http://en.comfast.com.cn/product/58G/it...

Na telekomu so mi rekli, da kabelska povezava ni problem, da se v obstoječ modem vtakne dodaten UTP
in v drugem objektu vtakne v router, kjer se to razdeli na IPTV in na internet. Da pa ne poznajo rešitve da bi to
naredili wireless.
Jaz bi kabel nadomestil z wireless bridge-om. Torej potegnil UTP v hiši kjer je obstoječa povezava do mesta, kjer se drug objekt dobro vidi in
tam en wireless bridge modul, na drugem koncu drug modul in potem UTP v drugem objektu do routerja, kjer se razdeli na IPTV in internet.

Je to možno izvest, ali sem kje pogrešil in UTP kabla dejansko nikakor ne morem nadomestit?
Hvala za odgovore/nasvete.

LP, Jože


Jaz imam med dvema objektoma (cca. 80m zračne razdalje) wireless bridge z Ubiquiti nanostation loco m2. Dela internet in IPTV t-2 (multicast). Toplo priporočam.

Daniel ::

Pri T2 je morda malce lažje, ker je vse skupaj drugače konfigurirano (tv se ne pošilja v ločenem VLANu).

Pri Telekomu bo pa moral, če ima zgolj njihov modem/router v enega od portov nastavljenega na Trunk priklopiti kakšen Ubiquity in na drugi strani enako. Potem bo pa rabil še stikalo, da bo lahko priklopil dve napravi. Ni ravno nekaj komplicirano samo nastaviti moraš znati. Načeloma bi moralo delati, ne morem pa preizkusiti, ker nisem naročnik Telekoma.

_Nejz_ ::

Zdravo

Sem v nakupu novega routerja (asus rt ac68u) in bom imel na njem svoje omrežje in enega za goste.

Zanima me kako bi ti 2 omrežji razširil zunaj hiše. Je boljše še en cenejši router in na njem imeti enaki omrežji ali je boljše 2 extenderja?
To zunaj hiše bo namenjeno bolj brskanju, ni potrebe po kakšni veliki hitrosti.

SeMiNeSanja ::

S temi "dodatnimi" omrežji je vedno križ, ko si na opremi, ki je namenjena bolj domači rabi, kakor pa čemu drugemu.

Imaš krasne accesspointe od Ubiquity, Mikrotika in podobnih firm, ki dejansko omogočajo, da se igraš z VLAN-i in preko njih 'distribuiraš' več SSID-jev za različna omrežja.

Zatakne se pri 'home grade' routerju, ki običajno ne podpira VLAN-ov. Tu so potem v prednosti tisti, ki imajo kakšne Mikrotike, ki pa so bolj zahtevni za upravljanje. V tujini so precej popularni Ubiquity edge routerji za takšne malo bolj zahtevne situacije, ki pa so malo bolj enostavni za upravljat kot Mikrotiki.

Asus, ki je pri nas precej popularen, pa običajno nadgrajujejo z neorginalnim firmware-om (Merln ipd.), ki nudi nekaj več podpore v tej smeri (VLAN-i).

Lonsarg ::

Dva ruterja z nastavljenim istim SSID in vklopjeno funkcijo roaming asist bi čisto lepo delovala brez kakih advanced konfiguracij in VLANi. Večina problemov, ki jih imajo ljudje doma z dodatnimi omrežji je posledica ruterjev, ki nimajo roaming asist nastavitve.

BivšiUser2 ::

Nov zajeb OpenWrtja po posodobitvi na 18.06: https://forum.openwrt.org/t/5ghz-ac-wir... Z resetom sem rešil problem prepoznavanja čipa, se pa sedaj iz neznanih razlogov prekinja povezava:
Hi! Thanks for the advice. The chip can now be configured, but I faced a new issue. I imported the dhcp file from my previous configuration. Some devices (PC via ethernet cable, Android phones) now drop the connection for every few seconds (they can connect to internet though), one PC tells me that there is a connection, but no internet access. What should I do?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Netrunner ::

Si bom sposodil to temo za moje vprašanje in siver me zanima ali uporabljate doma modem + router od vašega ISP-ja ali imate raje svoje routerje ?

Zaradi pomankljivih opcij ki so na routerju od telemacha bi si rad nabavil eno svojo zadevo, pa me zanima če kdo ve ali ti naši pnusniki interneta ponujajo tudi opcijo samo modema ? No.. saj drugače verjamem da se da original router onemogočit, vendar kar se spomnem v preteklosti sem imel neke težave zaradi zaradi mojega + original routerja ... se pa ne spomnem katerih :) ... pa ko je crknil internet ti ona njihova pomoč po telefonu kaj dosti ne pomaga ker ne norejo testirat če ti dela ko uporabljaš dvoj router.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

dj_uro ::

Ker imam počasi dovolj slabega delovanja interneta (predvsem WIFIja) in ker se v kratkem preselim na novo frišno lokacijo, sem malo raziskoval na tem področju..
Trenutni setup z asusem rt-68ac mi ni preveč po godu in nisem preveč zadovoljen, prav tako po vsej verjetnosti ne dela kot bi (jaz) želel.
V glavnem...
Nad omarico z varovalkami (kamor pride internet v stanovanje) bi si omislil en ''server rack''
V njem bi imel modem, router, switch in trenutni Synology NAS
Ker pa zamišljeni setup ne bo malo €€€, me zanima, ali je moj želeni build dober, pretiran ipd... ali pa je OK

router: Ubiquiti
switch: Ubiquiti
nanj bi vezal tudi dve ali tri IP kamere
(čeprav imam sedaj eno Foscamovo in mi povsem zadošča)

ter en AP za wifi

Želim, da imam zanesljivo omrežje, predvsem pri wifi-ju..
Še to.. na omrežje bo priklopljeno:
NAS, TV, 3x PC ter printer - prek kabla
in telefoni ter 2x laptop prek wifija..

Površina pokritja wifija mora biti cca 90m2 notranjosti in želeno tudi na atriju...
Vse je v enem nadstropju..

Prosim za predlog in pomoč!

Hvala!
vw-klub.si

SeMiNeSanja ::

Če misliš uporabiti Ubiquiti UniFi kramo, potem vzemi še njihov Cloud Key, da boš neodvisen od 'oblakov'.

UniFi linija se po default upravlja preko Cloud applikacije. To aplikacijo si načeloma lahko brezplačno namestiš tudi lokalno, vendar moraš potem imeti nek primeren računalnik ves čas prižgan.
Alternativa temu je tisti Cloud Key, ključek, katerega vtakneš v PoE port na switchu in potem prevzame vlogo nadzornika za vse tvoje UniFi naprave.

Cena tega ključka je nekje okoli 75-95€ odvisno od ponudnika.

Kar se tiče USG (routerja) so po forumih mnenja deljena (npr. link) - odvisno od tega, koliko kdo pričakuje od opreme. Ubiquiti ima namreč še linijo EdgeRouter-jev, ki so pod pokrovom v bistvu isti OS, imajo pa drug uporabniški vmesnik in ti dovoljujejo več 'čaranja'. Če kaj razumem, pa se jih ne upravlja preko UniFi, temveč imajo neko drugo platformo.
Potem pa imaš zagovornike USG-jev in EdgeRouterj-ev.... v resnici pa zavisi od tebe, koliko si zahteven, pa če sploh rabiš opcije, ki ti jih omogočajo EdgeRouterji. Če si tipičen 'home user' ti bo verjetno bolje ustrezalo, da lahko vse upravljaš preko UniFi sistema.

V načelu pa ni veliko 'nezadovoljnih' uporabnikov Ubiquiti opreme - večinoma velja prepričanje, da za svoj denar dobiš kar se lahko pričakuje za takšne zneske.

Če si bolj zahteven, Ubiquiti ni nujno optimum. Vendar če se pogovarjamo o domačem omrežju, potem je Ubiquiti za marsikoga že čisti overkill. Govorimo o 'tipičnih' domačih uporabnikih....

Drugače pa za Accesspoint nihče ni jasnoviden, da bi ti lahko zagotavljal, če boš z enim dosegel zadovoljive rezultate, ali pa boš moral postaviti dva za dosego optimuma. Toda ko enkrat imaš postavljeno osnovo, je dodati še en AP prava malenkost.

Vidim pa, da so lahko precejšne razlike v cenah, odvisno od ponudnika. Lahko si pri slabih 1.100€ ali celo pri 1.600€, odvisno kje gledaš cene (sem gledal za po 1 kos vsakega artikla).

dj_uro ::

Hvala za mnenje... Unifi linijo bi načeloma lahko imel na NASu, ki je prižgan 24/7...
Nekih remote dostopov ves čas itak ne potrebujem...
Glede AP ... seveda... Se stestira in po potrebi dokupi, da se poveča domet... Imajo pa tudi neko aplikacijo, v katero vrišeš/vneseš tloris in ti shematsko prikaže pokritost. Se pa s tistim malo poigram da bom dosegel svoj optimum..
Je pa res, da je to daleč od 'tipičnega' home userja, saj takemu ustreza že priloženi modem/router ali modem + router in je to to =)
vw-klub.si

wizzy ::

Pozdravljeni,

doma sem končno uredil UTP kable do vseh elektronskih naprav ter vse skupaj spravil v telekomunikacijsko omarico, da imam vse na eni točki, kjer tudi pride modem. Trenutno povezujem 3 računalnike, mrežni tiskalnik, 1 android TV skupaj 5 naprav na UTP kablih od tega malo na modemu malo na dodatnemu routerju in ne pokrivam celotne hiše s WIFIjem kar pomeni, da potrebujem dodatni AP. Ker velikokrat kdo pride na obisk in bi rad dostopal do interneta želim zaradi varnosti imeti ločeno mrežo ter omejeno linijo.

Moja ideja je taka, da bi vzel Mikrotik s 10 porti (5x 1Gbps, 5x 100Mbps), nanj priklopil vse naprave, pokrival bi en del hiše s WIFI signalom. Nanj bi priklopil še Mikrotik AP preko PoE porta, ter ga nastavil kot AP točko in postavil na nepokrit del hiše. Konfiguracijo bi uredil kot eno mrežo ampak še vedno ločeno za goste s svojim SSID in VLANon samo za dostop do interneta.

Ker prvič bi delal s Mikrotiki me zanima ali sem si zadevo pravilno zamislil in ali imam pravilne izbrane naprave za moje želje?

jezdec666 ::

Pozdrav vsem, rabil bi nekoga, da mi pomaga staknit utp kable v omarici in nekaj postukat. Imam vse kar se rabi, sem v Ljubljani. Hvala za sodelovanje. Saj verjetno je vseskupi za eno uro, ampak jaz nimam pojma o tem.

Daniel ::

wizzy je izjavil:

Pozdravljeni,

doma sem končno uredil UTP kable do vseh elektronskih naprav ter vse skupaj spravil v telekomunikacijsko omarico, da imam vse na eni točki, kjer tudi pride modem. Trenutno povezujem 3 računalnike, mrežni tiskalnik, 1 android TV skupaj 5 naprav na UTP kablih od tega malo na modemu malo na dodatnemu routerju in ne pokrivam celotne hiše s WIFIjem kar pomeni, da potrebujem dodatni AP. Ker velikokrat kdo pride na obisk in bi rad dostopal do interneta želim zaradi varnosti imeti ločeno mrežo ter omejeno linijo.

Moja ideja je taka, da bi vzel Mikrotik s 10 porti (5x 1Gbps, 5x 100Mbps), nanj priklopil vse naprave, pokrival bi en del hiše s WIFI signalom. Nanj bi priklopil še Mikrotik AP preko PoE porta, ter ga nastavil kot AP točko in postavil na nepokrit del hiše. Konfiguracijo bi uredil kot eno mrežo ampak še vedno ločeno za goste s svojim SSID in VLANon samo za dostop do interneta.

Ker prvič bi delal s Mikrotiki me zanima ali sem si zadevo pravilno zamislil in ali imam pravilne izbrane naprave za moje želje?



Da se vsekakor marsikaj, sploh z Mikrotiki ali npr. Ubiquity ampak močno dvomim, da ti bo uspelo to kar tako nastaviti. Se pa sprašujem o tvojih gostih v hiši, kake ljudi to imaš za prijatelje, da rabijo ločeno omrežje, da si varen? Še moj zavarovalni agent ima ključ za moj WiFi, po drugi strani pa imam IoT naprave v ločenem omrežju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

SeMiNeSanja ::

Daniel je izjavil:

Da se vsekakor marsikaj, sploh z Mikrotiki ali npr. Ubiquity ampak močno dvomim, da ti bo uspelo to kar tako nastaviti. Se pa sprašujem o tvojih gostih v hiši, kake ljudi to imaš za prijatelje, da rabijo ločeno omrežje, da si varen? Še moj zavarovalni agent ima ključ za moj WiFi, po drugi strani pa imam IoT naprave v ločenem omrežju.

Bo že počasi osvojil tudi Mikrotika. Saj je dovolj raznoraznih vodičev na netu. Če poznaš osnove, se počasi že kako prebiješ do cilja, sploh če imaš kakšnega kolega, ki ga lahko kdaj pa kdaj vprašaš za kak nasvet.

Kar se tiče gostov, pa.... noja, rabiš samo enega okuženega, pa imaš lahko lepo štalo. Če imaš možnost, potem je definitivno bolje, da goste ločiš.
Ampak...tako resno - gostom, ki pridejo na obisk za nekaj ur...kaj bodo z internetom? Če mislijo na obisku brskat po netu, naj kar doma ostanejo.

Tisti, ki so za malo dlje in/ali imajo tehten razlog za dostop do interneta, pa ne bodo navdušeni nad tem, da nad njihovim prometom izvajam DPI, da logiram ves promet, da bi morali nameščati moj certifikat,.....
ZATO jih dam na guest SSID, kjer se ne logira, kjer ni treba nameščat certifikata,....
Sicer potem niso zaščiteni kot medvedje, ampak to tudi pri sebi doma niso...

wizzy ::

Daniel je izjavil:

wizzy je izjavil:

Pozdravljeni,

doma sem končno uredil UTP kable do vseh elektronskih naprav ter vse skupaj spravil v telekomunikacijsko omarico, da imam vse na eni točki, kjer tudi pride modem. Trenutno povezujem 3 računalnike, mrežni tiskalnik, 1 android TV skupaj 5 naprav na UTP kablih od tega malo na modemu malo na dodatnemu routerju in ne pokrivam celotne hiše s WIFIjem kar pomeni, da potrebujem dodatni AP. Ker velikokrat kdo pride na obisk in bi rad dostopal do interneta želim zaradi varnosti imeti ločeno mrežo ter omejeno linijo.

Moja ideja je taka, da bi vzel Mikrotik s 10 porti (5x 1Gbps, 5x 100Mbps), nanj priklopil vse naprave, pokrival bi en del hiše s WIFI signalom. Nanj bi priklopil še Mikrotik AP preko PoE porta, ter ga nastavil kot AP točko in postavil na nepokrit del hiše. Konfiguracijo bi uredil kot eno mrežo ampak še vedno ločeno za goste s svojim SSID in VLANon samo za dostop do interneta.

Ker prvič bi delal s Mikrotiki me zanima ali sem si zadevo pravilno zamislil in ali imam pravilne izbrane naprave za moje želje?



Da se vsekakor marsikaj, sploh z Mikrotiki ali npr. Ubiquity ampak močno dvomim, da ti bo uspelo to kar tako nastaviti. Se pa sprašujem o tvojih gostih v hiši, kake ljudi to imaš za prijatelje, da rabijo ločeno omrežje, da si varen? Še moj zavarovalni agent ima ključ za moj WiFi, po drugi strani pa imam IoT naprave v ločenem omrežju.


Bom že nastavil saj nobena zadeva ni nemogoča. Mikrotik sem se pa odločil, ker so cenovno dostopni in še stabilni. Sem razmišljal tudi za kakšne routerje za domačo uporabo ampak nimajo dovolj portov in bi imel neko mašnjo narejeno s UTP kabli po hiši.

Ločeno mrežo pa sem jo želel že od nekdaj, saj velikokrat pride nekdo od znancev/prijateljev da mu nekaj nagaja na telefonu/računalniku in dostop do interneta je potreben. LTE signala v naši hiši ne lovi razen v določeni točki zato pride WIFI v uporabo vedno. Ker velikokrat ne vem kaj je narobe s takimi napravami bi jih raje priklopil na ločeno mrežo, da ne dobim ponovno virusa kot sem ga že, ter posledično dvojno delo.

Konfiguracijo bom že dobil skupaj saj sem prijatelju skonfiguriral TP-Linke s dd-wrtja kot APje, ter se tudi igral na drigi opremi kot je Zyxel, HP in Cisco.

benx ::

kakšne kable bi dali po stenah cat 5e ali 6 ?

BivšiUser2 ::

6
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

voltaire ::

Zdravo. Prosim za pomoč in nasvet.
Torej na 100mˇ2 prostoru imam na enem koncu router (telekom) in na drugem koncu prostora, ki ga ločujeta dve steni je pisarna z računalnikom.
Zanima me kaj kupiti, da bi ojačal signal in ga imel tudi v pisarni. Probal sem z WIFI modulom http://www.techtrade.si/product.asp?pf_... vendar ne ujame signala. Če je v tej sobi prenosnik, je signal zelo šibek.

Torej z nasveti na plan. Če bi kupil močnejši vmesnik, mislite da bi pomagalo?

SeMiNeSanja ::

voltaire je izjavil:

Zdravo. Prosim za pomoč in nasvet.
Torej na 100mˇ2 prostoru imam na enem koncu router (telekom) in na drugem koncu prostora, ki ga ločujeta dve steni je pisarna z računalnikom.
Zanima me kaj kupiti, da bi ojačal signal in ga imel tudi v pisarni. Probal sem z WIFI modulom http://www.techtrade.si/product.asp?pf_... vendar ne ujame signala. Če je v tej sobi prenosnik, je signal zelo šibek.

Torej z nasveti na plan. Če bi kupil močnejši vmesnik, mislite da bi pomagalo?

In resnično ni nobeega načina, da bi napeljal UTP kabel od routerja do pisarne?
Ko imaš enkrat speljan kabel, lahko nanj obesiš dodaten accesspoint. Lahko tudi priključiš switch, v switch pa potem accesspoint, lahko pa tudi računalnik žično priklopiš, kar je še vedno najbolj kakovostna opcija, ne glede na to, kako napreden WiFi imaš na razpolago.

Kakorkoli, zgodba se prične z možnostjo napeljave kabla do pisarne....

Tody ::

Lahko pa poskusi z internetom preko električnega omrežja

mico28 ::

Pozdravljeni
Potreboval bi pomoč oz nasvet.
Prijatelj si je obnovil staro hišo v kateri bi rad imel internet in televizijo (A1 ponudnik). Med trenutno hišo kjer je sedaj internet ter TV in obnovljeno hišo je cca 15m razlike kabla pa potrebujema cca 30m. Kakšne možnosti imama da po UTP kablu pripeljema internet in tv v sosednjo hišo. Za lažjo predstavo sem prilepil skico
 skica

skica



lp

ToniT ::

Najboljše je dati kabel v zemljo. Razdalja ni problem.
Jaz bi potegnil dva kabla.
Če boš imel kabel po zraku, boš imel probleme z vsako nevihto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

Bakunin ::

mico28 je izjavil:

potrebujema cca 30m. Kakšne možnosti imama da po UTP kablu pripeljema internet in tv v sosednjo hišo. Za lažjo predstavo sem prilepil skico


IP TV oz. STB mora biti priklopljen na A1 CPE ali preko svojega VLANa ali svojega kabla.

Če imaš samo en UTP, potem si boš moral omisliti kaksen switch z podporo VLANov.

d4vid ::

Počasi se mi nabira kar nekaj mrežne opreme, ki jo mam na kupu, zaenkrat takole, v prihodnosti še kaj več:
- NAS (mini ATX PC, manjše ohišje, v katerega stlačim 6 diskov)
- Raspberry Pi za hišno avtomatizacijo
- NVR, ki je trenutno en android box, ki žene linux, v prihodnosti kaj bolj "namenskega"
- 2 switcha, en za TV, drug za internet-8port, ki je že cel zaseden in bom kupil 16 portnega ali celo 24, po možnosti nekaj portov POE

Vse skupaj bi moral pospravit v eno omaro, pa me zanima, kako imate vi urejeno? Namenska komunikacijska omara, ali kaj drugega? Kolikšna je omara...?
Patch panel imate? Tudi kakšna slika mi pomaga ;)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SeMiNeSanja ::

Na Youtube si poišči "IKEA Server Rack" - cool za domačo rabo.
Jaz imam drugače pravo 6U omarico.....ampak mi je kar všečna taka 'IKEA' alternativa.

Daniel ::

Definicija kaosa :)

Na omarici Mikrotik, ki skrbi za internet in del WiFija, v njej pa električna razdelilna letev, dva patch panela, dve stikali, (dolgoročni plan je eno 24 portno), zraven njih RPi z PiHole in Odroid C2 kot OpenVPN strežnik (OpenVPN bi moral biti nameščen na OpenMediaVault na Odroid HC1, ki počiva spodaj na Genexis Hybrid modemu, pa mi ga doslej zaradi pomanjkanja časa še ni uspelo usposobiti). V omarici je tudi vsa koaksialna instalacija za TVje po celi hiši in v zgornjem patch panelu še razvod navadnega telefona po hiši. Vsa multimedijska instalacija za celo hišo se zaključi v tej omarici. Spodaj pa je nametanega še nekaj orodja in opreme :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

IcyFox ::

Živjo, doma na novo postavljam omrežje pa bi si kar sposodil to temo. Torej, v hiši z 3 nadstropji imam v vsakem namen postaviti en wireless access point (zaradi talnega gretja + debelih zidov zelo slab signal iz nadstropja v nasprotje). Rad bi, da bi se omrežja samodejno menjala ko bi enega zapustil (roaming). Trenutno imam v enem nadstropju modem Arris, v katerega pride kabel od mojega operaterja. Ta modem bi rad uporabil samo kot passthrough na TP-Link router, ki bi opravljal funkcijo wireless routerja, DHCP serverja in QoS kontrole. Nato bi na ta TP-Link bil preko kabla skozi steno povezan Asus router, ki bi deloval kot AP, v najnižjem nadstropju pa bi kot wireless access point deloval še en Tenda router. Zanima me predvsem, kako naj nastavim NAT in DHCP server. Če prav razumem, je lahko vklopljen samo na enem, torej bi ga bilo verjetno najbolj smiselno vklopiti na TP-Linku (ker bo reguliral tudi QoS), a ob izključitvi NATa na Arrisu več nimam internetne povezave... Kako bi to vse nastavil? Pustim NAT na Arrisu in izključim samo DHCP?
Hvala in lp

Gapi ::

Roaming med različnimi proizvajalci?? Rahlo dvomim da bo uspelo tako kot si ti zamišljaš. Delalo seveda bo. Naprava se ponavadi poveže na močnejši vir.

Če je Arris samo modem in ne tudi router ga daj v bridge mode in vse kar se routerja tiče nastavi na Tp-linku.Torej DHCP in QoS in ostale prčkarije. Na Asusu in Tendi izklopi DHCP in jih vklopi v normalni port ne v wan port. Na wirlessih daj nastav kanale enga na 3 drugi na 6 tretji na 11 tako da ni medsebojnega motenja.
No person is rich enough,to buy back his past.

IcyFox ::

Gapi je izjavil:

Roaming med različnimi proizvajalci?? Rahlo dvomim da bo uspelo tako kot si ti zamišljaš. Delalo seveda bo. Naprava se ponavadi poveže na močnejši vir.

Če je Arris samo modem in ne tudi router ga daj v bridge mode in vse kar se routerja tiče nastavi na Tp-linku.Torej DHCP in QoS in ostale prčkarije. Na Asusu in Tendi izklopi DHCP in jih vklopi v normalni port ne v wan port. Na wirlessih daj nastav kanale enga na 3 drugi na 6 tretji na 11 tako da ni medsebojnega motenja.

Sem poskusil dati Arrisa v bridge mode, ampak ob spremembi NATa na bridge drugi routerji ne dobijo več povezave...

flameir ::

Kaj bi vi naredili, da čim ceneje in kvalitetno omogočite WIFI po celi bajti? Spodaj imam Telekomov modem z WIFIjem in en Linksysov switch. Ker tist WIFI čez plato zelo slabo lovi, bi rad stvar mal izboljšal. V dnevni in na drugi strani bajte gor v pisarni bi dodal dve napravi za WIFI. A bi blo tole ok, če priklopim UTP iz modema notri?

https://www.aliexpress.com/item/Origina...

Vedran ::

Če se od ISP dobi rabljen gateway kateri bo deloval kod modem ali je potrebno kaj narediti glede varnosti?
Ali je lahko prejšnji uporabnik kaj okužil na gateway-u?
Na njega bo pač vezan nov router.

SeMiNeSanja ::

Vedran je izjavil:

Če se od ISP dobi rabljen gateway kateri bo deloval kod modem ali je potrebno kaj narediti glede varnosti?
Ali je lahko prejšnji uporabnik kaj okužil na gateway-u?
Na njega bo pač vezan nov router.

Če bo škatla v bridge, torej izključno 'modem', izza nje pa tvoj router, potem se nimaš kaj sekirat.

Tudi sicer bi nekako pričakoval, da provider rabljene routerje povrne na tovarniške nastavitve, saj je to zanj najhitrejši način, da potem lahko nanj naloži tvojo izhodiščno konfiguracijo.

Načeloma je dokaj mala verjetnost, da bi predhodni uporabnik okužil providerjev router. Tehnično je to seveda možno, vendar v praksi še nisem slišal za tak primer. ISP usmerjevalniki seveda niso 'imuni' in v svetu so se tudi že dogajale okužbe routerjev (Brazilija, Nemčija,...). Nisem pa še slišal, da bi se pri nas kaj takega zgodilo ISP usmerjevalnikom. Smo pa imali tudi pri nas primere, ko so se uporabnikovi usmerjevalniki okužili... Za razliko od ISP-jevih ti običajno hitreje ostanejo brez popravkov, pa še tiste, ki so na voljo uporabniki običajno ne nalagajo. ISP-ji pa naj bi po drugi strani vendarle vsaj kritične posodobitve nalagali na svojo opremo. It's their job...

Skratka ne sekiraj se.
««
31 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372328364 (28820) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725409 (6275) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11951072 (22822) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622216 (21132) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543242 (18782) imallears

Več podobnih tem