» »

Ogrevanje sanitarne vode

Ogrevanje sanitarne vode

«
1
2

Buljan ::

Zanimajo me izkušnje uporabnikov iz prve roke. Trenutno ogrevamo sanitarno vodo s kurilnim oljem in po moji oceni porabimo približno 500 litrov ELKO na kurilno sezono, kar po trenutni ceni kurilnega olja znaša kar nekaj €.
Zanima me če je kdo meril porabo oziroma mi lahko pove koliko ga stane ogrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko.
Smo 4 članska družina in bi po moji oceni potrebovali 200 litrsko toplotno črpalko.

Aston_11 ::

Ali pa električni bojler.

krisspace ::

cca 130 - 150€ na leto. (odvidno od navad :) )
Če ste pa družina z mladimi otroci vzami raje 300L.

jype ::

Za ogrevanje in sanitarno vodo (2 odrasla, 2 otroka) okoli 400 evrov elektrike na leto, v precej potratnem načinu, z vakuumskimi cevmi na strehi približno polovico manj.

Magic1 ::

Kot prvo 200l za TČ ne bo nikoli zadosti. Kot drugo, pri namenskih TČ za vodo znajo bit fajn problemi pozimi. Sem šel mal pogledat in sedaj že prodajajo take, ki delajo tudi pri minusu zunaj. Jaz imam eno že kar staro in bi sedaj preprosto zamrznila, zato sedaj ogrevam vodo na plin. Podobno kot klima mora imeti detektor delovanja in mora znat odmrznit rebra, če hočeš da je uporabna pozimi.
Verjetno je verzija z zunanjo split enoto najbolj efektivna.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

krisspace ::

jype je izjavil:

Za ogrevanje in sanitarno vodo (2 odrasla, 2 otroka) okoli 400 evrov elektrike na leto, v precej potratnem načinu, z vakuumskimi cevmi na strehi približno polovico manj.

Dobra poraba :D
Ja no, če si lahko privošči TČ za vse je itak zmaga

Magic1 je izjavil:

Kot prvo 200l za TČ ne bo nikoli zadosti. Kot drugo, pri namenskih TČ za vodo znajo bit fajn problemi pozimi. Sem šel mal pogledat in sedaj že prodajajo take, ki delajo tudi pri minusu zunaj. Jaz imam eno že kar staro in bi sedaj preprosto zamrznila, zato sedaj ogrevam vodo na plin. Podobno kot klima mora imeti detektor delovanja in mora znat odmrznit rebra, če hočeš da je uporabna pozimi.
Verjetno je verzija z zunanjo split enoto najbolj efektivna.


Sedaj delajo tudi do -3°C in tudi do -10°C.
Tista "split" pa je najslabša izbira. Je pa res, da je cenejša.

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

Meni se je poraba elektrike zvišala za cca 4-5 EUR na mesec od kar imam TČ samo za toplo vodo. Pozimi segrevam z pečjo na drva enkrat na dan da ne lavfa cela dan, ampak ne stalno, poleti je pa super ker hitro segreje in še malo hladi pritličje.

ps
Pokuri na mesec 80-110 KWh, odvisno od temp. Prej je bil električni bojler.

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

Magic1 je izjavil:

Kot prvo 200l za TČ ne bo nikoli zadosti. Kot drugo, pri namenskih TČ za vodo znajo bit fajn problemi pozimi. Sem šel mal pogledat in sedaj že prodajajo take, ki delajo tudi pri minusu zunaj. Jaz imam eno že kar staro in bi sedaj preprosto zamrznila, zato sedaj ogrevam vodo na plin. Podobno kot klima mora imeti detektor delovanja in mora znat odmrznit rebra, če hočeš da je uporabna pozimi.
Verjetno je verzija z zunanjo split enoto najbolj efektivna.

Za SV je dovolj TČ ki je v hiši in ne zunaj.

Miha 333 ::

Buljan je izjavil:

Zanimajo me izkušnje uporabnikov iz prve roke. Trenutno ogrevamo sanitarno vodo s kurilnim oljem in po moji oceni porabimo približno 500 litrov ELKO na kurilno sezono, kar po trenutni ceni kurilnega olja znaša kar nekaj €.
Zanima me če je kdo meril porabo oziroma mi lahko pove koliko ga stane ogrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko.
Smo 4 članska družina in bi po moji oceni potrebovali 200 litrsko toplotno črpalko.

To je ogromna poraba samo za sanitarno vodo. Ali imate morda ves čas vključeno cirkulacijo (to pomeni, da topla voda vedno kroži in se vrača nazaj v bojler, zato da imaš na pipi takoj toplo vodo, ko jo odpreš). To je zelo potratno in se bolj splača malo vode vsakič spustiti stran, ko čakaš, da priteče topla. Torej najprej ugasni cirkulacijo, če jo imaš. Ni dovolj, da ugasneš črpalko za cirkulacijo, zapreti moraš tudi ventil, sicer bo voda še vedno krožila (termodinamika). Če imaš cirkulacijo vključeno, je to gledano s stališča porabe energije za ogrevanje skoraj tako, kot da bi na pipi nekdo ves čas spuščal toplo vodo.

Drugo, kakšna je temperatura v bojlerju? Višja kot je, večje so izgube. Pri individualnih hišah po temperaturi nad 50 st. c. ni potrebe.

V bistvu je strošek ogrevanja sanitarne vode tako nizek, da je pravzaprav vseeno na kateri vir jo ogrevaš, pač gledaš da je najbolj praktično.

Če povem naš primer. Imamo TČ s 300L bojlerjem, ki pa ima tudi električni grelec in priključek za ogrevanje iz kotla, ki je priključen na peč na zemeljski plin. Ko so temperature zunaj večinoma nad 5 st. c. jo ogrevamo izključno na TČ, pozimi ko pa pade pod to, pa izključno na plin, saj je tudi izkoristek TČ v tem primeru preslab. Enkrat poleti sem meril porabo elektrike za TČ, mislim da je bilo okrog 6€ na mesec. Smo 5-člansko gospodinjstvo, T vode je 45 st.c., cirkulacija izključena. Ob taki porabi se v bistvu niti investicija v TČ ne izplača, saj bi recimo ogrevanje z elektriko stalo nekje 10 € na mesec.

Torej, preveri, kar sem napisal zgoraj, nekaj mora biti narobe, ker taka poraba ni normalna.

krisspace ::

Miha 333 je izjavil:

Buljan je izjavil:

Zanimajo me izkušnje uporabnikov iz prve roke. Trenutno ogrevamo sanitarno vodo s kurilnim oljem in po moji oceni porabimo približno 500 litrov ELKO na kurilno sezono, kar po trenutni ceni kurilnega olja znaša kar nekaj €.
Zanima me če je kdo meril porabo oziroma mi lahko pove koliko ga stane ogrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko.
Smo 4 članska družina in bi po moji oceni potrebovali 200 litrsko toplotno črpalko.

To je ogromna poraba samo za sanitarno vodo. Ali imate morda ves čas vključeno cirkulacijo (to pomeni, da topla voda vedno kroži in se vrača nazaj v bojler, zato da imaš na pipi takoj toplo vodo, ko jo odpreš). To je zelo potratno in se bolj splača malo vode vsakič spustiti stran, ko čakaš, da priteče topla. Torej najprej ugasni cirkulacijo, če jo imaš. Ni dovolj, da ugasneš črpalko za cirkulacijo, zapreti moraš tudi ventil, sicer bo voda še vedno krožila (termodinamika). Če imaš cirkulacijo vključeno, je to gledano s stališča porabe energije za ogrevanje skoraj tako, kot da bi na pipi nekdo ves čas spuščal toplo vodo.

Drugo, kakšna je temperatura v bojlerju? Višja kot je, večje so izgube. Pri individualnih hišah po temperaturi nad 50 st. c. ni potrebe.

V bistvu je strošek ogrevanja sanitarne vode tako nizek, da je pravzaprav vseeno na kateri vir jo ogrevaš, pač gledaš da je najbolj praktično.

Če povem naš primer. Imamo TČ s 300L bojlerjem, ki pa ima tudi električni grelec in priključek za ogrevanje iz kotla, ki je priključen na peč na zemeljski plin. Ko so temperature zunaj večinoma nad 5 st. c. jo ogrevamo izključno na TČ, pozimi ko pa pade pod to, pa izključno na plin, saj je tudi izkoristek TČ v tem primeru preslab. Enkrat poleti sem meril porabo elektrike za TČ, mislim da je bilo okrog 6€ na mesec. Smo 5-člansko gospodinjstvo, T vode je 45 st.c., cirkulacija izključena. Ob taki porabi se v bistvu niti investicija v TČ ne izplača, saj bi recimo ogrevanje z elektriko stalo nekje 10 € na mesec.

Torej, preveri, kar sem napisal zgoraj, nekaj mora biti narobe, ker taka poraba ni normalna.


Kar imam informacij je poraba 500L kurilca kar realna letna poraba za 4-člansko družino. lahko pa kaj pogleda, če lahko kje racionalizira..

Magic1 ::

Pri TČ moraš imeti temperaturo nastavljeno nižje. Načeloma ni dobro gret nad 50°C zaradi izkoristka. Voda v 200L bojlerju bo pozimi zelo hitro mlačna, moraš računat, da so TČ relativno švoh in zna trajat tudi pol dneva za segret vodo. Seveda zna tudi 200L zadostovati, če ste zelo varčni. Samo to je težko prepričat ženske in otroke.
Porabo s plinom/kurilcem je težko ocenit pravilno pozimi, saj takrat tudi ogrevaš stanovanje z isto pečjo. Je pa pozimi dosti višja poraba energije za segrevanje vode, kot poleti. Dovod vode je le malo nad nulo, ljudem paše tuširanje s toplejšo vodo pa še dlje se tuširamo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Aston_11 ::

Ajde, z 200 litri vode, ki se vmes tudi segreva, kaj točno počnete, da vam je premalo? Dnevno polnite 200 litrsko kad? Se tuširate en za drugim? Perete posodo na roke, se istočastno kopate v banji in se še dva otroka istočasno tuširata?

Magic1 ::

200L na 65°C je zadost za štiri normalna tuširanja. Pri 200L na 40°C pa se bo sedaj pozimi že drugi tuširal z mlačno vodo...
Magic

Utk ::

200 litrov na 45 stopinj je dovolj za 4. Ce se gre nekdo v banjo do roba namakat ti pa niti 300 na 55 ni dost, za ostale 3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

MadMax ::

Kar se izkoristka nad 50°C tiče, ne se bat imet nastavljeno na 55 ali celo 60.
Izkoristek res pade, ampak zaradi tega "preplačaš" le tistih par stopinj pri koncu. (izkoristek eksponentno pada v celem območju)
Tudi če nastaviš na 70 izkoristek ne bo slabši kot gretje direkt na elektriko.

Je pa res, da TČ ogreva izjemno počasi... S tam nekje 500W čez palec, električni grelec v bojlerju pa ima ponavadi 2kW.
Zato je za premislit o 300l, cena ni bistveno višja, pa tudi izgube skozi plašč niso omembe vredno višje.
Dogrevanje tekom porabe je torej prav tako minimalno, sploh pa ni primerljivo z močjo pri ogrevanju na kurilca, saj pri slednjem praktično ne moreš ostat na hladnem.

Glede porabe pri gretju TSV na kurilca pa... Pri novejših sistemih ni problem, ni dražje kot direkt elektrika.
Starejše pa, stara peč tipa feroterm, neizolirane cevi, cirkulacija... Vse to konkretno prinese k porabi.

Takole odokativno se pokuri do 10eur/mesec po osebi v primeru ogrevanja na električni bojler če nimaš pomivalca.
S pomivalcem, krajšimi in izoliranimi cevmi si komot na 5.
Ampak ta ocena ima mnogo spremenljivk, zato jo ne jemat kot zabetonirano dejstvo.
STČ pa ta znesek spravi na 1/2 do 1/3, odvisno od lokacije.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Magic1 ::

Izgleda so tukaj sami samski tipi, ker jaz še nisem doživel ženske, ki se nebi tuširala vsaj 2 krat dlje od mene. Tako da je poraba na osebo zelo relativna.
Magic

Utk ::

Tako je, 4 samski tipi v isti hisi si mnozicno kupujejo centralne toplotne crpalke.

Spajky ::

500L kurilca je nekje 4.000 kWh elektrike realno, cena štroma pa je nekje realno v povprečju 15c/kWh (z vsemi dajatvami). Pa si zdej sami računajte, kaj se splača ... sledi osnovnošolska matematika ;) ... Toplotna črpalka : povprečje izkoristek (COP) je 2 (spomladi/jeseni) ... Plin (LPG) enake količine je 3.000 kWh, bencin 3.500 ... variacije so glede na temperature/izkoristek ipd. toplotnega stroja (konstrukcije). LNG pa še manj kot LPG (cca. 2.500kWh) ...

G ali YT search npr. poda kar nekaj idej npr::
https://www.youtube.com/results?search_...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Aston_11 ::

Glede na poste zgoraj je torej najbolje električni bojler od 80-100 litrov ter malo manj zahtevni uporabniki, ki ne rabijo 70 litrov vode za tuširanje. Cena proti STČ sitnica, samo za razliko pa ogrevaš toplo vodo v nedogled, če pa ima še spiralo, da pozimi priklopiš na vir ogrevanja, je pa sploh zmaga.

Miha 333 ::

Magic1 je izjavil:

Izgleda so tukaj sami samski tipi, ker jaz še nisem doživel ženske, ki se nebi tuširala vsaj 2 krat dlje od mene.
V tem primeru znmanjšaš temperaturo vode na 35 stopinj, da jo malo zebe, pa se hitro prišpara :)

Hec na stran, pozabil sem zgoraj dodati, da je skupna poraba vode pri nas nadpovprečna, 40 kubikov na mesec ali 270 L / osebo / dan. Res pa je, da se vsak dan kuha doma, poleti se tudi kak avto opere in malo vrt zalije.

Blazz ::

mi mamo viessmann vitodens 333 - cela bajta (200 kvadravtov) vezana na sanitarno na plin. Ni enega bojlerja v bajt; 4 osebe; poleti je cca 20 eur račun za plin. Zato je toplotna črpalka iz mojega vidika povsem stran metanje denarja, če nimaš ogrevanja na tleh da bi tud to črpalka pokrivala.

Magic1 ::

Jah, redko kera investicija se povrne v parih letih. Je čist normalno če potrebuje več kot 5 let. Seveda pa si more vsak zase naredit računico. Za tiste, ki je 200L na 40°C zadosti, verjetno tudi po 10 letih ne pridejo na nulo.
Magic

Buljan ::

krisspace je izjavil:

cca 130 - 150€ na leto. (odvidno od navad :) )
Če ste pa družina z mladimi otroci vzami raje 300L.


Smo družina z mladimi otroci (fant 13 let, punca 16 let) in poraba vode je kar velika, tako da resno razmišljamo o 300 litrski TČ.

Ker je sistem star več kot 20 let bo v kratkem tako ali tako potrebno menjati 150 litrski zunanji bojler. Trenutno me stane ogrevanje sanitarne vode preko 500 €/letno. Če me bo stalo ogrevanje sanitarne vode s TČ približno 150 €/letno bom prihranil vsaj 350 €/letno in bo tako investicija v nekaj letih noter ali se motim?

konspirator ::

Magic1 je izjavil:

200L na 65°C je zadost za štiri normalna tuširanja. Pri 200L na 40°C pa se bo sedaj pozimi že drugi tuširal z mlačno vodo...

TČ za sanitarno vodo delujejo nekje do max 65C in nihče pri zdravi pameti je ne goni do konca (npr kronoterm stč je tovarniško nastavljena na 52C).


Najceneje je boljer na elektriko.
--

Zgodovina sprememb…

jype ::

Aja, ključen podatek je verjetno, da v mojem primeru toplotna črpalka pobira toploto iz vode, ki priteče iz tal, ne iz zraka, zato deluje tudi pri -40.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Go-ahead ::

Rukni par najcenejših sončnih kolektorjev na streho, kar ti bo pokrilo vsaj 3/4 stroškov ogravanja tople vode. Razliko pozimi pokriješ s sistemom za ogrevanje hiše, poleti, če je kakšen dan slabo vreme, pa priklopiš na elektriko.

Vsi ostalu super duper kolektorji, ki delujejo tudi na lunine žarke so pravljice.

Tudi toplotna črpalka za toplo vodo ni slaba ideja, rabiš pa res najmanj 200 litrov, da ne bo čakanja.

vofra ::

priporocam 300 litrov, smo štirje in če sem zadnji, se tusiram kot v vojski - z mrzlo vodo

Buljan ::

Glede na to da ni neke velike razlike med 200 in 300 litrsko in pa glede na to da mi večina priporoča 300 litrsko se bomo kart odločili za to opcijo. Kakšen nasvet mogoče glede izbire TČ, po možnosti med slovenskimi proizvajalci/ponudniki?

konspirator ::

Slovenski proizvajalec je bil Kronoterm z on-off tč.

Tebe zanima tč ali sanitarna tč (stč) ?
--

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Ti sam glej, da vzameš tako varjanto, da deluje na zunanji zrak in dela do vsaj -5°C.
Magic

Buljan ::

Zanima me sanitarna toplotna črpalka. Pri sosedih sem si ogledal 300 litrsko TermoShop sanitarno toplotno črpalko in jo zelo hvalijo. Njihova je z vodenim zrakom.

konspirator ::

Glej raje Kronoterm model S2, ki dela od -7C dalje.
http://kronoterm.com/sanitarne-toplotne...
WP2 LF-202E | WP2 LF-302E
http://kronoterm.com/eco

STČ moraš imeti v prostoru, ki je pozimi ogrevan, drugače si raje omisli primerno TČ, ki po poskrbela za ogrevanje in sanitarno vodo.
--

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

Pozimi lahko ogrevaš SV tudi z pečjo, seveda moraš kupit takšen model ki ima dodaten coil in priključka. Pri meni je TČ na P0 (kaže samo temp.) že 2 meseca.

Zgodovina sprememb…

Buljan ::

BorutK-73 je izjavil:

Pozimi lahko ogrevaš SV tudi z pečjo, seveda moraš kupit takšen model ki ima dodaten coil in priključka. Pri meni je TČ na P0 (kaže samo temp.) že 2 meseca.


Saj to počnemo že dolga leta, pa so nam stroški ogrevanja tako stanovanja kot tudi sanitarne vode previsoki, ravno zato bi radi nabavili kvalitetno STČ.

rogi2010 ::

Kupil lani http://www.gorenje.si/izdelki/ogrevanje... za 230 eu.
Sva 2 odrasla, bojler je na 65 stopinj, dogrevanje nastavljeno na timer. Elektrike povprečno 15-20 eu na mesec.

Buljan ::

Nas je več in nam bojler ne pride v poštev, tako da je STČ vedno bolj aktualna rešitev. Približno toliko električne energije naj bi porabila tudi STČ, pri tem da bi ogrevali 300 litrov sanitarne vode.

Buljan ::

Prejšnji teden so nam montirali 300 litrsko TČ Termo+Pro iz Termo Shop. Pričakovanja so visoka, še posebej od ostalih članov družine.

Crossfire ::

Eno vprašanje za tiste, ki ogrevate sanitarno vodo s TČ (zrak-voda):
Kako imate nastavljen režim delovanja, torej predvsem ali:
- avtomatika skladiščenja 1x podnevi ob X uri in/ali 1x ponoči ob Y uri, zagreje na temperaturo skladiščenja (npr. 60 C).
- sistem deluje cel dan v smislu pasu torej, ko pade temp. tople vode v zalogovniku do npr. 40 C, se zagreje do npr. 50 C. In tako ciklično naprej.

Najti namreč skušam najbolj ekonomičen način, ki bi hkrati zadostil z dovolj tople vode v konicah (jutranje, večerne).
Vsaka izkušnja, smernica je dobrodošla. Absolutno je pa vse skupaj en velik "trial&error", majstri znajo zmontirat in pokasirat, softversko pa po liniji najmanjšega odpora, ekonomike nobene.

šernk ::

najdi nastavitve, ki ti najbolj ustrezajo. morda boš malce več pokuril ampak vsaj ne boš brez tople vode ostal.

jaz imam na 14kW althermi HT za ogrevanje nastavljeno (200l bojler):
čez dan od 38 do 47°C
ob 15 uri segreje do 60°C
od 23 do 05 skladišči ravno tako na 60°C (večino nastavil dober monter, jaz mislim da sem samo nočno malce prilagodil zaradi gretja hiše pozimi)

res pa je da mi zaradi moči za tistih 10 stopinj vodo segreje v 10ih minutah, tako da pomanjkanje tople vode praktično ne more bit.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

konspirator ::

47 ti ne zadostuje za vodo da ogrevaš na 60°C ?
--

MadMicka ::

Ne vem, zakaj bi segreval vodo na 60 C? Sej se ne moreš s tem tuširati. Jaz imam bojler 300 l, segrevam oz. dogrevam na dva dni do 45 C in to čez dan. Čeprav je ponoči elektrika 2x cenejša, so temperature čez dan bistveno višje in porabiš več kot dvakrat manj elektrike.

telexdell ::

Pri temperaturi nad 50°C se začne vodni kamen intenzivnejše izločati. Prav tako pada COP toplotne črpalke če se temperatura dvižnega voda dviga. Ker se ti voda segreje v 10 min in imaš 200 l hranilnik sanitarne vode ni najbolj pametno segrevati vodo nad 50°C. Nenazadnje, ko se okopaš si še gotov 10 min v kopalnici in voda se bo zopet segrela preden se bo šel kopat drugi.

Pa zakaj med 23 in 5 skladiščiš sanitarno vodo na 60°C? Če vstaneš npr. ob 6 ti naj sanitarno vodo začne ogrevati 10 min prej.

PS- sam sanitarno vodo segrevam od 6 ure zjutraj do 22 ure zvečer. Imam 120 l hranilnik nastavljen na 48°C. Ob 6 članih v hiši se še nihče ni pritožil, da mu bi med kopanjem zmanjkalo vode, čeprav po kopanju hčerke narastejo vsi okoliški vodotoki:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Občasno je dobro segreti vodo na/nad 60°C zaradi legionele! Ponavadi imajo bojlerji TČ še navaden elektro grelec tudi za te namene.

energetik ::

Crossfire je izjavil:

Eno vprašanje za tiste, ki ogrevate sanitarno vodo s TČ (zrak-voda):
Kako imate nastavljen režim delovanja, torej predvsem ali:
- avtomatika skladiščenja 1x podnevi ob X uri in/ali 1x ponoči ob Y uri, zagreje na temperaturo skladiščenja (npr. 60 C).
- sistem deluje cel dan v smislu pasu torej, ko pade temp. tople vode v zalogovniku do npr. 40 C, se zagreje do npr. 50 C. In tako ciklično naprej.

Najti namreč skušam najbolj ekonomičen način, ki bi hkrati zadostil z dovolj tople vode v konicah (jutranje, večerne).
Vsaka izkušnja, smernica je dobrodošla. Absolutno je pa vse skupaj en velik "trial&error", majstri znajo zmontirat in pokasirat, softversko pa po liniji najmanjšega odpora, ekonomike nobene.
Sigurno je bolj ekonomično ogrevat 24/7 na nizko temperaturo kot pa obratno. TČ močno pada COP, če ogreva na višje temp, za 60° bo morda že vklapljala el. grelce. Večje so tudi izgube bojlerja, napeljav, izločanje kamna.

Jaz imam 8kW zrak-voda na 300L bojlerju. Nastavljen imam setpoint 39°C na spodnji tretjini višine bojlerja, in povsem zadostuje. Ogreva se praktično 24/7, razen v času 6-10h ne, kajti takrat je kombinacija visoke tarife in nizkih jutranjih temperatur.

Legionela? Nima šans, v največ 2 dneh zaradi nizke temperature vode izpraznemo cel bojler, torej je voda največ 1 dan stara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Crossfire ::

Hvala vsem za info! Dejansko o tem, kako bi naj zadeva najoptimalneje delovala, ni napisanega veliko, monterji ti ne znajo svetovat, tako da dobesedno štartamo iz nule.
Daiking v manualu navaja, da priporočajo samodejno skladiščenje - torej gretje na visoke temp. npr. 1x ponoči in/ali 1x podnevi (ločena časovnika od glavnega časovnika). Vmes ko se voda iz npr. 60 stopinj skladiščenja ohlaja pa je vedno na voljo ter dovolj topla.

Hkrati pa se omenja tudi funkcija vnovičnega gretja, ki poleg samodejnega skladiščenja zagreva vodo v pasu, ki ga sam določiš; t.j. med recimo min. 35 in max. 45 C. Pri daikinu pa je keč ta, da le-ta način ne deluje na časovnik, ampak neodvisno od njega. To pomeni 24/7. Na časovnik deluje le 5 dodatnih terminov, kateri se določijo za dodatne izklope/vklope, ki pa vodo segrejejo samo do temperature skladiščenja (npr. 60 C).

Se bomo malo poigrali in videli kaj deluje glede na potrebo in kaj je overkill.

Miha 333 ::

Ne vem, zakaj toliko kompliciranja okrog gretja sanitarne vode. Glede na to, da se večina tople vode rabi podnevi, boš težko uskladiščil toliko toplote, da bi TČ bila v pogonu samo ponoči, ko je poceni tok. Poleg tega je ponoči nižja temperatura in s tem nižji COP. In elektrika ob upoštevanju vseh dajatev ob nižji tarifi niti ni polovico cenejša. Glede legionele v tipičnih domačih inštalacijah ni potrebno skrbeti. Zakaj bi jo grel na 60 st.? Samo večje toplotne izgube so, nižji COP, vklapljanje električnih grelcev, ...

Jaz sem dal termostat na 45 st. C in nato pozabil na vse skupaj, naj se TČ sama vklaplja po potrebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

fikus_ ::

Če hočeš skladiščti toplo vodo, si omisliš dodatni bojler. Je pa vprašanje ekonomičnosti!

energetik ::

Crossfire je izjavil:

Hvala vsem za info! Dejansko o tem, kako bi naj zadeva najoptimalneje delovala, ni napisanega veliko, monterji ti ne znajo svetovat, tako da dobesedno štartamo iz nule.
Daiking v manualu navaja, da priporočajo samodejno skladiščenje - torej gretje na visoke temp. npr. 1x ponoči in/ali 1x podnevi (ločena časovnika od glavnega časovnika). Vmes ko se voda iz npr. 60 stopinj skladiščenja ohlaja pa je vedno na voljo ter dovolj topla.
60° je za gretje s TČ popolnoma neprimerno, prav tako nesmiselno. Že voda s ~42° je pri umivanju nevzdržno vroča, tudi za kakšne zmrzljive ženske.
Mi smo trije, pa nam pri 39° v bojlerju in 24/7 dogrevanju ni še nikoli zmanjkalo tople vode, niti pri zunanjih -15. Kaj šele zdaj spomladi/poleti, ko ima 8kW TČ kar 11kW+ toplotne moči in vodo dogreje v 10min..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

konspirator ::

Ne sanjate o legioneli, če vodo redno uporabljate.
Drugo je, če te po 1 mesec ni doma.
--

energetik ::

Jaz le po 5dni+ dopusta vklopim antilegionela program, sicer nikoli.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna Črpalka Sanitarna Voda

Oddelek: Loža
163480 (3116) fikus_
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017635 (5004) letmein
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816300 (13677) RejZoR
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318675 (16452) mn
»

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Oddelek: Znanost in tehnologija
266222 (5039) sidd

Več podobnih tem