» »

Dobra praksa uporabe relejev

Dobra praksa uporabe relejev

papak ::

Zdravo,

COM je porabnik, NO je npr. L2, NC je npr L1, krmilna L je tudi ena od L1 ali L2...

Nekako se mi ne zdi zdravo. Dela že, samo kaj ko, če...

Sem kaj spregledal?

mirator ::

Najprej sem razmišljal, kaj sploh hočeš, vendar mislim da sem "zakopčal".
Običajno je na COM dovod, NO pomeni normalno odprti kontakt (normal open) oz nesklenjen, NC pa normalno zaprti kontakt (normal closed) oz. sklenjen.
Lahko pa je tudi tako, kot si ti zapisal. Na COM priključiš porabnika, Na NC eno krmilno napetost, na NO pa drugo.
Seveda to ni priporočljivo za laike, ker lahko hitro naredijo kratek stik (če na COM pripelješ recimo fazo L1 in na NO ali NC fazo L2, bo nastal kratek stik).

Highlag ::

COM je oznaka za comon oziroma skupni priključek.
Never trust a computer you can't throw out a window

papak ::

Hvala za odgovore, mi je jasno kaj je kaj in kako preklaplja.

Krmilni kontakti so npr. A1(L) in A2(N).

Se pravi imamo COM, NC, NO, A1 in A2.

Realen primer:

Imam luč na COM, imam stikalo za L od A1, stikalo ugasnjeno, luč dela preko L1, stikalo vklopljeno, luč dela preko L2.

Ali je problem, če sta različni fazi uporabljeni na preklopnih kontaktih na releju?

Ali si nemara lahko privoščim celo da je krmilna A1 npr L3, gor pa preklapljam med L1 in L2.

Še bolj poenostavljeno, a se lahko pri taki konstelaciji dogaja škoda na releju oz. Je povečana možnost stika in posledično medfaznega stika.

Al pa celo to, imam dvopolni rele, preklapljam L in N. Tam bo tudi varovalko vrglo, če bo prebilo.

Highlag ::

A1 in A2 sta priključka za tuljavo, ki proži kontakte.
Ne vem kaj misliš početi samo igranje z omrežno napetostjo ni ravno igra.
Vezavo se običajno izdela tako, da se jo nariše na papir odsimulira na papirju, potem pa veže, ko si že 100% prepričan, da je ok, ne pa tako da malo priklapljaš in vidiš efekte.
Na tak način lahko povzorčiš požar al pa vsaj kurjenje pancerk... (varovalke gor ali dol..)

Če se misliš igrati nabavi usmernik z tokovno omejitvijo in se igraj z nizko DC napetostjo ne pa 400VAC
Never trust a computer you can't throw out a window

papak ::

Zanima me samo, če je pametno na isti rele na mirovni in delovni kontakt peljati različne faze. Na skupnem kontaktu pa je porabnik. Porabnik npr. 1,5A, rele npr. 2A, varovalka na L1 ustrezna, varovalka na L2 ustrezna, krmilna napetost za tuljavo ustrezna.

Zanima me fizična sposobnost releja da šalta med dvema različnima fazama na skupen kontakt. Vem da dela brez problema, zanima me worst case, oz. dobra praksa. A se to dela ali se ne.

V podatkovnih listih nikjer ne piše da bi to bilo narobe.

Ko pa vprašaš koga se pa začne ... Jaz bi vedno uporabljal 24 VAC krmilno, jaz ne bi šaltal različnih faz, ... Tako kot očitno tudi tu. Pa tud opisal sem tako da krajše in učinkoviteje ne moreš ubesedit sheme.

Highlag ::

Odvisno od releja. Če je izdelan za ustrezno napetost lahko, drugače ne, ker lahko prebije. Če misliš imeti različne faze potem mora kontakt zdržat min 400VAC
Never trust a computer you can't throw out a window

mirator ::

Če na COM priključiš porabnika, potem lahko na ostala kontakta tudi pripelješ različni napetosti (to je tudi ena izmed osnovnih funkcij releja oz. kontaktorja). Največ, kar se ti lahko zgodi je, da ti kontakt v neki poziciji zapika, kar pa je odvisno bolj od toka kot napetosti. Seveda, kot sem že omenil, bog nedaj recimo po pomoti na COM priključiti L1 in na enega od preostalih kontaktov L2.

WaterBoy ::

Mogoče to: https://www.aliexpress.com/item/3286492...

Napajaš z 5v napajalnikom od telefona
Je pa WIFi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dolocanje faz v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5318067 (9734) javr
»

kako priklopiti časovni rele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
246791 (3028) mirator
»

Izklop faze z relejem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2811095 (3338) mirator
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919238 (17414) lovro535v2
»

Shema za uklop pumpe s PCjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
334229 (3489) DimmniBurek

Več podobnih tem