» »

Nasvet glede zaposlitve?

Nasvet glede zaposlitve?

«
1
2 3

guest #44 ::

Situacija je taka:

1. Status študenta imam uradno le še do konca septembra
2. Diplomo že pišem a ni 100% da bo do septembra že napisana, pregledana in zagovarjana
3. Obstaja znatna vrjetnost, da se zaposlim v večjem zasebnem podjetju za resnejše delo
4. Do septembra bi sicer lahko delal pri njih kot študent, a kako po tem datumu, če slučajno diploma ne bo nared?
5. Status absolventa bom sicer proval podaljšat, a glede poostrenih pogojev in brez zakonsko predpisanega razloga dvomim, da mi ga bodo odobrili.
6. Kaj mi storiti?

Če bi mi vsaj za 2-3 mesece podaljšali status bi bil na konju, sam ne morem vse igrat na to karto.


Pa še nekaj...ta teden mam drugi razgovor pri tem podjetju, kako na se menim za plačo glede na trenutno stanje in kako naj si odprem pot za naprej, da me ne bodo kej nategnili? Itak kot študent delaš za manj, pa tudi pol na začetku se treba sprijaznit z manj...nimam izkušenj kar se tiče takih resnejših ponudb zaposlitve.

tnx

RockyS ::

Ja nič, pač si brez statusa in se redno zaposliš že septembra, za zagovor diplome ne rabiš imet statusa.

Hja, si že delal pri tem podjetju? Če si, koliko si imel urno postavko? Delaš na tej cifri. Seveda bodi razumen in se pozanimaj kaj vse ti po pogodbi pripada namreč razni seminarji,tečaji ki ti jih podjetje (lahko) krije so ponavadi kar precej dragi.
Glede nato, da gre za prvo zaposlitev se zmeni za neko obdobje recimo pol leta dobiš 10€/h, če so s tvojim delom zadovoljni (seveda mora biti opredeljeno kaj je za njih zadovoljivo) se dvigne za tolko in tolko %. Pač odvisno v kateri panogi sploh si.

guest #44 ::

Ne nisem še delal pri tem podjetju.

Hmm..jah to je pravzaprav edina možnost. Obdržat status vrjetno res ne bo šlo.

Lahko le upam, da tisti, ki mi bodo pregledoval prošnjo za podaljšanje imajo kaj srca in mi vsaj za kak mesec podaljšajo.

RockyS ::

Zakaj bi ga hotel podaljšat? Get a life, začni delat, služit pare, nabirat dneve za pokoj...

jype ::

jverne> Ne nisem še delal pri tem podjetju.

Te pa poznajo? Zmeni se, da redno začneš septembra, pa je.

bauci ::

Če dobiš službo ne razmišlaj ampak vzemi in to takoj. Začetna plača ni važna, važno je da imaš službo. S časom se boš dokazal in napredoval po lestvici navzgor. Problem z mladimi je (pa ne mislim s tem tebe), da mislijo, da bodo takoj dobili dobro plačo in vse ostalo. Tega danes ni več. Redna služba je danes zlata vredna.

Major ::

bauci je izjavil:

Če dobiš službo ne razmišlaj ampak vzemi in to takoj. Začetna plača ni važna, važno je da imaš službo. S časom se boš dokazal in napredoval po lestvici navzgor. Problem z mladimi je (pa ne mislim s tem tebe), da mislijo, da bodo takoj dobili dobro plačo in vse ostalo. Tega danes ni več. Redna služba je danes zlata vredna.

Dober vic, hvala za popestritev večera :))
IT Developer & Photography enthusiast.

guest #44 ::

Definitivno se zavedam, da treba začeti od nule in ne pričakovat, da ti bo servirano.

Bom proval res do konca avgusta met že kompletirano.

jype ::

jverne> Bom proval res do konca avgusta met že kompletirano.

Ne rabiš met, se pa kar takoj začni menit, da nastopiš redno zaposlitev na dan, ko ti preneha status. Delaš (in se uvajaš) lahko že prej.

bauci> Redna služba je danes zlata vredna.

Če to ni samo šala, potem je strahotno slab nasvet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

bauci ::

OK, za nekoga vic ampak jaz sem to čisto resno mislil. Se spomnim svoje nečakinje, ki je diplomirala in rekla, da za manj kot za 1500 evrov pa že ne gre v službo saj je univ. dipl. inž. nečesa (se ne spomim več). Zame je to šala!

RockyS ::

jype je izjavil:

jverne> Bom proval res do konca avgusta met že kompletirano.

Ne rabiš met, se pa kar takoj začni menit, da nastopiš redno zaposlitev na dan, ko ti preneha status. Delaš (in se uvajaš) lahko že prej.

bauci> Redna služba je danes zlata vredna.

Če to ni samo šala, potem je strahotno slab nasvet.


Šala gor ali dol, v bistvu ima prav. jverne se odloča med študentskim delom in redno zaposlitvijo, v tem primeru je slednja zlata vredna.

worf ::

dobiti službo po faksu je zlata vredno!!!!!!! 3/4 ljudi po faksu išče službo še dooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooolgo časa, ko pa jo dobijo pa po vsej možnosti nima veze z njihovo izobrazbo.

če drugega ne si boš vsaj izkušnje nabral in boš lahko pri iskanju naslednje službe rekel JA, IMAM IZKUŠNJE in te bodo takoj drugače gledal kot ostale diplomante ki nimajo izkušenj.

Wox ::

No... Jaz takšnega nekreativnega človeka, ki na forumih sprašuje takšne bedarije, ne bi nikoli zaposlil.
Commodore 64

guest #44 ::

Mesec nazaj sem mel prvi (neuradni) razgovor, ki se je končal dokaj pozitivno. Zgleda, da sem ponujal ravno to kar so rabli. Pravzaprav sem imel občutek, da so me že hotli vzet sam ker nisem mel diplome so bili malce neodločeni. Rekli so (takrat), da trenutno še imajo nekaj opravil za rešit znotraj firme in da bom moral malo počakat, so me pa dali na spisek.
No, danes dobim vabilo na (uradni) razgovor. Čmo vidit, sem optimist.

@Wox

Prvo kot prvo, sem spraševal če je kaka opcija, ki je še ne poznam. Pa tudi se nisem nikoli ukvarjal z plačami (iz zakonskega vidika). Prilagodljiv sem in v svojo škodo ja ne bom delal, sam nisem seznanjen z prakso na tem področju.

Drugo kot drugo...je*i se. Podajaj svoje nekreativne in nekonstruktivne komentarje kje drugje.

Wox ::

In ko te bo šef malo po strani pogledal, boš šel na forume spraševat, kaj zdaj to pomeni.
Commodore 64

bili_39a ::

Wox je izjavil:

In ko te bo šef malo po strani pogledal, boš šel na forume spraševat, kaj zdaj to pomeni.


In?

Takšen je svet dans. Marsikdo ima občutek, da lahko na forumu vpraša več kakor pa svoje prijatelje v živo. Ljudje potrebujemo komunikacijo.

guest #44 ::

Wox je izjavil:

In ko te bo šef malo po strani pogledal, boš šel na forume spraševat, kaj zdaj to pomeni.


Odvisno, če bodo na terenu mel net! ;)

Wox ::

Prilagodljiv sem in v svojo škodo ja ne bom delal, sam nisem seznanjen z prakso na tem področju.

Kakšna škoda bi se ti pa lahko storila? Tudi, če ne boš dobil dogovorjenega plačila si boš nabral dragocene izkušnje. Pojdi delat že jutri. Zgubiti nimaš nič. Lahko le pridobiš.
Commodore 64

PacificBlue ::

jverne

danes je moderno, da podjetje sklene pogodbo z zavodom, dobi okoli 4000 evrov sredstev, ti pa sluzbo (vsaj) za eno leto.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

guest #44 ::

Wox je izjavil:

Prilagodljiv sem in v svojo škodo ja ne bom delal, sam nisem seznanjen z prakso na tem področju.

Kakšna škoda bi se ti pa lahko storila? Tudi, če ne boš dobil dogovorjenega plačila si boš nabral dragocene izkušnje. Pojdi delat že jutri. Zgubiti nimaš nič. Lahko le pridobiš.


Sem slučajno kje napisal, da ne bi bil pripravljen delat jutri?

Zaradi mene lahko delam kot gimnazijc dokler želijo, ni pa to preudarna odločitev za mojo prihodnost. To, da imam diplomo mi ne pomeni pretirano dosti, namreč ko bom končal diplomo ne bom znal kaj več kot znam sedaj.
Še vedno do sedaj sem se sam znajdu, nekaj z lastnim iskanjem nekaj z povpraševanjem prijaznih in voljnih ljudi. Učne navade imam.

Na forum se postavil vprašanje bolj tko kot btw, če se komu da odgovorit.


Ena ideja bi bila recimo, da če bodo nezadovoljni s tem, da še nisem opravil diplome v dogovorjenem času (čeprav nevem zakaj bi jih to sekiralo, v kolikor delam uspešno), da delam tudi zastonj če je treba tisti mesec dokler jo ne opravim. Se ne bom bunu.

@PacificBlue

Tega pa nisem vedu, da se počne. Mah lahko jim ponudim možnost, ampak to je pač njihova odločitev. Odiranje davkoplačevalskega denarja?

Btw, zgleda da nisem bil jaz jasen ali ti prav razumel...tisti del "v svojo škodo", je bil recimo mišljeno na tiste trike, kot je že ena tema na forumu o podtikanju napačnega datuma, k pogodbi itd. Take hinavske trike, na katere nisi nujno najbolj pozoren v takem trenutku.

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

10€/h? Kaj si dr.?

Wox ::

OK. Potlej se ti opravičujem in vzemi moje trollanje za brezpredmetno.
Commodore 64

guest #44 ::

Wox je izjavil:

OK. Potlej se ti opravičujem in vzemi moje trollanje za brezpredmetno.


No problem.

MIHAc27 ::

Nikoli nisem delal preko študenta, tako da ne vem ali delodajalce take izkušnje zanimajo ali ne (če je znotraj panoge verjetno jih. Če si pa prodajal v Mcdonaldsu pa verjetno manj).

Ko iščeš prvo resno zaposlitev so izkušnje zlata vredne. Sam sem prvo zaposlitev iskal skoraj 1 leto. Ko pa sem imel nekaj let izkušenj in ponovno menjal sem novo službo dobil v 2-3 tednih.

Sedaj za 400€ na mesec res ni treba iti delat in garat, za neko normalno plačo če imaš možnost pa definitivno.

St235 ::

V privatnem sektorju sama diploma ne pomeni kaj dosti in če bodo zadovolni s tabo te komot zaposlijo neodvisno od tega ali diplomiraš ali ne. Absolventa se podalšuje za en semester oziroma eno leto, da bi ti ga podaljšali samo za mesec dva ni možno.

KAr se plače tiče je pa seveda odvisno od tega, kakšno delo je in kako težko te je zamenjat. Ponavadi je tako, da na začetku požreš tudi kako leto slabše plače, če to pomeni delovne izkušnje. zajamčena plača v RS je malo manjk kot 600€ povprečna malce pod 1000€.

guest #44 ::

Dokler bi delal kot študent, bi recimo blo fanj v rangu 5-10 €/h. 4 €/h mogoče je res bolj malo, ker ne gre za obično študentsko, ampak za resnejše delo na mojem področju. Kak mesec bi se vrjetno tudi s tem sprijaznu, v kolikor dobim druge prednosti (izkušnje recimo).
Običajno kot gledam je > 5 €/h nek standard za vsa zahtevnejša/resnejša študentska dela (poznam tudi primer 10 €/h), tk da naj bo to neko izhodišče.

RockyS ::

kmetek je izjavil:

10€/h? Kaj si dr.?


Upam, da tvoje vprašanje razumem narobe in da ne misliš, da bi za 10€/h moral imet dr. naziv?

St235 ::

problem je sledeč: študent za 5€ na uro stane za podjetje na mesec kakih 1000€, ti pa zaslužiš 850€.
Tisto sekundo ko te zaposlijo in hočeš imeš 850€ plačo pa boš delodajalca stal 1500€.

Če bi rad imel plačo 10€ na uro, boš preko študenta stal okol 2000€, ti boš zaslužil 1700€
Kot zaposleni z plačo pa boš ob plači 1700 neto, stal podjetje 3400€na mesec

dodaj še tukaj 200-300 € za potne stroške in malico, da o bolniških in dopustu ne govorimo. pa boš videl da se je pri prvi redni zaposlitvi utopično pogovarjat o številki 10€na uro, če nimaš ne vem kakšnih izkušen ali specifičnih znanj.

guest #44 ::

Se strinjam, 10 €/h je res malo preveč za začetnika. 5 €/h pa je že realna cifra.

Najprej bom vprašal njih koliko mislijo, nato se bomo pogajali.

RockyS ::

Ja ampak potem se lahko o taki zaposlitvi tud vprašaš kaj boš delal, boš za 5€ code monkey ali boš celo nekaj ustvarjal itd...

P.S.
o višini prve plače se ne pogajaj. Raje se pogajaj o stvareh, ki ti to plačo lahko zvišajo, torej napredovanja itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

BlueRunner ::

Samo ena malenkost. Status študenta in sočasna redna zaposlitev nista problematični. Lahko imaš oboje istočasno in to ni nikakršen problem. Zato se na ta študentski status pri razmisleku o temu kaj storiti danes, sploh ne rabiš kaj dosti ozirati.

Glede na osebne izkušnje in 20/20 pogled nazaj, ti predlagam, da pojdi v redno zaposlitev.

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Ta mi je nova...sem lahko zaposlen, pa imam obenem status redno vpisanega študenta? Kako to zgleda?

jype ::

jverne> Ta mi je nova...sem lahko zaposlen, pa imam obenem status redno vpisanega študenta? Kako to zgleda?

Tko da maš obveznosti, nimaš pa privilegijev.

Čeprav se morda sliši grozno v resnici ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

St235 ::

status rednega študenta zgubiš, lahko pa normalno nadaljuješ z študijem. Odpadejo pa privilegiji kot so študentski dom, LPP, davčna olajšava, boni...

Sam v praksi je tako, da se te stvari tako lai tako ne preverja sproti. Če se ti maja zaposliš, boš praktično obsdržal vse razen davčne olajšave do oktobra. potem pa tako ali tako ne boš imel več statusa. Študenta/bone se ne kontrolira med letom, razen če bi te kdo ravno prijavil. Tako, dav praksi boš skoraj vse privilegije lahko obdžal do oktobra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BlueRunner ::

Ta mi je nova...sem lahko zaposlen, pa imam obenem status redno vpisanega študenta? Kako to zgleda?

Kaj izgubiš/se spremeni:
Zdravstveno zavarovan nisi "po starših" ampak sam preko redne zaposlitve.
Subvencije za LPP več ne boš imel (ampak kartice ti nihče ne vzame in ti velja do konca leta).
Konec bonov za študentsko prehrano (čeprav ne čisto takoj).
Konec raznih popustov s strani države (tudi ne čisto takoj).

Kaj obdržiš/se ne spremeni:
Pravica do obiskovanja predavanj.
Minimalni stroški študija (vpisnina, ipd.), ker si še vedno reden študent.
Pravica do brezplačnega opravljanja izpitov (zate nerelevantno).
... in ostale pravice, ki ti jih podeljujeta faks/univerza in ne neposredno država.

Še celo v študentski parlament se lahko pustiš izvoliti. >:D

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Ne poznam niti enega, ki je šou na tak sistem. Vsi šošolci, ki tudi še niso končali delajo ugledna dela še vedno kot študenti.

Osebno se mi mogoče zdi tudi boljše, da najprej tako začneš (kot študent) ker te lahko manj plačajo, imajo manj obveznosti s teboj s tem pa si pridobiš zaupanje.

Še najbolj enostavna se mi zdi varjanta, da potegnem do septembra študenta pol pa se menimo za redno zaposlitev in (primerno) povišico.

Če pa slučajno nebi bili zadovoljni z to varjanto pa jim seveda predlagam to drugo.

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

Sam bi dodal samo to, da izkušnja z redno zaposlitvijo, pa četudi padeš v čudno firmo, je pomembna.

Sem pa potreboval 10 let distance od svoje prve službe (ki je bila mimogrede katastrofa), da sem ugotovil zakaj. Težko opisati, ampak izkušnje študentskega dela ne bodo nikoli čisto zares obravnavane enake redni zaposlitvi - je zadaj še nekaj na temu, da se dejansko zavežeš delati ekskluzivno za podjetje in tudi na temu kako se obnašaš, ko podjetje zapuščaš. To sta dva faktorja, ki jih bodo tvoji bodoči delodajalci upoštevali kot dodatek k tvoji siceršnji strokovnosti.

Gandalfar ::

jaz jih poznam kar dosti. Pac nehas se sekirat za vsakih deset evrov pa raje zacnes ustvarjat resno dodano vrednost.

RockyS ::

Zaupanje si pridobiš z pridnim in vestnim delom, ne pa z manjšimi stroški. Nisi še nam povedal kaj je tvoja izobrazba oz. zaposlitev?

In spet primerjaš študentsko delo z redno zaposlitvijo. Recimo da si imel kot študent 1000€, kot redno zaposlen pa boš imel 900€ ampak utopija je pričakovati višjo plačo kot jo imajo študenti.

BlueRunner ::

Jah, ej... karkoli boš naredil se ne boš zafrknil v smislu, da boš potem karkoli izgubil. Redna zaposlitev ima nekatere "mehke" učinke, če si jo zagotoviš dovolj zgodaj. Delo preko študenta ti po drugi strani jamči občutno več denarja na računu.

Prioritete pa si vsak postavlja sam. Dobro pa je vedeti čim več okoliščin. To, da se zaposlitev in status ne izključujeta, je takšna okoliščina.

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Ker mam navado, da na net načeloma ne dajam osebnih informacij...povem le to, da sem na tehnični smeri.


Pridno in vestno delat mislim neglede na kak način me zaposlijo. Sam recimo, da nisem edina ponudba ki so jo dobili...in da smo po izkušnjah pa statusu na istem. Kaj bi delodajalca bolj pritegnilo, da me zaposli? Katera od dveh varjant? Jaz bi rekel študentska....

BlueRunner ::

99% študentska varianta. Ta je za delodajalca daleč najugodnejša iz praktično vseh vidikov.

Okapi ::

Če to ni samo šala, potem je strahotno slab nasvet.
In zakaj bi bil to slab nasvet? Saj redna služba ne pomeni, da moraš tam ostati do penzije, ali dokler te ne vržejo iz službe. V vsakem trenutku lahko spokaš in greš na boljše.

sam ker nisem mel diplome so bili malce neodločeni.
Lahko jih vprašaš, če mislijo, da boš potem, ko boš dobil pildek, kaj več znal, kot znaš danes. Povej jim, da boš imel diplomsko do takrat že narejeno, kar se tvojega dela tiče, tako da tvoje delo pri njih zato ne bo nič trpelo. Če so kolikor toliko pri sebi, jih zanima, kaj znaš delati, ne kakšno diplomo imaš.

o višini prve plače se ne pogajaj
To je vsekakor dober nasvet. Niti za višino ni treba vprašati, dokler te ne vzamejo v službo. Ker poznam kar nekaj direktorjev, ki ne prenesejo, da se novinci, ki niso še ničesar pokazali, grebejo za denar. Vprašaš lahko za možnost izobraževanja, kako je pri njih z napredovanjem in podobno, skratka stvari, ki kažejo, da te zanima delo, ne denar.

Osebno se mi mogoče zdi tudi boljše, da najprej tako začneš (kot študent) ker te lahko manj plačajo, imajo manj obveznosti s teboj s tem pa si pridobiš zaupanje.
Hkrati pa tvegaš, da si v tem času iz kakršnegakoli vzroka premislijo. Večina direktorjev bolj ceni, če izraziš željo po redni zaposlitvi, ker s tem pokažeš resnost.

Še najbolj enostavna se mi zdi varjanta, da potegnem do septembra študenta pol pa se menimo za redno zaposlitev in (primerno) povišico.
Malo prej so ti povedali, da firmo več stane, če si redno zaposlen. Zato ne pričakuj, da boš več pokasiral. Prednost moraš videti v dopustu (to pomeni, da boš za isti denar delal skoraj 10% manj časa) in drugih ugodnosti redne zaposlitve.

Če se hočeš iti svobodno podjetništvo, jih pa vprašaj, ali bi lahko delal za njih kot s.p. in koliko bi ti v tem primeru plačali.

O.

guest #44 ::

No sej...delam te 3 mesece prek študenta, da "try before you buy" in če bodo zadovoljni pol mam že skoraj garantirano zaposlitev za nedoločen čas...kao ;)

RockyS ::

Meni redno delo jamči mnogo več kot pa nekaj € več denarja na računu.
Sem študent in sem delal prek študenta že v kelnariji,trgovini,na cnc strojih, sedaj pa sem končno prilezel do tega, da lahko pošiljam prošnje za študentsko delo kot programer,razvijalec itd. In ker sem pol leta delal v svoji smeri lahko rečem, da komaj čakam na redno zaposlitev (jeba jo bo dobit ampak ok). Verjetno je razlika tudi pri tem koliko "služb" imaš že za seboj in izkušenj, ker komaj potem veš kaj je pravo za tebe in kaj ti redna zaposlitev prinaša.
Itak pa so + in - povsod.

guest #44 je izjavil:

No sej...delam te 3 mesece prek študenta, da "try before you buy" in če bodo zadovoljni pol mam že skoraj garantirano zaposlitev za nedoločen čas...kao ;)


Malo morgen. Ko boš diplomiral te lahko naženejo in vzamejo novega študenta. Sej je fajn, da si optimist, ampak za take stvari je treba bit realist =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

guest #44 ::

Hmm...zdej sem rahlo neodločen.

Na vseh razgovorih, ki sem bil do sedaj so me vedno povprašali koliko bi želel. Nikoli nisem povedal cifre, ampak da bomo že nekaj našli kjer bomo vsi veseli.


Jah to je res, če bi se redno zaposlil potem bi bila to boljša garancija. Mah fuck it...bom jim predlagal to možnost, pa da vidmo kaj porečejo.

RockyS ::

Če bi človek imel jajca in bi na tako vprašanje odgovoril "5000€/mesec" me zanima njihova reakcija.

guest #44 ::

Z enim šefom, ki sem bil na razgovoru in smo se pogovarjali o plači...je omenil, da mu je en sveže pečen diplomant izjavil 2500 €/mesec. Glede na to, da sem jaz bil na razgovoru vrjetno je jasno kako se je končalo z prej omenjenim diplomantom.

St235 ::

RockyS je izjavil:

Če bi človek imel jajca in bi na tako vprašanje odgovoril "5000€/mesec" me zanima njihova reakcija.


Hvala lepa in nasvidenje.

RockyS ::

Sej o tem smo govorili, to je tricky vprašanje. Lahko mu ti rečeš da boš delal zastonj, ali pa butneš neko cifro, v obeh primerih si pogrnil. Lahko pa rečeš da iščeš izkušnje, reference, znanje, napredovanje itd... tak pa si že na boljši poti do drugega razgovora.

edit:
kaj ste vsi navajeni na samo en razgovor? Jaz sem že večkrat imel 2 razgovora, v enem primeru celo 3 =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programerska plača (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Programiranje
413128396 (12164) Old Spice
»

Kdaj bi naj podjetje zaposlilo študenta? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8711476 (8728) korenje3
»

Alternativa delu preko študentskega servisa?

Oddelek: Loža
223808 (3013) Mare3
»

Alternativa študentski napotnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6219668 (17390) Furbo
»

Zaposlitev diplomanta FRI

Oddelek: Šola
316333 (5088) Glodko

Več podobnih tem