» »

Pomoč pri vodnem hlajenju

Pomoč pri vodnem hlajenju

«
1
2 3

A1eN ::

hi

A bi lahko kdo razložu postopek vgraditve vodnega haljenja pri socket A procesorju.....pregledal sem ta članek pri slo-techu, pa nisem bil čisto zadovoljen...pregledal sem prejšne poste pa tudi nisem nikjer dobil konkretnih informacij.
Zadeva je pa takšna:
imam amd 2000 pri zračnem hlajenju,ki doseže tudi do 57 stopinj pri full loadu.ker mi je dosti tega sem se odločil da bi vgradil vodno hlajenje ki doseže z nekim delom zelo nizke temperature in tudi glasnost je precej tišja od te moje ki hruli kot da bi poganjal elektrarno.
Vprašanja: kaj jaz sploh potrebujem za vodno hlajenje(zaprto) in kako bi jaz to vse skupaj povezal in vgradil.Seveda če upoštevamo da bi imel tisti nek del ki nekako lažje prevaja temperaturo.In na kateri spletni strani bi jaz lahko to kupil.


Hvala za morebitne odgovore.

LP

Tic ::

Hmm. Tega je na netu pounu, res.


Zadeva je taka. Rabiš vodni blok, pumpo, radiator, cevi.
Vodni blok za Socket A procesorje izdeluje morphling1. Cena se mi zdi da je cca 6jurčkov. Pumpo kupi Eheimovo, če imaš denar. So tihe, hitre, dobre, drage. V nastprotnem primeru maxyjet. Pet shop nasptoti tržnice v BTC. Cena za 1000l/h je 7 tisočakov. Radiator iz odpada. Če boš hladil samo procesor in gledaš na izgled imajo na mlacomovi strani en hladilnik za 120mm fan se mi zdi. Je kr drag. Cevi imaš lahko plastične ali silikonske, ki stanejo cca 1100sit/meter. Plastične pa so cca 100 sit/m. Potem to povežeš v vrstnem redu: Pumpa>blok>hladilnik>pumpa. Kupiš en T člen, kjer boš sistem napolnil z vodo in antifrizom za WOW efekt. Če želiš še izbolšati toplotne lastnosti H2O, kupi hladilno tekočino of "folcvagna" G12. Je rdeče barve. V modrih antifrizih je pogosto čistilo kar NE uporabljat!

kaj jaz sploh potrebujem za vodno hlajenje


One word: TišinaTemperaturaNavijanje:D

Pa nujno poglej TUKAJ preden sprašuješ naprej!

Velik teh informacij sem dobil iz baze podatkov, ki se imenuje morphling1 :D
persona civitas ;>

A1eN ::

Glede t člena:med čem naj bo ta člen? med hladilnikom in pumpo?in Ali ga moram potem zapreti ko nalijem vodo ker sem na eni strani videl da je imel cel sistem še eno odprto cev ki je štrlela cca. 10 cm navzgor.Mogoče zaradi zraka?

Glede pumpe: a ima ta pumpa kabel za omrežno napetost(ker nebi rad delal rele-oz. ga ne rabim, ker ko itak zaključim z računalnikom izklopim cel podaljšek na katerem imam vtičnice)

Glede peltiera: kam ga na priključim za elektriko če upoštevamo zgornje napisano.

Glede temperature:približno kakšno temperaturo bi dosegel na amd 2000 xp brez peltiera in z?


Hvala za morebitne odgovore

Tic ::

T člen sm dau jst pred pumpo, po radiatorju.
Lahko zapreš ali na. Jaz mam. Proti prahu in da ne hlapi tolk in da se ne razlije.

Pumpa ima kabel za omrežno napetost.

Pelt se priklopi na 12v, največkrat. Odvisno kakšnega maš. (črna in rumena žica na molexu)

Vodno; odvismo od temp. zraka, kvalitete hladilnika, navitja. Pač nekaj stopinj nad okolico.

Z peltom kakših -10.
persona civitas ;>

SkIDiver ::

Pelta ti ne priporočam. Prvo se nauči zadeve okol samega vodnega hlajenja. Ne morš kr skuhat župe, če pa ne veš sedaj kako sploh korenčka narezat. Prvo se nauči narezat korenček pol pa župo skuhi. Da ne boš skuhal oz speku svojega procesorja zarad napake na svojem vodnjem hlajenju.
Domnevam, da nimaš veliko znanja o tem.

A1eN ::

Sem gledu pri conradu črpalko za 8.500 Sit in ima 20l/min, je zunanja,doseže 10 metrov višine,12 voltov....kako pa jo naj potem povežem z omrežjem ki ima 230V? ali je ta pumpa sploh primerna?

TESKAn ::

Pejt ti rajš tja, kjer je tržnina v BTCju. Je v tisti stavbi čist ob stran (v delu, ki je najbliže emporiumu) ena trgovina za male živali. Tam si kupi eno črpalko od MAXJETa. Koštala te bo pa okrog 7k.
P.S.: tip mi je tam reku, da prodajo več pump za hladit računala, kot pa za akvarije:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

the_unborn ::

TESKAn: Kolk so pa kej glasne te maxyjet pumpe? To so 220v ane, 12v se verjetno ne splaca, ali pac? Glede tiste eheimove 1048 pri mlacomu, najbrz ni vredna 15k ali je?

TESKAn ::

12V se izogibaj, zadeva je preglasna. Tile MaxJeti so čisto kulturno tihi (hehe, mi je mojga ratalo malo 'poštimat', če kdo zdej malo čudno gleda:D), jih še lepo magari obesiš na kake gumijaste trakove, pa je. Eheima pa jaz rečem da ne kupovat, če nimaš ravno 15k za odmet. Sej ne pravim, da so slabe, ma zakaj bi kupil eheima, če lahko maxjeta, ki ni nič slabši?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

the_unborn ::

No lepo, torej bom prisparal 7k, ki jih sploh nimam:D
Kaksno pa naj vzamem, 600l ali 1200l, mel bom za cpu in gfx hladit? Kaksne so pa kej mere teh pump, so majhne?
Pa se tole, kaksne prikljucke za cevi ima, premer?

TESKAn ::

Čim močnejšo:). Premer priključkov na moji MJ750 je 16.5 mm dovod, 12.6 mm odvod. Na MJ1000 (1000 l/h) je pa 18.9 dovod, 12.6 odvod. Mere moje so 68*79*50 mm, za MJ1000 pa so 68*83*50 mm.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

Sej če bi imel to trgovino blizu bi šel tja,ampak men je ljubljana predaleč.
A imajo spletno stran oz. če pošiljajo prek pošte?

Teskan: napisal si da je 12.6 mm odvod.kako pa naj potem iz pumpe povežem na water block ki ima 10 mm?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A1eN ()

TESKAn ::

Jaz sem z pomočjo vžigalnika in kupa potrpljenja spravil na 16.5 mm dovod cev z notranjim premerom 10 mm.
Za pumpo pa poglej v kaki lokalni trgovini z opremo za akvarije. Lepo vprašaj, če imajo kako pumpo, ki se jo da povezat v in - line načinu, se pravi da ne rabiš radiatorja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

A mi lahk razložiš način in-line?
kako brez radiatorja?

Jebiveter ::

saj res, ali ima ta trgovina kak webpejđ al pa email? Sem predalec pa ne da se mi tezit tle na forumu, ce mi lahko gre kdo iskat. Ce bi se dalo narocit po povzetju bi blo ql.

BTW: Sam imam MaxiJet 360l/h in je pri starem dizajnu hlajenja bila vredu, pri preureditvi pa razmisljam, da bi nabavu mocnejso.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

TESKAn ::

Ups, namesto radiator gre tja besedica rezervoar. Moja napaka, se opravičujem:8).
In - line način je pa ta, da gor namontiraš dve cevi, pa je. Drugi način je, da uporabiš rezervoar in je pumpa v vodi.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

Rekel si da si to cev s "faracajkom" raztegnil na 16.5.Iz česa pa je bila ta cev? vem da se da to naredit iz plastične...kaj pa iz silikona?

TESKAn ::

Hm, to ti pa ne znam povedat...poskusi, pa bo:). Drugače je pa dobro, da plastične cevi preden jih montiraš malo segreješ, natakneš na priključek in pritrdiš z objemko.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

A je vredu ta water sistem:
radiator: Black ice pro(ker pač lepo zgleda na sliki)
water block:magnum 390(socket a)
pumpa:in-line iz akvaristike okoli 1000l/h

TESKAn ::

Za vodni blok raje kontaktiraj Morphlinga oz. Boeinga, če ma kdo od niju kak blok še za prodat. So boljši in cenejši. Za radiator pa bi jaz osebno raje dobil kakega od avta. Recimo če dobiš nekje na kakem servisu hladilnik od Renault 5ke - zadeva pride nova okrog 11 tisočakov, hladi pa po moje bolje. Plus imaš gor priključke za cevi, sicer imajo premer cca. 20 mm, ma z malo tuhtanja ni problem vse skupaj povezat:).
Sicer bo tudi to, kar si ti napisal, hladilo zadovoljivo, ma te stane cca. 10k več, kot to, kar sem napisal zgoraj. Plus če radiator poiščeš na avtoodpadu dodaj prihranku še 10k. 20 tisočakov pa že ni več tako malo...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

Recimo da bi js ves sistem sestavu ga pritrdil na ohišje...kako pa bi js pol vlil noter vodo.........vem da morem med radiatorjem in pumpo naredi t člen,in na njega 20 cm dolgo odprto cev....A skozi tisto bi spustu vodo in voda se bo zapolnila skozi vse cevi..kako je to izvedljivo če je pa cev neprepustna in je zato v njej zračni tlak cca. 1 bar....
mi lahko poveste kako ste vi naredili(upoštevajmo zunanjo pumpo)?

Tic ::

Lepo počasi zlivaš in gre tut zrak sproti vn. :D

Pol pa k je voda pri pumpi jo mal užegš da zatera vodo okul in sped dolivaš. Pol pa pustiš ene par ur, da gre zrak vn!
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

the_unborn ::

a pol je treba cevko zapret ali je lahko odprta

morphling1 ::

Ko je enkrat odzračeno lahko zapreš, samo voda še vedno malenkost hlapi če uporabiš silikonske cevi (ampak res malenkost tako da moraš vseke toliko časa malo prekontrolirat novo vode, v dotočno/ odzračevalni cevi nad T členom.Seveda pa še vedno lahko pumpo potopiš v rezervoar s čimer se rešiš odzračevanja, je pa več ukvarjanja z vzdrževanjem, ter bolj nerodno za prenašat iz jasnega razloga.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

A1eN ::

sam še radiator nucam pa bom sestavu sistem,hotel sem kupit black icee pro ampak mi moja denarnica pravi NE,zato sprašujem ker hladilnik naj izberem(od kerega avtomobila)..

Golden eye ::

Baje da je dober od Forda ta malih verzij?!! Najboljše je če je bakren:D

KuhaR ::

Prej sem imel Al radiator od Fieste zdej pa imam Cu od Corse. Slednji je 10x boljši, ob pa sta me stala 3K SIT pri lokalnemu avtoodpadu.

A1eN ::

hi
zanima me kero pasto uporabljate med water blockom ter procesorjem?



LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A1eN ()

TESKAn ::

Jaz imam arctic silver.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A1eN ::

in koliko imaš temperaturo CPU?

TESKAn ::

Cca. 5°C nad Tsobe.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Golden eye ::

Ej KuhaR a mi lahko poves na katerem avtoodpadu si to dobil, al pa če bi se ti dal pa še men enga zrihtal pa po pošti postlat:\

LP;)

Zgodovina sprememb…

morphling1 ::

Če se ne spomniš sem že pisal da je Corsin širok 19cm in ga boš težko spravil v večino ohišij, je pa super radiator ja.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

mile ::

morph: kako pa zgleda ta hladilnik ( od Corse)? A ima tako strukturo,da bi ga lohk zožu za 1 cm (za v Chieftec-a?)

Pa še to samo ta spodnjih 5 cm, ker pol je lahko širok 19 cm .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

morphling1 ::

Zgleda zelo podobno temu samo širši je


In težko bi se ga dalo rezat po širini, ker bi sigurno prerezal strukturo in bi jo težko nazaj 100% zalotal, da ne bi puščal.
Zakaj samo spodnji 5cm ? Chieftek je sicer zelo široka kišta samo notranja plošča kjer je motherboard vzame širino , pomoje je nekako lažje predelat chiefteka tako da bi v uno ploščo zrezal luknjo za radiator.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

mile ::

Ker ima rob (na tej strani ko so vrata) - vrata so siroka 1cm in tuki bi to pridobil.
Lahko bi pa rezu zadnjo plosco ( sam pol nebo vec isti 0:) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

morphling1 ::

Potem pa samo dvigniš radiator za 5cm pa je, samo diske je treba potem verjetno gor premaknit.
Kar se tiče rezanja, če narediš lepo se še opazilo ne bo
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

mile ::

Sam se tega sploh spomnu nisem .>:D

A1eN ::

a mi lahk kdo pove kako je zdej z mazanjem paste(arctic silver) med blokom ter CPU?
A je isto kot pri zračnem hlajenju,tako da na tanko namažem na CPU?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A1eN ()

morphling1 ::

Pa kaj misliš da ja mazanje paste umetnost, namažeš kar se da na tanko. Pri vodnem bloku je zaradi večje pritisne sile, praktično neopazno kaj uporabljaš ker bo sloj tanek kako tisočinko ali še manj, jaz uporabljam navadno belo silikonsko od V 7+ ker je zelo tekoča tako da blok vse kar je več z lahkoto stisne ven. Z As3 ne boš naredil nobene revolucije.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

A1eN ::

ej morph: kje bi js dobu tiste priključke za mk3 block..oz.kakšni priključki so to sploh..ker jih prvič vidim...

morphling1 ::

Misliš te quick star za pnevmatiko.


Dobim jih pri enem privatniku v Lj. drugače dam pa gor lahko katerekoli priključke s 1/4" navojem.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

A1eN ::

ufff....zgleda preveč zahtevno za mene.....kako je pa s mk3 modelom ,ki ne-bi imel teh quick star priključkov..in bi imel čisto navadne. npr:. pri magnumu 390

Jure2k ::

Pomoje bi blo fajn narisat eno enostavno skico, za lažjo predstavo.
Jaz sem bol antitalent za risat, zato delo prepuščam vam:D
Morphling, a maš ti še kakšen svoj blok za prodat? Jaz bom dobil verjetno naslednji teden XP2400+ Procesor, tovarniško odklenjen>:D in ib mu rad olajšal trplenje pri hudi navitosti:D RAM bo pa tudi šibal pri 200MHz ali več in me zanima, če bi blo fajn še matično hladit in če lahko prodaš še majhen blok za matično. Kontaktiraš me lahko po e-mailu

morphling1 ::

Kaj vam ni jasno, lahko dobiš eno od dveh variant, quick star , ali pa navadni nipli na katero cev natakneš.
.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

A1eN ::

MORPH:kako pa je s hlajenjem za grafično ATI 9000 pro.......a imaš kaj blokov na zalogi?

morphling1 ::

9000,9500,9700 ter še GF2, GF3 univerzalc :D

Nič na zalogi vse po naročilu, samo ne preko foruma ampak na email :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

A1eN ::

lepo :D lepo :D
vendar kako pa je s pritrjevanjem na grafično...na sliki vidim pa ne razumem kako si ga pritrdil...4 " šraufi" da to stvar gor drži?

Golden eye ::

A za rame ni pa nč???:\

morphling1 ::

Blok se pritrdi skozi dve luknji na grafični ki jih imajo vse prej omenjene kartice.
Za rame pa ramsinke, za to moraš pa zaenkrat poskrbeti sam, enkrat jih bom delal tud sam samo zaenkrat še ne (nimam pravega orodja oz držala)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodno hlajenje!! (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
32221122 (12252) Dr_M
»

I just love Vmoding, oz. kako P4ka začne kazat zobe :)

Oddelek: Navijanje
383075 (1827) morphling1
»

Se nedokoncan, a vendarle - Midi-tower H20 sistem (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
19110943 (7652) Fury
»

Malo pozno a vseeno. Moja Antec Silver wb. kištica :)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
252072 (1260) morphling1
»

Moja nova zelo modificirana kišta in blok, veliko slik! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
22517219 (12301) the_unborn

Več podobnih tem