Telegraph News - Zatem ko je Rusija objavila, da po koncu letošnjega poletja ne bodo prestavili urinih kazalcev nazaj na sončni čas, in bodo tako de facto celo leto uporabljali poletni čas, se podobne ideje porajajo tudi v Veliki Britaniji. Koalicija želi še pred poletnimi olimpijskimi igrami v Londonu leta 2012 sprejeti novo strategijo za turizem, ki bi pomagala pritegniti več turistov. Del te strategije je tudi stalen pomik kazalcev naprej.
Velika Britanija uporablja greenwiški čas (GMT), ki se poleti prestavi za uro naprej (GMT+1). V novem predlogu je zapisano, da bi Britanci poleti uro prestavili še za eno uro naprej (na GMT+2), tako da bi uporabljali isti čas kot kontinentalna Evropa (razen Portugalske in vzhodne Evrope). Ali bo premik veljal tudi pozimi (GMT+1), s čimer bi Velika Britanija v celoti prešla na srednjeevropski čas, ali pa bo pozimi ostala na GMT in bo razlika med poletjem in zimo dve uri, še ni dorečeno. Medtem ko se v južnem delu države zavzemajo za prvo možnost, ji na Škotskem ostro nasprotujejo, saj bi v tem primeru sonce v Glasgowu 1. januarja vzšlo šele okrog 9.47 ure. Odpravljanje v službo in predvsem v šolo v trdi temi bi povečalo število prometnih nesreč in žrtev.
Podaljšanje dnevne svetlobe v večer, saj bi sonce julija v Londonu zahajalo okrog 22. ure, svetlo pa bi bilo vse do 23. ure, naj bi privabilo turiste, saj bi imeli zvečer več prireditev na prostem. Hkrati bi privarčevali tudi energijo. Drugi predlogi za krepitev turizma v novi strategiji so ukinitev praznika dela 1. maja, ki bi ga nadomestil nek drug dela prost dan v oktobru - najverjetneje Dan bitke pri Trafalgarju 21. oktobra, sprostitev vizumskega režima, več svobode pri oglaševanju turističnih točk ob cestah, ukinitev centraliziranega ocenjevanja hotelov s številom zvezdic in olepšanje vstopnih točk v Veliko Britanijo na letališčih.
Velika Britanija je v preteklosti že poizkušala s srednjeevropskim časom. Med drugo svetovno vojno (1940-1945) in leta 1947 so ga uporabljali zaradi varčevanja premoga (pozimi GMT+1, poleti GMT+2). V letih 1968-1971 so celo leto uporabljali srednjeevropski čas (ali britanski poletni čas, GMT+1).
Ukinitev 1. maja ? Zanimivo... očitno se bo s časom pač pozabilo in bomo spet prešli "mehko" nazaj v ta sistem izkoriščevanja delavcev. No saj smo že 3/4 tam.
@Mipe ker smo tako navajeni, da je povsod ob 7.00 jutro, ob 20.00 pa večer. In kdo na svetu bi se žrtvoval, da bi se dan začel ob 16.00? Nobena država. Vso to kompliciranje v času tehnologije mi je popolnoma banalno, ko je vsaka nastavitev 1 klik vstran.
Če bodo podaljšali svetli del dneva, se bodo trgovci spet prilagodili in potem se bodo trgovine odprle ob 11.00, pa zaprle ob 23.00. S temi premiki ur samo premikajo te urnike proti večeru. Najprej se je delalo 6-14, potem 7-15, zdaj 9-17, očitno je naslednji korak 11-19.
Upajmo da se še kontinentalna evropa odloči za enotni čas. Tole premikanje ure je nadležno.
Sam sem tudi to pomislil, a dejansko VB ne misli ukinit premikanje kazalcev. Le poletni čas bi naj bil enak kot v srednji Evropi. Zimski pa ali kot prej, ali kot v Evropi (torej v nobenem primeru ne enako kot poleti).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Podaljšanje dnevne svetlobe v večer, saj bi sonce julija v Londonu zahajalo okrog 22. ure, svetlo pa bi bilo vse do 23. ure, naj bi privabilo turiste
uffff, to pa je res sigurno... čakati na romantičen sončni zahod ob temzi do 23h... res bo turizem cvetel. kakor je zdaj poletni čas je čisto kul. zimskega edino naprej na poletnega, ne pa poletnega na +1.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
js bi pozimi zavrtel čas nazaj. Da ko ustaneš ob 6-7 zjutraj je že sonce veni
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija
Ukinitev prvega maja.. res zanimivo, tukaj pa se vidi kako se v zahodnem svetu ceni fizični delavec, kmalu nebo nič bolje kot med industrijsko revolucijo.
Ukinitev prvega maja.. res zanimivo, tukaj pa se vidi kako se v zahodnem svetu ceni fizični delavec, kmalu nebo nič bolje kot med industrijsko revolucijo.
Kaj pol, bojo šli delavci v Chichagu spet na ceste, pa bo. PS: Labor day v Chichagu je kdaj?
Mau je očitno uspelo, saj Kitajska še vedno leži v enem časovnem pasu. Je pa res, da se Ujguri za to ne zmenijo in se ravnajo po lokalnem času. Čas je tam tako relativen. Odvisen od tega, koga vprašaš.
Sicer tut tistle svoč šas ni vedno povsod enak, pri nas je skor pol 800 v 991 in v 117. Če je men kaj jasno.
Ni ti. Wikipedia to the rescue: - 1 dan = 1000 beats - dan se začne istočasno kot po srednjeevropskem času (razen polovice leta, ko se ostali igrajo s kazalci)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Sicer tut tistle svoč šas ni vedno povsod enak, pri nas je skor pol 800 v 991 in v 117. Če je men kaj jasno.
Ni ti. Wikipedia to the rescue: - 1 dan = 1000 beats - dan se začne istočasno kot po srednjeevropskem času (razen polovice leta, ko se ostali igrajo s kazalci)
Se spomnite ur, ki so kazale "Internet time?" Če se prav spomnim, izum Casia.
ps: Kupil bi si drugo uro - ta ima kompas, višinometer in vse te fancy stvari - sedaj bi pa si kupil eno simple, ki kaže samo čas, vendar bi kakšno geek varjanto. Da kaže čas v binarnem sistemu ali kaj podobnega. Kaj kdo ve, kje jih imajo na kupu, da si izberem meni všečno?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|