» »

Evo pa se je spet spremenila ura..

Evo pa se je spet spremenila ura..

««
2 / 14
»»

link_up ::

naj en pameten pove zakaj bi bilo dobro, da se zdani ze ob stirih al kdaj ze?
In and Out

Seba22 ::

vrtn4r je izjavil:

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega


Čakaj, ti misliš da bo manj teme če bo v veljavi drugačna ura? :(


Nevem ali ti živiš pod kamnom al kako?Kaj ti sanjaš samo poglej si dneve že danes se že konkretno pozna na dnevu zdaj se še bo ura zamaknila in bo tema še prej po uri seveda pa še majn maš pol od dneva meni je vedno bolje odgovarjal poletni čas je bolje da je svetlo uro dalje to velja predvsem pozimi pa tudi poleti paše kakšna dodatna urca svetlo za moje pojme oglavnem jas dam glas za poletni čas definitivno
Asus ROG B650E|Ryzen 7800X3D|DDR5 32GB|NVMe SSD 3TB|EKWB AIO 360|RTX 4080
Dell Alienware 27" 1440p GSYNC Ultimate|CAN-AM Renegade 1000cc 2022

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba22 ()

Seba22 ::

Magic1 je izjavil:

vrtn4r je izjavil:

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega


Čakaj, ti misliš da bo manj teme če bo v veljavi drugačna ura? :(

Za povprečnega Slovenca bo manj.


Kaj si s tem mislo povedat da sem povprečen ?Možno no ampak meni je vseeno ko se mi ni treba vstajat zjutraj pa mam celi dan fraj ampak vseeno imam raje uro poletni čas tisti ko hodijo delat pa verjam da majo še raje kašno dodatno uro svetlo popoldan ko pridejo iz šihta
Asus ROG B650E|Ryzen 7800X3D|DDR5 32GB|NVMe SSD 3TB|EKWB AIO 360|RTX 4080
Dell Alienware 27" 1440p GSYNC Ultimate|CAN-AM Renegade 1000cc 2022

mirator ::

Povsem brez veze je debata kateri čas naj obvelja. Na tistega, ki bo obveljal, se bomo hočeš nočeš privadili vsi. Bo pa bistveno težji dogovor za prehod na enoten čas, kot je bil prehod na gibljivega.
Ljudje vse bolj pozabljamo, da smo tako kot živali in rastline, biološka bitja, naravnani na biološki čas. Ta čas se zvezno spreminja, mi smo ga pa pravzaprav administrativno digitalizirali in to pri nekaterih povzroča, ne biološke, temveč psihične motnje. Tudi kmetje so že od nekdaj v zimskem času spali dlje, poleti pa vstajali bolj zgodaj, ker je to od njih zahtevala narava, pa njihov bioritem ni bil porušen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

WhiteAngel ::

mirator je izjavil:

Bo pa bistveno težji dogovor za prehod na enoten čas, kot je bil prehod na gibljivega.


Niti ne. Če se že gremo demokracijo, naj naredimo EU-wise referendum za zimskega ali letnega in se potem tega drži celotna Evropa. Časovni pasovi se pa lahko ohranijo, če se bodo Portugalci (-1) ali Baltiki (+1) pritoževali.

sunshine403 ::

Ce se ze gremo demokracijo, potem naj ima vsak tako uro kot si zeli ;) Je pa to ravno toliko realno kot "EU wide referendum" ;)

Kvatebrigic ::

Narod kar noče razumeti, da je prestavljanje ure še iz časov, ko je večina ljudi delala na poljih cele dneve ali pa v tovarnah na eno izmeno.
Danes živimo popolnoma drugače, ljudje niso več na njivah cele dneve, ampak sedijo v pisarnah. Vsi trobijo o škodljivih vplivih sedenja po cele dneve, buljenja v ekran, povečanega stresa, debelosti, zakrnelosti, pomanjkanja D vitamina, itd., nihče pa nebi nič naredil da bi se na tem področju kaj spremenilo. Kapitalisti bi kvečjemu radi vašo rit imeli v pisarni kar 24/7.
Zato bi, če se že pogovarjamo o uri, ki je človeški konstrukt, le to morali optimizirati tako da bi imeli čimvečjo dobrobit od tega. Da bi se človek po celodnevnem sedenju v pisarni lahko še za kakšno uro prestavil ven na svež zrak, mogoče tisto uro izkoristil za svojo najljubšo rekreacijo... Zato poletni čas. Ker v tem primeru imamo pozimi dan približno do 18h. Lahko pa rečemo da je zimski čas "naravni čas" in ga vzamemo za edinega pravilnega, samo potem naj se zamaknejo tudi vsi delovniki in šole na eno uro prej. Da ne bomo delali od 8h do 16h, ampak od 7h do 15h ali še prej.

sunshine403 ::

Se povsem strinjam, ampak ker dokaj velikemu procentu ljudi po drugi strani tudi pase, da jim nic ni treba delati, in s tem "ja ves je temno pa ne morem" dobijo se dodaten izgovor, da lahko oblezijo na kavcu, je zimski cas tudi prav cool. Ne samo da pozimi ne bodo mogli ven (pa bi full hoteli, samo ves je ze temno), sedaj bodo tudi poleti imeli pol manj casa po sluzbi. Za delodajalce je pa to sploh fino, ker se potem tudi nikomur prav pretirano domov ne bo mudilo. Win win situacija za vecino... jaz bom pa pizdil, ko se poleti ne bom mogel normalno po sihtu na kaksno malo daljso sportno aktivnost.

Okapi ::

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega
LOL Ker nisi sposoben z delom začeti ob osmih, ali sedmih, če bi rad končal še podnevi, ne? Si suženj ure, moraš gledati nanjo in začeti ob devetih.

Je res pravi fenomem, kako so nekateri trdi.;(( Niso se sposobni odločiti, da se službe začnejo ob osmih, zato bi radi imeli umetni poletni čas, namesto astronomskega zimskega.

sunshine403 ::

Ja na zalost nas je vecina suznjev ure. Nismo vsi v penziji ali brezposelni da lahko delamo stvari ko nam pase. Eni imamo pac sluzbo, kjer je delovni cas vsaj priblizno dolocen ne pa "ko ti bo pac pasalo to narediti". Sicer bi vecino mojega dela lahko res opravil kadar bi mi najbolj ustrezalo, ampak ce vecin strank dela od 8-16 potem je nekako pricakovano, da bos med 8:00 in 16:00 dosegljiv, tudi ce bi tebi bolj ustrezalo da bi delal med 19:00 in 22:00 ter mer 4:51 in 7:23.

Okapi ::

vrtn4r je izjavil:

Čakaj, ti misliš da bo manj teme če bo v veljavi drugačna ura? :(

Točno tako. Ljudje so res nori. Mislijo, da bo manj teme, če premaknemo uro. In mislijo, da bodo lahko dlje spali, če se služba začne ob devetih, namesto ob sedmih.:))

GR2 ::

Še kdo kot jaz prestavi uro že enkrat popoldne ali zvečer preden se dejansko prestavi? Tako imam še najmanj problemov, tastari pa vedno da se morajo navadit na nov čas in ne vem kaj. Kaj bi se moral navajat, greš spat ob novi uri kar je kakšno uro prej in si s tem zaključil.
Na budilki samo nastavim DST, ročno uro moram pa tako vedno nastavljat, ker je mehanska. V avtu in na mobitelu (nimam povezanega na net) potem nastavim enkrat v naslednjih treh dneh, ko pač vidim da ne kaže prav in se dejansko jo spomnim prestavit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Okapi ::

Jaz vedno zvečer, običajno okoli sedmih, prestavim.

Podobno tudi, ko grem na kakšno daljšo pot. Ko se vsedem v letalo, takoj prestavim na ciljni čas.

Seba22 ::

Okapi je izjavil:

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega
LOL Ker nisi sposoben z delom začeti ob osmih, ali sedmih, če bi rad končal še podnevi, ne? Si suženj ure, moraš gledati nanjo in začeti ob devetih.

Je res pravi fenomem, kako so nekateri trdi.;(( Niso se sposobni odločiti, da se službe začnejo ob osmih, zato bi radi imeli umetni poletni čas, namesto astronomskega zimskega.


Jas suženj ure kaj sanjaš?Nikoli bil in nikol nebom jas sem napisal samo da mi je poletni čas ure boljši to je vse
Asus ROG B650E|Ryzen 7800X3D|DDR5 32GB|NVMe SSD 3TB|EKWB AIO 360|RTX 4080
Dell Alienware 27" 1440p GSYNC Ultimate|CAN-AM Renegade 1000cc 2022

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba22 ()

FireSnake ::

Okapi je izjavil:

Jaz vedno zvečer, običajno okoli sedmih, prestavim.

Podobno tudi, ko grem na kakšno daljšo pot. Ko se vsedem v letalo, takoj prestavim na ciljni čas.


In končaš ob treh ponoči :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BigWhale ::

Ce bomo sli na poletni cas in na njem ostali, bomo verjetno, podobno kot Rusi, cez par let prestavljali na zimskega. Nam mogoce ne bo tko hudo, bo pa problem za sever Evrope.

Z zimskim casom bi imeli vzhod/zahod na poletni solsticij ob 4.10 in 19.40 poleti, pozimi bi pa ostalo tako kot je sedaj, od 7:40 do 16:20.
S poletnim casom bi bile pa te ure 5.10 in 20.40, pozimi pa 8.40 in 17.20. Dolzina dneva in noci se ne bi spremenila.

Realno gledano bi se precej zimskega jutranjega prometa preselilo v noc. To, da moramo vstati, ko je zunaj se tema je sicer marsikomu neprijetno, je pa bistveno manj nevarno kot to, da se moramo voziti ponoci, ko smo se zaspani. Tako bo ob osmih zjutraj nastopil 'civil twilight', ko rata nekak dovolj svetlo za delo zunaj. Ce bo zaradi tega trpela prometna varnost, bomo pa videli.

starfotr ::

Pa ravno mi se ne bi smeli razburjat glede zimskega časa. Smo v idelani legi. Nismo preveč severno, smo v sredini časovnega pasu "+1",torej vse idelano za stalni zimski čas.

Bi pa nateral Špance, Francoze in ostale v njihov časovni pas, to je "+0". Tisti, ki niso v svojem geografsko določenem pasu, nimajo kaj odločat o tem, kaj bomo naredili s časom.

Okapi ::

In še enkrat - a smo ljudje res taki sužnji ure, in nismo sposobni prilagoditi svojega urnika? Berem Sveto pismo, ustavo, deklaracijo o človekovih pravicah..., pa nikjer ne najdem, da se morajo šole začeti ob osmih, službe ob devetih.

Ker samo zaradi te rigidnosti je sploh vprašanje, ali naj imamo ves čas zimski (astronomski) ali prilagojen poletni čas.

destroyer2k ::

Okapi je izjavil:

In še enkrat - a smo ljudje res taki sužnji ure, in nismo sposobni prilagoditi svojega urnika? Berem Sveto pismo, ustavo, deklaracijo o človekovih pravicah..., pa nikjer ne najdem, da se morajo šole začeti ob osmih, službe ob devetih.

Ker samo zaradi te rigidnosti je sploh vprašanje, ali naj imamo ves čas zimski (astronomski) ali prilagojen poletni čas.


Če bi hoteli čim boljši rezultat mladih, bi morala se šola začeti ob 9:00, ker po raziskavah so ugotovili da šola ob 8:00 ali prej dejansko je čisto izven njihove biološke ure.

https://schoolstarttime.org/delaying-sc...

Okapi ::

Biološka ura se ravna po zimskem času, ko smo že ravno pri tem.
In kot rečeno, lahko se začne tudi ob devetih, ali desetih, zaradi tega ni treba premikati ure, ampak samo urnik.

Mimogrede, meni je najbolj ustrezal popoldanski turnus. Sem lahko spal do deveetih, po koncu pouka ob sedmih zvečer smo pa na pir šli.;)

pirat ::

Najboljse bi bilo, ce bi o tem odlocali ljudje, ki so dejansko kdaj zunaj v naravi (iz kateregakoli razloga ze).

Geekom, ki se ne ukvarjajo s sportom in prezivijo vecino casa v pisarni/sobi za racunalnikom (najprej sluzbeno, potem se privat igrice) ter vreme namesto s pogledom skozi okno preverjajo na google weather verjamem, da je vseeno. No, ostalim ki pa gredo kdaj na kolo, uzivajo v naravi in so se fizicno sposobni prehoditi vec kot 2 km v kosu, pa ni vseeno.

Raje bi poletni cas.

sunshine403 ::

Okapi je izjavil:

Biološka ura se ravna po zimskem času, ko smo že ravno pri tem.

Najprej tezis o suznjih ure, potem pa tole. A bejz... biolosko uro boli kurac za to, ali je ura 6 ali 7 ;) Ce po cem, se bioloska ura ravna po soncnem vzhodu/zahodu. Koliko takrat kaze ena naprava, ki se ji rece ura, je povsem brezpredmetno. Toliko o "naravnosti" zimskega casa. Zgolj zato, ker se je nekdo spomnil dodeliti eno stevilko momentu, ko jo sonce najvisje, nima veze z biolosko uro. In ravno zaradi tega kar pravis ze cel cas (suznji casa pa to), nima popolnoma nobene veze zimski ali letni cas.
Je pa problem, ker smo ljudje pac trenutno nekako odvisni od obstojecih ur in mocno dvomim, da se bo zato, da bo meni lazje iti popoldan laufat cel svet spremenil in zacel delati od 7 do 15 namesto od 8 do 16.

pirat je izjavil:

No, ostalim ki pa gredo kdaj na kolo, uzivajo v naravi in so se fizicno sposobni prehoditi vec kot 2 km v kosu, pa ni vseeno.

Raje bi poletni cas.

Jaz tudi iz tocno tega razloga. Problem pa je, ker se vecini to ne da in se jim potem jebe za to. Pa kot sem napisal prej, se dodaten razlog za opravicili za svojo lenobo "lej kratek dan je ze temno ne morem", tako da je zimski cas bolj cool. Vsi normalni bi pa definitivno raje poletnega.
PS: Da ne omenjam da vsi tisti, ki bi radi zjutraj uro svetlobe vec, tisto uro tako ali tako prespijo, ker redko kdo od teh vstane ob 7 ce mu ni nujno treba v sluzbo.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

pirat je izjavil:

Najboljse bi bilo, ce bi o tem odlocali ljudje, ki so dejansko kdaj zunaj v naravi (iz kateregakoli razloga ze).

Geekom, ki se ne ukvarjajo s sportom in prezivijo vecino casa v pisarni/sobi za racunalnikom (najprej sluzbeno, potem se privat igrice) ter vreme namesto s pogledom skozi okno preverjajo na google weather verjamem, da je vseeno. No, ostalim ki pa gredo kdaj na kolo, uzivajo v naravi in so se fizicno sposobni prehoditi vec kot 2 km v kosu, pa ni vseeno.

Raje bi poletni cas.
LOL, še en od tistih, ki gleda na uro, da ve, kdaj lahko kaj naredi.

Mi, ki res hodimo v naravo, gremo ven ob sončnem vzhodu, ali tudi pred, in nas čisto nič ne zanima, kaj kažejo kazalci na uri.

Radi pa vidimo, da je sonce najvišje takar, ko pride urni kazalec na 12. Čisto tako, zaradi estetike astronomskega časa.

To, da bi nekdo rad premaknil uro, ker ni sposoben iti ven ob šestih, ampak čaka, da bo ura sedem, je podobo, kot če bi nekdo hotel premakniti mesece za pol leta. Da bi imeli pust takrat, ko je toplo, ne sredi zime. Ali pa zato, da bi bil julija in avgusta, ko so glavne šolske počnitnice, sneg, ker raje smuča kot plava.

Horas ::

Okapi je izjavil:

pirat je izjavil:

Najboljse bi bilo, ce bi o tem odlocali ljudje, ki so dejansko kdaj zunaj v naravi (iz kateregakoli razloga ze).

Geekom, ki se ne ukvarjajo s sportom in prezivijo vecino casa v pisarni/sobi za racunalnikom (najprej sluzbeno, potem se privat igrice) ter vreme namesto s pogledom skozi okno preverjajo na google weather verjamem, da je vseeno. No, ostalim ki pa gredo kdaj na kolo, uzivajo v naravi in so se fizicno sposobni prehoditi vec kot 2 km v kosu, pa ni vseeno.

Raje bi poletni cas.
LOL, še en od tistih, ki gleda na uro, da ve, kdaj lahko kaj naredi.

Mi, ki res hodimo v naravo, gremo ven ob sončnem vzhodu, ali tudi pred, in nas čisto nič ne zanima, kaj kažejo kazalci na uri.

Radi pa vidimo, da je sonce najvišje takar, ko pride urni kazalec na 12. Čisto tako, zaradi estetike astronomskega časa.

To, da bi nekdo rad premaknil uro, ker ni sposoben iti ven ob šestih, ampak čaka, da bo ura sedem, je podobo, kot če bi nekdo hotel premakniti mesece za pol leta. Da bi imeli pust takrat, ko je toplo, ne sredi zime. Ali pa zato, da bi bil julija in avgusta, ko so glavne šolske počnitnice, sneg, ker raje smuča kot plava.


ne laži, ni človeka ko bi lahko tako živel.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

starfotr ::

Saj če je čas itak vseeno kaj je, potem ne vem zakaj bi probali stalnega zimskega in to je to.

Mislim, da še nihče ni s stalnega zimskega šel na stalnega poletnega. Obratno so pa že šli.

sunshine403 ::

Okapi je izjavil:

LOL, še en od tistih, ki gleda na uro, da ve, kdaj lahko kaj naredi.

Mi, ki res hodimo v naravo, gremo ven ob sončnem vzhodu, ali tudi pred, in nas čisto nič ne zanima, kaj kažejo kazalci na uri.

Matr je tezko razumet, da nismo vsi na socialni ali v penziji. Ja se strinjam, ko imam dopust ali pa cez vikende mene osebno boli k* kaksen cas je. Ko pa moram v sluzbo in ker pac moram biti v sluzbi med 8:00 in 16:00 je pa razlika, ali je temno ob 19:00 ali pa ob 20:00. Ja vem, full prevec komplicirano za razumet, ampak tako pac je.

Magic1 ::

Sej veste, da stari prdci ne morajo spat in vstajajo s kurami. Za njih je presneto važno, kdaj se odprejo trgovine in štarta tv program glede na kurjo uro. Kaj pa naj počnejo od 4 do osme ure...
Magic

Okapi ::

sunshine403 je izjavil:

Okapi je izjavil:

LOL, še en od tistih, ki gleda na uro, da ve, kdaj lahko kaj naredi.

Mi, ki res hodimo v naravo, gremo ven ob sončnem vzhodu, ali tudi pred, in nas čisto nič ne zanima, kaj kažejo kazalci na uri.

Matr je tezko razumet, da nismo vsi na socialni ali v penziji. Ja se strinjam, ko imam dopust ali pa cez vikende mene osebno boli k* kaksen cas je. Ko pa moram v sluzbo in ker pac moram biti v sluzbi med 8:00 in 16:00 je pa razlika, ali je temno ob 19:00 ali pa ob 20:00. Ja vem, full prevec komplicirano za razumet, ampak tako pac je.
Zmenite se v službi, da boste začenjali eno uro prej. Zakaj bi morali vso državo posiljevati z letnim časom?

A res nisi sposoben razumeti, da je bolj preprosto in smiselno spremeniti urnik, kot prestaviti uro?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

sunshine403 ::

A si res tako omejen, ali se samo delas? Ja ni problema se zmenit. Vse poslovne partnerje obvestimo, da naj zamenjajo delovni cas vseh svojih zaposlenih pa bo. Mala malica.
PS: Prestavljanje ure deluje ze enih 60 let (ali nekaj takega) brez pretiranih tezav... definitivno z manj tezavami, kot prepricevanje vseh poslovnih partnerjev, naj spremenijo urnik.... da ne omenjam kaosa, ki bo nastal, ce se stvar res ukine in bo vsaka drzava EU imela cas po svoji izbiri, kar trenutni predlog predvideva. ;)

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

sunshine403 je izjavil:

Okapi je izjavil:

LOL, še en od tistih, ki gleda na uro, da ve, kdaj lahko kaj naredi.

Mi, ki res hodimo v naravo, gremo ven ob sončnem vzhodu, ali tudi pred, in nas čisto nič ne zanima, kaj kažejo kazalci na uri.

Matr je tezko razumet, da nismo vsi na socialni ali v penziji. Ja se strinjam, ko imam dopust ali pa cez vikende mene osebno boli k* kaksen cas je. Ko pa moram v sluzbo in ker pac moram biti v sluzbi med 8:00 in 16:00 je pa razlika, ali je temno ob 19:00 ali pa ob 20:00. Ja vem, full prevec komplicirano za razumet, ampak tako pac je.
Zmenite se v službi, da boste začenjali eno uro prej. Zakaj bi morali vso državo posiljevati z letnim časom?

A res nisi sposoben razumeti, da je bolj preprosto in smiselno spremeniti urnik, kot prestaviti uro?


Dejansko je lazje spremenit cas drzave in eu kot se zmenit za vse urnike to je defakto
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Ko 2x letno premikaš uro, je res bolj preprosto premikati uro, kot vsakič sproti vse urnike, vozne rede... Zato so se tudi takrat pred desetletji odločili za premikanje ure, ne za premikanje urnikov.

Ko se pa enkrat odločiš, da ure ne boš več premikal, je pa bolj smiselno prilagoditi urnike in vozne rede, tudi na državni ravni, če je treba. En odlok, da se šole začnejo ob sedmih namesto ob osmih, in imaš cel šolski sistem lepo na "poletnem času", ura pa ostane "astronomska".

Ampak očitno nekateri tega preprosto niste sposobni dojeti.

S tem, da tudi sedaj nimajo vsi enakega urnika. Eni začnejo ob osmih, eni ob devetih, marsikje ob sedmih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Ko 2x letno premikaš uro, je res bolj preprosto premikati uro, kot vsakič sproti vse urnike, vozne rede... Zato so se tudi takrat pred desetletji odločili za premikanje ure, ne za premikanje urnikov.

Ko se pa enkrat odločiš, da ure ne boš več premikal, je pa bolj smiselno prilagoditi urnike in vozne rede, tudi na državni ravni, če je treba. En odlok, da se šole začnejo ob sedmih namesto ob osmih, in imaš cel šolski sistem lepo na "poletnem času", ura pa ostane "astronomska".

Ampak očitno nekateri tega preprosto niste sposobni dojeti.

S tem, da tudi sedaj nimajo vsi enakega urnika. Eni začnejo ob osmih, eni ob devetih, marsikje ob sedmih...



Ko bos dojel da je ura nas izum enako kot poletni cas bos dojel da je oboje umetno ampak vec folka ima vec od poletja ko je dalj svetlo kot od dejstva da bi bil soncni vzhod ob 4.00 zjutraj
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Okapi ne kapira, da tudi zimski čas ni nič bolj naraven ali pravi kot poletni. Tudi z zimskim časom bo imel sonce najvišje na nebu ob 12h le 4x letno. Pa četudi živi na 15° poldnevniku. Ker Equation of time @ Wikipedia

Ja, na dopustu se tudi jaz ne oziram na uro in počnem aktivnosti glede na sonce in predvsem vročino, zato gremo npr. v hribe ob sončnem vzhodu. Ne glede na uro.
Ker pa imamo ljudje službe, kjer si verjetno manjše število lahko izbira kdaj bomo delali, je precej boljše, da je po šihtu dalj časa svetlo, da se lahko kaj postori okoli bajte ali pa športa po svetlem.
Razne fore o biološki uri so tudi privlečene za lase. Biološko uro resetira sončna svetloba zjutraj, ko pade na oči, ne pa kozmični žarki skozi rolete in streho. Pozimi je mrak in megla do 12h, večina pa itak spi in se zbuja za roletami, kjer je popolna tema. Ni nobenega reseta oz. je šele ko si prižgeš močne pisarniške luči.

Promet zjutraj v temi? Kako je pa zdaj pozimi pri zimskem času? Jaz se na šiht pripeljem že zdaj v popolni temi nekje od novembra do februarja. Tudi s stalnim letnim časom ne bo ta tema nič bolj temna od trenutne. :))

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Industrializacija in kapitalizem sta nas pahnila v nenaravno izrabo nasega casa in soncne svetlobe. Normalizirali smo taksno uporabo dneva in zdej se prepiramo okrog neumnost. :)

energetik ::

Ja če ponoči spimo, si pač morata dan razdeliti delo in prosti čas. To pa lahko storimo tako, da najbolje ustreza večini. In če se ne motim, večini bolj ustreza dalj svetlo popoldne kot dan zjutraj. Vsaj meni (in verjamem da tudi ostalim po pisarnah) dol visi, če je zunaj tema, medtem ko v razsvetljeni pisarni buljiš v 3 ekrane in poganjaš simulacije.
Je pa izjemno prijetno ob 16h zajahati kolo, če veš, da imaš še 2h svetlo in ne samo 1h.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Industrializacija in kapitalizem sta nas pahnila v nenaravno izrabo nasega casa in soncne svetlobe. Normalizirali smo taksno uporabo dneva in zdej se prepiramo okrog neumnost. :)


Seveda seveda, cas je izum cloveka tako zimski kot poletni
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Poletni čas je bolj koristen, ne glede na kvazi naravni cikel.

Meni svetloba ob 4h zjutraj ne pomaga nič.

Popoldne naj bi bilo čim dlje svetlo, da po službi lahko kaj še postoriš zase, za otroke, ne pa da visiš v temi noter.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

energetik je izjavil:

Okapi ne kapira, da tudi zimski čas ni nič bolj naraven ali pravi kot poletni. Tudi z zimskim časom bo imel sonce najvišje na nebu ob 12h le 4x letno. Pa četudi živi na 15° poldnevniku. Ker Equation of time @ Wikipedia

Ja, na dopustu se tudi jaz ne oziram na uro in počnem aktivnosti glede na sonce in predvsem vročino, zato gremo npr. v hribe ob sončnem vzhodu. Ne glede na uro.
Ker pa imamo ljudje službe, kjer si verjetno manjše število lahko izbira kdaj bomo delali, je precej boljše, da je po šihtu dalj časa svetlo, da se lahko kaj postori okoli bajte ali pa športa po svetlem.


;(( Še en, ki očitno ne razume, da se lahko delo v službi začne ob sedmih. Ali pa ob šestih, ko se je včasih. Če hočeš imeti več svetlobe po službi, pač začneš delati prej. A je kje kakšen zakon, kjer piše, da morajo firme začeti delati ob devetih?

Premik ure je stvar družbenega dogovora. Ampak prav enako je stvar družbenega dogovora, da se začne delati eno uro prej.

Bom ponovil čisto preprosto, za vse, ki očitno ne razumete - ni treba premaknit ure, da boš imel popoldan več svetlobe. Dovolj je, če premakneš urnik.

Za povrhu si pomešal sočni dan in sončni čas. Jasno je, da ne moreš vsak dan sproti za par sekund popravljati ure, v skladu s časovno enačbo. Zato se uporablja povprečni sončni dan, ne pravega.

Pa tudi če bi uporabljali pravi sončni dan, se pravi takega, ki upošteva časovno enačbo, bi bila ura za vsak kraj drugačna. V srednjem veku in tudi še kasneje je imelo vsako mesto svojo uro (čas), nastavljeno glede na sonce. Potem je bilo pa treba stvari malo standardizirati, in so nastali časovni pasovi, ki so združili številne "male" krajevne čase v en časovni pas. In se je bilo pač treba odločit za nek kompromis, ki je bil ponekod večji, ponekod manjši.

V Sloveniji imamo srečo, da 15. vzhodni poldnevnik, ki so ga določili kot standard za srednjeevropski časovni pas, poteka skoraj natanko po sredini države. Tako da je zimski čas za nas idealen, s stališča astronomskega/sončnega časa.

Bila bi velika neumnost, da se temu sedaj odrečemo, samo zato, ker so očitno nekateri prepričani, da se šola ne sme začeti ob sedmih, ampak se mora ob osmih.

Okapi ::

energetik je izjavil:


Promet zjutraj v temi? Kako je pa zdaj pozimi pri zimskem času? Jaz se na šiht pripeljem že zdaj v popolni temi nekje od novembra do februarja. Tudi s stalnim letnim časom ne bo ta tema nič bolj temna od trenutne. :))
Nisem pričakoval od tebe, da tega ne boš razumel.;((

Zdaj se v službo voziš po temi od novembra do februarja, če bomo imeli tudi pozimi poletni čas, se boš pa po temi vozil od oktobra do aprila. In statistike kažejo, da bo zaradi tega več prometnih nesreč.

energetik je izjavil:

Ja če ponoči spimo, si pač morata dan razdeliti delo in prosti čas. To pa lahko storimo tako, da najbolje ustreza večini. In če se ne motim, večini bolj ustreza dalj svetlo popoldne kot dan zjutraj.h.
Ja, in ker to večini bolj ustreza, se lahko večina odloči, da se bodo službe začenjale ob osmih, namesto ob devetih, in šole ob sedmih, namesto ob osmih.

Ni prav nobene potrebe, da bi namesto astronomskega časa imeli celo leto poletnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

sunshine403 ::

A ni cudno, da skoraj dobesedno vsi ne razumemo stvari, razen enega samega, ki pa to razume. Malo me spominja na tistega, za katerega so vsi na AC idioti, ker se vozijo v nasprotno smer, edino on je pameten, ker gre v pravo, s tem da je zares zapeljal na "uvozu" na izvoz in pelje v napacno smer.
Ce se lahko odrecemo temu, da se sola zacne ob 8, potem se brez tezav na isti nacin lahko odrecemo necemu, kar se po tvoje pravi astronomski/soncni cas. Oboje je eno in ista stvar in ce se lahko spremeni ena stvar, se lahko tudi druga. Nikjer ni nobenega zakona, ki bi pravil, da mora ena izmisljena stevilka kazati 12 ko je sonce v najvisji legi. Enako kot 12 lahko kaze tudi 13, 11, 8 ali pa 193.

Okapi ::

Ja, mene tudi malo preseneča, koliko ljudi tule ne razume precej preprostih stvari.;((

Nihče ne pravi, da se ne moremo odločiti za poletni čas celo leto. Jaz pravim, da to ni potrebno. Astronomski čas je naraven, ali bolj eleganten, če hočeš. In če ni potrebe, da bi ga spreminjali, ker obstaja bolj elegantna rešitev (sprememba urnika), potem je neumno, da ga spreminjamo.

Sploh zato, ker je srednjeevropski (zimski) čas za nas idealen s stališča naravnega gibanja sonca in naše zemljepisne lege.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

PrimoZ_ ::

Ali pa ostanemo na poletnem času in ni niti urnikov treba spreminjat.

sunshine403 ::

@Primoz to je prevec preprosto ;)

energetik ::

Okapi je izjavil:

energetik je izjavil:


Promet zjutraj v temi? Kako je pa zdaj pozimi pri zimskem času? Jaz se na šiht pripeljem že zdaj v popolni temi nekje od novembra do februarja. Tudi s stalnim letnim časom ne bo ta tema nič bolj temna od trenutne. :))
Nisem pričakoval od tebe, da tega ne boš razumel.;((

Zdaj se v službo voziš po temi od novembra do februarja, če bomo imeli tudi pozimi poletni čas, se boš pa po temi vozil od oktobra do aprila. In statistike kažejo, da bo zaradi tega več prometnih nesreč.

energetik je izjavil:

Ja če ponoči spimo, si pač morata dan razdeliti delo in prosti čas. To pa lahko storimo tako, da najbolje ustreza večini. In če se ne motim, večini bolj ustreza dalj svetlo popoldne kot dan zjutraj.h.
Ja, in ker to večini bolj ustreza, se lahko večina odloči, da se bodo službe začenjale ob osmih, namesto ob devetih, in šole ob sedmih, namesto ob osmih.

Ni prav nobene potrebe, da bi namesto astronomskega časa imeli celo leto poletnega.
Je potreba, da bi imeli celo leto poletnega, tako ti pravi večina folka. Elegantnost ali naravnost zimskega časa si si ti izmislil. V resnici gre pač za človeško iznajdbo.

Ne, večina se ne more odločiti, kdaj se bodo začele šole in šihti.

Sicer pa si me narobe ocenil, jaz začnem z delom med 6:30 in 7:00. Pa bi vseeno raje videl, da bi pozimi imel poletni čas, ker če delam do npr. 14:45, poberem froce v vrtcu 15:15. Potem moram počakat z njimi doma vsaj do 16h, da pride domov še moja. Šele takrat se lahko vržem na bicikl. Aja, ne morem, ker je pozimi ob 16:20 že tema. Če bi bila tema ob 17:20, bi pa lahko šel.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Poletni čas je bolj koristen, ne glede na kvazi naravni cikel.

Meni svetloba ob 4h zjutraj ne pomaga nič.

Popoldne naj bi bilo čim dlje svetlo, da po službi lahko kaj še postoriš zase, za otroke, ne pa da visiš v temi noter.


To je nemogoce dopovedat kvazi naravnocikel loverjem...

Po njihovo bi bilo bolje da delamo poleti od 4am ko je svetlo

Okapi je izjavil:

Ja, mene tudi malo preseneča, koliko ljudi tule ne razume precej preprostih stvari.;((

Nihče ne pravi, da se ne moremo odločiti za poletni čas celo leto. Jaz pravim, da to ni potrebno. Astronomski čas je naraven, ali bolj eleganten, če hočeš. In če ni potrebe, da bi ga spreminjali, ker obstaja bolj elegantna rešitev (sprememba urnika), potem je neumno, da ga spreminjamo.

Sploh zato, ker je srednjeevropski (zimski) čas za nas idealen s stališča naravnega gibanja sonca in naše zemljepisne lege.


Potrebno se ni odlocit za nobenega ce smo pri potrebnem kajne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Okapi ::

energetik je izjavil:

Ne, večina se ne more odločiti, kdaj se bodo začele šole in šihti.
:)):)):))
Ne more se odločiti, kdaj se šole in službe začnejo, lahko pa se odloči, da bomo imeli celo leto poletni čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne, večina se ne more odločiti, kdaj se bodo začele šole in šihti.
:)):)):))
Ne more se odločiti, kdaj se šole in službe začnejo, lahko pa se odloči, da bomo imeli celo leto poletni čas.


Mene delodajalec ni vprasal kdaj bi zacel, me je pa vprasal eu ce bi nel samo en cas in kateri
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrimoZ_ ::

Okapi je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne, večina se ne more odločiti, kdaj se bodo začele šole in šihti.
:)):)):))
Ne more se odločiti, kdaj se šole in službe začnejo, lahko pa se odloči, da bomo imeli celo leto poletni čas.


Lažje je pustiti uro na poletnem času, kot sprejemat odloke da se začno šole prej in seveda vse ostalo.

Okapi ::

Odlok je odlok. V obeh primerih je potrebna natanko ena objava v Uradnem listu.
In v obeh primerih je potrebena natanko ena odločitev vlade, oziroma potrditev te odločitve v Državnem zboru.

s1m0n ::

Za šole smo celo določili, da se ne smejo začeti prej :) No smo to uri v zadnjem desetletju premaknili naprej...
««
2 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Američanom se obeta stalni poletni čas (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
24224589 (14368) DostMam

Evropski poslanci za ukinitev premika ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8115585 (7114) Oberyn
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15636697 (30026) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21844545 (31308) nsa_ag3nt

Več podobnih tem