» »

Evo pa se je spet spremenila ura..

Evo pa se je spet spremenila ura..

««
«
1 / 14
»»

Tero ::

Te spremembe ure mi že pošteno gredo na jetra. Kdaj bodo to že enkrat ukinili, saj ne pripomore k ničemer. Poraba električne energije je pa itak zanemarljiva.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

cryptozaver ::

Mah zarad mene je cist useen ce odstejem en cel kup stelanja ur in verjetnost da pozabis na to.

Ampak. Ko mas mejhne otroke je pa hudic. Celih 14 dni rabis da jim vsilis nov ritem. Napor brez potrebe.

Jan987 ::

m ja jest sem tud za ukinitev tega.

Pouh ::

Meni je super. Mas eno uro vec spanja/zuriranja..
Ur pa tut ni treba prestavlat k se vse itak avtomatsko...

BluPhenix ::

Mah no meni pa kr pase, da ne hodiš sredi noči delat. Sicer je sedaj prava ura, ampak če bi bila tako poleti, bi izgubil eno uro dneva.

NE vem kaj vas moti, sej edino kar je je malo štelanja ur (zato jih imaš čim manj :) )
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

koyotee ::

Ura se je letos prestavila zadnjič! Tako bo v celotni EU!
lp
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Thomas ::

Prelepo, da bi bilo res.

Maš kakšen link?

Kolikor jaz vem, sporazum o "menjavanju sezonskega časa" v resnici poteče.

Ampak EU si po moje "ne more privoščit", da odpusti vseh 100 uradnikov, ki premaknejo uro dvakrat na leto.

Tako, da ... se tele neumnosti še ne bomo tako hitro znebili.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Monster ::

tole z prestavljanjem časa je res kr neki ... se enkrat so ble neke težke debate da bo tega konec .. ve kdo kaj več o tem?
Ka zaboga...

koyotee ::

Sem poslal mail na MNZ, poročam če/ko odgovorijo.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

opeter ::

Čudovito bi blo, če je res, kar ste napisali. Sedaj imamo pravi čas in nič, ama ništa se ne pridobi z vrtenjem ure naprej spomladi. Kdo si je to norost izmislil... Francozi? Nemci? :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

Zelo zanimivo branje, priporočam vsem zainteresiranim.

Zakaj poletni čas?

Uvedba poletnega časa je posledica razmišljanja o ekonomski in energetski učinkovitosti človeštva. Pred uvedbo tega mehanizma so namreč opazili, da je bilo v pomladnih mesecih sonce že precej visoko, večina ljudi pa je še spala. Pametnim glavcam se je zazdelo, da je to škoda, saj bi bilo bolje, če bi naravno svetlobo izkoristili za delo. Rešitev so našli v tem, da spomladi čas prestavijo za eno uro naprej. Tako so ljudje na primer privarčevali z energijo za osvetljevanje stanovanj. Delovne in šolske ure so se namreč lepše prilegale dnevni svetlobi. Obratno je bilo jeseni: ker so se ljudje zbujali v čedalje večjo temo, so uradni čas korigirali s prestavitvijo poletnega časa nazaj na standardni lokalni čas in tako pridobili več jutranje svetlobe.

Začetna opažanja o tem, da lahko s korekcijo lokalnega časa privarčujemo z energijo, so potrdile mnoge študije. V 70-ih letih prejšnjega stoletja je ameriško prometno ministrstvo ugotovilo, da v celotni državi vsak dan poletnega časovnega režima porabijo skoraj 1% manj električne energije, kot bi jo, če poletnega časa ne bi uvedli.

Podobne zaključke je prinesla kalifornijska raziskava iz leta 2001. Zaradi slavne kalifornijske energetske krize med leti 2000 in 2002 so namreč želeli poletni čas v Kaliforniji vsaj za leto dni raztegniti na celo leto, vendar Bela hiša in ameriški kongres zaradi dogodkov 11. septembra predloga nikoli nista sprejela, kasneje pa v Kaliforniji tudi ni prišlo do sprememb.

Empirično je možno ugotoviti, da je poletni čas učinkovit vsaj na treh področjih:

* varčevanje z energijo: ameriška študija, ki je potekala v letih 1974 in 1975, je pokazala, da so v marcu in aprilu s poletnim časom dnevno privarčevali kar 10.000 sodčkov nafte - skratka 600.000 sodčkov v dveh mesecih v vsakem od preučevanih let;
* zmanjševanje števila žrtev prometnih nesreč: zaradi naravne svetlobe, ki jo s poletnim časom prestavimo na kasnejše ure dneva, več ljudi iz služb in šol domov potuje še pri dnevni svetlobi, kar bistveno zniža verjetnost različnih prometnih nesreč. Izkazalo se je tudi, da v nekoliko manj svetlih jutrih ne prihaja do večjega števila prometnih nesreč - vsaj ne v mesecih, ko velja režim poletnega časa. Raziskovalci ocenjujejo, da v Ameriki tako mesečno rešijo 25 življenj in preprečijo približno 1.000 hudih telesnih poškodb. Na mesec hkrati privarčujejo za 14 milijonov dolarjev stroškov, ki bi nastali zaradi prometnih nesreč;
* preprečevanje kriminala: ker je večina ljudi doma še pred temo, se v poletnem času zmanjša njihova izpostavljenost raznim kriminalnim dejanjem, saj se večina tatvin in osebnih napadov zgodi po temi.

Zgodovina

Poletni čas so prvi uvedli Nemci, in sicer leta 1915, kmalu pa je sledila Velika Britanija in druge države.

Ideja sama pa je bistveno starejša. Za njenega očeta velja šegavi ameriški izumitelj in državnik Benjamin Franklin, ki je leta 1784 v Pariškem žurnalu objavil pismo - esej o varčevanju z dnevno svetlobo, v katerem je sicer v svojem hudomušnem slogu natančno opazil problem, vendar predlagal nekoliko togo rešitev: skušal je nanizati ukrepe, ki bi ljudi prisilili, da bi šli spat prej, zato da bi se lahko zbudili bolj zgodaj.

Franklinovo idejo, ki jo je potem še večkrat predstavil, je leta 1907 obudil angleški pisatelj William Willett: ko se je ob sončni svetlobi sprehajal mimo hiše z zastrtimi okni, je pomislil, za kakšno razmetavanje z naravno energijo gre. Predlagal je, da bi med pomladnimi in poletnimi meseci v štirih korakih po 20 minut čas premaknili za 80 minut naprej. Oblast v Veliki Britaniji predloga ni sprejela, je pa leto potem, ko so leta 1915 poletni čas kot prvi uvedli Nemci, zavoljo varčevanja z energijo poletni čas z enkratnim 60 minutnim zamikom uvedla tudi Velika Britanija. Večina držav, ki pozna ta varčevalni ukrep, je poletni čas uvedla med prvo svetovno vojno. Konec poletnega časa so večinoma datirali na 11. november. Med drugo svetovno vojno so v Veliki Britaniji naredili še korak naprej in imeli poletni čas v dveh zamahih, saj so v poletnih mesecih uro pomaknili še dodatno naprej, tako da so imeli "dvojni poletni čas". Jeseni so ure pomaknili za eno uro nazaj, novembra pa se vrnili na običajni lokalni čas - Greenwich Mean Time.

Premikanje, prestavljanje in nastavljanje ur

Premikanje ure in sprememba časa sta lahko zabavno doživetje, če na to pozabite. A ne samo osebne prigode - zaradi zmede ob menjavi časa se je v zgodovino zapisalo tudi nekaj povsem resnih dogodkov. Eden od takih se je zgodil septembra leta 1999. Na Zahodnem bregu (na palestinskih ozemljih) je še veljal poletni čas, preostanek Izraela pa je ravno prešel nazaj na standardni čas. Teroristi s palestinskih ozemelj so pripravili časovno tempirane bombe in jih pretihotapili k svojim arabskim bratom iz Izraela. Slednji so se ravnali po izraelskem času in tako napačno razumeli ure na bombah. Še ko so jih nameščali, so bombe eksplodirale in ubile tri teroriste. Če bi teroristi malo pomislili in bombe namestili pravočasno, bi življenje izgubila dva avtobusa, polna ljudi.

Prav zaradi zmede ob menjavi časa je posebej praktično, da nekatere naprave same prestavijo čas takrat, ko je treba. To zna večina operacijskih sistemov v današnjih računalnikov. Kljub temu pa uporabljamo še veliko naprav, med katerimi večina ne zna časa prestaviti samodejno (mobilni telefoni, avtomobilske ure ipd.). Žal pa je še vedno treba ročno popraviti čas na veliki večini običajnih ur: budilkah, ročnih, stenskih urah...
In prihodnost?

Evropska unija bo o smiselnosti poletnega časa znova razmišljala in tehtala leta 2007. Če bodo ugotovili, da poletni čas ni več potreben, se s tem pojavom nemara tudi pri nas ne bomo več srečevali prav dolgo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

cryptozaver ::

Si se pa potrudu...

>Sem poslal mail na MNZ, poročam če/ko odgovorijo.

Hmnja sam tam itaq ne bo nihce dovolj pooblaščen da bi dajal izjave >:D

iNooby ::

lol s čim si eni solijo pamet
Haters gonna hate...

Nagi Bator ::

No, sam sem pa gorec zagovornik prestavljanja ure, saj si nikakor ne morem predstavljati, da bi poleti Sonce vzhajalo ob pol stirih zjutraj! Pa kaj si nor! 8-O
Morda bi bil za, ce bi ostal nastavljen poletni cas!

Looney ::

Zmenim sem se ob šestih, čakam deset minut, preklinjala frendico kako lahko tako zamuja, nakar pogledam na mobtel (je na srečo tako pameten, da sam prestavi uro) in ugotovim, da je ura deset čez pet!>:D

Pri nas drugače traja kakšne tri dni, da uspemo prestavit ure!:\
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

miko 55 ::

hočem svetlobo da bom lahko fural. brez sonca crknem in nč furanja! hočem indor park...:D

Mavrik ::

Hum... jaz pa zadeve niti opazil preveč nisem... računalniki in mobitel so ure prestavili sami... tak da mi je samo čudno bilo kako to da sem se tako naspan zbudil ko je budilka zvonila.
The truth is rarely pure and never simple.

Ejsi_Disi ::

To more bit. Meni je čisto v redu, če se ure premikajo. :D

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Meni dnevna svetloba nic ne koristi pri delu, ker jo ponavadi omejujem s kaksnimi zaluzijami in/ali roletami.

Matev ::

a da je bila ura prestavljena

ok pa naj bo

zakaj je to tak problem

Person ::

Meni osebno bi pa bolj ustrezalo, da bi se ura prestavila v obratno smer, ker bi potem popoldneve po obveznostih lahko bolje izkoristil. Zjutraj pa tisto urco že potrpiš ... tako pa če imaš malo dle faks, lahko prideš domov spet po temi:|
Let's make something useful!

McHusch ::

Fino bi že bilo, samo prav pa to ni. Po definiciji je poldne takrat, ko je sonce najvišje na nebu, kar pri nas, ker smo na 15. poldnevniku, točno ustreza pasu GMT+1, torej zimskemu času.

Če že nehamo prestavljati ure, bomo celo leto na zimskem času.

krho ::

Zimskega premaknemo za +30min, nato ostane tak:\
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

koyotee ::

Odgovor iz MNZ :
Spoštovani,

žal vam na MNZ ne moremo odgovoriti na to vprašanje. Predlagamo vam, da ga
zastavite na portalu E-uprava, kjer je zbirka vprašanj za vse vladne organe
in bodo poskrbeli, da bo prišlo na pravi naslov

torej sem poslal enako vprašanje še na e-upravo, bomo videli kwa bojo povedal :)
lp za1x
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

opeter ::

Hja, tudi meni skoraj nič ne koristi dnevna svetloba... sem pač vampir. :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Azrael ::

Tudi meni prestavljanje ure ni niti najmanj ni vseč, saj delam od 6.00 do 14.00 in tako poletni čas pomeni še manj jutranje svetlobe.
Nekoč je bil Slo-tech.

ivanuscha ::

Men je pa poleti totalno zakon ker je 1 uro daljši dan zvečer! (Zjutraj itak spim). :D

Nejc Pintar ::

Sicer tudi preveč opazil nisem, bi pa še vedno raje videl da prestavljanja časa nebi bilo.
Lahko je biti prvi, če si edini!

BigWhale ::

Poleti je ze itak daljsi dan... :P

HotBurek ::

Evo tema iz naftalina.

Kako je letos s to jesensko uro; se premakne kam ali ne?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Magic1 ::

Ne morejo se zmenit, ker cajt bi obdržal in zdaj mučkajo do neznano kdaj. Do takrat se menja po starem.
Magic

PrimoZ_ ::

Poletni čas ali pa menjavanje ure.

Vse samo da ne bo zimski, BMK če je "pravi".

StarMafijec ::

Jp, zaenkrat vse še po starem. Naj bi k neodločitvi pripomogla Brexit in pandemija.

PrimoZ_ je izjavil:

Poletni čas ali pa menjavanje ure.

Vse samo da ne bo zimski, BMK če je "pravi".

Pravi je zimski, če bi pa ukinili premikanje, bi obdržali poletnega.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Zimski čas je tisti geografski čas.
Poletni čas je bil uveden kot sezonski zamik z namenom varčevanja sveč ipd.
Mene ne moti menjavanje časov, ker mi je fajn (in itak je povečini avtomatika), če je svetlo čez delovni del dneva.

Ganon ::

Če bo premik kdaj ukinjen, bomo ostali na "zimskem". Kar je tudi prav.

Seba22 ::

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega
Asus ROG B650E|Ryzen 7800X3D|DDR5 32GB|NVMe SSD 3TB|EKWB AIO 360|RTX 4080
Dell Alienware 27" 1440p GSYNC Ultimate|CAN-AM Renegade 1000cc 2022

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Seba22 ()

Magic1 ::

Nič ni nujno, da bomo ostali na "zimskem". Ostali bomo na tistem, ki ga bodo sprejele ostale države v naši bližini. Hrvaška, Italija in Nemčija se nagibajo letnemu, za nekatere druge je pa "zimski" pravi. Zdaj se pa zmeni in smo kjer smo. Zavedajo se, da ne more imeti vsaka država druge ure, vsaka pa ima svoje interese.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

PrimoZ_ ::

Ganon je izjavil:

Če bo premik kdaj ukinjen, bomo ostali na "zimskem". Kar je tudi prav.


Prav, zakaj ?
To da je sonce opoldne v zenitu, je res samo na specifične geografski dolžini. Tako da kakor si par 100km stran od te dolžine sonce ni več v zenitu, potem pa je vseeno al je mimo zarad "napačne ure" al ker nisi v pravi točki.

Magic1 ::

12.00 že dolgo ni več sredina dneva, kakorkoli obrneš. Za domače kokoši in ostale živali je v nekem povpračju, za ljudi pa ne.
Magic

PrimoZ_ ::

Magic1 je izjavil:

12.00 že dolgo ni več sredina dneva, kakorkoli obrneš. Za domače kokoši in ostale živali je v nekem povpračju, za ljudi pa ne.


Tudi to.
Samo ponavadi ljudje skačejo v zrak da sonce ne bo točno nad glavo ob 12ih.

HotBurek ::

Skratka, ura se prestavlja do nadaljnega po dosedanjem sistemu.

Kdaj se bo letos potem cajt prestavil? 23. oktobra?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

brett ::

Letos se premakne na zimski čas zadnjo soboto (na nedeljo) v mesecu. In sicer 25.10.
Spomladi pa nazaj na poletni čas. In to bo zadnji premik. Ker je EK odločila na podlagi glasovanja EP in izražene volje velike večine držav EU, da ostane poletni čas edini v veljavi. Izjema bodo lahko le severne dežele zaradi dolžine sončevega dneva.
Tako da je že odločeno da z letom 2021 ostane poletni čas edini veljavni. In se ukine prestavljanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: brett ()

Ganon ::

PrimoZ_ je izjavil:

Prav, zakaj ?


Tisočkrat predelana tema. Vprašaj strokovnjake, ki se strinjajo, da umetni "letni" čas ne bi dobro vplival na človeka.

brett je izjavil:

Letos se premakne na zimski čas zadnjo soboto (na nedeljo) v mesecu. In sicer 25.10.
Spomladi pa nazaj na poletni čas. In to bo zadnji premik. Ker je EK odločila na podlagi glasovanja EP in izražene volje velike večine držav EU, da ostane poletni čas edini v veljavi. Izjema bodo lahko le severne dežele zaradi dolžine sončevega dneva.
Tako da je že odločeno da z letom 2021 ostane poletni čas edini veljavni. In se ukine prestavljanje.


Nič od tega ne drži.

https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

s1m0n ::

Umetni čas tak ne vpliva dobro na človeka... Drugače je za nas bolj ugoden poletni. Vpliv na človeka pa nima čas ampak njegove navade!

HitraSperma ::

Ni mi jasno to zagovarjanje "pravi" ali naravni čas. Tukaj se pogovarjamo o premiku ure in ne časa (časa še ne obvladujemo, da bi ga premikali). Uro smo izumili ljudje, lahko rečemo da je 32:00 ko je sonce na vrhu, stvar dogovora in kako ljudem bolj paše.
fgdsfjk

PrimoZ_ ::

Ganon je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Prav, zakaj ?


Tisočkrat predelana tema. Vprašaj strokovnjake, ki se strinjajo, da umetni "letni" čas ne bi dobro vplival na človeka.


Ne vem točno kako imajo ritem dela, šole in nasploh življenja v drugih državah.
A v sloveniji je tako, da tisto jamranje o vstajanju v temi zjutraj, če ostanemo na poletnem času ne vzdrži.
Otrokom se šola začenja 7:30 in vstajajo 6:45, pozimi je takrat trda tema ne glede na to, da smo na pravem času. Sploh pa ogromno ljudi spi ob spuščenih ruletah in jih zbudi budilka in ne sončni žarek.

Tak d te argumenti so bolj tako tako.

Scaramouche1 ::

HotBurek je izjavil:

Skratka, ura se prestavlja do nadaljnega po dosedanjem sistemu.

Kdaj se bo letos potem cajt prestavil? 23. oktobra?

https://www.timeanddate.com/sun/sloveni...

Zimonem ::

Eh gmt zamik časovnega pasu. To je to. Pol je pa vseen al hodiš ob 7 al pa ob osmih na šiht.

vrtn4r ::

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega


Čakaj, ti misliš da bo manj teme če bo v veljavi drugačna ura? :(

Magic1 ::

vrtn4r je izjavil:

Seba22 je izjavil:

Narobe,letni je 1000x boljši ne pa zimski ko je že ob štirih popoldan tema skos samo tema na temo sploh pozimi upam da jih sreča pamet pa pustijo letnega


Čakaj, ti misliš da bo manj teme če bo v veljavi drugačna ura? :(

Za povprečnega Slovenca bo manj.
Magic
««
«
1 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Američanom se obeta stalni poletni čas (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
24224581 (14360) DostMam

Evropski poslanci za ukinitev premika ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8115584 (7113) Oberyn
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15636683 (30012) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21844535 (31298) nsa_ag3nt

Več podobnih tem