» »

Domače branje; nastanek biblije

Domače branje; nastanek biblije

_Mortal_ ::

A mogoče kdove kdaj je nastala biblija k rabim to za domače branje vedet oz. napisat
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?
  • premaknil: Predator ()

drejk ::

Leta 100 p.n.s

Arrivo ::

Katera biblija ?

Tista originalna, ki vsebuje izpoved 24 evangelijev ali ta katero poznamo danes, ki zajema le 3 evangelije pa še to izročilo je s nekajkratnimi posegi Rimo katoliška cerkev, z namenom zavajanja vernikov, močno spremenila .

San ::

Začela se je 100 pnš, bolj je vprašanje če je zaključena, ker ne vejo še če bi priznali Kumranske zapise (mislim da se tko jim pravi).

Koci ::

Biblija je nastajala v več obodbjih. Prve knjige so nastale okoli leta 70 n.š (torej kmalu po Kristusu), nekatere pa pozneje tja do konca drugega stoletja.
Panta rei!!

madmitch ::

Če bo kdo vedel bojo vedeli naSvetopisemski družbi Slovenije ali pa na Biblija.net.

Vsaj spodobilo bi se, da vedo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Gandalfar ::

a morm it res iskat moje zapiske iz 1. letnika ;-)

(jutr)

madmitch ::

Domače branje; nastanek biblije

Samo malo, tale naslov mi ni jasen, res da sem hodil v šolo še v času, ko je bilo za domače branje "Teorija samoupravljanja" tov. Kardelja.

Samo, a imate sedaj Biblijo za domače branje???
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Gandalfar ::

nima biblije za domace branje ampak svetopisemske zgodbe pa se to ni nujno da vse.. odvisno od profesorja

McHusch ::

Jap, čisto odvisno. Ko smi imeli mi na programu Biblijo, je bilo dovolj prebrati štiri zgodbe (eem, 5 minut :D) pa napisat dve vrstici mnenja o vsaki (em, še 5 minut :D). So pa baje, nisem prepričan, morali na nekaterih drugih šolah prebrati dosti več Biblije.

Odvisno od profesorja, pač.

_Mortal_ ::

Ma rabu bi iz zbirke klasja prebrat zgodbe,nastanek biblije, delitev biblije, opis zgodb kje nastopajo: abraham,mojzes,Noe....Jezus rojstvo,življenje,delo,smrt + najboljšo zgodbo izbrat podrbno obnovit in utemeljit izbiro. Slovarca ni normalna
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

McHusch ::

Uhm, _Mortal_, kam ti to te hodiš, da vas tak mučijo? :\

Gandalfar ::

amm .. to spada pod splosno izobrazbo?

_Mortal_ ::

roško
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

madmitch ::

No ja, režimi se menjajo, gnjavaža ostaja. Je pa sigurno Biblija veliko bolj primerna, kot čreva, ki smo jih mi predelovali.
Sploh pa biblija in podobna branja niso tako napačna, le kanček zdrave pameti je treba uporabiti. Če bi se še več ljudi ravnalo po njih, bi bilo vse skupaj dosti lažje.

Pa da ne bo pomote, sem ortodoksen tehnokratski ateist.

SF-SN in Bog z Vami
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Koci ::

Gandalfar: Kaj pa študiraš?
Panta rei!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Koci ()

Gandalfar ::

jaz se zmeraj gulim srednjesolske klopi :>

_Mortal_ ::

Brez zamere, ampak to k sm bral se mi je zdelo takšno sranje (oprostite izrazu) da ni res. Upam da sem to zadnjič drži to knjigo v roki
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Lucifix ::

Haha mortal... sm glih vprašanje prebral k te je McHusch vprašal na kero šolo hodš. Pa se mi je zdel vse to mal znano kaj je treba prebrat. Pol pa vidim roško!! hehe tut jst sm hodu tja, in sm mogu vse to "prebrat". Ampak jst sm vse dubu iz neta (hvala bogu) :D

_Mortal_ ::

Sej jz sm tud. No vsaj večino stvari
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

_Mortal_ ::

A bi se lahk kdo mal razpisal o Judu Izškarjot. Zakaj je izdal Jezusa pa kako. Zelo bi bil hvaležen
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Gandalfar ::

ej sam res no .. TO bi pa lahko vedel mislm ..

Juda Iskarjot je bil Jezusov ucenec, ki ga je izdal Rimljanov.

Koci ::

Jezus je preden so ga pirjeli napovedal, da ga bo nekdo izmed njegovih učencev (apostolov) izdal. Seeveda je vse zanimalo kdo bi lahko to bil in so mu vsi, najbolj pa Juda zatrjevali, da oni ne bodo. In se je zgodilo. Juda Inškariot se je z Rimljani dogovoril, da jim bo pokazal kdo je Jezus tako, da bo stopil do njega in ga poljubil na lice. In se je zgodilo. Ko so Rimljanske straže tako iskale Jezusa in prišle do njegov skupine je Juda stopil k njemu in ga poljubil na lice tako kot je napovedal Jezus, Jezusa pa so pripeljali pre kralja Heroda, ki ga je dal potem križati.
To je nekako vsa zgodba, čerpav se je vče čisot natančno ne spomnem, več pa poglej v Sveto pismo - v evangelije. Največ je o tem pisal Luka če se ne motim.
Nekatrri pozneje Kristjanom očitali, da je Jezus hotel s tem obsoditi Jude (obračunati z njimi), kot verjentno veš, obstajajo določene razlike med Judi in Kristjani, vendar pa je verjento poanta bolj v tem, da sama zgodba o njegovem prijetlju in privedbo pred Heroda lepše teče.
Panta rei!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Koci ()

_Mortal_ ::

Peter ga bo 3 zatajil preden bo petelin zakukurikal. Na žalost si mal zamešal. Ma k delam zadnji dan
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Koci ::

Sem se potrudil pa ti poiskal odlomke:

Lukov evangelij:

Zarota proti Jezusu
22
1 Bližal pa se je praznik nekvašenega kruha, ki se imenuje pasha. 2 Véliki duhovniki in pismouki so iskali način, kako bi ga umorili, kajti bali so se ljudstva. 3 Tedaj je šel satan v Juda, ki se je imenoval Iškarijot in je bil izmed števila dvanajsterih. 4 Odšel je k vélikim duhovnikom in poveljnikom in se z njimi domenil, kako bi jim ga izročil. 5 Razveselili so se in se pogodili z njim, da mu dajo denarja. 6 Privolil je in iskal priložnost, da bi ga izročil, ko ne bi bilo blizu množice.

Jezusa primejo
47 Medtem ko je še govoril, je prišla množica. Pred njo je hodil eden izmed dvanajsterih, ki se je imenoval Juda. Približal se je Jezusu, da bi ga poljubil. 48 Jezus pa mu je rekel: »Juda, s poljubom izdajaš Sina človekovega?« 49 Ko so ti, ki so bili okrog njega, videli, kaj bo, so rekli: »Gospod, naj udarimo z mečem?« 50 In eden izmed njih je udaril po služabniku vélikega duhovnika in mu odsekal desno uho. 51 Jezus je odgovoril: »Nehajte! Dovolj je!« In dotaknil se je ušesa ter ga ozdravil. 52 Vélikim duhovnikom, poveljnikom v templju in starešinam, ki so prišli nadenj, pa je rekel: »Kakor nad razbojnika ste prišli z meči in koli. 53 Dan na dan sem bil med vami v templju in niste vzdignili rok nad mene. Toda to je vaša ura in oblast teme.«

Markov evangelij

Juda se dogovori, da bo Jezusa izdal
10 Tedaj je Juda Iškarijot, eden izmed dvanajsterih, šel k vélikim duhovnikom, da bi jim ga izročil. 11 Ko so za to slišali, so se razveselili in obljubili, da mu bodo dali denar. Iskal je torej način, kako bi jim ga ob priložnosti izročil.


Jezusa primejo
(Mt 26,47–56; Lk 22,47–53; Jn 18,3–12)
43 In takoj, ko je še govoril, je prišel Juda, eden izmed dvanajsterih, in z njim množica ljudi z meči in koli. Poslali so jih véliki duhovniki, pismouki in starešine. 44 Izdajalec jim je dal znamenje in rekel: »Kogar bom poljubil, tisti je. Primite ga in ga varno odpeljite.« 45 Ko je prišel, je takoj stopil k njemu, rekel: »Rabi!« in ga poljubil. 46 Oni pa so iztegnili roke po njem in ga prijeli. 47 Eden izmed tistih, ki so stali zraven, je izdrl meč, udaril po služabniku vélikega duhovnika in mu odsekal uho. 48 Tedaj jim je Jezus dejal: »Kakor nad razbojnika ste prišli z meči in koli, da bi me prijeli. 49 Dan na dan sem učil pri vas v templju in me niste prijeli. Toda naj se izpolnijo Pisma.« 50 In vsi so ga zapustili in zbežali, 51 neki mladenič pa je šel za njim. Ogrnjen je bil le z lanenim oblačilom. Zgrabili so ga, 52 on pa je oblačilo pustil in gol pobegnil.


Matejev evangelij

Jezusa primejo
(Mr 14,43–50; Lk 22,47–53; Jn 18,3–12)
47 Medtem ko je še govoril, je prišel Juda, eden izmed dvanajsterih, in z njim velika množica z meči in koli. Poslali so jo véliki duhovniki in starešine ljudstva. 48 Izdajalec jim je dal znamenje in rekel: »Tisti je, ki ga bom poljubil; njega primite!« 49 In takoj je stopil k Jezusu in rekel: »Pozdravljen, rabi!« in ga poljubil. 50 Jezus pa mu je rekel: »Prijatelj, čemu si prišel?« Tedaj so pristopili, iztegnili roke po Jezusu in ga prijeli. 51 In glej, eden od Jezusovih spremljevalcev je iztegnil roko, potegnil svoj meč, udaril po služabniku vélikega duhovnika in mu odsekal uho. 52 Tedaj mu je Jezus rekel: »Spravi meč na njegovo mesto, kajti vsi, ki primejo za meč, bodo z mečem pokončani. 53 Ali misliš, da ne morem prositi svojega Očeta in bi mi takoj dal na voljo več kot dvanajst legij angelov, 54 toda kako naj se potem izpolnijo Pisma, da se mora tako zgoditi?« 55 Tisto uro je Jezus rekel množicam: »Kakor nad razbojnika ste prišli z meči in koli, da bi me prijeli. Dan na dan sem sedèl v templju in učil, pa me niste prijeli.« 56 Vse to pa se je zgodilo, da so se izpolnila Pisma prerokov. Tedaj so ga vsi učenci zapustili in zbežali.

Juda se dogovori, da bo Jezusa izdal
14 Tedaj je šel eden izmed dvanajsterih, po imenu Juda Iškarijot, k vélikim duhovnikom 15 in rekel: »Kaj mi hočete dati in vam ga izročim?« Ti pa so mu plačali trideset srebrnikov. 16 Odtlej je iskal priložnost, da bi ga izročil.

Janezoc evangelij:

Jezus napove, kdo ga bo izdal
21 Ko je Jezus to izgovoril, se je v duhu vznemiril, izpričal in rekel: »Resnično, resnično, povem vam: Eden izmed vas me bo izdal.« 22 Učenci so se gledali med seboj, ker si niso mogli misliti, o kom govori. 23 Eden izmed njegovih učencev, tisti, ki ga je Jezus ljubil, je ležal blizu Jezusovega naročja. 24 Simon Peter mu je pomignil, naj ga vpraša, o kom govori. 25 Ta se je naslonil na Jezusove prsi in mu rekel: »Gospod, kdo je?« 26 Jezus je odgovoril: »Tisti, ki mu bom pomočil grižljaj in mu ga dal.« Tedaj je pomočil grižljaj, ga vzel in dal Judu, sinu Simona Iškarijota. 27 Ko je ta vzel grižljaj, je šel satan vanj. Jezus mu je tedaj rekel: »Kar nameravaš storiti, stôri hitro.« 28 Nobeden izmed tistih, ki so bili pri mizi, ni razumel, zakaj mu je to rekel. 29 Nekateri so mislili (ker je namreč Juda imel denarnico), da mu je Jezus rekel: »Nakupi, kar potrebujemo za praznik,« ali da naj dá kaj ubogim. 30 Ko je torej vzel tisti grižljaj, je šel takoj ven; bila pa je noč.



Jezusa primejo
18
1 Ko je Jezus to povedal, je s svojimi učenci odšel čez Cedronsko dolino, kjer je bil vrt, v katerega je šel, sam in njegovi učenci. 2 Tudi Juda, ki ga je izdal, je vedel za ta kraj, kajti Jezus se je tam večkrat sešel s svojimi učenci. 3 Juda je torej vzel četo in služabnike od vélikih duhovnikov in farizejev ter jih privedel tja z baklami, svetilkami in orožjem. 4 Tedaj je Jezus, ki je vedel, kaj vse bo prišlo nadenj, šel ven in jim dejal: »Koga iščete?« 5 Odgovorili so mu: »Jezusa Nazarečana.« Rekel jim je: »Jaz sem.« Z njimi je stal tudi njegov izdajalec Juda. 6 Ko jim je rekel: »Jaz sem,« so stopili nazaj in padli na tla. 7 Spet jih je vprašal: »Koga iščete?« Rekli so: »Jezusa Nazarečana.« 8 Jezus je odgovoril: »Rekel sem vam, da sem jaz. Če torej mene iščete, pustite te, naj odidejo,« 9 da bi se izpolnila beseda, ki jo je bil povedal: »Nikogar izmed teh, ki si mi jih dal, nisem izgubil.« 10 Simon Peter pa je imel meč. Izvlekel ga je in udaril po služabniku vélikega duhovnika in mu odsekal desno uho; služabniku pa je bilo ime Malh. 11 Tedaj je Jezus rekel Petru: »Spravi meč v nožnico! Ali naj ne izpijem keliha, ki mi ga je dal Oče?«

Sicer pa so vsi ti odlomki na internetu: www.biblija.net. Tam je nekoliko tudi na splošbo opisano Sveto pismo. Drugače pa je dobra knjiga v katerem je opisano nastajanje Svetega pisma knjiga dr. Rozmana Štirje Evangeliji, ki jo mislim da dobiš v Mohorjevi založbi.
Panta rei!!

Koci ::

Mortal sm popravil
Panta rei!!

_Mortal_ ::

tnx care
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Koci ::

Arrivo ti pa to obvladaš. Sveto pismo ima štiri evangelije. :P
Panta rei!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je imel Jezus potomce? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7711677 (5706) Bananovec
»

Jezus je vstal od mrtvih. Kaj misliš ti? (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Loža
171661564 (19074) Bananovec
»

Stara in Nova zaveza - kaj imata skupnega???

Oddelek: Problemi človeštva
376276 (5100) Barakuda1
»

Nauki in navade v RKC, njeni pripadniki in sveto pismo

Oddelek: Problemi človeštva
453832 (2794) Saladin
»

Napake krscanstva (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
927874 (5886) Thomas

Več podobnih tem