» »

Kalcij in natrij v trgovinskem mleku?

Kalcij in natrij v trgovinskem mleku?

mojsterleo ::

Gledam etikete na pakiranem mleku, pa mi nekaj ni jasno. Na enih mlekih je napisana vsebnost kalcija, na drugih pa je natrij. Pa me zanima, če je kakšna razlika v mleku, ali gre zgolj za razliko v embalaži? Mogoče je vprašanje bedasto, ampak nikoli ne veš, kaj vse si proizvajalci in prodajalci izmislijo zadnje čase...

hvala in lp.

kixs ::

Glede na sestavo kravjega mleka natrija ni videt. Lahko bi bil sicer vezan v kaksni drugi obliki. Vendar bi ga bilo precej malo in vprasanje, ce bi to posebej pisali v tabelo na mleku. Katero mleko pa ima to oznaceno?

Milk @ Wikipedia

Cow's milk (whole)
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 252 kJ (60 kcal)
Carbohydrates 5.26 g
Sugars 5.26 g
Lactose 5.26 g
Fat 3.25 g
saturated 1.865 g
monounsaturated 0.812 g
polyunsaturated 0.195 g
Protein 3.22 g
Tryptophan 0.075 g
Threonine 0.143 g
Isoleucine 0.165 g
Leucine 0.265 g
Lysine 0.140 g
Methionine 0.075 g
Cystine 0.017 g
Phenylalanine 0.147 g
Tyrosine 0.152 g
Valine 0.192 g
Arginine 0.075 g
Histidine 0.075 g
Alanine 0.103 g
Aspartic acid 0.237 g
Glutamic acid 0.648 g
Glycine 0.075 g
Proline 0.342 g
Serine 0.107 g
Water 88.32 g
Vitamin A equiv. 28 ?g (3%)
Thiamine (Vit. B1) 0.044 mg (3%)
Riboflavin (Vit. B2) 0.183 mg (12%)
Vitamin B12 0.44 ?g (18%)
Vitamin D 40 IU (10%)
Calcium 113 mg (11%)
Magnesium 10 mg (3%)
Potassium 143 mg (3%)
100 mL corresponds to 103 g.[44]

McHusch ::

V mleku ni omembe vrednih količin natrija. Če ti ga primanjkuje, jej sol :)

Bellatrix ::

Sem pogledu na embalažo mleka, ki ga trenutno imam v hladilniku, in piše da mleko vsebuje 0,05g natrija na 100ml.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

mojsterleo ::

lahko dam primere: lj mlekarne, mercator modro mleko, lidl mleko imajo kalcij naveden v deklaraciji, natrija pa ne
natrij pa večina mlekov v sparu (budget, madeta), hoferju, budget mercator mleko (s črticami), pomursko.

zanima me v bistvu to, če je kšna fora s tem natrijem, da ga posebej navajajo. oz. če ga dodajajo v mleko ali kaj? ne bi me zelo presenečalo, glede na to da proizvajalci pretiravajo s soljo v vseh izdelkih.

kot je kixs napisal zgoraj, ima mleko še kup drugih sestavin, zakaj potem ne navedejo vsega?

Zgodovina sprememb…

mirage ::

Pomojem gre za marketinško foro... "vsebuje minerale ziher je bolj zdravo" :D

joze28 ::

To je navadna sol(NaCl).

imagodei ::

Jah, lahko da. Čeprav ni nujno. Klor se sicer sliši zelo strupeno, navajati, da je v mleku sol tudi ni kul, tko da verjetno potem navedejo samo Natrij. Čeprav bi morali potem po logiki označit tudi delež klora.
- Hoc est qui sumus -

joze28 ::

Naravno neobdelano mleko vsebuje sol, kajti krave jo zaužijejo med obrokom. Tvoj urin je tudi slan.

mojsterleo ::

mirage je izjavil:

Pomojem gre za marketinško foro... "vsebuje minerale ziher je bolj zdravo" :D
verjetno je nekaj takega, čeprav je nadležno, da na enem mleku piše eno, na drugem drugo. sploh ker pretirano uživanje soli ni zdravo, proizvajalci pa jo tlačijo kamor le morejo, in čimveč. zato sem pa odprl to temo, da bi malo razjasnili kako je s tem.oz. da ne sipajo še v mleko kake soli, in pol ko bo kdo sprožil sranje okrog tega, bodo rekli, sej smo napisal na embalažo, da je notr dodatna sol. al pa kaj takega.

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Pred nekaj dnevi je bilo na TVSLO prispevek o eksploziji Alpskega mleka, ce ga ne mesas med segrevanjem. Danes sem za stos preveril kaj pise na embalazi in vsaj pri Tus in Hofer UHT (Ultra High Temperature) mleku nic ne pise, da moras pri segrevanju mleka mesati. Po moje LJ-Mlek uporaljajo enak postopek pri Alpskem mleku.

Tudi tisto zadnjic sem prvis slisal. Dobro, ce so mozne take posledice kot jih je imela tista zenska, bi definitivno morali to malo bolj poudarit. V stilu, pri segrevanju obvezno mesajte, da ne pride do nenadnega izbruha mleka.

lp

McHusch ::

A pol bi moral tudi na flaši vode pisat, da jo je treba mešat pri segrevanju, zlasti v mikrovalovni? Pač, zelo homogene tekočine brez smeti lahko pregreješ (superheating) in ti jih potem ob najmanjši motnji vrže v obraz.

imagodei ::

joze28 je izjavil:

Naravno neobdelano mleko vsebuje sol, kajti krave jo zaužijejo med obrokom. Tvoj urin je tudi slan.

Saj v resnici nočeš primerjati (mojega) urina s (kravjim) mlekom, kajne? :\

Torej, kravje mleko lahko vsebuje sol v nekih normalnih mejah, ki so primerne za odraščajoče tele, ki pač potrebuje določene elektrolite ter minerale. Da bi bilo pa mleko nek bogat vir Na+ ali Cl-, je pa malce smešno.

Moja poanta je bila, da zna biti, da dodajajo natrij v mleko zato, da "zgleda" bolj zdravo. Večji spisek mineralov in ionov, bolj "mora" biti zdravo - tako povprečen potrošnik. Morda pa tudi ne in navajajo naravne vrednosti natrija v mleku.

Strokovnjaki priporočajo nekako maksimalno 2,3 - 2,4g natrija dnevno (toliko ga vsebuje čajna žlička soli), oz. pol te vrednosti, če imaš katerega izmed srčno-žilnih obolenj. Bellatrix pa navaja, da je na mleku, ki ga ima v hladilniku, podatek, da vsebuje 0,05g natrija / 100 ml. Če ga spiješ 1 liter, dobiš torej 0,5g natrija, kar je skoraj 5x manj od priporočene dnevne vrednosti.

Ljudje navadno ne popijemo litra mleka na dan.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Homogenizirani mlecni izdelki telesu vzamejo več kalcija, kot ga vsebujejo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
666636 (5109) vostok_1
»

Mleko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16319454 (10679) BigWhale
»

"Alpsko mleko" predvsem iz Madžarske? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28947760 (39205) globalna80
»

Alpsko mleko ob kuhanju eksplodira? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11522288 (18943) echo
»

Mleko iz mlekomata (preverjeno) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18237764 (33197) Terman

Več podobnih tem