» »

Celitev roke po zlomu.

Celitev roke po zlomu.

strictom ::

Namreč pred dobrim mesecem in pol sem si zlomil roko pri bordanju. Bil je kao čisti zlom v zapestju. Nič kaj ekstra.

Zanima me pa koliko po zlomu se roka celi? En mesec sem nosil gips in zdravnik je priporočil da vsaj še en mesec po odstranitvi gipsa nebi smel napenjat oz. obremenjevat roke. Ker bi pa rad nekaj še imel od počitnic me pa zanima če je varno da bi se ponovno šel bordat in pa če je možno da pride do kakšnih poškodb. Roka me ne boli več in sem dobil nazajvso izgubljeno moč. Nekak me je strah da bi malo padel pa bi spet bil na istem ko pa pred kratkim. Ali je roka že dovolj obnovljena da nebo počila kot šibica?

Če koga zanimajo uradni izvidi o poškodbi naj reče.

Hvala in LP!
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

mali tapravi ::

Kaj pa ve zdravnik!!!:8)
Gremo na bordanje!!!!
Pa lep dan še naprej....

misso ::

Samo ne pol jokat zakaj si spet roko zlomil

Sc0ut ::

Mensezdi, da kako leto traja, da se roka res popolnoma zaceli, je pa potem še trša.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

gzibret ::

Lahk bordaš, sam ne padit! Počas in previdno furi.

En kolega se je smučal z zlamano rebro (tam ne dobiš gipsa). Rebro si je zlamu na Rogli, en teden pred odhodom v Avstrijo na skijanje. Sicer ga je svinjsko bolel, sam smučanje pa je smučanje. Nema trte mrte. Po mojem bi spustil smučanje samo v primeru, če bi mu odrezali obe nogi.
Vse je za neki dobr!

strictom ::

Leto dni... WTF?!
Zanima me to da če bi samo padel na roko kot sem prej neštetokrat bi se kost zlomila ali bi do neke mere pretrpela udarce?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

gzibret ::

Ni nujno, da bi se zlomila. Vsekakor pa bi kost počila dosti prej (vsaj po 1 mesecu celjenja), kot pri zdravi roki.
Vse je za neki dobr!

STASI ::

Zanima me to da če bi samo padel na roko kot sem prej neštetokrat bi se kost zlomila ali bi do neke mere pretrpela udarce?

Odvisno od tega koliko so se kosti pocelile. Lahko da se zlomi še enkrat lahko da ne. Vse je odvsino kako sposobnost obnove sistema imaš.
Tole je iz predavanj o zlomih:

3 Minute Fracture Talk
Reduce fracture with traction and hold with Plaster Of Paris.

What is it

A fracture is a break in a bone

It can be open (to air) or closed

It can be transverse, oblique or comminuted

It can be at the end or the middle of a bone

Describe displacement as tilt (angulation), shift (% loss of end to end contact) or twist (rotation, too difficult).

The patient may be young (< 14 years), co-operative or unwell, the bone maybe abnormal (pathological).

Why treat it

To prevent muscle spasm (pain) and malunion.

Fracture blisters

Supracondylar fracture humerus in child - the most difficult fracture - requires traction and expert judgement.

How to treat it

Save patient. Save limb. Debride and later (closure) soft tissues. Reduce (closed, manipulation, or open, surgery) and hold (externally with POP or external fixateur or internally with screw, plates, rods).

Fracture Healing 5 phases ( See Man. Sp. Med. chapter 2).

Haemorrhage (minutes), granulation tissue (hours), forget days, immature callus (weeks, clinical union), mature callus (months, x-ray union) and re-modelling (years).

Complications

Late is secondary osteoarthritis. Early is: general (death, fat embolism, DVT, pneumonia) or local (skin: blisters, pressure areas, necrosis, RSD; nerves: - neuro proxia/axonotmesis/ neurotmesis; tendons torn or trapped;, blood vessels blocked with ischaemia, no pulse, or venous swelling; muscles: compartment syndrome with pain at rest / paraesthesia / pain on movement; bone healing. Bone healing be slow to heal (delayed union), won’t heal (non-union), can’t heal (necrosis) or heal crooked (malunion).

Fractures just about always operated on

Multiple trauma, pathological fractures, fractures of femur, displaced fractures into joints or of forearm.

Fractures just about never operated on

Children’s fractures (except of hip), tibial shaft fractures, clavicle fractures.

Try not to operate on

The disturbed, drug addicts, and unreliable people.

Quick review of all fractures

Orthopaedics starts at tip of odontoid process. Cervical spine reduce: hold in traction/collar, exclude neuro loss; thoracic spine: high neuro loss; lumbar spine: seldom operate. Pelvis maybe life threatening (give blood). Fractures of hip and femur need ORIF, most foot fractures need reduction with K-wire fixation. Fractures clavicle need sling, shoulder and humerus are forgiving, elbow fractures often need ORIF, forearm fractures often need ORIF, colles fractures closed reduction, most hand fractures closed reduction with K-wire fixation. Growth plate (end of bones) injuries in children may result in growth arrest and shortening or angulation of limb (use Salter Harris classification).

Never apply a full POP to a new fracture; always follow up all fractures.

Know how to reduce a Colles fracture and a shoulder dislocation before finishing medical school

Še več branja pa najdeš na strani in strani 2
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

strictom ::

Obstaja kaj da bi si roko zaščitil? Mogoče te rokavice ki imajo kost zašivano not oz. debelo plast kevlarja? Kako je s tem?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

cekr ::

Ene zavožene počitnice niso nič v primerjavi s tvojim zdravjem. Ne igraj se!
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

jRk0 ::

Jaz sem ze 4x mel zlomleno desno roko, tudi v zapestju.
Zdaj, borderji itak grejo takoj vsi bordat ponavadi, se z gipsom eni...ampak je bad, ker ce na bordu pades na hrbet, bos ziher na zapestje pado. Razen ce si res navajen padat in si se naucil past s celim telesom:)
Najboljse da si das na roko scitnik za rolanje za zapestje. Ampak ti scitniki so za moje pojme bolj tak, ce si ne zlomis zapestja, si pa eno drugo kost. Mah, saj verjetno res pomagajo:)

Mam pa zapestje cist zjebano, ker dostikrat padem nanj in me vedno boli:\
You fuck up once, you loose two teeth.

Phoebus ::

Ne se igrat, boš drugo leto več bordal pa bo!

jRk0 ::

Jaz bi tudi rajsi pocakal...
Ce ne bos padel, je kul. Ce bos padel na zapestje pa mislim, da do zelo slabo...Ko mas enkrat zapestje zjebano, ga mas vedno :\ meni ves cas poka not, ce z levo primem z zapestje pol pa premikam naprimer
You fuck up once, you loose two teeth.

hunter01 ::

Se pridruzujem tiistim ki ti odsvetujejo bordanje z "napol zlomljeno roko". Glede tistega da se kost celi 1 leto...je pa čista resnica.

Sem mel zlomljeno ključnico (kompliciran zlom) so mi dali žice not in šele po letu in pol so mi jih ven vzeli ker se prej niso upali!!!!! Aja zapestje sem si pa zlomu pred 2 letih pa me se zdej zaboli ce dobim kak udarec cuden!!!!

Odločitev je pa še vedno tvoja! :D :D

LP Jerry

overlord_tm ::

Obstaja kaj da bi si roko zaščitil? Mogoče te rokavice ki imajo kost zašivano not oz. debelo plast kevlarja? Kako je s tem?


Te rokavice :D . Jest sem jih mel, pa sm padu, res si nisem zlomu roke v zapestju, ampak 5cm po tem ko se ščitnik konča :P . No vsaj tako so doktarji rekl, jest sm skos trdu da nimam zlomllene roke. Me ni nč bolel, premiku sm lah :))

jRk0 ::

Ampak ti scitniki so za moje pojme bolj tak, ce si ne zlomis zapestja, si pa eno drugo kost


tocno to sem jaz napisal prej in ocitno je res
You fuck up once, you loose two teeth.

Hypno ::

Pri zlomu radiusa gre ponavadi za t.i. FRLT (fractura radii loco typico) oz. zlom palčne kosti na tipičnem mestu. Značilna je pri padcih na odprto dlan, ko se sile prenesejo navzgor in je tam prvo "crack-abilno" mesto, ki podleže, drugi položaji pa tudi niso izjeme.

Kalus, ki se začne tvorit po zlomu okoli kosti rabi svoj čas, da postane res "kost" (osteoklasti in osteoblasti delajo na "full-blast", da zmodelirajo kost v približek prejšnjega "vzorčnega "modela").

P.S. Poskušaj počasi dnevno obremenjavati roko oz. zapestje (v končni fazi do stopnje pritiska, ki ga rabiš za bordanje). Pa ne zanašaj se na razne gips variante.
Great are mysteries of the mind ...

strictom ::

Hvala. Nebom bordo. Ni vredno da si zjebem roko.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

jRk0 ::

Hypno, kaj tocno je ta palcna kost? Jaz se ze dolgo nazaj mel fracturo radii loco typico simplex dex. Te definicije se ful spomnim, ker sem jo vsak dan bral :D

Samo se ne spomnim ali je to blo pri zlomu zapestja, ali je to bilo pri prelomu obeh kosti v podlahti (kozeljnice in podlahtnice torej):

No, kozeljnico sem imel ze 2x prelomljeno :)
You fuck up once, you loose two teeth.

gzibret ::

simplex = enostaven

dex = desna
Vse je za neki dobr!

jRk0 ::

ja to je meni tudi jasno kot beli dan :D
samo kaj je palcna kost?
You fuck up once, you loose two teeth.

overlord_tm ::

verjetno tiste k se drži palca, saj kukr se spomnem tistga koskota od biologije, je ena kost k ma povezavo s palcem

iz tega verjetn palčna kost :D

Hypno ::

jRk0,
dex. se uporablja v medicini kot okrajšava za dexter-dextra (desni, desna).
simplex v tvojem primeru najverjetneje pomeni enostavni zlom-čist prelom (nobenih stopničastih-spiralnih zlomov, nobenih fragmentov, ko se delec kosti povsem loči, ipd...) in taki zlomi ne rabijo posebnega "žebljanja" oz. zunanje ali notranje fiksacije s Steimanovimi "žeblji". Tipičen primer spiralnega zloma je zasuk noge v pancarju, ko stopalo ostane na mestu vse visje od gležnja pa prosto zarotira.

radius - koželjnica (palčna kost)
ulna - podlahtnica

Kako veš katera je katera?
Če iztegneš roko z dlanjo obrnjeno navzgor imaš palčno kost na tisti strani, kjer se nahaja palec (zunanji). Če obrneš roko z dlanjo navzdol se kosti prekrižata.
Great are mysteries of the mind ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hypno ()

jRk0 ::

a palčna kost je v bistvu kozeljnica torej?
saj latinsko vem drugace nekaj, sem mel v gim eno leto pa iz prava sedaj. sam te kosti pa ne vseh lih :D


btw, jaz nikakor nisem nasel pravega casa se, da bi dal ploscico in 6 sraufov iz roke (prelom kozeljnice) pa mam zdaj 3 leta ze to, a je to hudo narobe?
You fuck up once, you loose two teeth.

Smorny ::

Sem do sedaj imel polomljen mezinec na nogi, ki so ga fiksirali le s levkoplastom in rebro, ko sem padel z rolerji. Ko sem imel polomljeno rebro, se nisem mogel 5 tednov smejati, tako je bolelo. Oboje zdaj funkcionira normalno. Sem pa si pred leti porezal kite na hrbtni strani dlani desne roke. Tedaj se mi je levica neverjetno okrepila in postala boolj spretna. Aja, pa členka na prstancu desne roke tudi nimam več... s.c. accident pro >:D
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

]ViRiana[ ::

Junija 2004 sem si zlomila roko v zapestju. Gips sem imela malo več kot mesec dni. Zdravnik mi je svetoval, da naj prvi mesec roke ne obremenjujem, drugi mesec naj jo začnem postopoma (2 do 3 kg bremena, nič več), s polno obremenitvijo pa šele po treh mesecih. Moram priznati, da me roka še zdaj včasih boli in da se do decembra 2004 sploh nisem mogla nasloniti nanjo.

Svetujem previdnost pri športni aktivnosti. Jaz roke na tvojem mestu ne bi obremenjevala še vsaj kaki mesec.

LP.
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

martincek1 ::

Na silvestra sem si zlomil zapestje desne roke pri bordanju - fractura radii whatever, pač tista tipična poškodba. V ponedeljek dan gips dol - prvi teden sem ga imel v longeti(oteklina), nato pa 4 tedne v gipsu.

Roko poizkušam čimmanj obremenjevati, čeprav imam občutek, da bi lahko tudi kakšno težjo stvar že prijel. Osebna zdravnica je rekla, da lahko nosim lažje predmete, le kakšnega večjega bremena, ampak ji ne verjamem najbolj glede na vaše izkušnje.

Zanima me, ali bom 3 dni po odstranitvi gipsa sposoben pisanja z desno roko - imam namreč izpit, ki bi ga želel pisati, vendar bi bilo fino če ima kdo kakšno izkušnjo, da ne bom dan prej odpovedal.

Hvala že vnaprej za odgovore.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

poskodba-zavarovanje

Oddelek: Na cesti
121573 (1075) krefi
»

Vaje za zapestje

Oddelek: Loža
164703 (4309) MTB
»

Columbus modul za ISS na poti v orbito

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
334604 (3376) sidd
»

Poškodbe... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518171 (6953) ;-)
»

fasu sm gips ... [:(]

Oddelek: Loža
373719 (3178) Klemenn

Več podobnih tem