» »

Alpsko mleko ob kuhanju eksplodira?

Alpsko mleko ob kuhanju eksplodira?

«
1
2 3

lonz ::

Včeraj smo imeli debato o tem, da alpsko mleko ob prekuhavanju eksplodira, oziroma ga je razneslo eni ženski v obraz. Called it bullshit, pol pa sem vseeno šel pogledat in obstaja prispevek na Preverjeno o tem.
Zanima me po kaki mehaniki je to možno. Poznam sicer trik z super heated destilirano vodo + žlica = eksplozija; ampak mleko...?
...arrrrrr, shiver me timbers...

Furbo ::

i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

lonz ::

Hvala; gdo bi si mislil...
...arrrrrr, shiver me timbers...

amigo_no1 ::

Pojasnila je še, zakaj na embalaži ni opozorila pred nevarnostjo silovitega brizga. "Ker vemo, da tega mleka sploh ni treba segrevati, saj je že toplotno obdelano. Če pa ga kdo le želi, naj ga meša, da tako predre opno." V nadaljevanju je na vprašanje, komu je to dejstvo oziroma takšna lastnost mleka sploh znana, presenetila z odgovorom: "Proizvajalcem mleka."
Pojasnilo zakaj ne segrevati je trojni facepalm.
Očitno nekateri pijejo samo mrzlo/mlačno mleko, saj je itak že toplotno obdelano ;((.

martincek1 ::

Zakaj bi kdorkoli segreval alpsko mleko do 100°, če lepo piše, da je homogenizirano in pasterizirano. Táko mleko se greje in ne vre.

Ta ženska se ni opekla od 50 stopinj...

lonz ::

Verjetno je hotela samo pogret in pozabla; se dogaja.
...arrrrrr, shiver me timbers...

RejZoR ::

Tole je material za Mythbusterje...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Ziga Dolhar ::

RejZoR: morda superheating?
https://dolhar.si/

lonz ::

Kolikor sem zastopil superheating dela samo pri destilirani vodi. Eksplozija nastane pri vnosu tujkov (žlica) vanjo, ko je zagreta nad vrelišče.
...arrrrrr, shiver me timbers...

RejZoR ::

Ja. Mleko ni čista oblika, ker vsebuje maščobo, beljakovine in druge minerale. Destilirana voda pa je zgolj voda in nič drugega. Fora je očitno nekje v maščobi, ki ima po homogenizaciji drugačno strukturo. Pasterizacija nima veze, to je v končni fazi isto kot bi surovo mleko samo zavrelo, pa zato še ne rata eksplozivno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

lonz ::

Možno, ja. Ker; ni mi jasno kakšna "mrena" mora biti na vrhu, da zadržuje toliko pritiska pred eksplozijo.
...arrrrrr, shiver me timbers...

Mipe ::

Morda pa gre za stik zraka z vročim mlekom, ki povzroči nenadno ekspanzijo mleka. Predtem je ta mrena preprečevala ta stik.

mihec87 ::

Je že sploh to uspelo komu ponoviti na tak način..
-lonec mleka na štedilnik
-segrevati na minimalno temperaturo
-po kratkem času ugasniti(nikjer ne piše da se je kaj mešalo.)

Osprey ::

Meni se je to pred kratkim zgodilo. Nisem si mislil, da je temperatura že blizu vretja. Na srečo mi ni brizgnilo do višine obraza, kljub temu pa je v praktično sekundi v loncu ostalo samo kakih 20% mleka. Kaj pa, če bi se kje v bližini ravno takrat nahajal otrok? Zelo nevarno!

mihec87 ::

Dober ok da zadeva skipi mi je jasno..Zgoraj je zadeva špricnila do stropa itd...
Otroka tako bolje da ni blizu štedilnika v času kuhanja saj lahko recimo zagrabi posodo in potegne nase..

Osprey ::

Ne, ni skipela. Kipenje je čisto nekaj drugega, in se ne zgodi v delčku sekunde. Lonec mi je izpraznilo dobesedno v delčku sekunde, kot eksplozija. Samo sreča, da ni špricnilo vame, ampak bolj navpično. Tako, da dobro razumem, kaj se je gospe iz gornjega linka zgodilo. Od takrat vedno pazim, in mešam, ko se zadeva bliža vretju. Včasih je zadevo pač treba zavreti, saj morda nimaš drugega mleka pri roki, pa je treba skuhati zdrob ali kaj podobnega.

Za otroka se seveda strinjam. Vendar pa, če ti stojiš za štedilnikom, načeloma paziš, da se ne more ničesar dotakniti (in vsekakor ne pričakuješ "eksplozije" na štedilniku). In če ravno v tistem hipu, ko zadeva poči, pride mimo, je že to lahko dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

Malajlo ::

lonz je izjavil:

Kolikor sem zastopil superheating dela samo pri destilirani vodi. Eksplozija nastane pri vnosu tujkov (žlica) vanjo, ko je zagreta nad vrelišče.

Superheating sem dosegel z vodovodno vodo (trdota 12+), segreto v mikrovalovki s tistimi vibracijami vrtečega krožnika vred.
Dve deci vode je v trenutku z glasnim pokom izginilo, ko je bila skodelica že iz mikrovalovke, v zraku.

jype ::

Tudi z navadnim mlekom se lahko zgodi enako.

zee ::

Obstaja ena taksna krasna iznajdba, ki lahko prepreci taksne nezgode. Slisi na ime pokrovka.

Zdrava kmecka pamet tudi uci, da:
- mleka na kuhas na maksimalni temperaturi (za sterilizacijo je 70-80o je vec kot dovolj)
- pokrovko vedno dvignes tako, da je obrnjena proti tebi
- segrevanje mleka spremljas (na par minut pomesas)

Halo, no?! A zdaj naj jaz tozim Dell, Toshibo, ... zato, ker sem si med servisiranjem* prenosnikov redno poskodoval kozo na rokah?

* - sumim, da je bila gospa, ki se ji je bila primerila nesreca, zgolj nerodna.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Mipe ::

@zee, gotovo se še spomniš tistega primera, ko je ženska dobila maljune, ker se je opekla z kavo v restavraciji. Tako mimogrede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

tony1 ::

V ZDA...

Ziga Dolhar ::

Mipe: Ja. Mimogrede, stvar je v medijih precej nategnjena. 6 Famous 'Frivolous Lawsuit' Stories That Are Total B.S. | Cracked.com
https://dolhar.si/

Mipe ::

Vseeno je dobila tožbo. Opekline tudi niso bile kar tako.

zee ::

Je dobila, ja, vendar so ji od 0,64 M$ odsteli 20% zaradi njene lastne neumnosti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gruntfürmich ::

zopet izumljate toplo mleko. nekateri celo onanirate ob tem...
vsaka dobra gospodinja ve, da je treba alpsko (in še verjetno katero drugo) mleko med segrevanjem mešati. ker se ti brizgi čez opno radi dogajajo.
in glejga zlomka, celo na embalaži piše: mešati med segrevanjem!!!
zato je ona neumna slovenka izgubila tožbo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

M-XXXX ::

zee je izjavil:

Je dobila, ja, vendar so ji od 0,64 M$ odsteli 20% zaradi njene lastne neumnosti.

Z drugimi besedami: dobila je LE 0.51 M$ zaradi lastne neumnosti, nerodnosti... Ji je res hudega...

zee ::

Quod licet Iovi, non licet bovi.

Ravno v vsem pa Sloveniji res ni treba oponasati Americanov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

lonz ::

gruntfürmich je izjavil:

zopet izumljate toplo mleko. nekateri celo onanirate ob tem...
vsaka dobra gospodinja ve, da je treba alpsko (in še verjetno katero drugo) mleko med segrevanjem mešati. ker se ti brizgi čez opno radi dogajajo.
in glejga zlomka, celo na embalaži piše: mešati med segrevanjem!!!
zato je ona neumna slovenka izgubila tožbo...


Očitno sem slaba gospodinja :-)
...arrrrrr, shiver me timbers...

Osprey ::

za sterilizacijo je 70-80 C je vec kot dovolj


Preveri, kakšna je razlika med sterilizacijo in pasterizacijo. OK?

RejZoR ::

Pasterizacija je malo pod vreliščem. 70-80°C ni nikakor sterilizacija...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zee ::

@Grudge:
OK, sem falil, priznam. Bistvenega pomena je, da mleka ni potrebno pregrevati, ce je tvoj cilj zgolj pobiti tistih nekaj bakterij.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

DragonHeart ::

ah. dejansko obstaja nekdo, ki ne ve da pri gretju mleka na vrhu nastane smetana, ki mleku preprečuje stik z zrakom?!? Itak da zadeva eksplodira, če na vrhu nastane smetana, ki jo kuhar ne predre, saj potem ob predrtju te smetane nenadoma do mleka pride hladnejši zrak in se mleko noro hitro ekspandira.

...v bistvu zelo hitro vzkipi, zaradi česar je efekt isti kot da bi eksplodiral.

Na srečo mi še nikoli ni eksplodiral vendar si ni težko predstavljati kaj takšne situacije.

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

To nastane pri minimalnem gretju?

gruntfürmich ::

lonz je izjavil:

Očitno sem slaba gospodinja :-)

bil si. pravkar si postal dobra!:D:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

DragonHeart ::

mihec87 je izjavil:

To nastane pri minimalnem gretju?


meni čisto vedno nastane smetana na vrhu mleka, tudi če ga grejem zelo počasi. no v bistvu ga vedno grejem zelo počasi, saj je povsem logično da na maksimalnem ognju enostavno prehitro vzkipi in nimaš povsem nobene kontrole nad mlekom. Jaz mleko vedno neham greti tisto sekundo, ko začne kipeti.

Mipe ::

To je tako, da je vse bolj ali manj samoumevno, učijo nas, da je treba med kuhanjem mleko mešat, ampak nam ne povejo, zakaj. Pa enkrat pozabimo in na lastni koži izkusimo, zakaj je dobro mešat... Nikjer namreč to ni dokumentirano, no, morda v kaki kuharici. Kdo pa jih bere!

mihec87 ::

Torej greješ mleko do vretja...

Namreč kolikor razumem v tem primeru mleko ni bilo segreto tako daleč če gledam na minimalni temperaturi ter za kratek čas..Pač pri mleku ki ga greješ do temperature za pitje cca 60stopinj nvm če lih pride do tega al pa mam srečo..

nejcek74 ::

evo jaz sem bedak ki ne ve tega, pa sem ga dostikrat vrel (in ni se nikoli eksplodiral), zaradi kuhanja hrane pac. Vcaih ga pac moras zavret.
*in ja mogoce v kuharici pise da ga moras mesat, ne pise pa zakaj, v nobeni od mojih 50 kuharskih knjig ne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Mipe ::

Sploh pri čokolinu ga je fino segreti!

btree ::

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.

mihec87 ::

Mipe je izjavil:

Sploh pri čokolinu ga je fino segreti!


Heh se spomnim stare mame ko je po vsej sili da je potrebno čokolešnik zavret-ven je prišel skoraj puding..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

DragonHeart ::

btree je izjavil:

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.



http://www.kulinarika.net/recepti/3106/...


kako pa boš naredil puding, btree?:D boš dal hladno mleko?!?:D

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Ta del bi moral biti napisan na vsakem tetrapaku: Če ne znate segreti niti mleka, potem kuhanje ni prava stvar za Vas.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

gendale ::

a na 0.5% mleku tud nastane smetana?

(in b4 to je bela voda)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

opeter ::

Saj na embalaži je pisalo, da če kuhaš, moraš ves čas mešati z žlico. No, mogoče na Alpskem mleku ne, vem pa, da je bila ta informacija ena čas napisana na embalaži od Lejko mlejko (Pomurske mlekarne).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dzinks63 ::

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.

Kako boš pa skuhal puding iz homogeniziranega mleka?

keber ::

A potem ima tista steklena ropotulja, ki jo damo v posodo z mlekom, ki ga hočemo zavreti, tudi preventivni učinek, da ne bi mleko preveč vzkipelo oz. celo eksplozivno vzkipelo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

lonz ::

Hmm, ne vem več; mleko sem veliko prekuhaval ko smo kupoval od lokalnega kmeta in mi je občasno "šlo čez", v ksiht ga pa nikol nisem dobil.
Ko smo mel froca še na flaški smo homogeniziranga tudi občasno grel na plati in je tudi gdaj šel čez. Spet; brez vrelih mlečnih gejzirjev.
Iz tega razloga sem načel temo; meni na srečo ni uspelo replicirati teh pogojev kot pri tej nesrečni ženski, pa sem z mlekom imel dovolj opravka, tako da mi je ta zadeva z mreno mal odmaknjena.
...arrrrrr, shiver me timbers...

gruntfürmich ::

itq da je mleko fino zavreti. se musliji prej raztopijo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mesar ::

gruntfürmich je izjavil:

itq da je mleko fino zavreti. se musliji prej raztopijo.


a nea samo folka v OŠ fojtrajo s tem? mleko pa tudi ni zdravo ker ti nalaga Ca na ožilje... boš pri 60+ lepo klel...
Your turn to burn!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater mlek kupujete (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20425089 (11691) ales85
»

Homogenizirani mlecni izdelki telesu vzamejo več kalcija, kot ga vsebujejo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
666566 (5039) vostok_1
»

Mleko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16319268 (10493) BigWhale
»

"Alpsko mleko" predvsem iz Madžarske? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28947319 (38764) globalna80
»

Mleko iz mlekomata (preverjeno) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18237433 (32866) Terman

Več podobnih tem