» »

Alpsko mleko ob kuhanju eksplodira?

Alpsko mleko ob kuhanju eksplodira?

1
2
3

jest10 ::

btree je izjavil:

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.

Lažeš

Sicer pa včasih so za mleko uporabljali vrelne kamne/steklo/itd, ki si ga vrgel v posodo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

šernk ::

Meni tud golež lepo špricne če ga segrevam brez mešat, logika :D

na mleku piše, da moraš med segrevanjem mešati, kaj vas briga zakaj? Če ga moraš ga MORAŠ!

ko te učijo vozit avto ti tudi povedo, da moraš zamenjta prestavo...pa nihče ti ne pove, da to moraš narediti zato, ker drugo razmerje zobnikov v menjalniku omogoča večjo hitrost.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

energetik ::

Ne vem no, prviš slišim, da bi mleko lahko ekplodiralo. 8-O
Ko sem bil majhen, sem dostikraz zavrel mleko pa ga nikoli nisem mešal. Če nisem bil dovolj previden, mi je kvečjemu skipel, ampak to je bilo daleč od približka eksplozije. In ne vidim nobene pametne fizikalne razlage, zakaj bi to povzročil stik s hladnim zrakom?
No, sedaj ga itak ne pijem, sojino mleko pa samo segrejem največ do mlačnega.

echo ::

Glavno vprašanje je, ali je eksplozivnost pri segrevanju lastnost mleka (oz. še bolj specifično alpskega mleka) ali jo lahko s pravimi pogoji dosežemo tudi pri ostalih tekočinah. Pri destilirani vodi kot kaže ni problemov, tu piše, da je možno "superheating" doseči tudi z drugimi tekočinami kot so kava itd. Superheating @ Wikipedia

Obstaja še kakšna druga razlaga?
Tako kot se včasih pri golažu spodnja plast v posodi segreje, vendar se ne uspe zmešati z zgornjo hladno in se nato hitro dvigne, ko ga spravimo iz ravnovesja.
Pri dovolj visoki temperaturni razliki je vse mogoče.

Zdi se mi, da skuša ženska na vsak način najti smisel svoje nesreče, kar očitno pomeni "najti krivca". Žal je vse skupaj samo slaba fora fizike ...

btree ::

DragonHeart je izjavil:

btree je izjavil:

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.



http://www.kulinarika.net/recepti/3106/...


kako pa boš naredil puding, btree?:D boš dal hladno mleko?!?:D

Aja, mislil sem, da ni potrebo prekuhati, za puding seveda zavreš.

jest10 je izjavil:

btree je izjavil:

domače surovo mleko 100% ne explodira, homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.

Lažeš

Sicer pa včasih so za mleko uporabljali vrelne kamne/steklo/itd, ki si ga vrgel v posodo


dokaži, da domače mleko eksplodira, za alpsko pa smo imeli že dva primera v medijih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: btree ()

btree ::

Sklenili bi lahko, da vse morebitne težave pri segrevanju nastopijo zaradi ultravisoke toplotne obdelave mleka v mlekarni.
»Pri takšni obdelavi se nekoliko spremenijo njegove fizikalne in kemijske lastnosti, razgradijo se beljakovine. Zato pri segrevanju in vretju nastanejo tako imenovane opne na površini mleka, ki je sestavljena iz razgrajenih beljakovin in ki preprečuje, da bi zračni mehurčki, ki se tvorijo pri segrevanju mleka, uhajali iz posode. Ta opna se lahko dvigne, če je zračnih mehurčkov pri segrevanju preveč,« bi na kratko lahko strnili znanstveno razlago. Z mešanjem se predre opno in s tem preprečijo neljube posledice.
vir

echo ::

Pa ne more ti ena opna nardit tega, kar se je njej zgodilo - opečen obraz, vrat, prsa, trebuh, če se prav spomnim slik iz Slovenskih novic.
Da naj bi ena opna iz razpadlih beljakovin zadrževala mehurčke, ki bi potem eksplodirali iz lonca, se mi zdi privlečeno za lase.

Sicer pa - a se ne bi ravno v domačem mleku to še bolj pogosto dogajalo, ker tam dobiš celotno plast smetane na vrhu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: echo ()

jest10 ::

btree je izjavil:

Sklenili bi lahko, da vse morebitne težave pri segrevanju nastopijo zaradi ultravisoke toplotne obdelave mleka v mlekarni.
»Pri takšni obdelavi se nekoliko spremenijo njegove fizikalne in kemijske lastnosti, razgradijo se beljakovine. Zato pri segrevanju in vretju nastanejo tako imenovane opne na površini mleka, ki je sestavljena iz razgrajenih beljakovin in ki preprečuje, da bi zračni mehurčki, ki se tvorijo pri segrevanju mleka, uhajali iz posode. Ta opna se lahko dvigne, če je zračnih mehurčkov pri segrevanju preveč,« bi na kratko lahko strnili znanstveno razlago. Z mešanjem se predre opno in s tem preprečijo neljube posledice.
vir


Ta razlaga je totalni idiotizem.;((

connel ::

Uh, prekuhal sem mleka še pa še včasih, res da večinoma domačega in zelo malokrat zavrel, takrat je šel samo čez in čisto nič drugega, seveda če nisem pazil. Mešal sem ponavadi samo takrat, ko sem sklepal, da je dovolj toplo, s prstom.

mat xxl ::

Pri nas se je 10 let nazaj tudi zgodila eksplozija je bilo samo delo z čiščenjem, opozarjam pa, da eksplodira le kratkotrajno segreto UVT , homogenzirano mleko, ki so mu na ta način spremenjene molekularne lastnosti, ne trudite se torej z kaki drugim poustvariti eksplozijo !

echo ::

Ja, po mojem je bistveno to, da je ona počasi segrevala mleko, ki je verjetno prej popolnoma umirilo, tako da se je vsa konvekcija ustavila in je začel nastajati gradient temperature od dna do vrha.
Ko je ugasnila štedilnik, se je gradient zaradi vibracij zelo hitro podrl in se je spodnja močno segreta (vendar še ne zavreta) tekočina zaradi vzgona dvignila in pljusknila iz lonca.

Je to bolj logično?

jype ::

mat xxl> opozarjam pa, da eksplodira le kratkotrajno segreto UVT , homogenzirano mleko, ki so mu na ta način spremenjene molekularne lastnosti, ne trudite se torej z kaki drugim poustvariti eksplozijo !

Nam je ven skoču čist navadn polnomastn domač mlek, tako da to ne drži (k sreči pa ravno takrat ni nihče stal pri šporgetu).

driver_x ::

To z alpskim mlekom lahko potrdim tudi sam, ker se mi je že večkrat zgodilo. Otrokom pogosto kuham puding ali razne mlečne zdrobe, kjer je mleko pač potrebno segreti oz. zavreti. Dogajalo se mi je tako med mešanjem, kakor tudi brez mešanja ter tako pri kuhanju na največji moči štedilnika kakor tudi na polovični. Zgodilo se mi je pa vedno pri alpskem mleku, ki sem ga ravno iz tega razloga nehal kupovati. Ni mi ravno skočilo ven, mi je pa tako hitro zavrelo, brez kakršnih koli predhodnih znakov, da ga je vsaj pol končalo na štedilniku. Sedaj kupujem Lejko (ali kaj že je), domače (pri bližnjem kmetu) in pa hoferjevo, kjer pa tega pojava še nisem zasledil, čeprav tovrstne zadeve kuham skoraj vsak dan.
Tako da, kar se mene tiče, čisto verjamem zgodbi iz Dela, saj se mi je podobno pripetilo večkrat, a vedno samo z alpskim mlekom.

mihec87 ::

Do stropa vam je ruknil?

lonz ::

Ampak treba je razlikovat hitro zaviranje in eksplozijo mleka. Po opisu opečene ženske je mleko odneslo po celi kuhinji.
...arrrrrr, shiver me timbers...

BigWhale ::

M-XXXX je izjavil:

zee je izjavil:

Je dobila, ja, vendar so ji od 0,64 M$ odsteli 20% zaradi njene lastne neumnosti.

Z drugimi besedami: dobila je LE 0.51 M$ zaradi lastne neumnosti, nerodnosti... Ji je res hudega...


Preberi si tisti sodni spis, bos videl zakaj je dobila tozbo. Res. Pac, kvasis neumnosti.

Mipe ::

Polila se je z vročo kavo med vožnjo. Kar pomeni, da je šlo za enega tistih drive thru McDonaldsov. Če strežejo vročo kavo ljudem, ki pridejo in grejo v avtih, so gotovo soodgovorni. To je tako, kot da bi tekajočim otrokom podajali ostre škarje.

BigWhale ::

btree je izjavil:

homogenizirano pa ni treba vreti, ker je že pasterizirano.


Errr? What?!

Looooooka ::

Zenska se je zazgala za stedilnikom.
Zakaj nisem presenecen?
In lepo, da so objavili njeno polno ime.
Da vsi vejo kdo je ta "genijalka".
Me zanima ce bo zadevo ponovila se s pudingom in tozila Dr.Oetkerja.
Pa ce odmislim to, da kdorkoli je ze kdaj videl mleko ve za tisto "skorjo" na vrhu bi jo vprasal zakaj hudica je mela faco nad posodo.
A je slucajno na tistih urah gospodinjstva v osnovni soli niso ucili, da mas vroce posode stran od sebe ravno zato, da v primeru kaksnega vziga ne fases cesa v faco.
A lahko nekdo doda v ustavo nek "idiot clause", kjer bi se vse take zahtevke avtomaticno skenslalo se predn pride do prve obravnave.
Mamo ze dovolj velko guzvo na sodiscu.

driver_x ::

lonz je izjavil:

Ampak treba je razlikovat hitro zaviranje in eksplozijo mleka. Po opisu opečene ženske je mleko odneslo po celi kuhinji.


Vsa ostala mleka se meni segrevajo postopno, tako da lahko že po videzu vem, da bo mleko kmalo zavrelo. Tudi, ko enkrat začne vreti, to poteka s tako hitrostjo, da lahko posodo odstavim ali zmanjšam ogenj. Pri alpskem mleku pa se mi je konstantno dogajalo, da je mleko brez predhodnih znakov zavrelo v trenutku. Ni mi eksplodiralo, mi je pa večkrat skočilo ven iz posode.

energetik ::

driver_x je izjavil:

Pri alpskem mleku pa se mi je konstantno dogajalo, da je mleko brez predhodnih znakov zavrelo v trenutku. Ni mi eksplodiralo, mi je pa večkrat skočilo ven iz posode.
Po mojem se je to zgodilo tej kuri, ampak je verjetno tiščala obraz tik nad posodo. Ne vem, kako je vedla kam vse je špricalo mleko, če ni vedla al je živa al mrtva.. :))

driver_x ::

Ni rečeno, ker eni moji sorodnici je tudi eksplodiralo.

V glavnem: ne obsojajte ženske, ker vas ni bilo zraven in ne veste kaj se je zgodilo. Jaz sklepam po svojih izkušnjah in ji čisto verjamem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

energetik ::

Obsojam jo zato, ker zdaj krivi LJ Mlekarne in zaseda čas sodišč s takimi rečmi. (Ne delam v Mlekarnah. :))
Ne verjamem, da je mleko skipelo več kot 1-2 decimetra nad lonec. Zdrava pamet pa ti govori, da ne glej vrelih zadev iz neposredne bližine. Potem bi moralo tudi na svežih kalamarih pisat, da so nevarni, ko jih vržeš na olje (dejansko špricajo kot nori). Prav tako bi moralo na vsaki hrani pisat, da je potencialno nevarna, ko jo kuhaš. Si tega res želimo?

lonz ::

Glede na to kje ima opekline, bi morala biti z brado derekt nad loncem. Dvomim.
...arrrrrr, shiver me timbers...

šernk ::

ja najbrž je želela pokušati mleko...torej glava tik nad lonec da kaj ne pokapljaš med prenosom do ust.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Keyser Soze ::

energetik je izjavil:

Obsojam jo zato, ker zdaj krivi LJ Mlekarne in zaseda čas sodišč s takimi rečmi. (Ne delam v Mlekarnah. :))

Call me stupid, ampak dejansko nisem vedel, da lahko Alpsko mleko "eksplodira" na tak način, dokler nisem slišal za tole gospo. Pa poznam efekt superheatinga. Plus, v svoji mladi zgodovino sem prevrel, in velikokrat seveda tudi prekipel, malo morje domačega mleka. In tule nekako potegneš eno analogijo med navadnim in alpskim mlekom. Pol ti pa direkt v gobec odnese pol litra vrelega (pardon, bolj vročega kot je vrelo) mleka.

Kul če na tetrapaku piše, da je potrebno mešati med kuhanjem. Problem praktično rešen, v nasprotnem primeru je pa to tako malo poznan fenomen, da bi vsekakor moralo biti opozorilo jasno natisnjeno na tetrapaku. To, da se otrok ne pere v pralnem stroju ali pomivalcu je najbrž veliki, veliki večini jasno. Tole z alpskim, pa pred tem dogodkom in poročanjem v medijih vsekakor IMO ni bilo poznano veliki večini ljudi.

Vsaj tole je treba priznat tejle ženski. Da je malo ozavestila javnost kako in kaj, in morebiti preprečila še kakšen tak dogodek.
OM, F, G!

energetik ::

Ne verjamem, da ima dejstvo, da je bilo to Alpsko mleko, karkoli veze s tem dogodkom. Sploh pa ne izključno LJ Mlekarn, ker ostale mlekarne tretirajo trajno mleko po enakem postopku. Opno na površini pa so mi do zdaj naredile vse vrste mleka iz štacune, tako trajne kot navadne.
Jaz mislim, da je ženska dolgo časa pustila mleko na malem ogrevanju in se ji je zgoraj stvorila močnejša opna. Potem je pa s kakšno kuhavnico pritisnila in ko se je opna nenadoma predrla, je s svojo silo pljusknila mleko iz lonca. V eksplozijo pa ne verjamem. Lahko pa naredim kakšno serijo poskusov. Ali pa predlagamo Mithbusterjem. :D

enadvatri ::

Jaz sem eno manj homogeno emulzijo (jojobino olje in vodo iz pipe) grel v majhni steklenički v mikrovalovki. Sem vzel ven, odložil na umivalnik, dotočil hladno vodo ... Brišem v mikrovalovki, kjer je šlo čez in ko se obrnem proti umivalniku je vse zletelo po zraku (zelo silovito je brizgnilo iz 200 ml stekleničke).

Lahko, da so se segrele kapljice olja nad vrelišče vode in nekaj časa potrebovale, da so oddale toploto vodo ... Lahko, da se je steklo pregrelo. Nimam pojma. Mleko pa sem že toliko krat pozabil na štedilniku in v mikrovalovki, pa nič ... Mrtvo.

echo ::

"Imela je opekline po očeh, obrazu, vratu in prsnem košu."
So še dodatne slike na linku, če koga zanima.
Predvsem je zanimiva tista, kjer je slikan strop (!) po eksploziji. To ni bilo navadno kipenje mleka, konec koncev na malem ognju tudi počasi zavre.

Še vedno nismo ziher:
Kaj lahko povzroči tako burno reakcijo? Pa ne spet o opnah.
In še bolj pomembno - a bo potrebno zaradi ene nesreče na deset milijonov kuhanj zganjati paniko z opozorili o eksplozivnem mleku?

lonz ::

echo je izjavil:

"Imela je opekline po očeh, obrazu, vratu in prsnem košu."
So še dodatne slike na linku, če koga zanima.
Predvsem je zanimiva tista, kjer je slikan strop (!) po eksploziji. To ni bilo navadno kipenje mleka, konec koncev na malem ognju tudi počasi zavre.

Še vedno nismo ziher:
Kaj lahko povzroči tako burno reakcijo? Pa ne spet o opnah.
In še bolj pomembno - a bo potrebno zaradi ene nesreče na deset milijonov kuhanj zganjati paniko z opozorili o eksplozivnem mleku?



No, sej to je tudi glavni razlog, zaradi katerega sem odprl temo. Mleko (kakršno koli) ne kipi do stropa. Opna pa bi morala biti fenomen da zdrži tak pritisk.
...arrrrrr, shiver me timbers...

enadvatri ::

Tu ne gre za eksplozijo, gre za silovit brizg.

Najbolj preprosto razlago bi našel, da sta se dve spojini ali zmesi različnih temperatur zmešali (seveda morata imeti različni vrelišči in tista z višjim mora biti toplejša od vrelišča prve).

Lahko bi se maščoba sprijela (ne vem sicer zakaj ravno pri segrevanju). Še manj mi je jasno, zakaj bi se zadrževala pri dnu, torej pri izvoru toplote. In ko bi gospa premešala, bi k razbeljeni maščobi na dnu vmešala nekoliko hladnejše mleko.

Poraja se še vprašanje, če ni morda želela doliti mrzlega mleka! Je pozabila nanj, pol ji ga je izparelo, pa je želela doliti. In če se je na dnu lonca sprijemalo ter smodilo, se je zlahka med zasmojenim nalovila maščoba.

energetik ::

Ma zdej me je pa že zamikalo, da bi šou po pol litra alpskega, pa da probamo. Mam glih en tak lonček doma. :)

lonz ::

Pa ne brez zaščite!;)
...arrrrrr, shiver me timbers...

energetik ::

Nekaj podobnega sta Mithbusterja že počela. Mogoče bi ponovila še z mlekom? :D

TheRiddle ::

keber je izjavil:

A potem ima tista steklena ropotulja, ki jo damo v posodo z mlekom, ki ga hočemo zavreti, tudi preventivni učinek, da ne bi mleko preveč vzkipelo oz. celo eksplozivno vzkipelo?


ta zadeva je izvorno prav temu namenjena, kljub temu pa da to ropota in "meša" mleko, se še vedno ustvari opna.

kuhal (vrel) sem že vse mogoče vrste mleka, različnih mlekarn (pa tudi domače polnomastno mleko) predvsem ker so bile razlike v ceni, pa me je zanimalo še če bodo v okusu, pa še nisem doživel tega efekta. najbližje temu sem prišel z vodo in vrčem za gretje v katerem je bila voda (očitno) že prevečkrat pregreta - notr sem vsul instant čaj, pa je šlo vse v luft.
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

mat xxl ::

energetik je izjavil:

Ma zdej me je pa že zamikalo, da bi šou po pol litra alpskega, pa da probamo. Mam glih en tak lonček doma. :)



Probaj veselica je pri nas nastala ob gretju z plinom....... je pa precej dela potem z čiščenjem, nam je šlo tudi na strop in po vseh omaricah ...........in vrelo se lepo prime.....

Pyr0Beast ::

Plin je verjetno tule v prednosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Koga pa tozis, ce ti 'explodira' lonec superheated vode?

TESKAn ::

VO-KA. Doh!
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

enadvatri ::

mat xxl je izjavil:

energetik je izjavil:

Ma zdej me je pa že zamikalo, da bi šou po pol litra alpskega, pa da probamo. Mam glih en tak lonček doma. :)



Probaj veselica je pri nas nastala ob gretju z plinom....... je pa precej dela potem z čiščenjem, nam je šlo tudi na strop in po vseh omaricah ...........in vrelo se lepo prime.....


V Sežani je bila nekoč tovarna lepil (danes Mitol), kjer so izdelovali lepilo (M(l)ekol) za les iz mlečnih beljakovin (sirotke).

joze67 ::

Mene pa zanima:

če oseba H toži podjetje L in pri tem navede (res je, da gre za citat iz medijev)

Hotkova vztraja, da bi moral proizvajalec mleka na tetrapak jasno napisati opozorilo, da je treba mleko med pripravo redno mešati, saj »drugače lahko eksplodira«. Opozorilo: »Če ga kuhate za pripravo jedi, ga med kuhanjem mešajte,« je resda napisano, a sta s pooblaščenko Polono Čarman iz Odvetniške družbe Čeferin prepričani, da takšno opozorilo običajen potrošnik razume povsem drugače, in sicer da je mešanje potrebno, da se mleko ne prime na dno lonca. To sta poudarili tudi v tožbi.

po drugi strani pa v oddaji P taista oseba H prostodušno reče (sedaj po spominu)

Lahko pa povem, da jaz tega nikoli nisem niti prebrala, ker jaz preberem samo, če ima 3.5 maščpbe - to me zanima, drugo pa ne, ker smatram, da je to 100% varen izdelek za potrošnika...


torej zanima me, kako sodišče reagira na tako sprenevedanje tožeče stranke? Imamo že tovrstno sodno prakso?

lonz ::

Point tele teme ni kako in zakaj bi se kdo tožaril, ampak mehanika same eksplozije.
...arrrrrr, shiver me timbers...

jype ::

Mehanika je enaka kot pri zelo enakomernem kuhanju npr. pudinga, kjer se ustvari enakomerni temperaturni gradient, ki preprečuje nastanek večih manjših mehurjev. Namesto njih se razpoči eden sam.

šernk ::

že prvo mi ni logično, ker potem bi morale biti vse knjige z navodili ene 2000 strani dolge, da se pove vse nevarnosti. potem bi moralo biti napisano tudi: ne zlivajte mleka na tla, saj lahko pusti madež, ne poizkušajte toplega mleka, saj si lahko opečete jezik...pa kaj vem kaj še vse...glupo pač.


Lahko pa povem, da jaz tega nikoli nisem niti prebrala, ker jaz preberem samo, če ima 3.5 maščpbe - to me zanima, drugo pa ne, ker smatram, da je to 100% varen izdelek za potrošnika...


gledano iz tehničnega vidika 100% varen izdelek na svetu NE obstaja, pri vsaki uporabi kateregakoli izdelka ti pretijo določene nevarnosti.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

lonz ::

Ja, zna bit. Druge logične razlage, mimo opne, skoraj ni.
...arrrrrr, shiver me timbers...

gruntfürmich ::

echo je izjavil:

Glavno vprašanje je, ali je eksplozivnost pri segrevanju lastnost mleka (oz. še bolj specifično alpskega mleka) ali jo lahko s pravimi pogoji dosežemo tudi pri ostalih tekočinah. Pri destilirani vodi kot kaže ni problemov, tu piše, da je možno "superheating" doseči tudi z drugimi tekočinami kot so kava itd.


ja, explozivnost je ena izmed lastnosti mleka. sploh alpskega. zato ga al kaida uporablja namesto tnt.ja...;((

kot prvo treba sploh razčistit kaj exlozija je. nato kaj jo povzroča. nato ali je mehanska ali kemijska. nato pa se lahko pogovarjamo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

enadvatri ::

Da bi bila opna kriva, mi že v začetku ni dišalo. Pojav, ki ga je jype predstavil se mi zdi verjeten, čeprav imata blato in puding drugačno gostoto in drugačne lastnosti. Tudi ideja z osmojenimi beljakovinami in ali sprimljenimi maščobami, ki se segrejejo je po moji presoji možna.

Nikakor pa to, kar se je babi zgodilo, ni bila eksplozija. Bil je silovit brizg ali pršenje zaradi mehurja oz. plina, ki je vse potisnil ven!

driver_x ::

Eksplozija, brizg, pršenje, ... ali je sploh pomembno. Glede na to, da je bilo mleko na stropu, reakcija ni bila tako nedolžna.

Mene pa muči še eno vprašanje: zakaj so se meni tako burne reakcije dogajale le pri alpskem mleku?

enadvatri ::

driver_x je izjavil:

Eksplozija, brizg, pršenje, ... ali je sploh pomembno. Glede na to, da je bilo mleko na stropu, reakcija ni bila tako nedolžna.

Mene pa muči še eno vprašanje: zakaj so se meni tako burne reakcije dogajale le pri alpskem mleku?


Glede na poškodbe in škodo, ki jih lahko povzroči, je vseeno. Je pa vseeno eksplozija nekaj drugega.

Med navadnim in alpskim mlekom je ena razlika (kemijska). Pri UVT (angl. UHT) postopkih pasterizacije in sterilizacije (slednja se uporablja zlasti za trajna mleka) se mleko s paro segreva, pri čemer se spreminjajo mlečne beljakovine. Znano je, da ima takšno mleko nižjo biološko vrednost vsebovanih beljakovin. To bi edino znalo spremeniti tudi fizikalne lastnosti te (ne)užitne raztopine/emulzije.

Homogenizacijo (fizikalno razbijanje maščob) se uporablja tudi za druga, predvsem ne trajna, mleka.

jype ::

sammy73> Mene pa muči še eno vprašanje: zakaj so se meni tako burne reakcije dogajale le pri alpskem mleku?

Pojma nimam, mogoče pri navadnem nisi smetane dol pobral preden si dal kuhat.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater mlek kupujete (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20425461 (12063) ales85
»

Homogenizirani mlecni izdelki telesu vzamejo več kalcija, kot ga vsebujejo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
666620 (5093) vostok_1
»

Mleko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16319425 (10650) BigWhale
»

"Alpsko mleko" predvsem iz Madžarske? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28947701 (39146) globalna80
»

Mleko iz mlekomata (preverjeno) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18237678 (33111) Terman

Več podobnih tem