» »

Primerjava cen vinjet z drugimi državami

Primerjava cen vinjet z drugimi državami

«
1
2 3

Snohman ::

Kot vsi dobro vemo, nam je naša ''najbolj transparentna vlada doslej'' leta 2009 podražila vinjete, letne na 95 €(prej 55), uvedla mesečno za 30 in tedensko za 15 €.

Vprašam se, zakaj lahko druge države shajajo z manjšimi cenami?

Slovaška: letna 50, mesečna 14, tedenska 7 €
Avstrija: letna 76,5, 2-mesečna 23, 10 dnevna 7,9 €
Švica: letna 31,5 €(!!)
Češka: letna 49, mesečna 14,2, 10-dnevna 10,2 €

Izjemno dražja je samo Madžarska, kjer letna stane 145 €, mesečna je 16,5 in 10-dnevna 10 €.

Zakaj imajo torej lahko nekatere države, kjer imajo prebivalci višje dohodke, shajajo z manjšimi cenami?
Opazimo, da so mesečne pol cenejše kot pri nas, ravno tako tedenske. Z letnimi ni kaj dosti drugače.

Ne pozabimo, da se denar steka v integralni proračun in ne v DARSovega. Očitno znajo drugje ceneje in bolje vzdrževati ceste.

zee ::

Očitno znajo drugje ceneje in bolje vzdrževati ceste.


+ v mnogih državah gradnja novih odsekov več
+ v mnogih državah se ceste gradijo povsem drugače kot pri nas (hint: Hrvaška)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ShowDown ::

Snohman je izjavil:


Vprašam se, zakaj lahko druge države shajajo z manjšimi cenami?


Ker so samo nas napizdili s tako dragimi in obenem nekvalitetnimi avtocestami. ;)

genius11 ::

Mi plačamo 95 evrov za celo leto, neomejeno, v Avstriji plačajo vinjeto + predornino, ki pa bi na leto znesla krepko čez 500 evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genius11 ()

djordjevic ::

Jap, sem se že pred časom vprašal, zakaj nihče tega ne omeni. Zlasti pa bi to navrgel tistim Avstrijcem, ki so se pred časom pridušali, zakaj morajo kupovati drago vinjeto. Kot da je mene kdo kaj vprašal, ko sem moral kupiti vinjeto za 'einkauf' v Gradcu.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Mr.B ::

Da za tunele, je kar drago.
No po drugi strani , lahko pogledaš recimo obnovljeni del AC-ja pred izvozom logatca. Pojdite, ravno so ga odprli cca 2 meseca nazaj. Fenomenalen je, ni kej.

djordjevic, kaj pa jaz, ko moram preko slovenije na Hrvaško in plačati ne samo eno, dve tedenski vinjeti oziroma mesečno, kar ti je ljubše.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

djordjevic ::

A, jebiga. Če se pogosto voziš, kupiš letno, pa imaš mir. Kot imajo mnogi pri nas avstrijsko letno.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Mr.B ::

Ha ha ha
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

djordjevic ::

Kaj ti je tu smešno? Resno te vprašam. Te v Švici kdo vpraša za koliko časa si prišel, ko prečkaš mejo? Jok, letna vinjeta ali kazen. Pa lahko greš še isti dan domov. Mislim, nismo Slovenci največje pra*ice na tej zemeljski obli.
No grave is deep enough to keep us in chains.

genius11 ::

djordjevic je izjavil:

A, jebiga. Če se pogosto voziš, kupiš letno, pa imaš mir. Kot imajo mnogi pri nas avstrijsko letno.



NI samo v pogostosti uporabe vinjete.
Le komu se da peljat po stari cesti LJ-KG ali LJ-MB, pa spi se ti polet, če nimaš klime, pa policaji velikokrat nadzirajo promet ob vikendu.
AC pa gas.

djordjevic ::

Pa saj meni je jasno. V bistvu se po AC na nekoč plačljivih odsekih ne vozim več niti 5% toliko kot v časih, ko sem tedensko migriral MB-LJ, pa se mi kljub 'oderuški' ceni 95 za letno vinjeto slednja še vedno splača.
No grave is deep enough to keep us in chains.

WarpedGone ::

Iskreno? Tudi če bo letna vinjeta 150 EUR, upam da ostane.

NOČEM in tudi noben tule NOČE nobene alternative. Ker bo še BISTVENO dražja. Pardon kričanju. Le te klinčeve kabine bi že lahko enkrat umaknili. Zakaj se ne more en šlepar zaletet v eno in jo odnest s sabo? :|
Zbogom in hvala za vse ribe

jazbec ::

se strinjam
totalno brezveze da vse še stojijo
dovolj je ena ali dve za kamione in avtobuse

Dr_M ::

WarpedGone je izjavil:

Iskreno? Tudi če bo letna vinjeta 150 EUR, upam da ostane.

NOČEM in tudi noben tule NOČE nobene alternative. Ker bo še BISTVENO dražja. Pardon kričanju. Le te klinčeve kabine bi že lahko enkrat umaknili. Zakaj se ne more en šlepar zaletet v eno in jo odnest s sabo? :|



Enako. Sicer pred vinjetami sem mogoce za cestnine porabil nekje 20-30€ letno, ampak ce bi karkoli drugega uvedli, bi dal pol place za cestnino.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

djordjevic ::

Jap, s satelitskim nas bodo šele lupili. Glede kabine pa je menda takole (pa ne me držat za besedo) - vsaj na novih odsekih cest - še en čas jih ne smejo odstranit, ker jih je sofinancirala EU. Vem, ja, who cares, da je zadeva dejansko nevarna in ovira pretočnost, ampak there you have it. Birokracija over reason.
No grave is deep enough to keep us in chains.

WarpedGone ::

Reci, da se hecaš???????
Ker je stvar sofinancirana, jo ne smemo podret?

8-O
Zbogom in hvala za vse ribe

šernk ::

meni vinjeta škoduje... preveč kilometrov delam ker jo imam :D

no za moje pojme je glede na kvaliteto cest še vedno predraga, nisem še videl odseka ki bi zdržal 2 leti v dokaj dobrem stanju.

sem bil proti vinjetam, vendar sedaj ko jo imam lahko rečem, da sem se takrat motil, se pa strinjam da se tiste barake sredi avtocest zruši in pa zamenja barvo nove vinjete dokler je ne kupim...hello kitty jaooo :))
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

WarpedGone ::

Jah, ceno vinjet določa ena sama reč: dinamika vračanja že najetih kreditov. Pa še pričakovano število prodanih vinjet.

Kakšne so naše plače in kako dobr je asfalt, s ceno vinjete nima ama čisto nobene zveze. Žal.
Zbogom in hvala za vse ribe

djordjevic ::

WarpedGone je izjavil:

Reci, da se hecaš???????
Ker je stvar sofinancirana, jo ne smemo podret?

8-O

Bojim se, da se ne, za iskanje vira pa trenutno nimam časa. Bi pa bil osebno zelo vesel, če mi kdo dokaže zmoto (itak sem rekel, da ne dam roke v ogenj). Samo potem se je za vprašat, kaj te klinčeve bariere še delajo na cestah. Morda služijo zgolj za HQ darsovskim abuhom z daljnogledi, vragsigavedi. ;((

WarpedGone je izjavil:

Jah, ceno vinjet določa ena sama reč: dinamika vračanja že najetih kreditov. Pa še pričakovano število prodanih vinjet.

Kakšne so naše plače in kako dobr je asfalt, s ceno vinjete nima ama čisto nobene zveze. Žal.

Tako je. In mislim, da je na tem mestu korektno povedat, da je bila takrat cena 55€ dejansko prenizka (kar se lepo vidi tudi letos, ko DARS ne zmore več vračati obstoječih pufov; da o novih ne govorim).
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

genius11 ::

Najboljš, da prodate avto, pa se ne boste pritoževali nad vinjetami, zavarovanjem, bencinom, ...kaj pa morje, hribi s čim boste šli, javnim prevozom ah kje.

ThinkPad ::

Naša letna vinjeta 95 EUR.
Po drugi strani pa daš za malo manj kot 700km na relaciji Sežana-Ventimiglia (IT/FR meja pred Monakom) cca. 45 EUR. V eno smer. Pa se nihče ne buni.

T0RN4D0 ::

Eh vinjete so že uredu. O cestah pa raje nebi.

Cestninske postaje so pa zlata jama, mislim da je precje bolj verjetno da bodo šli avtomatske radarje zadaj postavljat kot pa podirat kabine.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

VeronikaR ::

Nekateri vinjet preprost Ne kupijo. Najprej slučajno potem pa je postal že moj hobi ... namreč po avtocesti smer - Murska Sobota - Sežana prevladujejo predvsem Romuni - to so avtomobili z oznakami (RO) in (I).... je redko 1/3 avtomobilov oz. kombijev s slovensko vinjeto. Rekord imam 25 avtomobilov (RO, I), ki so me prehiteli - itak vozijo brez omejitev, zaporedaoma in niti eden vinjete... pa saj jih morajo dobiti na kocu sem si rekla... peljem proti Senožečam in nenkrat romunskih avtomobilov ni nikjer... očitno njihova obveševalna dela saj ocep pred Sežano zavijejo dol. Resnici na ljubo sem na Sežanski cestninski naletela na kontrolo in v vrsti tri romunske limuzine... zunaj pa temnopolt možakar dviguje roke in skače proti kontrolerki... bi znali tile kontroloriji pisati zanimive štorije...

lalan ::

Za štajerce pa za primorce je vivjeta poceni, za Ljubljančane, ki plačujejo okolišane pa zeeeelooo draga...
ATHLON 64 3200, 939DUAL,Ram DDR 2X 512 MB,gf 7600 gt,(120 GB, 7200 RPM),fiaGTR

T0RN4D0 ::

Za vse stane isto. In nič ne plačujejo ljubljančani okolišanov, ne bit smešen.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Bellatrix ::

lalan je izjavil:

Za štajerce pa za primorce je vivjeta poceni, za Ljubljančane, ki plačujejo okolišane pa zeeeelooo draga...


Taki izjavi pa se le stežka upreš, da nebi komentiral!

Kolk si star ?
Čene pa se popolnoma strinjam s tornadovim odgovorom na tvojo smešno-egoistično trditev!
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Machete ::

v Sloveniji so itak vse cene prenapihnjene. In lahko so, ker jih mi še vedno plačujemo. Velikokrat nimamo izbire, velikokrat pa smo preleni za 'upor'.

genius11 ::

Se nekaterim smeje k se furajo LJ-KP ali LJ-CE pa plačajo samo 95 evrov, ko bo pa satelitsko, kar bo kr hitro se boste pa repenčl na vse možne načine.
Takrat se bo pa nam godilo k malo uporabljamo AC.

Mavrik ::

genius11 je izjavil:

Se nekaterim smeje k se furajo LJ-KP ali LJ-CE pa plačajo samo 95 evrov, ko bo pa satelitsko, kar bo kr hitro se boste pa repenčl na vse možne načine.
Takrat se bo pa nam godilo k malo uporabljamo AC.


In zakaj je dobro če bo nekdo plačeval veliko? Si res tak bogi fauš slovenček da raje druge ljudi v drek porivaš kot pa da bi pomagal celo državo na višjo raven spravti?
The truth is rarely pure and never simple.

djordjevic ::

genius11 je izjavil:

Se nekaterim smeje k se furajo LJ-KP ali LJ-CE pa plačajo samo 95 evrov, ko bo pa satelitsko, kar bo kr hitro se boste pa repenčl na vse možne načine.
Takrat se bo pa nam godilo k malo uporabljamo AC.

Vidiš, take omejenosti pa ne razumem. V študentskih letih sem pustil na AC letno 500-600 evrov, pa sem iskreno privoščil tistim, ki so dnevno in tedensko na cestah, da jim bo na letni ravni po uvedbi vinjete ostalo za dopust. Ne morem razumeti, kako lahko nekdo gleda iz tako sebične pozicije. Madona, enkrat letno se pelješ na Bled, enkrat na Internautico v Koper in enkrat v Škocjanske jame, pa si vinjeto praktično že spravil noter.
No grave is deep enough to keep us in chains.

T0RN4D0 ::

Hehehe, sploh bo smešno ko bodo zavoljo pravičnosti satelitskega cestninjenja tisti, ki AC bolj malo uporabljajo še naprej plačevali 95EUR, tisti ki jo malo več pa 500... :) Ampak glavno da je fer.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

genius11 ::

Eh folk vsi se majo možnost FREE vozt po stari cesti, tudi jaz sem se vozil LJ-KP....LJ-KG še v Velenje sem šel po stari cesti.

Vinjete bodo ali podražili ali pa ukinli pa dal satelitsko cestni...

Mavrik je izjavil:

genius11 je izjavil:

Se nekaterim smeje k se furajo LJ-KP ali LJ-CE pa plačajo samo 95 evrov, ko bo pa satelitsko, kar bo kr hitro se boste pa repenčl na vse možne načine.
Takrat se bo pa nam godilo k malo uporabljamo AC.


In zakaj je dobro če bo nekdo plačeval veliko? Si res tak bogi fauš slovenček da raje druge ljudi v drek porivaš kot pa da bi pomagal celo državo na višjo raven spravti?


fovš komu le, saj jo tudi jaz rabim a ne vsak dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genius11 ()

djordjevic ::

genius11 je izjavil:

Eh folk vsi se majo možnost FREE vozt po stari cesti.

Kar je sicer pogosta zabloda. Cestnino, ki je načeloma (ne pa nujno vedno, odvisno od kubikaže) dražja od letne vinjete, omogoči pa ti vožnjo po zares in dobesedno krš cestah, plačaš ob vsakoletni registraciji.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Snohman ::

ThinkPad je izjavil:

Naša letna vinjeta 95 EUR.
Po drugi strani pa daš za malo manj kot 700km na relaciji Sežana-Ventimiglia (IT/FR meja pred Monakom) cca. 45 EUR. V eno smer. Pa se nihče ne buni.


Ja vem, tudi Italjani so dragi. Ampak oni so imeli skoraj rimske kolovoze boljše kot pri nas sedaj AC. Pelji se po A4 do Milana. Gladka kot špegu, ne pa da te premetava sem in tja.


Malo butasto je tudi to, da je vinjeta potrebna za obvoznice, kjer je prej nismo rabili; LJ in KP poznam, situacije v MB ne.


Glede satelitskega; idiotizem prve vrste. Jaz nočem sabo vozit sledilne naprave kar za hec. Ki me bo še močno stala poleg vsega.

Hišice na bivših postajah; hja, še na carini so jih uspeli podreti. Šalamastika. Bojda zaradi tovornjakov. Poceni izgovor; če bi hoteli, bi se že zdaj mimo zapeljali. Dovolj bi bila ena ali dve ob desnem robu.
Kaj pa CO2 pa onesnaževanje zaradi kolon in zaviranja/pospeševanja? To pa še nobeni Lučki ni kapnilo, pa uni iz društva Focus itd.
Jasno, da ne, od tega ni zaslužka.

nevone ::

Hišice na bivših postajah;


Te čakajo na socialno občutljivo vlado, ki bo ponovno zaposlovala ljudi v teh hišicah.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

djordjevic ::

ThinkPad je izjavil:

Naša letna vinjeta 95 EUR.
Ja vem, tudi Italjani so dragi. Ampak oni so imeli skoraj rimske kolovoze boljše kot pri nas sedaj AC. Pelji se po A4 do Milana. Gladka kot špegu, ne pa da te premetava sem in tja.

Podpišem. Po drugi strani pa je treba jasno in glasno povedati tudi, da so na marsikaterem odseku avstrijske betonske avtoceste precej večji šodr od naših. Okej, trpežnejše že, imaš pa skoz občutek, da se voziš z vlakom. Td-td-td-td. Da ne omenjam, kako zanič so nekateri odseki nemških avtocest. Naše avtoceste so v povprečju gledano ene izmed boljših v našem prostoru.
No grave is deep enough to keep us in chains.

T0RN4D0 ::

Ja seveda, sej so stalno na remontu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Šimpanz ::

Cestnine na km bi morali poenotiti na celem EU območju in jo vklopiti v ceno goriva. Tako bi tisti, ki več prevozijo ali imajo težja vozila (in posledično več porabijo) tudi plačali več cestnine. V trenutku bi odpadli vsi superdjuper sataliti, nekaj 100 miljonov sprejemnikov za v vozila, razni senzorji itd. Ampak to bi bilo preveč enostavno ane dajmo mi raje malo zakomplicirat.

nevone ::

Se zelo strinjam.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

mn ::

Cestnine na km bi morali poenotiti na celem EU območju in jo vklopiti v ceno goriva. Tako bi tisti, ki več prevozijo ali imajo težja vozila (in posledično več porabijo) tudi plačali več cestnine.


Veš kaj je ironično? Da to v bistvu že imamo. S kakšnim namenom pa misliš, da so bile trošarine na goriva uvedene? Ravno tako bi bilo zanimivo videti koliko denarja vlada dobi s trošarinami na goriva in koliko ga dejansko porabi za gradnjo in vzdrževanje cest!

Šimpanz ::

Mislim da je bilo ene pol leta nazaj rečeno da grejo vse trošarine od goriv v proračun in ne za ceste. Dars oziroam direkcija za ceste sta takrat povadala da trošarin niti ne dajeta med pričakovane prilive ker vse porabi država.

genius11 ::

Šimpanz je izjavil:

Cestnine na km bi morali poenotiti na celem EU območju in jo vklopiti v ceno goriva.



To je že sedaj glej kolk je stal sod pred krizo in koliko danes.

mn ::

Mislim da je bilo ene pol leta nazaj rečeno da grejo vse trošarine od goriv v proračun in ne za ceste.


Yep, sedaj je tako. Ampak uvedene so bile pa ravno za vzdrževanje cest. Ampak ko smo se na trošarine navadili so namenska sredstva začeli uporabljati "nenamensko" in danes smo tam kjer smo. Sedaj pa nam bodo isto stvar poskušali zaračunati še enkrat. Konec koncev, če hočeš priti v službo moraš plačati gorivo po kakršnikoli ceni ti ga bodo zaračunali. Torej če dobro pomisliš, nam eno in isto stvar že sedaj zaračunavajo tri krat. Prvič ob gorivu, drugič kot cestna taksa pri registraciji in tretjič kot vinjete na avtocesti.
Mimogrede, če trošarine niso za ceste, kakšen je pa pol razlog da se na goriva zaračunava trošarine in ne samo DDV?
Se nekaterim smeje k se furajo LJ-KP ali LJ-CE pa plačajo samo 95 evrov, ko bo pa satelitsko, kar bo kr hitro se boste pa repenčl na vse možne načine.
Takrat se bo pa nam godilo k malo uporabljamo AC.

Pa še ena replika na tole. Koliko časa misliš, da bodo satelitsko cestninjenje uporabljali samo za avtoceste. Precej hitro bo nekdo ugotovil, da bi bilo možno to uporabiti tudi za ostale ceste.

ahac ::

Pa še ena replika na tole. Koliko časa misliš, da bodo satelitsko cestninjenje uporabljali samo za avtoceste. Precej hitro bo nekdo ugotovil, da bi bilo možno to uporabiti tudi za ostale ceste.

Za vlak ga ne bodo. :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

djordjevic ::

mn je izjavil:

Pa še ena replika na tole. Koliko časa misliš, da bodo satelitsko cestninjenje uporabljali samo za avtoceste. Precej hitro bo nekdo ugotovil, da bi bilo možno to uporabiti tudi za ostale ceste.

Tole je bila na žalost že omenjena možnost. In apropo bencinski tolar - mislim, da ga je v integralni proračun speljal bivši financminister.
No grave is deep enough to keep us in chains.

mn ::

Za vlak ga ne bodo.

Kar je zelo koristno za nas ki nimamo dostopa do vlaka in 3 avtobuse dnevno. Mogoče predlagaš vlak v vsako vas ;)?
In apropo bencinski tolar - mislim, da ga je v integralni proračun speljal bivši financminister.

Ja, točno o bencinskem tolarju govorim. Sicer iz spomina in mogoče narobe ampak po moje so takrat samo dokončno uzakonili nenamensko porabo sredstev, ki pa so jih že pred tem vsako leto prelili v proračun.

USS Liberty ::

S podražitvijo vinjet samo financiramo rop slovenskih davkopačevalcev, ki ga je izvedel gradbeni kartel z SCT-jem na čelu.

Gradnja in financiranje naših avtoscest sta pa itak že vsekozi horor in ropanje slovenskih davkoplačevalcev. V jugi so z našim denarjem zgradili AC Beograd-Niš in pa Zagreb-Slavonski brod, Slovenci smo pa namesto Kavčičevih avtocest dobili cesto smrti Hoče-Arja vas. Na Gorensjkem pa itak niti danes še ni zgrajena komplet avtocesta... obup... v tej državi je vse narobe...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

djordjevic ::

In kako točno vse našteto (pa ne rečem, da nimaš prav) briga naše posojilodajalce?
No grave is deep enough to keep us in chains.

igor0203 ::

Toliko, da bodo še od soseda žep pristavili zraven. 8-O

Zeberdee ::

AFAIK se je z našim denarjem za avtoceste takrat kupilo orožje za T.O.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ukinitev vinjet na ravni EU (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16334449 (30048) Invictus
»

Vinjete naj ostanejo, ostala načini cestninjenja niso fer (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
21949563 (42138) jalovec09
»

Nizozemska testira satelitsko cestninjenje vseh cest (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23142313 (35557) krneki0001
»

Adijo vinjete? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14322769 (18893) MrBrdo
»

Folija za vinjeto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10635647 (32809) pegaso

Več podobnih tem