» »

Novi zakon o cestnoprometnih predpisih

Novi zakon o cestnoprometnih predpisih

««
7 / 11
»»

šernk ::

St235 je izjavil:

za 200€bi moral nagazit cestninsko z 90 km/h, razen če po novem zakonu poleg klasičnih in svetlobnih tabel veljajo tudi na tleh napisane omejitve. Jaz te spremembe nisem zasledil.



kar sem nazadnje razumel policista spada talna označba med signalizacijo in ne omejitev hitrosti. torej če kontrolirajo hitrost je večinoma omejitev 60km/h, lahko nadzorujejo pa tudi upoštevanje prometne signalizacije za kar je enotna kazen (prikladno dvignjena iz 40 na 200€ z novim zakonom, 98. člen). to so bile besede policista na TV, le da je bila takrat enotna kazen 40€.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

amigo_no1 ::

Sodna praksa pravi drugače, in to je vse kar je na koncu merodajno.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

CaqKa je izjavil:

par dni nazaj sem razmišljal eno zadevo...
da bi si naredil en gadget, namreč na zadnjo šajbo avta gor taki led panel, kot ga ima policija v provida avtu.
zraven še gps in senzor bližine.
iz gps senzorja bi si računal svojo trenutno hitrost avta iz senzorja bližine, pa bližino avta za sabo.
v krmilnik bi pa spisal program, ki bi za mojo hitrost dinamično računal priporočeno varnostno razdaljo za tisto hitrost.
potem bi pa prikazoval zadaj: Priporočena varnostna razdalja za to hitrost je 9m, vaša 6m.

Če ti rata, odkupim. Samo da ne bi bilo tako lepo kot si napisal, na AC bi bilo: Priporočena varnostna razdalja za to hitrost je 70m, vaša 6m.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

amigo_no1 je izjavil:

Sodna praksa pravi drugače, in to je vse kar je na koncu merodajno.


Sodna praksa pravi kaj? govorimo o omejitvi na cestini? prosim za vir kjer je kdor koli bil kaznovan za prehitro vožnjo v rangu 40-60 km/h.

amigo_no1 ::

Saj to pravim, v tem rangu ni bil nihče kaznovan, čeprav so talne označbe 40 km/h.

šernk ::

jah, po novem ti lahko da tudi za vožnjo 70 skozi cestninsko 200€ kazni, ker ne spoštuješ signalizacije, prej se jim za 40€ (20polovička) verjetno ni splačalo, niti papirja rabit.

edit: kako je v realnosti ne vem, ker skozi cestninske vozim z nekje 40-50km/h, z radarjem me tam pa še niso izmerili.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: šernk ()

St235 ::

zanimivo je tudi to, da
Pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah omejitev napisano na cesti označi kot:
Napisi na vozišču (V-38) in simboli na vozišču (V-39) dajejo udeležencem v cestnem prometu potrebna obvestila.

To so na primer besede: "STOP", "BUS", "ŠOLA", "TAXI", simboli ter imena krajev, številke cest itd. (slika 46).

Kar pomeni, da ne moreš bit kaznovan za neupoštevanje talne označbe, ker gre zgolj za obvestilo in ne prepoved.

Še več: 32. člen pravi:
Označbe na vozišču in drugih prometnih površinah so bele barve.

Ne glede na prvi odstavek tega člena se zaznamujejo:

1) z rumeno barvo označbe mest na vozišču in drugih prometnih površinah, na katerih je prepovedano parkiranje;

2) z rumeno barvo v kombinaciji z belo barvo črta, ki ločuje pasove za vožnjo vozil javnega prevoza potnikov;

3) z rumeno barvo označbe, ki zaznamujejo mesta, rezervirana za določene namene (avtobusna postajališča, postajališča za taksije, parkirna mesta, rezervirana za vozila invalidov itd.);

4) z rumeno barvo označbe na fizičnih ovirah za umirjanje prometa, ki so izvedene na vozišču;

5) z rumeno barvo začasne označbe na vozišču pri začasnih preusmeritvah prometa zaradi del, drugih ovir ali poškodb vozišča;

6) z modro barvo označbe pasov za parkiranje in parkirnih mest na vozišču v območju kratkotrajnega parkiranja;

7) z rdečo in belo barvo stalne ovire znotraj gabarita prostega profila ceste.


Kar pomeni, da na tla narisan krog z rdečo in črno barva ne pomeni niti talne označbe ampak zoglj slikco na asfaltu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

CaqKa ::

energetik je izjavil:

CaqKa je izjavil:

par dni nazaj sem razmišljal eno zadevo...
da bi si naredil en gadget, namreč na zadnjo šajbo avta gor taki led panel, kot ga ima policija v provida avtu.
zraven še gps in senzor bližine.
iz gps senzorja bi si računal svojo trenutno hitrost avta iz senzorja bližine, pa bližino avta za sabo.
v krmilnik bi pa spisal program, ki bi za mojo hitrost dinamično računal priporočeno varnostno razdaljo za tisto hitrost.
potem bi pa prikazoval zadaj: Priporočena varnostna razdalja za to hitrost je 9m, vaša 6m.

Če ti rata, odkupim. Samo da ne bi bilo tako lepo kot si napisal, na AC bi bilo: Priporočena varnostna razdalja za to hitrost je 70m, vaša 6m.

navedel sem za 30kmh :> sej sem napisal da bi imel gps modul zato da bi računal trenutno hitrost na podlagi katere pa bi izračunal priporočeno varnostno razdaljo, ki bi tako za 130 kmh bila višja. zraven bi še moral dodat za 0 kmh varnostno 2m.
samo kolkor smo se s kolegi menli.. taki led panel se vrti v rangu 100€, senzor za oddaljenost pa tudi ne bi bil poceni. sploh pa je vprašanje kak senzor uporabit da bo primeren tudi za uporabo na avtocesti. sistem bi pa prikaz vklopil samo takrat ko je varnostna razdalja manjša od priporočene. torej bi rabil senzor ki bi dosegal tisto kar bi bila priporočena varnostna razdalja za 130 kmh.
če si pa dovolj svija pa si zraven napišeš še kakšne so kazni za take prekrške :>

WarpedGone ::

Tuki pa lepo zabredemo v pravniško gnojnico. Na eni strani so predpisi in "zakoni", na drugi pa dejstvo, da še nihče ni bil kaznovan, ker jih je kršil oz. ne-upošteval. 40 na tleh je talna označba in neupoštevanje talnih označb košta po novem 200 EUR. Po drugi strani pa še nihče ni bil (menda) kaznovan, ker tega ni upošteval, policija pa lepo priznava, da tega ne preverja. Torej je policijsko/pravniška praksa, da se dopusti neupoštevanje teh označb.

Omejitev naj ima vedno vlogo omejitve in NE včasih omejitev - včasih pa le opozorilo, da dejmo mal bol počas. Kdaj je v kaki vlogi je pa prepuščeno gledalcu v presojo.

Fuj pa taka država. To je arbitrarnost oz. NE-pravna država.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

St235 ::

40 na tleh je talna označba in neupoštevanje talnih označb košta po novem 200 EUR.


Prosim za vir te trditve? namreč dva posta višje sem ti jasno postal, da to NI talna označba.

WarpedGone ::

IIRC je vir te trditve izjava policista v tedniku in kot taka ni predmet meritve omejitve hitrosti na cestninskih postajah. Tam menda merijo v skladu z legalno-veljavnimi omejitvami = tablami.
Darsovec (in naš vrli Mož-Prometna-Varnost) sta na drugi strani trdila, da to je omejitev. Mož-Prometna-Varnost je priznal še "da se jo *trudi* upoštevat", ne da jo upošteva...

Lahko trdiš, da policaj ni kredibilen vir ampak mu verjamem, da je do sedaj bila taka praksa.
Zbogom in hvala za vse ribe

St235 ::

Policist zakone izvaja in ne interpretira.

flek na cesti, ki pravi 40 NI omejitev hitrosti, s čemer se strija tudi zgoraj omenjeni policist.

Ob enem pa ni talna označba, ker ne ustreza definiciji podani z zakonom, ki sem ti ga citiral.

To je isto kot, da bi se skliceval, da so ti predpisali pravilno zdravilo zato, ker ti je v lekarni dala točno tisto škatljico kot piše na receptu.

Kar se pa prakse tiče: ŠE vedno čakam EN vir, da je bil kdorkoli kaznovan, ker je mimo hiške peljal med 40 in 60 km/h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

WarpedGone ::

Kar se pa prakse tiče: ŠE vedno čakam EN vir, da je bil kdorkoli kaznovan, ker je mimo hiške peljal med 40 in 60 km/h.

Kaj hočeš s tem pokazat?
Da te omejitve *ni treba* spoštovat, ker se očitno kršitev ne sankcionira?
Zbogom in hvala za vse ribe

St235 ::

Ne, s tem hočem povedat, da ne gre za omejitev ampak za obvestilo, ki ni zakonsko zavezujoča. Sankcij ni, ker jih ne more bit, če ni kršitve.

Potemtakem, bi lahko vsak policaj narisal sliko na sredo ceste in kasiral kar se mu zdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

WarpedGone ::

In pomen tega obvestila je?
Priporočena hitrost? Zakaj ima potem obliko omejitve?
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::

A ni elipsa ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kmetek ::

pomoje je priporočena hitrost da....le kako boš v dežju in snegu recimo videl ali ob gužvi? ne moreš.

St235 ::

WarpedGone je izjavil:

In pomen tega obvestila je?
Priporočena hitrost? Zakaj ima potem obliko omejitve?


Kakšen je pomen obvestila boš moral vprašat pristojno ministrstvo. Mogoče da obvestijo ,da so želeli omejiti hitrost na 40, pa si niso upal, ker bi jim vozniki kaj naredil?

Zakaj ima obliko omejitve? Katera prometna signalizacija se uporablja za omejitve je jasno. Na tleh narisanih flekov med njo ni. Rdeč krog s številko pa kot vem ni patentiran, ker sem ga videl tudi že na razprodajah. pa naši mati smo ga na dvorišče narisal ko je mela 50... Pa si zato nobeden ne domišlja, da bi ga bilo treba upoštevat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dzinks63 ::

Poleg "slikic" so postavljeni tudi znaki:




Iz drugega foruma:
Radarjev na cestninskih postajah ne bo

“Navedbe o novih radarjih na cestninskih postajah ne držijo, saj Policija ni kupila nobenega posebnega radarja za te namene. Ker je cestninska postaja eno redkih primernih mest za nadzor prometa na avtocestah, policisti na teh mestih občasno izvajajo nadzor. Pri tem ni nujno, da gre za merjenje hitrosti, kot vozniki običajno mislijo,” so nam sporočili z Ministrstva za notranje zadeve.

Katero omejitev naj voznik upošteva? Obe!

Ob cestninskih postajah velja omejitev 40 kilometrov na uro. Ta omejitev je navedena le na talni oznaki, medtem ko odredni prometni znak veleva najvišjo dovoljeno hitrost 60 kilometrov na uro. Katero omejitev naj torej voznik upošteva? “Če gre za merjenje hitrosti, se upošteva dovoljena hitrost, ki jo določa zadnji prometni znak pred izvajanjem meritve hitrosti na cestišču. Policija pa lahko nadzira spoštovanje talne označbe, prometne signalizacije, ki je običajno tik pred cestninsko postajo. Za neupoštevanje slednje je predvidena enotna kazen 40 evrov,” razlagajo na MNZ-ju.

amigo_no1 ::

Če gre za merjenje hitrosti, se upošteva dovoljena hitrost, ki jo določa zadnji prometni znak pred izvajanjem meritve hitrosti na cestišču. Policija pa lahko nadzira spoštovanje talne označbe, prometne signalizacije, ki je običajno tik pred cestninsko postajo. Za neupoštevanje slednje je predvidena enotna kazen 40 evrov," razlagajo na MNZ-ju.

A se zajebavajo, razložili niso dejansko nič ??
Po njihovem (MNZ) lahko policaji odvisno od volje 1x upoštevajo talno označbo, drugič znak ?? Ne me basat.

St235 ::

Gre pač za interpretacijo MNZja, ki pa nima pravne veljave.

Znak 40, ki je na skrajno desnem pasu ne more bit merodajen za vozila skrajno levo, oziroma je velika verjetnost, da jih promet (tovornjaki) zakrivajo. Zakon tukaj jasno narekuje, da je v takem priemru ptorebno psotaviti znak nad cestišče in/ali na levo stran.

Znake 40 bi mirno lahko nabili na cestninske kučice ali nad vozni pas pa ne bi blo problema. Tako pa so se šli umetnike in napisi na tleh nimajo pravne veljave. Tudi razlaga MNZ, da gre za neupoštevanje talne označbe (po novem 200€) ne drži vode, ker pravilnik jasno določa kaj talna oznaka je. Rdeče črn flek to NI, pa če je še tako podoben prometnemu znaku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

pijavka ::

Malo sem bral novi zakon in tole se mi je zdelo zanimivo:

107. člen
(preverjanje psihofizičnega stanja)


(3) Udeleženec cestnega prometa, ki mu policist odredi preizkus s sredstvi ali napravami za ugotavljanje alkohola, mora ravnati po odredbi policista. Če preizkus odkloni, policist vozniku prepove nadaljnjo vožnjo, vozniku motornega vozila pa tudi začasno odvzame vozniško dovoljenje. Če zaradi zdravstvenega stanja ali zaradi drugega, s tem povezanega objektivnega vzroka, udeleženec cestnega prometa ne more opraviti preizkusa, mu policist odredi strokovni pregled. Če zdravnik, ki opravi strokovni pregled, ugotovi, da je pod vplivom alkohola, policist vozniku prepove nadaljnjo vožnjo, vozniku motornega vozila pa začasno odvzame vozniško dovoljenje. Policist odredi strokovni pregled tudi v primeru, če udeleženec cestnega prometa ne opravi odrejenega preizkusa po navodilih proizvajalca.


(10) Udeleženec cestnega prometa, kateremu je policist odredil strokovni pregled, mora ravnati po policistovi odredbi. Vozniku, kateremu je odredil strokovni pregled, policist prepove nadaljnjo vožnjo, vozniku motornega vozila pa tudi začasno vzame vozniško dovoljenje, razen v primeru iz tretjega odstavka tega člena, kadar voznik zaradi zdravstvenega stanja ali drugega s tem povezanega objektivnega vzroka ne more opraviti preizkusa, zdravnik pa ugotovi, da ni pod vplivom alkohola.


(12) Z globo najmanj 1.200 eurov se kaznuje za prekršek voznik, učitelj vožnje ali spremljevalec, ki ravna v nasprotju s policistovo zahtevo ali odredbo iz tretjega ali desetega odstavka tega člena. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 18 kazenskih točk.


Torej, če sem jaz to prav razumel, pomeni, da če zavrneš alkotest in si popolnoma trezen, te odpeljejo na pregled k zdravniku in če ugotovi, da s tabo ni nič narobe, dobiš 1200 € kazni in odvzem vozniške? Ali se motim?

Malajlo ::

Ne, če ti prepove vožnjo in se ti odpelješ. Ali pa niti strokovnega pregleda ne pustiš (se zakleneš v avto npr.)

St235 ::

Alkotesta NE smeš zavrnit. Če alkotest zavrneš dobiš 1200€ kazni in 18 točk. Ne glede na to ali si trezen ali ne.

Strokovni pregled se odredi kadar ni mogoče oprpavit klasičnega alkotesta (zdravstve ali drugi objektivni razlogi).

pijavka ::


Alkotesta NE smeš zavrnit. Če alkotest zavrneš dobiš 1200€ kazni in 18 točk. Ne glede na to ali si trezen ali ne.


Hvala.
Torej se mi je prav zdelo. Potem to sploh ni tako nedolžno.
Kolega je pripovedoval, da so ga enkrat ustavili na kolesu in policaj mu je naštel vse živo. Potem ga je še vprašal, ali bi pihal. On se je nekaj obotavljal in rekel, da rajši ne. Potem je policaj rekel, da bi ga moral peljati na pregled. Kolega je nato odvrnil, da si je premislil in da bi pihal. Policaj pa samo, da mu je žal, ampak je že zavrnil. Na koncu ga je policist spustil brez kazni in rekel naj se to več ne ponovi. Načeloma bi za to lahko dobil tako visoko kazen? Trenutek nepazljivosti in si zaradi neumnosti ob vse. V bistvu slabo premišljena poteza. To je bilo že pred novim zakonom, kaki 2 leti nazaj.
Mogoče kdo ve, ali so že dlje časa tako strogi glede tega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pijavka ()

St235 ::

Odklonitev alkotesta (pustimo kolo in pivske zgobice) je 100% trajen odvzem izpita in 1200€ kazni. Tukaj ni nobenega filozofiranja in pogajanj. Strokovni rpevzem se pa opravi samo, če meritve ni mogoče opravit z klasičnim merilnikom, se voznik ne strinja z rezultatom ali policist oceni, da ne glede na rezultat alkotesta oseba ni v psihofizičnem stanju, da bi lahko upravljala vozilo (droge, zdravila...)


Bistveno je torej, da alkotest opraviš!!!! tudi če veš da boš napihal, ker višje kazni kot je odklonitev ni!. Imaš pa pravico, da se NE strinjaš z rezultatom in potem mora policist opraviti pregled z etilmetrom ali odrediti strokovni pregled. Namreč ročni merilnik alkohola v izdahanem zraku poda samo oceno o količini alkohola (ki pa je precej natančna) s katero pa se mroa voznik strinjat. Ko podpišeš, da je ocena pravilna pa postane zadeva dokaz v postopku. Do podpisa pa tista meritev nima pravne veljave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

zavajon ::

pijavka je izjavil:


Mogoče kdo ve, ali so že dlje časa tako strogi glede tega?

Ja, že v ZVCP je bilo tako, le da je bila kazen nižja. A ne sekiraj se, čez 3-4 leta bodo zopet spremenili zakon, kazni bodo še višje, pa policaji bodo imeli še več pooblastil. Upaj, da ne boš vozil leta 2050, ko te bo lahko za odklonitev alkotesta ustrelil na licu mesta :D

amigo_no1 ::

Saj se s kolesarje enaka obravnava kot z avtomobiliste -> odvzem prostosti voznika in zaplemba vozila (če imaš preko meje), hotel 3 zvezdice in vsaj trimestna donacija državnemu proračunu.

Drugače je pa "samo" donacija (nekaj napihaš in se "nezanesljivo" obnašaš -> po strokovni oceni policaja spet).

Je bilo zanimivo 1x za novo leto, ko sem bil na eni zabavi, kjer sta bila tudi 2 policaja, ob šestih zjutraj na prvi dan leta sta imela službo, pila sta pa ravno tako kot vsi ostali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

pijavka ::

Bistveno je torej, da alkotest opraviš!!!! tudi če veš da boš napihal, ker višje kazni kot je odklonitev ni!

Pri tem mi je zanimivo to, da se na tako visoko kazen ne opozarja oz. vsaj jaz nisem v medijih zasledil. Govori se predvsem o kaznih za prekoračitev hitrosti in alkoholu, ki so mileše od te, razen če ne gre za najvišjo možno v tej kategoriji.

zavajon ::

Ah, ne smeš vzeti preveč resno tega, kar pišejo v medijih. Redko je bilo npr. zaslediti podatek, da so z zadnjimi spremembami najbolj povišali kazen za nepravilno parkiranje, in sicer iz 40€ na 200€.

PINki ::

Ali lahko potem tudi za parkiranje dobiš 200€ kazni? Naprimer parkiraš v neki ulici kjer je znak prepovedano parkiranje in ustavljanje. In ti redar ne bo napisal kazni za nepravilno parkiranje (40€?), ampak ti lahko primaže kazen za neupoštevanje prometne signalizacije-znakov (200€)?

zavajon ::

Tako je, tistih 40€ je pase.
Če je znak za prepovedano parkiranje, ti pa parkiraš tam, je to neupoštevanje prometne signalizacije. Seveda pa ne gre samo za parkiranje, v praksi je zdaj to najnižja kazen, kajti signalizacija je povsod ;)

St235 ::

Nič ni pase. Kazen za prepovedano parkiranje je enaka 40€. Dvignili so samo kazen za neupoštevanje prometne signalizacije. In n, v praksi ni prometna signalizacija povsod. Je jasno perdpisano kaj prometna signalizacija je.

Nekako je logično, da je višja kazen če narobe parkiraš tam kjer je očitno in nedvoumno prepoveadno parkiranje, kot pa če samo narobe parkiraš. Tablo se postavljatam kejr ne samo da je parkiranje prepovedano ampak je na to treba izrecno opozorit, zaradi na primer oviranja prometa, blokrianja dovozov, intervecij...

zavajon ::

Prosim, če mi to malo bolj strokovno razložiš, da bom lahko uporabil v pritožbi.
Pravkar namreč čakam odločbo zaradi kršitve 98. člena ZPrCP, ker sem parkiral tam, kjer je bil znak za prepovedano parkiranje. Pa ni bilo "očitno in nedvoumno" prepovedano parkiranje, kajti bilo je parkirišče s črtami, le znak so naknadno postavili.

St235 ::

Okrogel znak z rdečo obrobo in rdečim križem na modri podlagi ni dovolj očitno in nedvoumno zate?

A ko prevoziš rdečo luč, tudi ni dovolj očitno in nedvoumno, da nisi imel prednosti, ker je gorela rdeča luč? Pa ko pelješ čez naselje 100, se tudi zgovarjaš, da tabla za začetek naselja ni dvolj očitno znak za to, da se je začelo naselje?

Kot sem napisal, logično je da je kazen višja, če namenoma ignoriraš prometni znak, kot pa če parkiraš nekje, ki ne ustreza vsem zahtevam za parkiranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

zavajon ::

No, v mojem primeru sicer ni bilo, ker sem avto parkiral tam, preden so postavili znak.
Ampak, v kakšnem primeru pa je kazen za prepovedano parkiranje 40€, če pri okroglem znaku z rdečim križem to ne velja?

St235 ::

65. člen

(ustavitev in parkiranje)

(1) Ustavitev ali parkiranje na vozišču je dovoljeno le na desni strani vozišča v smeri vožnje. Če so na desni strani vozišča tirnice, je dovoljena ustavitev ali parkiranje na levi strani vozišča. Na enosmerni cesti je dovoljena ustavitev ali parkiranje na obeh straneh smernega vozišča.

(2) Na vozišču ustavljeno ali parkirano vozilo mora biti vzporedno z robom vozišča in sme biti oddaljeno od roba največ 30 cm, razen če je drugače določeno s predpisano prometno signalizacijo. Parkiranje v drugi vrsti, ob parkiranih vozilih, je prepovedano.

(3) Če so parkirna mesta označena s predpisanimi označbami na vozišču ali na drugi prometni površini, je dovoljena ustavitev ali parkiranje le v skladu s temi označbami.

(4) Ustavitev in parkiranje je prepovedano:

1. na prehodu za pešce, pločniku ali v območju za pešce. Če je s predpisano prometno signalizacijo dovoljeno parkiranje na pločniku, mora biti za pešce zagotovljen najmanj 1,60 m širok del pločnika, ki ne sme mejiti na vozišče;

2. na prehodu za kolesarje;

3. na razdalji manj kot 5 m pred prehodom za pešce ali kolesarje. Če so na vozišču pred prehodom označena parkirna mesta, mora biti prepoved iz te točke označena s predpisano označbo na vozišču;

4. na kolesarski stezi, kolesarski poti, pešpoti ali kolesarskem pasu;

5. na prehodu ceste čez železniško progo in na razdalji manj kot 15 m od najbližje železniške tirnice;

6. na križišču in na razdalji manj kot 15 m od najbližjega roba prečnega vozišča pred križiščem, razen če je drugače določeno s predpisano prometno signalizacijo;

7. v predoru, galeriji in podvozu, ter na viaduktu, mostu in nadvozu;

8. na zaznamovanem mestu na vozišču ali na zaznamovani niši, ki je rezervirana za avtobuse ali avtotaksi vozila. Zaradi vstopa ali izstopa potnika je dovoljena ustavitev na postajališču, ki je zunaj vozišča, če s tem ni oviran javni prevoz potnikov v cestnem prometu;

9. na ozkem ali nepreglednem delu ceste (v ovinku, pod vrhom klanca ipd.);

10. na delu ceste, kjer bi bil prost prehod med ustavljenim oziroma parkiranim vozilom in neprekinjeno ločilno črto ali usmerjevalnim poljem na vozišču ali nasprotnim robom vozišča ali kakšno drugo oviro na cesti širok manj kot 3 m;

11. na mestu, na katerem bi vozilo zakrivalo postavljeni prometni znak;

12. na vozišču v naselju, kjer poteka dvosmerni promet in ločilne črte niso vrisane;

13. na vozišču ceste zunaj naselja;

14. na smernem vozišču ceste v naselju z dvema ali več prometnimi pasovi;

15. na vseh prometnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil ali niso namenjene prometu tovrstnih vozil (npr. cestno telo, cestni otok, odstavni ločilni in robni pas, bankina itd.);

16. na mestu, na katerem bi parkirano vozilo onemogočilo vključitev v promet že parkiranemu vozilu ali onemogočilo dovoz na dvorišče stavbe, do garaže, skladiščnega prostora ali drugega podobnega objekta ali do zasebnega zemljišča. Dovoz na dvorišče, v objekt ali k objektu, pred katerim je prepovedana ustavitev ali parkiranje, mora biti na vhodu označen s predpisano prometno signalizacijo, če pa so na vozišču pri vhodu označena parkirna mesta, pa tudi s predpisano označbo na vozišču;

17. na označenem parkirnem prostoru za invalide, razen za osebe iz prvega odstavka 66. člena tega zakona;

18. na označenih poteh, namenjenih intervencijskim vozilom;

19. nad priključkom za vodovodno omrežje (hidrant). Prepoved iz te točke mora biti označena s predpisano prometno signalizacijo;

20. v območju umirjenega prometa, razen kjer je izrecno dovoljeno s predpisano prometno signalizacijo.

(5) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo prvega, drugega ali tretjega odstavka tega člena ali z 2., 3., 5., 6., 8., 11., 13., 14. ali 15. točko četrtega odstavka tega člena.

(6) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo 4., 7., 9., 10., 12., 16., 18., 19. ali 20. točke četrtega odstavka tega člena.

(7) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo 1. ali 17. točke četrtega odstavka tega člena.

Torej obstaja kup lokacij kjer se ne sme parkirat, če tam vseeno parkiraš si kaznovan z globo 40, 80 ali 120 € odvisno od tega kje pakiraš. 200€ pa je rezervirano za tiste pametnjakoviče, ki si kljub temu, da je s prometnim znakom jasno prepovedano parkiranje domišljajo, da za njih to ne velja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

zavajon ::

Aha, torej bom prihodnjič pazil, da bom parkiral na prehodu za pešce, tako bom samo ob 40€ namesto ob 200. :D

St235 ::

RTFM ali v tem priemru vsaj ta člen, ki sem ti ga citiral. da ne boš potem spet jokal zakaj si dobil kazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

PINki ::

Samo še nekaj me zanima.... Kolikšna je globa za vožnjo čez neprekinjeno črto in koliko je čez dvojno neprekinjeno črto (npr. Zaloška, Celovška)?

zavajon ::

Glede na to, da vožnja čez neprekinjeno črta ni v ZPrCP izrecno omenjena, bo verjetno kar po 98. čl., torej 200€. Razen, če se to ne smatra za vožnjo po nasprotnem pasu. V tem primeru pa po 38. čl. 1200€ in adijo vozniško.

PINki ::

Zanimivo v koliko primerih lahko policaj "sam" odloči ali ti izda kazen za 200€ ali pa 1200€... Tako, da zgleda se ni pametno spuščati v pametovanje in le upati na čim manjšo kazen in se sprenevedati ali opravičevati. Mene bi to vsekakor izučilo. Samo zanimivo za koliko prekrškov sploh ne vem kolikšne so kazni. Pa koliko folka dela prekrške za katere so orenk kazni, pa še sami sploh ne vejo, dokler ne pokasirajo. No, na srečo nimam nobene resnejše izkušnje z policaji na cesti.

Po moje bi bilo pametno, da tudi nekaj o kaznih vključijo v CPPjih v avtošolah na predavanjih, da poleg pravil veš tudi za kazni, če katero prekršiš.

Kot je rekel moj predavatelj... Ni lahko narediti izpit, lahko ga je izgubiti.

St235 ::

Odvisno za kakšnno cesto gre. Sama vožnja čez polno črto je kazniva kot je napisal zavajon, torej neupoštevanje prometne signalizacije. V podobno kategorijo bi verjetno padlo kakšno sekanje dvojne črte pri zavijanju v napačno smer ali pokrožnem obračanju.

Kakšno prehitevanje po preko dvojne črte na vpadnicah (dunasjka, celovška...), pa hitro pade v kategorijo vožnje po nasprotnem pasu na vozišču z več pasovi, ki ima za posledico 1200€ in odvzem. Če pa smo čisto pošteno na več pasovni cesti (zaloška, celovška, dunajska...) nimaš kaj delat na nasprotnem pasu ne glede na razlog.

PINki ::

St235 je izjavil:

Če pa smo čisto pošteno na več pasovni cesti (zaloška, celovška, dunajska...) nimaš kaj delat na nasprotnem pasu ne glede na razlog.
No... Recimo zvečer, ko je zaloška prazna, dosti folka kar zapelje čez dvojno črto na črpalko (vendar ne ogroža nikogar takrat), ker drugače mora naprej na semafor se obrnit v neki ulici in nazaj čakat na zeleno luč.

Čist tko en primer... Drugače pa res nima kaj iskat na drugem pasu.

St235 ::

Ja, v takem primeru bi šlo za odločitev policista za kakšno kršitev gre. V duhu 38. člena je da se kaznuje vožnja v napačno smer, ne pa takšno sekanje. Spet pa tiste dve minute ne odtehtajo tega manevra, ker se je že večkrat zgodilo da "ni ogrožal nikogar" in pri tem spregleda avto/motor/kolesarja.

kmetek ::

Najboljše, da si vsi sprintamo te nove zakone in jih imamo v avtu hehe.

zavajon ::

To ne pomaga. Iz zgornjega primera glede prehitevanja čez polno črto se vidi, da je vse odvisno od tega, ali je policaj že naredil dnevno normo ali ne ;)

imagodei ::

Al pa, če kolikor toliko voziš po omejitvah, defenzivno, umirjeno in v treznem stanju, pa ti pol ni treba poznati celega kupa pravniških uzanc?

Ah, neeee, brez veze. Kdo pa še vozi po omejitvah? Pa še S-T imamo, da lahko potem sprašujemo, kako se izognit plačilu kazni.
- Hoc est qui sumus -

St235 ::

zavajon je izjavil:

To ne pomaga. Iz zgornjega primera glede prehitevanja čez polno črto se vidi, da je vse odvisno od tega, ali je policaj že naredil dnevno normo ali ne ;)


Tukaj govorimo v cesti z več smernimi pasovi, ne o prehitevanju čez polno črto kot takem. Treba je stvari gledat v kontekstu. In kot že 100x rečeno, na taki cesti nimaš na nasprotnem pasu kaj delat ne glede na to kakšne so kazni. Če v coni 30 še lahko razumeš, da se kdo spozabi in pelje čez omejitev se v tem priemru ne moreš spozabit in ni obpravičljivega razloga za takšno dejanje.

KernelPanic ::

Torej, spostovani soforumasi. Imam par vprasanj glede na sam postopek izvajanja kaznovanja za sledeco situacijo: Zadnjic sem zeno hotel peljati na kosil na Vicu v Ljubljani pridem v krizisce, kjer je znak za obvezno smer (desno). Storil sem prekrsek in zavil levo (dal sem ustrezen smerokaz) in nato me je ustavil policaj. Njegov kolega je bil v avtomobilu. Policaj pristopi do mene (sedel sem v avtu) in mi pove, da sem storil prekrsek, da me je videl. Recem:"V redu, kriv sem za zavijanje in ker nisem pripasan". Policaj mi da sredi belega dneva nato pihati, me z nekulturnim tonom prepricevati, da nisem dal smerokaza in da je to nova postavka za prekrsek (300 eur vec). Jaz mu trdim, da VEDNO dam smerokaz, ko je to potrebno, moja zena potrdi. Rezultatov pihanja nisem izvedel, napise mi kazen za smerokaz (300 eur), za neupostevanje prometnega znaka (120 eur) in za neuporabo varnostnega pasa (100) eur. Nato se je zacel verbalni konflikt. Recem mu, da sta sluzbeni avto postavila v samo krizisce brez kakrsnekoli signalizacije (ovirala sta promet - da sta sama v prekrsku), da nima nobenega dokaza, da NISEM dal smerokaza, nato on meni odvrne: "Jaz sem policaj, vi ste nic, jaz vam lahko zagrenim zivljenje, ker sem policaj, vi ga meni ne morete" in mi pomoli placilni nalog, da podpisem. Podpis sem kratkomalo zavrnil, ker me je razkacil do skrajne mere in nato mu zacnem govoriti, naj avto umakne, da se ne bo kaj zgodilo (mislil sem avtomobilsko nesreco). Ta kreten je to razumel kot groznjo in me kratko malo vklenil, po vnovicni preverbi dokumentov me odklene in spusti, doda se postavko razzaljenje uradne osebe. Vem, da nisem reagiral pravilno, vendar, ce je policaj sam v prekrsku, lahko napise kazen? Ali je bil postopek pravilno izpeljan z njegove strani? In ali je lahko brez odsevajocega jopica in loparcka kar sredi ceste in ovira promet - kaj ce bi bil jaz slaboviden z ocali in bi ga nehote povozil??? Podatke rabim za uradno pritozbo na policista ter na pritozbo na postopek.

S spostovanjem,
M.
««
7 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mnenje o policajih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12926789 (18583) strup121
»

Kazen za prometno nesreco (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8015869 (13513) NeMeTko
»

Ali podpirate visoke kazni prekrškov CPP? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8221659 (20298) St235
»

Referendum o kaznih za prometne prekrške (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
549153259 (144503) BlueRunner

Klub Počasni voznik (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48677275 (69975) Gandalfar

Več podobnih tem