» »

Nakup MacBooka Pro iz Amerike

Nakup MacBooka Pro iz Amerike

«
1
2

Gwanaroth ::

Kupujem MacBooka Pro in ko gledam cene, so v Ameriki občutni cenejši. Konkretno, 13" model je v SLO ~1.200 EUR, v USA pa ~860 EUR.

V Ameriki imam znaca, ki bi mi ga načeloma dol nabavil in poslal v Slo kot gift, torej ne plačam carine in davka, samo poštnino (imam prav?).

Zanima me, kako je potem z garancijo? Verjetno Applova garancija velja tudi pri nas? Bolj me zanima recimo, da jaz prejmem prenosnik in mi po dveh dneh crkne. Pri nas bi tak fail prenosnik seveda odnesel v trgovino, kjer sem ga kupil in dobil bi novega (točno to se mi je namreč že zgodilo v iPodom). Kako bi bilo pa v tem primeru, če bi bil računalnik iz Amerike? Verjetno v nobenem storu v Sloveniji mi ga nebi zamenjali za novega, temveč bi ga poslali na popravilo?

Hvala za odgovore.
Lights often keep secret hypnosis..

kmetek ::

LOL....samo to. 8 let si tu član, pa greš take spraševat?

Carina na POŠTI bo zahtevala račun in te obdavčila 20% na total.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Gwanaroth ::

Iz USA nisem še kupoval stvari, dražjih od ~100 EUR, za kar pa nisem nikoli plačal ne carine in ne davka.
Lights often keep secret hypnosis..

kmetek ::

No, računaj da tako stvar bodo 100% odprli.

JohanP ::

Praviloma se carina računa za robo dražjo od 150EUR.

mchaber ::

Od 23EUR dalje pa davek.
.

KoMar- ::

V Ameriki imam znaca, ki bi mi ga načeloma dol nabavil in poslal v Slo kot gift, torej ne plačam carine in davka, samo poštnino (imam prav?).

Ne, nimaš. Ta "gift" je le še mit. Edini način je, da pride na obisk in ti prinese lappyja.

kmetek ::

JohanP je izjavil:

Praviloma se carina računa za robo dražjo od 150EUR.


na računalniško robo ni carine, baje.

Pyr0Beast ::

Mekiče pregledujejo in z njim ne boš prišel čez mejo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

galu ::

kmetek je izjavil:

JohanP je izjavil:

Praviloma se carina računa za robo dražjo od 150EUR.


na računalniško robo ni carine, baje.


To velja za kitajsko --> EU , kolko jaz vem.
Tako to gre.

Gregor P ::

KoMar- je izjavil:

Vin poslal v Slo kot gift, torej ne plačam carine in davka, samo poštnino (imam prav?).

Ne, nimaš. Ta "gift" je le še mit. Edini način je, da pride na obisk in ti prinese lappyja.

Oziroma so primeri, ko se kakšnega produkta ne da točno oceniti, recimo kakšen kos oblačila in jim potem moraš ti povedati, koliko je vreden ipd. ampak močno dvomim, da carinikom ne bi uspelo dokaj točno oceniti vrednost prenosnika:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mavrik ::

Lej, za Apple robo hudo dobro vejo kako je vredna. Niso neumni no :P

Glede na količino švercanja tega, je Apple roba nekaj kar bodo sigurno preverjali.
The truth is rarely pure and never simple.

Gandalfar ::

@Gwanaroth: ameriski davek si uposteval? Morda se ti bolj splaca na kaksno firmo vzet pa odstet DDV pa ti pride potem samo se ~100 evrov razlike

Pyr0Beast ::

Ali pa kupi kaj kar nima Japke logota gor.

Če bo fural iz USA bo obvezno rabil še drug vtikač za adapter, če ne že adapter sam.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

samo vtikac oz. drug kabel.

techfreak :) ::

Kaj pa http://geizhals.at/a523652.html ?

Če je v ZDA računalnik za 862EUR, zraven prišteješ še 10% DDV (86EUR) ter še poštnino (~50EUR) in prideš na 1000EUR. Poleg tega moraš zraven šteti še 20% DDV pri nas in prideš na 1200EUR.

Zgodovina sprememb…

Gwanaroth ::

Hvala za odgovore. Nakup iz US torej odpade. Po preračunavanju se res ne splača. Bo kar Avstrija/Nemčija.
Lights often keep secret hypnosis..

Dr_M ::

Da placas carino nad 150EUR velja samo pri osebnem vnosu robe cez carino, ce gre po posti, ravno tako placas.
Letos sem narocil iz DX za 65EUR, pa sem moral placat vsega skupaj 18EUR carine in nekih postnih stroskov.
Zanimivo pa je, da drugi paketi, ki sem jih narocil iz ebaya (roba je prisla iz kitajske in HK), ki so bili oznaceni kot gift, ni bilo carine.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

letmein ::

Na uvoz laptopa iz USA plačaš 20% DDV, 12EUR carinskega postopka + poštnino + njihov davek ča ga tvoj prijatelj nabavi tam( sam nedavno nabavil Sony-a). Je pa možno vrednost paketa konkretno zbit. Ampak, ker je znamka pač Apple, manj kot pri drugih znamkah, brez da bi te kaj čudno gledali. Pošiljke iz HK so pa pri naši carini uganka. Če je manjši paket sploh gledajo ne pa magari če ima value 100$, če je paket večji in ti ga slučajno odprejo, pogosto sploh pogledajo ne računa poslanega s strani kupca( samo vrednost na carinski deklaraciji, ki je zmeraj po navadi HK prodajalcev 5$) in ti obračunajo sam njihove t.i stroške =)
Znajo pa občasno tudi kje kaj zakomplicirat za brezvezne stvari( npr. na računu ni bilo navedeno, da so slušalke črne) in se potem kaj zmenit z njimi preko telefona je prava kalvarija =)

p.s, carina se plača nad 150EUR, za računalniško/tehnično robo je NI. Carinske stopnje imate pa na njihovi strani.

NazgulRR ::

Npr. da grem v USA v Apple store in tam kupim laptop. Dve vprašanji:
1. A plačam tisti njihov local sales tax ali je končna cena enaka tisti, ki je napisana apple online strani?
2. Škatle, računa, ipd. se znebim in pridem v EU samo z laptopom v torbi. Na njega vmes že naložim svoje datoteke itd. Če me ustavijo na carini, ne morejo ugotovit da ga nisem imel že od prej s sabo, ali?

Gandalfar ::

1. Ne placas, ce zatezis.

2. Naceloma se jim dost jebe za to kar mas ti gor. Ce bo stvar zgledala nova bodo zahtevali slovenski racun in ti do takrat zadrzali racunalnik na carini.

zee ::

ad 2: Pri prenosnikih Apple je k sreči tako, da zgledajo vsi bolj ali manj enako, ne glede na starost, ergo lahko neseš kakšnega okvarjenega (kakopak lahko samo ohišje) v Ameriko in prideš z novim nazaj. :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

NazgulRR ::

Zee-
good point!

V bistvu me tole zanima..ko greš v USA (torej iz EU), a moraš kje prijavit, da imaš laptop s sabo? Če tega ni treba, potem res ni noben problem enga s sabo prinesti nazaj.

Glede tega davka..težiš jim na podlagi tega, da si rezident EU?

zee ::

Prijavo opreme moraš izvesti preden zapustiš Slovenijo (če startaš iz Brnika). TReba sicer je to opraviti, vendar pa običajno ne kontrolirajo.

ad davek: da.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

NazgulRR ::

Z Brnika ponavadi letiš najprej na eno drugo letališče v EU. Tako, da nevem zakaj bi izpolnjeval kar koli :D. Če pa vprašajo, pa poveš da greš v EU nekam (kjer pač je 2. letališče)...saj ne morejo vedet, da greš potem naprej v ZDA, ali?

zee ::

Ker to običajno piše na boarding pass-u, potem kar vedo. Enako za nazaj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Mavrik ::

Poleg tega maš probleme pri vstopu če imaš kakega Appla sabo pa nobenega dokaza da je tvoj in kupljen v EU.
The truth is rarely pure and never simple.

qshtr ::

Izkušnja iz prve roke:

Pred kratkim (začetek septembra) sem odpotoval v ZDA za tri tedne. Nabavil sem elektronike za preko 2.000 EUR. Stvari sem naročil na Amazonu in jih dal dostaviti na kolegico v ZDA, kjer sem jih prevzel. Iz ZDA sem letel nazaj v Frankfurt in od tam v Zagreb. Iz Zagreba s prijateljem, ki me je tam čakal z avtom v SLO.

Popolnoma nobenih težav pri prihodu v EU, enako v Zagrebu in prehodu meje HR-SLO. Prehod meje HR-SLO seveda z osebno izkaznico, da carinik ne more videti štemplja ZDA v potnem listu.

Gandalfar ::

To seveda deluje, kot tudi Trst. Problem je edino Brnik :)

NazgulRR ::

Thanks za tip..bom šel preko Zagreba, ko bom šel. Vidim, da so tudi letalske karte od tam cenejše :).

BigWhale ::

Tudi Brnik je lahko opcija z malo srece. Kupis prenosnika in ga posljes na prijateljev naslov v ZDA. On stvar odpre in ti pove serijsko stevilko. Pred boardingom na carini prijavis vso elektroniko in zraven prijavis se notebooka, ki ga se nimas. Takrat, ko sem jaz te stvari izpolnjeval me nihce ni nic vprasal kje imam te zadeve in kje imam dokazila, da sem jih kupil pri nas.

Ko gres nazaj prenosnik enostavno neses s sabo v rocni prtljagi, ker je bil pred izstopom iz Slovenije prijavljen, ti ne bodo nic utrujali.

LuGi ::

Zagreb ftw, kaj vse sem nazaj prinesel huhu :D

peti1 ::

Gandalfar je izjavil:

1. Ne placas, ce zatezis.



tole s tem da bi v usa dobil robo brez davka ce jim zatezis je navadna debela gnila buca in pika. povsod so zapipsane neto cene, davek pa ti upalijo ko placas, brez debate in brez pardona, kadar govorimo o fizicnih osebah oz ko grees v stacuno po robo ali jo narocis prek spleta.

g. Oden ::

peti1 je izjavil:

Gandalfar je izjavil:

1. Ne placas, ce zatezis.



tole s tem da bi v usa dobil robo brez davka ce jim zatezis je navadna debela gnila buca in pika. povsod so zapipsane neto cene, davek pa ti upalijo ko placas, brez debate in brez pardona, kadar govorimo o fizicnih osebah oz ko grees v stacuno po robo ali jo narocis prek spleta.


Na računalniško opremo v ZDA načeloma ni davka, če se le-ta prodaja prek spleta - vendar se bodo stvari v kratkem verjetno spremenile na tem področju. Tako npr. newegg.com pošilja v večino zveznih držav (razen v Californio, New Jersey in Tennessee) tax free in v mnogih primerih z free shipping.

€uro ::

Obujam temo. :) Kaj pa v obratno smer? Da sorodnik iz Amerike (Kanade) prinese prenosnik (in ga tudi pusti) v SLO? Se lahko kje zaplete (npr. na poti nazaj)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: €uro ()

St235 ::

Načeloma se lahko zaplete, če ga on kje prijavlja in ima potem problem ob povratku. Iz prakse ti pa povem, da se tega ne dela. Jaz prenosnika in osebne elektronike nisem nikoli prijavljal. Konkretno sem in iphon in mac air dobil v RS tako, da ju je prinesel znanec iz kanade, ki je bil na obisku v RS.

€uro ::

Lakotnik, hvala za izkušnjo iz prve roke! Je sorodnik moral plačati še kaj dodatnega (poleg navedene cene na npr. Amazonu)? Kje si naročil ... kanadska newegg in amazon?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: €uro ()

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Načeloma se lahko zaplete, če ga on kje prijavlja in ima potem problem ob povratku. Iz prakse ti pa povem, da se tega ne dela. Jaz prenosnika in osebne elektronike nisem nikoli prijavljal. Konkretno sem in iphon in mac air dobil v RS tako, da ju je prinesel znanec iz kanade, ki je bil na obisku v RS.


Nevem sicer kako je v ameriki ampak, dvomim, da te, ko hodis nazaj vprasajo kje imas robo, ki si jo tja nesel. Ce ne drugega lahko reces, da si torbo pozabil na vlaku in da cakas, ce jo je kdo nasel.

St235 ::

Če kaj ob izhodu prijavljaš, moraš zadevo tudi odjavit, drugače acrina to terja. Sam takšnih stvari se ponavadi ne terja.

Kupljeno je blo v fizični trgovini. Strošek je bil pač klasično xxx$+xx% davka. Ne spomnim se točko kolk, je blo vse supaj. Mac Air je bil 1500 kanadskih dolarjev, kar je dobih 1000€.

€uro ::

"Ob izhodu" je za tvojega sorodnika pomenilo na vkrcanju na letalo iz Kanade v SLO? Kaj pa pomeni "odjava"? (Nimam izkušenj. >:D)

Kaj bi se pa lahko zgodilo v najhujšem primeru? To da bi sorodnik (oz. ti) moral plačati še davek? Ali še kaj hujšega? :))

kmetek ::

če ob meji ne prijavi, še carinski postopek "tihotapljenja"...vsi stroški 20% ddv + carina + jebanje.

Alencica ::

Kako pa slovenski carinik ve, da si ti iz Amerike en-route, če vmes prestopiš npr. v Parizu, Frankfurtu itd...?

BigWhale ::

Alencica je izjavil:

Kako pa slovenski carinik ve, da si ti iz Amerike en-route, če vmes prestopiš npr. v Parizu, Frankfurtu itd...?


Pise na letalski vozovnici. Al je pa nalepka na kufru al pa kej. Pomaga ce imas kak daljsi layover.

jernejl ::

Alencica je izjavil:

Kako pa slovenski carinik ve, da si ti iz Amerike en-route, če vmes prestopiš npr. v Parizu, Frankfurtu itd...?


Imaš dve možnosti: lahko kupiš popolnoma ločeni vozovnici, npr. ZDA-Frankfurt in potem Frankfurt-Ljubljana. V tem primeru v Frankfurtu prevzameš svojo prtljago in greš skozi carino. Na prtljagi je nalepka, kjer se točno vidi, od kje prihajaš.
Zatem greš na check-in in ponovno oddaš prtljago za Ljubljano. V Sloveniji ti potem ni več treba skozi carino, ker si to že opravil v Nemčiji.

Druga možnost je vezni let, kjer ti že v ZDA prtljago checkirajo do Ljubljane. V tem primeru prtljago vidiš komaj v Ljubljani, na njej pa je nalepka, kjer se vidi, od kod prihajaš (ZDA). V tem primeru greš skozi carino.

Skratka, skozi carino načeloma greš v vsakem primeru, bodisi v Sloveniji bodisi kje drugje znotraj EU.

St235 ::

V praksi je zgledala zadeva takole:

XY oseba z kanadskim potnim listom se je z Mac air in iphone vkrcala na letalo. Obe zadevi sta bili spakirani kot osebna prtljaga, brez navodil, škatle, računa... Pri vkrcanju so ga kot večino ostlaih prosili, naj zadevo prižge, nihče pa ni zahteval da zadevo prijavlja kot začasni izvoz ali kaj podobnega.

Pri prihodu v Lj. so ga na carini vprašali če je iphone prinesel komu kot darilo. Pa je rekel ne, ker gre za negov osebni telefon. In to je blo to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BlueRunner ::

Gandalfar je izjavil:

samo vtikac oz. drug kabel.

Ne bi bil 100% v to. Nekje je plavala informacija, da so US napajalniki izključno 110V, ostali po svetu pa 110/220 univerzalni.

Če je to res, potem moraš na 20% DDV prišteti še nakup domačega napajalnika, ki je tudi bližje 100€, kot pa 50€.

Za vsak primer dobro preveriti...

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Glede na to, da sem nadomestne napajalnike ze kupoval v ZDA pa ni bilo tezav bos pomojem moral dat link za tole :)

St235 ::

konkretno za moj primer - samo kael je bil napačen napajalnik je bil 110/240

Gandalfar ::

kael? Torej ni delal pri nas?

harvey ::

kael = kabel
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj kupiti v Ameriki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
559958 (7046) MTB
»

Carina iz USA (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7218775 (5505) St235

CARINA ebay (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
27093910 (70775) Tilen
»

carina iz amerike

Oddelek: Loža
288060 (7089) darkolord
»

Nakup prenosnika v ZDA

Oddelek: Pomoč in nasveti
295263 (4700) Gandalfar

Več podobnih tem