» »

Kanton Solothurn ustavil prehod na Linux

Kanton Solothurn ustavil prehod na Linux

Heise - Leta 2001 je švicarski kanton Solothurn sprejel odločitev, da bodo na računalnikih v javni upravi namestili Linux. Devet let pozneje so čez Linux naredili križ in se odločili, da bodo namestili Windows 7.

Projekt je bil že od začetka pod nesrečno zvezdo, saj so se vrstile zamude, nepripravljenost izvajalcev, nejevolja uporabnikov računalnikov in neprimerna programska oprema, ki so vsi pripomogli k opustitvi projekta. Decembra 2001 je bilo odrejeno, da bo migracija na Linux zaključena do leta 2007, kar se je kmalu pokazalo kot preveč optimistična ocena. Zadnji javni razpisi so bili namreč objavljeni šele leta 2006.

Kot zamenjavo za Outlook so izbrali Scalix, ki sploh ni imel vseh funkcionalnosti, ki so jih potrebovali in bili navajeni iz Outlooka. Vrsto specializiranih aplikacij niso mogli enostavno nadomestiti s programi za Linux. Podatkovne baze Konsul v Windows, v kateri so vladni sklepi, niso znali migrirati, zato so sestavili projekt Ambassador za povezavo z OpenOfficeom. Ambassador naj bi bil funkcionalen šele konec letošnjega leta, kar je pomenilo, da na vladnih računalnikih Linuxa niso mogli namestiti.

Zgrešen je bil tudi pristop vodje informatike Kurta Baderja, ki je v intervjuju za Neuen Zürcher Zeitung vse težave mirno pripisal lenobi uporabnikov. Dodal je, da je mnenje o Linuxu v javnosti že tako negativno, da tudi ko peku zmanjka rogljičev, za to krivijo prehod na Linux. Medtem naj bi notranja anketa v javni upravi pokazala, da 80 odstotkov uslužbencev prehod podpira, a kaj ko so bili nasprotniki tako glasni, da so na splet postavili celo protestno spletno stran (sedaj je že umaknjena).

Nesposobnost odgovornih se je kazala na vseh področjih. Tožilstvo v Solothurnerju je maja 2009 pripravilo srečanje za 400 pravnikov iz vse države, a ni imelo nobenega računalnika z nameščenim Windows in PowerPointom za predvajanje predstavitev, medtem ko datotek .ppt niso znali zagnati v Linuxu. Na pomoč je morala priskočiti lokalna policija, ki je imela k sreči računalnike z nameščenim Windows, da so preprečili popolno blamažo.

Letos poleti se je saga končala z odstopom vodje informatike Kurta Baderja in objavo tiskovnega predstavnika kantona, da bo nova strategija dualnega sistema uporabljala tako Linux kot Windows. Ta teden so objavili, da bodo uporabljali izključno Windows 7, medtem ko bo Outlook nadomestil Scalix.

294 komentarjev

««
«
1 / 6
»»

kmetek ::

Zgleda je padlo nekaj modrih kuvert pod mizo.

Aljaz1980 ::

medtem ko datotek .ppt niso znali zagnati v Linuxu

a ne zna tega open office?

M.B. ::

Aljaz1980 je izjavil:

medtem ko datotek .ppt niso znali zagnati v Linuxu

a ne zna tega open office?


Seveda. Še docx zna.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Aljaz1980 ::

potem pa nekaj močno smrdi, dvomim da imajo tako šalabajzerske izvajalce

hruska ::

kmetek je izjavil:

Zgleda je padlo nekaj modrih kuvert pod mizo.

Gotovo pa ni mogoče, da si vodilni niso želeli še ene blamaže, kajne?

Thomas ::

Sam po avto skočim k mehaniku, pridem nazaj in začnem flejmat!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KoKi ::

Ni problema, te bomo počakali.
# hackable

korenje3 ::

podoben efekt se dogaja z ljubljanskim stadionom... karkoli se zgodi, krivijo jankovića in stadion.

System ::

Hehe, saj prav.

noraguta ::

kmetek je izjavil:

Zgleda je padlo nekaj modrih kuvert pod mizo.

a da so lahko 10let pacal nek nedelujoč sistem. vsak pri zdravi pameti bi jih po treh letih nagnal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

opeter ::

Odvisno. Duke Nukem Forever se je razvijal cca. 13 let.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Relanium ::

Medtem naj bi notranja anketa v javni upravi pokazala, da 80 odstotkov uslužbencev prehod podpira, a kaj ko so bili nasprotniki tako glasni, da so na splet postavili celo protestno spletno stran

To dosti pove o vsem skupaj

oldguy ::

Medtem naj bi notranja anketa v javni upravi pokazala, da 80 odstotkov uslužbencev prehod podpira, a kaj ko so bili nasprotniki tako glasni, da so na splet postavili celo protestno spletno stran



To dosti pove o vsem skupaj


E jebiga, če je Microsoft lahko izpostavljen kritikam, zakaj naj Linux pa ne bi bil? Kak projekt je jasno uspeh, kak je fail, tale očitno že...

luli ::

Verjetno so veliko "prišparali" s tem eksperimentom.

noraguta ::

opeter je izjavil:

Odvisno. Duke Nukem Forever se je razvijal cca. 13 let.

lol :~). A je zgodba že končana?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

System ::

Duke Nukem Forever je že v prodaji. Drugače pa Microsoft ima monopol nad Linuxom. Zakaj? Zato, ker je Linux brezplačen, vsaj večina distribucij kot tudi jedro. Microsoft pa ima EUR in $.

joebanana ::

Eh nč kej tazga. Poznam povhn podjetij k jim še prehod na windows 7 ne rata...

Dejstvo je da večja kot je ferma težje so spremembe. In na žalost je država ponavad največja ferma.

Key Quest ::

Kot ponavadi, so podcenjevali neumnost uporabnikov.

BaRtMaN ::

Relanium je izjavil:

Medtem naj bi notranja anketa v javni upravi pokazala, da 80 odstotkov uslužbencev prehod podpira, a kaj ko so bili nasprotniki tako glasni, da so na splet postavili celo protestno spletno stran

To dosti pove o vsem skupaj

Kakor jaz razumem vir članka, 80% uporabnikov ni imelo težav z uporabno novega sistema, preostali so imeli težave, od katerih polovica so je glasno in javno upirala.

Meni se zdijo ti procenti zelo v redu, težava pa je očitno ležala v vodstvu projekta, saj se mi zdi npr. skorja desetletna izdelava zamenjave za Outlook popolnoma absurdna.

Pyr0Beast ::

Nesposobnost odgovornih se je kazala na vseh področjih. Tožilstvo v Solothurnerju je maja 2009 pripravilo srečanje za 400 pravnikov iz vse države, a ni imelo nobenega računalnika z nameščenim Windows in PowerPointom za predvajanje predstavitev, medtem ko datotek .ppt niso znali zagnati v Linuxu. Na pomoč je morala priskočiti lokalna policija, ki je imela k sreči računalnike z nameščenim Windows, da so preprečili popolno blamažo.


What ? Že leta 2006 sem reševal spodletele .ppt predstavitve seminarskih nalog z live usb verzijo open offica. Ker pač 'superioren' MS oFf ni hotel zadev odpreti.

Ali pa je to pač čudno da jim je nekako na odprtokodnem sistemu uspelo narediti prezentacijo, nato pa jo na ta istem sistemu ni več uspelo pognati ?

Take ljudi bi jaz iz tako odgovornih položajev POMETAL stran.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mipe ::

Hmm, le zakaj vsa ta nastrojenost proti ljudem ki nočejo oz. ne morejo uporabljati Linuxa?

Saj res, to je Slo-Tech. ;((

filip007 ::

Očitno jim je bilo pretežko vpisati .ppt v Software center?

Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Blisk ::

Mislim, da bo slovenska javna uprava prisiljena iti na odprtokodno programje. Glede na to, da se varčuje.

nekikr ::

Ja, šparat je treba, pa naj stane kar hoče!

Prav zanima me računica, koliko milijonov evrov so vrgli čez okno, za te mokre sanje nekaj linuxašev.

uio ::

Jst tut tega ne razumem ppt se normalno zažene z open officem ki je na vsaki distribuciji. Ne vem ampak to je najbolj neposrečen izgovor.
To je skor tko kot da v oš. rečes da ti je mama umrla pa nisi mogu pridt k pouku.

nekikr je izjavil:

Ja, šparat je treba, pa naj stane kar hoče!

Prav zanima me računica, koliko milijonov evrov so vrgli čez okno, za te mokre sanje nekaj linuxašev.

Pomoje bi mogl vseh 400 prisotnih na konferenci odpustit če ne znajo enga .ppt-ja zagnat na linuxih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uio ()

Icematxyz ::

Še eden dokaz več zakaj je potrebno prehod narediti praktično čez noč. Drugače s tega ni nič. Razen slabega priokusa.

Ko začneš delati študije mine 10 let in zadevo opustiš. Če zamenjaš čez noč. Odpreš Open Office in začneš ustvarjati dokumente.

Seveda bodo sedaj spet kritike. Kako to pa tako ne gre. Ampak točno tako gre.

Če želiš uporabljati GNU/Linux. Ga preprosto uporabljaj! Če že delaš študije. Jih delaj na GNU/Linux. In tako naprej...

uio ::

BaRtMaN je izjavil:


Meni se zdijo ti procenti zelo v redu, težava pa je očitno ležala v vodstvu projekta, saj se mi zdi npr. skorja desetletna izdelava zamenjave za Outlook popolnoma absurdna.

Kaj nej bi to pomenil izdelava zamenjave za outlook? A v javni upravi ne morjo thundrebirda uporabljat oz karkoli za linux?

drejc ::

Tale zgodba je lepa analogija za splošno dogajanje okoli linuxa, ki ga poznamo ljudje, ki smo bili navdušeni uporabniki in contributerji 10+ let nazaj....Linux od preloma tisočletja naprej postaja vedno manj zanimiv...

Fanboyi se morte sprijaznit, da gre Linux počasi out tako za desktope, kot serverje (izvzemši RHEL ki še neki brca). Na prvem koncu ga šopata Win7 in OS X, na drugem freebsd.

Vseeno.. vedno se bo našla kakšna niša, kjer bo Linux zanimiv, predvsem v akademskih krogih in za izobraževalne namene...
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

uio ::

Icematxyz je izjavil:

Še eden dokaz več zakaj je potrebno prehod narediti praktično čez noč. Drugače s tega ni nič. Razen slabega priokusa.

Ko začneš delati študije mine 10 let in zadevo opustiš. Če zamenjaš čez noč. Odpreš Open Office in začneš ustvarjati dokumente.

Seveda bodo sedaj spet kritike. Kako to pa tako ne gre. Ampak točno tako gre.

Če želiš uporabljati GNU/Linux. Ga preprosto uporabljaj! Če že delaš študije. Jih delaj na GNU/Linux. In tako naprej...

Se popolnoma strinjam, vsak se upira dokler prvi dokument ne odpre pa začne pisat pol pa vidjo da je čist isto. Jaz sem na sošolcev rač, ki so ga meli za odpisanga (sm probu win xp, visto in 7 gor naložit) ker se je vsakič sesu ko si ga pržgal samo linuxe gor dal in vse dela. Človk je po pol leta čist zadovoln in vse dela bp, zdej je diplomo gor napisu.

dejc
Če igraš igre res rabiš en win 7 za vse ostalo pa maš čist komot linux

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uio ()

mtosev ::

Blisk je izjavil:

Mislim, da bo slovenska javna uprava prisiljena iti na odprtokodno programje. Glede na to, da se varčuje.

nope. nic se ne varcuje. Pahorcek si samo kafe placa in s tem se hvali.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

uio je izjavil:

BaRtMaN je izjavil:


Meni se zdijo ti procenti zelo v redu, težava pa je očitno ležala v vodstvu projekta, saj se mi zdi npr. skorja desetletna izdelava zamenjave za Outlook popolnoma absurdna.

Kaj nej bi to pomenil izdelava zamenjave za outlook? A v javni upravi ne morjo thundrebirda uporabljat oz karkoli za linux?

Karkoli kot nadomestek za Outlook? Zanimiv predlog....
Pri nas v firmi imamo na PC-jih Windows. Pa čeprav razvijamo tudi za *ix platforme.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

drejc je izjavil:

Tale zgodba je lepa analogija za splošno dogajanje okoli linuxa, ki ga poznamo ljudje, ki smo bili navdušeni uporabniki in contributerji 10+ let nazaj....Linux od preloma tisočletja naprej postaja vedno manj zanimiv...

Fanboyi se morte sprijaznit, da gre Linux počasi out tako za desktope, kot serverje (izvzemši RHEL ki še neki brca). Na prvem koncu ga šopata Win7 in OS X, na drugem freebsd.

Vseeno.. vedno se bo našla kakšna niša, kjer bo Linux zanimiv, predvsem v akademskih krogih in za izobraževalne namene...


Bedarija. Linux dobiva momentum, sploh v državah 3. sveta. Vsi imate v glavi 1-2% tržnega deleža Linux-a, dejansko je pa po zgolj anomalija v ameriki, kjer večinoma merijo.

Da je linux out za serverje je pa prvovrsta šala. BSD je sicer čisto soliden, ampak support ima slabši in dela imaš tam več. Osebno sem se ga po nekaj letih znebil - in zdaj laufam RHEL.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vorantz ::

Naj se nrdi projekt odprtokodni OS za javne uprave...
sam kaj ki se bodo prvo ljudje skregali ali naj temelji na linuxu/bsdju/itd;
če linux, kateri distribuciji naj bo podoben;
potem kateri pisarniški paket naj uporablja;
itd itd itd

techfreak :) ::

uio je izjavil:

dejc
Če igraš igre res rabiš en win 7 za vse ostalo pa maš čist komot linux

Še dobro, da nobeden ne uporablja računalnik za kaj drugega kot za igre in internet ter office.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Mipe je izjavil:

Hmm, le zakaj vsa ta nastrojenost proti ljudem ki nočejo oz. ne morejo uporabljati Linuxa?

Saj res, to je Slo-Tech. ;((


Bmk za tiste ki so sami, samo naj si placajo OS z lastnim kesom.
Tiste ki placujemo pa mi pa naj se obracajo tako kakor jim MI govorimo in zahtevamo. Tam so zaradi nas, ne obratno.

Naj se nrdi projekt odprtokodni OS za javne uprave...

Kaj rabis razvijati ko je ze vse razvito ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Tam so zaradi nas, ne obratno.
Ja, samo v našem interesu je, da imajo takšna orodja, da bodo kar najhitreje in najceneje narediti tisto, kar od njih zahtevamo.

O.

P4ajo ::

vorantz je izjavil:

Naj se nrdi projekt odprtokodni OS za javne uprave...
sam kaj ki se bodo prvo ljudje skregali ali naj temelji na linuxu/bsdju/itd;
če linux, kateri distribuciji naj bo podoben;
potem kateri pisarniški paket naj uporablja;
itd itd itd


Hja, saj pravijo, da je svobodna izbira problem, ker neveš kaj je prav (boljše) in kaj ne (slabše).
Če imaš samo eno možnost že veš, da je prava.
Ljudje, pač (večinsko) nismo na stopnji, da bi nam svodobna izbira koristila.

5er--> ::

Res je. Saj ženo ti tudi izberejo starši, ki itq najboljše vedo kakšna je ta prava zate.

simnov ::

To mi je tako bedno Prehod na Linux
Prešel sem na Maca...

Pyr0Beast ::

Okapi je izjavil:

Tam so zaradi nas, ne obratno.
Ja, samo v našem interesu je, da imajo takšna orodja, da bodo kar najhitreje in najceneje narediti tisto, kar od njih zahtevamo.

O.



In v našem interesu je tudi da so dovolj umsko napredni da znajo uporabljati tudi drug OS in se vidi čudo, celo prilagoditi, kar se premnogi pač nočejo in se samo pritožujejo kako jim stvari niso všeč in kaj je narobe, namesto da bi nekaj celo naredili.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Good Guy ::

uio je izjavil:

BaRtMaN je izjavil:


Meni se zdijo ti procenti zelo v redu, težava pa je očitno ležala v vodstvu projekta, saj se mi zdi npr. skorja desetletna izdelava zamenjave za Outlook popolnoma absurdna.

Kaj nej bi to pomenil izdelava zamenjave za outlook? A v javni upravi ne morjo thundrebirda uporabljat oz karkoli za linux?


javna uprava kar se ministrstev tiče uporablja Lotus Notes... ta prav tako teče na Linuxu

kdor pa uporablja Outlook bi pač migriral iz outlooka na Lotus Notes...

Smeagol ::

Pyr0Beast je izjavil:

Okapi je izjavil:

Tam so zaradi nas, ne obratno.
Ja, samo v našem interesu je, da imajo takšna orodja, da bodo kar najhitreje in najceneje narediti tisto, kar od njih zahtevamo.

O.



In v našem interesu je tudi da so dovolj umsko napredni da znajo uporabljati tudi drug OS in se vidi čudo, celo prilagoditi, kar se premnogi pač nočejo in se samo pritožujejo kako jim stvari niso všeč in kaj je narobe, namesto da bi nekaj celo naredili.


V nasem interesu je lahko, da so tam sami supermani. Pa niso in nikoli ne bojo.

Se vecina solanih racunalnicarjev se ne znajde z vsakim sistemom in programom. Zelo redki se. Smesno je pricakovati kaj takega od ljudi iz drugih strok.

Pyr0Beast ::

Smeagol je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Okapi je izjavil:

Tam so zaradi nas, ne obratno.
Ja, samo v našem interesu je, da imajo takšna orodja, da bodo kar najhitreje in najceneje narediti tisto, kar od njih zahtevamo.

O.



In v našem interesu je tudi da so dovolj umsko napredni da znajo uporabljati tudi drug OS in se vidi čudo, celo prilagoditi, kar se premnogi pač nočejo in se samo pritožujejo kako jim stvari niso všeč in kaj je narobe, namesto da bi nekaj celo naredili.


V nasem interesu je lahko, da so tam sami supermani. Pa niso in nikoli ne bojo.

Se vecina solanih racunalnicarjev se ne znajde z vsakim sistemom in programom. Zelo redki se. Smesno je pricakovati kaj takega od ljudi iz drugih strok.


Ah dej no. Marsikateri geek mulc iz OŠ ti zna na novo postavit celoten OS z vsemi programi ki jih potrebuješ.
Zadeva ni težka, samo lotit se jo je treba in ko se enkrat naučiš, znaš.
Ne pa sedaj, ko jamra folk ker je ikona na levi namesto na desni strani namizja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Evo mene od mehanika! Mislim da je Linux dokazal, kako ni realna alternativa. Še enkrat!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Good Guy ::

Pyr0Beast je izjavil:

Smeagol je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Okapi je izjavil:

Tam so zaradi nas, ne obratno.
Ja, samo v našem interesu je, da imajo takšna orodja, da bodo kar najhitreje in najceneje narediti tisto, kar od njih zahtevamo.

O.



In v našem interesu je tudi da so dovolj umsko napredni da znajo uporabljati tudi drug OS in se vidi čudo, celo prilagoditi, kar se premnogi pač nočejo in se samo pritožujejo kako jim stvari niso všeč in kaj je narobe, namesto da bi nekaj celo naredili.


V nasem interesu je lahko, da so tam sami supermani. Pa niso in nikoli ne bojo.

Se vecina solanih racunalnicarjev se ne znajde z vsakim sistemom in programom. Zelo redki se. Smesno je pricakovati kaj takega od ljudi iz drugih strok.


Ah dej no. Marsikateri geek mulc iz OŠ ti zna na novo postavit celoten OS z vsemi programi ki jih potrebuješ.
Zadeva ni težka, samo lotit se jo je treba in ko se enkrat naučiš, znaš.
Ne pa sedaj, ko jamra folk ker je ikona na levi namesto na desni strani namizja.


dokler tega ne doživiš, ne veš..
folku zamenjaš dve ikonu pa je cel kaos...

mamo pr nas take paciente

Thomas je izjavil:

Evo mene od mehanika! Mislim da je Linux dokazal, kako ni realna alternativa. Še enkrat!


in to ti je mehanik povedu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Good Guy ()

Pyr0Beast ::

Evo mene od mehanika! Mislim da je Linux dokazal, kako ni realna alternativa. Še enkrat!

In še enkrat si pokazal da ne razumeš da Correlation does not imply causation.

Tukaj so pogrnili vsi po vrsti, od tistih ki so 'delali študije' do vseh uporabnikov, ki so se nezmožni prilagoditi zahtevam delodajalca.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

karafeka ::

Za primerjavo, naša firma je v projektu prehoda iz (lokalnega) SAP-ja na koroporacijski in je celo ista verzija, le nekaj programov je drugih (ampak gui je seveda isti), pa se uporabniki obnašajo, kot da bi prvič videli SAP, pa delajo na njem že več kot 10 let.

Si sploh ne znam predstavljat, ko bomo šli iz windows xp na windows 7, in office 2003 na 2007, koliko problemov bodo imeli. Kaj šele če bi šli na kak drug operacijski sistem, kot v primeru tega kantona. To je kot, da bi otroke prvič učil abecedo.

Thomas ::

in to ti je mehanik povedu?


Ah, midva z mehanikom se imava pogovarjat bolj zanimive reči, kakor je Linux. To je pa preveč dolgočasno in zanj in zame.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Good Guy ::

Thomas je izjavil:

in to ti je mehanik povedu?


Ah, midva z mehanikom se imava pogovarjat bolj zanimive reči, kakor je Linux. To je pa preveč dolgočasno in zanj in zame.


sej vidi ja..
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gov.si mora pasti! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / NWO
21576129 (49422) čuhalev
»

Münchenski mestni svetniki ne znajo uporabljati Linuxa (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
20171098 (61740) Ghost7
»

Nov intervju: Matjaž Kaše, tisti državni uradnik, ki v službi uporablja Linux (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
26273391 (50213) GTX970
»

Kanton Solothurn ustavil prehod na Linux (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
29462993 (57031) imagodei
»

Münchnski prehod na Linux se nadaljuje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20616407 (11780) poweroff

Več podobnih tem