» »

Veliki hadronski trkalnik začel trke s 7 TeV

Veliki hadronski trkalnik začel trke s 7 TeV

Trkalnik na francosko-švicarski meji

Slo-Tech - Včeraj je veliki hadronski trkalnik (LHC) v CERN-u začel obratovati z energijami 7 TeV. Po nekaj težavah pri jutranjih testih se je stanje normaliziralo, tako da so lahko začele trkati curke protonov. Prvi trk se je zgodil ob 13.06, s čimer se je uradno in tudi praktično začel raziskovalni del programa, za katerega je bil LHC sploh zgrajen. S to močjo bo LHC obratoval 18-24 mesecev. Najprej bodo z eksperimenti poiskali že dokazane delce v standardnem modelu, nato pa se bodo podali na lov za izmikajočim Higgsovim bozonom. Detektorja ATLAS in CMS lahko prečešeta širok masni spekter, tako da bi lahko Higgsov bozon našla tudi, če je njegova masa okrog 160 GeV. Če je težji ali lažji, bodo morali parametre poizkusov nekoliko prilagoditi, tako da ga bodo iskali dalj časa.

51 komentarjev

«
1
2

Lion29 ::

Slo-Tech - Včeraj je veliki hadronski trkalnik (LHC) v CERN-u začel obratovati z energijami 7 TeV.


ne bo drzalo... energije so 3,5 TeV, trk je 7 TeV!


Sicer pa spet folk v velikem strahu pricakoval prve trke... razlicne strani so v zivo porocale in vcasih me je ob branju komentarjov kar zvilo kolk je folk nepoducen


full mi je bilo zanimivo dejstvo, da ste predstavitev iPada sledili tle v zivo kot nori, kot napoved svetovne revolucije (ceprav zelo pohvalno)... Te rekordne trke, ki bi pa lahko dejansko potrdili eno pomembnejsih teorij in s katerimi bomo bolje razumeli delovanje vesoja... pa le taka novicka...

sej hvala bogu, da je splho kar je... sam vseeno mi je zanimivo :)... bom pisal v cern, da naj naslednjic povabijo jobsa ke :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

MTm2H37rqt7B ::

Sem gledal live feed :) Zanimivo...

MrStein ::

Me zanima koliko jih je linkalo na on oni fake live posnetek ... >:D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Kaj pa je smisel trkanja protonov? Mislim, kaj bomo/bodo imeli od tega navadni ljudje?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

r0ker ::

photon torpedoes, FTL drive in hvale vreden Apple.

Lion29 ::

r0ker je izjavil:

photon torpedoes, FTL drive in hvale vreden Apple.


lol

opeter, bolje bomo razumeli vesolje.. konkretneje.. dokazati zelijo obstoj Higgsovega bozona.. predvsem bi radi dognali, kako lahko osnovni delci dobivajo maso

tako da ti, kot "navaden clovek" bos imel od tega bore malo, ce te zakoni fizike ne zanimajo.. ali pa vec podatkov in "dokazov" za dokaz teorije velikega poka ali pa celo "dokaz" da ni bilo le tega
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

IceIceBaby ::

A to je vsa uporabna vrednost?

nekikr ::

Jp. Kot odkritje elektromagnetnega sevanja. V bistvu nepomembna in neuporabna stvar za množice. Aja, čakaj...

opeter ::

@Lion29: Torej na kratko, s tem želijo ponovno dokazati/izpodbiti že obstoječe dokaze? To je ves smisel tega?

Sicer je r0kerjev post smešen, ampak tudi jaz sem pričakoval nekaj bolj naprednega (npr. nekaj uporabnega za izdelavo fuzijske energije).

Mislim, OK, pač grejo poskušat preveriti neko teorijo, ampak dejansko uporabne vrednosti (kot je kst napisal) potemtakem ni... denar pa je spet nekam odletel.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Lion29 ::

IceIceBaby je izjavil:

A to je vsa uporabna vrednost?


ne vem... ziher imajo se cel kup drugih testov in projektov, da upravicijo taksno investicijo...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

destroyer2k ::

opeter

Saj se je že prej pisalo, kakšno korist imamo mi od teh poiskusov. Zaenkrat se jaz spominjam, da z prejšnim trkalnikom smo prišli do par medicinskih strojev (eden vem da je namenjen za odkrivanje raka), ki nam koristijo.

Pa sedajle sem se spomnil, da tudi novi vir energije se je odkriv anti-matter (ampak verjetno bomo rabili kakšnih 100 let preden bomo ugotovili, kako narediti anti-matter v zadostni količini in varno izrabljati).

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Lion29 je izjavil:

IceIceBaby je izjavil:

A to je vsa uporabna vrednost?


ne vem... ziher imajo se cel kup drugih testov in projektov, da upravicijo taksno investicijo...


Npr. zanimivo je predvsem tole iz linka, ki si ga prilepil:

BOZONI - To pojasni sevanje črnega telesa in delovanje laserjev, lastnosti tekočega helija 4, superprevodnost, pa tudi Bose-Einsteinovo kondenzacijo, ki opisuje posebno agregatno stanje snovi.

destroyer2k je izjavil:

opeter

Saj se je že prej pisalo, kakšno korist imamo mi od teh poiskusov. Zaenkrat se jaz spominjam, da z prejšnim trkalnikom smo prišli do par medicinskih strojev (eden vem da je namenjen za odkrivanje raka), ki nam koristijo.


No saj, to je že nekaj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

AmokRun ::

opeter je izjavil:

@Lion29: Torej na kratko, s tem želijo ponovno dokazati/izpodbiti že obstoječe dokaze? To je ves smisel tega?

Sicer je r0kerjev post smešen, ampak tudi jaz sem pričakoval nekaj bolj naprednega (npr. nekaj uporabnega za izdelavo fuzijske energije).

Mislim, OK, pač grejo poskušat preveriti neko teorijo, ampak dejansko uporabne vrednosti (kot je kst napisal) potemtakem ni... denar pa je spet nekam odletel.

Dokler stvari ne razumeš, bolj težko kaj uporabnega narediš.
Morda bodo pa odkrili nek delec ali lastnost, ki bo ključna za fuzijo.

driver_x ::

Ravno želja po odkrivanju novega in neobremenjevanje s "smislom" tega je to, kar žene naprej ves napredek. Saj tudi, ko so odkrili tranzistor, so takrat odgovorni v ameriški vojski, pod katere okriljem je do tega prišlo, vihali nosove češ, kaj nam bo pa tole koristilo in so se zadevi celo odrekli.
Področje je sedaj še toliko neraziskano, da si tudi praktičnih implikacij trenutno še ni mogoče zamišljati. Kakšne pa so bile koristi za običajne ljudi ob objavi Einsteinove teorije? In kakšne so danes?

Izi ::

Opeter, uporabi domišljijo.
Že od leta 1930 znanstveniki poskušajo razumeti temno snov (dark matter) in ko bomo zadevo obvladali bomo lahko če drugega ne naredili ultimativno bombo proti kateri so današnje jedrske bombe kot navadne pasje bombice >:D
Kasneje, ko bo vojska opravila svoje, pa bi lahko temno snov uporabili za pogon raket in vesoljskih ladij. Menda naj bi šlo za velikansko količino energije shranjeno na zelo majhnem prostoru.

Drugače pa, kaj osebno imaš od tega, da znanstveniki obvladajo zlitja in cepitve jeder, za katere razumevanje smo tudi porabili neskončne milijarde denarja?
Pa vedenje, da je zemlja okrogla in se vrti okoli sonca ti tudi ne koristi kaj dosti v življenju. Enako bi živel, če bi bila Zemlja plošča in bi se sonce vrtelo okoli nas.
Človek je radovedno bitje in mora stalno raziskovati. Pri preveliki radovednosti pa je vedno tako, da če te ne ubije, ti lahko prinese velikanske koristi.

Osebno vidim 3 možnosti od teh trkov elektronov.
- izcimilo se ne bo nič uporabnega
- naše celotno osončje bo čez nekaj 100 let izginilo v velikanskem poku
- dobili bomo možnost za potovanja v druga osončja

hotlips ::

Sami bozoni in God-delci za običenga človeka ne bodo kej dost pomenil, oz. prnesel. Tud samo podrobnejše razumevanje big-banga. Veliko pa za navadenga človeka pomenjo tehnologije, ki jih morjo razvit, zato da lahko fiziki delcev sploh izvajajo ter preučujejo te procese, hkrati pa se začnejo uporabljati še za veliko drugih namenov, za katere sprva niso bile mišljene. Posreden učinek, za katerega zaenkrat še ne moremo vedet kakšen bo, je ponavad pri teh zadevah, sploh na kratki rok, za "množično ruljo" velik večji in uporabnejši. Npr. www protokol če me spomin ne vara je super primer takšnega tehnološkega razvoja. Internet kot ga poznamo sedaj je direktna posledica ideje Tima Bernersa, ki se je v CERNu leta 1989 ukvarjal s tem kako poenotit različne sisteme za uspešno medsebojno komunikacijo. Njemu gre tud zahvala, da je internet "zastonjski" in posledično vsem-dostopen, ker če bi se gospod Tim zgledoval po Billu al pa Stevu in zadevo patenteral, internet sigurno nebi dosegel penetracije kot jo je, dostopen bi bil le določenim elitam, ki bi dobro plačevale njegovo uporabo. Pa Tim Berners na to možnost ni pozabil, ampak se že takrat, kot se še danes zavzema za "zastonjski" in vsem dostopen internet.

lp.hl

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hotlips ()

Highlander ::

BOZONI - To pojasni sevanje črnega telesa in delovanje laserjev, lastnosti tekočega helija 4, superprevodnost, pa tudi Bose-Einsteinovo kondenzacijo, ki opisuje posebno agregatno stanje snovi.


Tole nima veze z LHC-jem, tam bodo med drugim iskali samo en tocno dolocen bozon, Higgsovega. Sicer je bozonov cel kup, to so pac "delci" s celostevilcnim spinom, npr. foton je nosilec elektro-magnetne interakcije in nanj se nanasa zgonja omemba laserjev in crnega telesa. Sicer pa to lepo pise ze na prilepljenem linku.

Eni pa res ze najedate s tem "za kaj bo ta to pa to uporabno (zame)?". Koga brigajo Cooperjevi pari (se eni bozoni), a ne? Ko gre kaj narobe v telesu, bi se pa vsi radi slikali na MRI, ki temelji na superprevodnih magnetih, katerih delovanje (ok, zaenkrat le nizkotemperaturnih, a vsaj nekaj!) pojasnjujejo ravno ti Cooperjevi pari... Ne vem no, vsaj meni se zdi jasno, da je razumevanje (se tako majhnih) delckov vesolja veliko bolj vznemirljivo in hkrati pomembno (tako za clovestvo, kot slehernega Janeza), kot kolk gumbov ima najnovejsi iPhone killer ipd. Samo malo manj ozkogleden je treba biti, pa bo mogoce slo... ;)

azzqim ::

Zihr bo sledila kakšna inovacija v računalniške sisteme, glede na to, koliko podatkov morajo tiste mašine po optiki pošiljati sem ter tja ter premlevati. Pustimo se presenetit :)
http://kronika.visoko.si

BaToCarx ::

Kaj bomo imeli od tega?

 -----> Vprasanja > Odgovori ---\
|                                |
|                                |
\_________<________<________<____|


In napredek gre naprej. :D

MrStein ::

Malo "črnega humorja": Eh, kaj je smisel šol? Lopato v roke pa na bauštele !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

pss-m ::

uporabna vrednost tega experimenta za vsakega posameznika bo znana (če bo kakšna) čez mnogo let.
vpliv na človeštvo pa bo verjetno enaka kot odkritje molekul/atomov, oziroma kasneje elektronov/protonov,...

pa izvedeli bomo iz česa smo sestavljeni? men se zdi to zanimivo in pomembno.

DoDaske ::

Kaj pa je smisel trkanja protonov? Mislim, kaj bomo/bodo imeli od tega navadni ljudje?


Nič. Copenhagenska interpretacija nam tako in tako prepoveduje mehanično razlago.Vse kar počnejo je dokazovanje matematičnih modelov, ki pa so sami po sebi milo rečeno čudni. Še bolj čudna je njihova matematika (beri tako zapletena, da je vsaka kritična interpretacija nemogoča). Iščejo torej Higgsov bozon, ki spada med "nosilce sil", ali v tem primeru, ta povzroča da imajo Fermioni maso. Torej iščejo "unicorne" ki dajo materiji lastnost mase.

lp
B

Thomas ::

Hkrati pa naj bi ta Higgsov bozon, ki drugim delcem podeljuje maso, imel sam precej veliko maso. Kdo jo podeljuje njemu, I wonder.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

DoDaske ::

Ne samo on...Vsi bozoni so čudni. Tako W in Z imajo velike mase(energije), in prav vsi si izmenjujejo (seveda v planckovem času) energijo z !!!!vakumom!!!! (breaking the SU(2) symmetry)

Jst sem mislil, da sem s šestimi leti nehal s pravlicami. :)

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DoDaske ()

Lion29 ::

torej ce prav razumem, ko bomo razumeli te bozone bomo verjetno lahko ustvarjali materijo sami, ne? matr... cez 30 let bo vsega zadosti... singularity, obujanje od mrtvih, ponovna rast okoncin, hitro celjenje ran, upload, medicina na visku, ustvarjanje materije, etc... res skoda da se nisem todil ene 10 let poznej... ampak tudi tako je dobr... sam prezivet moram do takrat :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Thomas ::

Nič ne boš ustvarjal materijo iz 0, če boš imel neke bozone. Zakon o ohranitvi energije bo še naprej veljal. Đaba se raduješ.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lion29 ::

ja sej nisem tega rekel, tak in tak bomo imeli razlicne vire orgomno energije... s to energijo bomo pac ustvarjali materijo... pa ne iz nic ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Thomas ::

Morš pa imet zelo veliko energije, da narediš nekaj materije. Pri tem so nujno izgube, zaradi entropijskega zakona.

Dočim obratno ne velja, Vsa materija gre brezizgubno v energijo.

Anyway ... bullshit, da boš pridobival energijo s tisto "elektrarno" v Ženevi. Če pa že, je bo lahko zelo nenadoma zelo veliko in bo nepopisna štala.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DoDaske ::

Materije ustvarjat iz nič? SF

Vse kar lahko delajo ti "iluzijonisti" je iz ene materije v drugo.
MNE(modul nulte energije) je pa itak dobr samo za SG.Atlantis

Lion29 ::

Thomas: nisem nikjer omenjal, da se bo energija pridobvala z "elektrarno" v Zenevi...

napisal sem 30 let... takrat bomo nedvomno imeli razvte razlicne principe za pridobivanje neskoncno energije...

ko se enkrat ne rabis vec obremenjevati s pridobivanjem energije se lahko zacenjas igrati s potrato energije... tako bomo trosli energijo za pridobvanje razlicnih delcev.... sprva bomo ustvarjali preproste atome, vodik, helij etc... kasneje vedno tezje...

sproti se bo pa razvijala tehnologija assemblanja teh atomov

za razlicnimi simulacijami bomo najprej virtualno ustvarjali vsa mogoca cuda (singularity)... in to kasneje prenesli v realnost s temi tehnologijami

in ker bomo v singularity, bodo vse te nove tehnologije instantno zunaj, potestirane, preverjene z miljardami razlicnimi test casi in to na subatomic level...

skratka vse skupaj se slisi SF, ampak jaz sem iz dneva v dan bolj preprican v to
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Mislim, da obstaja veliko večja verjetnost, da bomo čez 30 let pisali po stenah jam, kot tole zgoraj...

Lion29 ::

nekikr je izjavil:

Mislim, da obstaja veliko večja verjetnost, da bomo čez 30 let pisali po stenah jam, kot tole zgoraj...


ce bi resnicno verjel v to, bi drugace zivel svoje zivljenje
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Tudi ti bi čisto drugače živel svoje življenje, če bi 100% verjel v tisto, kar si napisal :)

Lion29 ::

nekikr je izjavil:

Tudi ti bi čisto drugače živel svoje življenje, če bi 100% verjel v tisto, kar si napisal :)


naprimer?

jaz zivim moje zivljenje tako, da poskusam preziveti naslednjih 30 let, brez da se izpostavljam nevarnostim..

in seveda delam in ustvarjam zato, da bom algodno zivel teh 30 let...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

DoDaske ::

skratka vse skupaj se slisi SF, ampak jaz sem iz dneva v dan bolj preprican v to



Ne bodi prepričan v to. Slej kot prej se bo razblinilo v prah.
QCD kar kriči po "mehaniki"

En "mehanik" (imena ne bom izdal, ga boste našli ali slišal ko bo za to čas) je rekel:

Richard Feynman je bil prikrit mehanik, ki je predaval in govoril, kar so vsi hoteli slišati, sam pa prikrito uporabljal mehaniko. Negove razlage in predavanja počasi izginjajo. Le zakaj? ...Kam pa pridemo, da v trenutku "razsvetlenja" zavržemo 100 let matematičenga bluzenja in Nobelovih nagrad za to. Le kdo bo verjel da je za vsem tem preprosta mehanika? Le kdo? "Božje" zadeve ne razume noben. Le nekaj izbranih jih pozna. Ostali verujemo. To je QM današnjih dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DoDaske ()

pss-m ::

meni se niti ne zdi pomembno ali bo kakšna "uporabna" vrednost. gre se za boljše razumevanje vsega okoli nas.
če to ni "smisel življenja", potem ne vem kaj je.

DoDaske ::

pss-m je izjavil:

meni se niti ne zdi pomembno ali bo kakšna "uporabna" vrednost. gre se za boljše razumevanje vsega okoli nas.
če to ni "smisel življenja", potem ne vem kaj je.


Tako je. Vendar tega v standartnem modelu neboš našel.
lp
B
PS Razen če se želiš vrteti v krogu dokler ne boš postal zelen. :)

amigo_no1 ::

@DoDaske
Misliš Nassim Haramein-na in njegovo predavanje "Crossing the Event Horizon - Rise to the Equation" ?

podbevna ::

Lion29 je izjavil:

IceIceBaby je izjavil:

A to je vsa uporabna vrednost?


ne vem... ziher imajo se cel kup drugih testov in projektov, da upravicijo taksno investicijo...


Ne nimajo.

PaX_MaN ::

Ne nimajo.

Oh yes they can.

destroyer2k ::

Lion29

Da bi naredil omembo vredno količino materijo iz energije, je ogromozanska. Tudi v dalni prihodnosti ne bo dosti energije za kaj takšnega. Bo še kar dolgo dolgo časa ostalo ekonomično, da bo poslal robote na asteroide in oni pridobil materijal od tam.

Edina možnost (nisem čisto siguren, ker sem pozabil že malo o tem), je da bi naredili elektrarno kjer pridobiva energijo od ničesar, ampak to pridobivanje obstaja samo hipotetično. Še nisem nikjer zasledil da bi potrdili ali je res možno.

nekikr ::

Kjer bi pridobivali energijo iz ničesar? Does not compute.

Lion29 ::

mimogrede, tejle pr STEORN mi se kr posiljajo neke PRje, kako so uspesno predstavili tehnologijo kak daje njihov orbo technology oh in sploh in da proizvede vec energije kot jo dobi

bom malo pocitiral, pa si vi potem pogledate naprej, lani je bilo na to temo veliko debat,pa se pol ni iz tega izcimilo ven nic.. zdaj pa je kak mesec nazaj bila predstavitev a je pozela zlo malo zanimanja medije zaradi prejsnjiega FAILa

Following the success of its recent live demonstrations of Orbo technology at the Waterways Visitor Centre in Dublin, Steorn is delighted to announce that its online development community will open for membership on 1st April 2010.

Orbo is a new technology from Steorn that provides free, clean and constant energy at the point of use. Orbo is controversial - it is an "over-unity" technology, meaning that it produces more energy than it consumes.

The Steorn Knowledge Development Base (SKDB), as the online community is known, is a collaborative environment designed to share, explain, employ and expand the science, engineering and intellectual property comprising Orbo technology. In short, it is ground zero for the Orbo revolution.

The SKDB will be the sole medium for the dissemination of Orbo technology and its future enhancements. All developments and improvements to Orbo technology will be shared amongst the members of the SKDB for further research and development.

The main focus of the SKDB at launch will be on the solid state electromagnetic configuration of Orbo, the development of which Steorn has recently completed.

Access to the SKDB will be granted via the SKDB Developer License, which will be available online to developers, individual enthusiasts, researchers and all other interested parties as of 1st April 2010. The Developer License and SKDB membership are renewable on an annual basis, subject to interested parties confirming their acceptance of the License and Terms of Service and payment of license and membership fees.


se linka:
steorn
SKDB

sej cisto mozno da je to hokus pokus, ampak 30 let s taksno tehnologijo,ki jo ze imamo je res dolga doba
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Lion29 ::



predstavitev kaj je orbo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

DoDaske ::

@DoDaske
Misliš Nassim Haramein-na in njegovo predavanje "Crossing the Event Horizon - Rise to the Equation" ?


nope

Kdo in kje itak ni važno.

lp
B

PaX_MaN je izjavil:

Ne nimajo.

Oh yes they can.


Kar potrjuje vse...

Glavno da kroži...kapital seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DoDaske ()

destroyer2k ::

nekikr

Hipotetično pridobivanje energije katera nebi rabila nobeno snov za nastanek energije.

nekikr ::

Če je foton delec brez mase....sončne celice...evo, rešitev tvoje enačbe, ki sploh ni hipotetična :)

destroyer2k ::

nekikr

Zaenkrat ni to možno ker nič ne sme imeti niti foton to in to če bi obstajalo bi kršilo trenutne fizikalne zakone.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Bor_H: da, zato pa sončne celice.

destroyer2k: težko si predstavljam, da bi lahko energijo ustvarjal iz 0...res, da je naše razumevanje fizike najbrž na otročje nizkem nivoju a vseeno so nekateri zakoni dobro preverjeni.

No, pustimo času čas, tudi Sonce se je nekega lepega dne začuda nehalo vrteti okoli Zemlje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veliki hadronski trkalnik gre na dopust

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
53069 (1874) Jst
»

Trkalnik v CERN-u ponovno obratuje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3813908 (11773) Thomas
»

Popravila na LHC tečejo po načrtih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
93434 (2255) CaqKa
»

Našli krivca za novo zamudo trkalnika

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
153996 (2241) Jst
»

Big at CERN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
759310 (6663) Thomas

Več podobnih tem