» »

Windows 7 ubija baterije

Windows 7 ubija baterije

Kako dolgo bo prenosnik še prenosen?

vir: engadget
engadget - V Redmondu so, po mnogih pritožbah uporabnikov, končno sprožili preiskavo o zmanjševanju življenjske dobe baterij v prenosnikih, ki uporabljajo operacijski sistem Windows 7. Le-ta ima namreč težave s pravilnim zaznavanjem nekaterih tipov baterij, kar povzroči napačne podatke o napolnjenosti oz. celo zdravju baterije. Uporabniki posledično pogosto dobijo opozorilo, da se bateriji izteka življenjska doba in da bi bila zamenjava priporočljiva. A opozorila je enostavno ignorirati, medtem ko so poročila o trajnem vplivu na baterije mnogo bolj resna. Po poročilih enega izmed uporabnikov HP-jevega prenosnika 6810b je le-ta v Windows XP imel dve uri avtonomije, ki se je več kot razpolovila na 45 minut s prehodom na Windows 7. Zdaj, po daljši uporabi tega popularnega operacijskega sistema (njegov tržni delež znaša že 10%), je avtonomija prenosnika padla na le 5 minut. Pri Microsoftu sicer menijo, da gre za zgolj programsko težavo, povezano z napačnim zaznavanjem tipa in karakteristik baterije, ki je rešljiva s polnjenjem, ko je prenosnik ugasnjen. Uporabniki so se ponovno odzvali in povedali, da trajno poslabšano zdravstveno stanje baterije poročajo tudi razne distribucije Linuxa in Windows XP, ne le Windows 7. To pomeni, da Windows 7 dejansko ubija baterije. Kaj to pomeni za Microsoft, bo pokazal čas.

86 komentarjev

«
1
2

zcetrt ::

Meni je tudi po osminh mesecih v HP-ju avtonomija padla iz 2:20 na 5 minut. Pa nisem uporabil baterije v tem času več kot 30x. Windows XP sicer, ampak tole je kar grdo...
4.

štromarka ::

men je tudi od kar uporabljam win7 padla autonomija na 1min sploh ne morem pridet v windowse če ga zaženem brez napajanja

uporabljam pa dell xps m1530

Zgodovina sprememb…

KaRkY ::

Pri meni je avtonomija čist normalna 3:30 če delam kaj če pa bol malo delam pa tudi 4h.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

pviran3 ::

Men se je po enem letu uporabe win7 (od beta naprej) na MSI windu prepolovila z 2h+ na 1h+ (sam verjetno je kriva izrabljenost in ne win7) :P

Seveda je drugače bolje polnit baterijo, ko je prenosnik ugasnen, ker drugače se med filanjem energija sprot porablja za delovanje, kar pomeni cca 2x daljše polnjenje, kar za baterijo sigurno ni ugodno

Bor H ::

Če lahko sistem pokvari baterijo je nekaj narobe s hardwarjem, to je tako kot ko ti rečejo na servisu da se ti pc pregreva ker uporabljaš piratske winse

Hackey ::

pc pregreva zaradi piratov ??? hahahahaha dj ne pokat takih, sm se komi zbudu :D In v čemu sta si piratska ter licenčna različica drugačni?

keber ::

Mene bolj zanima, kako lahko operacijski sistem fizično uničuje baterijo. A ma kakšne posebne uničevalne bajte, ki odžirajo celice?

Hackey ::

Dovolj je že to da nepravilno zazna batarijo in jo s tem tudi nepravilno polni, razultati so si lahko različni glede na zaznavo modela batarije.

Bor H ::

keber: sej na to sem ciljal..

hackey: vsak kolik toliko dober prenosnik ima hardware zaščito da ne morš neumnosti delat iz softwerja, sej neglede na OS se ti bo baterija nehala polnt ko je polna (recimo), v končni fazi so pa najverjetneje drajverji krivi od HPja + kvaliteta njihovih baterij (ja, lastim si HPja s crknjeno baterijo, ki je sicer super ampak šit pa 15 minut avtonomije)

Lonsarg ::

ja ampak morjo bit tut proizvajalci hardwera totalno tupi, da ne zvežejo stvari tako, da ko si prkloplen v elektriko laptop porabla elektriko direkt iz vtičnine in se baterija ločeno polne. Očitno jim manjka sivih celic, pa so naredili tako, da se res baterija polne iz vtičnice in hkrati iz baterije gre elektrika, bravo...

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

Očitno jim manjka sivih celic, pa so naredili tako, da se res baterija polne iz vtičnice in hkrati iz baterije gre elektrika, bravo...

Morda pri kakih hp jajcih, na mojemu sigurno ne gre tako. Ga komot laufam tudi, če je baterija na polici.

Bor H ::

Wow, res? Bravo, 98% prenosnikov lahko tako laufaš, ne veš pa kaj se zgodi ko daš baterijo notr.

djordjevic ::

Na mojih prejšnjih hp-jih se je ob napolnjenosti baterije pokazala samo še ikona za vtikač za štrom. Ali ga je poganjal res samo štrom, pa ne vem. V pol leta avtonomija namreč ni opazno padla.
No grave is deep enough to keep us in chains.

R O N I N ::

Pri teh Litijevih baterijah moraš pazit samo, da se preveč ne izpraznijo, ker potem se avtonomija manjša, če se izpraznijo preko določene meje pa so fuč.

Elysium ::

Meni se je enkrat, ko sem imel gor se XP-je, baterija uničila v kakem mesecu, to pa zato, ker sem takrat igral neke igre, ki so bile grafično zelo zahtevne. Predvidevam, da so Windows 7 zaradi Aera bolj pozrešni kot XP-ji in je baterija zato prej fuč. Pri Windows 7, ki jih imam sedaj na notebooku od aprila 2009, sem do sedaj samo opazil, da se baterija nekoliko prej izprazni, ni mi pa še "crknila". Namesto kakih 5 ur, kot prej na XP-jih, mi dela kako uro manj.

vorantz ::

Uporabniki so se ponovno odzvali in povedali, da trajno poslabšano zdravstveno stanje baterije poročajo tudi razne distribucije Linuxa in Windows XP, ne le Windows 7. To pomeni, da Windows 7 dejansko ubija baterije.


Does not compute...
Isti pojav se dogaja tudi na drugih OS in to pomeni, da 7 dejansko ubija baterijo?

Bor H ::

Seveda, če jo vsi jo tudi sedmica :)

Poldi112 ::

>Isti pojav se dogaja tudi na drugih OS in to pomeni, da 7 dejansko ubija baterijo?

Um, ne. Kot jaz razumem ta text tudi drugi os-i diagnosticirajo baterijo kot zanič, ne pa da postane zanič tekom uporabe drugih os-ov.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vorantz ::

Poldi112 je izjavil:

>Isti pojav se dogaja tudi na drugih OS in to pomeni, da 7 dejansko ubija baterijo?

Um, ne. Kot jaz razumem ta text tudi drugi os-i diagnosticirajo baterijo kot zanič, ne pa da postane zanič tekom uporabe drugih os-ov.


Hm ja pa res...
Ko tako preberem :)

PrimozR ::

vorantz je izjavil:

Uporabniki so se ponovno odzvali in povedali, da trajno poslabšano zdravstveno stanje baterije poročajo tudi razne distribucije Linuxa in Windows XP, ne le Windows 7. To pomeni, da Windows 7 dejansko ubija baterije.


Does not compute...
Isti pojav se dogaja tudi na drugih OS in to pomeni, da 7 dejansko ubija baterijo?

Prej je bila avtonomija 2 uri. Po uporabi WIn 7 pa tudi drugje 5 minut. Torej?

dev ::

Ja res bo nekaj na tem. Imam kr problem z win 7 in baterijo. Baterijo mi zazna prazno že po ene 15 minutah uporabe (nakar se računalnik ugasne oz. gre v spanje). Če ga zbudim, brez da bi ga polnil, potem še dela najmanj 20 - 30 minut, nakar se dokončno ne ugasne. To pomeni, da majo nekaj narobe z zaznavanjem kapacitete napolnjenosti. Pa še to, win 7 uporabljam od rc 1 naprej (zdej imam original professional), pa je od takrat (cca pol leta nazaj, mogoče malo več) baterija držala najmanj 2 ure, zdj pa je takšno sranje... Je možno da se v 1 letu baterija tako pokvari? Uporabljal sem jo recimo 2x na mesec, ostalo pa je bila priključena na napajanje iz omrežja. :(
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dev ()

vorantz ::

PrimozR je izjavil:

vorantz je izjavil:

Uporabniki so se ponovno odzvali in povedali, da trajno poslabšano zdravstveno stanje baterije poročajo tudi razne distribucije Linuxa in Windows XP, ne le Windows 7. To pomeni, da Windows 7 dejansko ubija baterije.


Does not compute...
Isti pojav se dogaja tudi na drugih OS in to pomeni, da 7 dejansko ubija baterijo?

Prej je bila avtonomija 2 uri. Po uporabi WIn 7 pa tudi drugje 5 minut. Torej?


Preberi odgovor nad svojim postom ;((

Pyr0Beast ::

Seveda je drugače bolje polnit baterijo, ko je prenosnik ugasnen, ker drugače se med filanjem energija sprot porablja za delovanje, kar pomeni cca 2x daljše polnjenje, kar za baterijo sigurno ni ugodno
To bi veljalo, če polnilec nebi bil dovolj močan. Ker pa je se višek energije porabi za filanje baterije.
Sami bateriji pa tako polnenje ne škodi (razen višje temperature)

Dovolj je že to da nepravilno zazna batarijo in jo s tem tudi nepravilno polni, razultati so si lahko različni glede na zaznavo modela batarije.
OS NE polni baterije temveč samo nadzira njeno stanje. Način kako z baterijo sistem deluje pa lahko negativno-napačno vpliva na stanje zabeležene kapacitete baterije. Če se jo vedno cikla do tiste 'varne' meje 5% bo baterija sčasoma začela narobe poročati kapaciteto.

ja ampak morjo bit tut proizvajalci hardwera totalno tupi, da ne zvežejo stvari tako, da ko si prkloplen v elektriko laptop porabla elektriko direkt iz vtičnine in se baterija ločeno polne. Očitno jim manjka sivih celic, pa so naredili tako, da se res baterija polne iz vtičnice in hkrati iz baterije gre elektrika, bravo...
Po čem to meniš? Tako je že narejeno. Višek energije gre v filanje baterije.

Wow, res? Bravo, 98% prenosnikov lahko tako laufaš, ne veš pa kaj se zgodi ko daš baterijo notr.
Kaj naj bi se zgodilo ? Prenosnik se bi vnel ? :P

Pri teh Litijevih baterijah moraš pazit samo, da se preveč ne izpraznijo, ker potem se avtonomija manjša, če se izpraznijo preko določene meje pa so fuč.
In ziher bodo uporabniku dovolili tako neumnost ? Zadeve so narejene fool-proof. Z kakršnokoli uporabo baterije je načeloma ne moreš uničiti, edino kar lahko je, zmedeš tisti IC na celici, da ti poroča napačno kapaciteto.

Če so celice fuč, so fuč, tukaj nima kaj SW ali HW zraven.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

__Devil__ ::

Kaj pravite, je potem še vseeno bolje imeti win xp na netbookih ??

Poldi112 ::

>Če so celice fuč, so fuč, tukaj nima kaj SW ali HW zraven.

Torej praviš, da je zgolj naklučje, da tistim z win7 crkujejo baterije?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

nekikr ::

Jaz sem pa opazil, da mi z Win 7 netbook ne zdrži več 3 ure ampak celo malo več kot 4 (pri isti uporabi kot prej z Xp). In to po enem letu. Kakšen pa je procent računalnikov s tem problemom? Malo se mi zdi, da se iz muhe dela slona...

Pyr0Beast ::

Torej praviš, da je zgolj naklučje, da tistim z win7 crkujejo baterije?
Beri drugo možnost. Kapaciteta baterije je napačno zaznana.

In to po enem letu. Kakšen pa je procent računalnikov s tem problemom? Malo se mi zdi, da se iz muhe dela slona...
Problem pri vseh napakah je da enim delajo blazne težave, drugi pa o njej sploh ne vedo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BaToCarx ::

Sem bolj preprican, da proizvajajo vedno bolj skart baterije.

Mama je prinsla domov en star DELL laptop, P4 mobile 2ghz, 512 mb ram.
Sm dal gor xp in w7. w7 porabi batrijo malo prej.

Zdej je v xp ene 74dni lepo na elektriki pa ga prklapljam po odklapljam kot mi pase.

Ima pa disketnik hot swapable. :D Tako da ce vzames ven, lahko baterijo das v eno od dveh rez ali pa uporabljas dve bateriji. Lepo.

In ko sem malo tako se igral in si ogledal baterijo sem opazil da ima knofek, in par ledic. Ko ga pritisnes ti BATERIJA pove napolnjenost. Kolko od teh vasih ima to? Meni je tisto super ket lahko takoj preverim a laze al ne, OS. Ker mi baterija pokaze kaj sama misli, in predvidevam da to sporoci naprej tuid sistemu da lako pokaze tisti % v windoze/lunix. Ja tudi ubuntu sem testiral na njemu in je rekel da je baterija ze malo slaba, w7 tudi, xp pa ne. Dejstvo je da je STARA, in nima za pol kebaba kapacitete.

Pyr0Beast ::

Tisto je Battery Gauage, nič posebnega dejansko. Večina IC-jev to podpira pa se ta funkcija ne uproablja. Ker tistih 5 ali 6 ledic stane 20 centov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bor H ::

Pyr0Beast:
Wow, res? Bravo, 98% prenosnikov lahko tako laufaš, ne veš pa kaj se zgodi ko daš baterijo notr.
Kaj naj bi se zgodilo ? Prenosnik se bi vnel ? :P

rekel sem, da skorej vsi prenosniki lahko delajo brez baterije, ne morš pa vedt kako se obnašajo ko imajo baterijo notr, čeprav ja, večina polni baterijo in poganja laptop po ločenih kanalih

BaToCarx ::

Pyr0Beast je izjavil:

Tisto je Battery Gauage, nič posebnega dejansko. Večina IC-jev to podpira pa se ta funkcija ne uproablja. Ker tistih 5 ali 6 ledic stane 20 centov.


20 centov, tam, potem drugje, in na koncu kurac baterije.

cleanac ::

To so HP-ji pač. Navadno sranje od proizvajalca. Do zdaj še mi nobeden produkt od HP-ja ni deloval kot bi moral. Seveda sem kriv sam, ker ga sem še zmeraj kupoval, ampak sedaj je pa konec. Očitno HP in MS ne najdeta neke skupne točke pri kompatibilnosti.

techfreak :) ::

nekikr je izjavil:

Jaz sem pa opazil, da mi z Win 7 netbook ne zdrži več 3 ure ampak celo malo več kot 4 (pri isti uporabi kot prej z Xp). In to po enem letu. Kakšen pa je procent računalnikov s tem problemom? Malo se mi zdi, da se iz muhe dela slona...

Meni pa na Windows 7 zdrži več kot pol manj.

RedDrake ::

Jaz bi tudi rekel da je problem bolj v skart baterijah kot pa v samem SW-ju. (mozno je seveda tudi da je kak driver foo, ampak to je spet fail proizvajalca bolj kot ne).
Sodelavcu je recimo v 10-ih mesecih na HP prenosniku baterija sla od 3h avtonomije na toliko da na bateriji niti boot-a ne prezivi :) Win XP od samega zacetka, no Vista or W7 nonsense :P

Po drugi strani pa imam IBM T42p, z original baterijo (stara 6 let, 3 leta v aktivni uporabi), ki se vedno zdrzi 45 minut dela z wifi-jem.

Poleg tega, ko sem na svojem T400 3 mesece uporabljal W7 beta, se bateriji ni prav nic poznalo.

Spc ::

to je tako kot ko ti rečejo na servisu da se ti pc pregreva ker uporabljaš piratske winse

haha kake izjave.
Jaz bi se malo zamislil nad tako izjavo preden jo napišem.
 

uros_m ::

Jaz bi tukaj krivil HP. Poznam njihove produkte. Še preveč... ufff krž....

Jaka83 ::

Nimam problemov na HP EliteBook seriji. Avtonomija je po letu uporabe W7 še kar okrog 4-5 ur.

Kako je rešeno polnjenje baterije pa mislim da je kar logično, da gre štrom ločeno v baterijo in en del za poganjanje računalnika in ne tako kot nekateri pravijo, da gre štrom skoz baterijo do računalnika. Mogoče pri kakšnih zelo starih modelih, ampak če imam recimo comp cel dan priklopljen na štrom in v njem baterijo, je baterija povsem hladna - ergo štrom ne gre skozi njo ko je polna in tudi polni se posebej. Je pa v mojem BIOS-u neka "time saving" funkcija za hitro polnjenje sekundarne baterije (če jo slučanjo imaš), ki pa pomoje bolj škodi bateriji kot normalno polnjenje.

Spet nekdo posplošuje, da je W7 evil. Če ima neka skupina probleme, še ne pomeni, da jih imamo vsi.

EDIT: Princip delovanja napajanja v notesniku je zelo podoben (če ne celo enak) UPS sistemu. Če štrom ukineš, preklopi na baterijo (preklop je cca. 200 ms, če se prav spomnim) in ko štrom pride nazaj, gre en del za polnjenje baterije, en del gre pa po bypass-u do compa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jaka83 ()

Pyr0Beast ::

rekel sem, da skorej vsi prenosniki lahko delajo brez baterije, ne morš pa vedt kako se obnašajo ko imajo baterijo notr, čeprav ja, večina polni baterijo in poganja laptop po ločenih kanalih
'Kanali' so skupni. Edino enkrat teče sok iz baterije (v periferijo) ali pa iz polnilca (v periferijo in baterijo). Neke posebne umetnosti tukaj ni.

Po drugi strani pa imam IBM T42p, z original baterijo (stara 6 let, 3 leta v aktivni uporabi), ki se vedno zdrzi 45 minut dela z wifi-jem.
Seveda. IBM je dal kar dosti na kvaliteto. Kot tudi Compaq pred letom 2000.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BoLhCa ::

LOL kaka bedarija! Seveda ne ubija Windows 7 baterij. Problem naj iščejo v uporabnikih in ne v Win7 !

T0RN4D0 ::

No, dejstvo je, da nekateri sistemi NE ZNAJO DELAT z baterijami. Drugo dejstvo je pa da danes baterije v prenosnikih niso dizajniranje da delajo več kot dve leti. In ko enkrat začne stvar padat, pada kar hitro. Po drugi strani maš kaka stara jajca ko delajo še po 10 letih letih z original baterijo.


Konkretno iz XPjev na Ubuntu je bla zelo opazna razlika v avtonomiji na notebooku. :) Na winse sedm pa ta vikend, da vidim kako bo kej, čeprav je baterija že v riti. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Arto ::

Meni je baterija delovala v visti normalno (cca 2uri), ko pa sem posnel Windonws 7, mi je takoj, ko sem prenosnik izklopil iz napajanja napisalo, naj zamenjam baterijo, avtonomija je bila pa kar naenkrat tam okrog 15 min.

Bor H ::

Kar pomeni da verjetno narobe bere kapaciteto baterije, probej za hec zagnat kak live CD linux pa povej kaj ti bo poročal, boš takoj vidu a je baterija crklna al so sam drajverji fuč

PrimozR ::

T0RN4D0 je izjavil:

No, dejstvo je, da nekateri sistemi NE ZNAJO DELAT z baterijami. Drugo dejstvo je pa da danes baterije v prenosnikih niso dizajniranje da delajo več kot dve leti. In ko enkrat začne stvar padat, pada kar hitro. Po drugi strani maš kaka stara jajca ko delajo še po 10 letih letih z original baterijo.


Konkretno iz XPjev na Ubuntu je bla zelo opazna razlika v avtonomiji na notebooku. :) Na winse sedm pa ta vikend, da vidim kako bo kej, čeprav je baterija že v riti. :)

Razlika v katero smer?

k4vz0024 ::

Zanimivo bi bilo vedeti katere firme imajo te težave.

nekikr ::

In koliko % uporabnikov !

k4vz0024 ::

Če se izkaže za resnično. da Windows 7 nepravilno zaznavajo kapaciteto, naj čimprej izdajo popravek. Drugače bo fiasko novega sistema.

Arto ::

k4vz0024 je izjavil:

Zanimivo bi bilo vedeti katere firme imajo te težave.

V mojem primeru gre za Acer Extensa 4620Z.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arto ()

k4vz0024 ::

Kaj pa Asus, Dell, Compaq?

T0RN4D0 ::

V slabo smer. Ubuntu če se prav spomnim je blo en 30% nižja avtonomija. :) Ga še vedno uporabljam sicer.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najboljši OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
222584 (1863) cobrica
»

Windows 7 ubija baterije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8620598 (16012) nekikr
»

Ubuntu 10.04 proti Windows 7 - drugi del (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8718495 (15811) MrStein
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813077 (10994) Bor H
»

Mnenja o DELL 6400 Inspiron (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
939014 (5609) steev

Več podobnih tem