» »

najboljši OS

najboljši OS

cobrica ::

Torej kateri OS oz operacijski sistem mi priporočate z minimalno porabo baterije? Namreč imam prenosnik katerega bi uporabljal večinoma za internet ter kakšne nezahtevne programčke,kak filem, malo muzike in to je to. Kaj se najbolj priporoča Windows ali Linux? Kolikor sem gledal je Linux kar precej bolj požrešen od Windowsov, bo to držalo?

Lonsarg ::

Mislim da bo kar windows 7, ima power saving features vgrajeno pa poskrbi za majhno porabo. Ne vem pa kako se Ubuntu Netbook remix obnaša, ker je posebaj za low power atom-like laptope narejen, mogoče so tudi sčarali kaj dobrega.

cobrica ::

Tale prenosnik ima intel centrinota su7300 nevem če so ravno atom like..
Vglavnem kolikor sem gledal se vsi bom pritozujejo glede baterije na ubuntujih,pa še hybrid engina res nima,škoda.

Zero0ne ::

cobrica je izjavil:

Tale prenosnik ima intel centrinota su7300 nevem če so ravno atom like..
Vglavnem kolikor sem gledal se vsi bom pritozujejo glede baterije na ubuntujih,pa še hybrid engina res nima,škoda.


Probaj kakšno distribucijo GNU/Linuxa, ki ti pusti več svobode pri konfiguraciji, kot Ubuntu. Sicer se pa kot vem tudi na ubuntuju da ročno nastaviti CPU scaling, brez potrebe po lastniškem programju.
uname -o

PARTyZAN ::

Najenostavnejše se stvari da nastavit na Windowsih. V Linuxu bi se verjetno dalo temu približat, ampak je spet vprašanje koliko ceniš svoj čas in živce. ;)

Zero0ne ::

Bolj enostavno je verjetno res na windowsu, ampak na GNU/Linuxu imaš večji nadzor nad porabo baterije. Case in point, moj asus eee 901 se z windows XP sprazni približno 30-50 minut hitreje, kot z Arch GNU/Linuxom. Je pa dejstvo, da moraš na GNU/Linuxu za tak rezultat za razliko od windowsa dejansko poznati svoj sistem in vedeti, kaj počneš, kar je po mojem mnenju prednost.
uname -o

Lonsarg ::

Ja prednost za tisti promil zemljanov, ki imajo toliko znanja o linuxu, za ostalih 99.9% žal ne:)

fizikalac ::

Moje mnenje:

Probal sem Windows XP, Visto, 7, Ubuntu Linux... in mislim, da je UBUNTU še najbolj primeren za vse uporabnike razen za poslovneže, ki potrebujejo specifične programe, ali gamerje.

Če bi rad, da se ti računalnik hitro prižge, takoj poveže na net, da se ti sam posodablja in da te ne nervira s preveč okenci, potem je Ubuntu 10.04 zate :)

kiros ::

če uporabljaš mozillo na win7 ali na ubuntu bo porabila enako količino RAMa in CPEja. kaj dosti pa se pomoje ne da prišparat. mogoče kakšno minutko. je pa to bolj odvisno od intenzivnosti surfanja (npr. če dosti gledaš posnetke po youtubu boš porabil več baterije kot če brskaš po tekstovnih spletnih straneh). meni je win7 najbolj pri srcu (uporabljam pa win XP , win 7, ubuntu 10, suse in DSL za domačo uporabo). mogoče probaj z DSL (damn small linux) in boš videl da je poraba RAMa in CPEja tam zelo majhna (ko ne poganjaš nobenega procesa). na winsih in ubuntuju že po defaultu teče več (nevidnih) procesov v ozadju
kiros

brodul ::

Jah, vse je odvisno koliko energije želiš vložiti v to, da ti bo računalo dlje časa živelo na bateriji.

Gentoo ima zelo dober tutorial glede tega:
http://www.gentoo.org/doc/en/power-mana...
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

fizikalac ::

DSL je zelo dober primer kako NEzahteven je lahko delujoč OS, vendar večina ljudi hoče uporabniku bolj prijazen OS :) Najbolje da probaš win7, ubuntu in še kakšen drug OS, pa se sam odločiš!!

Ted ::

Načeloma XP-ji nesejo windows7 po avtonomiji...
Mah...

DeeCoy ::

na win7 lahko reguliraš porabo energije z delovanjem cpuja, svetlostjo, vizualnimi učinki itd.

Tarzan ::

Ubuntu ima pri meni povsem primerljivo avtonomijo, kot Win7, mogoče celo dlje časa vzdrži, ker lahko z enim klikom procesor nastavim na najnižjo frekvenco. Svetilnost zaslona se tako ali tako večinoma lahko nastavi kar s kombinacijo tipk na tipkovnici, grafične efekte pa tudi ni noben problem nastaviti. Trenutno preverjam delovanje netbook verzije ubuntuja in mi je načeloma všeč, vendar mi je klasičen vseeno bolj pri srcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tarzan ()

sprasujem ::

puppy linux je zelo malo požrešen
prezentacija


glede instalacije se pribilžno drži filmčka(res pa je da on dela dual boot)


Aja pa če boš kako nenormalno ugasnil OS ga ponovno zažneš se mi zdi z XWIN ukazom. Toliko sem se naučil

Zgodovina sprememb…

RuskiSnajper ::

Lonsarg je izjavil:

Mislim da bo kar windows 7, ima power saving features vgrajeno pa poskrbi za majhno porabo. Ne vem pa kako se Ubuntu Netbook remix obnaša, ker je posebaj za low power atom-like laptope narejen, mogoče so tudi sčarali kaj dobrega.


to nikakor ni za dosti , XP ko ga nastaviš je vseeno majn potreben

treba je znat , vsi smo čitajo default nastavitve ki jih nastavla microsoft.

Pyr0Beast ::

7 ima excess eyecandy isto kot glista.

Meni na XPjih drži tam 5 minut manj kot na 7ci. Pa še to je po zaslugi skoraj neobstoječih grafičnih driverjev, trenutni so od lenova na asus booku, in ta ima za 50% višje frekvence v idlu kakor 7.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fizikalac ::

Ubuntu po defaultu bolj špara z energijo kot winXP ali win7!

Zgodovina sprememb…

PARTyZAN ::

Smeh, ja.

%x ::

Še nekaj tipov (upam) za več avtonomije:

- Uporabi RM clock utility ali ekvivalent (vsaj v XP), kjer odviješ procesor (imaš profile) ali ga vsaj undervoltaš.
- Nekateri laptopi imajo poseben proizvajalčev utility za power saving. Naloži ga, ker je možno, da zna samo on posegati v bios in "štelati" nekatere parametre.
- Izklopi nepotrebne servise in tiste tray programčke, katerih zares ne rabiš.
- Uporabi ramdisk za browser cache (zna nagajat pri filmih, če je cache premajhen, oz. je odvisno od brskalnika).
- Razlike v driverjih za grafiko znajo tudi bit velike, ker nekateri "kurijo" več v idle mode.
- Odvij grafiko, če ti ni do max hitrosti.
- In seveda: manj brightnessa na ekranu:)

Potem pa kombiniraj...
?

cobrica ::

Problem pri mojem računalniku je ta da ima računalnik dve grafični. V windowsu je mozno da je vklopljena le ena in s tem manjša uporaba baterije med tem ko pri linuxu še zaenkrat nisem našel rešitve. Kajti z powertop programom mi javi nekje 15w porabe kar je precej in bi baterija kar precej manj držala.

dux ::

@cobrica: mislim da je to v jedru 2.6.35 (ki ga bo vseboval ubuntu 10.10) to rešeno.
Upanje je v nasih odlocitvah

cobrica ::

No upam da ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697679 (4676) Poldi112
»

Iščem Linux varčen z baterijo v prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6613580 (12530) technolog
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14119999 (16944) jype
»

Ubuntu - za, proti

Oddelek: Operacijski sistemi
355819 (5030) Zero0ne
»

Ubuntu 10.04 proti Windows 7 - drugi del (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8718627 (15943) MrStein

Več podobnih tem