» »

Nova vrsta laserja za prostornejše zgoščenke

Nova vrsta laserja za prostornejše zgoščenke

X-Bit Labs - Profesor Hirojuki Jokojama z Univerze Tohoku je v sodelovanju s Sonyjevim laboratorijem za napredne materiale iznašel modroviolični ultrahiter pulzni polprevodniški laser, ki zmore fokusirati 100 W svetlobe, kar naj bi pomagalo pri izdelavi optičnega medija, ki bo kapaciteto blu-rayjev povečal za faktor 20. Gre za pulzni vir z valovno dolžino 405 nm, ki generira pulze v trajanju 3 ps z močjo 100 W in frekvenco ponovitve 1 GHz. Podobne naprave so v preteklosti že uporabljali, a so bile velike, nepraktične in zapletene za uporabo, skratka povsem neuporabne za masovno uporabo v bralnikih optičnih medijev. Odkritje naj bi imelo kopico uporab, poleg prostornejših zgoščenk omenimo še trorazsežno nanoproizvodnjo anorganskih/organskih materialov. Do uporabnega izdelka je seveda še daleč.

66 komentarjev

«
1
2

filip007 ::

Za 200€ kot stane Blu-ray snemalnik lahko kupiš 64GB USB ključ, je dosti bolj sexy kot pa toster za zgoščenke.

http://www.ceneje.si/racunalnistvo/komp...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

T-h-o-r ::

ampak 64 gb ključe moraš potem kupovat znova in znova


blu-ray snemalnik pa samo 1x :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Smeagol ::

Moras pa zato kupiti vec medijev

zee ::

A nismo že v eni drugi temi ugotovili, da so optične enote prej ostalina preteklosti? Prihodnost je v oblakih.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Matev ::

cd-dvd-bdr in kar je podobnega mi samo hrup povzroča ko jih vstavim v pogon

tudi za trde diske je čas da jih zamenjajo ... hmmm... ssd-ji

Looooooka ::

V oblakih in EULAh,kjer niso krivi ko zgubijo vse podatke....oz, ko jim nekdo vse pokrade.Opticne enote ne bojo nikol umrle...bi blo pa fino ce jih zreducirajo na velikost baterije(karkol manjsega bi jst verjetn zgubu...tko kot vse take usb kljuce do zdej =) ).

Matev ::

bi blo pa fino ce jih zreducirajo na velikost baterije

a to tiste ki jo imaš v uri ali tiste ki jo imaš v viličarju

Opticne enote ne bojo nikol umrle...

kot tudi magnetne ne - diskete for ever

V oblakih in EULAh,kjer niso krivi ko zgubijo vse podatke...

vsak podatek se enkrat izgubi, na tebi je da imaš vsaj dve kopiji

bi jst verjetn zgubu...tko kot vse take usb kljuce do zdej =) ).

čudno da ne izgubiš še računalnika

Bistri007 ::

Zakaj ne bi bil raje naslov:
Nova vrsta laserja za še bolj zgoščene zgoščenke

Prostora običajno zgoščena in še bolj zgoščena zgoščenka namreč enako zavzameta (valj širine 12cm).
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

zavajon ::

Ali pa "Nova vrsta laserja za bolj speštane tlačenke" ;)

Matev ::

ali pa nov standard za zagotovitev nezdružljivostgi vašega medija z enoto v kateri ga želite uporabiti

CyberPunk ::

zee je izjavil:

A nismo že v eni drugi temi ugotovili, da so optične enote prej ostalina preteklosti? Prihodnost je v oblakih.

Ja ne ni, ker v spet eni drugi temi pa folk jamra in se boji, da bi se razsirili paketi dostopa po omejeni kolicini podatkov tudi za fiksna omrezja, kar ubije tako perspektivo za oblake kot avdio/video streaming. ;) Torej bo spet aktualen Sneakernet, kar pomeni, da bodo zgosceni mediji spet na popularnosti pridobili, k'nede.
(a touch of sarcasm...)

ProGTX ::

Tudi po mojem mnenju se bodo morale optične enote v taki obliki umakniti drugim medijem. Nekako tako kot diskete - res redkokdo jih uporablja zadnjih pet let, pa so se šele letos uradno upokojile. Z optičnimi mediji še nismo tam, vendar so počasi v zatonu.

Povejte mi, kdo je zares navdušen, da lahko na medij enakih dimenzij, ki jih poznamo že 30 let, spravi 20-krat več podatkov? Morate izhajati iz priročnosti in dolgoživosti CD, DVD in BD medijev, ki imajo teoretično življensko dobo 200 let, uniči jih pa že ena hujša praska, kar je še toliko bolj opazno pri večji gostoti zapisa.

zavajon ::

Ja, dostikrat jih uniči že nekajmesečno počivanje na polici :|

filip007 ::

Blu-Ray medije moraš tud kupovati vedno znova...kar zračunaj kok na leto zmečeš za cd/dvd itd.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

driver_x ::

filip007 je izjavil:

Za 200€ kot stane Blu-ray snemalnik lahko kupiš 64GB USB ključ, je dosti bolj sexy kot pa toster za zgoščenke.

http://www.ceneje.si/racunalnistvo/komp...


Kaj pa če moraš zapisati 70GB podatkov? A si v tem primeru računal? Ali pa mogoče 128GB?


Jaz samo omenim da imam doma BD-R zapisovalnik pa se ženske kar limajo name.

Resno: potrebe po optičnih enotah še vedno obstajajo. In to konkretne. Očitno so takega mnenja tudi proizvajalci in raziskovalci s tega področja (ki verjetno malo bolje poznajo stvari od nas tukaj), sicer ne bi vsak teden brali novic o povečanju kapacitet optičnih medijev.

Matev ::

Kaj pa če moraš zapisati 70GB podatkov?


potem pa kupiš zunanji 1,5 terabajtni disk za 100 eurov

in je še vseeno ceneje - pa še disk ti ostane

in to 1,5 terabajte velik ter mnogo hitrejši in zanesljivejši od frizbijev

driver_x ::

Matev: hvala za poduk. Bom naslednjič, ko bodo otroci praznovali rojstni dan, kupil 20 USB ključev, na katerih bom nato povabljenim razdelil slike in filme. Ali pa bom mogoče kupil 1,5 terabajtni disk in dal kar vsem enega, pa naj si ga razdelijo sami.

Matev ::

slike dajati na cd-ju nekom je epik fail

če želiš kaj dati - jih daj razviti in daš iz rok slike...

ker cd je beda - nihče potem ne razvije slik in tisti cd se pozabi...


slike pa ostanejo

saj ni potrebno vsakemu 100 slik

daš par pet do deset slik - kar znese mnogo manj kot si misliš





sicer pa za prenos in hrambo slik obstajajo tudi spletni albumi in pa konec koncev e-pošta

samo ne mi zdaj reči da iz rojstnodnevne zabave potrebujejo ljudje slike 16megapikslov velike in v raw načinu - ker te bom za ušesa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Brane2 ::

BluRay je vsaj meni zakon.

Enota je EUR120, ploščki pa manj ko EUR2.

Če imaš recimo 50 ploščkov in ceno enote razdeliš nanje, dobiš daleč najnižjo ceno GB.
On the journey of life, I chose the psycho path.

T-h-o-r ::

zavajon je izjavil:

Ja, dostikrat jih uniči že nekajmesečno počivanje na polici :|



imam že 5 let stare filme na dvdjih in še vedno igrajo brez problema


tako nasnemani doma, kot original kupljeni


jih pa res nimam "nafukane" povsod, ampak shranjene v škatlah
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

driver_x ::

Matev je izjavil:

slike dajati na cd-ju nekom je epik fail



Aja? A zato ker tebi ni všeč?

driver_x ::

T-h-o-r je izjavil:

zavajon je izjavil:

Ja, dostikrat jih uniči že nekajmesečno počivanje na polici :|



imam že 5 let stare filme na dvdjih in še vedno igrajo brez problema



Jaz svoje optične arhive na tri leta prepišem na nove medije. Do sedaj še nisem imel težav z branjem. Za vsak slučaj vse hranim tudi na običajnih diskih.

Matev ::

Aja? A zato ker tebi ni všeč?


zakaj sem napisal in razložil

par zagrizenih osebkov bo še vedno uporabljalo cd-je ali karkoli se že sedaj imenujejo

mainstream pa že dolgo uporablja prenos preko interneta ali hrambo na usb - zunanjih diskih

...

konec koncev imajo nekateri tudi še diskete

nič slabega ne vidim v tem - je pa definitivno zadeva preteklost

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

driver_x ::

Preteklost? Odvisno od uporabe. Za hrambo računalniških podatkov so morda res preteklost. Zamisli pa si ljubiteljskiga uporabnika HD kamere. Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce, iz katerih jih lahko potem pregleduje na TV-ju?

Matev ::

Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce,


na terabajtni disk

ker frizbijev verjetno ne bo premetaval ko bo želel pogledati kak star video

doh

!zunanji

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

techfreak :) ::

Še vseeno lahko ima na trdem disku, ampak dodatno kopijo na BDju.

Matev ::

kdo sploh uporablja bd-je

mogoče pol odstotka ljudi

WarpedGone ::

Par zagrizencev, ki sami sebi nikakor ne bojo priznali, da morda ne delajo ravno smiselne reči.

Če mi je česa žal, je to snemanje vsega živega na CDje. Sedaj se mi v omari valjajo kupi te plastike, kjer se nabira prah. Da bi vrgu stran pa nekak ne morm, gor so ja "pomembne" reči... Potiho si želim, da mi to kdo drug vrže stran in me "osvobodi" preteklosti.

Stvari, ki imajo vrednost sodijo na papir in v okvir na steno. Nek širši izbor pa v album, morda še kaj na film. Digitalni mediji ne glede na format so obupno kratkoživi - nimaš kej shranjevat sem reči, ki morajo potrajat.

Da imaš ohoho veliko zelo kvalitetnih video posnetkov? Kolikokrat na leto res pogledaš vsakega od njih? Odgovori sebi.
Zbogom in hvala za vse ribe

techfreak :) ::

Papir je tudi kratkotrajen medij - vsaj v večini primerov.

WarpedGone ::

Papir tule ni dirtčip fotokopija varianta, ampak kvaliteten fotografski papir na katerega je razvita slika in po možnosti čez nalimana še kakšna zaščitna folija al premaz. Ne mi o kratkotrajnem mediju, ko gledam 150 let stare slike svoje prapraprababice, medtem ko 5 let stare CDje mečem stran, ker jih živ bog ne zna več prebrat.
Zbogom in hvala za vse ribe

CyberPunk ::

Tale thread je cisto brezvezen ratal. :D Prepirati se o tem, kateri medij je boljsi in kateri slabsi (oz. bolj "in") je tako kot prepirati se o tem, ali je boljsi vlak ali avto. Vsak ima svoj namen in nacin uporabe. Na eni strani imas ogromen disk s kopico podatkov, na drugi strani imas mnozico CDjev/DVDjev. Ce pri prvem kaj kriticnega crkne, izgubis verjetno vse. Ce pri drugem, izgubis kvecjemu en del celote. In seveda - ce se kaksen EMP zgodi, bo diskovje mrtvo, tlacenke pa bodo ostale. Longevity tlacenk... ja, to je pa drug problem. Pri meni zaenkrat se vse deluje, pa so od leta 1995 naprej, sem pa precej zmetal stran zaradi drugih razlogov. 8-)

WarpedGone ::

Težko maš pametno debato o brezveznem početju ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Valvoline ::

Proizvajalci optičnih medijev obupno iščejo način obdržat industrijo,ka pa bo(če bo) padla cena usb klučkov npr za 16-32gb v rangu 5-10e = bye bye. CD-R je bil in še vedno je zakon,zanesljivost in dolgotrajnost medijev,DVD-R precej slabše,kšno leto ali 2 v omari in je že neuporaben,BR verjetno še slabše kar se zanesljivosti tiče.

BigWhale ::

CyberPunk je izjavil:

Torej bo spet aktualen Sneakernet, kar pomeni, da bodo zgosceni mediji spet na popularnosti pridobili, k'nede.
(a touch of sarcasm...)


Hm, mi smo temu rekli FrizbiNet svoje cajte. :)

Sicer pa smo tudi na S-Tju ze debatirali na to temo.

Sajtrge polne trdih diskov tudi po sestih letih nihce ne premaga. Ceprav, po sestih letih ne bi bilo vec treba sajtrge trdih diskov ampak samo se nekaj njih. :)

driver_x ::

Matev je izjavil:

Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce,


na terabajtni disk

ker frizbijev verjetno ne bo premetaval ko bo želel pogledati kak star video

doh

!zunanji


Aha, posnetke pa potem tako pregleduješ, da skozi disk pogledaš proti soncu in na njem vidiš film?

Matev ::

Aha, posnetke pa potem tako pregleduješ, da skozi disk pogledaš proti soncu in na njem vidiš film?


???

a pri cd-ju je to mogoče?

BigWhale ::

No, na CD lahko napises kaj je gor. ;>

Valvoline ::

Daleč najbolj zanesljivi mediji so DLT kasete.
Seek time je pa jeba :D

BigWhale ::

Odvisno kaj isces! ;>

driver_x ::

Matev je izjavil:

Aha, posnetke pa potem tako pregleduješ, da skozi disk pogledaš proti soncu in na njem vidiš film?


???

a pri cd-ju je to mogoče?


Ne, lahko pa CD (DVD/BD) vstavim v napravo pod televizorjem in nato posnetke gledam.

Matev ::

Ne, lahko pa CD (DVD/BD) vstavim v napravo pod televizorjem in nato posnetke gledam.


kmalu boš imel tv priključen na omrežje in bo potreba po prenašanju zgoščenk odpadla

misliti je potrebno širše - oklepanje na neko staro tehnologijo ni bilo nikoli v zgodovini človeštva kaj prida dobro

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

techfreak :) ::

BD je nova tehnologija in tudi DVDji še dolgo ne bodo izumrli kot backup medij. Poleg tega je za enkratni zapis še vseeno najcenejša metoda.

driver_x ::

In zato ker bom imel kmalu TV v omrežje priključen pa naj že sedaj vse gradivo distribuiram preko USB ključev ali mreže? Kadar želim gledati kak svoj film, me prav nič ne zanima, kako in kam bom imel kmalu priključen TV. Zanima me zgolj to, kako čim enostavneje ta film pogledati SEDAJ in kako ga čim enostavneje dati še komu drugemu. Trenutno mi največje udobje nudijo DVD in BD mediji, ko mi bo pa to nudila kakšna druga tehnologija in bo tako razširjena kot danes DVD-ji, bom pač uporabljal kaj drugega.

Matev ::

kdor reče da BD medij lahko mirno in brez vprašanja da nekomu za pogledati

se ali laže ali pa živi v zmotnem prepričanju da imajo vsi kompatibilne bd enote kjer dodo ta plošček prebrali

...

po mojih izkušnjah je zelo malo ljudi ki imajo to enoto

še predno se bo bd prijel jo bo pa v tej niši itak zamenjal kak nov še gostejši zapis

...
če se komu da slediti tem skokom naj

jaz sem že pri dvd-jih obupal in prešel na usb zadevo

techfreak :) ::

Dvd ima vsakdo in če hočeš slike/video/glasbo dati komu drugemu mu daš na dvdju.

Matev ::

slike mu daš razvite

video mu daš na njegovem usb ključu/disku

glasbo pa itak vsak že zvleče z neta

driver_x ::

Matev: od mojih znancev jih ima že kar precej BD enote, ostali dobijo video posnetke na DVD-jih. Razvite slike pa itak izgubijo precej na kvaliteti in se dosti bolje gledajo na kakšni FullHD plazmi ali LCD-ju.

Matev ::

od mojih znancev jih ima že kar precej BD enote


ja ampak ne smeš zadeve posploševati

"od mojih znancev ima tudi večina še disketnik" je rekel nek računalniški guru
in kaj ima to veze z dejstvom da so diskete preteklost

BigWhale ::

Matev, ne bluzi no. Ko jaz nardim slike mulcev v vrtcu in jih distribuiram 20 razlicnim starsem je dalec najlazji nacin da zburnam 20 CD/DVDjev.

Niti ne vem ali ljudje znajo uporabljati internet ali znajo uporabljati USB drive...

Da bi jim fotke razvijal? Hah. Se tisto sliko, ko imajo skupinsko slikanje v vrtcu si nekateri neradi privoscijo, potem naj jim pa jaz prinesem 30 slik?

Opticna enota je v tem primeru najcenejsa zadeva. Nevem sicer koliko stane USB drive ampak se mi zdi, da je en DVD-R cenejsi. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

General Electric na holografski medij shranil pol terabajta

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
225674 (4593) galu
»

320-gigabajtni Blu-ray disk

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
434539 (3382) driver_x
»

Zaton optičnih medijev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
558069 (6330) ABX
»

General Electric prikazal 500 GB-holografski disk

Oddelek: Novice / Diski
204263 (3128) Prospekt

Več podobnih tem