X-Bit Labs - Profesor Hirojuki Jokojama z Univerze Tohoku je v sodelovanju s Sonyjevim laboratorijem za napredne materiale iznašel modroviolični ultrahiter pulzni polprevodniški laser, ki zmore fokusirati 100 W svetlobe, kar naj bi pomagalo pri izdelavi optičnega medija, ki bo kapaciteto blu-rayjev povečal za faktor 20. Gre za pulzni vir z valovno dolžino 405 nm, ki generira pulze v trajanju 3 ps z močjo 100 W in frekvenco ponovitve 1 GHz. Podobne naprave so v preteklosti že uporabljali, a so bile velike, nepraktične in zapletene za uporabo, skratka povsem neuporabne za masovno uporabo v bralnikih optičnih medijev. Odkritje naj bi imelo kopico uporab, poleg prostornejših zgoščenk omenimo še trorazsežno nanoproizvodnjo anorganskih/organskih materialov. Do uporabnega izdelka je seveda še daleč.
V oblakih in EULAh,kjer niso krivi ko zgubijo vse podatke....oz, ko jim nekdo vse pokrade.Opticne enote ne bojo nikol umrle...bi blo pa fino ce jih zreducirajo na velikost baterije(karkol manjsega bi jst verjetn zgubu...tko kot vse take usb kljuce do zdej =) ).
Zakaj ne bi bil raje naslov: Nova vrsta laserja za še bolj zgoščene zgoščenke
Prostora običajno zgoščena in še bolj zgoščena zgoščenka namreč enako zavzameta (valj širine 12cm).
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
A nismo že v eni drugi temi ugotovili, da so optične enote prej ostalina preteklosti? Prihodnost je v oblakih.
Ja ne ni, ker v spet eni drugi temi pa folk jamra in se boji, da bi se razsirili paketi dostopa po omejeni kolicini podatkov tudi za fiksna omrezja, kar ubije tako perspektivo za oblake kot avdio/video streaming. ;) Torej bo spet aktualen Sneakernet, kar pomeni, da bodo zgosceni mediji spet na popularnosti pridobili, k'nede. (a touch of sarcasm...)
Tudi po mojem mnenju se bodo morale optične enote v taki obliki umakniti drugim medijem. Nekako tako kot diskete - res redkokdo jih uporablja zadnjih pet let, pa so se šele letos uradno upokojile. Z optičnimi mediji še nismo tam, vendar so počasi v zatonu.
Povejte mi, kdo je zares navdušen, da lahko na medij enakih dimenzij, ki jih poznamo že 30 let, spravi 20-krat več podatkov? Morate izhajati iz priročnosti in dolgoživosti CD, DVD in BD medijev, ki imajo teoretično življensko dobo 200 let, uniči jih pa že ena hujša praska, kar je še toliko bolj opazno pri večji gostoti zapisa.
Kaj pa če moraš zapisati 70GB podatkov? A si v tem primeru računal? Ali pa mogoče 128GB?
Jaz samo omenim da imam doma BD-R zapisovalnik pa se ženske kar limajo name.
Resno: potrebe po optičnih enotah še vedno obstajajo. In to konkretne. Očitno so takega mnenja tudi proizvajalci in raziskovalci s tega področja (ki verjetno malo bolje poznajo stvari od nas tukaj), sicer ne bi vsak teden brali novic o povečanju kapacitet optičnih medijev.
Matev: hvala za poduk. Bom naslednjič, ko bodo otroci praznovali rojstni dan, kupil 20 USB ključev, na katerih bom nato povabljenim razdelil slike in filme. Ali pa bom mogoče kupil 1,5 terabajtni disk in dal kar vsem enega, pa naj si ga razdelijo sami.
Ja, dostikrat jih uniči že nekajmesečno počivanje na polici
imam že 5 let stare filme na dvdjih in še vedno igrajo brez problema
Jaz svoje optične arhive na tri leta prepišem na nove medije. Do sedaj še nisem imel težav z branjem. Za vsak slučaj vse hranim tudi na običajnih diskih.
Preteklost? Odvisno od uporabe. Za hrambo računalniških podatkov so morda res preteklost. Zamisli pa si ljubiteljskiga uporabnika HD kamere. Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce, iz katerih jih lahko potem pregleduje na TV-ju?
Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce,
na terabajtni disk
ker frizbijev verjetno ne bo premetaval ko bo želel pogledati kak star video
Par zagrizencev, ki sami sebi nikakor ne bojo priznali, da morda ne delajo ravno smiselne reči.
Če mi je česa žal, je to snemanje vsega živega na CDje. Sedaj se mi v omari valjajo kupi te plastike, kjer se nabira prah. Da bi vrgu stran pa nekak ne morm, gor so ja "pomembne" reči... Potiho si želim, da mi to kdo drug vrže stran in me "osvobodi" preteklosti.
Stvari, ki imajo vrednost sodijo na papir in v okvir na steno. Nek širši izbor pa v album, morda še kaj na film. Digitalni mediji ne glede na format so obupno kratkoživi - nimaš kej shranjevat sem reči, ki morajo potrajat.
Da imaš ohoho veliko zelo kvalitetnih video posnetkov? Kolikokrat na leto res pogledaš vsakega od njih? Odgovori sebi.
Papir tule ni dirtčip fotokopija varianta, ampak kvaliteten fotografski papir na katerega je razvita slika in po možnosti čez nalimana še kakšna zaščitna folija al premaz. Ne mi o kratkotrajnem mediju, ko gledam 150 let stare slike svoje prapraprababice, medtem ko 5 let stare CDje mečem stran, ker jih živ bog ne zna več prebrat.
Tale thread je cisto brezvezen ratal. Prepirati se o tem, kateri medij je boljsi in kateri slabsi (oz. bolj "in") je tako kot prepirati se o tem, ali je boljsi vlak ali avto. Vsak ima svoj namen in nacin uporabe. Na eni strani imas ogromen disk s kopico podatkov, na drugi strani imas mnozico CDjev/DVDjev. Ce pri prvem kaj kriticnega crkne, izgubis verjetno vse. Ce pri drugem, izgubis kvecjemu en del celote. In seveda - ce se kaksen EMP zgodi, bo diskovje mrtvo, tlacenke pa bodo ostale. Longevity tlacenk... ja, to je pa drug problem. Pri meni zaenkrat se vse deluje, pa so od leta 1995 naprej, sem pa precej zmetal stran zaradi drugih razlogov.
Proizvajalci optičnih medijev obupno iščejo način obdržat industrijo,ka pa bo(če bo) padla cena usb klučkov npr za 16-32gb v rangu 5-10e = bye bye. CD-R je bil in še vedno je zakon,zanesljivost in dolgotrajnost medijev,DVD-R precej slabše,kšno leto ali 2 v omari in je že neuporaben,BR verjetno še slabše kar se zanesljivosti tiče.
Torej bo spet aktualen Sneakernet, kar pomeni, da bodo zgosceni mediji spet na popularnosti pridobili, k'nede. (a touch of sarcasm...)
Hm, mi smo temu rekli FrizbiNet svoje cajte. :)
Sicer pa smo tudi na S-Tju ze debatirali na to temo.
Sajtrge polne trdih diskov tudi po sestih letih nihce ne premaga. Ceprav, po sestih letih ne bi bilo vec treba sajtrge trdih diskov ampak samo se nekaj njih. :)
Ali naj si potem svoje posnetke, kjer se gigabajti hitro množijo, nalaga na internet, USB ključe ali je morda bolj praktično, če si jih skopira na BD noslilce,
na terabajtni disk
ker frizbijev verjetno ne bo premetaval ko bo želel pogledati kak star video
doh
!zunanji
Aha, posnetke pa potem tako pregleduješ, da skozi disk pogledaš proti soncu in na njem vidiš film?
In zato ker bom imel kmalu TV v omrežje priključen pa naj že sedaj vse gradivo distribuiram preko USB ključev ali mreže? Kadar želim gledati kak svoj film, me prav nič ne zanima, kako in kam bom imel kmalu priključen TV. Zanima me zgolj to, kako čim enostavneje ta film pogledati SEDAJ in kako ga čim enostavneje dati še komu drugemu. Trenutno mi največje udobje nudijo DVD in BD mediji, ko mi bo pa to nudila kakšna druga tehnologija in bo tako razširjena kot danes DVD-ji, bom pač uporabljal kaj drugega.
Matev: od mojih znancev jih ima že kar precej BD enote, ostali dobijo video posnetke na DVD-jih. Razvite slike pa itak izgubijo precej na kvaliteti in se dosti bolje gledajo na kakšni FullHD plazmi ali LCD-ju.
Matev, ne bluzi no. Ko jaz nardim slike mulcev v vrtcu in jih distribuiram 20 razlicnim starsem je dalec najlazji nacin da zburnam 20 CD/DVDjev.
Niti ne vem ali ljudje znajo uporabljati internet ali znajo uporabljati USB drive...
Da bi jim fotke razvijal? Hah. Se tisto sliko, ko imajo skupinsko slikanje v vrtcu si nekateri neradi privoscijo, potem naj jim pa jaz prinesem 30 slik?
Opticna enota je v tem primeru najcenejsa zadeva. Nevem sicer koliko stane USB drive ampak se mi zdi, da je en DVD-R cenejsi. :)