» »

Ogrevanje na Elektriko

Ogrevanje na Elektriko

1
2
3 4

gzibret ::

Kar se izkoristkov tiče.... Moja 15 let stara peč na plin ima čez 90%. Vsaj tako piše na meritvah, ki jih izvajajo 1x na leto. Izkoristek pa izračunajo na podlagi temperature dimnih plinov neposredno nad pečjo.

Torej - IMo če imaš še tako zaendrek peč, ne moreš pridit pod 80%.
Vse je za neki dobr!

telexdell ::

Kar se izkoristkov tiče.... Moja 15 let stara peč na plin ima čez 90%. Vsaj tako piše na meritvah, ki jih izvajajo 1x na leto. Izkoristek pa izračunajo na podlagi temperature dimnih plinov neposredno nad pečjo.

Torej - IMo če imaš še tako zaendrek peč, ne moreš pridit pod 80%.

Kurilno olje in plin imata t.i. zgornjo in spodnjo kurilno vrednost. Pri nas se pač za 100% izkoristek uporablja spodnja kurilna vrednost, zato ima lahko kondenzacijka peč izkoristek npr. 106%, ker je drugače popolnoma nerealno (lahko pa za neko identično peč primerjaš podatke na naši spletni strani in angleški spletni strani).
Če ti dimnikar ali monter nameri izkoristek na plinski peči pod 100% se ti vsekakor splača ob prvi priliki zamnejati kotel (če seveda ni mlajši od 10 let!). Mogoče je enkratni strošek velik, je pa potem večje zadovoljstvo ob nižjih mesečnih računih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gzibret ::

telexdell - a potem je tistih 95% ali koliko so mi že namerili v bistvu slabo?

A lahko kaj več poveš o teh spodnjih in zgornjih izkoristkih?
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

Širiš krivo vero in zavajaš okoljsko zavednje forumaše. In kje po tvojem izgubiš 20% ali več %. Opiši malo način izgorevanja drv (plinska faza, izgorevanje ogljika, temperatura dimnih plinov...) Lahko pa tudi prilepiš kakšen link, kateri po podkrepil tvoje navedbe.
Nobene krive vere ti jaz ne širim. Okoljsko zavedanje večine ljudi pa ravno obratno, škoduje okolju, prej kot mu koristi.
Faze kurjenja si lahko pogledaš po googlu, če te zanima, trenutno je to irelevantno.

Izkoristek peči je lahko 100% ampak pri kurjenju drv te zanima še izkoristek goriva, ki je pri lesu zelo nizek. Dim lesa je zelo vlažen (napram premogu) in brez kondenzacije ti gre velik del te energije v zrak.
Pravtako pri nizki temperaturi kurjenja marsikaj, kar bi lahko zgorelo, ne zgori in tako spet pada izkoristek.

Moderne peči na polena in zalogovnikom presegajo izkoritek 90% s stališča kalorične vrednosti goriva. Kalorična vrednost 2kg peletov je enaka 1l kurilnega olja ali 10kWh električne energije.
A .. vidiš napako ... Moderna! peč.
Izkoristek dobre oljne peči je (oz. naj bi bil, marketing podatki so čisto drug svet) 90-95%. Da se temu približaš s kurjenjem lesa, je treba kar pošteno plačati. Prisilni vlek in nič drugega.

Zalogovnik ti 'veča' izkoristek le če ga znaš uporabljati. To je, da kuriš peč na polno, namesto manj, kot bi to moral početi brez zalogovnika.

Poleg toplotne črpalke je to najcenejši še sprejemljiv (glede na delo in udobje) način ogrevanja. Če pa veste, da kondenzacijske plinske peči dosegajo dejanski izkoristek 94% (in ne 106%) ali specialni oljni kotli največ 86% (in ne 96%) (dejansko pa med 70-80%) je pa vsa stvar še bolj zanimiva.
Pri kondenzaciji še nazaj prištevajo tiste procente, ki bi se drugače izgubili v zrak. Izkoristki nad 100% že v principu niso možni.
Oljni kotel lahko dosega visoke izkoristke stalno (in ne samo občasno v višku moči kot pri polenih) ravno zaradi njegove prednosti, da se da vse skupaj zelo fino nastaviti in ker take nastavitve obveljajo skozi celoten njegov čas delovanja.

Na takšno razmišljanje ti težko odgovorim. Mogoče s primerom izpred petih let, ko sem bil poslovno v Prištini. Bilo je novembra meseca. Temperature podobne kot v ljubljani v tem obdobju. Vsakih nekaj 10 minut je zmanjkalo elektrike in takrat so po ulicah zapeli električni agregati pred trgovinami. Nastanjen sem bil v privat hiši, ogrevano na elektriko. Gospodarja sem vprašal kako si lahko privošči tako ogrevanje. Pa mi je povedal, da je pri njih nihče ne plačuje elektrike in, da je najboljši poklic električar pri EPK (elektro privreda kosova). Dopoldne izključuje elektriko neplačnikom, popoldne pa jo za majhno nadomestilo priklopi nazaj (seveda v lastni režiji).
Saj ne rabiš odgovarjati. Če se zaradi preobremenitve vse skupaj sesipava in dela stroške je za ljudi bolje, da sploh nimajo elektrike ali pa si jo zagotavljajo sami, kot pa do samo pijavke.
Glede redkih vklopov gorilnika...je pač stvar dimenzioniranja ustrezne naprave za ustrezen objekt. Koliko goriva misliš, da bi ti porabil avtomobil CLIO, če bi nanj namestil motor od tanka T55?
To ni to. To je furanje cliota v prostem teku, namesto, da bi se peljal z njim.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Nobene krive vere ti jaz ne širim. Okoljsko zavedanje večine ljudi pa ravno obratno, škoduje okolju, prej kot mu koristi.
Faze kurjenja si lahko pogledaš po googlu, če te zanima, trenutno je to irelevantno.

Izkoristek peči je lahko 100% ampak pri kurjenju drv te zanima še izkoristek goriva, ki je pri lesu zelo nizek. Dim lesa je zelo vlažen (napram premogu) in brez kondenzacije ti gre velik del te energije v zrak.
Pravtako pri nizki temperaturi kurjenja marsikaj, kar bi lahko zgorelo, ne zgori in tako spet pada izkoristek.

Edine stvari katere nam dajajo toploto so Ogljik (C), Vodik (H) in Žveplo (S). Realno noben izkoristek ne more biti 100%. Kaj bo dovajalo kisik in odvajalo CO2, H20 ali SO2? Poleg tega nastopajo latentne izgube zaradi uparjanja vlage v lesu in v zraku.Največ kurilne sposobnosti pri lesu zgubimo zaradi t.i. plinske faze gorenja. Ta vsebuje več kot 70% vse energije in nastane v začetni fazi. Če takrat ne dovajamo dovolj kisika (zaradi pretople peči regulator vleka zapre loputo!) izhaja skozi dimnik CO, kar predstavlja izgubo. S hranilnikom toplote lahko ves čas dovajamo dovolj kisika in je sproščanje CO minimalno. Če torej les ustrezno sušimo (nekaj mesecev v gozdu in potem nekaj mesecev v drvarnici doma) lahko mirne duše presežemo izkoristek 90%. In ne misli si, da je v premogu kaj bistveno manj vlage kot v ustrezno pripravljenem lesu.

A .. vidiš napako ... Moderna! peč.
Izkoristek dobre oljne peči je (oz. naj bi bil, marketing podatki so čisto drug svet) 90-95%. Da se temu približaš s kurjenjem lesa, je treba kar pošteno plačati. Prisilni vlek in nič drugega.

Zalogovnik ti 'veča' izkoristek le če ga znaš uporabljati. To je, da kuriš peč na polno, namesto manj, kot bi to moral početi brez zalogovnika.

Ravno zato mora biti moderna peč, da lahko v vseh fazah gorenja lesa zagotovi dovolj kisika. Ja in če hočeš imeti neko korist moraš tudi nekaj vložiti. Pa, da ne boš mislil, da je sodobna oljna peč z ustrezno regulacijo izkoristkom 95% (dejansko 85%) in nizkotemperaturnim izgorevanjem kaj cenejša od peči na polena. Če pa primerjaš še zalogovnik in atestirano cisterno je pa že vprašanje kaj je ceneje.
PS- bi mi malo pojasnil kako naj vem, koliko manj moram kuriti peč, če je zunaj +5°C ali -15°C in mi skozi okno sije sonce ali ne.

Pri kondenzaciji še nazaj prištevajo tiste procente, ki bi se drugače izgubili v zrak. Izkoristki nad 100% že v principu niso možni.
Oljni kotel lahko dosega visoke izkoristke stalno (in ne samo občasno v višku moči kot pri polenih) ravno zaradi njegove prednosti, da se da vse skupaj zelo fino nastaviti in ker take nastavitve obveljajo skozi celoten njegov čas delovanja.

Imam oljni gorilnik s šobo 5 l/h in tlakom črpalke 12 bar. Kako lahko reguliram moč gorilnika pri različnih zunanjih temperaturah??? Drva pa mi gorijo na polno, toplota se shrani v hranilniku toplote, katero spuščam v stanovanje z vklapljanjem črpalke po potrebi.
PS- Ja res je. Oljni in klasični plinski gorilniki ti ves čas delajo s konstantno močjo vendar različnimi intervali vklopov. Tako lahko imaš izkoritek gorilca res 95% izkoristek kotla pa je npr. le 60%! To lahko malo izboljšaš s sodobnimi plinskimi kotli, kateri imajo spremenljivo moč ogrevanja.

Saj ne rabiš odgovarjati. Če se zaradi preobremenitve vse skupaj sesipava in dela stroške je za ljudi bolje, da sploh nimajo elektrike ali pa si jo zagotavljajo sami, kot pa do samo pijavke.


Spet nisi razumel poante. Če bi si lahko priskrbel zastonj elektriko, bo si v hiši in zunaj (žlebovi, pod tlakovci, dovoz...) takoj uredil električno ogrevanje. Če bi bil Bill Gates pa kljub dovolj $$$ tega verjeno ne bi naredil.

To ni to. To je furanje cliota v prostem teku, namesto, da bi se peljal z njim.

Zgoraj pišeš
... da se da vse skupaj zelo fino nastaviti...
tu pa napiše protislovno neumnost. Če si imel neizolirano hišo si za ogrevanje rabil npr. 30kW peč in 4000l olja ob izkoristku gorilca 95%. Po ustrezni obnovi ovoja stavbe in stavbnega pohištva pa z isto pečjo porabiš npr. 2000 l olja tudi z izkoristkom gorenja 95%. To je tisti CLIO in motor tanka T55. Če bi namreč zamenjal še peč bi porabil le 1000 l olja. To pa je izkoritek kotla npr. 60%.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Če torej les ustrezno sušimo (nekaj mesecev v gozdu in potem nekaj mesecev v drvarnici doma) lahko mirne duše presežemo izkoristek 90%. In ne misli si, da je v premogu kaj bistveno manj vlage kot v ustrezno pripravljenem lesu.
Da, lahko. Je pa treba za to vedeti in znati, da lahko izkoristiš.

Premog (ne-briketiran) se ponavadi pere in je že zaradi tega vlažen. Ustreznost lesa je zelo relativna. Če si sam ne pripravljaš drv ti bodo z veseljem podturili vlažna, taka pa gorijo, vendar pa grejejo čisto nič, dima pa ohoho.
Les pa rabi eno, raje dve leti da se dodobra posuši. Za to je treba imeti in prostor in čas, da se vse skupaj zloži.
Olje samo naročiš in ti natankajo, takrat ko hočeš.

Ja in če hočeš imeti neko korist moraš tudi nekaj vložiti.
Seveda in čisto razumljivo. Vprašanje pa je če se ti bo ta vložek povrnil v doglednem času.

Pa, da ne boš mislil, da je sodobna oljna peč z ustrezno regulacijo izkoristkom 95% (dejansko 85%) in nizkotemperaturnim izgorevanjem kaj cenejša od peči na polena.
Saj ni napram dobri peči. Napram slabih pa je. In teh zanič kotlov je veliko ker so dokaj poceni.

PS- bi mi malo pojasnil kako naj vem, koliko manj moram kuriti peč, če je zunaj +5°C ali -15°C in mi skozi okno sije sonce ali ne.


Kako lahko reguliram moč gorilnika pri različnih zunanjih temperaturah???
Tako kakor dela to mikrovalovka. Izklopiš gorilnik. Posledično pade povprečna moč. Noben High-tech ni to.

PS- Ja res je. Oljni in klasični plinski gorilniki ti ves čas delajo s konstantno močjo vendar različnimi intervali vklopov. Tako lahko imaš izkoritek gorilca res 95% izkoristek kotla pa je npr. le 60%! To lahko malo izboljšaš s sodobnimi plinskimi kotli, kateri imajo spremenljivo moč ogrevanja.
Čemu je izkoristek kotla toliko nižji ?
Izkoristek gorilca naj bo 90%, pa potem še peči 90% in si pri izkoristku postrojenja na koliko, 81%?
Če ne deluje ne kuri goriva. Izkoristek je še vedno enak.

Spremenljiva moč ogrevanja je lari-fari. Isto kot inverterske klime. Da ti ogreješ/ohladiš liter vode za 1°C rabiš koliko, 1kCal.

Spet nisi razumel poante. Če bi si lahko priskrbel zastonj elektriko, bo si v hiši in zunaj (žlebovi, pod tlakovci, dovoz...) takoj uredil električno ogrevanje. Če bi bil Bill Gates pa kljub dovolj $$$ tega verjeno ne bi naredil.
Zastonjskost pogostoma vodi v malomarnost.

tu pa napiše protislovno neumnost. Če si imel neizolirano hišo si za ogrevanje rabil npr. 30kW peč in 4000l olja ob izkoristku gorilca 95%. Po ustrezni obnovi ovoja stavbe in stavbnega pohištva pa z isto pečjo porabiš npr. 2000 l olja tudi z izkoristkom gorenja 95%. To je tisti CLIO in motor tanka T55. Če bi namreč zamenjal še peč bi porabil le 1000 l olja. To pa je izkoritek kotla npr. 60%.
Nop nop nop.
Izkoristek je razmerje med vloženo in oddano (koristno) močjo in čisto nič drugega.

Če gorilec v peči deluje z nedosegljivimi 100%, peč pa ma utopični izkoristek 100%. Bo končni izkoristek, če bo gorilec deloval pol ure v eni uri 'ogrevanja' še vedno 100%.
Povprečna moč pa bo samo 50% nazivne moči, to pa ni izkoristek.

Prednost gorilca je da ga lahko nemudoma ugasniš in ne kot pri polenih, kjer zadeva gori še dolgo potem. Vendar je pri stalnem kurjenju to irelevantno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Izkoristek je razmerje med vloženo in oddano (koristno) močjo in čisto nič drugega.

Če gorilec v peči deluje z nedosegljivimi 100%, peč pa ma utopični izkoristek 100%. Bo končni izkoristek, če bo gorilec deloval pol ure v eni uri 'ogrevanja' še vedno 100%.
Povprečna moč pa bo samo 50% nazivne moči, to pa ni izkoristek.

Prednost gorilca je da ga lahko nemudoma ugasniš in ne kot pri polenih, kjer zadeva gori še dolgo potem. Vendar je pri stalnem kurjenju to irelevantno.

Tu pa se motiš. Obstaja izkoristek gorilca in izkoristek kotla. Idealno bi bilo, če bi gorilnik gorel z minimalno potrebno močjo celotno kurilno sezono. Večji, kot so intervali med vklopi slabši je izkoristek kotla. Kdor si sanitarno vodo ogreva celo leto ima njegov kotel izven kurilne sezone izkoristek kvečjemu 40% ali še manj. Zato pa obstajajo tudi ceneni in dragi oljni kotli. Pač po 4-7 letih te ceneni kotel že pride dražja od dragega.
Celotne teorije se mi ne zdi primerno razlagati. Če te zanimajo podrobnosti so jih oglej na energetsko svetovanje
Da pa polen ne rabiš ugašati si pa prigradiš hranilnik toplote. Drva tako lahko gorijo ves čas optimalno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Tu pa se motiš.
Ne, ti se motiš in napačno si interpretiraš, kaj je izkoristek postrojenja (razmerje med vloženo in oddano močjo) in kaj je povprečna delovna moč.

Idealno bi bilo, če bi gorilnik gorel z minimalno potrebno močjo celotno kurilno sezono.
To bi ne bilo idealno ker ima gorilnik pri nižjih močeh nižji izkoristek, saj se odklanja od optimalnega gorjenja pri deklarirani moči, na katero je bil optimiran in nastavljen.

Večji, kot so intervali med vklopi slabši je izkoristek kotla.
Mogoče zaradi izgub v izolaciji, na kar kotel kuriš, samo da pokriješ te izgube. Enako kot cliotova mašina v prostem teku, zato da ti ne ugasne.

Izkoristek gorilca bo pa popolnoma enak če lavfa 5 minut ali pa 3 ure v kup.

Izkoristek kotla je tak kakor je. Razmerje med vloženo in koristno močjo. Če se ne kuri, ne moreš računati izkoristka.

Če želiš pa povprečiti je pa zadeva popolnoma brezveze saj bodo toplotne izgube venomar požrle še tisto malo toplote ki jo bo ostalo noter.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Ne, ti se motiš in napačno si interpretiraš, kaj je izkoristek postrojenja (razmerje med vloženo in oddano močjo) in kaj je povprečna delovna moč.

Kot prvo, je potrebno govoti o vloženi energiji. Kot si pravilo ugotovil moramo govoriti o izkoristku postrojenja. Torej ti izkoristek gorilca 95% ne pove nič drugega, kot da je solidno nastavljen. Koliko olja boš vložil in koliko toplotne energije boš dobil ven pa je druga pesem. Poleti za sanitarno vodo le 40%.

To bi ne bilo idealno ker ima gorilnik pri nižjih močeh nižji izkoristek, saj se odklanja od optimalnega gorjenja pri deklarirani moči, na katero je bil optimiran in nastavljen.

Ne smeš na stvari gledati tako ozko. Cenejši gorilniki imajo eno šobo in enopoložajno loputo, malo dražji imajo dve šobi in večpoložajno loputo, tisti najdražji pa imajo zvezne regulatorje za gorivo in zrak. Če gorilniku sočasno spreminjaš pretok in količino dovedenega zraka (ali kisika) pri tem pa zgotoviš konstanten tlak, lahko teoretično zagotoviš optimalni izkoristek za katero koli količino olja pri istem gorilniku.V praksi pa si omejen s presekom dovodne cevi za gorivo in zmožnostjo regulatorjev (razmerje tam nekje 1:5..8). Kako pa misliš, da delujejo industrijski goriliki za ogrevanje procesnih peči?

Mogoče zaradi izgub v izolaciji, na kar kotel kuriš, samo da pokriješ te izgube. Enako kot cliotova mašina v prostem teku, zato da ti ne ugasne.

Izkoristek gorilca bo pa popolnoma enak če lavfa 5 minut ali pa 3 ure v kup.

Izkoristek kotla je tak kakor je. Razmerje med vloženo in koristno močjo. Če se ne kuri, ne moreš računati izkoristka.

Če želiš pa povprečiti je pa zadeva popolnoma brezveze saj bodo toplotne izgube venomar požrle še tisto malo toplote ki jo bo ostalo noter.

Jaz sem npr. v 1 uri porabil 6l olje, da sem segrel peč in segrel 50l vode iz 50 na 70°C. Mešalni ventil je ves čas zaprt, da vsa voda ostane v peči. Potem gorilnik izključim. To ponovim vsakič, ko mi temperatura v kotlu pade pod 50°C. S kakšnim izkoristkom mi deluje ogreavnje?
Po tvoje s 95% saj takrat, ko gorilnek ne deluje ne računamo izkoristka.

Kakor koli se obrnemo, na koncu pridemo do zaključka, da je od kotlov ( pa naj bodo za drva, plin ali olje) zelo odvisen strošek ogrevanja pri istem energentu. Imamo le dve možnosti. Škrtarimo pri investiciji in potem plačujemo glavnico in obresti preko višjih računov za energent ali pa izberemo mederen kotel in kasneje pobiramo obresti v obliki nižjih stroškov.
Enaka zgodba kot s kotli je dilema ogrevanja z elektriko ali toplotno črpalko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Koliko olja boš vložil in koliko toplotne energije boš dobil ven pa je druga pesem. Poleti za sanitarno vodo le 40%.
Po kakšni metodi ?

Ne smeš na stvari gledati tako ozko. Cenejši gorilniki imajo eno šobo in enopoložajno loputo, malo dražji imajo dve šobi in večpoložajno loputo, tisti najdražji pa imajo zvezne regulatorje za gorivo in zrak. Če gorilniku sočasno spreminjaš pretok in količino dovedenega zraka (ali kisika) pri tem pa zgotoviš konstanten tlak, lahko teoretično zagotoviš optimalni izkoristek za katero koli količino olja pri istem gorilniku.V praksi pa si omejen s presekom dovodne cevi za gorivo in zmožnostjo regulatorjev (razmerje tam nekje 1:5..8). Kako pa misliš, da delujejo industrijski goriliki za ogrevanje procesnih peči?
V praksi pa vse to stane, da glava peče :)

Optimalni izkoristek pri spremenljivih pogojih gorenja brez lambda sonde ne gre.

Z 2ma šobama se da nastaviti prav tako, kot z eno.

Ti načini varčevanja so (pogojno) učinkoviti.
Šparanje z nižanjem delovnega tlaka šobe pa sploh ni šparanje temveč metanja denarja stran

Jaz sem npr. v 1 uri porabil 6l olje, da sem segrel peč in segrel 50l vode iz 50 na 70°C. Mešalni ventil je ves čas zaprt, da vsa voda ostane v peči. Potem gorilnik izključim. To ponovim vsakič, ko mi temperatura v kotlu pade pod 50°C. S kakšnim izkoristkom mi deluje ogreavnje?
Kaj ta primer z izmišljenimi podatki sploh pove ?

Po tvoje s 95% saj takrat, ko gorilnek ne deluje ne računamo izkoristka.
Seveda, gorilec in peč imata isti izkoristek. Postrojenje pa 0 ker nič ne ogreva. Koliko časa je potrebno da se ohladi pa ti da podatek samo za čas hranjenja toplote, isto kot pri bojlerjih in ne vpliva na izkoristek, razen sprotne toplotne izgube.

Naredimo isti postopek, mešalni ventil zaprt, vzdržujemo temperaturo peči 24 ur.
Gorilec gori stalno na minimalni moči. Pri tej moči porabi 100g/h ergo. 2.4kg goriva.
Kakšen je izkoristek postrojenja pri tem varčevalnem ukrepu ? Še vedno 0.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

ttommy ::

Pozdravljeni

Ali imate izkušnje z ogrevanjem na lesne brikete v centralni peči? Imam 20 let staro Ferroli peč in ogrevam stanovanjsko hišo cca 160m2.
Do sedaj sem kuril smrekove obrezline, smrekove veje, bukova drva.....
Zanima me, s kolikšno količino bukovih drv je primerljiva 1 tona briketov? In kakšno je izgorevanje- koliko pepela ostane? Pri smrekovini je veliko pepela in preveč dela. Bukovina je OK, samo me pa zanima, ali se bolj splača nabavit brikete, ali bukovino?
Gamer

Pyr0Beast ::

Poglej si kurilne vrednosti briketov ter jih primerjaj z navadnim lesom. Po navadi so briketi malekost bolj 'energetski'

Pepela je enako kakor pri ostalih drvih glede na proizvedeno toploto.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Looooooka ::

Moderna izolacija in nova fasada se bistveno bolj splaca vsakemu, ki zivi v stari hisi/stanovanju.Lahko se tako zmanjsujes stroske ogrevanja ampak ce ti zadeve ne rata ucinkovito zadrzati v prostoru se zmeraj meces stran denar.Jst mam ze nekaj casa(celo zimo) radiator lepo ugasnjen.Mi racunalnik ob trollanju na slo-techu sobo kar fino ogreje :D

MajorM ::

Tudi jaz ugotavljam, da se toplotne izolacije hiše ne bom mogel izogniti tudi sam. Ampak šmenta ko je menjava vseh oken in izolacija fasade precej velik finančni zalogaj... :(

ttommy ::

Najprej okna- če imaš stara lesena, bo že s tem občutna razlika...
Gamer

technolog ::

Glede na to, da se je cena kurilnega olja močno dvignila, elektrika je pa skoraj ohranila ceno, se sedaj kaj bolj splača "kuriti" na elektriko?

Dolgočno se ti pomoje splača vzpostavit električni ogrevalni sistem, če bo šla nafta še naprej gor.

NoBody- ::

Klima napravo do -20 z A+ unčikovitostjo je prava kombinacija. Strošek za elektriko se je povečal za cca 8€. Klima laufa 24/7, ogreva pa 70m2 :)

Lp

ttommy ::

Najceneje je itak na drva. Če ne pa na pelete. Elektrika se bo tudi dražila, sicer ne tako kot naftni derivati, ampak se bo.
Po moje je najcenejša avtomatika na pelete in sekance. Ročno pa na drva.
Gamer

alexa-lol ::

MajorM je izjavil:

Tudi jaz ugotavljam, da se toplotne izolacije hiše ne bom mogel izogniti tudi sam. Ampak šmenta ko je menjava vseh oken in izolacija fasade precej velik finančni zalogaj... :(


Dolgoročno se v vsakem primeru bolj "splača" investirati v energetsko obnovo doma. Je velik enkraten strošek a z njim (ob pravilnih(realnih) načrtih) pridobiš vsak mesec nekaj na račun nižjega računa za ogrevanje. In to se povrne hitro. Morajo biti pa pravilno narejene ocene in izvedba.

Short-term pleasure vs long term progress.

Invictus ::

A je kdo od vas izračunal kdaj se ti povrne investicija v fasado in nova okna?

V koliko letih? Moj račun je bil 40 let. Ne vem če se izplača za to da pokurim 500l olja manj na leto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gendale ::

NoBody- je izjavil:

Klima napravo do -20 z A+ unčikovitostjo je prava kombinacija. Strošek za elektriko se je povečal za cca 8€. Klima laufa 24/7, ogreva pa 70m2 :)

Lp

koliko porabiš poleti za hlajenje?
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

telexdell ::

Invictus je izjavil:

A je kdo od vas izračunal kdaj se ti povrne investicija v fasado in nova okna?

V koliko letih? Moj račun je bil 40 let. Ne vem če se izplača za to da pokurim 500l olja manj na leto.

Imaš močno napačne izračune!
Le zamenjava peči mi je znižala porabo iz 3300 l olja na 2600 m3 zemeljskega plina. Torej se mi je investicija cca 4000€ povrnila tam v 7. letih (če bi ostal na olju pa tam v 9. letih).
Po obnovi ovoja stavbe pa mi znaša poraba plina tam 1200 m3. Torej se mi bo investicija v izolacijo povrnila v 5. letih, če predpostavim, da bi po 40. letih itak moral zamenjati stavbno pohištvo in prebarvati fasado>:D

Suma sumarum je torej, da bom po 15 letih lahko kupil novo peč za centralno iz prihrankov na izkoristku izgorevanja in 35 let hodil na kakšen vikend v terme zaradi prihrankov na račun izolacije ovoja stavbe. Pri tem pa je zvišanje bivalnega udobja zgolj dodaten bonus:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

technolog ::

Izračun za današnji dan:

1 liter olja z 90% izkoristkom: 9.648884215 KWh
cena: 0,937€

Cena za KWh električne energije (v oklepaju cena protivrednosti litru kurilnega olja): http://www.petrol.si/energija-za-dom/en...
Nizka tarifa: 0,03791€ (0.3657€)
Enotna tarifa: 0,06551€ (0.63209€)

Torej 25 centov razlike na vsak liter. Oz. 58 centov razlike, če kuriš na ta poceni tarifo. To je seveda brez vseh pristojbin, ki jih država pobere, vendar če jih upoštevaš, si s ceno sumljivo tam tam. Če pogledamo, kam gre trend, potem je pa sploh vse jasno.

Če upoštevaš še ceno peči, gradnjo dimnika, plačevanje kot dimnikar vsako leto prisitnari in te ocufa za 100EUR, sitnosti z dovozom olja vsako leto, prostor za cisterno v stanovanju se račun izide močno v prid ogrevanja na elektriko.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Katero električno ogrevanje pa je najugodnejše? Termoakumulacijske peči, el. radiatorji, talno, klima ...?

O.

energetik ::

Za par mesecev kalorifer za 10€ v vsaki sobi.
Za par let TA peč.
Dolgoročno klima.

Časovna obdobja so bolj na palec.

telexdell ::

technolog je izjavil:

Izračun za današnji dan:

1 liter olja z 90% izkoristkom: 9.648884215 KWh
cena: 0,937€

Cena za KWh električne energije (v oklepaju cena protivrednosti litru kurilnega olja): http://www.petrol.si/energija-za-dom/en...
Nizka tarifa: 0,03791€ (0.3657€)
Enotna tarifa: 0,06551€ (0.63209€)

Torej 25 centov razlike na vsak liter. Oz. 58 centov razlike, če kuriš na ta poceni tarifo. To je seveda brez vseh pristojbin, ki jih država pobere, vendar če jih upoštevaš, si s ceno sumljivo tam tam. Če pogledamo, kam gre trend, potem je pa sploh vse jasno.

Če upoštevaš še ceno peči, gradnjo dimnika, plačevanje kot dimnikar vsako leto prisitnari in te ocufa za 100EUR, sitnosti z dovozom olja vsako leto, prostor za cisterno v stanovanju se račun izide močno v prid ogrevanja na elektriko.

Nekatere močno muči funkcionalna pismenost!!!
Cena kWh pri enotarifnem merjenju z vsemi taksami znaša (Elektro Celje) 0,1277 € kar znese 1,277 ekvivalentu kurilnega olja. Pri tem je potrebno upoštevati še priključno moč, katera znaša 0,9788 €/kW, torej za 15 kW peč tam 15€/mesec k dodatnim 7 € za gospodinstvo (ja tudi poleti, ko se ne ogrevate!). Da o predelavi instalacije v stanovanju, električne omarice... niti ne zgubljam besed.

PS- ko si omenil nižjo tarifo boš stanovanje ogreval med 22 in 6 uro ponoči???
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Priključna moč je tam tudi če je ne uporabljaš. Kuriti direktno na elektriko je pa neumnost. Radiator ima mnogo višji izkoristek ker del toplote tudi izseva, peč pa tam stoji in greje garažo brezveze.

Ne vem kaj se sanja o predelavi omarice. Na zid pocneš klimo ki ima cop vsaj 2, pa če je še tako bedna, pri -20 sicer nobena ne bo imela kaj pretirano visokega razmerja, samo imamo to prednost da so naši kraji precej topli in takih nizkih temperatur ni. Če pa že so pa vklopiš kalorifer.

Meni je trenutno vroče, pa klima skuri tam 3kWh na dan + okno stalno odprto.

Nižja tarifa gor ali dol.


>Le zamenjava peči mi je znižala porabo iz 3300 l olja na 2600 m3 zemeljskega plina.
Verjetno kondenzacijska pečka ?

Pa prejšnja peč je bila tudi zapacana, gorilec in šobe na njem stare, peč predimenzionirana ... etc ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

listje123 ::

mogoče se sliši neumno, ampak enkrat sem slišal za eno peč (neke vrste)
Ki deluje na elektriko in baje črpa toploto iz zunanje okolice...

Nevem tko sm 2 zanč slišu k sta se o tem menila

Okapi ::

Meni je trenutno vroče, pa klima skuri tam 3kWh na dan
? Pri meni je trenutno 23,4 stopinje, pa se mi zdi, da sploh še niso začeli greti.

O.

T0RN4D0 ::

listje123 je izjavil:

mogoče se sliši neumno, ampak enkrat sem slišal za eno peč (neke vrste)
Ki deluje na elektriko in baje črpa toploto iz zunanje okolice...

Nevem tko sm 2 zanč slišu k sta se o tem menila



Toplotna črpalka. Klima je tudi te vrste "peč".
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Okapi je izjavil:

Meni je trenutno vroče, pa klima skuri tam 3kWh na dan
? Pri meni je trenutno 23,4 stopinje, pa se mi zdi, da sploh še niso začeli greti.

O.



Nimam sosedov, ki bi me greli :)

(20W laptop je pa itak premalo)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMicka ::

Jaz tudi ne vem, kaj naj naredim. Sedaj ogrevam bajto, staro, vendar dobro izolirano,
tloris 80m2, K+P+1, in sicer na kurilno olje. Peč je že stara in bi jo zamenjal.
Pa ne vem, ali bi ostal na nafti, ali bi vzel plin, cevovodi tečejo po ulici, ali pa nemara ogrevanje na elektriko.
Najraje bi plin, se mi zdi, ker je z njim manj dela kot z nafto, pa še cisterno bi lahko vrgu vn.
Ne vem, mogoče pa na elektriko, vsak drugač prav. Kakšne ideje?

Malajlo ::

Še moj piskrček...
Bajta ta starih (dvojček, 80. leta) izolirana do amena. V prehodnih obdobjih smo kurili eno TA, ki je bila priključena na uro, da je grelec delal samo v nizki tarifi. Po enem tednu smučarije je bilo v bajti 15 stopinj (s tem da je bila zunanja stena toplejša kot sosedina). Pozimi drva v nizkotemperaturni kotel, v glavnem smrekovina z gradbišč. Res je to zahtevalo nekaj prostora, ampak dva kamiončka (8m3) je bil dosti za sezono. Cena zanemarljiva. Zadnja relevantna cifra je bila 10m3 bukovih drva za dve sezoni in pol. Vmes smo tudi lignit, pa trboveljski premog, tudi črnega "regana" notri metali (še to so bile cifre okoli dveh ton).
In potem bajta iz 70. let, 300 kvadratov, izolacija samo opeka (takrat je bil standard 30+ cm dovolj), okna navadna, ki jih je naredil mojster iz sosednje vasi... 4500 do 5500 m3 kurilca na leto! Meni se je kar tgalo, ko sem moral plačevati Petrolu račune. Peč tista skadninavska po licenci, stara 30 let, v kotlu je od 160 l volumna ostalo samo še kakih 30, ostalo je bil samo in izključno vodni kamen. Končno dobimo plin, menjava, na streho kolektorji, 300l boljer, regulacija, termo ventili na (preostalih) radiatorjih, skratka, investicija vrednosti malo boljšega avta nižjega razreda. Izkupiček je okoli 2400 m3 plina. Položnica poleti pa 15 EUR za šporhet. Letna bilanca 1500 EUR, temperatura v bajti 23oC, topla voda 24/7, poleti pa še bazen kar s toplo vodo nafilam.
Zdaj je pa še druga runda oken menjana (plastika!), tako da bi enih 10% moral profitirati. Upam ;)

Če bi se pa zdaj spravil delati energetiko na novo, bi pa na streho postavil fotovoltaiko, eno TČ na podstreho (za poleti, da je mansarda hladnejša in klime ne bi rabil), drugo v kevder voda-voda, rekuperacijo zraka, zalogovnik za toplo vodo (vsaj 2m3), peč pa na drva.
Potem pa pridejo na vrsto razne naprave, ki so totalno neizkoriščene: pralni stroj, sušilc, pomivalc, hladilniki, skrinje, kuhinjske nape (ki topel zrak dobesedno stran mečejo), računalniki in ostala krama, delujoča 24/7, pa še kaj bi se našlo.
Aja, če bi imel stanje na računu kakšno cifro daljše, hehe.

Pyr0Beast ::

MadMicka - Zrihtaj si od nekje eno TČ, se veliko pozna že to da zamakneš kurilno sezono za kakšen mesec, ko ima oljna peč itak mizeren izkoristek zaradi nizke obremenitve.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

technolog ::

telexdell je izjavil:

technolog je izjavil:

Izračun za današnji dan:

1 liter olja z 90% izkoristkom: 9.648884215 KWh
cena: 0,937€

Cena za KWh električne energije (v oklepaju cena protivrednosti litru kurilnega olja): http://www.petrol.si/energija-za-dom/en...
Nizka tarifa: 0,03791€ (0.3657€)
Enotna tarifa: 0,06551€ (0.63209€)

Torej 25 centov razlike na vsak liter. Oz. 58 centov razlike, če kuriš na ta poceni tarifo. To je seveda brez vseh pristojbin, ki jih država pobere, vendar če jih upoštevaš, si s ceno sumljivo tam tam. Če pogledamo, kam gre trend, potem je pa sploh vse jasno.

Če upoštevaš še ceno peči, gradnjo dimnika, plačevanje kot dimnikar vsako leto prisitnari in te ocufa za 100EUR, sitnosti z dovozom olja vsako leto, prostor za cisterno v stanovanju se račun izide močno v prid ogrevanja na elektriko.

Nekatere močno muči funkcionalna pismenost!!!
Cena kWh pri enotarifnem merjenju z vsemi taksami znaša (Elektro Celje) 0,1277 € kar znese 1,277 ekvivalentu kurilnega olja. Pri tem je potrebno upoštevati še priključno moč, katera znaša 0,9788 €/kW, torej za 15 kW peč tam 15€/mesec k dodatnim 7 € za gospodinstvo (ja tudi poleti, ko se ne ogrevate!). Da o predelavi instalacije v stanovanju, električne omarice... niti ne zgubljam besed.

PS- ko si omenil nižjo tarifo boš stanovanje ogreval med 22 in 6 uro ponoči???


Ja, a si ti glup al kaj?

Sej sem napisal, da če upoštevaš pristojbine, si tam tam, vendar gre trend v prid elektriki. Naprimer dve leti nazaj se o tem sploh nismo mogli pogovarjat, pa je nafta tako zrasla, da se sedaj lahko. Čez 3 leta bo to najbrž vsakdanja debata, o tem ti govorim. Če bi sedajle zidal, bi definitivno zrihtal električno ogrevanje.

Ti pa preštej do pet, globoko vdihni in še ekrat preberi vse, kar sem napisal, ker te muči "funkcionalna nezmožnost branja", torej ravno obratno od tega, kar si ti obtožil mene.

telexdell ::

technolog je izjavil:



Ja, a si ti glup al kaj?

Sej sem napisal, da če upoštevaš pristojbine, si tam tam, vendar gre trend v prid elektriki. Naprimer dve leti nazaj se o tem sploh nismo mogli pogovarjat, pa je nafta tako zrasla, da se sedaj lahko. Čez 3 leta bo to najbrž vsakdanja debata, o tem ti govorim. Če bi sedajle zidal, bi definitivno zrihtal električno ogrevanje.

Ti pa preštej do pet, globoko vdihni in še ekrat preberi vse, kar sem napisal, ker te muči "funkcionalna nezmožnost branja", torej ravno obratno od tega, kar si ti obtožil mene.

0,0919 €/kWh napram 0,1277 €/kWh kar je skoraj 40% več je po tvoje tam tam???
No ja, če bi to verjel bi bil zares glup:P
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:

Priključna moč je tam tudi če je ne uporabljaš. Kuriti direktno na elektriko je pa neumnost. Radiator ima mnogo višji izkoristek ker del toplote tudi izseva, peč pa tam stoji in greje garažo brezveze.


Seveda še nisi slišal za stenske plinske peči nameščene npr. v kopalnici?

Pyr0Beast je izjavil:

Ne vem kaj se sanja o predelavi omarice. Na zid pocneš klimo ki ima cop vsaj 2, pa če je še tako bedna, pri -20 sicer nobena ne bo imela kaj pretirano visokega razmerja, samo imamo to prednost da so naši kraji precej topli in takih nizkih temperatur ni. Če pa že so pa vklopiš kalorifer.

Si predstavljam hladno zimsko nedeljo. Vstanem tam ob osmih, si na indukcijo dam kuhati kavo, v mikrovalovko pogret rogljičke, navijem električno gretje do konca. Medtem se gre žena tuširat in sin navije TV. Čez pet minut kličem dežurnega na elektro, da mi pride menjat glavno varovalko. Koliko že stane to v nedeljah?

Pyr0Beast je izjavil:

Meni je trenutno vroče, pa klima skuri tam 3kWh na dan + okno stalno odprto.

Nižja tarifa gor ali dol.

Sam živim na severu Slovenije pa mi plinska peč zaenkrat ogreva le sanitarno vodo.

Pyr0Beast je izjavil:

>Le zamenjava peči mi je znižala porabo iz 3300 l olja na 2600 m3 zemeljskega plina.
Verjetno kondenzacijska pečka ?

Pa prejšnja peč je bila tudi zapacana, gorilec in šobe na njem stare, peč predimenzionirana ... etc ?

Ja, je kondenzacijska. Da pa so nekoč bile toplotne črpalke, klime naprave, hladilniki, avtomobili... precej bolj energetsko potratni pa zagotovo ne igra nobene vloge?!?

PS- sicer nimam nič od tega, a prav zgražam se kako nekateri mislijo, da je večina ljudi neumnih, da vlagajo na tisoče € v neke ogrevalne sisteme in nato še na tisoče € v goriva za te sisteme, ko pa bi si kupili kakšen kalorifer za 10€ in se potem (kaj ogrevali?) kar savnali praktično zastonj.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Aston_11 ::

Ja, to tudi mene matra - zakaj ne bi nabavil za vsako sobo en radiator od 1 kW, investicija max 200 EUR, grel bi ravno tako, skupna moč bi bila enih 10 kW, morda bi v kakšni špici vrglo kakšno varovalko ven, ko bi se vsi istočasno vklopili... kaj za vraga je narobe s tem ob ustrezni izolaciji?! Npr. jaz imam izračunane toplotne potrebe ob nevem kakšnem minusu zunaj 9 in nekaj Kw. Sploh proti gornjemu razmišljanju o solarnih celicah, kolektorjih, TČ, sanitarni TČ.... TČ bi bila čisto dovolj, folk pa še kolektorje gor, pa peč na drva za ambient od 20kw v dnevno sobo...


Meni redno letno ali 2x letno crkujejo varovalke v nedeljo. Kot začarano ni nobene rezerve. Vedno jih kupim komplet ali dva, ampak vedno zmanjkajo. Stara bajta, na 25 A varovalki priklopljeno vse. Ko menjaš varovalko, je vroča kot hudič, še pol ure po tistem naredi ocvirk na roki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

bond007 ::

PS- ko si omenil nižjo tarifo boš stanovanje ogreval med 22 in 6 uro ponoči???

Seveda, zjutraj od kake 4-6 ure pogreješ, da se v toplo zbudiš, pa cele sobote, nedelje ter praznike.

0,0919 €/kWh napram 0,1277 €/kWh kar je skoraj 40% več je po tvoje tam tam???
No ja, če bi to verjel bi bil zares glup

Cena kWh pri enotarifnem merjenju z vsemi taksami znaša (Elektro Celje) 0,1277 € kar znese 1,277 ekvivalentu kurilnega olja

Pri gen I pride enotna tarifa (energija + omrežnina + razni prispevki in trošarine) 1,16€. Dodatni strošek je le še priključna moč, ki pa jo moraš tako ali tako plačati, pa če se ogrevaš na štrom ali ne.

Pa tudi cena za kurilca ni pravilna! Trenutno je 0,937€/l in tudi to je ena velika slabost kurilca - cena namreč zelo niha (v zadnjih 2-3 letih tudi za 100%)
Če že pri elektriki omenjaš priključno moč, potem bi bilo dobro pri kurilcu omeniti tudi stroške za: prevoz, servise peči in obiske dimnikarčka, pa tudi elektriko, ki jo pokuri obtočna črpalka in gorilec. Pa računati je treba s tem, da lahko dobiš kurilec slabše kvalitete, ki ne dosega deklarirane kurilne vrednosti (pri elektriki vedno dobiš to kar plačaš). Seštej vse to in boš videl, da ima technolog kar prav... Pa seveda tu govorimo o najbolj primitivnih oblikah gretja na elektriko, brez kakih klim in TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

zlobcek ::

V novih objektih ali adaptacijah z orenk izolacijo se zdej kar dosti muti z elektriko. Samo je prednost le v začetni investiciji - par radiatorjev je jurja, za strojne daš pa 10k zelo hitro. Stroški so sicer vedno višji z elektriko, kot vso alternativo, tuki ni debate (ne govorimo o toplotnih pumpah). Vendar če bi računal amortizacijo, je treba najbrž tudi strojne inštalacije obnovit ravno v koncu te dobe, če ni že prej kaj narobe. Pa si spet u P.

Drug problem je, ker takega načina ne moreš spravit skozi gradbeno dovoljenje. PURES oz. pravilnik o učinkoviti rabi energije direktnega električnega ogrevanja ne dovoli (z radiatorji ali talnim). Oz. ga v določenih primerih, ki pa ne pridejo nikjer v poštev, razen kakšnih malih skretih. Mal glupo. V tujini recimo po apartmajih na smučariji skoraj nimaš drugega kot električne radiatorje.

Tretji problem pa je, da je treba spet gret sanitarno vodo nekako. V nizkoenergijski bajti to sedaj predstavlja dobro tretjino energije. Dobra TČ zrak voda. Postavljeno maš pa v ogrevanem prostoru in imaš tudi pozimi visok COP recimo.

Čeprav, jest mam zemeljski plin pa celo streho plinskih vakuumskih kolektorjev in mi je zdele plin laufal dva dni. Skor nič stroškov za 290m2 bajto je pa tud lepo gledat:D, čeprav se že dve leti spravlam zračunat investicijo. Pa je ne bom, da mi ne bo slabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Pyr0Beast ::

>Seveda še nisi slišal za stenske plinske peči nameščene npr. v kopalnici?

Sem. Plin ni tak problem kakor olje, ni saj in podobnih umazanij.

>Si predstavljam hladno zimsko nedeljo. Vstanem tam ob osmih, si na indukcijo dam kuhati kavo, v mikrovalovko pogret rogljičke, navijem električno gretje do konca. Medtem se gre žena tuširat in sin navije TV. Čez pet minut kličem dežurnega na elektro, da mi pride menjat glavno varovalko. Koliko že stane to v nedeljah?

Sicer ne vem zakaj bi si namenoma delal stroške ... pa vseeno no.

25A varovalka ima za 6kW priključne moči + nekaj rezerve.
Kar lepo nese indukcijo+mikrovalovko+bojler+ še kakšen radiator

>Ko menjaš varovalko, je vroča kot hudič, še pol ure po tistem naredi ocvirk na roki.
Te tvoje varovalke je treba preveriti. Je res da je vroča kot hudič, samo lahko je napaka tudi v grlu varovalke (slab kontakt in se zaradi tega pregreva)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alexa-lol ::

Aston_11 je izjavil:

Ja, to tudi mene matra - zakaj ne bi nabavil za vsako sobo en radiator od 1 kW, investicija max 200 EUR, grel bi ravno tako, skupna moč bi bila enih 10 kW, morda bi v kakšni špici vrglo kakšno varovalko ven, ko bi se vsi istočasno vklopili... kaj za vraga je narobe s tem ob ustrezni izolaciji?!


Ja tu je ena težava in sicer, da ima radiaotr maksimalni izkoristek 1 (v teoriji, v praksi manj).
Če pa imaš naprimer inverter(klima) maš pa še pri -15 izkoristek nad 1 (točnega faktorja ne vem ker nikjer ne najdem krivulje izkoristek/teperatura - če kdo najde naj prilepi)

Poleg tega imajo ta novi inverterji (npr. Panasonic) filtre in tehnologije, da ti čisit zraku uravnava vlago..

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

bond007 je izjavil:

Seveda, zjutraj od kake 4-6 ure pogreješ, da se v toplo zbudiš, pa cele sobote, nedelje ter praznike.


ostali čas pa si oblečen v bundo ali zavit v kovter?


bond007 je izjavil:

Pri gen I pride enotna tarifa (energija + omrežnina + razni prispevki in trošarine) 1,16€. Dodatni strošek je le še priključna moč, ki pa jo moraš tako ali tako plačati, pa če se ogrevaš na štrom ali ne.

Pa tudi cena za kurilca ni pravilna! Trenutno je 0,937€/l in tudi to je ena velika slabost kurilca - cena namreč zelo niha (v zadnjih 2-3 letih tudi za 100%)

Saj zato pa sem zapisal, da poleg 7 €/mesečno moraš računati še dodatno na 15 €/mesečno ali 180 €/letno.
Razlika 0,2 € ti da pri 2000 l kurilca 400€. Tako te priključna moč in današnja razlika v ceni med oljem in elektriko ter pri 20 letih življenjske doba to stane dodatnih 11.200 €. Če pa domnevamo, da bo cena olja še naprej nihala ali se naredi primerjava z zemeljskim plinom, peleti ali poleni je pa primerjava še katastrofalnejša.

PS- mi je prišla na misel Mercatorijeva misel iz TV Dober dan: "...mečemo denar z lopato skozi okno."
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

alexa-lol ::

telexdell je izjavil:

...
PS- mi je prišla na misel Mercatorijeva misel iz TV Dober dan: "...mečemo denar z lopato skozi okno."


točno to!
Slabo izolirana hiša in neuporaba toplotnih črpalk/inverterjev/rekuperatorjev je prav to.

Brane2 ::

Že nakj časa razmišljam, če bi se dalo povezati klimo in hladilnike ter zmrzovalne skrinje po bajti.

V smislu da kompresor klime zagotavlja freon, ki ga potem hladilne enote porabijo zase.

Mam občutek, da bi bila poraba veliko manjša.
On the journey of life, I chose the psycho path.

bond007 ::

ostali čas pa si oblečen v bundo ali zavit v kovter?

No 8 ur ponavadi delaš in te ni doma - zakuriš eno uro preden prideš domov. Sobote, nedelje in praznike je pa itak skoz NT. Ubistvu je večino časa NT in če se malo znajdeš imaš komot nt/vt skoraj 50% (že sobota+nedelja= 2/7 tedna + prazniki pa če vsako jutro par ur kuriš preden se ustaneš...). Tako prideš na 0,1EUR/kwh pri polovici NT in polovici VT.
Saj zato pa sem zapisal, da poleg 7 EUR/mesečno moraš računati še dodatno na 15 EUR/mesečno ali 180 EUR/letno.

Potem praviš, da kar vsi po vrsti nujno rabijo natanko 22kW priključne moči, če se hočeš greti na štrom?

Razlika 0,2 EUR ti da pri 2000 l kurilca 400EUR. Tako te priključna moč in današnja razlika v ceni med oljem in elektriko ter pri 20 letih življenjske doba to stane dodatnih 11.200 EUR. Če pa domnevamo, da bo cena olja še naprej nihala ali se naredi primerjava z zemeljskim plinom, peleti ali poleni je pa primerjava še katastrofalnejša


Pa kaka 0,2EUR razlike? Od kod? A to si vzel kar 100% izkoristek peči na olje ali pa verjetno kar več kot 100, kot imajo nekatere peči deklarirano ane?:D Če imaš 90% izkoristek oz. iztisneš 90% uporabne energije/toplote iz olja, ki ti ne ujide skozi dimnik, potem te pride 1kwh iz kurilnega olja 0,105EUR.
Kje so še potem ostale stvari, kot so dimnikarček (kakih 50EUR), prevoz olja (20EUR), servis peči (30EUR), dodatno porabo elektrike za obtočno črpalko (60W skoraj polovico leta=30EUR) in el. za gorilec ter ostale stvari pri olju? In že če imaš samo 25%-30% porabe v NT, se ti splača vzet NT/VT namesto ET. Od kje potem 0,2EUR razlike?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Pyr0Beast ::

Brane2 je izjavil:

Že nakj časa razmišljam, če bi se dalo povezati klimo in hladilnike ter zmrzovalne skrinje po bajti.

V smislu da kompresor klime zagotavlja freon, ki ga potem hladilne enote porabijo zase.

Mam občutek, da bi bila poraba veliko manjša.


Hladilnik bi se še dalo - sam sem planiral uporabiti kar alkohol kot hladivo in predelati klimo tako da dela preko toplotnega izmenjevalca
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

bond007 je izjavil:

No 8 ur ponavadi delaš in te ni doma - zakuriš eno uro preden prideš domov. Sobote, nedelje in praznike je pa itak skoz NT. Ubistvu je večino časa NT in če se malo znajdeš imaš komot nt/vt skoraj 50% (že sobota+nedelja= 2/7 tedna + prazniki pa če vsako jutro par ur kuriš preden se ustaneš...). Tako prideš na 0,1EUR/kwh pri polovici NT in polovici VT.

No ja, če še greš kakšno soboto komu na obisk in kakšno nedeljo v kino ogrevaš stanovanje manj časa, kot jaz vikend.

bond007 je izjavil:

Potem praviš, da kar vsi po vrsti nujno rabijo natanko 22kW priključne moči, če se hočeš greti na štrom?

15 € je tam 15 kW, pač vrednost za neko hišo ali malo večje malo starejše stanovanje in za ekstremne zimske temperature. Lahko pa imaš instalirano tudi manj in medtem, ko jaz ob najhujšem mrazu vklopim dodatno kakšen kalorifer, se ti sprijazniš, da ti ob najhujšem mrazu ne bo potrebno imeti vklopljenega hladilnika v kuhinji.


bond007 je izjavil:

Pa kaka 0,2EUR razlike? Od kod? A to si vzel kar 100% izkoristek peči na olje ali pa verjetno kar več kot 100, kot imajo nekatere peči deklarirano ane?:D Če imaš 90% izkoristek oz. iztisneš 90% uporabne energije/toplote iz olja, ki ti ne ujide skozi dimnik, potem te pride 1kwh iz kurilnega olja 0,105EUR.
Kje so še potem ostale stvari, kot so dimnikarček (kakih 50EUR), prevoz olja (20EUR), servis peči (30EUR), dodatno porabo elektrike za obtočno črpalko (60W skoraj polovico leta=30EUR) in el. za gorilec ter ostale stvari pri olju? In že če imaš samo 25%-30% porabe v NT, se ti splača vzet NT/VT namesto ET. Od kje potem 0,2EUR razlike?

Tudi električna grela se kvarijo. Tudi v vodnikih nastopajo izgube (P=I^2*R). Tudi električni grelec zaradi sevanja nima 100% izkoritek...

Ja, pa tudi peč na olje ima lahko več kot 100% izkoristek (tam 103-105). Torej je razlika kvečjemu večja kot 0,2 €/l. Tako je ogrevanje z elektriko smiselno le za ogrevanje prostorov občasen rabe (vikendi, počitniška stanovanja...), kot dodatno ogrevanje, kot začasno ogrevanje (okvare, pomanjkanje goriv...) in kot glavno ogrevanje nizko energijskih hiš v kombinaciji s toplotno črpalko. Vse drugo pa ne zdrži nobene resne ekonomske analize in je zgolj metanje denarja skozi okno.

PS- ko sem v devetdesetih letih iz lignita prešel na kurilno olje je l olja stal 0,15 €. Ko sem pred sedmimi leti prešel na zemeljski plin je ta stal 0,25 €/m3. Mar misliš, da bo elektrika, katero med drugim pridobivajo tudi iz plina in olja, dolgo ostala tako poceni???
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

>Ja, pa tudi peč na olje ima lahko več kot 100% izkoristek (tam 103-105).
Ne more imeti :))

10kWh dobiš iz litra in to je to. Od tega greje vodo kakih 9kWh

>Mar misliš, da bo elektrika, katero med drugim pridobivajo tudi iz plina in olja, dolgo ostala tako poceni???
Dokler se bo dalo kurit uran, ja :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Ne "dalo" ampak "bojo dali".
Žal.
Zbogom in hvala za vse ribe
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241082 (15318) feryz
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141194 (11836) zamotsloteh
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028783 (15493) energetik
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710687 (9662) gruntfürmich
»

ogrevanje na olje ali na strom ?

Oddelek: Loža
359042 (8509) Oxford

Več podobnih tem