» »

Časovni stroj

Časovni stroj

«
1
2

motorc ::

Nekje na netu sem našel zanimivo vprašanje:

"Če bo človek res kdaj izumil časovni stroj, zakaj ne vidimo ljudi iz prihodnosti, ki so potovali nazaj v preteklost?"

Odgovor, ki so ga dali je bil "ne" (to je zelo zelo skrajšana verzija odgovora, tam so nakladali o tem da potovanje skozi čas ni možno,...).

Recimo, da je potovanje skozi čas možno in da bo človek v prihodnosti zmožen narediti takšno napravo - zakaj ne srečamo ljudi iz prihodnosti? Jst si stvar razlagam takole:

Zgodovina je zapisana, sedanjost se piše, prihodnost ni zapisana. Hitrost s katero se piše sedanjost predstavlja puščica

preteklost(zapisana) sedanjost(se piše) prihodnost(ni zap.)

--------------------------------> - - - - - - - - - - -
____________/ ______________/
1 2

Če prihodnost ni zapisana potem ne more nobeden iz prihodnosti s časovnim stojem it v preteklost (2. puščica). Šele, ko (če) bomo odkrili časovni stroj v sedanjosti oz. preteklosti bo možno potovanje v preteklost (1. puščica).

Zdaj me pa zanimajo vaša mnenja. A je kej na tem al ne?

PS: Star sem 16 let, nimam nevem kakšnega znanja iz fizike zato se že vnaprej oproščam za kakršnekoli napake (bedarije), ki sem jih napisal.





motorc ::

Slika je mal čudna - ko sem jo pisal je bla čist ok. Če veste kaj skušam povedat pol bi jo mogl razumet.

Thomas ::

Nisi neumen. Pa četudi bi jih imel 32, bi bil tale tvoj prispevek okay.

Potovanje skozi čas - pa lahko po mojem kar pozabimo. Bi bilo v nasprotju z logiko samo.

[Osebno itak mislim, da logika stoji nad vsem.]

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Sem gledal enkrat en dokumentarec o potovanju nazaj v preteklost. Nemogoče naj bi bilo zato, ker lahko pride do paradoxa. Vrneš se v preteklost in ubiješ Hitlerja, ko je še slikal, s tem spremeniš tok zgodovine in veliko vprašanje je, če bi še ti obstajal(akter).

Čeprav verjetno obstajajo dokazi(enačbe, o katerih ima verjetno kaj več povedat Thomas), da to ni možno, sem jaz vseeno podal Back to the future varijanto.

> sedanjost se piše, prihodnost ni zapisana.

Jaz sem mnenja, da je že vse zapisano. Edini razlog zakaj sem še malo v dvomih je spoznanje, da za neke male(ne vem katere) delce, ne moreš zanesljivo vedet v katero smer bodo šli.

Nekateri tudi pravijo, da je čas čisto običajna dimenzija(podobno kot ostale tri) in iz tega sledi, da se da tudi po času premikat v katero smer ti paše(z dovolj razvito tehnologijo). Jaz temu pravim bull:)

Phil ::

Ni nujno, da paradoksi preprečujejo potovanja v preteklost. Če se vrneš v preteklost, da ubiješ svojo babico
ti recimo to lahko nekaj prepreči... in je nazadnje ne ubiješ. Najbolši primer je tisti z biljardno mizo.
Maš recimo dve luknji-črvini, ki predstavljata ćasovni stroj
. Kroglo pošlješ v prvo luknjo in iz druge pride ven še preden si jo ti poslal v prvo (ker si jo poslal v preteklost). Paradox tukaj bi bil, da
bi krogla ki je prišla iz luknje 2 (iz prihodnosti) zbije kroglo 1 na poti v prvo luknjo. Tako krogla iz prihodnosti sploh ne more obstajati
. Ampak baje vedno obstajata vsaj dve različni varianti (v tem primeru kako se krogli odbijeta) in ena od njiju izklučuje paradox...
Tole sem malo zabluzil podrobno pa si lahko prebereš na www.kvarkadabra.net

Drugače se pa IMO po času ne da potovati.

LP

Thomas ::

Za pravovernega relativista obstaja vse naenkrat. Torej naj bi se potovati v leto 1910, še vedno vsaj v načelu - dalo.

Za pravovernega quantumarja pa nikakor. Sploh pa ne za 'tHooftista (ene sorte Klingonsko ime). Namreč morajo štimati vsi biti, ne pa da jih en kavboj odnese v preteklost. Če mu snov že odpustimo. Pa mu je tudi ne.

Smo pa s temle na robu znanega trenutno. Jasno.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tao_s ::

..hm

potovanje v preteklost zna bit zajebana stvar... je pa potovanje v prihodnjost mogoče! praktične "uspele" poskuse potovanja v prihodnjost opisujejo v raznih tabloidih in revijah kot npr. Misteriji.

Če pogledamo iz fizikalnega vidika je potovanje teoretično možno!
Če bi recimo z raketo letali okrog po vesolju s hitrostjo 290.000 km/s bi čas izven rakete tekel hitreje. To pomeni, da bi v času, ki ga v raketi porabiš, da si obrišeš rit - zunaj poteklo eno leto...

Kako točno fizikalno te reči razložit se ne spomnim več najbolje, vendar ima vse skupaj vezo s hitrostjo svetlobe in pa našo maso. Po znanju današnje fizike, ima namreč svetloba najvišjo možno hitrost. Višjo hitrost imamo, večja je naša masa (posledično zaradi tega ne moremo pospeševati v neskončnost)... Ne vem pa kako razložit, da stvari z večjo maso "počasneje teče" čas (glede na okolico) :8)

no, izhodišče je - zdaj pa da vidim koliko fizikov imamo >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tao_s ()

Thomas ::

V prihodnost lahko potuješ s hitrostjo 24 ur na dan. Samo sedeš na štor v gozdu - pa gre.

Če si pospešen do hitrosti blizu svetlobne, potem v eni svoji minuti lahko prideš 1 milijardo let v prihodnost. Ko se po parih urah (po svojem času) ustaviš, je Vesolje že čisto drugačno.

Ampak to ni časovno potovanje kot se tule misli. Ker nazaj ne moreš. Ne če si sedel na štoru v gozdu, ne če si norel z relativistično ladjo okoli, ko si v bistvu le upočasnil clock svoje (metabolične) ure.

Tisto o zginevanju mase ob svetlobni hitrosti je pa seveda bosa. Takrat bi le masa narasla čez vse mere. Samo itak nimaš energije v celem Vesolju dovolj za kaj takega.

Mah ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Hehe, ta mi je lepa, da se samo na štor usedeš:). Drugače je pa pri tem potovanju z skoraj svetlobno hitrostjo zanimivo, kako se čas zunaj 'razteguje' - za malo več kot dvakratno pospešitev moreš it z 0.9cja, po tem se pa 'razteg' naglo veča...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Ja to je tisti tvoj gama TESKAn.

(1-v2c-2)-1/2.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Elemen_T ::

Thomas:

Tale s štorom je pa za zapisat 8-)

Zavo ::

Da še jaz eno kislo izustim!
Vem, da potovanje hitreje kot svetlobna hitrost ni mogoča (sicer je nek znanstvenik v Innsbrucku uspel foton pospešit hitreje od svetlobe - se pravi preden ga je izstrelil se je kao pokazala laserska pika na drigi strani cevi), pa vendar, če bi se premikali hitreje, kot svetlobna hitrost, bi potemtakem prišli v preteklost, kajne?

Thomas ::

Hja ... "uradno" je tkole:


  • če bi potoval hitreje od svetlobe, BI šel v preteklost


  • teleport ne šteje za potovanje



Se počutiš kot da bi rad nekoga udaril? Mene prosim nikar!

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tx-z ::

kakor js vem u prihodnost je možno it sam u preteklost ne,,
men se zdi da smo skos v eni drugi dimenziji tko da je zlo mal verjetnosti, da bi en s prihodnosti pršl glih sm,,:)
tema tega je: časovni stroj,,hh sj ura je tut časovni stroj :D
tx-z

Thomas ::

> men se zdi da smo skos v eni drugi dimenziji tko da je zlo mal verjetnosti, da bi en s prihodnosti pršl glih sm

Samo ... če je tako ... zakaj pa potem ne upoštevaš, da jih je tudi tam več - in jih gre več na pot? Tako da se verjetnost ne zmanjša zato?

;) :O
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

Tole o potovanju v preteklost mi nikoli ne bo jasno. Nekako še razumem, če nekdo potuje s svetlobno hitrostjo, da se počasneje stara (paradox dvojčkov).

Mislm, če bi dones začel letat po luftu :) z nadsvetlobno hitrostjo, se gotovo ne bi mogel vrniti v včerajšni dan in npr. kako rečt s tistimi osebki na tistih krajih, kjer so bili včeraj.... razumem pa, da bi lahko odletu naprej nekam in si ogledal dogajanje preteklega dne...

Drugače motorko, tista tvoja teorija nekoliko šepa. Praviš, iz prihodnosti ne morejo priti k nam, ker še ni zapisana.

Šele, ko bomo v sedanjosti odkrili časovni stroj, bomo lahko potovali v preteklost.

No, na tem mestu je logična napaka. Namreč, če gremo v preteklost, je s stališča tistega osebka v preteklosti nemogoče, da nas sreča, saj on živi v sedanjosti in zanj prihodnost še ni zapisana...

Heh, kako filozofiranje :)

Thomas ::

Bravo Mici - samo to rečem.

:)) 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

barbarpapa1 ::

Pozdravljeni potujoči......

Ob prebiranju tega posta se mi je porodilo nekaj laičnih :8) vprašanj. In sicer gre za potovanje nazaj v času, gre pa za povračljivost procesov.

Ali se ob potovanju "nazaj" ne zasučejo (povrnejo) vsi procesi v objektu, ki potuje? S tem mislim fiziološke, kemijske, fizikalne in ostale procese, kar jih je...Kaj to pomeni za "potnika" (Ali lahko sploh preživi?)

Kaj se dogaja s "computingom" v potniku? In ne nazadnje, kaj se zgodi z entropijo? Ali ta narašča ne glede na "usmeritev" časa?

Hja, kaj pravite...

LP

Jože

Thomas ::

Jest pravim, da "si nasul tono kamenja v nahrbtnik časovnega potnika". Zato ta ne more nikamor.

(Bodo se pa še motali tukajle in hoteli iti v 1910 na pogreb Edward VII., ker ne razumejo.)

To pravim.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Hehehehe preveč se ubadate s tem kako bi stvar razumeli in jo razložili, ker jo ne morete in jo ne boste vsaj naslednjih par stoletji. :D
Saj ne rečem, da človek ne potuje v prihodnost ali preteklost.
Vendar zaenkrat človek z uprorabljenimi 5% svojih možgan ni sposoben iti na ta nivo razumevanja časa in prostora.

Thomas ::

Ja no ... a jih ti tud 5%?

Če jih pomeni ni tako nujno, da je tvoje sklepanje čisto v redu. Če jih pa ne, potem jih pa mogoče mi tud ne.

Tole z 5 ali 10 procentov uporabe možgan - je urbana legenda. Ni res.

> preveč se ubadate s tem

To aplicirej nase! :))

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tx-z ::

a je kdo bral Harry Potterja - Jetnik iz Azkabana,,no nečesa ne razumm, Harry je šl v preteklost da bi prepreču da bi unga Blacka ubil pa da bi rešu tisto zver k jo ma Hagrid..on je v sedanjosti, tisti k še ni šel v preteklost je hotu prčarat duha,da bi odgnal une morakvarje, pol je pa vidu, da jih je nekdo drug odgnal(mislu je da je bil njegov oče k je že umru) na drugi strani jezera,, k je pa šl v preteklost pa je ugotovu, da je on bil ta na drugi strani, kr se je hotu rešt,,men se to ne zdi logično kr Harry je vidu neki, kr je sam naredu v preteklosti k se še ni zgodila, torej bi v njegovi prvotni sedanjost moglo bit že vse vredu-narejeno kr je hotu nardit, da bi rešu una dva,, tisti k niste knjige bral pomojm ne boste vedl kaj sm mislu povedat, kr tut sam ne znam čist dobr tega najbolš opisat :)
tx-z

Thomas ::

HP je shitmaker!

:|

Vsekakor ne spadajo njegovi zapleti sem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OrkAA ::

Potovat skozi čas je itak nemogoče, ker vsi ljudje v svojem času že spreminjajo prihodnost.
Nevem kako bi to bolj nazorno povedal. Recimo zemlja je stara tolk pa tolk let in mi ljudje se staramo z njo. No, ko se je kristus rodil, smo si zmislili štetje let in mi živimo po teh letih. Ampak če je za nami še vedno še ena druga generacija ljudi, bi si oni lahko zmislili drugačno štetje let in bi se njihova teorija razširila skozi čas, potem spet naša teorija nebi držala, ker bi jo oni spremenili:\ ...... Nevem jest tko mislm

Eschelon ::

Če bi že nekdo uspel priti nekam v preteklost, potem je od prenesenega substrata komajda smiselno pričakovati, da bo s seboj nosil informacijo o svojem nastanku (Da bo skratka v našem vesolju obstajala še neka drugačna materija/energija). Od trenutka pojavitve naprej je ta substrat lasten trenutnemu prostoru-času. In greš lahko brez nadaljnega obglavit svojo staro žlahto - ne bi smel izginit. Je pa res, da bi se morala - ker Marksu ne gre verjeti - od trenutka takega časovnega preskoka prihodnost vse bolj razlikovati od znane.

Eschelon ::

Pa še to - po moje "preteklost" ne obstaja ("prihodnost" pa tudi ne). Ker si vesolje predstavljam kot en velik avtomat - sestavljen iz množice celularnih... Tak da preteklost in prihodnost obstajata le toliko, kolikor sta prisotni v trenutnem intelektu vesolja.

Thomas ::

Se kar oddahnem, ko preberem kaj takega.

Brez heca! Ker bluzi mi gledajo že iz ušes!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Ja veste včasih so rekli, da je zemlja ploščata in če bi kateri od vas živel takrat se bi tud gotovo strinjal.

No ja Tomas, kar si pisal od prehoda iz dimenzije v drugo to je pa razmišljanje v pravi smeri sicer je pa to za večino ljudi že "paranormalni hokuspokus" kar pač človek ne razume je "bedarija" in nelogika.

Thomas ::

> veste včasih so rekli, da je zemlja ploščata

Toda to še nikakor ne pomeni, da je Luna kockasta.

Mislim, da je časovni stroj malo bolj luckast od kockate Lune.

Pa tisti, ki so trdili, da Zemlja je/ni ploščata - niso nič primerni za argumeniranje kockastoti Lune.

Ja?

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Mogoče ste to že omenili (opozorite me na to), neki me zanima.

Kako pa je z unimi časovnimi zankami? Recimo primer: vesoljska ladja vzleti ob 12.00, poleti v časovno zanko in pristane 5 minut pred vzletom. Meni se te zanke zdijo ful nelogične. Ker je jasno, da je čas linearen, in ker vesoljoska ladja ne more kar "vstopiti v časovno zanko"...

kako je s tem?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Po moje lahko na vse to kar lepo pozabimo.

IMHO.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Tko kot je reku brkonja v igri Red Alert

only time will tell.

Thomas ::

Only time will tell ja. Heh .. a to če 7+5 slučajno ni 19 bo tud samo čas povedal?

Rečt eno neumnost in potem "only time will tell" - je poceni fora.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

>:D Huh TOMAS :\ če kdo danes ne zna zračunat kar si napisal bo pa razumel kako se da to zračunat čez nekaj časa obenem še bo pa tolkel po butici ker v pretekloti ni mogel razumeti nekaj tako logičnega. :)

Tr0n ::

Druga teorija o potovanju skozi cas je govorila o paralelnih svetovih/univerzumih,...

Se pravi, cetudi bi ubil svojega pra/pra/pra... se bi to zgodilo v drugem paralelnem svetu in zato ne bi bilo nobene razlike.

Sandi79 ::

Točno tako TrOn se strinjam. 8-O

Kar se pa tiče fizikalnih preizkusov na temo časovno potovanje. pa človek ne preživi. Spomnimo se na samo na Manhattan Project v 40 letih.

Thomas ::

Lej ... ta projekt, ki ga ti omenjaš, je bil izdelava atomske bombe.

Nobenega časovnega potovanja.

Ne no ... kr neki ... please!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Oprost narobe sem napisal mislil sem seveda Philadelphia Experiment iz 1943.

še enkrat oprost

pllizz.

BorisJ ::

kokr jaz razumem potovanje skozi cas, starost spreminja tebi in ne okolici, ce vzletim z vesoljsko ladjo ob 12 00 in na zemlji moj polet traja 5 min bom pristal ob 12 05 jast bom pa starejsi za manj kot 5 min

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BorisJ ()

Thomas ::

Ne sej nimam kej oproščat. Sej sem vedu tud, da si mislu le Fijadelfijo ...

Ne gre za zamero ali karkoli, ampak NE SMEŠ vsega verjet. Za začetek verjemi samo tistim stranem, ki imajo končnico EDU.

Tam ne bo Fijadelfije stoposto ne. Oziroma bodo povedali, da ni blo nič bohvekoga. Pravljica.

Res. Če preveč verjameš raznim sajtom, je to slabo.

Ful zaostri kritičnost!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ej Boris, mlajši ne boš, pa letej kolikor ti drago.

Lahko se boš samo skoraj nič postaral, če boš letel z blizu svetlobno hitrostjo. Ura tvojega telesa bo pač bila zelo počasi. S tem tudi tvoj metabolizem in misli.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Philadelphija Experiment se je dogodil resnično in sicer oktobra 1943 Od mojega dedka brat je bil pomorski podoficir, ki je projekt tudi opazoval njegov prjatu pa je bil takrat na ladji vendar od njega ni zvedel nič ker so preživele potem preselili v eno od strogo varovanih mornariških bolnic sicer pa
tudi ameriška vlada tega projekta več ne zanika. Kar je pa na internetu v zvezi z tem eksperimentom pa še nič nisem bral. 8-O

Thomas ::

Karkoli je ameriška vojska že počela, časovnega potovanja (cele) ladje ni bilo.

Celo če bi rekli mornarjem da je šlo za to.

So pa nekej orng zajebal takrat. Vojaška tajnost kaj. Sigurno pa nič mističnega.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

To bo ja. zajebal so:) Že to, da ne zanikajo se ti bi moglo zdet čudno.

Thomas ::

Heh ... po moje se še zdaj furajo s tisti ladjo po preteklosti. Trenutno so vstopili v bitko pri Akciju na strani Kleopatre! >:D :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Za koliko bodo astronavti, ki bodo potovali na Mars mlajši od nas ob povratku na Zemljo?

Thomas ::

Realna predpostavka je, da bodo šli milijardo kilometrov daleč, s hitrostjo 100 km/sekundo.

Kvečjemu, če bodo imeli nuklerni pogon.

Hodili bodo torej 10 milijonov sekund, ali 4 mesece, tja in nazaj.

To bi jim "dalo" pol sekunde.

Če bi pa šli s kemično raketo, po kakšni nizkoenergetski Hohmanovi orbiti - pa še manj. Kljub temu, da bi bila pot daljša.

:)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Da, da zadeva je hudo zanimiva, vendar v vesolju se človek manj stara zadeva je čisto biološka. Vendar pustmo to mene bolj zanima time traveling.

Thomas ::

"Časovno potovanje" je nekaj, kar v realnosti nima ustreznice. Ne more je imeti. Zelo verjetno.

Koliko te zanima, je druga stvar. Lahko te zanima tudi deljenje z ničlo recimo. Ali pa določanje volumna samo iz površine.

Ne gre. Can't do it.

Relativistična dilatacija časa je pa seveda uresničljiva zadeva. Pol sekunde v desetih letih, bomo zgleda lahko dosegli. Za par astronavtov vsaj. >:D


Aja .. pa ta odlog staranja ni biološki. Bi reku, da je bolj fizikalen. Ker astronavtu se ne upočasni samo metabolizem, pač pa se rahlo počasneje (enako počasneje), drenjajo tudi protoni in nevtroni v njegovih atomskih jedrih!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Pač spet tista "realnost"
Še Einstein je imel boljše teorije
hahahaha :) :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanje v preteklost (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
718861 (7499) Pyr0Beast
»

vesolje - nekaj teorij (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
31419620 (14253) Smurf
»

Potovanje skozi čas ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
947883 (5634) _marko
»

kaj je hitreje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
525296 (4431) Thomas
»

Casovni stroj...jeseni 2002 :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
796313 (4835) Thomas

Več podobnih tem