» »

Aalchemy

Aalchemy

«
1
2

Matek ::

Nekje sem prebral, da bo Quantum3D čez čas izdal to kartico. Imala naj bi 32(8-O) VSA-100 čipov, to pomeni da bo FSAA 64-kraten. Shit, a ve kdo kaj več o tem, naprimer kolko bo stala. Ta kartica bo po mojem pomalcala NV20:D
Bolje ispasti glup nego iz aviona.
  • zaklenil: Senitel ()

McHregec ::

Težko bo pomalcal NV20, ker Quantum 3d sodeluje z Nvidio. ;(

Senitel ::

Taka kartica bi pomalcala z NV20 v kakšnem špilu ala Quake 2, v kakšnem drugem špilu ala Quake 3 pa niti pod razno>:D...

Matek ::

sej vem da sodelujeta, ampak bo vseeno, če ga bojo izdali, ful hitrjši od NV20. Sentinel, zakaj pa v Q3 ne bi bil hitrejši. Sej Q3 je ja naret za Voodooje:P

Senitel ::

Če pogledaš Quake 3 na nizkih resulucijah, boš vidu da GeForce nalomi Voodoo-ja za šalo. Zdej si pa dej zraven NV20. NV20 odstrani edini "bottle neck" GeForce-a - efektivnost rama. Zdej ta Aalchemy bi to sicer tud odstranu, ampak bi takoj ruknu na nasleden "bottle neck" - t&l speed. In če bi ti dve kartici primerjal bi mel situacijo, ko bi NV20 naredu ene 150fps na vseh resulucijah pa tega Aalchemy-a, ki bi naredu ene 100fps na vseh resulucijah. Zdej kaj rabmo? Nove špile. In kakšen X-Isle, Doom 3,... Na katerih bo pa Aalchemy pogoru totalno, če jih bo sploh pognov (Doom 3).

EASYdoor ::

a bo doom 3 bil baziran na novem graficnem pogonu, da bomo rabili nv20? kaj ni baziran na kwaki?
...svet ni eden, svetova sta dva - PA JA :)))...

Matek ::

Ma koko! Poglej, recimo, da Voodoo 5 5500, ki ima 2 VSA-100 čipa naredi 10fps v Q3 (to pišem sam za primer), Geforce2 Ultra pa 40 fps (to je še večja razlika, kot v resnici). NV20 je recimo za dve GF2 Ultra, torej naredi 2x40=fps, Aalchemy pa je za šestnajst(16) Voodoojev 5, ker ma 32 VSA-100 čipov, torej naredi 16x10=160 fps. Don't you get it?>:D

Senitel ::

Ja in kdo mu bo za 160fps trikotnikov poslov??
Voodoo 5 5500 naredi na 640x480 in 800x600 do 0.5fps enak score. Zato, ker je t&l omejitev. In ti pričakuješ, da bo zdej ena kartica brez t&l-a kar dvignila to al kaj?? Če bo ta slavni Aalchemy v kateri koli resuluciji za več kot 1fps hitrejši od Voodoo 5 5500 na 640x480, pol se mi pa javi!

undefined ::

Senitel...

1.) Pri Voodoo-jih 5 ni omejitev T&L, ampak je AGP 1x (prenos trikotnikov), ker je bilo prvotno mišljeno, da bi V5 uporabljal 3rd party T&L čip, ki bi omogočal AGP 4x.

2.) Tudi NV20 bo imel ogromen bottleneck enako kot GF2, saj ima še vedno le 8GB/s spominske prepustnosti, kar je očitno premalo za fillrate, ki ga ima NV20 na voljo. Voodoo5 6000 bi imel 12GB/s prepustnosti, če bi izšel.

3.) Mato ima kar prav, AAlchemy z 32 VSA-100 čipi bi lahko poganjal Q3A pri 1600x1200x32 16xFSAA (RGSS) pri približno 100 fps (več kot toliko, pa mislim, da ni potrebno). Tega noben NV* še dolgo ne bo zmogel. >:D
4.) Ja in kdo mu bo za 160fps trikotnikov poslov??
CPU, Senitel, CPU. :D

Senitel ::

IceMan: NV20 bo imel neke vrste HSR in zato bottleneck z ramom odpade. U pa ravno si povedal, da Voodoo 5 5500 efektivno uporablja AGP 1x. No to sva že enkrat mela. Vsa geometrija se na Voodoo 5 5500 pošlje 2x, na Voodoo 5 6000 bi se mogla poslat pa 4x. Da ne omenjamo sedaj tega Aalchemy-a, ki bi mu mogl vse skupaj poslat 32x. Sicer si pa itak en totaln amater, ki nima pojma o grafiki;((!! Ja spravljam se nate OSEBNO, ker te imam počas že preveč!!;((
A ti moram zrihtat razlago kakšnih osebkov kalibra Richard Huddy (NVidia), Doug Rogers (NVidia), Tony Cox (Microsoft), Hugues Hoppe (Microsoft RD), Wolfgang Friedrich Engel (MediaMan),... Al pa mogoče kar od Gary-a Tarollia???

undefined ::

Kaj bi rad povedal, Senitel? Si osamljen? ;)

Podajaj objektivne odgovore, ne pa da se spuščaš na nivo 10-letnika. Sram te je lahko. Človk, tukaj si moderator, a si prepričan, da se temu tudi obnašaš primerno? I don't think so.
P.S.: Me pa tud prav zanima, kolk si ti kaj poslušal razlage Gary-a Tarollia, ko je še delal pri 3dfx-u. >:D

Matek ::

Sentinel, verjetno ja ne bo Aalchemy z 32 procesorji imel enake propustnosti kot V5 z 2 procesorjima.

Če bo ta slavni Aalchemy v kateri koli resuluciji za več kot 1fps hitrejši od Voodoo 5 5500 na 640x480, pol se mi pa javi!
A misliš da bi kdo kupil tako profesionalno kartico in z njo gnal 640x480?:D
Ti nisi pri sebi. Pa tudi če bi to probal, sem prepričan, da bi bil Aalchemy hitrejši od V5.

BTW, kolko maš plače pri nVidii?>:D

No, še ma kdo kako mnenje?:D

Matek ::

Sentinel, tista imena zgoraj si sigurno prepisal, ko si končal Prehistorika in so se ti odvrteli "credits".:D

undefined ::

Mato, pazi se, se bo Senitel nate spravil osebno. :))

Matek ::

A smo se hecali! :D

Brez zamere Sentinel, šala;)

Senitel ::

Ne IceMan nisem osamljen...
MadManMato: Jasno tista imena sem prepisal, prav tako sem prepisal dva članka, in tretji je ravno v fazi prepisovanja...
LOL!!!

1. Propustnosti AGP-ja in T&L:
AGP zmore 512 (AGP 2) ali 1024MB/s (AGP 4) (če kdo neve). Zdej pa damo na AGP 4 recimo GeForce-a (al pa Radeon-a, da nebom "uslužbenec NVidie"). Display driver (grafični gonilnik) ima lepo razpoložljivih 1024MB/s do pomnilnika na grafični kartici (preko AGP-ja). Preko AGP-ja driver potem pošilja točke (vertexe) in indexe, ki skupaj tvorijo trikotnike.
Zdej pa damo noter Voodoo 5 5500, ki ima 2 čipa VSA-100. Arhitektura VSA-100 je taka, da ima vsak čip svoje vodilo in svoj pomnilnik. Ta dva čipa sta na isti kartici, in sta povsem neodvisna en od drugega (praktično "nevidita" eden za drugega). En čip tako NE more posegati, v pomnilnik drugega čipa, ker sta pomnilniška dela FIZIČNO ločena (sta na drugih vodilih). Edina komponenta v računalniku, ki ve, da ima opravka z dvema VSA-100 čipoma je gonilnik za grafično kartico. Driver ima dostop do obeh kosov pomnilnika zato, ker dostopa do pomnilnika preko VSA-100 čipov. Gonilnik mora tako vse (teksture & geometrija) pošiljati dvakrat (2x) za vsak čip posebej.
Arhitektura dvoprocesorskega Voodoo-ja 5 je precej drugačna kot arhitektura CPU-jev. V primeru CPU-ja lahko vsak CPU dostopa do vsega pomnilnika, preko enotnega vodila zakar skrbi chipset. Voodoo-ji 5 NIMAJO ENOTNEGA VODILA. Če bi imeli enotno vodilo, ki pa nebi bilo dovolj široko pač nebi nič profitiral... Driver pa mora vse pošiljati dvakrat zato, ker se 2 VSA-100 čipa ne (in se tudi nemoreta) obnašat, kot da bi bila en čip. Na temu Aalchemy-u je pa vse še tolk hujše...
2. FSAA:
RGSS je resda boljši od OGSS, ampak z faktorji 16x enostavno nimaš kaj počet, ker naredijo s sliko eno samo kozlarijo (zameglijo sliko). Če ne verjameš si vzem 3D Studio, pa si zrenderiri eno sliko z antialiasingom na faktorju 16x. Zato je treba iskat efektivnejše metode. In ena izmed efektivnejših metod je multi sampling. Multi sampling je na prvi pogled zelo podoben t-bufferju z eno veliko razliko - je zelo, zelo fleksibilen. Voodoo 5 multi samplinga NE podpira. Multi sampling naj bi bil podprt šele v Rampage-u (m-buffer). In multi sampling je za antialiasing mnogo boljši tako od OGSS kot tudi RGSS (kot sem že 100x reku je multi sampling podprt v profi karticah ala Wildcat).
3. Nivo:
IceMan PRAKTIČNO VSE sem ti razložil že vsaj 10x, pa si še zmeraj totalka isti. Tako, da mi ne bluzi z "objektivnimi odgovori", ker jih očitno ne zastopiš. In sem tud 99.99999999999%, da bo tud po tem postu ŠE ZMERAJ ISTO, KOT JE BILO.
Nikoli nisem reku, da je GeForce tehnološko najnaprednejši, ker ni. Imaš še Radeon-a, ki je še boljši od GeForce-a. Lahko ti pa kadar koli rečem, da je VSA-100 čip (neglede nato, koliko jih daš skupaj) eno živo sranje. VSA-100, je praktično TNT-2 Ultra + možnost, da jih nalotaš koker ti paše na eno kartico... Nikoli pa nebom reku, da sta bila tudi Voodoo 1 & 2 sranje, ker nista bila! In nikoli nebom reku, da bi bila Rampage in Sage sranje, ker sta bila zelo impresivna čipa (kolikor se je pač o njiju vedel). Če bi 3dfx naredu eno pametno kartico, ki bi lahko GeForce-u in Radeon-u konkurirala še počem drugem, kot samo po hitrosti, potem bi danes 3dfx še obstajal.
In če se spomneš (sej nevem če sem to reku teb) sem že kar lep čas nazaj reku, da se bojim, da bo s 3dfx-om tako kot je bilo z Matroxom. Matrox je preden je prišel Voodoo 1 povsem obvladoval trg grafičnih kartic (Mystique in Milenium), vendar je bil njihov moto nekako "za igralca je pomembna samo hitrost". Potem je pa prišel Voodoo 1 in z Mystique-om in Mileniumom pometel ko za šalo. Matrox je še neki poizkušal z Mystique II in Milenium II (btw. to je še vedno najhitrejša 2D karica), vendar enostavno nista mogla konkurirati Voodoo 1. Matrox je takrat skoraj propadel, in se še vedno ni povsem pobral. 3dfx je naredil podobno... Z Voodoo 3 so se začele težave. Voodoo 3 je bil pač samo navit Voodoo 2 + 2D del. In NVidia je počasi a sigurno manjšala 3dfx-ov tržni delež in njihove dobičke. Voodoo 5 je bil 3dfx-ova popolna polomija, ne toliko zaradi same tehnologije, ampak zaradi zamude. Voodoo 5 bi bil dober - 1 ali 2 leti nazaj... 3dfx je tako končal še slabše kot Matrox...
Kaj mormo speed is the king...???

Matek ::

Moram priznat da vse to kar si povedal, čisto res, čeprav še vedno mislim da bi bi Aalchemy hitrejši od NV20.

Ima pa NV 20 eno veliko prednost. Predstavljajte si kartico, na kateri je 32 procesorjem in če ima vsak 32MB rama->32x4=128 memory čipov. A veste kako velka kartica bi bla to. Predstavljajte si, da bi jo blo treba overclockat.
Prideš v Mlacom in rečeš: "Dober dan, jest bi pa 32 Blue Orbov mel."
Prodajalec odvrne:" Ja, to bo 121.600 SIT "
:D

Vseeno, Aalchemy rula.

Vsake oči majo svojega malarja

undefined ::

Ok, Senitela moram pohvalit za ta prvi bolj objektiven govor, pa še celo nekaj je prav povedal, bravo. :DNaj še malo pokomentiram...

1.) Na temu Aalchemy-u je pa vse še tolk hujše...Hmm, a se ti zavedaš, da Quantum3D že od samega obstoja (foundiran je bil od nekdanjih 3dfx in SGI delavcev) dela podobne kartice, kot je ta z 32 VSA-100 čipi? Že z Voodoo1 čipi so počeli SLI na eni plošči z multi-čipi, potem Voodoo2 čipi, potem Voodoo3, in danes Voodoo5. In se tudi zavedaš, kdo sploh od njih kupuje te kartice? Vojska! Za vojaške simulatorje, etc., ki pa so svetlobna leta pred navadno računalniško grafiko!

2.) Kar se te točke tiče, bo kar vse držalo kar si že sam povedal. Dodal bi le to, da trenutno RGSS FSAA od 3dfx-a totalno poseka OGSS.

3.) Nikoli nisem reku, da je GeForce tehnološko najnaprednejši, ker ni. Imaš še Radeon-a, ki je še boljši od GeForce-a.You got that right! :)
Lahko ti pa kadar koli rečem, da je VSA-100 čip (neglede nato, koliko jih daš skupaj) eno živo sranje. VSA-100, je praktično TNT-2 Ultra + možnost, da jih nalotaš koker ti paše na eno kartico...
Pa koga to boli kokos kako so nalotani, kaj počnejo, kako jim manjka T&L, etc., etc., etc.? Glavno je, da imaš v igrah dobro kvaliteto slike (za kar poskrbi RGSS FSAA, in v 16-bit poskrbi tudi 24-bit post filter, čeprav imaš na izbiro tudi 32-bit), in da imaš zmeren fps, pri katerem je igra prebavljiva (če je 60 fps ali več, je DOVOL, no matter what Senitel tells you ;)). Voodoo5 mi še vedno lepo poganja vse igre, kljub temu, da je firma že 2 meseca mrtva, in da so gonilniki stari že 3 mesece. Stvar v večini primerov lepo teče na 800x600 4xFSAA (majka na mojem 15 inčniku :D), če je pa problem fps, pa znižam na 2xFSAA, al pa 16-bit globino, pa sploh ne zgubim velik kvalitete, fps-jev pa pridobim več kot dovol. In koga boli kdo dela T&L? Meni jih preprosto dela CPU, in sem zadovoljen s performansi in kvaliteto (kvaliteta s HW T&L ni NIČ višja kot z navadnim CPU T&L). Ta kartica mi bo lepo služila še do konca leta, potem pa ko bodo končno začele izhajati bolj zahtevne igre za NV20, bom pa kupil nekaj novega kar bo najboljše za ceno produkta.

Matek ::

Upam da se bo še kdo pridružu temu našemu dvoboju. Thomas, če boš šel mimop, probej kaj pametnega sfilozofirat.

Sentinel, samo povej mi, katera kartica bo po tvojem mnenju imela večji fps v Q3, brez FSAA?>:D

undefined ::

Mato, nVIDIA.

Senitel ::

No še to, da bi na eno kartico tlačil 32 VSA-100 procesorjev je brez veze, ker take kartice neboš spravil v nobeno ohiše, pa še problemi z majhnimi prenosi preko AGP-ja bi bili.
Je pa Quantum3D izdelal eno računalo, ki ima 16 teh procesorjev. Vendar povdarek računalo! Zadeva je velika za ene 3 klasične big towerje skupaj. Vendar je to mal drugače kot kartica z 16 čipi (tukaj so posamezni moduli kalibra Voodoo 5 6000). Klik.

Kdo bo mel več FPS-ja v Q3... NV20 ziher, vendar me prov mal briga, če bo mel NV20 ene 160fps ta Aalchemy pa kakšnih 140. Enostavno bo treba najdit en grafično bolj intenziven špil...

Senitel ::

Ups pozabu na IceMan-a:

Quantum3D ne dela KARTIC oni delajo WORK STATIONE!!

Maš prov hardware t&l ne izgleda nič bolje kot softwareski t&l. Vendar hardwareski t&l bistveno hitrejši!! Če pogledaš na link v prejšnjem post-u boš vidu 2x Pentium 3, pa nardi "čez" 1.5M posameznih trikotnikov. GeForce jih nardi v najslabšem primeru čez 5M (v najboljšem čez 15M)... Povečevanje detailov je mogoče samo s povečevanjem števila trikotnikov. In če povečaš število trikotnikov ti jih CPU enostavno ne bo zmogel dovolj hitro transformirat in osenčit. Vendar zato rabiš igre. In GeForce bo komot premlev še vse igre, ki bodo prišle vn v roku recimo 1.5 leta. Igre pa bojo na Voodoo 5 postajale vse manj prebavlive (tuki se pogovarjamo pri detailih na high), oziroma bojo določene stvari manjkale (Giants), al se pa sploh nebodo pognale (ker bo špil zahteval recimo dot product 3)...

Aja če maš pa 15" monitor pol je pa res mal kriza>:D, pa rabiš anti aliasing... Jest pa pač vse špilam na 1280x1024x32bpp...

undefined ::

Senitel, ravno tako bi lahko igral na 1152x864x32bpp resoluciji brez FSAA, ampak imam raje 800x600 4xFSAA. :)
Hmm, če pri Quantum3D delajo statione, potem menda delajo tudi kartice, al jih mogoče kdo drug dela za njih (Creative? >:D). Pa če bi blo to tolk butasto in crap kot ti praviš, mora bit pa Ameriška vojska res do kraja opokana, da kupuje take traparije. In da še celo VSA-100 čipe vgrajuje v reaktivce in bojne helikopterje za slikovne prikaze. Le zakaj niso izbrali GeForca? >:D

||_^_|| ::

32 VSA-100 čipov? LOL

Senitel ::

IceMan: Ta Aalchemy je work station KI PA NIMA NOTER KARTIC. Zadeva je zgrajena modularno. Teh modulov pa neboš kar tko v PC-ja stlaču! Poglej si sliko pa ti bo vse jasno!
Pri zadevi z vojsko je pa povdarek na "za slikovne prikaze". A sploh veš kolk simpl tisti display-i zgledajo?? VSA-100 nezna ene stvari, ki je GeForce nebi znal. Vendar GeForce zna precej stvari, ki jih VSA-100 nezna. In tukaj ni samo hardware t&l, so še cube environment mapping, dot product 3,...
In ne mi rečt, da ja Aalchemy neki višek sodobne grafike, ker ni. Vrh računalniške grafike bo še lep čas ostal SGI. In tudi vojska za VSE svoje simulatorje še vedno uporablja SGI-jeve sisteme.

undefined ::

Senitel, niti nisem namigoval, da bi šel tlačit te module v PC.

Kar se pa tiče 2. točke, pa kar obišči tole stran, klikni mal po tistih linkih za podrobnosti, pol mi pa povej, kje in kdaj je nVIDII uspelo kaj podobnega. >:D

Senitel ::

In kaj, a to zdej pomen, da je VSA-100 najboljši čip...
LOL!

undefined ::

Ljubljančan bi rekel: "Ja valda, ne." :D

Matek ::

Sentinel dobro preberi spodnjo teorijo, ki sem jo že enkrat omenil:

Poglej, recimo, da Voodoo 5 5500, ki ima 2 VSA-100 čipa naredi 10fps v Q3 (to pišem sam za primer), Geforce2 Ultra pa 40 fps (to je še večja razlika, kot v resnici). NV20 je recimo za dve GF2 Ultra, torej naredi 2x40=80fps, Aalchemy pa je za šestnajst(16) Voodoojev 5, ker ma 32 VSA-100 čipov, torej naredi 16x10=160 fps. Don't you get it?

Praviš da bi Aalchemy omejevalo AGP vodilo. Ja sej pol bi NV20 tud ane?

Verjamem da ima NV20 novejše tehnologije vgrajene, ampak pogovarjam se, kako bi blo pri igrah, ki jih zasedaj še podpira tako Voodoo kot GF2.

Praviš da ni tehnologije, ki joVoodoo podpira, GF2 pa ne. KAj pa motion blur, pa t-buffer, pa hardware FSAA>:D

Think about it!
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Senitel ::

Mah k sta vidva ena amaterja...

Aalchemy ni KARTICA ampak JE SISTEM in sploh nima AGP-ja!!

Poleg tega, če si si prebral specifikacije Aalchemy-a vidiš 1.5M tps. Quake 3 ima ravno za 10k trikotnikov na slikci, seprav ti v nebenem primeru ne-more zneset več kot 150fps!!

Motion blur ni problema nardi na GeForce-u, prav tako ni problema nardit depth of field, kakšnih efektov ala soft shadows pa sploh ni problem nardit.

Mislem vidva vidta, funkcija: motion blur. Uuuuu neki novga!! Tega pa noben drug ni zmožen. Zakaj obstaja pol mali milijon demotov, ki nardijo motion blur na kateri koli kartici še bolje kot t-buffer??

FSAA ima tudi GeForce sicer slabši kot Voodoo 5 vendar ima ga. Itak je pa današnji FSAA bolj malo uporaben (coolske črke v menujih, aa>:D), in RGSS NI TAKO zelo boljši od OGSS kot bi rad IceMan pokazal (če IceMan to hoče dokazat... Izvoli napiši 10 strani (tehničnega!) opisa če ti paše, pol se gremo pa naprej s tem FSAA).

In počas vaju mam že polhn kufer, in vaju bom sam redirectov na en e-mail, ala gtarolli@nvidia.com pa naj si pogleda kaj je ustvaril...

undefined ::

Senitel pravi:
A ti moram zrihtat razlago kakšnih osebkov kalibra Richard Huddy (NVidia), Doug Rogers (NVidia), Tony Cox (Microsoft), Hugues Hoppe (Microsoft RD), Wolfgang Friedrich Engel (MediaMan),... Al pa mogoče kar od Gary-a Tarollia???

gtarolli@nvidia.com pa pravi:

FSAA...

Wavey:
We've seen a number of times on the Voodoo 3/5 newsgroups that you were very keen to see people's reactions to V5's FSAA looks. Now that Voodoo5 has (finally) been around for a few months, are you pleased with the reaction? Or do you feel slightly cheated because of the lateness of the product and that so much PR had to go into pushing the feature while the card wasn't available (and the competition 'adopting' the feature in the meantime as well)?
Gary Tarolli:
Yes, I am pleased. Those who have seen it are usually very impressed, and as we claimed - once they see it, it's hard for them to go back. What disappoints me is that due to the nature of the FSAA quality improvement, it really has to be seen to be appreciated. Even though we've tried hard to show people what it can look like with various static and dynamic pictures on the Web, there's no substitute for taking a Voodoo5 for a ride. So there are still many people out there who have not seen FSAA in action and who don't understand what it really means to the gaming experience. There are also those who have seen it and still don't think it's that great - and that is fine - that is their opinion and they are entitled to it. I've seen more than enough people who are ecstatic about FSAA to make it all worthwhile.

FSAA in 22-bit post filter...

Kristof:
3dfx has been suffering from great looking yet unappreciated babies like the 22bit post filter and FSAA. Both were (still are - Rev) unappreciated because both are something you have to see and experience to understand, 1000s of words can not explain how much of an impact both technologies have. Has this problem of marketability of these features hurt your products' success ?
Gary Tarolli:
Yes, I think our products' success has been hurt. I agree with you that these features are still not appreciated by as many people as we would like, and they are something you have to see in person to truly value. It's been a challenge marketing these features, but we haven't given up. The truth will prevail! We have recently added some great demos to our web site that show off FSAA.

Voodoo OpenGL:

Gary Tarolli:
Whether OpenGL is layered on top of Glide or not, is really an implementation detail for 3dfx to worry about, and not reviewers or consumers. Consumers should care about performance, visual quality and stability. There are pros and cons to layering OpenGL on Glide, but that is for us to be concerned about, not consumers.

Multichip SLI, bedarija kot pravi Senitel? ...

Gary Tarolli:
multi-chip can be cheaper than single chip whenever a single chip gets very large. Chip yields are such that they drop off very quickly after a certain die size, so two small chips can be cheaper than one large chip. And if you are starving for memory bandwidth, two chips allows you to have more memory bandwidth without increasing the pin count per chip, which can get very expensive after a certain point. That is why you don't see single chip 256-bit memory interfaces in the consumer market.

V5 FSAA bližje Multi-Samplingu, ali Super-Samplingu? ...

Gary Tarolli:
Voodoo5 performs one texture sample per sub-pixel due to the nature of its architecture, which is a multi-chip architecture. So in that sense - Voodoo5 FSAA is like super-sampling. But in other ways, e.g. FSAA being a transparent operation to the application, it is closer to multi-sampling. Either name you call it, the Voodoo5 T-buffer does not require multi-pass rendering in multitexture applications. The T-Buffer concept works with both super-sampling and multi-sampling architectures.

T&L, da ali ne? Je V5 boljši od GF s T&L-om? ...

Gary Tarolli:
So why would a Voodoo5 have a longer life span than a card with T&L? One reason is because it's feature-proof, as strange as that may seem. Hardware T&L cards like the GeForce have their feature set pretty much frozen. For example, the GeForce supports lerping between 2 matrices from what I understand, and no more. Developers basically cannot use this feature, and require 4 matrices at a minimum. When APIs support this, the GeForce will have to fall back to software T&L or not expose the feature. The Voodoo5 uses software T&L all along and thus can implement any feature that comes along. Basically hardware T&L will accelerate (and even that is questionable) today's features only. Once new features come along, these cards will either not support the feature or fall back to software t&l. Note: this is for gfx chips that are hardwired, ie. not microcoded, heavily microcoded chips can implement most new features in microcode. So I would argue that hardware T&L does not increase longevity and can actually shorten it.

Senitel, had enough? :D >:D

Senitel ::

1. FSAA je FSAA, in dokler ga bodo driverji forsirali nebo vredu, ker to vedno in povsod povzoča probleme (popači kakršen koli tekst in tanke črte).
2. Na ekranu je še zmeraj 65535 barv in nič več! Kaj mi pomaga, če Voodoo to predela na 22 bitov, če sem pa izgibil 6 bitov natančnosti pri renderiranju?
3. Vsi Voodoo-ji razen 5 še zmeraj nimajo OpenGL ICD podpore. PIKA!
4. Točno tako: bedarija. Dva čipa - 2x več pomnilnika - 2x več problemov. Povej mi recimo kako Voodoo 5 dela ti. "render to texture target" (renderiranje na teksture)?? Enostavno pade v single chip mode...
5. Lepo pol si pa poglej pod DX8 Caps Viewer -> Voodoo 5 5500 -> D3D Device Types -> Hal -> kar koli -> MultiSample types. Hmm zakaj tukaj piše samo D3DMULTISAMPLE_NONE ????
6. Hardware t&l je trenutno res da fiksen, vendar predno se bodo vertex shaderji prijeli bo preteklo še vsaj kakšno leto. In NVidia trenutno še programira svoje driverje tako, da bo možno kar zajeten del vertex shaderjev STROJNO podpreti tudi na GeForce-ih (Vertex programs for fixed function pipeline). Prihajajo igre z recimo 100k trikotniki in CPU-ji temu enostavno nemorejo biti kos (če bi imel opravka z POVSEM statično - optimizirano - zaklenjeno geometrijo, bi P3-1GHz naredil 6M tps. Vendar je to zelo, zelo nerealistična situacija). In kot sem že 100x reku ni samo hardware t&l, kar ima GeForce, Voodoo 5 pa nima...
P.S.: Zakaj nisi dal še kopije zadnjega intervjuja z njemu??
It's now January 15. The sadness is going away. In a few years, only the good memories will remain, and there are a lot of them. 3dfx was an extraordinary company. It's been very rewarding to see the various posts and emails congratulating 3dfx for a good run. We did have a great run for a while, and we did turn a profit for a few quarters, which is more than many dot coms can say. 3dfx ignited the PC 3D gaming market, and I'll always be proud of that, and the many other things we accomplished. Now it's time to move on...

When I first heard the news that the deal was done, I had two opposite reactions. I was very saddened that 3dfx was finished, but I was very happy that it was all over and that now I would get to do something different. I had been debating for the last year or two if and when and how I should leave 3dfx, and what to do next. In hindsight, I obviously should have left 1-2 years ago, but now there was no longer a decision to be made. It was over.

Tarolli vsaj ve o čem govori - ti ne...

undefined ::

Jaz nisem nič rekel, sam pastal sem Tarolli-jeve besede. Kar se pa tiče njegovih razmer s 3dfx-om, pa res ne vem kaj ma to veze z grafiko in karticami. >:D

Senitel ::

Če bi Tarolli lahko naredil več za VSA-100, kot samo t-buffer, potem bi 3dfx danes še migal...
Pa Tarolli ni bil zadovoljen z 3dfx-om, ti pa si. Zanimivo...

undefined ::

Spet slabo bereš Senitel (mogoče potrebuješ očala?). Jaz sem zadovoljen z V5, ne pa s 3dfx-om, 3dfx je itak propadel, kako naj bom z njim zadovoljen? Doh!

Pikachu ::

Uf, kaksna vroca debata...

Se moje skromno mnenje: Prihodnost je v KVALITETI prikaza 3D aplikacij (beri iger) in to pomeni (po sedanjen nacinu prikaza s trikotniki) le se VEC trikotnikov. Ce kartica nima T&L (in se pomoznosti clippinga) sistem (procesor) NE more prebaviti toliksne kolicine podatkov in se SE tako mocna kartica vecino casa dolgocasi. BASTA.

Danasnji pentiumi zal ne prebavijo dovolj trikotnikov v sekundi v primerjavi s T&L 3D kartico. (Pa se tako primitivno.)

Profesionalni 3D ucinki v filmih imajo ne le 10k trikotnikov na SCENI, ampak nekaj milijonov trikotnikov. (vsak pixel se izracuna iz priblizno 4 trikotnikov)

Kako bo sedaj ta VSA100 posast lahko prebavila aplikacijo (igro) CE ji racunalnik (CPU) NE BO dostavil podatkov T&L???!!! Da ne omenjam drugih funkcij, ki jih VSA100 cip ne pozna?

LP,
Pikachu.





_fim_ ::

HAHA:DMATO k s to ti ? 8-O S slatne>:D

undefined ::

Pikachu, VSE funkcije, ki jih pozna HW T&L, jih pozna tudi CPU (Software T&L). Kvaliteta slike, ki jo producira HW T&L pa je tudi POPOLNOMA ISTA kot CPU T&L. Mislim, da si nekaj fint falil. Plus tega pa noben GeForce ne more transformirat več kot 30 tisoč trikotnikov (kot je že omenil Senitel), tako da je tista tvoja primerjava z miljoni trikotnikov na sceni popolnoma out of the topic.
Še enkrat naj ponovim: VSA-100 NE bo prebavljala T&L-a, ampak ga bo preprosto prebavljal CPU, tako da VSA-100 ni treba poznati nobene T&L funkcije.

Matek ::

One and only, matejko:D

Matek ::

Haha, Ice-man, Pikachu je z Sentinelom, Zdej smo dva na dva. Si prebral mojo teorijo, Sentinel? Kaj misliš? Argument, prosim.

:D

Matek ::

Dej senitnel napiši mal specifikacije NV20, gigateklov in gigapixlov na sekundo in sličen stuff da bom mel kaj brat|O

undefined ::

Mato, boring! Raje ga za ceno povpraš. :D

Senitel ::

Tjooooooooooo IceMan.... Kdaj sem jest reku, da GeForce ne zmore transformirati več kot 30k trikotnikov???? A si ti z lune padu???? Če bi GeForce lahko nardedu 30k trikotnikov na sekundo, pol bi Quake 3 v povprečju tekel ravno z 3fps!! GeForce naredi brez problema 15M tps. 1GHz Pentium 3 naredi v povsem idealnih pogojih (povsem povsem statična geometrija) 6M tps, kar je več kot 2x manj. Snem si dol z neta BenMark, pa si poglej kolk trikotnikov, ti bo naredu CPU>:D. In Pikachu je čist lepo zadev!

U skoraj sem pozabil to s cenami za NV20, eko e-mail straight from the "insiders" sicer malo po ovinkih:
I think this is all speculation at this stage, so I wouldn't pay too much attention.

undefined ::

Ok, verjetno sem bil utrujen ko sem napisal tisoč namesto miljon. Excuse me. :8)

Fora je, da bo T&L resnično pomemben šele konec leta 2002/začetek 2003, do takrat pa je V5 v kombinaciji z malo boljšim procesorjem čist O.K. (recimo P3/TBird 700 ali več).

mojsterpeter ::

Kaj a to mate fajt? Namreč iceman pa madman se tko obnašata. Še zmeraj mi ni jasno: "Kdo ima prav???" Nagibam se k Senitelovi razlagi; že večkrat je argumentirano predstavil svojo teorijo, medtem ko jo iceman (+madman) samo neusmiljeno ovržeta. Do kakšnega sklepa sem prišel po branju te teme: Hardware TL na GeSili je sposoben obdelati več trikotnikov kot software TL pri V5500+procesor; čeprav je TL iste kvalitete, pa ni enako zmogljiv (še en primer: Savage2000 ma tudi software TL pa je za en k*rac). Predlagam da končate to debato, ki ne pelje nikamor. Senitel - ne sekiraj se več.
ill communication

undefined ::

Ancient, Savage2000 je qura* iz enega razloga: nizek fillrate (plus ostale pomanjkljivosti), zaradi T&L-a ne bi bil nič hitrejši.



Folk, dons sploh še NI iger zunaj, ki bi imele več kot 50 tisoč trikotnikov na sceno (tokrat tudi mislim TISOČ). Prva igra, ki bo malo bolj huda, bo UT2, ki bo imela okoli 150 tisoč polyjev na sceno. Po Senitelovi izjavi, ti da P3 okrog 6M trikotnikov, se pravi bomo dobili na non-T&L karticah s to specifikacijo okoli 40 fps. Seveda bo zdaj Senitel hitro vskočil, in povedal, da GeForce bo pa zmožen imeti vsaj 3x večji framerate, vendar se bojim, da tudi to ne bo držalo. So že dali UT2 test skoz z GeForce2 GTS (mislim da na voodooextreme.com), in framerate se je držal okoli 30 fps. Razlago o tem zakaj, kje in kako, pa prepuščam Senitelu. >:D

Senitel ::

Igre z 100k trikotniki na frame bojo zunaj precej prej kot leta 2002 veš IceMan (Igre, ki vsaj izgledajo dosti boljše na GeForce-ih in Radeon-ih: Giants, Project IGI, Serious Sam, American McGee's Alice,...).

Pa še neki IceMan reku sem, da P3 naredi v idealnih pogojih 6M tps. Povdarek na IDEALNIH. V praksi težko, da bi kdaj prišlo čez 3M tps.

Ker se tiče UT2 in unih rezultatov. Ja res je GeForce 2 GTS naredil samo 30fps. Vendar zakaj?? Zadeva je tekla na DirectX 8.0 BETA, z BETA gonilniki, in še na BETA engine-u. Nekam velik besedic BETA??



Pa še ena dobra iz CroTeam-ovega foruma:

Hey, I just saw Serious Sam in action, and it looked fantastic. I saw it on my friends computer, he has a geforce 256 sdr (1st generation geforce) and he has a celeron 566 overclocked to about 850 or so. He has 256 ram and a large hard drive. I couldnt wait to test it out on my machine because I have an athlon 600 overclocked to 950, with 128 ram and a decent hard drive, but best of all, a voodoo 5 5500 which i just bought. I wanted to benchmark, so I called my friend and I put all of my video settings to the exact same as his and I tried it out. I was severely disapointed. In open areas I would get about 10 fps maybe while he got about 30 fps. I could not understand why. I run win2k, and so does my friend, and I have the latest drivers ( in the game all i can select is default opengl). I sold him my old geforce 256 so I could buy this v5, so you could imagine my extreme disapointement when I saw how sluggish and choppy the framerates were. Do you guys have any idea why this would be happening? It's driving me crazy :( (please note : the v5 works in all other games no problem and I tried running serious sam at 2X fsaa and no fsaa, there was almost no difference.)


Veš kaj rečem jest takim? Prov jim je!!>:D



Ancient: Se strinjam mam že povhen kufer tega sranja...

undefined ::

Senitel, super, pozabil si samo še pastat odgovore na to temo:

You do know that they have a fix for the voodoo slow down right?

Head over to the downloads section and download the patch....

---
I have a voodoo5 5500 agp and a p350 and 256 ram and I get like 60 fps in all areas with full detail on at 1024x768x32. Make sure you have fxt1 texture compression turned on.


Ignorance is bliss, ane Senitel? Naj ti še jaz dam nekaj za povračilo:

I went to the local computer store and got an NVidia GeForce2 MX, just to see what the hype is all about.


Now, I've built systems from scratch in the past, tinkered with all kinds of utilities, hardware, BIOS updates and whatever - but no matter what I did this time, this NVidia card was horrendously slow.



I'm using Windows ME, and NVidia drivers said I have the most recent version of the m/b driver, plus I tried all possible BIOS settings - and Tribes was at least twice as slow as it was on my Voodoo3 , and yes I'm comparing OpenGL vs OpenGL (not Glide).



Diablo II ran like a joke. 100 fps one second, and the next second, when I'm swinging a sword at the enemy, it's 12 to 18 fps.



Before you say it, I also tried Diablo II in Direct3D mode on a Voodoo3.

How did I manage to do that ?

I simply renamed D2Direct3D.DLL to D2Glide.DLL ... and indeed I saw that the ground was horribly blurry because of V3's limited texturing abilities in Direct3D, but the point is that under Direct3D, in both cards, the framerate was much more consistent on the Voodoo card.



Finally, getting really pissed off, I ran Unreal Tournament on the NVidia card, trying both D3D and OpenGL renderers.

Yes I have the recent patches.



Finally, I thought, so thats what the hype was all about... I think. The game ran as smoothly as on Voodoo3 under Glide (I didn't bother with a D3D vs D3D comparison this time), but when I loaded a domination map with bots, with more than 2 people on the screen, the framerate started horrendously going down.



Yes, I also tried changing AGP aperture size in BIOS and everything else that I could get my hands on.



To add insult to injury, NONE of the games that I ran, exhibited any difference in visuals to the Voodoo 3.



Then I started hunting for troubleshooting pages...

Once I saw a few of those, my head started to spin and the world blurred before my eyes.



They are so... freaking... HUGE.



And every game seems to come with it's own "NVidia troubleshooting manual".

In fact, NVidia drivers put some EMMExclude=BFFF...something lines into my SYSTEM.INI file, which appears to be simply a cheap last-minute hack.



The NVidia site itself has no support whatsoever.

It's a corporate drone site, which doesn't even offer visible access to the latest beta drivers.



And yes I tried them too...


Veš kaj rečem jest takim? Prov jim je!!>:D



Tudi jaz, Senitel, tudi jaz. :D

Pikachu ::

Kako zanimivo...



IceMan: Res je, da lahko vsak Software-ski T&L (in se kaj drugega) dela popolnoma isto in lepo kot Hardwerska resitev. Vendar, ponavadi dela to POCASNEJE!!!!



In danes NE OBSTAJA PC procesor za PC racunalnik, ki bi se lahko kosal s hardwersko resitvijo, pa ce je ta se tako primitivna. AMEN. Aalchemy ima morda res posasten fillrate, vendar se tega NE da izkorostiti, ce kartica NE dobi pravocasno izracunanih podatkov o geometriji!!!



Od kod potem 100+fps v igrah z veliko geometrijsko zahtevnostjo?!



LP,

Pikachu.

Matek ::

Pikachu, Aalchemy ni navadna kartica, ki bi jo dal v PC-ja z Celeronom 500@650, kjer bi GF2 res bil boljši, ampak je delovna postaja in že ima dva P3 1G, ki se lahko brez skrbi lotita T&L



LP,

MadManMato


And by the way, Pokemon stinks>:D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radeon 8500 MAXX

Oddelek: Strojna oprema
281388 (991) HUDiR
»

Tema za vse oboževalce 3DFXa -----> dol z Nvidijo !!!!!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1377822 (5892) goranTNT
»

3dfx Rampage

Oddelek: Zvok in slika
371757 (1350) undefined
»

voodoo 6000

Oddelek: Zvok in slika
302069 (1675) Senitel
»

DirectX 8.0

Oddelek: Novice / Grafične kartice
152611 (2611) undefined

Več podobnih tem