» »

EU od Microsofta terja več brskalnikov

««
6 / 6
»
»»

nekikr ::

V bistvu Antonija hoče, da ob nakupu OSa dobiš samo kos papirja kjer je gor nekaj kode...

Paint, Word, Calc, Notepad, SoundRecorder, RemoteConnection, MovieMaker, IE, Windows MediaPlayer, Win defragmenter + n drugih stvari so vse v istem košu. Zlobni Microsoft ti jih da zastonj, še več, navadnemu uporabniku s celotnim paketom Win da vse kar rabi, tako da le-ta nima dodatnega dela z iskanjem in nameščanjem alternativnih programov. Ker pa je zlobno zlobni MS tako zelo zloben, da ti da vse to zastonj, ti poleg tega še omogoči, da inštaliraš alternative, če jih rabiš.

Če je to, da mi nek ponudnik ponudi celovito rešitev in mi s tem prihrani čas in denar, monopol.....potem podpiram monopol, monopoliste in vse kar ima za koren monopol. Monopol FTW ;)

antonija ::

Problem pri "da vse kar rabi" je v tem, da to v praksi pomeni "da in s tem onemogoci konkurenci preboj". To je eden glavnih razlogov da imamo protimonopolne zakone. Ce bi se vecina strinjala da je tako pocetje legalno potem teh zakonov nebi imeli. Pa jih imamo. Naslednje volitve so vasa priloznost za sprejemanje novih zakonov, za zdaj bi bilo pa fino da se drzimo veljavne zakonodaje, po kateri je (glede na odlocitev USA in EC) M$ kriv zlorabe monopolnega polozaja.

in je ne, glede tega se verjetno strinjamo?

Vi se mogoce strinjate, pravni sistem USA in EU (in nekaj clanov tega foruma) se pac ne. Mislim da ste vi v manjsini. Ker zivimo v demokraciji je nacelno vseeno ali imate prav vi ali mi, vecina zmaga.

Do drugega prilozenega programja v OSih se nismo prisli, sem pa preprican da ce preberes vse poste do sedaj bos uvidel razliko med stanjem brskalnikov in stanjem kalkulatorjev, urejevalnikov besedil, predvajalnikov multimedije (za to si lahko pogledas se stare novice) ipd.

@nekikr: glede na zadji stavek sodec si ze dokaj mlad organizem ki mu ni prevec znano zivljenje z monopolisti. Ce si tako zelo preprican da je monopol najbolj optimalna resitev (na za lastnika monopola, ampak za potrosnike) potem ti svetujem da preucis vsaj zgodovino ponudnikov dostopa do interneta na slovenskem trgu (majhno geografsko obmocje, kratek casovni razpon, nebi ti smelo vzeti prevec casa) in potem se enkrat premislis zadnji stavek.

EDIT: antonija pa "hoce" da se M$ prilagodi vse zakonom ki veljajo za cisto vsako podjetje in posameznika. Poleg tega pa antonija izrecno zahteva da ljudje ne zagovarjajo krsenja zakonov (katerihkoli). Ce jim zakon ni vsec naj sprozijo postopke za njegovo razveljavitev/dopolnitev (vem da je to tezje kot pisat na forum ampak jebiga).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

thramos ::


Vi se mogoce strinjate, pravni sistem USA in EU (in nekaj clanov tega foruma) se pac ne. Mislim da ste vi v manjsini. Ker zivimo v demokraciji je nacelno vseeno ali imate prav vi ali mi, vecina zmaga.


Hm, da se ustavim pri tem. Na kakšen način je v Windows preprečena instalacija in uporaba alternativnih browserjev?

darkolord ::

Problem pri "da vse kar rabi" je v tem, da to v praksi pomeni "da in s tem onemogoci konkurenci preboj". To je eden glavnih razlogov da imamo protimonopolne zakone.

Sploh ni res. "Onemogočanje preboja konkurenci" je pa res zadnje, proti čemur naj bi se borili s protimonopolni zakoni. Uspešnejši/boljši produkt v vsakem primeru "onemogoča preboj konkurenci" (ne glede na to, ali je od monopolista al ne).

antonija ::

Nisem rekel da je preprecena; Jaz (in USA in EU) smo rekli da s tem, ko M$ prilaga browser OSu ki tece na 90+% racunalnikov (kar govori dobre stvari o M$ju ampak mu hkrati dodeljuje status monopolista in za monopoliste velja se nekja extra pravil v primerjavi z ne-monopolisti) in hkrati prodajalcem preprecuje prilaganje konkurencnega SWja s tem posredno vpliva na trzne deleze brskalnikov sploh ce bi bila znana stevilka koliko uporabnikov racunal sploh zna/sme (firme pa to) dodajat/odstranjevat programe.

Ce bi se tukaj slo za neko XYZ podjetje bi pac rekli "saj je vseeno, ce si hocejo ljudje namenstiti drug program naj si ga" in bi gladko ignorirali prej omenjeno dejstvo da vecina uporabnikov tega ne zna/ne sme storiti. Amapk ker M$ ni neko XYZ podjetne ampak globalni monopolist zanj veljajo se extra pravila, glede na katera se mora M$ aktivno trudit da ne onemogoca konkurence. No, M$ ravna ravno obratno in je zato kriv krsenja zakonodaje.

Sploh ni res. "Onemogočanje preboja konkurenci" je pa res zadnje, proti čemur naj bi se borili s protimonopolni zakoni.

Nope. To je prva stvar za katero se "borijo" protimonopolni zakoni. Borijo se predvsem zato, da ce ze pride do monopola le-ta ne onemogoci razvoja konkurence ker bi to privedlo (in ker je to v zgodovini ze privedlo) v porazno ekonomsko situacijo za potrosnike.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

darkolord ::

Borijo se predvsem zato, da ce ze pride do monopola le-ta ne onemogoci razvoja konkurence ker bi to privedlo (in ker je to v zgodovini ze privedlo) v porazno ekonomsko situacijo za potrosnike.
Ampak to ni isto, kot si prej zapisal.

antonija ::

Lahko navedes citat?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

darkolord ::

"Onemogočanje preboja konkurenci"


in

onemogoci razvoja konkurence

antonija ::

Razlika med njima (IMO):
Preboj - konkurenca ze obstaja, monopolist ji preprecuje preboj na trg
Razvoj - monopolist unici konkurenco in prepreci njen ponoven razvoj

-M$ pocne prvo (preboj)
-Protimonopolni zakoni zakoni preprecujejo oboje

(zato je drugi citat bil napisen le ob omembi protimonopolnih zakonov in ne specificno M$ja)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Aljaz1980 ::

komplicirate

nekikr ::

Torej smo spet tam: če atlet zmaga na vseh tekmah v sezoni, mu je treba polomiti noge, da ga bodo lahko drugi dohiteli? To ni res, tak atlet dobi tisto veliko količino zlata... :)

In ja Antonija, bom ponovil: Če monopol pomeni to, da dobim super izdelek, z ogromno brezplačnimi stvarmi (ki so za povprečnega uporabnika nujne), bo tem pa možnost, da jih zamenjam za karkoli drugega, potem absolutno podpiram monopol.

Tvoja primerjava z recimo Telekomom ni na mestu. Telekom mi ni nudil brezplačne pohitritve paketa ko je T2 prišel na trg. Telekom je aktivno onemogočal fizični priklop, češ da je premalo paric. MS pa ti brezplačno da te stvari in ponuja opcijo, da si sam izbereš brskalnik.

antonija ::

Torej smo spet tam: če atlet zmaga na vseh tekmah v sezoni, mu je treba polomiti noge, da ga bodo lahko drugi dohiteli? To ni res, tak atlet dobi tisto veliko količino zlata... :)

Ce ima atlet pri sebi se zalogo ororzja in pomagacev ki "skrbijo" za to da doticni atlet zmaga... potem ja.

Če monopol pomeni to, da dobim super izdelek, z ogromno brezplačnimi stvarmi (ki so za povprečnega uporabnika nujne), bo tem pa možnost, da jih zamenjam za karkoli drugega

Ce tako vidis nastalo situacijo... dobro zate. Pravniki dveh kontinetov se ne strinjajo s teboj.

Tvoja primerjava z recimo Telekomom ni na mestu. Telekom mi ni nudil brezplačne pohitritve paketa ko je T2 prišel na trg. Telekom je aktivno onemogočal fizični priklop, češ da je premalo paric. MS pa ti brezplačno da te stvari in ponuja opcijo, da si sam izbereš brskalnik.

Se moja verzija: Telekom je bil edini ponudnik dostopa do interneta v sloveniji. Bil je monopolist. Kam nas je to pripeljajo se mnogi se predobro spominjamo. To je bil moj odgovor na tvoj "monopol FTW".
M$ pa poleg brezplacnega programja se vsiljuje svoje brezplacno programje prodajalcem in jim istocasno onemogoca vkljucevanje konkurencnih resitev v njihove prodajne artikle (na ketere M$ nebi smel imeti 0 vpliva ker oni delajo samo SW). Ce upostevamo se dejstvo da za tako pocetje M$ izkorisca monopol ki ga ima z OSom in dejstvo da vecina uporabnikov nima moznosti namestitve konkurencnih produktov (razlogi nasteti v prejsnjih postih) vsi tvoji argumenti zvodenijo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

nekikr ::

1. Kar je bilo 10 let nazaj je pač bilo, naj rešijo ZDA, EU tu nima kaj pristavljati piskerčka. Sedaj na kar nekaj mašinah, kjer je prednaložen Win sistem dobiš konkurenčni brskalnik, tako da očitno MS tega ne brani več (že leta). Edina poteza, ki jo EU sedaj hoče izvesti je pobrati denar od nekoga, ki ga pač ima. Simple as that.

2. S tem se strinjam jaz in stavim da 95% ljudi, ki jih boš na cesti vprašal: "Ali želite ob nakupu izdelka polno funkcionalnost brez doplačila, z možnostjo namestitve drugih funkcij?"

3. Moj "monopol FTW" se je vezal na to, kar ti pišem v drugi točki. Vem, da si razumel kaj sem hotel povedati, samo pač nočeš sprejeti. Telekom in MS pa imata glede monopola toliko skupnega kot ti in kos lesa. Nekaj malega :)

antonija ::

Edina poteza, ki jo EU sedaj hoče izvesti je pobrati denar od nekoga, ki ga pač ima. Simple as that.

IMO je tako misljenje prevec naivno.

2. S tem se strinjam jaz in stavim da 95% ljudi, ki jih boš na cesti vprašal: "Ali želite ob nakupu izdelka polno funkcionalnost brez doplačila, z možnostjo namestitve drugih funkcij?"

Ce jim zdraven obrazlozis se da to hkrati (nelocljivo) pomeni se da bo s tem izginila vsa konkurenca kar bo v prihodnosti dvignilo cene v danes nepredstavljive visave in da bojo oni potem placevalo mnogo, mnogo vec denarja za "polno funkcionalnost brez doplačila" in nikakrsne izbire, grem stavit da se teh 95% zmanjsa na nekaj mizernih % in nic vec.

Vem, da si razumel kaj sem hotel povedati, samo pač nočeš sprejeti.

Seveda sem razumel. Tudi sprejel sem. Strinjam se pa s tem nikakor ne.

Telekom in MS pa imata glede monopola toliko skupnega kot ti in kos lesa. Nekaj malega :)

Celotno protimonopolno zakonodajo. Zgodovino izkoriscanja monopola. In pa predvsem _monopol_. Nekaj malega, ja... :|
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

nekikr ::

Win je na trgu že 15 let. Od samega začetka dodajajo IE v sam OS. V tem času so dosegli monopolni položaj. Klju temu pa sem za Xpje, kateri so čisto soliden sistem za nekje 7+ let plačal (ob izidu) nekje 40.000 sit. Sedaj, ko bom kupil Win 7 za recimo 250€, mi spet ne bo žal, kajti ta sistem bo opravljal svojo nalogo naslednjih 7+ let. O kakšnih cenah v "nepredstavljivih višavah" ti govoriš? Resno misliš, da korporacije kot so MS nimajo enega človeka, ki bi bil vsaj tako brihten kot ti in bi ugotovil, da OS za 1500€ pač nihče ne bo kupil? Si res tako naiven?

antonija ::

Od samega začetka dodajajo IE v sam OS

Si ziher da IE obstaja tako dolgo kot winsi?

V tem času so dosegli monopolni položaj.

Si bos prebral kolikokrat so bili obsojeni (oz. so sprejeli poravnavo) v zvezi z vkljucevanjem IEja v sam OS?

Sedaj, ko bom kupil Win 7 za recimo 250€, mi spet ne bo žal, kajti ta sistem bo opravljal svojo nalogo naslednjih 7+ let.

7+ let? Resno? Tako kot Vista? Pa raje pustimo teh 7+ let ob strani ker to nima nobene veze z debato

O kakšnih cenah v "nepredstavljivih višavah" ti govoriš? Resno misliš, da korporacije kot so MS nimajo enega človeka, ki bi bil vsaj tako brihten kot ti in bi ugotovil, da OS za 1500€ pač nihče ne bo kupil? Si res tako naiven?

A ti mislis da je M$ enako kot rdeci kriz ali pa unicef? Cene so za potrosnika ugodne takrat ko je proizvajalec prisiljen prodajat svoje produkte cim ceneje. Najboljse gonilo tega principa je konkurenca, kjer se vec prozvajalcev med seboj bori za boljsi prozvod in nizjo koncno ceno.
Ce pustimo M$ju da nadaljuje potem konkurenca izgine. In v tem primeru je treba bit prekleto naiven in se prepricevati da bo podjetje, ki edino na svetu trzi OS ki je tako-ali-tako prednalozen na vecini racunalnikov prilagali edini obstojec browser zastonj? Da bo tudi sam OS se vedno po trenutni ceni kljub temu da ne bo nobene druge ponudbe?
Pa pustimo tudi to ob strani ker se vedno nima veze z debato.

Se vedno smo pri tocki #2: M$ izkorisca monopol. Oz kaksen argument ki trenutno (in prejsnje) M$jevo ravnanje ne povezuje z izkoriscanjem monopola.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::


V bistvu Antonija hoče, da ob nakupu OSa dobiš samo kos papirja kjer je gor nekaj kode...

...

Win je na trgu že 15 let. Od samega začetka dodajajo IE v sam OS. V tem času so dosegli monopolni položaj. Klju temu pa sem za Xpje, kateri so čisto soliden sistem za nekje 7+ let plačal (ob izidu) nekje 40.000 sit. Sedaj, ko bom kupil Win 7 za recimo 250€, mi spet ne bo žal, kajti ta sistem bo opravljal svojo nalogo naslednjih 7+ let. O kakšnih cenah v "nepredstavljivih višavah" ti govoriš? Resno misliš, da korporacije kot so MS nimajo enega človeka, ki bi bil vsaj tako brihten kot ti in bi ugotovil, da OS za 1500€ pač nihče ne bo kupil? Si res tako naiven?


Prosim odstrani se iz debate, ker ne ves kaj govoris. Ze prvi stavek, je bedarija, ki jo lahko izjavi samo nekdo, ki, v bistvu nevem kdo. Ze ene petkrat je bilo povedano kaj je srz problema. Ce nisi razumel, ce ne razumes, povej, ti bomo se enkrat razlozili. Bom predlagal, da bi poseben oddelek odprli. Za tiste, ki cesa ne razumejo in se malo pocasneje ucijo. Ce so ze sole odpirale posebne razrede ...

Windows je na trgu ze vec kot 15 let. IE se pa prilaga k Windows kaksnih deset let. MS je imel na desktop PC trziscu monopolni polozaj priblizno od takrat ko so z IBMom podpisali pogodbo o dobavi MS-DOSa kot operavijski sistem za PC, se preden si ti iz plenic zlezel. Vendor lockin se je pa zacel dogajat ze za cas Windows 3.0, ki so imeli en check, da si imel tezave, ce si jih instaliral na DR-DOS (v tistem casu edini drugi OS, ki je bil kompatibilen z dosom).

In prvi IE, ki je nastal iz NCSA mozaika je zacel MS prilagat v MS Plus dodatek za Windows 95. Potem so pa stvar zaceli prilagati tudi Windows 98 in Windows NT, kar je rezultiralo v milijonski tozbi tistkih, ki so prodali prvi browser MSju.

Od Windows 98 naprej pa je IE vedno bil prilozen in nikoli se ga ni dalo odstraniti, to se da sele zadnje case. In te zadeve se vlecejo ze od leta 1998 in MS bo za te stvari moral placati svoje 'dolgove'.

Se mi zdi prav, da bi morali sedaj tlaciti se druge brskalnike v Windows? V bistvu ne. Traparija. Bi morali ven trgati obstojeci browser? Ne. Naj ga pohabijo. Nekako tako kot so pohabljeni notepad.exe, pbrush.exe in outlook express.

Ostalo naj si pa user sam nalozi.

noraguta ::


V bistvu Antonija hoče, da ob nakupu OSa dobiš samo kos papirja kjer je gor nekaj kode...

...

Win je na trgu že 15 let. Od samega začetka dodajajo IE v sam OS. V tem času so dosegli monopolni položaj. Klju temu pa sem za Xpje, kateri so čisto soliden sistem za nekje 7+ let plačal (ob izidu) nekje 40.000 sit. Sedaj, ko bom kupil Win 7 za recimo 250€, mi spet ne bo žal, kajti ta sistem bo opravljal svojo nalogo naslednjih 7+ let. O kakšnih cenah v "nepredstavljivih višavah" ti govoriš? Resno misliš, da korporacije kot so MS nimajo enega človeka, ki bi bil vsaj tako brihten kot ti in bi ugotovil, da OS za 1500€ pač nihče ne bo kupil? Si res tako naiven?


Prosim odstrani se iz debate, ker ne ves kaj govoris. Ze prvi stavek, je bedarija, ki jo lahko izjavi samo nekdo, ki, v bistvu nevem kdo. Ze ene petkrat je bilo povedano kaj je srz problema. Ce nisi razumel, ce ne razumes, povej, ti bomo se enkrat razlozili. Bom predlagal, da bi poseben oddelek odprli. Za tiste, ki cesa ne razumejo in se malo pocasneje ucijo. Ce so ze sole odpirale posebne razrede ...

Windows je na trgu ze vec kot 15 let. IE se pa prilaga k Windows kaksnih deset let. MS je imel na desktop PC trziscu monopolni polozaj priblizno od takrat ko so z IBMom podpisali pogodbo o dobavi MS-DOSa kot operavijski sistem za PC, se preden si ti iz plenic zlezel. Vendor lockin se je pa zacel dogajat ze za cas Windows 3.0, ki so imeli en check, da si imel tezave, ce si jih instaliral na DR-DOS (v tistem casu edini drugi OS, ki je bil kompatibilen z dosom).

In prvi IE, ki je nastal iz NCSA mozaika je zacel MS prilagat v MS Plus dodatek za Windows 95. Potem so pa stvar zaceli prilagati tudi Windows 98 in Windows NT, kar je rezultiralo v milijonski tozbi tistkih, ki so prodali prvi browser MSju.

Od Windows 98 naprej pa je IE vedno bil prilozen in nikoli se ga ni dalo odstraniti, to se da sele zadnje case. In te zadeve se vlecejo ze od leta 1998 in MS bo za te stvari moral placati svoje 'dolgove'.

Se mi zdi prav, da bi morali sedaj tlaciti se druge brskalnike v Windows? V bistvu ne. Traparija. Bi morali ven trgati obstojeci browser? Ne. Naj ga pohabijo. Nekako tako kot so pohabljeni notepad.exe, pbrush.exe in outlook express.

Ostalo naj si pa user sam nalozi.


nimaš prov, MS mora prilagati browser bundle. da ne pride do WMP situacije.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Mavrik ::

Firefox je v sloveniji dosegel 50%+ market share čeprav je očitno "Microsoft zlorabljal monopol". Enako mu raste delež tudi drugod po svetu. Prav nobene potrebe ni, da bi Microsoft prisilili v pohabljanje svojega produkta. Vsakršnokoli pohabljanje je zaviranje napredka in v škodo nam potrošnikom. Nobene pravice nima EU da to zahteva.
The truth is rarely pure and never simple.

techfreak :) ::

Ja kolikor vem ima EU vsekakor pravico zahtevati to, saj ima MS monopol.

Me pa kakršni koli izid niti ne zanima, dokler zaradi ne bo zaradi takšnih teženj prekinil prodajo svojih izdelkov v EU.

BigWhale ::

Firefox je v sloveniji dosegel 50%+ market share čeprav je očitno "Microsoft zlorabljal monopol". Enako mu raste delež tudi drugod po svetu. Prav nobene potrebe ni, da bi Microsoft prisilili v pohabljanje svojega produkta. Vsakršnokoli pohabljanje je zaviranje napredka in v škodo nam potrošnikom. Nobene pravice nima EU da to zahteva.


Pa saj Windows stran vedno trdi, da Fx nima taksnega deleza. Da je to vse neki umetno narjen. ;)

Ce je sodisce ugotovilo, da je MS zlorabljal svoj polozaj, potem mora biti za to kaznovan. Nevem kaksna bi bila primerna kazen za to, vendar se mi zdi, da je nekaj potrebno storiti. Ce ne se lahko cez deset let zgodba ponovi. Ce ne z Microsoftom pa z Ubuntujem recimo. ;)

nekikr ::

BigWhale: cel brezvezni esej si še lpisati zato, ker sem jaz napisal 15 let (na hitro, priznam), dejansko gre pa za 11 let? To te je spravilo v tako slabo voljo? Močno upam, da te spravijo v tisti jopič, še predno komu kaj narediš, ker te bo narobe vprašal koliko je ura...

Če TI nisi razumel mojega posta - nanašal se je na Antonijevo izjavo, da bomo plačevali cene v "nepredstavljivih višavah", ker IE ne gre vn. Kar ni res, to bi se moralo že zgoditi, če je pa IE že 11 let na trgu (če je še kakšen mesec zraven ali manj se ti iskreno opravičujem BigWhale in te prosim da vzameš persen preden napišeš odgovor s točnimi datumi). Še enkrat: ob izidu Xp sem kupil home verzijo za cca. 40.000 sit (lahko najdem račun in povem točni znesek BigWhale, da ne doživiš živčnega zloma ob misli, da gre za 40.001 sit). Ta OS ima notri vse kar rabi povprečni uporabnik, enkratno deluje 7+ let. Tudi Vista (katera je zelo soliden izdelek, samo ne smeš upoštevati soseda, ki je slišal, da je bratranec prebral na 24ur, da je nekdo rekel da je zanič), je čisto dober izdelek in ga imaš lahko 7 let (ali pa 5,6,8 let). Je 40.000 sit res ta znesek v nepredstavljivih višavah? Je to prevelik vložek, za polno funkcionalen sistem? Če da, potem očitno lahko narediš nekaj podobnega ceneje...trg je velik, prepričan sem, da bodo tvoj izdelek pograbili.

dela ::

Teh 40000 sit bi danes lahko bilo tudi 20000, 2000 ali pa 0, če bi se stvari odvijale nekoliko drugače.

Če tako gledaš na zadevo, SiOLov 1/256 internetni paket za 10000 sit mesečno tudi ni bil nepredstavljivo drag. Kaj je pa 10000 sit za neskončnen dostop do neskončnih razsežnosti vsemogočnega interneta? Danes še vedno toliko plačuješ? Zakaj ne?

techfreak :) ::

Samo to pomeni, da moraš imeti en računalnik 7 let ... ta računalnika bi bil potem že kar star.

BigWhale ::

V bistvu je problem, da ze celotno to temo precej bluzis.

Ceno za MSjev vendor lock-in pa ze placujemo. In za nekatere je v nepredstavljivih visavah. Nasa vlada mora vsake tri leta odsteti kar precej denarja za licence. Lahko bi jih ponucali za kaj bolj pametnega.

Vista? Ceprav je tle off-topic, Vista je zanic. Pa ti lahko to povem kot dolgoletni uporabnik Viste in nekdo, ki se precej dolgo ukvarja z vsem kar je MS sproduciral, pa se marsikdo drug. :)

Gavran ::


Ja je. OS brez browserja danes je neuporaben za XX% ljudi. Za povprečnega uporabnika vsekakor. Edini odgovor proizvajalca OS-a je da ga vključi v OS. Če ga s tem integrira v sam OS, kot je naredil Microsoft je popolnoma njegova stvar, če s tem ne omejuje uporabe alternativnih browserjev (in je ne, glede tega se verjetno strinjamo?)


OS sam je pravzaprav neuporaben skupek kode, računalnik je uporaben zaradi uporabnih programov - browser, "pisalni stroj", program za predvajanje glasbe, filmov, obdelavo fotografij,... (namenoma ne pišem imen programja). In zakaj je od uporabnih programov le IE bundlan v polni funkcionalnosti (OK, Mediaplayer tudi ampak o njem je tekla podobna zgodba pred časom)? Oziroma, zakaj ne bundla še celega Office paketa???
Fantje zagovorniki monopola na področju browserjev, pomislite na čas pred Opero in Firefoxom, ko je kraljeval samo IE (po spominu verzija 5) in so razmišljali o ukinitvi razvoja browserja - ki med drugim ni poznal tabov, ni imel pop-up blokerja,... - je to res tisto kar želite?

Naj M$ priloži browser, ki bo toliko uporaben kot Slikar proti Photoshopu - le za aktivacijo OS in DL ostalega programja, pa ne bo nobenih problemov.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Utk ::

Al sem jaz strasno glup in zivim v svojem imaginarnem svetu ali pa to isto velja za M$ fanboye v tejle debati.

Ti si glup, pa tudi novice nisi prebral, kar že avtomatsko pomeni, da si glup, ker komentiraš nekaj, kar nisi prebral.

Pa pejmo po vrsti (ze vsaj tretjic):

No, pa pejmo.

1. M$ je monopolist (tega upam da nihce ne oporeka)

Pri OS-ih, je.

2. M$ izkorisca monopol (tega tudi nebi smel nihce oporekat, ce pa je slucajno kaksen tak pa naj le pove)

Seveda ga, na zakonite načine. Zelo verjetno tudi na nezakonite, ampak tega v tej novici ne piše.

3. Izkoriscanje monopola je kaznivo dejanje (tega srcno upam da nihce ne oporeka)
Če je izkoriščanje nezakonito.
4. Za kazniva dejanje so zagrozene kazni
5. M$ je fasal tocko #4

Je, že dostikrat, pa še zmeraj je enako, torej je nekaj tudi s tožniki narobe.



Zdej bi pa prosil zagovornike M$ja da mi razlozijo kje sem v teh 5ih tockah storil napako v miselnem toku, ker mi nikakor ni jasno zakaj "M$ ni storil nic narobe ce izrablja monopolni polozaj za vsiljevanje svojih produktov in izrinjanje konkurence".

V novici ne piše, da je storil kaj nezakonitega. Ta novica je o IE-ju in EU-ju. MS ni dobil še niti ene kazni zaradi IE-ja v EU-ju. Januarja letos so je začela preiskava o tem. 11 let po tem, ko je IE praktično postal del Windowsov. 11 let.


...prodajalcem racunal z diplomatskimi prijemi prepove instalacijo drugih brskalnikov)

Kje natančno to piše v novici? V novici piše, da je sporno, da je IE del windowsov in tako takoj inštaliran na vsakem novem računalniku. Kje piše kaj o proizvajalcih? Mešaš hruške, jabolke, pa še slive.
Btw, če dela kaj takega, sem prvi za to, da dobi najmanj 2 milijardi kazni. Ampak to nima popolnoma nobene niti najmanjše veze z IE-jem, še manj pa s to novico.

EC je kot kazen naumila naj odstrani se IE in svojega OSa, ce je M$ tako zelo proti instalacijo kateregakoli (*as long as it is not IE) brskalnika na winse.

No, celo EU je skapirala, da to enostavno ni pametno. Še BigWhale se strinja :)

Glupa kazen? Maybe.... Ucinkovita? Nimam pojma. Korektna? It certainly seems so... Krsijo zakon da pripeljejo IE na vsak comp, zdej naj pa lepo odstranijo IE iz vsakega nelegalno "osvojenega" compa in bo situacija resena. Pa se ornk denarno kazen nej jim opilijo (ponavadi ni dovolj da samo vrnes kar nakrades, caka te se cuza in dnar za placat).

Kazni ni še nobene. Verjetno je niti ne bo. Najprej mora EU nekaj jasno zahtevat (tega še ni), potem mora MS to pravočasno uresničit, če ne bo, bo pa kazen. Ampak še enkrat, to nima nobene veze z izsiljevanjem proizvajalcev, ne vem kako si to skup povezal. Bluziš, da se kar kadi.

Any questions?

antonija ::

Any questions?

Can I has that stuffz you smoke?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Poldi112 ::

>Seveda ga, na zakonite načine. Zelo verjetno tudi na nezakonite, ampak tega v tej novici ne piše.
Um, kakšen pa je zakonit način izkoriščanja monopola?

>11 let po tem, ko je IE praktično postal del Windowsov. 11 let.
To ni nič, sploh če vemo da najhujši zločini proti človeštvu ne zastarajo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::



1. M$ je monopolist (tega upam da nihce ne oporeka)

Pri OS-ih, je.


Seveda! To je srz problema.



2. M$ izkorisca monopol (tega tudi nebi smel nihce oporekat, ce pa je slucajno kaksen tak pa naj le pove)

Seveda ga, na zakonite načine. Zelo verjetno tudi na nezakonite, ampak tega v tej novici ne piše.


Preden drugim razlagas, da so glupi, ker ne berejo novic, vsaj original clanek preberi, ha?


European law has long held that a company dominating the market for one product generally can't "tie" another product to its sales. In a key 1991 case, the European Commission -- the bloc's executive arm -- ruled that Tetra Pak, the dominant maker of machines that package milk into cartons, couldn't require that customers buy their cartons from it alone; a 1987 ruling similarly went against a maker of nail guns and nails. European courts upheld the commission in both cases.



V novici ne piše, da je storil kaj nezakonitega. Ta novica je o IE-ju in EU-ju. MS ni dobil še niti ene kazni zaradi IE-ja v EU-ju.


Seveda pise kaj je storil nezakonitega. V tejle slotech povzeti novici morda res ne pise, pise pa v original novici. RTFA, mkay? Ali komentiras stvari, ki jih sploh prebral nisi? Ta novica je predvsem o MSju in kazni, ki mu jo utegne naloziti EC zaradi bundlanja IEja.

Utk ::


Um, kakšen pa je zakonit način izkoriščanja monopola?

Če tega ne veš, si živel pod kamnom zadnjih 20 let, in sploh brez veze, da kaj pišeš o tem. MS je dal ven ogromno stvari, ki niso ble v skladu z dogovorjenimi standardi, pa so nazadnje vseeno prevladale MS stvari, ne pa nekaj na papirju napisanega. Tudi če bo nazadnje zmagal nov MS-jev office standard, bo to samo zarad njegovega monopola, pa zato cela stvar še ni nezakonita.


>11 let po tem, ko je IE praktično postal del Windowsov. 11 let.
To ni nič, sploh če vemo da najhujši zločini proti človeštvu ne zastarajo.

Največ zločin MS-ja proti človeštvu je v tem, da je omogočil vsakemu idiotu, da uporablja računalnik in preko njega pametuje naokoli. Morda ga bi res blo pametno enkrat kaznovat zarad tega.


Seveda pise kaj je storil nezakonitega. V tejle slotech povzeti novici morda res ne pise, pise pa v original novici. RTFA, mkay? Ali komentiras stvari, ki jih sploh prebral nisi? Ta novica je predvsem o MSju in kazni, ki mu jo utegne naloziti EC zaradi bundlanja IEja.

Vidiš, utegne. Šele ko bo dobil kazen, bo jasno, da je storil kaj nezakonitega. In tudi če je, je to delal 11 let, preden je nekdo podkupil pravega EU birokrata, da je začel preiskavo o tem. Še zmeraj pa nima to nobene veze z izsiljevanjem proizvajalcev, kot je komentiral tist, ki sem mu odgovarjal, in ki ni prebral niti ene niti druge novice. Jaz sem obe.

nekikr ::

Čisto off-topic:
"Največ zločin MS-ja proti človeštvu je v tem, da je omogočil vsakemu idiotu, da uporablja računalnik in preko njega pametuje naokoli. Morda ga bi res blo pametno enkrat kaznovat zarad tega."

Pod tole se pa res tudi jaz podpišem. Bravo CrniE!

BigWhale ::

Čisto off-topic:
"Največ zločin MS-ja proti človeštvu je v tem, da je omogočil vsakemu idiotu, da uporablja računalnik in preko njega pametuje naokoli. Morda ga bi res blo pametno enkrat kaznovat zarad tega."

Pod tole se pa res tudi jaz podpišem. Bravo CrniE!


Tle se pol en tak cudn paradox ustvari.

nekikr ::

Si se zamislil nad svojimi posti ane? :)

MrStein ::

Mhja, podpiram kaznovanje MS-a, ker je omogočil trole. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bistri007 ::

Kazniva je zloraba monopolnega položaja, ne izkoriščanje monopolnega položaja oziroma svojega tržnega deleža.

Monopol sam po sebi ni kazniv.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftu v EU grozi šest milijard evrov globe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7820380 (17504) MrStein
»

Evropska komisija hoče več brskalnikov v Windows (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
16315549 (11621) BigWhale
»

Evropska komisija želi Windows brez IE (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
15613600 (10459) ender
»

Bo Microsoft ponovno kaznovan zaradi kršitve monopolnih prepovedi? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
12014411 (10943) krho

Več podobnih tem