» »

10 let do konca finančne krize?

10 let do konca finančne krize?

Icematxyz ::

Torej Križanič je v nekem prispevku dejal da bi se Istrabenz dalo rešiti v 10 letih. Vrjetno pri drugih ni situacija nič kaj drugačna.

In ker kot kaže bodo vse primere ki so tako ali drugače z zlorabo sistema znašli tam kjer se pač so očitno umetno ohranjali pri življenju in reševali me zanima sledeče.

Kako dolgo ocenjujete da bo trajalo da se "pacienta" ozdravi na raven da bo lahko samostojno deloval in da bo plačal vse račune zdravljenja?

A je realno reči da bo to prej kot v desetletju?

Zeberdee ::

10 let bo trajalo, da bodo krediti poplačani, Istrabenz odkupljen in na zeleni veji.

Kriza pa, po mojem mnenju je v upadanju. Baje da razni Preventi že delajo boljše.

Bellzmet ::

Križanič ni niti pogojno sposoben za opravljanje fukncije finančnega ministra, kaj šele, da bi podajal neke ocene za 10 let naprej.

Raje poslušam vedeževalko.

imagodei ::

Kriza se še dobro začela ni. Če se komu zdi, da se situacija umirja, je to v bistvu samo jemanje zaleta za še hujšo krizo.

Pred 2. polovico 2010 ne pričakovat konca krize.
- Hoc est qui sumus -

borchi ::

> Raje poslušam vedeževalko.

ena je takoj pod tabo vedeževala (zastonj, kakopak. njen prispevek k reševanju krize.) :D
l'jga

imagodei ::

Razlika med vedeževalko in tistole izjavo je, da vedeževalka prodaja pravljice, jaz pa educated guess.

Ni na mojem zelniku zraslo, priznam. Niti ni to projekcija za cel svet. Je pa informacija iz BS.
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

Po mojem mišljenju nismo še najglobje v krizi. Ta se bo šele začela orenk kazat v zadnjem kvartalu tega leta, nekje sredi naslednjega leta bo počilo in se bo šele pokazalo dno krize.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Križanič ni niti pogojno sposoben za opravljanje fukncije finančnega ministra, kaj šele, da bi podajal neke ocene za 10 let naprej.

Raje poslušam vedeževalko.


Vidiš ko ne bereš dobro. Križanič nisem nikjer napisal da je dal oceno kdaj bo krize konec.

Bellzmet ::

@borchi: svaka čast:D hehehahaha res lepa:D

Bellzmet ::

@icematxyz: hmmm kje pa sem jaz napisal kaj glede krize?

Icematxyz ::

Res je v kontekstu sem narobe razumel in sem mislil da si podal mnenje nasplošno in ne le za Istrabenz.

Ampak za Istrabenz ni treba da si vedeževalec. Če veš koliko je dolgov in z kakšno hitrostjo se odplačujejo + neki drugi ukrepi ki jih imaš v mislih je pomoje možno narediti dokaj realno oceno koliko časa traja če imaš voljo nekaj spraviti nazaj na koliko toliko dobro stanje.

Ampak tema ni prvotno namenjena le Istrabenzu ampak nasploh oceni stanja. In dal sem prepostavko da vrjetno so podobna podjetja v podobni situaciji. Tudi razna jamstva države, odpisi krediov, reprogramiranje kreditov, majn investicij ker ni kreditov, večje vsote denarja ki je kar nekam poniknil in nove vsote denarja ki so spet virtualne in služijo kot jamstvo. Govori se o nekih kreditnih krčih in nasploh o tem, da gospodarstvo pač se krči tempo se zmanjšuje in pač napihnjeno stanje se na silo praktično postavlja spet v neke tirnice.

In sedaj bi me zanim če se to vse premeša v neko celoto če je realno za pričakovati da bo v obdobju enega desetletja vse to odpravljeno kaj se je sedaj nakopičilo na kupu. Ne le glede Istrabenza. In ne če delnice postanejo zelene in prevent ima delo to ne pomeni da je zame konec krize. Krize bo konec ko se to vse kaj se je sedaj nagnetlo razčistilo in uravnotežilo. Ker tudi če ima prevent delo dolg bavčarja in Šrota še vedno ostaja če rečem preprosto.

djordjevic ::

dolg bavčarja in Šrota še vedno ostaja če rečem preprosto.

Čist' poenostavljeno:
Dolga obeh finančnih holdingov načeloma navadnega državljana nimata kaj brigati - v normalni državi jih namreč ne bi odplačeval on. Pri nas pa ... Je vse mogoče. Sem zadnjič slišal Križaniča nekaj momljati o morebitni (vnovični !) sanaciji bank. Vprašanje je samo, koliko so za to krive samo 'toksične naložbe' v Istrabenz, Infond. Ob morebitni sanaciji državnih bank bi imho vendarle bilo treba na odgovornost poklicati prejšnje/sedanje vodstvo bank in NS.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Boeing ::

Moje videnje tele krize, kolikor imam stika z hardcore industrijo, je tako:

Lani v Q2 se je začelo o krizi na veliko govoriti, folk je začel ustavljati večje investicije, zato se je tovarnam in seveda tudi storitvenemu sektorju začel zmanjševati promet. Ker so bile zaloge že od prej in so se sedaj začele kopičiti, je večina tovarn, ki ne delujejo neposredno po naročilu, ustavila oz. zelo omejila proizvodnjo.
Medtem se je med splošo prebivalstvo razširil strah, da bo zdaj zdaj vsega konec in je folk začel šparati. Ko po parih mesecih še ni bilo nič apokaliptičnega in je vse bolj ali manj laufalo tako kot prej, je tudi večina ljudi začela živeti bolj ali manj po ustaljenih tirnicah. To za sabo potegne zopet malo višjo potrošnjo, zaloge so začele počasi kopneti in tovarne zopet zaganjajo proizvodnjo, sicer v manjšem merilu, ampak stvar bolj ali manj laufa. To se je začelo dogajati letos spomladi in trent je v hardcore industriji sicer že blago opazen, resnejše povišanje povpraševanja na cca 80% tistega v 2008 pa se pričakuje proti koncu leta.

Zaključek je - kriza je bila, finančni krč je bil hiter, nenapovedan in nenavadno močan, ampak industrija si je po mojem mnenju po zaslugi notranjih rezerv že opomogla in se bo v roku enega leta postavila nazaj na noge.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Icematxyz ::

Dolga obeh finančnih holdingov načeloma navadnega državljana nimata kaj brigati


No glede na to da država vse probleme ne le teh dveh rešuje z prevzemanjem lastništva in s tem tudi dolga to mislim da ne drži.

Zaključek je - kriza je bila, finančni krč je bil hiter, nenapovedan in nenavadno močan, ampak industrija si je po mojem mnenju po zaslugi notranjih rezerv že opomogla in se bo v roku enega leta postavila nazaj na noge.


V bistvu ne vrjamem da je finančni krč že popustil. To je preprosto nemogoče. Potem bi banke že sanirali? Pol smo tako dobri če nam je to uspelo.

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

Če bi prebral nadaljevanje, bi razumel moje stališče.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Icematxyz ::

Sem prebral ampak nevem kako to misliš da se državne banke ne bi sanirale? Oziroma če se bodo ali se ne bodo. Mislim da je več kot očitno da se bodo in da o tem ni potrebe nekaj preveč razgljabljati.

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

V normalni državi davkoplačevalci ne bi sanirali bank, zato ker so dajale predimenzionirana posojila finančnim holdingom na lepe oči. To sem mislil. Mislim, da se ne bi prav nihče usajal, če bi bilo v morebitno sanacijo bank treba iti, ker bi propadli (realni) giganti ala Gorenje, Luka Koper ali Mercator.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Icematxyz ::

V normalni državi


Ja ampak prvic slovenija ni takšna država kjer bi tržno gospodarstvo imelo glavno besedo in pa praktično dobena ekonomija katera zasleduje ideje tržnega gospodartva se sedaj ni podala na to pot. Torej praktično vsaka država nekaj muti in jamči in nase prevzema... Takšni so pač časi.

Vprašanje je meni zanimivo če bo v desetletju vse to kaj se je sedaj nabralo se odpravilo ali bo trajalo dlje ali majn časa. Ker prvič ko bodo indeksi zeleni na borzi in bodo podjetja začela povečevati naročila to zagotovo še ne bo odpravljeno.

Miljarda dolga je kljub temu še miljarda dolga. Pa naj bo države, banke, podjetja... Banke do neke mere niti ne morejo sedaj reči daje kreditni krč popustil ker to je neumnost. Če še niti 10% nastale situacije se ni rešilo kaj šele da bi rekli da sm osedaj presegli to in gremo dalje.

Zeberdee ::

Čaki! NLB ne more pomagati Mercatorju, ker je dejstvo, da je to podjetje menedžersko prevzeto.

djordjevic ::

Drži, moja slaba. Sicer pa ne dlakocepi - you saw my point. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

preem ::

pa saj ni glih kot da se to dogaja samo v naši (ne)normalni državi. Bail oute delajo praktično po celem svetu (AIG anyone?) . A to pomaga za gospodarstvo? Seveda, trenutno stanje se izboljšuje, kaj pa na dolgi rok? bo pa še problem, ker to ni odpravljanje problema ampak je flikanje le-tega, konc koncev smo v krizi zaradi teh bank lopovskih. tak sistem pač ne more delovat v taki obliki kot je, in to krpanje samo prelaga največjo krizo ki jo še čakamo.

Zeberdee ::

@djordjevic:

Zakaj ne dojameš, da je večina firm menegersko prevzeta.
http://www.kd-group.com/?subpage=44
http://www.pivo-lasko.si/podjetje/povez...
http://www.istrabenz.si/slo/investitorj...
http://www.perutnina.si/skupina_pp/za_d...
... BTC
... NFD
... AvtoComerce
... Mercator
... Lek (ja, dejstvo je, da gre tudi tukaj lahko za podobno varianto, ker je šlo za prevzem)

Tako da zdaj lahko večje kredite dobijo le firme, ki so ali še vedno v paradržavni lasti ali pa tiste, ki so podružnice. Tukaj pa je nekaj zelo narobe.

Boeing ::

Dejstvo je, da v normalni državi v situaciji kot je (bila), država pomaga sanirati banke, te pa velike firme - strošek propada takšnih gigantov je vedno nujno večji od stroška, potrebnega za sanacijo (sociala, brezposelnost, nemiri, veriga propadov poddobaviteljev itd). Gre se samo za damage control, nič drugega.

Seveda je pa treba te sanacijske pakete dobiti nazaj, ko se stvar umiri, tu ni debate. Ko pridemo do tega koraka, pa nismo več v normalni državi in ravno v tem je problem.


Jaz ne vidim problema, če država posodi firmi v težavah davke, ki sem jih jaz plačal, dokler se zagarantira, da bo denar na nek način vrnjen. Če/ko ni, nastane problem.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

djordjevic ::

@djordjevic:

Zakaj ne dojameš, da je večina firm menegersko prevzeta.
http://www.kd-group.com/?subpage=44
http://www.pivo-lasko.si/podjetje/povez...
http://www.istrabenz.si/slo/investitorj...
http://www.perutnina.si/skupina_pp/za_d...
... BTC
... NFD
... AvtoComerce
... Mercator
... Lek (ja, dejstvo je, da gre tudi tukaj lahko za podobno varianto, ker je šlo za prevzem)

Tako da zdaj lahko večje kredite dobijo le firme, ki so ali še vedno v paradržavni lasti ali pa tiste, ki so podružnice. Tukaj pa je nekaj zelo narobe.

Sploh ne ugovarjam, ampak ali si (še enkrat priznam, spozabil sem se glede Mercatorja) videl, da bi omenil katerokoli od zgoraj omenjenih firm (za katere prav tako vem, da so večinsko v privatnih rokah)? Ne podtikaj mi izjav, ki jih nisem dal, prosim.
No grave is deep enough to keep us in chains.

sprasujem ::

No banke v pretežno državni lasti ali tiste, ki dajejo kredite na poroštvo države, bodo le imele proste roke glede podaljševanja kreditov.

http://24ur.com/novice/gospodarstvo/kri...

http://www.rtvslo.si/slovenija/reprogra...

Vedno sem si rekel, da bo raja tko al tko plačevala takšne al drugačne izgube, grehe drugih. Vprašanje je bilo, če tajkuni padejo al ne. Preveč verjel Zaresu.

Icematxyz ::

Krizo bodo eni ali drugi reševali na način zadolževanja. Tako da desetletje je pomoje še optimistična napoved da bi lahko rekel da si vse stare grehe ki so se dotikali te krize odpravil.

Smešno pa je da ta sistem tako ne more drugače. Brez čedalje večjega zadolževanja preprosto sistem ni vzdržen. Le kaj bo ko bo kakšen pomeben faktor kot je naprimer energija zatajil. To se bo sesulo da bo joj.

Zgodovina sprememb…

drejc ::

Back to stoneage eh? Kjer je bil glavni faktor koliko mrhovine si nalovil čez dan in če se je pleme ubranilo vpadov in masovnih posilstev sosedov?

V diktaturo, kjer vsi pametni bežijo ven?

Fevdalizem, kastni sistem, kjer si predispoziran, degradiran takoj ko se rodiš?

Komunizem, nacizem, ki zareže v genski inženiring na makro ravni in naredi kvote koliko ne-delavskega razreda je treba poklat?
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

bremzzi ::

Boeing, tole si pa lepo zadel, tudi naš direktor je rekel, da se je kriza začela že marca lansko leto, vendar niso vedeli kaj točno se dogaja in so furali dalje po ustaljenih tirnicah. Letos je pa udarilo. No, sej kot kažejo rezultati se stanje že popravlja. Ali pač...

Boeing ::

Pravi industrijski "bum" se bo začel takoj 3. januarja prihodnje leto, na to se lahko zanesete.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Icematxyz ::

Pravi industrijski "bum" se bo začel takoj 3. januarja prihodnje leto, na to se lahko zanesete.


Kljub temu če se bi to zgodilo z vidika te teme ni kaj dosti pomebno. Dolg še vedno ostane. Torej treba je ločiti med tem kaj se bo zgodilo in sicer kdaj bodo indexi borz ozeleneli in kdaj bo se gospodarstvo dovolj skrčilo da bo začelo spet širiti in med tem kdaj bo dolg ki je posledica te krize poplačan.

Sam se v te številke nikoli nisem spuščal in niti ne vem kaj točno pomenijo (ali gre za osebni dolg ali dolg ki je posledica krize in zadolževanja ki raste) ampak Lahkovnik je rekel da je povprečni dolg vsakega slovenca 20.000 evrov.

In rekel je tudi da to je največ v zgodovini Slovenije in tudi Jugoslavija naj ne bi bila zadolžena s takšnimi vrednostmi na prebivalca.

To pa zagotovo ne bo poplačano 3 januarja prihodnje leto? Problm je da se to krizo rešuje z novimi zadolžitvami. Torej samo z zamikom in upanjem da bomo nekoč uspeli to vse poplačati ker bomo tako uspešni.

MIP je nekje 20.000 evrov na zaposlenega imel kreditov če se ne motim? Pa so šli v stečaj brez nekih scenarijev dodatnih. Slovenci pa povprečno gledano nevem na kakšni ravni smo. A smo na višji ravni povprečno gledano z vidika gospodarstva kot je mesno predelovalna industrija pri nas? Se pravi po donosnosti in vsem pač kaj sodi zraven...

Zgodovina sprememb…

Boeing ::

S to svojo izjavo sem mislil predvsem na obseg industrije, ki je gonilna sila vsega...

Kdaj bo dolg poplačan? Pojma nimam, niti si ne upam napovedat oz. niti špekulirat karkoli v tej smeri - zadnjih 5, 6 let smo imeli neprekinjeno zelene borze in praktično pregreto gospodarstvo, denarja je bilo na pretek, država se je pa - zadolževala. Da se zadolžuje sedaj, ko denarja ni, mi je jasno - ni pa mi jasno, kako bo sedaj ta še dodatni dolg poplačala, ker enkrat ga bo treba, zlepa ali zgrda.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Probanka in Factor banka v likvidacijo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20251580 (35915) ZaphodBB
»

Istrabenz Holding in stečaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11410224 (5574) Icematxyz
»

Droga Kolinska prodana // Istrabenz/Bavcar

Oddelek: Loža
473709 (2986) Bananovec
»

MIP in Pomurka - stečaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
536394 (4966) zee
»

Banke odlozile odplacevanje dolgov Bavcarju (Istrabenz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
856980 (4672) mtosev

Več podobnih tem