» »

Plačilo dohodnine

Plačilo dohodnine

darkolord ::

Seveda, pri takih stvareh so zaokrožili navzdol, zneske, ki jih je potrebno plačat, pa navzgor

civic_ ::

Davek na obresti plačaš, če imaš več kot 1200 evrov obresti na leto. In še to plačaš davek na tisto kar je več kot 1200 evrov. Torej, če imaš 1210 evrov obresti plačaš davek za 10 evrov, kar je pa zelo malo, mislim da 3% (0,3 evra). Če je tvoja babica dobila davek na obresti za plačat 100 evrov, mora imeti najmanj 31.000 evrov obresti, kar pa znese da ima tvoja babica tam okoli miljona evrov na računu in dobi 3.1% obrestno mero (take so sedaj).

Ali je tvoja babica ena izmed najbogatejših slovencev, ali pa je to vse skupaj laž.


babica je dobila 70€ za plačat. ima pa le 10.000$(dolarjev)

darkolord ::

Če je 70€ plačala od obresti, potem je imela vezan denar recimo za 10 let...

kozi ::

Primer,če imaš 2000€ obresti ti 1000 izvzamejo iz obdavčitve za 1000€ pa plačaš 20% obresti to je 200€.
Prvih 1000€ obresti ni obdavčeno vse kar je preko pa po 20% stopnji.

GregiB ::

babica je dobila 70€ za plačat. ima pa le 10.000$(dolarjev)


Ali babica ne ve, kaj govori, ali ti... ali pa nemara kar oba... 70€ je približno 100$, kar bi bil davek na 500$ obresti... na 1000€ podlage. Za 10.000$ ( cca. 7500€) nikjer ni mogla dobiti takšne obrestne mere... tudi na 10 let ne...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

monster-x ::

GregiB, mislm, da si mal pomešal stvari. Obrestno-obrestni račun pa te zadeve. ;)

Edit: Seveda s tem mislim, da je v 10 letih realna obrestna mera lahko taka. Vsekakor pa ni to letna obrestna mera.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

@ monster-x... davek na obresti se plačuje letno, tudi za vezana sredstva na daljša obdobja...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

monster-x ::

Vidš, tega pa nism vedu. Sem mislil, da plačaš tisto leto, ko ti poteče vezava in dobiš izplačane obresti.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

GregiB ::

Hmmm, no, da ne bom fauš robe prodajal... o dolgoročnih depozitih fizičnih oseb nimam preveč izkušenj, pri pravnih je praviloma tako, da se obresti izplačujejo sproti...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

monster-x ::

GregiB, očitno se nisem motil. Iz nekega foruma kopiram, kar so tam napisali o obdavčenju obresti:
Še naprej velja, da lahko v primeru depozitov za več kot eno leto varčevalec banko in davčni organ obvesti, da želi, da se mu obresti ugotavljajo za vsako leto posebej in ne na koncu v enem kosu. To je ponavadi tudi smiselno, saj s tem lahko vsako leto izkoristite neobdavčeno kvoto 1.000 EUR.


Torej se obdavči takrat, ko so izplačane in denar ni več vezan. Če pa maš za dalj časa, pa lahko sprot plačuješ.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

GregiB ::

Torej sem imel... prav....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

darkolord ::

V bistvu nisi :)

Karaya 52 ::

Davek na dobiček je pri nas nizek, tako kot vsi davki od premoženja. Wonder why...

Upam da sedite:



edit: Pardon, davek na dobiček ni davek na premoženje, čeprav je posredno povezan.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

GregiB ::

V bistvu nisi :)


Če prebereš post od monster-xa, piše da...

Še naprej velja, da lahko v primeru depozitov za več kot eno leto varčevalec banko in davčni organ obvesti, da želi, da se mu obresti ugotavljajo za vsako leto posebej in ne na koncu v enem kosu.


... to pomeni, da lahko od banke terjaš, da ti "izplačuje" obresti letno, ne glede na ročnost deponiranih sredstev. S tem postanejo letne obresti predmet obdavčevanja in ne vse obresti za dobo depozita... torej sem imel... prav...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

monster-x ::

GregiB, ne, še vedno nimaš ... prav. To ne pomeni to, kar ti misliš. To samo pomeni, da ti davčna uprava ugotavlja, koliko obresti si zaslužil vsako leto (čeprav ti vezava še ni potekla in teh obresti še nisi prejel, ampak so pa obresti "nastale" tisto leto). To pa je smiselno, ker plačaš manj davka. Če na primer vežeš sredstva za 10 let in prejemaš letno npr. 800€ obresti (predpostavimo, da je vsako leto isto, da bo malce lažje za računat). Če plačaš vse na koncu in imaš 8000€ obresti (10 let*800€), se ti osnova zmanjša za 1000€, torej je osnova za obdavčenje 7000€ (ob trenutni 20% obdavčitvi je to 1400€). Če pa plačuješ sproti, pa imaš vsako leto 800€ obresti. Če upoštevaš, da obresti do vsote 1000€ niso obdavčene, ugotoviš, da ne plačaš nič davka. Torej ti v prvem primeru ostane 6600€ (8000-1400), v drugem pa 8000€ iz naslova obresti.

To je poanta tistega, kar piše. Razumeš?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

GregiB ::

GregiB:
... davek na obresti se plačuje letno, tudi za vezana sredstva na daljša obdobja


monster-x:
...To samo pomeni, da ti davčna uprava ugotavlja, koliko obresti si zaslužil vsako leto...

To je poanta tistega, kar piše. Razumeš?


In v čem se moja poanta razlikuje???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

monster-x ::

V bistvu je odvisno od tega, za kakšno plačevanje se odločiš. Če nočeš, ti ni potrebno letno plačevati davka na obresti, jih le na koncu. Sicer pa sem spregledal tiste narekovaje pri tem, da ti "izplača" obresti, ker ti jih seveda ne.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

monster-x ::

Karaya 52, prvo kot prvo davek na dobiček ni nizek. Drugo kot drugo, tudi če bi bil, kaj bi bilo s tem narobe? Kot tretje, a ti ločiš davek na dobiček in davek na premoženje? Tuki ni nobene povezave.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

Seveda je nizek v primerjavi z obdavčitvijo dela pa tudi drugimi državami (poglej ZDA!), sploh pa je bil uveden zelo pozno!

monster-x ::

1. Kje so v tisti tabeli ZDA?
2. Kakšno povezavo imajo dohodninski razredi, davek na dobiček in davek na premoženje?

Prosim, pomagaj mi, ker do sedaj tega še nisem uspel razbrati.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

jype ::

monster-x> 2. Kakšno povezavo imajo dohodninski razredi, davek na dobiček in davek na premoženje?

Nobene.

Tabela pravi, da pri nas sploh ni tako slabo biti bogat.

Karaya 52 ::

monster-x; primerjal sam davek na dobiček, ki pri nas niti ni tako visok. V ZDA je precej višji. Tabelo z dohodninskimi razredi sem prilepil kot zanimivost in nima nobene veze z davkom na dobiček.

Okapi ::

V glavnem, pri nas se splača biti bogat, samo preveč ne smeš zaslužit:P

O.

monster-x ::

1. Karaya 52, stopnja davka od dobička (bolj pravilno Davka od dohodkov pravnih oseb) je res nižja kakor ponekod v tujini, ampak to niti slučajno ne pomeni, da je nizka. Seveda se pri dejanskem izplačilu dividende še enkrat obdavčijo.

2. Ne vem, a ne znam računat jst al vi? Da se splača bit v Sloveniji bogat? Ker če se začne najvišji razred obdavčitve že pri 65% BDP-ja/preb., potem to pomeni kvečjemu to, da je lestivca postavljena nižje in veliko hitreje dosežeš tisto stopnjo, od koder si obdavčen po najvišji stopnji, kar pomeni, da je delo na splošno obdavčeno veliko bolj.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

SasoS ::

Seveda se splača bit bogat. Če ustvariš 500, 1000% povprečnega BDPja na prebivalca skoraj povsod plačaš 40 in več % davka. V Avstriji naprimer 50% :) Najbolj najebejo tisti ki niti niso bogati, pa še vedno padejo v najvišji razred...

monster-x ::

Najbolj najebejo tisti ki niti niso bogati, pa še vedno padejo v najvišji razred...

Vsekakor. Sicer pa je tole progresivno obdavčenje legaliziran rop.

Seveda se splača bit bogat.

Se oproščam, če nisem bil dovolj jasen, ampak mišljeno je bilo, da je bolje biti bogat v kakšni drugi državi, kjer si manj obdavčen.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

Verjamem, da bi ob višji obdavčitvi premoženja in manjši dela, večina bolje živela, gospodarstvo pa bolje prosperiralo.

monster-x ::

Verjamem, da bi ob višji obdavčitvi premoženja in manjši dela, večina bolje živela, gospodarstvo pa bolje prosperiralo.

Kaj točno ti smatraš pod "višja obdavčitev premoženja"? Torej kaj bi ti obdavčeval?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

BluPhenix ::

Kaj točno ti smatraš pod "višja obdavčitev premoženja"? Torej kaj bi ti obdavčeval?


Lahko avto in stanovanje 50% vrednosti na leto.

Verjamem, da bi ob višji obdavčitvi premoženja in manjši dela, večina bolje živela, gospodarstvo pa bolje prosperiralo.


Gospodarstvo bolje prosperiralo. Mogoče, razen če ne bo obdavčil tudi premoženja podjetij. Ko bodo redno morala plačevati nek navek na premoženje za vso opremo, stroje in kapital, ki ga imajo, bodo verjetno bolj malo prosperirala, sploh s plačilno politiko v sloveniji.

Se pa sliši fanj ja. Potem bomo vsi več delali (ker bo naš zaslužek manj obdavčen, bomo lahko zasluživi več) in nihče ne bo nič imel (ker bo zaradi visoke obdavčitve premoženja nesmiselno karkoli lastiti). Torej veliko dela, nič imetja. Kje je že bilo to :)
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Karaya 52 ::

Vozila, plovila, nepremičnine... Lahko se je iti kapitalista ko prideš enkrat do te točke, potem se mi res lahko smejijo tisti ki so financirali hiše pa še kaj z negativno obrestno mero.

monster-x ::

Za vozila že obstaja davek na motorna vozila, za plovila že obstaja davek na vodna plovila. Pri nepremičninah je pa zaenkrat tko, da plačaš davek na promet z nepremičninami, če prodaš svojo nepremičnino (če je novogradnja, plačaš DDV in ne tega davka). Bi tem davkom še kaj dodal?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

jype ::

monster-x> Bi tem davkom še kaj dodal?

Zeleni davek.

(Davek na zavist.)

Plača ga tisti in toliko, kolikor mu kolektivno zavidamo, da ima več kot imamo mi.

To je edino pravično!

BluPhenix ::

Evo to kar je reku jype podpiram, ker je to edini davek, po katerem bo mogoče rekla večina slovencev: no sedaj pa so stvari glede davkarije in premoženj pošlihtane.

Negativna obrestna mera? Kaj naj bi to bilo?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

MadMicka ::

No ja, vsi davki so na nek način povezani. Država mora pobrati toliko in toliko. Potem pa lahko kak davek zniža, pa uvede nov davek ali pa kak drug davek zviša. Jaz bi raje bolj obdavčil premoženje, kot pa dobičke in delo. Na ta način se posredno udari po sivi ekonomiji.

Z "negativno obrestno mero" je verjetno mišljeno obodboje tam v 70 in začetku 80 let, ko si vzel kredit na več deset let in na koncu realno manj vrnil, kot si dobil. Pri kreditih, ki so jih dala podjetja, je temu bilo tako, ne vem pa, če je bilo tako tudi pri bančnih kreditih. No, tole kar pravim, ni ravno 100% :)

monster-x ::

MadMicka, problem obdavčevanja premoženja (npr. umetnine, nakit, ipd.) je ta, da so precej neučinkoviti, kar pomeni, da lahko ocenjevanje davčne osnove (se pravi, koliko je vrednost premoženja) stane več kakor dejansko pobereš. Pa še precej mobilno je lahko premoženje zaradi česar je tak davek precej nesmiseln.

Aja, obdavčijo te tudi, če imaš vikend (davčno osnovo je lažje oceniti). Pa obdavčijo te tudi, če presežeš določen znesek pri igrah na srečo. Pa obdavčijo te tudi, če prejmeš darilo/zapuščino. Temu se da sicer v določenih primerih celo izogniti na povsem legalen način.

Da ni davkov za "bogate barabe" z veliko premoženja? :)

Glede negativne obrestne mere pa je tako, ja. Ti si vzel takrat kredit, si zgradil recmo hišo (zaradi tega si potreboval dolgoročen kredit), nato pa je sledila inflacija, ampak ti si moral še vedno nominalno enako vrniti, realno pa precej manj. Če bi takrat dvignili tudi obroke za kredit, bi pač realno plačal isto.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

Jasno da nekaterim obstoječe stanje ustreza, zato pa pišejo cinične odgovore in iščejo luknje v zakonodaji. Ker siva ekonomija le predstavlja 1/4 letnega proračuna, zato dodaten komentar sploh ni potreben.

BluPhenix ::

Ker siva ekonomija le predstavlja 1/4 letnega proračuna, zato dodaten komentar sploh ni potreben.


Siva ekonomija je v sloveniji na ravni nekje 20%, oz. 1/5, en 1/4. Poleg tega siva ekonomija ni nujno škodljiva. Sploh pa ljudje navadno kritizirajo sivo ekonomijo, dokler ne gredo do avtomehanika in jim reče 200€ brez računa, večinoma ljudlje sprejmejo.

Glede negativne obrestne mere pa je tako, ja. Ti si vzel takrat kredit, si zgradil recmo hišo (zaradi tega si potreboval dolgoročen kredit), nato pa je sledila inflacija, ampak ti si moral še vedno nominalno enako vrniti, realno pa precej manj. Če bi takrat dvignili tudi obroke za kredit, bi pač realno plačal isto.


Vse lepo in prav, ampak takrat obrestna mera ni upoštevala inflacije. To še ne pomeni, da je bila negativna.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

monster-x ::

Karaya 52, še vedno mi nisi odgovoril, kakšne davke imaš v mislih.

Verjetno si mislil z "nekaterim" mene, pa ti bom kar posvetil še par povedi. Meni osebno trenuten davčni sistem niti slučajno ni všeč in mi tudi ne "ustreza" (to se sliši kot da sem bogataš -- naj te pomirim, nisem). Povsem normalno je, da se vsak poskuša izogniti čim večjemu davku. Dokler to počne na zakonit način, je vse okej. Eno ja davčno izogibanje, ki je legalno, drugo pa je davčna utaja, ki pa je nelegalna. In če meni davčni sistem omogoča, da pod drugačnimi pogoji pridem do nečesa in s tem plačam manj davka, bom to seveda storil. Da bom zaradi usmiljenja plačeval več davka in sebi jemal? Ne, hvala. Tega ne bo storil nihče. Tudi ti ne. Razen mogoče tisti, ki ne ve, da je to možno ali pa se mu ne da s tem ubadati.

Zakaj pa sem odločno proti visokemu obdavčenju tistih najpremožnejših, kar ti predlagaš? Preprosto zato, ker ni moralno jemati tistim, ki ustvarjajo in dajati tistim, ki ne. Zakaj bi moral tisti, ki ustvari največ plačevati še za tistega, ki iz kakršnihkoli razlogov ne ustvari toliko kot drugi? Zakaj bi bilo potrebno izenačevati sposobne in nesposobne? S tem boš na dolgi rok sposobne spodil tja, kjer bodo več dobili. Torej, najprej jih boš toliko in toliko let šolal, nato pa ti bodo ušli. Jako dobra investicija.
Naj mu ta denar raje pustijo in naj jih magar potroši tudi za luksuzna sredstva. S tem bodo imeli delo tudi proizvajalci luksuznih dobrin, ki bodo spet trošili naprej. Zakaj točno je to slabo? Mi boš ti razložil?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

MadMicka ::

Država težkko obdavči nakit, pa zlatnine. Če bi na te predmete nabila pri nakupu oz. prodaji extra davek, bi jih pač švercarili iz tujine. Tudi sicer ne vem, če je sploh možen podben extra davek v okviru EU. Verjetno ni.

Lahko pa država končno postavi ustrezen davek na nepremičnine. To je začela Janševa vlada, samo očitno zaradi kompleknosti problema tega ni speljala. Zdej pri fizičnih osebah to ni problem. Lahko bi celo naredili progresivno lestvico, tako kot pri dohodnini. Do npr. 40m2 stanovanjske površine na osebo ni davka, majhen davek do 100m2, in nato hudo večji na večje površine. Ne vem pa, kako bi to uredili pri pravnih osebah. Sicer bi tisti, ki imajo po več hiš, pač pisali hiše na pravne osebe. Lahko bi tudi dodatno obdavčili drage avtomobile pri registraciji, npr. nad 3.000 kubikov in nad 200 konjev.

Po drugi strani pa jasno, država mora šparati. Za začetek lahko ukine Državni svet, ga nič ne rabimo. Pa zakaj točno rabi predsednik tako majhne državice v parlamentarnem sistemu 50 zaposlenih, tudi ne vem. Pa nadomestila parlamentarcem po prenehanju mandata, bi jih tudi morali prepoloviti!! itd. itd.

monster-x ::

Vse lepo in prav, ampak takrat obrestna mera ni upoštevala inflacije. To še ne pomeni, da je bila negativna.

Seveda ne. Nominalna obrestna mera je bila vsekakor pozitivna. Ko pa še upoštevaš inflacijo, pa ugotoviš, ali je bila obrestna mera realno pozitivna ali negativna. Če imaš npr. 4% obrestno mero in 8% inflacijo, lahko ugotoviš, da si imel dejansko negativno (-3,7%) obrestno mero.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

monster-x; Verjetno misliš na obstoječi DDV, DMV ali kaj podobnega ki pa ni davek na premoženje.

monster-x> Zakaj pa sem odločno proti visokemu obdavčenju tistih najpremožnejših, kar ti predlagaš?

Ne, popolnoma napačno si me razumel. Ni moralno da so tisti ki ustvarjajo ultra obdavčeni, tisti ki pa sedijo na premoženju pa ne. In kdo pravi da tisti s premoženjem kaj ustvarjajo? Ampak tak razred je ustvarila tranzicija in v tem je vsa moja poanta.

Vso to razmišljanje o davku na premoženje se je začelo v temi o nepremičninah, kjer so bili izpostavljeni bizarni primeri, ko univerzitetno izobražen par ne pride do kredita za stanovanja (visoka obdavčitev), po drugi strani pa plačuje socialne prispevke iz katerih se napaja (socialna pomoč) X oseba ki si nepremično že lasti.

Pri 14k€ neto davčne osnove padeš v najvišji dohodninski razred??? To bi naj bilo stimulativno ozračje?

monster-x ::

MadMicka, sej avtomobili so že sedaj obdavčeni po progresivni (navadna progresija, ne stopničasta) lestvici (Davek na motorna vozila). Če si kupiš avto za 100k € že sedaj plačaš precej več davka kakor nekdo, ki kupi avto za 10k €. Zakaj bi ga še bolj obdavčili? Slej ko prej bi se začel zmanjševati promet z luksuznimi avtomobili, kar pomeni, da prodajalci ne bi imeli več dela. To pa spet ni dobro. Istega mnenja sem glede davka na nepremičnine in kak "hud davek" na večja stanovanja je spet korak v napačno smer. Kdo si bo kupoval potem velika in luksuzna stanovanja, če ga bo to zelo udarilo po žepu? Potem spet ne bodo imeli dela gradbinci, ki ne bodo trošili naprej in spet smo v začaranem krogu. Aja, mimogrede, če imaš vikend večjih dimenzij že sedaj plačaš davek, tako da neka oblika davka na nepremičnine že obstaja (da se mu tudi izogniti, seveda).

Sicer ste verjetno že ugotovili, ampak osebno sem odločno proti visokim davkom. Če pa jih predlaga nekdo v stilu "naj vzamejo tistim, ki imajo in dajo meni", pa se da hitro ugotoviti, v kakšnem poskusu ropa živimo. Naj država raje zmanjša svojo porabo in zniža davke. Tako bo ljudem ostalo več denarja, ki ga bodo trošili in zaradi povečanega povpraševanja bodo lahko podjetja več zaposlovala.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

Saj smo vsi proti nižjim davkom, upam. V Kaliforniji se davek na nepremične giblje okoli procenta (stanovanjska hiša) posledično je delo manj obdavčeno, torej, več ljudi pride do nepremičnine.

MadMicka> To je začela Janševa vlada, samo očitno zaradi kompleknosti problema tega ni speljala.

Ni bilo politično oportuno, to je vse.

monster-x ::

Verjetno misliš na obstoječi DDV, DMV ali kaj podobnega ki pa ni davek na premoženje.

Mislim na vse davke, še posebej pa tiste, ki so progresivni.

Ne, popolnoma napačno si me razumel. Ni moralno da so tisti ki ustvarjajo ultra obdavčeni, tisti ki pa sedijo na premoženju pa ne. In kdo pravi da tisti s premoženjem kaj ustvarjajo? Ampak tak razred je ustvarila tranzicija in v tem je vsa moja poanta.

Zakaj bi me moral obdavčiti, če si lastim firmo, ki mi letno nosi 1 mio € profita, hkrati pa ne delam nič in le ležim na kavču? Bi me moral zaradi tega močno obdavčiti?
No, vseh takih, ki ustvarjajo ali pa sedijo na premoženju pa ne moremo dati kar med tiste, ki so obogateli med tranzicijo s poceni nakupi državne lastnine (si pomislil na kakšnega Pečečnika, Akrapoviča?). Ampak okej, pustmo to. To so le ostanki v Sloveniji zelo priljubljenega prejšnjega sistema. O tem, kako so se vrli zagovorniki komunizma čez noč spremenili v kapitaliste pa z veseljem kdaj drugič.

Torej, ti bi mene obdavčil, ker le "sedim" na premoženju, nekoga ki pa ustvarja pa ne bi? Me diskriminiraš, ker sem v preteklosti bil priden in si to ustvaril, sedaj pa ne delam nič več, ker se mi ne da?

Vso to razmišljanje o davku na premoženje se je začelo v temi o nepremičninah, kjer so bili izpostavljeni bizarni primeri, ko univerzitetno izobražen par ne pride do kredita za stanovanja (visoka obdavčitev), po drugi strani pa plačuje socialne prispevke iz katerih se napaja (socialna pomoč) X oseba ki si nepremično že lasti.

Jah, na žalost, ampak tko je. Stanovanja so sicer obdavčena po nižji stopnji 8,5% (novogradnje), pri starejših stanovanjih pa je potrebno plačati davek na promet z nepremičninami (2%, kar je v primerjavi s tujino precej malo). Bolj so bile problematične visoke cene stanovanj, ampak pač tako je bilo (malo ponudbe, visoko povpraševanje, pa maš takole situacijo). Sej zdej cene padajo. Ampak ne morš se zdej kr pizdit čez banko (banka ma kriterije po katerih posoja denar, če si tvegan, ti ga ne bo želela dati). Če bi pa tkole talal kredite kokr so jih v ZDA pred krizo, pa bi šlo kej narobe, pa bi spet ljudje jokal, češ kako slabo posluje banka.

Mimogrede, socialnih prispevkov se ne plačuje za kakršnakole nepremičnine.

Pri 14k€ neto davčne osnove padeš v najvišji dohodninski razred??? To bi naj bilo stimulativno ozračje?

Seveda ne, tega nisem nikjer napisal.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

monster-x ::

Saj smo vsi proti nižjim davkom, upam.

Vse dokler se suče zadeva okoli tebe? Tistim, ki imajo več pa vzeti a ne! Ne bodo eni mel več k ti (upam, da si zaznal sarkazem).
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

MadMicka ::

No, saj jaz tudi v osnovni nisem za višanje davkov. Kvečjemu obratno. Ampak, tedaj je nujno potrebno zmanjšati izdatke iz proračuna. Pa ne na račun socialnih transferjev, ki so že sedaj povečini mizerija. Šparati je potrebno pri drugih postavkah.

Pred kratkim je bila objavljena neka tabela, ki kaže razmerje med bogatimi in revnimi v posameznimi državami. Zanimivo, Slovenija je glede tega pri samem vrhu v EU, skupaj s skandinavskimi državami. Se pravi, v Sloveniji npr. so razlike med bogatimi in revnimi bistveno manjše, kot npr. v Španiji, Italiji, Grčiji, itd., celo v Nemčiji so razlike večje.

Ziga Dolhar ::

Monster-x: pravis, da naj se denar raje pusti premoznim, ki naj ga sami trosijo.

Vprasanje: Ali z rastjo premozenja (/prihodkov) proporcionalno raste tudi zapravljanje? (Ali nekdo, ki zasluzi 100-kratnik, tudi zapravi 100-kratnik?)

Ker, ce potrosnja ne narasca proporcionalno s prihodki, potem so proporcionalni davki za taksno osebo v bistvu degresivni in jo obremenjujejo manj kot 'fizickega radnika'.
https://dolhar.si/

monster-x ::

Ziga Dolhar, ne, ne raste proporcionalno (vsaj v večini primerov ne). Je pa treba vsekakor upoštevati, da ljudje, ki so premožnejši večinoma znajo delati z denarjem. Se pravi, če zaslužim 10k na mesec in od tega zapravim le 2k, bom ostalih 8k investiral nekam. Ta investicija pa bo za nekoga spet vir dohodka, saj bo dobil delo. Sej ni potrebno, da se vse zapravi. Lahko pa tudi varčujejo več, kar pomeni, da ob večji količini denarja v banki, obrestna mera za posojilo pade, kar zopet povzroči trošenje s strani drugih.

Če tako gledamo, potem bi morali dve po dohodku in premoženju enaki osebi različno obdavčiti, če ne zapravljata enako. Češ "če ne boš zapravil, ti bomo pa vzeli". To ni ravno okolje, v katerem bi si ljudje želeli živeti.

Glede degresivnosti ... v bistvu je čist odvisno, kater davek gledaš. Recmo dohodnina ti bo pobrala od vsakega evra, ki je nad najvišjo točko 41%, kar je večje obremenjevanje plače kot pa nekoga, ki je obdavčen le po 16%. Če se premakneš na nadaljne trošenje je pa spet tko, več kot potrošiš, več davka plačaš. In spet je odvisno, za kaj trošiš. Če kupuješ luksuzne avtomobile, boš spet plačal več davka, kar se tiče avtomobilov kot pa nekdo ki kupi majhen avto. Če pa gledaš, da nekdo troši le za hrano in druge vsakdanje dobrine in plačuje na tisto ceno le še 20% oz. 8,5% DDV, potem pa spet plača davka tisti, ki več potroši. Če potrošita enako, potem je obremenitev nižje plače zagotovo višja. Če nekdo potroši proporcionalno več kakor drugi, sta lahko obremenitvi enaki. Ni glih tko, da bi bli degresivni davki. Degresivni davki pomenijo, da več kot zaslužiš, nižji odstotek svoje plače daš za davke, kar pod določenimi pogoji lahko celo pomeni, da oba plačata enako davka. Torej recmo vsak plača 100€ davka. Seveda pa je pri 500€ plače to veliko večja obremenitev kakor pa pri 10k€. Ampak po drugi strani, zakaj bi moral nekdo plačati več samo zato, ker več zasluži?


MadMicka, teli socialni transferji, ki jih tako zelo podpiraš so precej dvorezen meč. Po eni strani podpiraš tiste z nižjimi dohodki, da lažje preživijo, po drugi strani pa jih s tem, da jim daješ te dohodke ne spodbujaš k temu, da bi se bolj trudili in več in bolje delali ter s tem poskrbeli za večjo konkurenčnost gospodarstva, kar je zagotovo v interesu vseh (no, če ti gre dobr, si seveda na svojem področju ne želiš konkurence, na vseh ostalih pa si jo želiš, da lahko kupuješ boljše in cenejše dobrine/storitve). Bi pa vsekakor morala država znižati stroške (pa magar če mora odpustiti nekaj neproduktivnih delavcev v javni upravi), hkrati pa znižati davke, da bi lahko ljudje imeli večjo kupno moč.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Ziga Dolhar ::

Ziga Dolhar, ne, ne raste proporcionalno (vsaj v večini primerov ne). Je pa treba vsekakor upoštevati, da ljudje, ki so premožnejši večinoma znajo delati z denarjem. Se pravi, če zaslužim 10k na mesec in od tega zapravim le 2k, bom ostalih 8k investiral nekam. Ta investicija pa bo za nekoga spet vir dohodka, saj bo dobil delo. Sej ni potrebno, da se vse zapravi. Lahko pa tudi varčujejo več, kar pomeni, da ob večji količini denarja v banki, obrestna mera za posojilo pade, kar zopet povzroči trošenje s strani drugih.


Ravno v tem je praktična težava - da premožnejši ne trošijo več (marginal propensity to consume), ampak manj. In ravno to je težava, če denar hranijo "v štumfih", saj takšen denar efektino pride iz obtoka. Če pa denar že da v banko, bo šel ta denar v idealnih razmerah res v investicije, a težava je, da so to precej dolgoročne posledice, medtem ko je neposredna potrošnja precej kratkoročna. Nastajajo diskrepance v denarnem krogotoku, in ravno te diskrepance (kot posledica manjše mejne nagnjenosti k trošenju) so ekonomska utemeljitev progresivne obdavčitve.

Nadaljna težava je, da je tisti ideal "gospodarskega krogotoka" precej napihnjen teoretični konstrukt. Ni problema, dokler ekonomija sama priznava, da ni ekzaktna znanost - problem nastane, ko se postulati "S=I" in sledeče izpeljave ("prihranki gredo v banko, banka posodi podjetniku, podjetnik zgradi tovarno in zaposli delavce ...) prično jemati kot matematično definirane in nujne posledice, katerim bo realnost kar avtomatično sledila.

In short - (ekonomska, ne politična, prosim lepo :)) utemeljitev progresivne obdavčitve ni v idealu "enakosti" (Semolič in klapa), ampak v dejstvu, da premožnejši (enako) obdavčitev dejansko občutijo manj intenzivno, in progresivna obdavčitev vsaj v manjšem obsegu odpravlja posledično manjše trošenje (in povpraševanje na trgu).

Če tako gledamo, potem bi morali dve po dohodku in premoženju enaki osebi različno obdavčiti, če ne zapravljata enako. Češ "če ne boš zapravil, ti bomo pa vzeli". To ni ravno okolje, v katerem bi si ljudje želeli živeti.


Res je - definitivno pa takšna obdavčitev ne bi bila učinkovita, dasiravno bi bila "poštena" (v pomenu, ki ga imata izraza v davčnem pravu.)

Glede degresivnosti ... v bistvu je čist odvisno, kater davek gledaš. Recmo dohodnina ti bo pobrala od vsakega evra, ki je nad najvišjo točko 41%, kar je večje obremenjevanje plače kot pa nekoga, ki je obdavčen le po 16%.


Nesporno gre za višjo obremenitev "plače". Pa gre tudi za višjo obremenitev "nekoga"?

---

Zdej pa še malo bolj na osebni ravni, monster-x :). Nesporno opažam, da imaš smisel za ekonomijo in tudi znanje. Ampak kolikor sem te spremljal zadnje čase, ko več pišeš, bolj opažam, da očitno ne veš veliko o zgodovinskem razvoju ekonomije v družbeni (socialni!) realnosti in pogojenosti njenih institutov ravno z njihovo družbeno sprejemljivostjo. Ni problem ugotoviti, da zahtevna davčna pravila zmanjšujejo učinkovitost sistema. Problem je, da takšna "učinkovitost" zaradi svoje nesprejemljivosti v širši družbi morda ni realno izvedljiva. Prav tako opažam, da si ravno zaradi (hladne ekonomske) neučinkovitosti precej nastrojen proti idejam o "sociali". Če si boš pogledal zgodovinski razvoj sistemov socialne varnosti, boš opazil, da so ravno poskusi strogega ekonomičnega delovanja pripeljali takšnih do socialnih razmer (odporov), v katerih je "ekonomska učinkovitost" zadela na svojo bistveno težavo - družbeno nesprejemljivost. In ker lastninska pravica kot titula dejansko učinkuje zgolj s tem, da jo spoštujejo drugi, se je potrebno vprašati, ali je res "učinkovit" sistem, ki deluje zgolj v teoriji, v praksi pa ni uresničljiv?
https://dolhar.si/

Okapi ::

To je začela Janševa vlada, samo očitno zaradi kompleknosti problema tega ni speljala.

Osnovni problem s tem davkom na nepremičnine je v tem, da smo v Sloveniji v svetovnem vrhu po odstotku gospodinjstev z lastno nepremičnino. Kar pomeni, da ima veliko ljudi, ki sicer razmeroma malo zaslužijo, nepremičnino (večinoma po zaslugi socialističnih kreditov in Jazbinškovega zakona) in bi jih tak davek nesorazmerno prizadel. In si nobena stranka ne upa nakopati srda vseh teh lastnikov nepremičnin.

Sicer pa, a se kdo spomni enega starega jugo-slogana - imaš kuču, vrati stan;-)

O.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večja količina denarja na računu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6617231 (14423) stb
»

Kaj narediti s prihranki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11123298 (20006) M.B.
»

Bogati siromaki??? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30188165 (77725) energetik
»

Dohodnina 2007 - Nateg? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17013045 (8947) Ziga Dolhar

Več podobnih tem