» »

Pogled nazaj: prvi netbooki

Pogled nazaj: prvi netbooki

Slashdot - Dandanes so netbooki pravcati hit, eden najhitreje rastočih računalniških segmentov. Njihova zgodovina se začenja okrog leta 1996, poroča Slashdot, ko je Toshiba predstavila svoj Libretto 70CT, ki je takrat nosil oznako subnotebook oz. podprenosnik po naše. Šlo je namreč za prvi model, ki bi ustrezal večini današnjih definicij netbookov - imel je povezljivost (IR in kartice PCMCIA), orodja za brskanje po spletu in bil je majhen. Na njem je tekel legendardni Windows 95 OSR2 z Internet Explorerjem 2.0 na celih 16 MB pomnilnika in 120 MHz-procesorju. Dolgo pot smo prehodili od tistih časov.

12 komentarjev

Matako ::

Nekateri na slashdotu so zelo hitro pravilno ugotovili, da Libretto ni ustrezal definiciji netbooka iz enega razloga: bil je svinjsko drag celo glede na prenosnike tistih časov.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Phoebus ::

Ne samo svinjslo drag, tudi njegove zmogljivosti so bile kar visoke.
Sicer pa imamo tudi zdaj nič-kaj-poceni netbooke (hint: sony).

Matako ::

Evo.. tole je kandidat za prvi netbook ;) Ima celo vgrajen modem.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

b0j3 ::

Pred Librettom je bil Psionov Netbook (hej, še imenoval se je netbook).
Če ni bil prvi, je bil vsaj med prvimi.

Mavrik ::

Mah, subnotebooki so z nami že zelo lep čas in na njih ni nič kaj pretirano posebnega. Kar je posebnega na netbookih ni ne velikost, ne teža, ne tehnologija. Tole je že vse zelo dolgo obstajalo in se dalo kupit.

Fora je v tem, da so svinjsko poceni. Tale cigel pa nikakor ni bil poceni, zato ga je označiti za "netbook" malo... napačno. Nekako tako kot bi za netbook označil 11" Sony Vaiota za 2000€. Bi bila žalitev za tak prenosnik.
The truth is rarely pure and never simple.

lorenz ::

Kdor se na racunalnistvo spozna malo bolje ta ve kdo so resnicni pionirji na podrocju racunalnistva.
PowerBook Duo in to ze leta 1992

PowerBook Duo 210 @ Wikipedia

Ok ce pozabimo ceno, ki pomemben del naprav ki se imenujejo netbook.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lorenz ()

mtosev ::

kolk je enkran? 5"?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Okapi ::

Prvi netbook je bil Olivetti Quaderno, 1992.



http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?...

O.

bf4ed ::

Jaz mam enega delujočega PowerBook Duo :D
Kupi kdo? :D

TribesMan ::

Sem celo imel podobnega Libretta 110CT v lasti. Razlika je bila wide screen zaslon 800*480. Pentium MMX 233 (dalo se ga je overclockat na 300MHz) in 32MB RAMa. Ravno RAM je bil njegov problem, saj se ga ni dalo nadgraditi... Tako je zadeva postala obsolete tisti trenutek ko je prišla ven. Je bila pa uporaben za kakšne neumnosti. Vem da so ga uporabljali trgovski potniki v moji bivši firmi. In to celih 6 let... tako da ni bil čisto za odpis. Dragi so bili pa kot žafran...
Aja pa network povezava je bila možna le preko PCMCIA, kar je nekoliko zoprno. Sicer z PCMCIA WiFi kartico je bilo vse veliko boljše, vendar RAM ga je pokopal v vsakem primeru. Kakroli drugega kot Win98 je bila utopija.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Ziga Dolhar ::

Si pa zato Settlerse II v postli igral :).
https://dolhar.si/

TribesMan ::

True true... :D
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Netbook po menjavi CMOS baterije ne deluje (sploh)

Oddelek: Pomoč in nasveti
101696 (1461) dunker
»

Nakup Netbook-a

Oddelek: Kaj kupiti
254829 (3881) __Devil__
»

Microsoft prepovedal netbooke s hibridno hrambo podatkov, zanikal ARM podporo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
586206 (4927) klinker
»

Pogled nazaj: prvi netbooki

Oddelek: Novice / Grafične kartice
123407 (2506) TribesMan
»

AMD: Netbooki bodo izumrli

Oddelek: Novice / Procesorji
425975 (4175) FireSnake

Več podobnih tem