Slashdot - Dandanes so netbooki pravcati hit, eden najhitreje rastočih računalniških segmentov. Njihova zgodovina se začenja okrog leta 1996, poroča Slashdot, ko je Toshiba predstavila svoj Libretto 70CT, ki je takrat nosil oznako subnotebook oz. podprenosnik po naše. Šlo je namreč za prvi model, ki bi ustrezal večini današnjih definicij netbookov - imel je povezljivost (IR in kartice PCMCIA), orodja za brskanje po spletu in bil je majhen. Na njem je tekel legendardni Windows 95 OSR2 z Internet Explorerjem 2.0 na celih 16 MB pomnilnika in 120 MHz-procesorju. Dolgo pot smo prehodili od tistih časov.
Nekateri na slashdotu so zelo hitro pravilno ugotovili, da Libretto ni ustrezal definiciji netbooka iz enega razloga: bil je svinjsko drag celo glede na prenosnike tistih časov.
Mah, subnotebooki so z nami že zelo lep čas in na njih ni nič kaj pretirano posebnega. Kar je posebnega na netbookih ni ne velikost, ne teža, ne tehnologija. Tole je že vse zelo dolgo obstajalo in se dalo kupit.
Fora je v tem, da so svinjsko poceni. Tale cigel pa nikakor ni bil poceni, zato ga je označiti za "netbook" malo... napačno. Nekako tako kot bi za netbook označil 11" Sony Vaiota za 2000€. Bi bila žalitev za tak prenosnik.
Sem celo imel podobnega Libretta 110CT v lasti. Razlika je bila wide screen zaslon 800*480. Pentium MMX 233 (dalo se ga je overclockat na 300MHz) in 32MB RAMa. Ravno RAM je bil njegov problem, saj se ga ni dalo nadgraditi... Tako je zadeva postala obsolete tisti trenutek ko je prišla ven. Je bila pa uporaben za kakšne neumnosti. Vem da so ga uporabljali trgovski potniki v moji bivši firmi. In to celih 6 let... tako da ni bil čisto za odpis. Dragi so bili pa kot žafran... Aja pa network povezava je bila možna le preko PCMCIA, kar je nekoliko zoprno. Sicer z PCMCIA WiFi kartico je bilo vse veliko boljše, vendar RAM ga je pokopal v vsakem primeru. Kakroli drugega kot Win98 je bila utopija.