» »

Nov slovenski razpored na tipkovnicah

««
9 / 10
»»

Okapi ::

Saj simboli za nekatere od teh tipk že obstajajo, ni potrebno tople vode odkrivati. Na moji tipkovnici recimo shift, tab, backspace in enter nimajo nobenih napisov, ampak samo različne puščice.

Sicer pa so simboli brezveze, ker tipkovnice pač ne delaš za nepismene in simboli za home, end, insert, pg up/down, pause ... bi bili samo nepotrebna komplikacija.

O.

Karaya 52 ::

Sploh ne. Besedno sporazumevanje je pač eden od načinov. Prometni znak STOP ima povsem jasen pomen pa če se voziš po Egiptu, Franciji, Kitajski etc. Upam si trditi da je razvoj funkcij čisto povozil tipkovnice. Poimenovanje tipk ne ustreza več njihovim funkcijam razen kakšen ECS, ENTER. Semaforji imajo rdečo, rumeno in zeleno žarnico, misliš da je to podcenjujoče do koga? Bi bilo bolje če bi goreli napisi "stoj, pripravi se, pelji"? In potem v vsaki državi drugače?

djordjevic ::

Ajaj, Karaya 52, ne mešaj hrušk in jabolk. Eno so univerzalni prometni znaki, ti pa zagovarjaš ustvarjanje novih simbolov na slovenski ravni, ki naj bi olajšali učenje starejših uporabnikov in bodočih generacij. Zakaj, komu na čast? Če si človek ne more zapomniti tistih nekaj znakov na tipkovnici ... Krščenmatiček, no, potem ne vem, kaj delajo tečajniki z njimi. Ker učijo jih očitno ne.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Karaya 52 ::

Apple se je že približal temu načinu označevanja:



Preprosto in kompatilibno z vsemi kulturami. Ali bi raje forsirali angleščino? Semaforji podcenjujejo intelektualno kapaciteto osebe 21. stoletja?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

darkolord ::

Poimenovanje tipk ne ustreza več njihovim funkcijam
Edino za print screen in Pause/Break

Preprosto in kompatilibno z vsemi kulturami.
OK, kako pa nekomu poves, naj pritisne tisti znakec?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

opeter ::

V primeru, da bi imeli barvne tipkovnice (ki že obstajajo, oz. obstajajo v obliki silikonskih prevlek, primerno za uporabnike npr. Applove programskega paketa Final Cut, Adobe Premiere, AVID idr. -> glej spodnjo sliko in povezave) pozabljate, da je kar nekaj ljudi ki so barvno slepi ali pa ne ločijo katero od pomembnih barv.

Kaj pa narediti v tem primeru?

Slika:



Povezave:
http://www.worldtechdevices.com/index.s...
http://www.worldtechdevices.com/premier...
http://www.editorskeys.com/
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Karaya 52 ::

No prav, pa namesto barv simbol, ki je potem prikazan tudi v vmesniku. Barvno slepi so tudi na cestah, pa normalno funkcionirajo v prometu.

djordjevic ::

To bi bilo zabavno pisati priročnike. Šlo bi nekako v stilu: Pritisnite tipki s simboloma / in $, nato pa pritisnite tipko s simbolom ÷, da se vam prikaže ... (simboli so naključno izbrani).
No grave is deep enough to keep us in chains.

Matako ::

ja.... sem zato, da se uporabi
ctrl = NADZOR
TAB = ZAMIK


V resnici je bolj "ukaz" kot nadzor. Tipično s to tipko daješ ukaze nadziraš pa bolj malo.

Verjetno je prišlo do nesporazuma, ker "control" na tipkovnici je bil mišljen kot "upravljanje" (naprave)... kar je približno isto kot ukazovanje.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

opeter ::

@darkolord

Pred leti je bilo na Applovih tipkovnicah poleg simbola deteljice, torej ->  še tudi pregrizeno jabolko. Takrat so temu enostavno rekli: pritsni tipki "jabolko in s" (za kombinacijo tipk  + S).

Je pa res, da so v ZDA in drugih angleško govorečih državah to tipko od nekdaj imenoval Command (kot ukaz).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Brane2 ::

V resnici je bolj "ukaz" kot nadzor. Tipično s to tipko daješ ukaze nadziraš pa bolj malo.

Verjetno je prišlo do nesporazuma, ker "control" na tipkovnici je bil mišljen kot "upravljanje" (naprave)... kar je približno isto kot ukazovanje.


CTRL je bil mišljen za pošiljanje "control codes"- torej nadzornih kod. ( CTRL-J - nadomestek za ENTER, CTRL-C itd)

NDZR se zdi ustrezna zamenjava.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Lion29 ::

Vprašanje je, zakaj buzorirati ljudi s spremembami standarda, ki je že čisto ustrezen


Brane2... po tvoji logiki bi se mi morali se vedno pes prevazati okoli, s sulicami loviti mamute in jesti surovo hrano....

Vsako stvar se da izboljsati. in ce je moznost izboljsave je prav, da se jo izkoristi, ce je le upravicena glede na stroske....

sam sem mnenja, da bi bilo fajn uvesti novi standard, menim pa da ni nujno potrebno.

kar se pa samihstroskov tice tega...sam ne verjamem, da bi bil strosek uveljavitve tega standarda tekom 5ih let vec kot 2mio evrov...

ce pa ze, pa vsekakor tebi ne bo treba dati vec. dal bos isto, le drzava bo drugace porazdelila proracun. Vseeno raje vidim, da gre za standardizacijo nove, bolj funkcionalne tipkovnice kot pa za oborozitev

Pa tudi preprican sem, da novi standard (ce bo sprejet) ne bo zapovedan javnim upravam, solam itd... bo le predlagan... bo pa sigurno vec pritiska da se uporablja novi standard, kar je tudi prav.


pa se enkrat, noben ne bo umaknil ć-ja in đ-ja dol, le v drugem planu bodo

T-h-o-r ::

pa povej kaj točno bo izboljšanega s tem, da ne bo več đć na prvem nivoju?!
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

USS Liberty ::

Ko nekateri omenjate prometne znake...
V Quebecku so še celo stop znak pofrancozili...

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

darkolord ::

pa povej kaj točno bo izboljšanega s tem, da ne bo več đć na prvem nivoju?!
Da bodo na prvem nivoju lahko namesto teh bolj uporabljene tipke.

T-h-o-r ::

aha, in to bo izboljšalo karkoli kako?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Lion29 ::

T-h-o-r: sej, a je govora samo o tej spremembi?
kot prvo, je bolje, da so vsi trije sumniki v isti vrstici, kot drugo, se tisti dve crki nadomesti z bolj uporabnimi znaki... za moje pojme sta eur in afna idealna, lahko pa se motim, ... lahko das drugi predlog... vsekakor sem mnenja, da bi lahko tam bili {} in []...

se vedno lahko oddas svoj predlog...

zato sem tudi rekel, da bi to moralo biti bolje urejeno in boilj zreklamirano, da vecina slovencev da svojk predlog ali pa glasuje za najboljsega

tut pr SIStu bi lahko podali vec razlicnih predlogov

Lion29 ::

sem pa mnenja, da ce se ze delajo spremembe naj se naredijo tako kot treba, da ne bomo popravljali cez 10 let spet...

darkolord ::

ha, in to bo izboljšalo karkoli kako?

Tako, kot je obstoječi layout izboljšanje v primerjavi s tipkovnico, ki ima samo sistemske tipke + numerično tipkovnico (s čimer lahko vse natipkaš)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Okapi ::

Saj v ZDA tudi ponekod na semaforjih piše Walk, Don't Walk. Ziher je ziher:P



O.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Hitri ::

Imam eno vprašanje, v čem je finta razporeditve QWERTZ da je vsem tako všeč? A ni zavoljo bližnjice Ctrl+Z (Ktrl.+Z oz. Ndzr.+Z po novem) bolj praktično imeti QWERTY?

Sam sem dobil tipkovnico z angleško razporeditvijo (SWEDX, priporočam), pa sem ustvaril svoj razpored tipk, tako da v glavnem ustreza znakom na tipkah (torej QWERTZ) z dodanimi č š ž (č namesto [, š namesto ] in ž namesto #). S klasičnim razporedom na drugih mašinah nimam problemov.

Okapi ::

kot prvo, je bolje, da so vsi trije sumniki v isti vrstici,

Hm, in zakaj že? A zato, ker so tudi c, s, in z skupaj v isti vrstici?

O.

Lion29 ::

ne, je bolj logicno...
razmisljaj iz nule in ne iz trenutne situacije

Brane2 ::

Vsako stvar se da izboljsati. in ce je moznost izboljsave je prav, da se jo izkoristi, ce je le upravicena glede na stroske....


In kdo določa, kaj je "izboljšava" ?
Vse, kar je novo ?


ce pa ze, pa vsekakor tebi ne bo treba dati vec. dal bos isto, le drzava bo drugace porazdelila proracun. Vseeno raje vidim, da gre za standardizacijo nove, bolj funkcionalne tipkovnice kot pa za oborozitev


Od kod ti to ? če vprašaš domače trgovce, zakaj so tako veliko dražji od nemških, ti bodo rekli, da gre za majhen trg in da prevajanje navodil itd nekaj stane. Sedaj bodo imeli dodaten razlog. Kako me to ne bo "nič stalo" ?


Pa tudi preprican sem, da novi standard (ce bo sprejet) ne bo zapovedan javnim upravam, solam itd... bo le predlagan... bo pa sigurno vec pritiska da se uporablja novi standard, kar je tudi prav.


Na podlagi česa si prepričan v to ?

NI dolgo tega, kar so nam opalili "avtorski prispevek" na medije. Zakon ureja avtorske pravice ločeno od tega, ali si ti kupil USB ključ, right ?
Wrong.


pa se enkrat, noben ne bo umaknil ć-ja in đ-ja dol, le v drugem planu bodo


Fino. Potem pa naj uvedejo daktilografski keyboard. Manj tipk ( kolk že-10), standardna rešitev, le da bodo vse črke "v drugem planu".
Ampak to tebe itak ne moti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Lion29 ::

brane... cemu se tolk razburjas... sem preprican, da 80% slovencev ne potrebuje tistih dveh crk skoraj nikoli, cemu bi pol bile v prvem planu? lahko bi ju zamenjali tudi z ? in !

ce smo ze pri tem, ne vem zakaj imamo na tipkovnici 2x WIN START tipko, zadosti je 1x na desni poleg tipke context menu... no vsaj jaz imam tako tipkovnico :)

Lion29 ::

aja, kdo doloca da je to izboljsava?
strokonjaki na SISTu.... ker pa menijo, da niso nezmotljivi in vsemogocni, dajejo tebi moznost, da predlagas boljso alternativo

WarpedGone ::

Brane:
NDZR se zdi ustrezna zamenjava.


Mene moti neintuitivnost te okrajšave. Niti pod razno mi ne kapne, da bi to pomenilo Nadzor. Mogoče, ko se človek navadi in zapomni, prej je pa samo zaboden pogled. Poleg tega se pa prišpara le dva znaka, če se normalno napiše je za izpis "Nadzor" potrebno enako prostora kot za "NDZR". Kje je profit v krajšanju te besede? Tudi "Ukaz" se mi zdi sprejemljivo poimenovanje za Ctrl. Al pa morda celo "Koda". V "modernih časih" se CTRL večinoma uporablja v šortkatih, ki so dejansko direktni ukazi oz. kode nekih akcij.

Še vedno pa nimamo kakega pametnega predloga za Alt (Alternative) in Alt Gr (Alternative Graphic). Alternativa, možnost, izbira, ...?
Zbogom in hvala za vse ribe

Matako ::

V resnici je bolj "ukaz" kot nadzor. Tipično s to tipko daješ ukaze nadziraš pa bolj malo.

Verjetno je prišlo do nesporazuma, ker "control" na tipkovnici je bil mišljen kot "upravljanje" (naprave)... kar je približno isto kot ukazovanje.


CTRL je bil mišljen za pošiljanje "control codes"- torej nadzornih kod.


Saj to je ta ne čisto pravilen prevod o katerem govorim. Control ima dva pomena, najmanj. Eden je bolj od uporabnika k napravi (upravljanje) drugi je bolj od naprave k uporabniku (nadzor, preverjanje stanja). CTRL kode so 1. pomen.

"To control an airplane" - upravljati letalo
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Brane2 ::

Potem bi bil prevod za CTRL recimo UKAZ ?

Fine.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Karaya 52 ::

Vse lepo in prav, če že angleška poimenovanja nebi bila zgrešena. :))

Brane2 ::

brane... cemu se tolk razburjas... sem preprican, da 80% slovencev ne potrebuje tistih dveh crk skoraj nikoli, cemu bi pol bile v prvem planu? lahko bi ju zamenjali tudi z ? in !


Če je skrb za potrebe svojih ljudi zajeta samo v tem, kar potrebuje več kot 20% ljudi, potem ne rabimo rešilcev, srčnih kirurgov pa še koga. Ziher sem da se da v ta odstotek spraviti vsakogar v Sloveniji.
Vsi smo kdaj v manjšini.
To še ni razlog, da zanemarjaš potrebe manjšine brez dobrega vzroka.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

aja, kdo doloca da je to izboljsava?
strokonjaki na SISTu.... ker pa menijo, da niso nezmotljivi in vsemogocni, dajejo tebi moznost, da predlagas boljso alternativo


Če je tako kto praviš, potem sam sebi nasprotuješ.

Če SIST določa standarde in hkrati sam presoja, če so boljši od starih, potem so avtomatsko nezmotljivi.
Če si sprejel standard, si ga valjda zato ker je po tvoje boljši od starega.
Če si ti hkrati arbiter o tem, kaje je boljše, si avtomatsko bog - edina relevantna inštanca.
Razen če si hudoben ali debil- če se sam s seboj ne moreš strinjat...
On the journey of life, I chose the psycho path.

opeter ::

Potem bi bil prevod za CTRL recimo UKAZ ?

Fine.


Ne, ampak NADZOR. UKAZ bi bil dober za Applovo tipkovnico (tam kjer je deteljica). COMMAND = UKAZ.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

bibip> "imagodei, ti nočeš razumet določenih stvari. Ko bo slovenska tipkovnica, boš lahko pa gor ć pa đ nalimal. Ampak je nesmisel poglabljati debato v tej smeri."

Ne ;) Ti in še par mandeljcev tukaj nočete razumet. Tipkovnica je povsem funkcionalna. Šumniki so gor, vsakdo lahko normalno natipka slovenske tekste. In poleg tega še angleške. In, če želi, še celo "srbohrvaške". Tipkovnica je zakon. Na povsem logičnem mestu je tudi oznaka € - na tipki E. @ je res nekoliko nelogično postavljena, se strinjam, da jo prestavimo.

Other than that - tipkovnica je funkcionalna in povsem OK.

"Vaša stran" si pa direkt izmišljuje ene razloge, zakaj je treba đ in ć spravit dol s prvega nivoja. Predlagajte, da se tja premakne ene res uporabne znake, za katere bo tista pozicija še logična, pa se lahko razumsko pogovarjamo. Dokler je pa tvoja/vaša motivacija odstranitev "motečih" neslovenskih znakov, je pa razumski razgovor itak nemogoč.
- Hoc est qui sumus -

Karaya 52 ::

Pravno gledano so Madžari v Sloveniji bolj upravičeni do madžarskih črk na prvem nivoju slovenske tipkovnice. Je pa res da Hrvaška, posebno pa Srbija nista nikoli skrivali ambicij po manjšini v Sloveniji.

Brane2 ::

Sem ravno mislil omenit.

Zakaj je tako pomembna za slovensko večino X/Y/Z/W in seveda []{}, niso pa pomembne posebnosti tu živečih manjšin ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

imagodei ::

bibip> "Preprosto zato, ker smo PONOSNI, da smo Slovenci! Predvsem zato. "

bibip> ""Najhujši" med kolegi sem, pa nisem naci.;) Vem pa, da stojim na slovenskih tleh."

Dir đizs... Jaz sem tukaj gor dežurni grammar nazi, pa mi dol binglja za tole tipkovnico. Za božjo voljo, govoriš o napravi za vnos teksta v računalnik. Povsem funkcionalna naprava je to in za tole regijo je nadvse primerna. Imamo ogromno izvoza v ex-Yu prostor, veliko priimkov z Đ in Ć...

Najbolj pomembno pa je to, da je točno takšna, kot je, povsem primerna za vnos slovenskega teksta. Zakaj popravljat nekaj, kar deluje?

In še enkrat: Pridite na plano s pametnim predlogom. Za vsako ceno res ni treba imeti tistih dveh črk tam, ampak zaradi € in @ se mi pa zdi povsem bedasto.
- Hoc est qui sumus -

smash ::

afna mora bit točno tam kjer je zdej..in nikjer drugje..pravtako €...in un k je reku da morajo bit šumniki lepo v vrsti..verjetno se sprašuje tudi zakaj se tipkovnica ne začne z A B C D in tako do konca :)

Mavrik ::

Zakaj pa se ne začne z A B C D?
The truth is rarely pure and never simple.

darkolord ::

verjetno se sprašuje tudi zakaj se tipkovnica ne začne z A B C D in tako do konca :)
Kar je čisto na mestu vprašanje, ker je qwert* razpored zlo nefunkcionalen.

imagodei ::

Manu> "Padel si na zelo nizko raven in si preveč oseben. Pišeš z neko jezo, pa ne razumem zakaj. Sej gre samo za tipkovnico."

Zeh... Pot calling kettle black? Preberi si malo svoja izvajanja.

Manu> "Če je kdo nacionalist, si to po vsej verjetnosti ti, ker te očitno moti slovenska tipkovnica in prestavitev črk ć in đ, ki ju več kot 80% (moja ocena) prebivalstva nikoli ne uporablja."

Mhm. Po vsej verjetnosti... In po tvoji oceni... Veliko pove o tem, koliko zares vemo, ane?

Manu> "Tu si še enkrat preberi, zakaj se tipkovnica menja: Slovenska tipkovnica
Kot vidiš, ni nobenega nacionalizma. Mogoče samo v tvoji glavi."


Cel kup enega nakladanja. Za nacionalizem pa nikdar nisem govoril, da ga izvaja SIST (posamezniki tam bi sicer morebitni nacionalizem že znali ustrezno prikriti s kakšnim dolgočasnim filozofiranjem (u, glej, kakšno naključje). Nacionalizma je polno v tejle temi.

Manu> "Meni je zelo jasno in razumljivo, da pripravljamo bolj funkcionalno tipkovnico z nacionalnimi standardi."

Ah, daj no daj. Boš hitreje tipkal? Se boš manj motil? Bo firma s 100 računalniki letno prihranila 25.000 EUR na račun nove razporeditve? Ne? A bo prihranila 10.000 EUR? 1000 EUR? Kaj bo tista izboljšana funkcionalnost?

Manu> "Tako bi lahko označil nemce za nacionaliste, ker imajo svojo tipkovnico in ne angleško. Ali pa čehe, ker imajo svojo nacionalno tipkovnico in ne poljsko."

Spet mešaš jabolka in hruške:
1.) Ko so Nemci delali svojo tipkovnico, na njej ni bilo Umlaut variant. Oni pač te črke imajo in jih potrebujejo. Zato je bilo pač smotrno izdelati nemško razporeditev. Poleg tega so velik trg, kamor se letno proda verjetno nekaj 100.000 tipkovnic.
2.) Mi svoje črke že imamo na obstoječi tipkovnici. Nesmiselno je hoditi v menjavo zato, da bomo dol pobrali 2 črki, ki jih uporabljamo občasno ali sploh ne.
3.) Hrvati, Bosanci, Srbi - popolni idiotizem, če bodo menjali tipkovnico, ki jo vsi lahko uporabljajo samo zato, da bodo imeli lastno hrvaško, bosansko oz. srbsko tipkovnico. Halo? Ampak, naj to počnejo, če bodo potem hitreje tipkali.
4.) Slovenija je hudičevo majhen trg. Nimam konkretnih podatkov, ampak če se letno v Sloveniji po kakšnem čudežu proda 100.000 novih računalnikov in se pri 50% proda tudi nova tipkovnica, to pomeni letno 50.000 novih tipkovnic. Razdeli to med 4-5 proizvajalcev in med 5 modelov na proizvajalca, to znese 2000 SLO tipkovnic po modelu na leto. Kdo bo to izdeloval? In ne pozabi, da je 2000 številka ob predpostavki 100.000 PC-jev letno, jaz kar precej dvomim, da se proda 50.000 tipkovnic letno sploh!

Glede ostalega: še enkrat ZEH!
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Karaya52> "imagodei; ne morem se strinjat da je YU tipkovnica funkcionalna. Tako kot WarpedOne imam izkušnje s poučevanjem starejših in prav vsi imajo težave zaradi angleških izrazov. Nekatera preimenovanja so rahlo zgrešena oz. ne poznam utemeljitve, NAD se mi zdi bolj ustrezno od KTRL. Najbolj elegantna rešitev bi bila zamenjava napisov s slikami. Enter bi bil rumen kvadrat, alt zelen trikotnik..."

Tudi jaz imam izkušnje s poučevanjem starejših. Tipke so najmanjši problem. Problem je ta, da niso sposobni dojeti koncepta. Ctrl+C in Ctrl+V je nekaj, česar si ne morejo zapomnit in če vama je kdo kdaj rekel, da ne razume pomena tipke, je pač gladko lagal. Poznam vsaj 5 otrok, ki Ctrl+C Ctrl+V obvladali še preden so znali brat.

Triletni otroci znajo brez težav navigirat skozi Start meni do kake igre, ki je ni na Namizju, pa je daleč od tega, da bi znali brat. En 70 let star gospod, ki ga poučujem že 5 let, si mora vedno znova napisat celoten postopek peke datotek na CD. Ima 2 popisana zvezka, v vsakem vsaj 10x napisan postopek. Enostavno ne gre v glavo. Tipke tukaj nimajo veze.

Še kakšen dokaz? Kako starejšo osebo, ki še ni imela stika z računalnikom naučiti, kdaj je potrebno na levi miškin gumb kliktniti 2x in kdaj 1x? Samo za en gumb gre, za boga, pa si niso sposobni zapomnit.

Gre za razumevanje konceptov, ne pa za napise na gumbih.
- Hoc est qui sumus -

WarpedGone ::

Brane:
Zakaj je tako pomembna za slovensko večino X/Y/Z/W in seveda []{}, niso pa pomembne posebnosti tu živečih manjšin ?

Povsem legitimna pripomba. Za pameten odgovor bi nujno nucal frekvenco uporabe posameznih znakov potencialnih uporabnikov novega standarda.
Ampak, če bi šel v tej smeri, bi dejansko naredu cel masaker nad trenutno razporeditvijo - adijo QWERTZ, pozdravljen Slo-Dvorak.

Vse skup je en gemišt politike, uporabnosti in realnih omejitev. Brez detaljne analize korpusa ne mormo govorit o točnih cifrah ampak dvomim da sem se močno zmotil, če ocenim da potencialni uporabniki novega standarda spišejo bistveno več teksta v angleškem jeziku kot pa v srbščini, madđarščini ali italijanščini skupaj. Poleg tega si madžari komot omislijo madžarsko tipkovnico, srbski pisci si bodo še vedno lahko omislili srpsko tipkovnico.

Za večino piscev bo pa najbolj uporabno če na angleško razporeditev dodamo še naše standardne znake. Ne bo idealno, bo pa bolje.

Ne, ampak NADZOR. UKAZ bi bil dober za Applovo tipkovnico (tam kjer je deteljica). COMMAND = UKAZ.

Če hočeš na silo dobesedno prevajat, potem da. Če pa mal pomisliš, kakšno vlogo igra ta tipka v današnjem času, je pa Koda al pa Ukaz precej bolj smiselen naziv kot Kontrola.
Za izhod pritisnite:
- Kontrola + X
- Ukaz + X
- Koda + X

Samo še prevod za Alt nucamo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Zakaj pa se ne začne z A B C D?

Ker bi se cel razpored podrl, ko bi vmes vtaknili Č:P

O.

imagodei ::

Lion29> "aja, kdo doloca da je to izboljsava?
strokonjaki na SISTu.... ker pa menijo, da niso nezmotljivi in vsemogocni, dajejo tebi moznost, da predlagas boljso alternativo"


Err, kam lahko pošljem pripombe? Tukajle ni nobenega linka. A mogoče pričakujejo, da bom v informacijski dobi za vsako stvar tekal na pošto in oddajal priporočeno? Kje bo kakšna javna razprava? Npr. vsaj v Mariboru, Ljubljani, Novem mestu, Kopru, Kranju?

Je videt, ja, kolk bi radi slišali kak feedback.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Je videt, ja, kolk bi radi slišali kak feedback.

Saj vse pove že tista njihova moronska obrazložitev, zakaj so doslej vse pripravljali top secret>:D

O.

Lion29 ::



Err, kam lahko pošljem pripombe? Tukajle ni nobenega linka. A mogoče pričakujejo, da bom v informacijski dobi za vsako stvar tekal na pošto in oddajal priporočeno? Kje bo kakšna javna razprava? Npr. vsaj v Mariboru, Ljubljani, Novem mestu, Kopru, Kranju?

Je videt, ja, kolk bi radi slišali kak feedback.



ja sej, v informacijski dobi bi lahko to velik bolje zrihtali.... sej sem danes kar precej razmisljal, ce bi sam spisal en spletni vmesnik, kjer bi ljudje predlagali ali glasovali za tipke, pa se mi samemui ne da + nimam tolk cajta

bi se pa tak vmesnik dalo fajn spromovirat in na tak nacin zajeti kar precejsnji del populacije

MrStein ::

imagodei:
Err, kam lahko pošljem pripombe? Tukajle ni nobenega linka. A mogoče pričakujejo, da bom v informacijski dobi za vsako stvar tekal na pošto in oddajal priporočeno? Kje bo kakšna javna razprava? Npr. vsaj v Mariboru, Ljubljani, Novem mestu, Kopru, Kranju?


Ja čudno imajo.
Jaz sem poslal email na prodaja@sist.si
Subject: Naročilo osnutka izvirnega standarda oSIST 1044
Vsebina:
Spoštovani!

Naročam osnutek izvirnega standarda oSIST 1044
(kot opisano tule : http://www.mojmikro.si/news/slovenska_t... )

Lep pozdrav,
David Balažic
(v podpisu imam službeni naslov in so koverto kar tja poslali. Sploh nobenga odziva po emailu.)

Dobil pa sem osnutek standarda in obrazec za pripombe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

imagodei:
si mora vedno znova napisat celoten postopek peke datotek na CD.

kdaj je potrebno na levi miškin gumb kliktniti 2x in kdaj 1x?


Ja, ampak to je tudi zato, ker gre za v <tule besede, ki ne bi šle skoz cenzuro> zakomplicirane postopke. Na flopi, disk ali USB ključek povlečeš fajl in je fertik. Za CD pa je "postopek".

Pa zakaj je ene gumbe treba kliknit enkrat, druge pa dvakrat, da se aktivirajo ?

Ja, tebi, ki "treniraš" že deset let, je jasno. Oziroma mogoče celo "jasno". Začetnikom pač ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bibip ::

imagodei>> Imamo ogromno izvoza v ex-Yu prostor, veliko priimkov z Đ in Ć...
Tole pa veš, da me niti malo ne gane. :)) Bodo pa tisti pritisnili NDZR+ALT+DVIG+D za đ in NDZR+ALT+DVIG+Č za ć, pa bo stvar rešena. (Sem malo hudoben. >:D Najbrž bo umlaut varianta.)

imagodei>> Za vsako ceno res ni treba imeti tistih dveh črk tam, ampak zaradi € in @ se mi pa zdi povsem bedasto.
To je tvoj predlog. O.K. piši na prodaja @ sist.si. Mogoče te pa uslišijo.

imagodei>> Dokler je pa tvoja/vaša motivacija odstranitev "motečih" neslovenskih znakov, je pa razumski razgovor itak nemogoč.
Ni treba tebi razumeti. Jaz že vem zakaj. Pa še marsikdo. Tu popuščanja ne bo. Je pa tako, kot si rekel. Nekaj funkcionalnega na tisto mesto, pa bo. Tukaj se pa strinjam s tabo 100%!

Se boš že potolažil. Sam sem zelo vesel, da sprememba bo. 8-)
««
9 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628893 (17294) Phantomeye
»

Eclipse težave z bližnicami

Oddelek: Programiranje
133496 (3116) blue
»

Programerji in keyboard layout. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
509164 (8211) kunigunda
»

Nov slovenski razpored na tipkovnicah (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
47135311 (23558) Okapi
»

[java] NetBeans

Oddelek: Programiranje
141970 (1645) morbo

Več podobnih tem