» »

Google se širi v vse smeri

Google se širi v vse smeri

Google - Googlov lastni brskalnik Chrome, ki je pred tremi meseci šele izšel, pridobiva nove uporabnike s svetlobno hitrostjo. Statistika obiskovalcev spletne strani CNet kaže, da se je njihove število z enega odstotka v septembru v novembru potrojilo. S tremi odstotki se uvršča na dobro četrto mesto, za IE-jem (40,7), Firefoxom (37,4), Safarijem (18,2) in pred Opero (1,2 odstotka). Verjeti seveda gre, da so obiskovalci spletne strani z računalniškimi novicami nekoliko bolje tehnično podkovani, zato so globalni rezultati malce drugačni. Net Applications, ki zasleduje 160 milijonov uporabnikov in 40.000 strani, ocenjuje tržni delež Chroma na 0,74 odstotka, kar je točno toliko kot Opera. Še vedno prepričljivo vodi IE (71,3), sledita pa Firefox (20) in Safari (6,6 odstotka).

Zelo zanimiv in nekoliko daljši članek pa najdemo v petkovi izdaji The New York Times, kjer avtor obravnava vsemogočnost Googla. Z nadzorom nad 63 % vseh iskanj po spletu in lastništvom YouTuba je Google dejansko najpomembnejši in najvplivnejši spletni vratar, ki določa, kdo bo na spletu viden in kdo ne. Pogosto se kakšna država pritoži, da so podatki ali posnetki žaljivi, neprimerni ali kako drugače delikatni, za kratek čas blokira Google ali katero podružnico in doseže njihov umik s spleta. Ključni človek je Nicole Wong, vodja ekipe G, ki določa, katere vsebine bodo zato umaknjene, katere ne, in se bode z lokalnimi oblastmi v interesu svobode izražanja.

34 komentarjev

DimmniBurek ::

Ne razumem zakaj skoraj noben ne uporablja Opere?!
Pa tako je zakon:D
There Is No Stronger Drug Than Reality

a13misko ::

Zakaj?

Looooooka ::

opera rab vec reklame...z reklamo lahko se sranje prevzame trzni delez...sam poglej si firefox :D
opera bi mogla bit velik pred firefoxom...sam genijalci resno verjamejo da majo v roki nek browser ki tko hudo uposteva vse standarde...sploh nima leakov in bugov...pa se cute lisico ma za reklamo.
Opera bi rabla kksnega jeza v armani obleki...pa par flash posnetkov kako nategne lisico...to bi pr vecini firefox uporabnikov zihr delval.

tabonir ::

Jaz uporabljam Opero in mi je zelo všeč, pogrešam le Slo. jezik. Res pa je, da je moj privzeti brskalnik še vedno Firefox.

Se pa verjetno večina uporabnikov interneta odloča za izbiro brskalnika na podlagi njegove razširjenosti in priljubljenosti v okolici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tabonir ()

Icematxyz ::

Morda pa bo nekoč imel dvolj denarja in kupil Microsoft delnice. Pa bo Googlesoft.

Bo pa brskalnik še naprej zastojn! Chromezilla.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

>opera bi mogla bit velik pred firefoxom...sam genijalci resno verjamejo da majo v roki nek browser ki tko hudo uposteva vse standarde...sploh nima leakov in bugov...pa se cute lisico ma za reklamo.

Razširitve, genialec. Opera je kul za osnovno delo, nekako tako kot mac. Dela veliko stvari dobro, če pa česa ne dela tako kot ti hočeš pa ne moreš nič.

Firefox, po drugi strani, so pa ena sama fleksibilna nebesa.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Testman42 ::

Da ima IE tok uporabnikov :O
Dost slab zanje....
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

kanzyani ::

sej verjetno 90% ljudi k uporablja FF tud nuca žnj dodatkov, ki jih ta nudi.... pomoje tudi...

jype ::

kanzyani> sej verjetno 90% ljudi k uporablja FF tud nuca žnj dodatkov, ki jih ta nudi.... pomoje tudi...

Če potrebujejo samo enega, ki opravlja tisto, kar potrebujejo, pa tega Opera ne dela - potem že nimajo več pametne izbire, in morajo uporabiti FF.

squngy ::

zato ker opera nima niti enega "dodatka"... (s tem mislite plug-ine in widgete vrjetno, edit: ups FF ma očitno extensions-e ne plug-ine)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

bf4ed ::

tabonir, je pa neuradni prevod opere :D

slopera

Ampak trenutno nedosegljiva stran zaradi prenove.
Če pa hočeš sprobat mi javi na PM pa ti pošljem datoteko za prevod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

sleby ::

se en uporabnik opere tuki:)
odkar sem ugotovil, da se da povecat stevilo speed dial okenc ne zamenjam za nic na svetu!

sword ::

Pa naj še kdo reče, da je Google car in Microsoft zlobna korporacija, ki nadzira svet.

techfreak :) ::

Sploh nevem kdaj je Microsoft nadziral svet ... je pa res, da njegov OS uporablja večina ljudi.

Moravče ::

se en uporabnik opere tuki:)
odkar sem ugotovil, da se da povecat stevilo speed dial okenc ne zamenjam za nic na svetu!


Kje pa?

Drugače pa tudi sam večinoma uporabljam Opero, ampak moram rečt da moram včasih poseči po firefoxu ker nekatere stvari ne delajo tako kot bi morale.

Tr0n ::

Pa naj še kdo reče, da je Google car in Microsoft zlobna korporacija, ki nadzira svet.

Obe firmi sta cara. S tem, da Google se malo bolj.

opeter ::

Jaz pa sem mislil, da so care skinili v času oktoberske revolucije.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jst ::

Jaz se tudi čudim na tako majhno uporabo Opere. Kako lahko izdajajo tako super brskalnik, a delež uporabe pa stagnira pod odstotkom. Kaj imajo $$$ samo od Mobile različic? Al kako se preživljajo?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bf4ed ::

squngy ::

@Jst
Jah enkrat sem že napisu da je default browser na wii-ju (ki jih je pa miljone) sam se zgleda stvari spreminjajo... (oziroma so se že)

Uglavnem odkar je bil na wii-ju je zastonj, prej so se pa prežiljali od prodaje (ni bila zastonj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

Dragi ::

Opero uporablja dosti folka. Edini problem je, ker nas ima večina teh uporabnikov nastavljenih "identify as ie" ali pa "identify as firefox". Zakaj? Ker je dosti velikih spletnih strani optimiziranih za ff in ie. Če uporabljaš opero te sploh ne spustijo naprej (preusmeritev get ie/ff, this page is optimised for blabla), medtem ko, če imaš nastavljeno na ff/ie, stran dela brez problemov (v večini primerov).

Zaradi tega statistike prikažejo, kot da opero uporablja zelo nizek odstotek ljudi, posledica (pa čeprav ne tako signifikantna) tega je, da se pač ff bolje reklamira. Laiki navalijo na ff ker ga uporablja večina folka, laiki drugim naprej o ff.... Drug folk, ki pa rabi dober brskalnik pa pač uporablja ff in se jim (nam) j*** in ne da kregat kaj je pač najbolše.

Glede widgetov... kaj točno rabite na operi kar ni že po defaultu vključeno? Opera je najbolj customizable browser kar jih je. ad blocker? Ma kaj za vraga rabiš to, je že po defaultu noter, tudi bolj učinkovit od ff, samo nastavit ga je treba, rss? Lepši in bolj pregleden, še kaj kar naj bi browser imel?

edit: typo here and there...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

CaqKa ::

Razširitve, genialec. Opera je kul za osnovno delo, nekako tako kot mac. Dela veliko stvari dobro, če pa česa ne dela tako kot ti hočeš pa ne moreš nič.

Firefox, po drugi strani, so pa ena sama fleksibilna nebesa.

Teh ki potrebujejo ta fleksibilna nebesa je pomojem glih tolko kot je opera userjev. average joe nima nameščenih dodatkov za ff.
al dejansko misliš da vsi slovenski uporabniki ff uporabljajo extensione?

techfreak :) ::

Ampak na Firefox so se navadili, ker ga povsod uporabljajo. Službe, šole, ... Kamorkoli greš je Firefox.

Average Joe pa seveda sploh ne pozna Opere. Poleg tega je pa Firefox bolj varen in zaradi tega smo lahko veseli, da je vedno več uporabnikov na njegovi strani in ne več na IEju.

overlord_tm ::

Opera je IMO zajebala ko ni bila od vedno free ... drugače bi verjetno tudi mene dobili :)

CaqKa ::

Ampak na Firefox so se navadili, ker ga povsod uporabljajo. Službe, šole, ... Kamorkoli greš je Firefox.

Average Joe pa seveda sploh ne pozna Opere. Poleg tega je pa Firefox bolj varen in zaradi tega smo lahko veseli, da je vedno več uporabnikov na njegovi strani in ne več na IEju.


ja ogromno je k temu prispeval slotech ff hype.. kr neki.

a imaš kakop raziskavo kjer je razvidno da je ff varnejši od opere?

techfreak :) ::

Mislil sem s tem, da je Firefox bolj varen od IEja. Vsaj od IE 6 in prejšnjih verzij.

Opera pa verjetno še kar nekaj časa ne bo bolj popularna. Tudi sam sem jo nekaj časa uporabljal, vendar se enostavno nisem mogel navaditi na njo.

Gandalfar ::

eh .. vi se kr priprvate, bo safari vse izrinu

roli ::

Tudi meni opera nekako ne diši. Uporabljal sem jo še v letih, ko je bila stvar z oglasi pa mi nekako ni sedla. Kasneje pa sem šel na FF. Sicer sem jo potem kako leto nazaj še poizkusil samo to ni ravno to. Nekako ne zdi se mi dovolj dobra. Firefox mi je veliko bolj prijeten. Sicer imam še safari (ki sem ga doil poleg sistema) ampak ta mi prav tako ni všeč. Od dodatkov za firefox pa uporabljam Stylish (da lahko na novem slo-techu uporabim svoj lasten CSS stil) ter Session manager (da lahko shranim svoje zavihke, ko se mi jih nabere preveč vendar jih nebi smel zapreti, ker jih bom nekoč rabil).
http://www.r00li.com

errhec ::

Stvar okusa kaj uporabljaš za brskanje.
Opera je trenutno zame prvi izbor.
Kje ima FF addon? kjer lahko vidiš koliko pošte si dobil na Gmail? ( Opera ti prikaže tudi več računov :) )

@ Gandalfar Safari :)) Niti skina ne moreš zamenjat, 1/2 ure pa je bilo dovolj :)
niti odprl ga nisem od takrat

Chrome je dober (vendar pošilja kriptirane podatke googlu :( ).

LP
dd

techfreak :) ::

Kje ima FF addon? kjer lahko vidiš koliko pošte si dobil na Gmail? ( Opera ti prikaže tudi več računov :) )
V ta namen se ponavadi uporabljajo namenske aplikacije, npr. Outlook Express, Windows Mail, Mail, Thunderbird, ...


@ Gandalfar Safari :)) Niti skina ne moreš zamenjat, 1/2 ure pa je bilo dovolj :)
niti odprl ga nisem od takrat

Zakaj bi pa rabil skin menjati? Nikoli nisem menjaval skina in sem preživel. Enostavno ni v nobenem programu potrebe po tem.

Poldi112 ::

>Chrome je dober (vendar pošilja kriptirane podatke googlu :( ).

Malo me čudi, da te take stvari motijo, glede na to da uporabljaš gmail...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

errhec ::

Gmail je eno, katere stvari me zanimajo pa drugo.
Na dan dobim cca 5 mailov, obiščem pa do 50+ strani.
JA in uporabljam Google desktop tudi.
Pa si ti prepričan, da ne pošilja kakšnih informacij iz tvojega računalnika na
njihov strežnik??? Saj ne da bi imel kaj skrivat, ma kdaj si " rit obrišem " pa
tudi ni treba da vejo (:D)
Je razlika???

@ DejanL15
Če imaš na izbiro dobro stvar in dobro stvar, ki jo lahko priredim svojim potrebam
potem ni dvoma kaj bom vzel. Če bi malo pobrskal na forumih, bi videl da si veliko
uporabnikov MAC-a prizadeva za spremenbo "skina" Safarija.
Glede na to koliko je (bilo) pri MAC-u vse podrejeno da je uporabniku prijazno so tu
zgrešili.

LP
dd

techfreak :) ::

V Macu imajo vsi programi enak design, tudi Safari ima istega kot Firefox. Tako, da ne vidim razloga, da bi si nekdo hotel spreminjati design od samo Safarija.

errhec ::

Zakaj? Ne vem.
Verjetno se vsem ne dopade ta preobleka.
Če v Google vtipkaš "How to change safari skin"
ti Google vrne:
Zadetki 1–10 od približno 2.920.000 za How to change safari skin

Verjetno nisem edini ki se mi ne "dopade" a ne?

LP
dd


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Informacijski pooblaščenec predstavil nove dobre prakse pri uporabi piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5820232 (13966) AštiriL
»

Internet Explorer vztrajno izgublja

Oddelek: Novice / Brskalniki
308437 (7406) Mordecai
»

Linuxov tržni delež dosegel odstotek (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
23616440 (11643) BlueRunner
»

IE 8 prikaže napak tudi Microsoft.com (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5010779 (6132) Poldi112
»

Spletno oko ne zagotavlja anonimnosti?

Oddelek: Novice / Zasebnost
376381 (4306) winifred

Več podobnih tem