» »

Internet ne spreminja samo družbe, ampak tudi biologijo

Internet ne spreminja samo družbe, ampak tudi biologijo

Reuters - Če ste mislili, da vaše vsakodnevno nekajurno delo ali zabava z računalnikom ne vpliva na vas, ste se motili. Tako je Gary Small z UCLA, ki specializira raziskovanje možganskih funkcij, tekom svojih študij odkril, da sta internetno iskanje in pošiljanje kratkih sporočil, ki sta se razpasla s prihodom interneta in mobilnih telefonov, naredile možgane bolje prilagojene za izločanje nepotrebnih informacij in hitrejše odločanje.



Poleg hitrejšega odločanja in boljšega filtriranja informacij lahko tehnologija pripomore še k boljšemu učenju in povečani kreativnost, vendar pa imajo te značilnosti določeno ceno -- tako je v močnem porastu število ljudi, ki trpijo za t.i. pomanjkanjem zbranosti in pozornosti, za kar je deloma odgovorno tudi opravljanje več stvari naenkrat (t.i. multitasking), deloma pa tudi večno iskanje "še ene" informacije.

Med odraslimi, ki so uporabljali internet in na katerih so izvedli raziskavo, so ugotovili, da izkušenejši uporabniki interneta kažejo kar dvakrat večjo aktivnost v delih možganov, ki so odgovorni s sprejemanje odločitev in kompleksnejše razmišljanje.

Največjo prednost naj bi v prihodnosti imeli ljudje, ki poleg prednosti, ki jih prinaša tehnologija, in poznavanja bontona komunikacije preko sodobnih tehnoloških medijev posedujejo še konvencionalne sposobnosti pogovora na štiri oči.

Pivo s prijateljem v lokalnem gostišču in dobro nedeljsko družinsko kosilo tako še nista postala žrtvi evolucije.

19 komentarjev

Yohan del Sud ::

Že že. Ampak to se mi zdi ni prednost pri razmnoževanju (za moški del) in dolgoročno bojo (bomo) taki nerdi izumrli. Kera pa hoče imeti nekoga, ki jo bo razmnoževal in npr. smsjal obenem?
www.strancar.com

PacificBlue ::

Geek women?:)

Putr ::

Se ne strinjam. V naravi je res naj močnejši, najbol zdrav samec najbol zaželen, zato ker ima največje možnosti preživetja ampak v človeški družbi to ni več odločilen faktor; intelekt, iznajdlivost in predvsem denar so odločilni faktorji. In človek, ki multitaska in je sposobn bolše obdelave informacij ima veliko prednost v družbi, ki temeli na intelektu (npr b.gatesa, ustanovitelja googla ipd sami nerdi)

Costas181 ::

Pred 10 leti bi verjel marsikaj kar je na netu - danes sem bolj selektiven.

PacificBlue ::

Hja, če se je tm okoli leta 1994 dalo net prečekirat v samo osmih urah..si lahk res večino tega verjel.:)

Danes pa recimo miljonu internetnim strani ne moreš/ne smeš zaupati. Hm..web 2.0?:)

LordPero ::

Ja, sej to je to, preživijo najmočnejši. Kaj/kdo so u danem trenutku (rečmo obdobju) najmočnejši pa določa okolje in socio-kulturni stuff. Količina denarja in moč vpljiva so eni izmed 'bolj' standardnih pokazatelju.

@Yohan del Sud: Saj praviš kakor da je internet sam sausage fest. No, ni 8-).

Aja, pa sam naslov je imho dokaj napačen, ne spreminja biologije (razn če je mišleno kot znanost & kolk internet pomaga ljudem pri raziskovanju biologije -ali pa nemara da selekcija in s tem potomstvo poteka več u smislu intelekta kot kdaj prej). Adaptacija možganov je nekaj čisto običajnega in se dogaja vsakemu (v več distinktno ločenih fazah) večino življenja oz. zelo odvisno od posameznikov in situacij v katerih se možgani znajdejo.
Kar je tuki fascinantnega je, da se tak tip hitre informacijske družbe kaže v enoličnih opravilih sicer večopraviteljstva, ko gre večina večopraviteljstva v iskanje bolj ali majn potrebnih informacij in kasneje je že to samemu sebi namen.
Za ljudi še vedno velja, kar velja od pamtiveka in od rojstva vsakega; delati čim več čim bolj različnih stvari (različnih v vseh pomenih -koliko opravil hkrati, kaka opravila sploh, kake ekstremne situacije, kake priprave vnaprej, kako/kako razvito področje splošne/temeljne filozofije, etc.). Tako je ql čim bolj napredno multiopravilit in se drugič tudi znati posvetiti enemu samemu (ozkemu) problemu (ki ima več širokih rešitv) za več ur. In u bistvu ravno komunikacija usta2uhli je tista ki dobiva več alternativ.

Aja, kar se tiče pozitivnih strani pa: niso vsem dane. Tako vse preveč folka še zmerm ne selekcionira nič (razn tega, kar si pač nenamenoma ne more niti zapomnit), ima večopraviteljstvo na ravni bolehne zidne plesni -pa zares koncentrirajo se lahko (slabo) le na eno stvar. Verjetno hočem samo rečt da stupid people are just not affected by this -mormo pa znat tud z njimi komunicirat, delat in žvet (pod stupid people (besedna zveza bol humorne selekcije) ne mislim zares debilov, ampak take ki samo obratujejo bolj počasi, ne pa da so ob tem tudi nesposobni -torej še zmerom ljudje, ki so lahko dobri prijatelji/zaposleni in imajo dobre ideje in kvalitetno delo).

Se pa strinjam, da zaenkrat mora bit (in lepo mi je, da je) tudi npr. pijača s kolegi, kosilo z družino etc. -dokler ločiš al je bejba žalostna/jezna al vesela ur on the safe side.
LordPero

pivmik ::

moja selektivnost se je izboljšala

Primer:
LordPero-ov post sem izpustil, ker je pač enostavno predolg.
Nikakor ne moreš napisat tako dolgo sporočilo ki je kvalitetno --- razen če ne nakladaš. :)
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

Costas181 ::

Ampak prvi odstavek sem prebral. Je vredi za današnji čas
Samo glede na to, da se je civilizacija tako spremenila v takem času.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Torej, na kratko, evoluiral nam je spam filter. :>

gzibret ::

BW - ni nam evoluiral. Evoluiran nam je že bil (možgani). Samo sprogramiral se nam je ;)
Vse je za neki dobr!

imagodei ::

Ah, torej mojih dolgih sporočil skoraj nihče ne bere...

Pa tako zanimiva so :'( :)
- Hoc est qui sumus -

strictom ::

Dobro znano dejstvo, da če bi LordPero v svoje sporočilo dodal kak odstavek al pa tri, bi ga veliko več ljudi prebralo, vključno z mano.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

BigWhale ::

BW - ni nam evoluiral. Evoluiran nam je že bil (možgani). Samo sprogramiral se nam je ;)


Tud to je v bistvu evolucija.


... sej vem no... :>

G-man ::

Heh, to spremembo sem najbolj očitno opazil pri mojih starših. Zadetke z googlanja preletim in bolje filtriram nekajkrat hitreje kot moj oče, ki sploh nima razvitega smisla za to (je šele slabo leto za računalnikom) in se stalno vznemirja, da naj grem počasi. Se mi zdi, da gre on skozi zadetke kot vezno celovito besedilo.

Probajte pri vaših starših in poročajte o rezultatih, me prav zanima.

P.S. Sem pa tudi veliko bolj zgubljen in imam težave z priklicom spomina. Ni problema, da povem kaj se trenutno dogaja v svetu, ali izstrelim katerega leta je Churchilla zbil avto v New Yorku. Da bi pa vedel, kaj sem včeraj počel, pa moram že prav fajn pomislit, da oblikujem spomine. Selektiven spomin?

imagodei ::

Ah, tukaj zadaj je tudi lenoba in s tem povezana navajenost. Starejši kot si, težje spreminjaš svoje navade, vzorce obnašanja, vzorce razmišljanja.

Ljudje okoli 50 let in starejši načeloma ne obvladajo niti GSM-ja. Moji starši in starši od punce ne znajo pregledat zgrešenih klicev, komaj znajo prebrati SMS. Dodajanje novega imena v imenik je grozljivo težko opravilo, ki se ga bojijo kot hudič križa. Pa vse lepo piše in od začetka je treba samo malo miselnega napora, da pogruntaš, kateri gumb kaj naredi.

Zdej, to ne velja univerzalno... Ne pravim, da so ljudje nad 50 debili. Vsak se lahko nauči, samo len ne sme bit. Mlajši kot si, bolj z veseljem sprejemaš novosti; starejši kot si, bolj se temu upiraš. Gre pač čisto za biološko dejstvo - nevroni so povezani na določen način in zdaj se morajo "prevezat". To pa boli.

Poznam kar nekaj starejših ljudi (60, 65+)), ki GSM obvladajo bolj, kot povprečen najstnik. Se da.
- Hoc est qui sumus -

Personanonim ::

..dobra lastnost možganov je da niso npr kot kosti,ki ko enkrat zrastejo v svojo formo pomeni konec zabave...če nisi len je skoraj vse možno...itak baje da uporabljamo manj kot 10 %....osebno so mi pa zanimivi primeri ljudi ki so utrpeli hujše travme in poškodbe,so celo primeri ko so jim odstranili del možganskega tkiva, ki so ga uporabljali za branje ,pisanje itd.,vendar so se bili sposobni znova naučiti spretnosti, ki so jih izgubili...žal ne morem podati primera,ker se ne spomnim:P..sem prelen,oz. imam selektiven spomin:D...

...no tudi pri kosteh ni vse v beton zalito...ljudje ki prakticirajo borilne veščine skozi leta vztrajnega treninga spremenijo gostoto kosti,jih utrdijo do te mere da so pravi ubijalski stvori:D...ah ,čudeži narave

Starodavni ::

Heh, to spremembo sem najbolj očitno opazil pri mojih starših. Zadetke z googlanja preletim in bolje filtriram nekajkrat hitreje kot moj oče, ki sploh nima razvitega smisla za to (je šele slabo leto za računalnikom) in se stalno vznemirja, da naj grem počasi. Se mi zdi, da gre on skozi zadetke kot vezno celovito besedilo.

Probajte pri vaših starših in poročajte o rezultatih, me prav zanima.

P.S. Sem pa tudi veliko bolj zgubljen in imam težave z priklicom spomina. Ni problema, da povem kaj se trenutno dogaja v svetu, ali izstrelim katerega leta je Churchilla zbil avto v New Yorku. Da bi pa vedel, kaj sem včeraj počel, pa moram že prav fajn pomislit, da oblikujem spomine. Selektiven spomin?


Enako, tak problem imam tudi jaz, ker kar hitro pozabim kaj se je zgodilo včeraj ali pred parimi dnevi. Da se spomnim potrebujem nek vzorec, da ga prikličem. Prav boleče in tečno je imeti tak zanič spomin.

Očitno imam tudi jaz stranski učinek - selektivni spomin.
Del besedila navajam: "t.i. pomanjkanjem zbranosti in pozornosti," To tudi opažam pri pomnenju šolske snovi, zmerom hitro ponikne v pozabo...
Ali je snov nezanimiva ali pa je spomin zanič...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jaz sem zadnjic pozabil svoj naslov...

... ponucal sem pol dneva, da sem se spomnil imena ulice. Brez heca.

techfreak :) ::

@BigWhale: spam filter imaš narobe nastavljen. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mednarodna delavnica in okrogla miza: "Soobstoj z umetno inteligenco" (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7414422 (12114) Timurlenk
»

Internet ne spreminja samo družbe, ampak tudi biologijo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
196569 (5035) techfreak :)
»

Regnat Populos (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
788753 (7112) Luka Percic
»

Država

Oddelek: Loža
201769 (1524) Dexxx

Več podobnih tem