» »

Predlogi, ja tisti slovnični!

Predlogi, ja tisti slovnični!

«
1
2

paljer ::

Skratka, veliko uporabnikov najrazličnejših slovenskih forumov (tudi slo-tech) ne zna pravilno uporabljati predlogov. Posebej veliko napak se pojavlja pri s/z. Osebno me to neznanje zelo moti in postov, kjer uporabniki namesto s-ja pišejo z niti ne prebiram. Še kdo podobnega mnenja??

Fizikalko ::

Ja.

Fizikalko ::

Če smo že pri slovnici, pravilno se naslov te teme napiše takole:

"Predlogi! Ja, tisti, slovnični!"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

snow ::

Mislim, da je enkrat nevone naredila eno statistiko napačne uporabe predloga s/z. Po večini je bil napačno uporabljen predlog z.

Zakaj je tako?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Fizikalko ::

Kar poglej televizijo. Npr. politike. Sami z-ji...

snow ::

Sam sem bolj redko gledal TV, pa sem isti antitalent za z-je postavljat.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

Fizikalko ::

Enostavno: z stoji povsod, razen pred: c, č, f, h, k, p, s, š, t

bluefish ::

mene osebno napačna uporaba s/z na forumih ne moti. Moti pa me pisanje tistih, ki niso slišali niti besede o osnovnih slovničnih pravilih. Pišejo tako, kot govorijo oz. nekateri še slabše. Potem, ko pa se oglasiš, da naj napišejo razločnejše, če želijo pomoč, pa te pošljejo nekam.

Morda bi bil zadnji čas, da moderatorji začnejo brisati tudi take topice, kjer ne moreš razbrati kaj osebek hoče. :(

EDIT:
Mogoče ni čist za tuki sm vseen...
S prjatlom hočem igrt Carbon prek neta...prjava ej uspela...grem pod ranked, ker pod unranked nemorem ker bi kao neki mogu pet update sm nwem kje bi na njihovi strani to dobiu
pa tud invajtat ne morem mojga frenda v igro...
predlogi.....
hvala
vesele praznike...vse :D


primer enega izmed zgoraj omenjenih postov. So pa še hujši. ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

grex ::

Prevajanje na televiziji poteka dokaj hitro. Ljudje so tam še preveč pismeni, vendar včasih zamenjajo besedo na koncu stavka.
npr.: Bil je s prijateljevo sestro. Potem zamenjajo prijateljevo z mamino in dobimo: Bil je s mamino sestro.

Samo tu gre za lapsuse, ne za nepoznavanje jezika.

jype ::

Mene še bolj moti tožilniško zanikanje. Prav zareže se v sicer žametno Slovenščino...

Z in s sta precej enostavno rešljiva. Še pomnite, tovariši: Ta suhi škafec pušča.

Pa, če glasno preberete stavek, običajno takoj postane jasno, da zželezom precej lažje izgovorite zložno kot sželezom.

grex: ti primeri so precej redki in jih ni težko oprostit tudi najbolj profesionalnim prevajalcem, ampak nekateri, od katerih se odlično znanje jezika pričakuje, si privoščijo uporabljat predloge konsistentno narobe.

kekz ::

Mene bolj kot s/z moti iz.
V stilu: iz vlaka, iz ladje, iz Ptuja, iz Bleda, ... ;((

Fizikalko ::

Pri Ptuju je dovoljeno oboje. Namreč v Ptuj in na Ptuj. Posledično: iz Ptuja, s Ptuja.

kekz ::

To mogoče po novem. Dolgotrajno nepravilno rabo ponavadi potem legalizirajo.
Mene v ptuj in iz Ptuja že vedno zelo zbode. Pogosto slišimo tudi že: v Jesenicah / iz Jesenic.
S/z in na počasi izginjata. Staroselci pravijo, da se je včasih pri Ljubljani reklo, s Črnuč in na Črnuče. Zdaj nobenemu (od priseljencev) to na misel več ne pride.

Take besede, ki imajo po novem še legalizirane izpeljanke, so npr. želen, želeti, zaželen ... Že kar večina uporablja željen, na srečo željeti še ne :D , zaželjen pa!
Bistvo je, da željeti v slovenščini ni in posledično do nedavnega ni bilo niti zaželjen.
Nekateri sicer mislijo, da to prihaja od besede želja, ampak ta ima drugo izpeljanko: željan.

Naslednja stvar me po radiu tudi zelo zbode. Zadnje čase rečejo, vlak se je iztiril.
To meni zveni podobno kot, letalo se je pristalo. Tu raba sicer nima točnega pravila in v nekaterih primerih je res "se je", v drugih samo "je". Vem da za vlak v nekaterih predelih Slovenije govorijo "se je", ampak pred npr 20 leti tega ni bilo na radiu. Rekli so, "vlak je iztiril".

Podobno kot v Delu zadnjih nekaj let vztrajno pišejo, "avto je povozil dve peški". Zaradi pešk in koščic se pa res ne bomo sekirali :D. Včasih so bile pešakinje (v nekaterih časopisih so še), ampak to je zdaj menda postal srbizem.
Našel sem čisto nov podoben trend. Zdaj poleg piscev uvajajo še piske. In kaj piske delajo? Po mojem menju piskajo :D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

frudi ::

no, če že naštevamo tipične slovnične napake, nikakor ne moremo mimo zamenjave dvojine z množino. še ena posebnost našega jezika, s katero se očitno marsikomu več ne da ubadat.

in pa uporaba slovenske verzije 'future perfect'-a. ko slišim kakega politika razlagat, kako nekaj 'bo bilo', se mi dobesedno naježijo vse dlake po telesu.

ampak dobro, slišat kakšno takšno zlorabo jezika, še nekako gre; pač nekateri nimajo niti osnovnega posluha za jezik. ampak ko kaj takega prebereš v časopisu ali knjigi, ki bi naj pred objavo šla skozi lektoriranje...


p.s. in ja, vem da sam pri pisanju po forumih ne uporabljam velikih začetnic. bite me :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

zee ::

dokler uporabljaš ločila je vse v redu - umetniška svoboda 0:)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

lymph ::

Ali pa ko na TVju pišejo "Živijo!"
"Belief is immune to counter example."

SaXsIm ::

Mene pa bolj motijo oglasi na bolhi. Enkrat je en možakar prodajal mobitel. S kabljem in v škatlji...
SaXsIm

neres ::

Mene pa bolj moti da nekateri (tudi na tem forumu) ne uporabljajo šumnikov. Pišejo c, z, s namesto č, ž, š. Zakaj tako? Dejte mi prosim to razložit. A nimate fontov al kaj?

jype ::

Jay sem [ele pred kratkim pri;el y uporabo ;[\, saj je pri nekaterih ra;unalni[kih opravilih precej nerodno ves ;as preklapljati med slovensko in delujo;o tipkovnico.

To sicer ni opravičilo, je pa še kar dober razlog.

gzibret ::

> Mene pa bolj moti da nekateri (tudi na tem forumu) ne uporabljajo šumnikov. Pišejo c, z, s namesto č, ž, š. Zakaj tako? Dejte mi prosim to razložit. A nimate fontov al kaj?

Veliko uporabnikov dostopa na ST tudi iz tujine......

Drugače pa ontopic:

tudi mene moti napačna raba s-jev in z-jev. Sicer ne vem, ampak meni se napačna raba čuje hecno, npr. z soncem, s računalnikom, s očetom, s letalom, z skirojem, z klobaso, s avtom..... Če hočeš tole prebrat, si zlomiš jezik, mar ne :P
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Backup22 ::

Da ne govorimo o dvojini.. Dve hiše, sva bile doma, dve nove majce imam, etc... Jak!

Dodatek: glede predlogov... Od kje ste 2 WIN!
//

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Backup22 ()

zee ::

pri nas doma dvojine in dvojinskih oblik v narečju sploh ni ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Looney ::

Ni hujšega kot napačna raba s/z predlogov. Sploh mi ni jasno kako lahko ljudje to pišejo narobe. Vem pa kaj je vzrok pri napačnem govoru.... velikokrat se zgodi, da nekdo začne: "In včeraj sem zzzzzzzzzzz..... am.... zzzzzzz.... pralnim strojem..." itd. Najprej povedo predlog, preden se sploh spomnijo katero besedo so nameravali povedati za predlogom. To se mi zdi grozno.

Skoraj tako, kot tožilniško zanikanje, ki je pa še hujše izkrivljanje slovenščine.:\
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kekz ::

Podobno kot s s in z so marsikdaj težave tudi s predlogoma k in h. Običajno prevladuje h, čeprav je tudi dostikrat težko izgovorljivo, npr. h hiši :\

Fizikalko ::

k hiši!

dejansan ::

tukaj na forumu za polovico sploh brati ne znaš več, vas pa motijo ubogi predlogi

jao, samo eni res niste več,....
dejansan

kekz ::

Na živce mi gre tudi (na novo?) dovoljena uporaba "kakor koli" (pisanja narazen kot dve besedi).
Ali je "koli" sploh kakšna beseda? Zna kdo uporabiti koli v čem drugem kot v kakorkoli, kdorkoli ali kjerkoli ...

Nekoč sem bral strokovno razlago slavista, da je to dovoljeno, ker lahko vmes vštulimo besedo "že", npr. kakor že koli. Uporablja sploh kdo "kdor že koli" ali "kjer že koli"? Če jaz vidim koli samostojno, vedno pomislim na vrsto bakterij :D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Fizikalko ::

Pravilno je oboje: kakorkoli in kakor koli.

Matek ::

Podobno kot s s in z so marsikdaj težave tudi s predlogoma k in h. Običajno prevladuje h, čeprav je tudi dostikrat težko izgovorljivo, npr. h hiši

Hehehe, malce bozicnega smeha, a? H se uporablja izkljucno pred besedami na K in G (h konju in h gobi), sicer pa mocno prevladuje K.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

dejansan ::

meni pa grejo na živce dlakocepci in dlakocepke, ki iščejo dlako v jajcu kjerkoli, kadarkoli,..... >:D
dejansan

kekz ::

"H se uporablja izkljucno pred besedami na K in G (h konju in h gobi), sicer pa mocno prevladuje K."

Se strinjam, ampak tu vsi govorijo h mami, h meni, h psu ...

Ko smo že pri gobah.
V praksi (npr, na najdi.si ~3000 : 1000) prevladuje gobova juha pred gobjo juho.
Naslednjič bom v restavraciji naročil govejovo ali kokošjevo juho :D .

Fizikalko ::

Mene pa zelo razkuri, da se je povsod (na izdelkih) uveljavilo "oljčno olje". Mar delamo ojle iz oljk? Pravilno je seveda "olivno olje".

dejansan ::

ne, raje naroči kremo viki :D
dejansan

Looney ::

Ja, dejansan, verjamem, da te gremo na živce. Če bi ti pravilno pisal, ti to ne bi šlo na živce, temveč bi ti šlo na živce to, kar gre zdaj nam.

Začnimo pri tej tvoji izjavi:

ja itak, če nimaš vsaj 2-3 pikachuje doma si itak,..
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kekz ::

"Mar delamo ojle iz oljk?"

Enkrat sem poslušal razlago. Menda primorci tudi plodu oljk rečejo oljke. Mi ponavadi drugače, olive. Ampak to je načeloma res bolj njihova domena.

T-h-o-r ::

Enostavno: z stoji povsod, razen pred: c, č, f, h, k, p, s, š, t

Bedarija se to na pamet učit, tako ali tako po posluhu to slišiš...

Fizikalko ::

Itak. Za tiste, ki pa ne slišijo, pa ostane "Ta suhi škafec pušča."

tsh2 ::

ste pa pametnjakoviči :D
glavno je, da se človeka razume. vse drugo je nepomembno! tako namretsch iezik deluie.

meni gredo na živce ljudje, ki pišejo nejasno in zakomplicirano samo zato, ker hočejo izpasti pametni.

Fizikalko ::

No, ti s tem ne utegneš imeti težav, ne?

tsh2 ::

kaj?

Fizikalko ::

My point exactly! ;)

tsh2 ::

kaj si vesel, da te nisem razumel, kaj si hotel povedati? preberi si še enkrat moj post, če se boš našel v njem.

Fizikalko ::

Preberem naj ga torej PO tem, če se BOM našel v njem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

tsh2 ::

ja bedanec.

kekz ::

Sigurn! Usak nj kraca kukr mu paše, glaun d se štekamo. Me prou firbc matra, kok cajt se n tak način še bomo.
A ste mel že prilko guvort s kšnmu Rezijancm? Rajtam tut sluvenšno guvurejo. :\

Stepni Volk ::

Mene najbolj moti, da ljudje odpirajo teme, ki že obstajajo: Slovenščina.
neobjavljeno.blogspot.com

dejansan ::

saj bo še kaj iz tebe kekz

pa ko smo ravno pri tem, a potem, če na kakšnega prekmurca npr. nabašete, a potem ga vseskozi popravljate,... ali za določene regije obstajajo kakšne olajševalne okoliščine, pa pri tem potem vaši živci kaj manj trpijo ali je vseeno s kom se pogovarjate, kar se vašega živčevja tiče
dejansan

miko 55 ::

ja ker ne pogledajo, kje bi se dalo temo naprej pelat, pa novo odprejo.

važn da razumeš kaj člouk hoče od tebe in mu napišeš oz natipkaš pomoč

lp
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

Fizikalko ::

Ne gre za pogovor. Gre za pisanje.

dejansan ::

že, že, to, da zaradi slovničnih napak pri pisanju ljudje tukaj izgubljajo živce zdaj že vem

zdaj me pa še od teh istih zanima, kaj pa recimo pri pogovoru? Pri pogovoru sicer predloge ne moreš tako kontrolirati in vzkipevati zraven, samo kaj pa kakšen dialekt, sleng,...
dejansan
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zakaj se reče oljčno olje ne pa olivno?

Oddelek: Loža
384840 (3705) SloLord
»

Umik najpomembnejše študije o sredozemski kuhinji: ni dokazov, da olivno olje zmanjšu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8321400 (15213) Kenpachi
»

ebay in olivno olje help

Oddelek: Pomoč in nasveti
374813 (3622) MH0
»

Črne Olive (konzerve) Kje kupiti ?

Oddelek: Loža
61764 (1623) Brias
»

oljčno olje domače - kje kupiti na obali.

Oddelek: Loža
4814474 (12101) Avenger

Več podobnih tem