» »

Kaj kupiti 14-letniku za birmo

Kaj kupiti 14-letniku za birmo

1
2
»

mihajlo carr ::

zeberdi: a lahko podnapise?

Zeberdee ::

Komentiram izbor tvoje nagrade oz. darila. Moje osebno mnenje je, da so taki gizmoti za tako mladega fanta brezvezni nepotreben strošek - za isti keš greš lahko za en teden v tujino spoznavat kulturno in drugo dediščino.

mihajlo carr ::

kaj pa če kolesariš, hodiš v hribe, greš na morje, šmučat..? pa ti lepo izriše kakšno pot si naredil, vodi te, kar češ. še kompas in višinomer ima

Tilen ::

Birma je super. Verouk pa še bolš ;) Saj ne da bi tam ravno kaj resnega počeli ali karkoli. 1x na teden relaxacije v drugem svetu :)

Sem pa tudi jaz dobil darilo za birmo, kakopak. Sem ga bil vesel, kot marsikdo drug. Mislim, da je tole okrog 7. razreda OŠ bilo... Denarja v tistem času pač nimaš veliko in si vesel vsakega EUR. Od botra sem dobil denar in glasbeni stolp. Denarja sem bil vesel, prvič sem začel tudi iskati razne variacije kaj z denarjem narediti, kako ga vnovčiti mogoče celo kako oplemenititi, kaj pa vem. Ne vem če ste vi kdaj v teh letih dobili kakšno večjo vsoto denarja, jaz je nisem in je to zame pomenilo takrat nek nov korak v življenje. Kupil sem si prvi "boljši" računalnik in sem bil "hud". To se mi je zdela super naložba in je ne obžalujem :). Kupil sem si točno to, kar sem hotel, čeprav sem tuhtal ogromno stvari, ustanove katera pa me je pripeljala na pot do "premoženja" pa potem že en čas videl nisem. Ampak to je to. Nič več in nič manj. Kdor zanika si dela utvare. Tudi župnik je vedel, da nas tisto nedeljo vidi zadnjič.

Daj mu denar. Najmanj skrbi zate in nešteto možnosti zanj.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

hamax ::

R33D3M33R morm ti odgovorit. Nestrpnost do kristjanov? Otrok ima pravico do izbire.
Knjigo lahko prebere in se smeji, lahko jo vrze v smeti, lahko pa iz nje tudi kaj pametnega potegne.
Točno to pravico do izbire, ki je meni kratena. Vsako uro moram poslusati zvonove,
vsako nedelje po nacionalki vrtijo prenose maš(ni mi treba gledat, ampak zakaj pa potem plačujem)...

Pospošujemo, da birmanci hodijo k verouku samo zaradi daril? Sploh ne. Napisal sem, da večina hodi
zaradi pritiska staršev ali zaradi daril. Sicer moj opazovani vzorec ni dovolj velik za znanstveno
debato. Za forum pa je...

No pa dovolj o tem v tej temi. Glede na to, da je avtor ze dobil svoj odgovor upam, da moj prispevek ne bo izbrisan.

T-h-o-r ::

r33d33m33r, če ga lahko župnik od 1. razreda indoktrinira, mu lahko še z nasprotne strani zgodbo predstavimo, a se ti ne zdi
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Karaya 52 ::

Ja, T-h-o-r, ti ljudje živijo v kapsulah in niso seznanjeni z drugimi pogledi, verami. Vprašanje če sploh kdaj grejo na zrak, zaradi nizkega IQja pa je priporočljivo da jim drugi pamet vlivajo.

Drugače pa se mi zdi preseravanje z darili patetično. Od botra sem dobil ribiško palico in sem bil čisto zadovoljen. Da bom dobil "skromno" darilo sem vedel že pred izbiro botra, mi pa sedaj plača kak tečaj v tujini in to je konec konecv vloga botra kot jo jaz razumem.

opeter ::

Ko sem jaz hodim k birmi, sem od botra dobil Matchbox modelček avtomobilčka. Avtomobilček je še dandanes takšen, kot, da bi bil nov. Res pa je, da se ta cirkus z velikovrednostnim obdarovanjem začelo nekje v začetku 90-ih. Prej tega ni bilo, oz. se ne spomnim.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

Jaz osebno ne bluzim o veri.

Sem pa povedal svoje mnenje. Človek je povabljen na birmo. Debiljada na kvadrat je ta, da botri tekmujejo med sabo, kdo bo svojemu birmancu prinesel bolj lepo, bolj bleščeče in sploh bolj drago darilo. Debiljada na kvadrat je ta, da mnogi otroci hodijo na verouk zgolj zaradi darila, ki ga pričakujejo na koncu.

GLOBJA RAZLAGA:
Ko se zgovarjam s svojimi kolegi, ki imajo opravljeno birmo, ne morem verjeti, kako malo vedo o rimokatoliški veri. Nisem noben strokovnjak za krščanstvo, pa 90% vseh tistih, ki ste opravili birmo, pojem za zajtrk v debati. Hja, Izpovedi vere pa res ne znam, pri papagajčenju na pamet naučene pesmice pa birmanci mene pojejo za zajtrk.

OK, POINT: mulci, ki 8 ali koliko let hodijo k verouku, nimajo pojma o čem se učijo. O kakem globjem razumevanju ustroja sveta pri teh letih ne moremo govoriti. Pri redkih se v osnovni šoli porajajo vprašanja o smislu življenja, tako da pomena morebitnega obstoja boga itak ne dojamejo. Napiflane stvari, ki so itak 3x pregloboke za mlade glavice, tako ali tako pozabijo. Vse, kar verouk doseže je, da otroka ukalupiš in mu kot "granted" prodajaš nekaj, kar v njegovih letih ni življenjsko pomembno in za kar sam ni prosil.

Zato, da pri 14. letih izpoveduje vero v nekaj, kar po defaultu ne more razumet (pa če bi vseh 14 let hodil k verouku in obiskoval maše 3x dnevno), ga ob birmi bogato nagradiš.

OK. So be it.

Ampak avtor teme tukaj ni boter, pač pa je zgolj povabljen na to ceremonijo. Pojma nimam, kakšne so šege, ampak za super duper darilo itak že tekmujejo starši in boter. Še enkrat - od kod ideja in navada, da mora mulec dobiti darilo v vrednosti minimalne slovenske plače ali dražje, je beyond me. Vi vsi, ki ste ga dobili, se seveda ne pritožujete. In mulci tudi ne. Je pa, iz mojega stališča, ravno to debiljada na kvadrat. Ampak, to je side point. Bistvo je, zakaj bi povabljenci na birmo, poleg staršev, starih staršev, botra in še kakega ožjega družinskega člana morali prinesti, ne vem, vsak po 100 EUR? Zakaj?

Če si povabljen na poroko, a tudi prineseš 100 EUR darila? Al pa rajš 200, ker sta dva? Za rojstvo otroka prijatelju tudi šenkaš 100 EUR? Za rojstne dneve otrok po svoji žlahti tudi 100 EUR? Ko bodo mulci tvoje žlahte končali osnovno šolo, jim boš tudi vsem po vrsti dal 100 EUR? Ker, veš, birma je zgolj nek obroben dogodek, ki je zavit v precej nekega verskega balasta, drugače pa zelo primerljiv z rojstnimi dnevi, maturo in podobnim... Če je že navada takšna, naj se izprsi boter, avtorju teme pa svetujem, naj prinese bomboniero.

Sploh pa ves tale moj rant ni nič pomemben. Nedoumljivo se mi pač zdi, da obstaja možnost, da bo mulec zaslužil 2000 EUR, če bo od 20 povabljenih dobil po 100 EUR (botra in ožje familije sploh ne štejem) in to zgolj zato, ker se na birmo spodobi prinesti tak znesek. Pod črto je torej pomembno samo to, ali je avtorju teme nerodno prinesti bomboniero, ker se pač pričakuje, da na birmo prideš s 100 evri...
- Hoc est qui sumus -

opeter ::

Sem pa povedal svoje mnenje. Človek je povabljen na birmo. Debiljada na kvadrat je ta, da botri tekmujejo med sabo, kdo bo svojemu birmancu prinesel bolj lepo, bolj bleščeče in sploh bolj drago darilo. Debiljada na kvadrat je ta, da mnogi otroci hodijo na verouk zgolj zaradi darila, ki ga pričakujejo na koncu.


Se čisto strinjam. Sploh pa, avtor teme, kolikor sem razumel, NI BOTER. Zakaj bi kupoval darila? Če že mora, naj kupi kakšno čokolado, zavije v papir in to je to. V primeru punce pa, lahko kupi kakšno rastlino. Če je punca bolj lena in nerada zaliva rožice, naj bo magari kakšne kaktus (celo dobro za prostor, kjer je računalnik, samo naj dobi doste sončne svetlobe). Seveda pa je tudi punci primerna kakšna čokolada, bombonjera.

Ko se zgovarjam s svojimi kolegi, ki imajo opravljeno birmo, ne morem verjeti, kako malo vedo o rimokatoliški veri. Nisem noben strokovnjak za krščanstvo, pa 90% vseh tistih, ki ste opravili birmo, pojem za zajtrk v debati. Hja, Izpovedi vere pa res ne znam, pri papagajčenju na pamet naučene pesmice pa birmanci mene pojejo za zajtrk.

OK, POINT: mulci, ki 8 ali koliko let hodijo k verouku, nimajo pojma o čem se učijo. O kakem globjem razumevanju ustroja sveta pri teh letih ne moremo govoriti. Pri redkih se v osnovni šoli porajajo vprašanja o smislu življenja, tako da pomena morebitnega obstoja boga itak ne dojamejo. Napiflane stvari, ki so itak 3x pregloboke za mlade glavice, tako ali tako pozabijo. Vse, kar verouk doseže je, da otroka ukalupiš in mu kot "granted" prodajaš nekaj, kar v njegovih letih ni življenjsko pomembno in za kar sam ni prosil.


Na verouku poslušaš predvsem o zgodbah v Bibliji (in dokaj, bom rekel - megleno - razlago njenega bistva), ter seveda na pamet raznorazna besedila, ki so potrebna, da lahko kolikor toliko aktivno sodeluješ na maši in predvsem, da te starejši ljudje ne bodo grdo gledali, da "češ, ta pa je samo tukaj, da se eno nedeljo v mesec pokaže, da hodi k maši".

Za kaj bolj konktretnega o sami veri, umetnostni zgodovini in povezavi z RKC-jem, križarksih vojnah, inkviziciji, raznih nasilnih dejanjih s strani Cerkve ali pa obratno itn. pa moraš obiskati kakšno predavanje na raznih visokih šolah, akademijah, univerzah itn.

O samem RKC-ju, kot takem ni dosti govora pri verouku (vsaj, kolikor se spomnim, pri nas takrat tega ni bilo) in v nekem smislu je to celo dobro, da se ne vmešavajo razne politične in druge zadeve. Na drugi strani pa so vedno govorili, da te Cerkev, šola ipd. pripravi na Življenje z veliko začetnico. Kar seveda ni res. Seveda tudi ne moremo pričakovati.

Vse to je nekako tako zavito v meglo. Kot je imagodei omenil, da "Vse, kar verouk doseže je, da otroka ukalupiš in mu kot "granted" prodajaš nekaj, kar v njegovih letih ni življenjsko pomembno in za kar sam ni prosil." je to v nekako res, ampak vedi, da je še vedno bolje, da kakšno uro ali dve posluša te zgodbice itn., kot pa, da bi si pikal igle v arterijo.

Seveda ne smemo pozabiti, da ima tudi Cerkev kar nekaj pozitivnih stvari, kot so, razni poletni tabori, združenja, itn. Mlajše generacije kaplanov, župnikov itn. so nekaj čisto drugega kot stara generacija mrkih, sivih obrazov, ki so bili nekako vase zaprti in sploh neprijazni.

Poznam enega kaplana, ki igra kitaro ob tabornem ognju poleti in prepreva skupaj z otroki in starši, prireja razne koncerte v svoji cerkvi in na dvorišču župnišča. Sploh se imajo fajn ter je celotno ozračje izredno pozitivno in spodbujajoče. In to je po mojem celotno bistvo vsega tega.

Ampak avtor teme tukaj ni boter, pač pa je zgolj povabljen na to ceremonijo. Pojma nimam, kakšne so šege, ampak za super duper darilo itak že tekmujejo starši in boter. Še enkrat - od kod ideja in navada, da mora mulec dobiti darilo v vrednosti minimalne slovenske plače ali dražje, je beyond me. Vi vsi, ki ste ga dobili, se seveda ne pritožujete. In mulci tudi ne. Je pa, iz mojega stališča, ravno to debiljada na kvadrat. Ampak, to je side point. Bistvo je, zakaj bi povabljenci na birmo, poleg staršev, starih staršev, botra in še kakega ožjega družinskega člana morali prinesti, ne vem, vsak po 100 EUR? Zakaj?

Če si povabljen na poroko, a tudi prineseš 100 EUR darila? Al pa rajš 200, ker sta dva? Za rojstvo otroka prijatelju tudi šenkaš 100 EUR? Za rojstne dneve otrok po svoji žlahti tudi 100 EUR? Ko bodo mulci tvoje žlahte končali osnovno šolo, jim boš tudi vsem po vrsti dal 100 EUR? Ker, veš, birma je zgolj nek obroben dogodek, ki je zavit v precej nekega verskega balasta, drugače pa zelo primerljiv z rojstnimi dnevi, maturo in podobnim... Če je že navada takšna, naj se izprsi boter, avtorju teme pa svetujem, naj prinese bomboniero.


Nimam kaj dodati.

Sploh pa ves tale moj rant ni nič pomemben. Nedoumljivo se mi pač zdi, da obstaja možnost, da bo mulec zaslužil 2000 EUR, če bo od 20 povabljenih dobil po 100 EUR (botra in ožje familije sploh ne štejem) in to zgolj zato, ker se na birmo spodobi prinesti tak znesek. Pod črto je torej pomembno samo to, ali je avtorju teme nerodno prinesti bomboniero, ker se pač pričakuje, da na birmo prideš s 100 evri...


"Pričakuje"? Torej, prijatelj je "prijatelj" samo takrat, ko mi kaj prinese/podari?

Žal je zgrešen celoten sistem. Dobro, dokler ima folk denar, naj samo tako počne. Ko bo enkrat zmanjkalo, pa bomo videli, koliko njih bo začel kredite jemat, če jim to odgovarja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jrtjtejtt ::

Če si boter, se pomeni z njim, in mu kupi nekaj kar bo uporabljal, tko ali drugače. Ne mu nekaj silit, kar ne rabi ali noče met. Če si pa samo vabljen, pol pa eno malenkost, najbolje nekaj kar se poje aka čokolado...

Glede prepirov o tem komu birma kaj pomeni, kdo komu kaj vsiljuje, pa tole:
Men je bil verouk muka od muke, še najbolj v prvih letih, ko človek nima blage veze o stvareh. Pol je pa postajal vedno bolj zanimivo, dobivaš nove informacije, vidiš kakšen je pogled cerkve na svet... Moram rečt da mi ni žal, da so me stari tišal k verouku (predvsem ata, mat je izrazito proti cerkvi), bi danes imel mnogo manj vedenja o teh zadevah. O neki indoktrinaciji govoriti, lepo prosim, to je podcenjujoče do otrok, kot da nimajo svoje glave, oziroma, kot da ne bodo znali informacij kritično oceniti, če ne takoj, pa kasneje.

Sploh pa je bilo zanimivo, ko smo imeli Krambergerja v cerkvi in nam je postavljal vprašanja. Vsi kao zgledni učenci niso mel pojma o stvari, jst pa, ki mi je župnik naložil obiskovanje dodatnega verouka, ker prej dve leti nisem hodil (smo se hodil raje po hosti podit) in sem bil po njegovem mnenju zelo neresen, itd., sem odgovoril na vsa vprašanja in rešil čast župnije (mogoče so na eno vprašanje odgovorili ostali, amkpak nism zihr).

No takrat je naš vrli župnik spremenil mnenje in mi podaril celo vodnik po Sv. Pismu s posebnim posvetilom. To je moja zgodba z birmo. Jasno je, da me od takrat niso več videli v cerkvi. Za birmo sm sicer dobil denarnico, uro in neki denarja, sam se ne spomnem več koliko, mislim da ene par sto mark.

jype ::

Jaz mu bi kupil "Origin of the Species".

Zeberdee ::

Če štartamo na birmo, je kot zakrament potreben za cerkveno poroko. Če živiš 200 metrov izven blokovskega naselja v ruralnem okolju je cerkvena poroka nujna za familijo. Dobr, zakramente lahko dobiš tudi v parih dneh, če greš v Tunjce - pri mladih parih gre ponavadi za nenačrtovano nosečnost in enega izmed staršev skrbi za ugled hiše na vasi.

Vera v Boga, Alaha, naravo, vesoljce ni napačna. Napačno je izumetničenost teh prastarih obredov, ki se v vseh verah komercializirajo in postajajo le še €. To, da od malega obiskuješ (in veruješ?) farno cerkev, po birmi pa greš le še ob božiču ali pa še to ne, se mi ne zdi - pravilno in vredno verovanja.

coldman ::

gzibret,

Madona, saj če te danes prosijo za birmanskega botra in če imaš minimalno plačo, ti je že skoraj nerodno sprejeti. Je treba posojilo vzet, da lahko mulcu kupiš darilo.


Kakor jaz zadnja leta opažam so mulci precej pametni in si razen parih izjem vedno izberejo botra, ki nima ravno minimalne plače in tako vejo, da bodo dobili orenk darilo.

gzibret ::

coldman - nisem jaz tega napisal. Sem le citiral.
Vse je za neki dobr!

imagodei ::

No, tile mulci so pa res brihtni... Točno vejo, kako je v življenju treba.

Verjetno imajo zelo dobre vzornike v starših, ane. Far se pa brez dvoma na prižnici celo leto glasno zgraža, kam je prišlo tole z darili z birmo in gotovo poudarja duhovni aspekt, ki močno presega vsakega materialnega. Gotovo opozarja starše, otroke in bodoče botre, naj bodo pri obdarovanju zmerni...

"Gotovo". Nekako prepričan sem, da duhovniki in škofje k tej temi pristopajo zelo zavzeto, samo na drugačen način. Zelo verjetno ob bogatih nagradah pade v puščico kar nekaj cvenka, ki je nujno potreben za vsakoletno obnovo cerkve (in regres; konec koncev smo tik pred poletjem).

EDIT: Dodal "vsakoletno" v zadnjo poved.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

M@73Y ::

Vaše razlage imajo kar nekaj veljave. Jaz osebno vam povem, da če bi prinesel eno čokolado, da bi me vsi malo po strani gledali. tako da je človek v veliki dilemi kaj narediti. Vem da bi bilo zelo koristno in upravičeno kupiti birmancu ob birmanju eno katoliško knjigo o veri in tako naprej. a kaj ko bi mi jo po domače v glavo vrgel če bi jo dobil. danes gleda mladi samo kaj bi največ dobila. če bi kupil zlato verižico za 100 evrov jo bi s težavo sprejel ker bi bila zelo tanka. kako si pa naj jaz privoščim devbelo verižico za 500 evrov. v kakšni dilemi so šele botri. folk v sloveniji ima 400-500 evrov plače potem pa mulci zahtevajo razna darila za >1000 evrov. birma je za moje pojme ena tekmovalnost med vrstniki in botri. vem, ko sem jest imel birmo sem od botrce, dobil neko pozornost in to je bilo to. saj birma, je birma ne pa obdarovanje. danes pa mulci potihem zahtevajo laptope, motorji so itak že standard. nevem zakaj to.
Prav tako je z miklavževanjem. otroci od staršev pričakujejo ena super duper darila, razno računalniško opremo igrice, mp3 playerje in čudo boga.
..jump into psytrance tunnel..

imagodei ::

Potem je odgovor preprost.

Ne pojdi.

Tko kot pravi opeter: "Pričakuje"? Torej, prijatelj je "prijatelj" samo takrat, ko mi kaj prinese/podari?

Jebeš takšne prijatelje.
- Hoc est qui sumus -

Shegevara ::

M@73Y, starši so pa copate proti otroku, ker nimajo kančka pojma o vzgoji otroka. Če bi otroka pravilno vzgojili, si dosti časa vzeli zanj in njegovo vzgojo, se to ne bi dogajalo. In ja, obstaja dosti takih primerov.

Zimavc ::

Jaz sem osebno k verouku nehal hodit 6 mesecev pred birmo zradi konflikta z župnikom. Frendi, ki so bili so dobili od ur do crossa 125ccm, seveda novega.

W1: odstranjen del, ki se nanaša na izbrisan post

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Spakovanje ni ravno konstruktivna debata, kaj pravte?
Zbogom in hvala za vse ribe

astrofizik ::

jast bi mi pa kupu sod pira sam ne staršm puvedat pa se ga bojos prjatli napil... je bi tud!:(

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

So ti že povedali, če boš drago darilo kupoval samo zato, ker se to "pričakuje" - ne it. Če te hočejo tam samo zaradi denarja, ni vredno tvojega časa.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

nastyboy ::

Kupi mu :dobro ročno uro ali dobre sončne očale,mogoče zlatnik srebrnik, kakšno modelarsko maketo letala/avta(tako ki jo bi lahko (moral) sam sestaviti, mogoče raketo... Malo odvisno od tega kakšen tip človeka je, je pa res, da so današnji vsega polni...in da jim stvari ne pomenijo več istega kot včasih.
No nekaj idej je

LP.

c00L3r ::

V primeru da že ima računalnik, ga lahko razveseliš z enim 22" ekranom :D Ampak to je že malo izven 100€. Drugače pa se mi zdi dobra ideja kaka sončne očala, samo je tukaj težava, ker imamo ljudje različen okus. Moj tretji predlog pa je da mu kupiš eno kvalitetno usnjeno denarnico, not pa mu daš ostanek od 100€. Pa bo darilo praktično, zelo uporabno in še nekaj malega si lahko kupi z preostankom denarja ;)

DimmniBurek ::

Mi bomo našemu birmancu kupli glasbeni stolp za 135€.
Jaz sem dobil isto, od tete pa uro, ki jo še danes rabim vsak dan in dela kot ura :D
Stvari so stare že 8let in mi zelo dobro služijo.
There Is No Stronger Drug Than Reality

ReBi ::

hm, če imaš 100e potem lahko kak wd pasport 160gb, pa še nekaj za zraven...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kupujem osebni računalnik za 2000 EUR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
526813 (5477) ViperR
»

Verouk kot oblika pranja možganov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
30817746 (13129) Barakuda1
»

tikanje babic in dedkov v vzgojo naših otrok in krščanstvo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1088729 (6551) cbelica
»

Darilo za birmo??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
889960 (8568) T0RN4D0

Več podobnih tem